» »

Prepovedano snemanje v trgovskih centrih

Prepovedano snemanje v trgovskih centrih

«
1
2

OrkAA ::

Danes sem se z druzino sprehajal po Kranjskem Merkatorju in dogodek snemal z rocno kamero. Po petnajstih minutah je do mene pristopil varnostnik, ki mi je prepovedal nadaljne snemanje. Razloga mi ni povedal, me je pa obvestil, da se opozorilo nahaja ze na vhodnih vratih.

Dogodek sem posnel:


Kaksni so razlogi za to prepovedjo? Ena od razlag je, da jih skrbi, da bi kdo posnemal stratesko postavljene police.

Nekaj minut kasneje sem sicer obiskal tudi Qlandio (podoben trgovinski center), ki pa te prepovedi ni imela.

Furbo ::

Njihova hiša, njihova pravila.

Kakšen dogodek si snemal, sprehajanje tvoje družine po centru?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

OrkAA ::

Ja, snemal sem mamo in sestro med nakupovanjem.

popster ::

Sej so stalno obvestila po zvočniku: "zelimo vam prijetno nakupovanje"

Čene bi rekli "želimo vam prijetno snemanje"

Pač ni namenjeno drugemu kot nakupovanju

Furbo ::

Pa verjetno (zagotovo) bi se ostali počutili precej neprijetno, ko bi jih ti nehote zajel s kamero. Mislim, da tip leta po trgovini in snema matko in sestro med shopingom... ko bi vsaj punco v kabini bi še razumel :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dark_coffee ::

Hahaha smeh :))

Meni se zdi varnostnik zelo butast, ker stranki sploh ne zna argumentirat, zakaj je snemanje prepovedano. Pa še tak strahopeten mi je deloval... lol.

kmetek ::

Zakonsko ti ne smejo prepovedati.

vorantz ::

Fail troll is fail

A se trgovina smatra kot privat ali javni prostor?
Nekako se mi zdi da privat in lahko oni odločajo kaj velja.

Naj pove kaj več rezidentni pravnik :P

rdecaluc ::

V kolikor vem morajo še novinarji dobit dovoljenje, da lahko snemajo.
Est modus in rebus. ,typos

dark_coffee ::

rdecaluc je izjavil:

V kolikor vem morajo še novinarji dobit dovoljenje, da lahko snemajo.

Odvisno kje.
Jaz sem imel to (ne)srečo, da sem nekaj časa delal v Leclercu (na informativnem pultu) in se spomnim, da je enkrat uletela ekipa od 24ur, ki so kupce spraševali o nedeljskem odprtju trgovin. In točno vem, da se predhodno niso naročili ali dobili kakršnekoli odobritve od direktorja, ki je potem šizil čez njih.

Jebiga, novinarji na 24ur so pač "elita", ki lahko snemajo kjerkoli in kadarkoli, mi smo pa navadni kmetje, ki nas iz trgovine vrže en polaman varnostnik.

PacificBlue ::

AFAIK ni dovoljeno niti to, da bi hodil po trgovini in si beležil cene izdelkov.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

McHusch ::

V trgovinah je prepovedano slikanje in snemanje. Z razlogom. Je pa dovoljeno, da prideš tja z listom papirja in svinčnikom in si zapisuješ cene, kolikor te je volja.

jype ::

Se pravi T-800 v bistvu ne sme v štacuno?

tado6 ::

Upam da avtor teme ne misli da je s posnetkom postal frajer. Ker *****.

dronyx ::

Jaz dostikrat s fotoaparatom slikam kakšno reč v trgovini, zlasti ko primerjam izdelke, ki jih kupujem in do sedaj mi ni še nihče nič rekel. Bi bilo pa tudi zame zelo moteče, če mi nekdo med nakupovanjem skače naokrog s kamero in to snema. Tu se mi zdi, da gre prej za provokacijo kot kaj drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Samuel ::

OrkAA, ti verjetno ne bi imel nič proti, če bi ti nekdo prišel domov snemat tvojo mamo pa sestro, a??

Baš si brihten, ojej.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

poweroff ::

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...
sudo poweroff

OrkAA ::

Nekateri vasi odgovori me nekoliko presenecajo. Snemal sem izkljucno mamo in sestro, ki sta vse skupaj vzeli kot zabaven dogodek, ki je malo popestril sicer dolgocasno nakupovanje. Posebej sem pazil, da nisem nerviral ostalih nakupovalcev. Stvar v koncni fazi ni izpadla nic drugace, kot ce bi snemal sprehajanje po mestnih ulicah in ogledovanje izlozb. Verjetno je to v vasih omejenih glavah tudi 'prekrsek'.

Uporabniku, ki me zmerja s 'frajerjem' bi pa svetoval branje katerega od Mazzinijevih clankov.

Pa se malo sarkazma... Kaj imate pa za skriti, da vas tako skrbi snemanje?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

Limit-sky ::

poweroff je izjavil:

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...


?
jaz imam tudi kamerco doma prižgano skozi in te ne spustim v stanovanje, če imaš ti tudi prižgano kamero v roki. Te pa niti ne silim, da prideš na kavo. Te povabim in ti povem, da imam doma kamero, ti pa izbiraj. V čem vidiš foro o fer igri?

dronyx ::

Meni osebno so blazno moteči ljudje, ki na službenih zabavah in piknikih okrog skačejo s kamero ali fotoaparati, ker potem se človek enostavno ne more tako sprostit.

Samuel ::

poweroff je izjavil:

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...


Ni fer? Svojo lastnino varujejo, kaj pa ti pošneš s kamero?

Pa še posnel je varnostnika. Je dobil od njega dovoljenje, da objavi posnetek na tem forumu?
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

JayKay ::

Fotografiranje in snemanje je v UK trgovskih centrih prepovedano. Razlaga: gre za privatno lastnino in pač ne dovolijo. Brez razlage če gre morda za privacy issue ali podobno.
Sicer pa: trgovski center != javna površina

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

Dr_M ::

poweroff je izjavil:

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...



Koneckoncev imas na vratih opozorila in ce ti le ta niso vsec, se lahko obrnes in gres drugam.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

poweroff ::

Sure. Je pa razlika med povsem privat hišo in trgovino. Teoretično sicer lahko rečeš - če ti ni všeč videonadzor, pač ne hodi po nakupih. Ampak v praksi to pomeni,da ne moreš v nobeno trgovino.

Predlagam, da se zadeve obrne, ind a mi, navadni ljudje snemamo tam, kjer je prepovedano. Mini kamere so poceni.
sudo poweroff

BlueRunner ::

Snemanje je stvar politike trgovine. Konkretni razlogi so na koncu koncev čisto nerelevantni, ker lastnik prostora pač izvaja svojo pravico v okviru tega, kar je zakonsko dovoljeno. Varnostnik je tam zato, da te na hišni red opozori, če si ga spregledal, zahteva, da ga spoštuješ, oziroma spoštovanje na ustrezen način zagotovi, če lepa beseda ne najde pravega mesta. Ni pa varnostnik tam zato, da bi pojasnjeval ali sploh vedel zakaj je hišni red takšen kot je.

Osebno imam najraje varnostnike, ki se pri vprašanjih tipa "kaj pa vi mislite" vzdržijo kakršne koli debate in preprosto ponovijo zahtevo. Za pojasnjevanja in debatiranja so v trgovini drugi ljudje in na voljo drugi postopki.

Zgodovina sprememb…

revvs ::

To ni ravno tragedija, če pa želiš snemati mu pa pokaži kaj denarja in ti mogoče še ženo pokaže, drugače pa ima kaj za delati. Glavno da lahko država posname in zabeleži.

Dr_M ::

poweroff je izjavil:

Sure. Je pa razlika med povsem privat hišo in trgovino. Teoretično sicer lahko rečeš - če ti ni všeč videonadzor, pač ne hodi po nakupih. Ampak v praksi to pomeni,da ne moreš v nobeno trgovino.

Predlagam, da se zadeve obrne, ind a mi, navadni ljudje snemamo tam, kjer je prepovedano. Mini kamere so poceni.



Jebiga, sami smo si krivi, ker nismo dovolj posteni. Je res?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kuglvinkl ::

Ko kličete po telefonu in vas obvestijo, da snemajo, jim rečte, da jih boste tut vi posneli.

kuglvinkl ::

OK, ali v trgovinskem centru pričakujete več zasebnosti kot na javni površini? Čist subjektivno me zanima.

jype ::

kuglvinkl> OK, ali v trgovinskem centru pričakujete več zasebnosti kot na javni površini? Čist subjektivno me zanima.

Ja - imamo je pa manj.

MadMax ::

Veliko fotkam preden kaj kupim, če seveda že vnaprej ne vem kaj bi rad kupil.
Pri izdelkih večje vrednosti (>100EUR) je to kar pravilo.
Praktično nikoli težav, res pa je, da nikoli ne slikam kar cele štacune in kupcev, osebja, varnostnikov itd., da se torej nihče osebno ne more biti kakorkoli prizadet.
Slikam samo to kar me zanima, bodisi cel izdelek s ceno in oznako vred, ali pa detajl na izdelku.

Ok, sem pa ravno danes bil "opozorjen" na prepoved fotkanja v eni štacuni, kjer sem sicer v zadnjega pol leta in kakih desetih obiskih pofotkal vsaj 150 slik, morda celo 200. Vse s flešem, torej brez skrivanja. Nikoli nobenega opozorila, četudi sem slikal v prisotnosti in med pogovorom s prodajalcem.
Argumenti sicer niso bili prepričljivi in tudi oseba, ki me je opozorila, sploh ni vedela, ali je na vhodu označena prepoved ali ne, saj je jaz ob vstopu do zdaj še nisem zasledil. Pa ok, sem ob odhodu šel v raziskovanje in sem našel znak, ki pa je res tako skrit/zakrit, da ga mimogrede spregledaš tudi če ne greš čez vhod kot paradni konj.

Kar pa se pravil igre tiče: dejansko zaseben prostor, torej lastnik lahko zahteva prepoved, če je to jasno/vpadljivo označeno (in ne tako skrito, kot na današnjem mojem primeru).
Osebje (prodajalci ali varnostniki) nimajo s takim kaj debatirat o smiselnosti, morajo pa biti prepričano v svoje in vedeti točno kje pri vhodu je ustrezna oznaka, če pa je ni, pa nimajo kaj sikat.

Debata o smiselnosti takih prepovedi pa je lahko brezkončna kot verska vojna.
Po eni strani na splet uhajajo posnetki iz kamer, s katerimi se trgovinarji naslajajo nad dogajanjem v kabinah za preoblačenje, po drugi pa vsak malce bolj tehnični tip lahko posname vse kar želi, tudi prodajalki pod kiklo če je treba...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Limit-sky ::

jype je izjavil:

kuglvinkl> OK, ali v trgovinskem centru pričakujete več zasebnosti kot na javni površini? Čist subjektivno me zanima.

Ja - imamo je pa manj.

Kje pa piše, da moraš imeti v nakupovalnem centru zasebnost? Na koncu koncev imamo centrov mnogo in lahko komot preveriš, kje imajo manj kamer oz. kje imaš več zasebnosti in se odpraviš tja. V tem primeru so kamere le eden izmed faktorjev, po katerem lahko meriš konkurenčnost ponudnika.
Mene tudi moti neonska razsvetljava v centrih zaradi problemov z očmi. In kaj naj sedaj jamram po dorumih in pišem maile, da naj zamenjajo luči? Odločim se sam ali bom šel v tako trgovino ali ne. Če bo pa kateri center zamenjal luči, pa rade volje zavijem tja. Ne vdim problema pri nakup. centrih, temveč kvečjemu pri kupcih, ki tja zahajajo. Najbolj zgrešeno pa se mi zdi nekaj zahtevati.

jype ::

Limit-sky> Kje pa piše, da moraš imeti v nakupovalnem centru zasebnost?

Nikjer, a vseeno pričakujem, da vsebine moje nakupovalne košarice ne izpisuje ogromen pano nad vhodom v trgovino, recimo.

Pričakujem - če bi zahteval, potem ne bi hodil po nakupih, dokler mi zasebnosti ne bi zagotovili.

Limit-sky ::

In kaj boš naredil, če se bo vsebina tvoje košarice izpisala na velikem zaslonu pred trgovino?

amigo_no1 ::

V Merkatorju so pri avtomatski blagajni spremenili, da sedaj, ko izdelek poskeniraš pove na glas samo še ceno (prej je naziv izdelka).
Vsebina nakupovalne košarice vseh na avtomatskih blagajnah je vidna v realtime; se lepo vidi na zaslonu pc-ja prodajalke, ki ima čez tak oddelek.Dotični pc je ponavadi čisto na koncu oddelka.

jype ::

Limit-sky> In kaj boš naredil, če se bo vsebina tvoje košarice izpisala na velikem zaslonu pred trgovino?

Pustil košarico tam in odšel v tako trgovino, ki tega ne počne, jasno.

Limit-sky ::

jype je izjavil:

Limit-sky> In kaj boš naredil, če se bo vsebina tvoje košarice izpisala na velikem zaslonu pred trgovino?

Pustil košarico tam in odšel v tako trgovino, ki tega ne počne, jasno.

In potem jamral po forumih, kakšni cepci so in da ni fer, da lahko oni tebe snemajo, ti pa njihove trgovine ne smeš?
To kar si napisal je edino kar lahko storiš. In tudi najbolj "koristno".

jype ::

Limit-sky> In potem jamral po forumih, kakšni cepci so in da ni fer, da lahko oni tebe snemajo, ti pa njihove trgovine ne smeš?

Ne. Na forum bi morda kaj napisal, ampak verjetneje ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Limit-sky ::

Me veseli!

Mehmed ::

poweroff je izjavil:

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...

Ja samo pri njih imas neko zagotovilo, da se drzijo pravil igre.
So dobili dovoljenje, postavili kamere, ne vidi vsakdo posnetkov, snemajo pod dolocenimi pogoji, ima nek namen, imas vpogled... Vsaj v teoriji. In je oznaceno preden vstopis not, da imas izbiro.

En sprehajalec s kamero je pa enostavno motec. Niti ves kaj hoce niti kaj bo pocel s tem. Tako da jim dam prav. Tudi ne verjamem, da zatezijo ce slikas artikel al pa dva (se nikoli mi niso), razen ce imajo res prevec casa. Hodit okoli pa snemat 10 minut pa razummem da ja.

Sej op ni neki groznega pocel, samo tud njihova politika ni ravno zgresena.

kuglvinkl ::

Mehmed je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ja, samo to ni fer. Ti ne smeš snemat, oni pa lahko vršijo stalen in vsiljiv videonadzor...

Ja samo pri njih imas neko zagotovilo, da se drzijo pravil igre.
So dobili dovoljenje, postavili kamere, ne vidi vsakdo posnetkov, snemajo pod dolocenimi pogoji, ima nek namen, imas vpogled... Vsaj v teoriji. In je oznaceno preden vstopis not, da imas izbiro.

En sprehajalec s kamero je pa enostavno motec. Niti ves kaj hoce niti kaj bo pocel s tem. Tako da jim dam prav. Tudi ne verjamem, da zatezijo ce slikas artikel al pa dva (se nikoli mi niso), razen ce imajo res prevec casa. Hodit okoli pa snemat 10 minut pa razummem da ja.

Sej op ni neki groznega pocel, samo tud njihova politika ni ravno zgresena.


Nobeno dovoljenje se ne zahteva za vzpostavitev videonadzora. Le ex-post se ga lahko prepove, če je nesorazmeren ali če gre za tri prepovedane lokacije.

In zagotovila od privatnega sektorja? Ne ga srat... Samo eno zagotovilo imaš: da bodo s posnetki počeli to kar jih je volja. Čem rečt, ne se slepit.

In še, ma ne morš verjet. Ti verjameš korporaciji, nekemu posamezniku pa ne? :) hehe

Zgodovina sprememb…

para! ::

kuglvinkl je izjavil:

[...]In še, ma ne morš verjet. Ti verjameš korporaciji, nekemu posamezniku pa ne? :) hehe


Ma, pri korporaciji, ki živi od tega, da nam prodaja izdelke, lahko vseeno pričakuješ, da se zavedajo pomena zadovoljnih strank. Ni ravno neko pisno zagotovilo, zdrava logika pa ti pove, da posnetki ne bojo dostopni kar vse povprek. Nenazadnje gre za nadzor, ki ga vršijo z določenim razlogom.

Ko pa pride Orkaa snemat v trgovino, pa enostavno ne veš kaj zdaj ta človek hoče. Niti ne veš kje se bo znašel posnetek in je njegovo početje ni vsakomur jasno.

Najboljše bi seveda bilo, če tudi trgovine ne bi vršile video nadzora, ampak se jim očitno splača. Ne, ni fajn, ampak požremo, ker konec koncev rabimo trgovine. Ne pomeni pa to, da se moramo zdaj pripravit na snemanje vse povprek.

lp
Death before dishonor!

Thomas ::

Kaj bo, ko bom imel visokokvalitetno kamero v svinčniku za ušesom? Ali pa v vrhnjem gumbu pri srajci?

Ta bo beležila vse in iskala (ali sama ali preko interneta) vse povezave, kaj bomo takrat?

No privacy, anymore. Privatnost temelji na omejenih spominskih in kognitivnih sposobnosti soljudi. Vendar tehnologija bo to spremenila. Vsak ki te bo videl, bo vedel vse kar je znanega o tebi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mehmed ::

Ej pol posnetkov k se dela zuni se itak sam snema, noben ne gleda, ne grejo v neko obdelavo, ce se nic ne zgodi jih noben ne povoha pa se prepisejo po dolocenem cajtu. Ja vem da lahko varnostnik drka ko gleda, samo da bojo na youtubu koncali je pa bolj redkost.
Tega za random snemalca ne mores reci.

Ne vem, a sm spregledu kej hujsih krsitev zadnja leta? Tisto ko so si duska dajali z garderobami jih je pooblascenka udarila po prstih, drugo se pa ne spomnim. Pa ne pravim da korporaciji verjamem, samo imas vec vzvodov za pritisnit jih, tud ce se ti ne zdi tako. Ko te en neznanec snema bos pa kaj?

Limit-sky ::

No, če smo že pri razlogih za prepoved, se meni zdi, da je prepoved bolj zaradi drugih kupcev, kot zaradi same firme. Tudi sam bi se verjetno počutil nelagodno, če bi okoli mene skakal tipček s kamero. In če bi se to ponavljalo, bi verjetno začel zahajati v drugo štacuno. In tega ta trgovina gotovo noče.

T-h-o-r ::

Thomas je izjavil:

Kaj bo, ko bom imel visokokvalitetno kamero v svinčniku za ušesom? Ali pa v vrhnjem gumbu pri srajci?

Ta bo beležila vse in iskala (ali sama ali preko interneta) vse povezave, kaj bomo takrat?

No privacy, anymore. Privatnost temelji na omejenih spominskih in kognitivnih sposobnosti soljudi. Vendar tehnologija bo to spremenila. Vsak ki te bo videl, bo vedel vse kar je znanega o tebi.

danes pa je že kljub temu tehnologija tako daleč, da napišeš nek obskuren podatek o kakšni osebi na 4chan in čez pol ure nekdo da vse podrobne informacije o tej osebi :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Thomas ::

Ja. Ampak zdej se bo to prflikalo kar na kamere, pa ne bo treba hoditi peš na 4chan. Bo šla kar kamera.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

revvs ::

Včeraj so imeli zanimivo oddajo na cnbc o nakupovalnih centrih v ZDA. Vse posnamejo tako da analizirajo kupca. Triki: postavijo posebno luč za sadje tako da izgleda bolj žive barve. Največji uspeh v zgodovini nakupovalnih centrov so pa bili veliki nakupovalni vozički, ker se je s tem podvojila prodaja. Zanimiv poskus je še bil da so postavili na eni poti sliko starejše osebe, na drugi pa sliko mladih oseb. In tam kjer so bile starejše so ljudje počasneje hodili. Drugo pa še poskus plastenk v obliki bude in eno v bolj ravni obliki. In tisto v obliki bude ni nihče kupoval in so kasneje ugotovili da zaradi tega, ker se počutijo debele. Menda zapravijo 100 dolarjev na teden američani v nakupovalnih centrih. Analizirajo ljudi do pontankosti in na podlagi tega tudi postavljajo police, oblike polic, oblike proizvodov, vonj po svežem (čeprav ni)...itd.

_Enterprise_ ::

mater ej, svašta majka rodi

zlobni črni kapitalizem zatre ubogega posameznika, ki je hotel posneti izvrstno družinsko avanturo: nakupovanje v merkatorju!

mislim, njihova štacuna je in oni postavljajo pravila, sploh pa ne vem kaj ti more it po glav da greš snemat. pa pol si se zunej štacune še norca delal iz varnostnika, na njegovem mestu bi ti jest kak focn stisnu ali dva, just for the fun of it

OrkAA ::

No, logika je cisto preprosta. Ce bi ob vhodu v trgovino videl znak, da je snemanje prepovedano, bi se seveda vzdrzal. Ker pa je bil znak skrit za smetnjakom, ga pac nisem videl.

Ko je do mene pristopil varnostnik, sem ga prosil, ce mi pokaze kje je ta prepoved oznacena. Samozavestno je stopil pred vrata in rekel: 'hja, tule je, samo tole kanto umaknem pa boste videli!'

Ne me basat, da vas ob takem dejanju ne bi popadel smeh?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stroga regulacija letalnikov v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23169497 (40976) JeBelaCesta
»

Dronom ugasnili kamere? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11427203 (21138) vostok_1
»

Prepoved slikanja v SPARu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10518602 (13955) car100
»

Kamere po avstrijskih gozdovih .. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11832597 (26804) FrizzleFry

Več podobnih tem