» »

Apple patentiral daljinski izklop kamere z IR signalom

Apple patentiral daljinski izklop kamere z IR signalom

S posebnim infrardečim oddajnikom bo mogoče onemogočiti snemalno funkcijo na iPhonih, iPod Touchih, iPadih in ostalih iOS napravah s kamero. Rešitev bo zanimiva predvsem za koncerte, razstave, ljudske demonstracije (policija) in IRL trole. Med bolj legitimnimi rabami najdemo npr. podajanje informacij o trenutno gledanem muzejskem eksponatu.

vir: Slashdot
Slashdot - Medtem ko Steve Jobs predstavlja iCloud, iOS 5 in MacOS X Lion na konferenci WWDC v San Franciscu, so njegovi inženirji polno zaposleni z izboljšavami za naslednjo generacijo iNapravic. Ena od novosti, za katero so patentno vlogo sicer podali že decembra 2009, USPTO pa je objavil v začetku tega meseca, je sistem in metoda za sprejem infrardečega signala s kamero, ki zaznava vidno svetlobo. Poenostavljeno povedano, v svoje mobilne izdelke s kamero mislijo vgraditi poseben čip, ki bo v zajeti sliki prepoznal zakodirane infrardeče podatke ter na njihovi podlagi bodisi onemogočil kamero bodisi na zaslonu prikazal dodatne informacije.

Po podatkih v patentni vlogi bo slika s kamere najprej poslana posebnemu čipu za procesiranje slike, ki jo bo pregledal in odločil, ali vsebuje veljavno zakodiran infrardeči signal. Če ga, bo signal dekodiran in poslan posebnemu kontrolnemu vezju, ki odloči, kako postopati. Če podatka ne bo oz. ne bo veljaven, gre slika po običajni poti na disk oz. zaslon.

Tehnologija ponuja pestro paleto uporab, od bolj legitimnih pa do bolj zastrašujočih. Obiskovalci v muzeju bi lahko na ta način pridobili dodatno informacijo o predstavljenih eksponatih, vključno z linkom na YouTube video ali spletno stran z več informacijami. V trgovinah bi lahko sporočal informacije o izdelku, ceni, popustih in podobno.

Seveda je predvidena tudi možnost začasnega izklopa kamere, kar bo najbolj zanimalo organizatorje priditev, npr. koncertov, gledaliških predstav, muzejev. V strogem režimu večine italijanskih muzejev bi bila to pravzaprav dobrodošla alternativa potrebi po puščanju fotkiča v sprejemni sobi, oz. konstantnemu nadzoru paznikov. Je pa skrbi vredna uporaba s strani policije, ki bi na tovrsten način lahko preprečila fotografiranje na demonstracijah, protestih in drugih javnih zborovanjih.

O tem, če sploh in s katero linijo mislijo strojno podpreti patent (iPhone 5, morda so ga že v 4ki?), za zdaj ni podatka.

29 komentarjev

BigWhale ::

Ze vidim, da se bodo zaceli prodajati IR filtri. :>

BaToCarx ::

BigWhale say večina digitalnih "kamer" ima IR filter odspredi.

bf4ed ::

Vsi fotoaparati in kamere imajo IR filter pred senzorjem :P

Je pa to brezveze, tisti ki bo slikal s telefonom bo itak imel zmazek, kaj bolj profi pa je preveliko da bi not prišvercal.
Nima smisla to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

BigWhale ::

Torej, zdej se bodo prodajal iphone sleeves z IR filtri!

avister ::

bf4ed je izjavil:

Vsi fotoaparati in kamere imajo IR filter pred senzorjem :P

Je pa to brezveze, tisti ki bo slikal s telefonom bo itak imel zmazek, kaj bolj profi pa je preveliko da bi not prišvercal.
Nima smisla to...


A še nisi pogledal daljinca skozi mobilca?

bf4ed ::

Sem pa ne 1x, prej 100x. Zelo dobra zadeva pri popravilu daljincev...

Samo to ni mišljeno kot motilec, ampak da pošlje ukaz preko IR, telefon izpiše sporočilo in blokira snemanje.
Če prav razumem...

Ampak enostavno nebomo, tako kot zdaj, kupovali gnila jabolka z omejitvami!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

driver_x ::

Saj ne bo samo omejitev, tako boš lahko dobil tudi precej uporabnih informacij. Ampak glede na ostale tehnologije, ko so v mobilnih napravah, bi se dalo že sedaj posredovati precej takih informacij na precej enostavnejše načine.

Kenpachi ::

Fotkiča? Resno? :|
Zaraki Kenpachi.

driver_x ::

Če sem prav prebral novico, je bilo govora o tovrstnih zadevah v povezavi z iNapravicami. Ko bodo pa fotkiči omogočali prikaz poljubnih zadev na ekranu in obiskovanje strani kot je YouTube, bodo pa verjetno opremljeni vsaj z WiFijem.

kitaj ::

Pa bo Apple ta "veljavno zakodiran infrardeči signal" specificiral javno ali bodo tudi o tem odločali in zaračunavali sami?

Limit-sky ::

Seveda bodo zaračunali. Vsak IR žarek je $.99 x število sekund. Seveda te bodo odrli tudi glede na število telefonov, ki jih IR "pokrije". Edino logično.

A imaš kakšno drugo idejo?

FireSnake ::


iPhone 5, morda so ga že v 4ki?

Kakšen način pisanja je to?

Polpismeni, bi jaz rekel :P
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zmajc ::

Jaz bom pa patentiral sranje na WCju...

balocom ::

Odlično, hvala bogu da je to apple patentiral in ne bodo mogli drugi proizvajalci telefonov legalno tega sranja vgrajevat v svoje telefone :D

Obiskovalci v muzeju bi lahko na ta način pridobili dodatno informacijo o predstavljenih eksponatih, vključno z linkom na YouTube video ali spletno stran z več informacijami. V trgovinah bi lahko sporočal informacije o izdelku, ceni, popustih in podobno.


NFC/RFID tags anyone?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

sv-pt ::

Verjetno bo še največja raba tega, da ko boš snemal kakšen izdelek, se bodo zraven pojavile vsemogoče reklame zanj 8-)

fpbs ::

Zmajc je izjavil:

Jaz bom pa patentiral sranje na WCju...

Nevem če ti bo to uspelo, mogoče je pa to že Applov patent.

Rudolf ::

Imam občutek, da ortodoksnih Applovih fenov to ne bo pretirano ganilo.

war-dog ::

Jaz bi samo rad pripomnil da tole prihaja iz ZDA, kjer je velik poudarek na svobodo...
Moram še enkrat prebrat definicijo "svoboda" ker je očitno ne razumem.
Object reference not set to an instance of an object.

simnov ::

Iz zdaj boš v lastnem telefonu imel nekaj , kar ti bo onemogočalo , da bi z njim posnel kar ti srce poželi.

zmaugy ::

balocom je izjavil:

Odlično, hvala bogu da je to apple patentiral in ne bodo mogli drugi proizvajalci telefonov legalno tega sranja vgrajevat v svoje telefone :D

Obiskovalci v muzeju bi lahko na ta način pridobili dodatno informacijo o predstavljenih eksponatih, vključno z linkom na YouTube video ali spletno stran z več informacijami. V trgovinah bi lahko sporočal informacije o izdelku, ceni, popustih in podobno.


NFC/RFID tags anyone?


Dobro povedano. Že samo zaradi tega nikoli ne bi kupil nič od ogrizka.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

iRESO ::

Zmajc je izjavil:

Jaz bom pa patentiral sranje na WCju...

fpbs je izjavil:

Nevem če ti bo to uspelo, mogoče je pa to že Applov patent.






Vse je res... iToilete

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iRESO ()

sirotka ::

Rudolf je izjavil:

Imam občutek, da ortodoksnih Applovih fenov to ne bo pretirano ganilo.


Me nima kaj, kjer se že prej ni dalo slikat, se tud potem ne bo....jebiga, pravila so ostala ista. Če mi pa kje še kaj zraven slike pove, pa naj.

lebang1 ::

Sploh ne vem kaj se tukaj no slo-techu daje tak poudarek na Applovih stvareh....
Me prav zanima koliko Slovencev sploh ima iPhona ?

Limit-sky ::

Jasno. ST je podkupljen. Ni druge.

furion ::

mah to je sam da se lahko americanom smejemo u faco kko so glupi oni, njihovi namisljeni zakoni in apple. Kir idjot bi pa kupoval poceni sranje made in china in ga preplacal zato da je v vsem omejen in ima logo jabolka...haha glupo.

Bistri007 ::

fpbs je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Jaz bom pa patentiral sranje na WCju...

Nevem če ti bo to uspelo, mogoče je pa to že Applov patent.

Jabolčna kaša te hitro prežene :P
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

sirotka ::

furion je izjavil:

mah to je sam da se lahko americanom smejemo u faco kko so glupi oni, njihovi namisljeni zakoni in apple. Kir idjot bi pa kupoval poceni sranje made in china in ga preplacal zato da je v vsem omejen in ima logo jabolka...haha glupo.

em, cenovni rang je enak ostalim proizvajalcem. Kar se pa ostalih stvari tiče, pa najprej pri sebi razčisti.

amigo_no1 ::

sirotka je izjavil:

Rudolf je izjavil:

Imam občutek, da ortodoksnih Applovih fenov to ne bo pretirano ganilo.


Me nima kaj, kjer se že prej ni dalo slikat, se tud potem ne bo....jebiga, pravila so ostala ista. Če mi pa kje še kaj zraven slike pove, pa naj.

Česa točno se ne da slikati ? Prvič slišim za kaj takega.

Limit-sky ::

Mona Liso v Louvru uradno ne smeš slikat.
Evo, pa se vsak dan naučiš kaj novega. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tretja generacija Xboxa je... One?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Konzole
12038609 (31824) LuGi
»

Kongres razmišlja o daljši tajnosti patentnih vlog

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
63708 (2622) user1618
»

Prepovedano snemanje v trgovskih centrih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8616512 (3837) Limit-sky
»

Apple patentiral daljinski izklop kamere z IR signalom

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
299608 (7436) Limit-sky
»

Veliki brat v Piranu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
889708 (8038) CaqKa

Več podobnih tem