» »

Mageia Linux 1.0

Mageia Linux 1.0

Mageia je posebna izdaja Mandrake Linuxa, ki jo izdaja skupnost, podobno kot je Fedora Linux na voljo kot prosta izpeljanka RedHat Enterprise Linuxa.

vir: Heise
Heise - Po izidu svežega Ubuntuja 11.04 "Natty" konec aprila in Fedore 15 "Lovelock" konec maja so zdaj še Francozi pristavili svoj lonček. Skupnost, zbrana okoli distribucije Mandriva (ex Mandrake), je včeraj objavila izpeljanko Mageia 1.0.

Delo na projektu poteka od lanskega septembra, ko so zainteresirani posamezniki začeli kopijo (fork) Mandrive, zaradi strahu glede nadaljevanja projekta. V 7 mesecih je ekipa narasla na več kot 100 ljudi v 10 ekipah, zbrali so 12.000€ v donacijah in uspeli pripraviti distribucijo za 2 platformi (32-bitni i586 in 64-bitni x86_64, podora za ARM pa je na poti) in z 14 tisoč paketki.

Ponuja več namizij (KDE SC 4.6.3, GNOME 2.32 in XFCE 4.8.1), pri čemer uporabniki privzeto dobijo KDE, pod pokrovom pa se skriva RPM package manager z vmesnikom, ki je bolj ko ne podoben Debianovemu apt-get. Ciljajo predvsem na uporabnike, ki jim je všeč KDE okolje, vendar si želijo RedHatovega zaledja glede novih paketkov.

132 komentarjev

«
1
2 3

Afo ::

Super!!!!! Še ena distribucija linuxa več. Ta ponuja nekaj res novega... nekaj kar ni ponujala nobena pred njo.
Kar tako naprej, do sedaj očitno deluje: 2mio forkov in (kaj pa vem točno - danes nisem preveril) ~1% trga.
P.S: še malo pa bo toliko različic linuxa, da bomo lahko s seznamom njihovih imen delali brute force napade na varnostna gesla!
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Afo ()

alessio2 ::

A res potrebujemo ŠE ENO distribucijo linuxa :S

denial ::

A res potrebujemo ŠE ENO distribucijo linuxa :S

Od kar je na razpolago tudi Biebian distro, nič več.
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Karlos ::

Mandrake -> Mandriva ->PClinuxOS
->Mageia Linux

itak verjetno še spustil par 100 podrazličic ki izvirajo samo iz mandrake-a, ta pa tudi če se prav spomnim izvira iz RH. Si sploh ne znam predstavljati koliko časa gre samo za postavitev spletnih strani, izdelave logotipov, kje so šele testiranja izdelava paketov in vse ostalo.
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

filip007 ::

Saj imamo Kubuntu za to, KDEji so itak vsi enaki.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

morbo ::

Sej vas nihče ne sili. Jaz sem na Linuxu 4 leta, v tem obdobju sem za kratek čas sprobal menda 5 distribucij dokler nisem naše prave, ki jo od takrat uporabljam izključno. Za poplavo ostalih distribucij še vem ne in me ne zanima, dokler pri Ubuntu ne bodo začeli preveč srat z mimosunki tipa Unity. Potem bom pač našel naslednjo ki mi bo bolj ustrezala...

Verjetno bi za Ubuntu pred leti tudi lahko rekli; FAIL!!!! Zakaj pa rabimo še en fork??

joebanana ::

Nevem kaj gre ljudem tok v nos tako veliko različnih distribucij linuxa... Ljudje programirajo z veseljem, vlagajo veliko prostega časa in nobenemu ne škodujejo. Zakaj bi jim kdo branil to veselje. (če odmislimo nešteto razvijalev ki programirajo open sourse za denar)

Meni osebno je pa ravno zanimiva ta raznolikost linuxa in potem naravna selekcija. Preživi najbolj prilagojen. Kot je napovedal Darwin.

Za desktop uporabljam windows 7 v službi linux na 1000 in en način. Težko si predstavljam kaj bi bilo danes brez specializiranih linux distribucij na področju serverjev, mikrokontrolerjev, telefonov in open sourse kode na splošno.

Sims ::

Sem dolgoletni uporabnik Linux sistema. Na začetku, pred leti, je še bilo "kull" primerjat distroje. Potem ugotoviš, da prideš do gnome, kde, xfce. Ostalo namizne uporabnike ne gane. Kaj teče pod grafiko "nas" ne zanima. Torej v novici še en kde distro. Kot, da izumljajo toplo vodo ...

Sims

Phobias ::

Vsaka različica je namenjena za določene ljudi, zato pa se lahko sam odločiš kaj ti najbolje ustreza. Več jih je, več uporabnikov dosežejo.

Nice :)
Thank you. We're all refreshed and challenged by your unique point of view

poweroff ::

It is called freedom.

Ljudje, ki živijo v totalitarizmu (ein Reich, ein OS, ein Fuhrer) tega ne mroejo razumeti...
sudo poweroff

Blinder ::

edini OS ki ga je delalo več ljudi kot uporabljalo xD
to me spominja na tist V1 al V2 rocket iz WW2 ko je naredil več žrtev med sužnji pri proizvodnji kot kadar je zadel cilj
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jest10 ::

poweroff je izjavil:

It is called freedom.

Ljudje, ki živijo v totalitarizmu (ein Reich, ein OS, ein Fuhrer) tega ne mroejo razumeti...

Kot kaže je tale "svoboda" tako bedna, da se je skoraj nihče noče posluževati:P

Poldi112 ::

Noče ali ne more? Včasih se mi zdi da smo kot Woody iz filma Zombieland, obkroženi s par prijatelji in morjem zombijev.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

"Največji sovražnik svobode je zadovoljen suženj" - to je en grafit v Ljubljani... kako resničen. ;)
sudo poweroff

technolog ::

Huuud grafit :D

Kje pa v LJ?

denial ::

Noče ali ne more? Včasih se mi zdi da smo kot Woody iz filma Zombieland, obkroženi s par prijatelji in morjem zombijev.
Klasične blodnje o superiornosti in pomembnosti kot posledica "1% desktop share kompleksa". Sicer pa, kaj ni Linux v globalu najbolj razširjen kernel? Toliko o zombijih.

It is called freedom.
Kvečjemu free beer.

Ljudje, ki živijo v totalitarizmu (ein Reich, ein OS, ein Fuhrer) tega ne mroejo razumeti...
Aha, kaj pa "Linux macht frei"?
SELECT finger FROM hand WHERE id=3;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: denial ()

WarpedGone ::

Vsaka različica je namenjena za določene ljudi, zato pa se lahko sam odločiš kaj ti najbolje ustreza. Več jih je, več uporabnikov dosežejo.

Tako gre teorija, praksa je pa mal drugačna. Ni problem, ker obstaja več kot en, problem je da jih obstaja na stotine (?) in čisto vsi trpijo zaradi istega problema: pomankanje razvijalcev. Posledično so čisto vsi le polizdelki, švoh testirani, bugasti ipd.

Tako svoboda izbire v praksi pomeni, da si lahko izberem kateri gnili paradajz mi je bol všeč. Noben - hočem zdrav paradajz, pa magar bom lahko izbiral le med parimi.
Zbogom in hvala za vse ribe

Lion29 ::

Sims je izjavil:

Kaj teče pod grafiko "nas" ne zanima.


jaz pa sem ravno obratno mislil... da ste linuxasi bolj geeki in vas sminka ne gane in vas dejansko zanimakaj je pod pokrovom..

ah well... glad can see now how wrong was I


joebanana je izjavil:

Nevem kaj gre ljudem tok v nos tako veliko različnih distribucij linuxa... Ljudje programirajo z veseljem, vlagajo veliko prostega časa in nobenemu ne škodujejo. Zakaj bi jim kdo branil to veselje. (če odmislimo nešteto razvijalev ki programirajo open sourse za denar)


res ne ves? ravno v tem je problem, da je open source torej ni za denar...ravno zato bi mogli razvijalci bolj cenit svoj cas in ga ne zapravljat brezveze.... 100+ teamov VSAK ZASE razvija ene in iste stvari....namesto da bi zdruzili moci in naredili en (ali max 3) OSe kot se zagre!

pismo to je isto, kot da bi vsak delal svojo wikipedijo, kjer so clanki 98% isti... tu pa tam je kak stavek pobrisan ali malo drugace postavljen...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

jest10 ::

poweroff je izjavil:

"Največji sovražnik svobode je zadovoljen suženj" - to je en grafit v Ljubljani... kako resničen. ;)


Če svoboda pomeni životarjenje v pragozdu, sem raje suženj;)

opeter ::

jest10 je izjavil:

Če svoboda pomeni životarjenje v pragozdu, sem raje suženj;)


Priporočam ogled filma Apocalypto (2006).

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

technolog je izjavil:

Huuud grafit :D

Kje pa v LJ?

Ne vem, se mi pa zdi da nekje blizu Fakultete za varnostne vede (bivša policijska visoka šola). :)

Ja, Liux macht frei je kar dobra... :))
sudo poweroff

kitaj ::

Lion29 je izjavil:

open source torej ni za denar...ravno zato bi mogli razvijalci bolj cenit svoj cas in ga ne zapravljat brezveze.... 100+ teamov VSAK ZASE razvija ene in iste stvari....namesto da bi zdruzili moci in naredili en (ali max 3) OSe kot se zagre!

Saj ga cenijo, zato pa počnejo tisto, kar jih najbolj veseli ali pa jim najbolj koristi. Tisti, ki je sestavil tole distribucijo je zagotovo zase naredil "OS kot se zagre" in to je pri Linuxu tisto, kar je najbolj vredno — svoboda, da to lahko narediš.

Icematxyz ::

Tako svoboda izbire v praksi pomeni, da si lahko izberem kateri gnili paradajz mi je bol všeč. Noben - hočem zdrav paradajz, pa magar bom lahko izbiral le med parimi.


Dvomim, da brez spletnega iskalnika znaš našteti več kot "par" Linux distribucij.

ravno v tem je problem, da je open source torej ni za denar...


Open source industrija obrne letno kar nekaj denarja. Se pravi je lahko tudi za denar.

100+ teamov VSAK ZASE razvija ene in iste stvari....namesto da bi zdruzili moci in naredili en (ali max 3) OSe kot se zagre!


Na voljo imaš nekaj zelo kvalitetnih Linux distribucij v tem trenutku. "100+ timov" pa če "razvija" svojo Linux distribucijo, zagotovo razvija s tem celoten Linux ekosistem. Se pravi "komponente", ki sestavljajo Linux distribucije so podobne. Od OS jedra naprej...

Mandriva je:

1.) Podjetje
2.) Linux distribucija

Mandriva Linux distribucija je ena izmed "top notch" Linux distribucij in praktično vsaka "top-notch" Linux distribucija, ki jo razvija kakšno podjetje ima tudi svojo "community izpeljanko".

WarpedGone ::

Zelo kvalitetnih? A obstaja kej bolj kvalitetnega od ubuntuja?
Zbogom in hvala za vse ribe

dux ::

@WarpedOne: Odvisno koga vprašaš ;).
Upanje je v nasih odlocitvah

opeter ::

Ubuntu ni sinonim za kvaliteto. Bil pa je sinonim za enostavnost na Linux področju.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

trnvpeti ::

Ubuntu je full unstable, beta.
Nonstop je v beti v bistvu.

Icematxyz ::

Kakor za koga. Se pravi če želiš uporabljati Ubuntu, kupi strojno opremo, ki je dobro podprta pod Linux. Če imaš pa že kakšno obstoječo strojno opremo, kjer ponavadi kakšna komponenta (ne celoten sistem) je povzročala težave že v preteklosti, jih povzroča sedaj in jih bo najverjetneje tudi v prihodnosti... tam pa seveda boš vedno imel kaj za povedati čez Ubuntu in Linux.

Skratka za moje pojme je Ubuntu "stable" in deluje dobro. Če bi imel kakšno komponento, ki bi mi pod Linux povzročala težavo, pa bi jo verjetno zamenjal.

MrStein ::

Phobias je izjavil:

Vsaka različica je namenjena za določene ljudi,

Ja, samo problem je ugotoviti, katera je namenjena za koga. ;)

-------------------

WarpedGone je izjavil:

Vsaka različica je namenjena za določene ljudi, zato pa se lahko sam odločiš kaj ti najbolje ustreza. Več jih je, več uporabnikov dosežejo.

Tako gre teorija, praksa je pa mal drugačna. Ni problem, ker obstaja več kot en, problem je da jih obstaja na stotine (?) in čisto vsi trpijo zaradi istega problema: pomankanje razvijalcev. Posledično so čisto vsi le polizdelki, švoh testirani, bugasti ipd.

Tako svoboda izbire v praksi pomeni, da si lahko izberem kateri gnili paradajz mi je bol všeč. Noben - hočem zdrav paradajz, pa magar bom lahko izbiral le med parimi.

Super, da mi ni bilo tega meni reči.

Icematxyz je izjavil:


100+ teamov VSAK ZASE razvija ene in iste stvari....namesto da bi zdruzili moci in naredili en (ali max 3) OSe kot se zagre!


Na voljo imaš nekaj zelo kvalitetnih Linux distribucij v tem trenutku.
...
Mandriva Linux distribucija je ena izmed "top notch" Linux distribucij in praktično vsaka "top-notch" Linux distribucija, ki jo razvija kakšno podjetje ima tudi svojo "community izpeljanko".

Katere so še top notch?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

opeter ::

Top-notch? V kakšnem smislu? Uporabniku prijazen? Prijazna namestitev?
Kaj tretjega?

V kolikor se gre za community-based, potem v top-notch razred distribucij vsekakor spadajo:
- ArchLinux
- Fedora izpeljanke
- Linux Mint
- Mandriva
- OpenSUSE
- PCLinuxOS
- Puppy Linux
- SlackWare serija
- ZenWalk

Se strinjam, na eni strani je res problem, da je toliko izbire. Predvsem za nas navadne uporabnike, katere ne zanima, kaj je pod "havbo", torej pod pokrovom. Pomembna je uporabniška izkušnja. Ta pa je statstično gledano, zelo krivuljasta. Sploh novejša okolja (Gnome 3 in Unity) se morajo še razviti (saj, verjetno se bodo). Izbira programov je recimo za moje pojme čisto OK.

Mnogo uporabnikov se seveda pritožuje, da ni komercialnih programov. V večini primerov jih res ni. Žal. Vprašanje pa je, če bi bili, koliko so ljudje pripravljeni plačati. Ker iz sveta MS-ovih operacijskih sistem (in tudi jabolčne konkurence) se zelo dobro vidi, da dokler obstaja možnost, bodo ljudje piratizirali.

Povejte mi, ali večina uporabnikov, kateri nimajo plačane licenec za Photoshop, to res potrebuje? Ali ne bi lahko to isto napravil v kakšnem konkurečnem (plačljivem ali brezplačnem programu), kateri je dosegljiv za njihov/njegov žep?

Vprašati pa se moramo, ali smo lahko bolj zahtevni, saj dejansko dobimo te zadeve brezplačno na pladnju. Kot pravi star pregovor: "podarjenemu konju ..."
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

WarpedGone ::

Vprašati pa se moramo, ali smo lahko bolj zahtevni, saj dejansko dobimo te zadeve brezplačno na pladnju. Kot pravi star pregovor: "podarjenemu konju ..."

Tut če je ta podarjen konj označevan z "zelo kvaliteten"? Pa moraš pol brskat po forumu in iskat kateri izmed tam omenjenih "kludge-rešitev" bo teb prijela, da ti bo delala pof*****ana WiFi mreža leta 2011 na mainstream HW opremi?

Nekatere stvari so osnovo oz. standard. WiFi omrežje je danes standard. Sploh ni važno kdo je kriv in kolk sm plaču, če zadeva pod črto ne dela "zelo kvalitetno" s tem pač ni združljivo.

Podoben smeh je z rotacijo zaslona na tabličnih računalnikih. Mogoče ga prepričaš da zasukne prikaz slike, da bi znal seštet 1 in 1 in zasukat še koordinatni sistem digitajzerja... mah kje, sej to ja noben nima ... Že zadnjih 6 al 7 let je priporočena "rešitev" ista - spesni si skripto in jo daj na desktop, pa klikni nanjo ko zasukneš zaslon. Kakšna bol advanced pa zahteva rekompajlanje kernela ob vsaki njegovi nadgradnji.

Get outta here s takšnimi "rešitvami" in se že enkrat nehajte zajebavat (iz) končnih uporabnikov in sestavlat nove polomljene sestavljanke iz polomljenih sestavnih delov.
Zbogom in hvala za vse ribe

Icematxyz ::

Tut če je ta podarjen konj označevan z "zelo kvaliteten"? Pa moraš pol brskat po forumu in iskat kateri izmed tam omenjenih "kludge-rešitev" bo teb prijela, da ti bo delala pof*****ana WiFi mreža leta 2011 na mainstream HW opremi?


Praktično vsi veliki proizvajalci brezžične opreme so se odločili, da Linux ne bodo več ignorirali. Vztrajnost se je torej obrestovala. Če se ne motim si starejši model brezžične kartice usposobil po pol leta pametovanja s tem, da si odprl Google in po petih minutah vpisal v terminal 1 ukaz s katerim si izključil strojno šifriranje. Nisem se poglabljal in ne vem za kateri model brezžične kartice gre, ampak "firmware", ki ga proizvajalec nudi za tvoj model brezžične kartice pod Linux omogoča spisanje gonilnika, ki bi podpiral strojno šifriranje ali ne?

Podoben smeh je z rotacijo zaslona na tabličnih računalnikih. Mogoče ga prepričaš da zasukne prikaz slike, da bi znal seštet 1 in 1 in zasukat še koordinatni sistem digitajzerja... mah kje, sej to ja noben nima ... Že zadnjih 6 al 7 let je priporočena "rešitev" ista - spesni si skripto in jo daj na desktop, pa klikni nanjo ko zasukneš zaslon. Kakšna bol advanced pa zahteva rekompajlanje kernela ob vsaki njegovi nadgradnji.


Asus T101MT uradno tega pod Linux ne zna. Tako kot ni uradne podpore za Intel GMA500 grafiko. Oboje si do sedaj lahko v Ubuntu usposobil do zadovoljivega in predvsem uporabnega stanja. Se pravi spisan je bil gonilnik, ki ga naložiš preko PPA programskega vira in zadeva deluje. Torej poanta te zgodbe je, da Linux to zna, če obstaja kvaliteten gonilnik za strojno opremo.

Get outta here s takšnimi "rešitvami" in se že enkrat nehajte zajebavat (iz) končnih uporabnikov in sestavlat nove polomljene sestavljanke iz polomljenih sestavnih delov.


"Get outta here" s traparijami. To se pa strinjam. S pravi z "polomljenimi argumenti", ki zdržijo vodo kot vedro brez dna.

Katere so še top notch?


Verjetno da tiste, okrog katerih se gradijo ekosistemi in imajo zdravo jedro razvoja in zadovoljne uporabnike?

WarpedGone ::

Če se ne motim ...

Precej se motiš, pol leta sem se Hebal in iskal kje točno je sploh problem, spraševal in iskal ideje. Niente, nada. Tut na tem forumu sm spraševal. Tišina oz. brce v temo.

Potem sem končno uspel v google vpisat *pravi* iskalni niz, tak, kakršnega so vpisovali tudi drugi in je bil dejansko mama težav. Našel sem vsaj ene 15 bug prijav na točno to temo, ki so bile PREKLICANE, ene 10 takšnih in drugačnih rešitev katere *NISO* delovale, dokler nisem naletel na eno, ki pač je delovala. Če je to recept za zelo kvalitetno, nočem vedet, kaj potem ni kvalitetno.

Glede rotacije - identičen problem sem imel na Toshibi Tecra M4. Tko da ne palamudi kako pa to drugje dela. Za M4 je v tistih časih bila ena napol uradna nadgradnja toola za rihtanje resolucije na OpenSuse, ki pa ni nikoli postala uradna. Pa okol je krožila source koda katero si lahko uhekal v nek drajver, ki je delal do prve nadgradnje kernela. Potem pa ponovi vajo.

Ne vem zate ampak pod "uporaba računalnika" si jaz predstavljam vse kaj drugega, kot pa nonstop šraufanje, da zadeva sploh dela.

Sicer pa, na laž me lahko postavki kdorkoli s touchscreenom. Zasukajte zaslon - vam še vedno pravilno zazna položaj pisala/prsta? Kakršno-koli ročno šarjenje po drobovju se ne kvalificira kot sprejemljiva rešitev - outofthebox. Sprejemljiva je le namestitev kakšnega *uradnega* in podprtega paketa, ki ne bo odletel ob nadgradnji.

Da ne omenjam Ubuntu Netboox remix fiasca...

Verjetno da tiste, okrog katerih se gradijo ekosistemi in imajo zdravo jedro razvoja in zadovoljne uporabnike?

In natanko enake probleme s HW in "upstream" bugi. Kaj imam od take izbire?
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

opeter ::

WarpedGone je izjavil:

Vprašati pa se moramo, ali smo lahko bolj zahtevni, saj dejansko dobimo te zadeve brezplačno na pladnju. Kot pravi star pregovor: "podarjenemu konju ..."

Tut če je ta podarjen konj označevan z "zelo kvaliteten"? Pa moraš pol brskat po forumu in iskat kateri izmed tam omenjenih "kludge-rešitev" bo teb prijela, da ti bo delala pof*****ana WiFi mreža leta 2011 na mainstream HW opremi?

Nekatere stvari so osnovo oz. standard. WiFi omrežje je danes standard. Sploh ni važno kdo je kriv in kolk sm plaču, če zadeva pod črto ne dela "zelo kvalitetno" s tem pač ni združljivo.


Z večino napisanih strani se strinjam. Tudi jaz bi želel, da bi nekatere zadeve delale že takoj, na prvo. Recimo jaz sem moral počakati na Linux kernel 2.6.35 oz. točneje .37, da je bilokatera distribucija prepoznala Intelov GMA HD500, ki ga imam v svojem eMachine/Acer prenosniku.

Glede tabličnih računalnikih ne morem nič pametnega napisat, ker v živo še nikoli nisem imel priložnost bilokatero varianto (pa naj bo to z iOS, Androd ali kakšen drug OS) preizkusiti. Vse kar "znam" o teh napravah sem bral in videl v revijah in spletnih straneh.


WarpedGone je izjavil:

Get outta here s takšnimi "rešitvami" in se že enkrat nehajte zajebavat (iz) končnih uporabnikov in sestavlat nove polomljene sestavljanke iz polomljenih sestavnih delov.


To je tudi res. Morda ravno zaradi tega (ali pa izključno zaradi tega) Linux enostavno ne pridobi več uporabnikov na namizju. Problem pa je tudi, da recimo jaz - razen kakšnih opozoril na hrošče - kaj dosti več ne morem prispevati k razvoju. Tako je z večino navadnih uporabnikov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

MrStein ::

Saj to je problem. Nočejo videt to ogromno rak rano.

Kot frajerji/važiči v osnovni šoli. Ful se hvalijo, ko jim kaj izpostaviš oz. postaviš na laž, pa se izmotavajo in izgovarjajo (saj je zastonj, saj je rešitev nekje na google, HW je kriv, driver je kriv, Pahor je kriv,...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

opeter ::

Seveda pa se s tem ni treba sprijaznit. Če ti Linux ne deluje (recimo meni zaradi pomanjkanja določene programske opreme tudi ne ustreza) imaš vedno na voljo komercialne rešitve. Vseeno pa, kadar mi čas dopušča, rad preizkusim novotarije v smislu kakšne nove verzije (npr. Ubuntu 11.04) ali distribucije, pa naj bo to s pomočjo kakšnega Wubija ali Virtualboxa.

Recimo za mojo mamo sem sestavil eno čisto navadni računalnik (iz starih komponent) in na njem lepo deluje Linux Mint. Imam enega malega "serverja" za shranjevanje dokumentov na osnovi Intel Atom in 1 GB RAMa, na katerem je prvotno tekel Ubuntu 10.10, a pred kratkim sem ga zamenjal z Linux Mint z XFCE grafičnim vmesnikom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

opeter je izjavil:

Top-notch? V kakšnem smislu? Uporabniku prijazen? Prijazna namestitev?
Kaj tretjega?

V kolikor se gre za community-based, potem v top-notch razred distribucij vsekakor spadajo:
- ArchLinux
- Fedora izpeljanke

Kaj pa "prava" Fedora ni?

- PCLinuxOS

Uf, s tem sem imel slabe izkušnje. Predvsem "podpora". Mogoče so se vmes izboljšali.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

opeter ::

MrStein je izjavil:

Kaj pa "prava" Fedora ni?

Uf, s tem sem imel slabe izkušnje. Predvsem "podpora". Mogoče so se vmes izboljšali.


No, seveda je. Narobe sem se izrazil. Se opravičujem.
Prvotno sem mislil na čistokrvno Fedoro.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

opeter je izjavil:


Recimo za mojo mamo sem sestavil eno čisto navadni računalnik (iz starih komponent) in na njem lepo deluje Linux Mint. Imam enega malega "serverja" za shranjevanje dokumentov na osnovi Intel Atom in 1 GB RAMa, na katerem je prvotno tekel Ubuntu 10.10, a pred kratkim sem ga zamenjal z Linux Mint z XFCE grafičnim vmesnikom.

Aha, očitno se vsi strinjamo da Ubuntu in top-notch ne gesta skupaj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Potem sem končno uspel v google vpisat *pravi* iskalni niz


Model brezžične kartice + Ubuntu različica?

In natanko enake probleme s HW in "upstream" bugi. Kaj imam od take izbire?


Kupi "Linux Friendly" strojno opremo. Na primer to in ne na primer prenosnika z NVIDIA Optimus tehnologijo in lahko obstaja za vsakega prebivalca našega planeta prilagojena Linux distribucija in vse bodo bolj ali manj delovale na tvoji strojni opremi.

Sicer pa, na laž me lahko postavki kdorkoli s touchscreenom. Zasukajte zaslon - vam še vedno pravilno zazna položaj pisala/prsta?


Na Asus T101MT, ki si ga lastiš lahko sam sebe postaviš na laž. Navodila imaš v temu o Ubuntu 10.10, kjer si 5 minut navodil raje razvlekel v teden dni pametovanja, ki to seveda ni. Tako da... s tem se jaz nimam namena več ukvarjati in je bilo takrat zaključeno.

Tko da ne palamudi


Kot frajerji/važiči v osnovni šoli. Ful se hvalijo, ko jim kaj izpostaviš oz. postaviš na laž, pa se izmotavajo in izgovarjajo (saj je zastonj, saj je rešitev nekje na google, HW je kriv, driver je kriv, ...)


Kdo je frajer, ki prodaja "poceni argumente" se naj vsak sam odloči. Kriv pa je gonilnik v teh primerih o katerih teče razprava.

Z večino napisanih strani se strinjam. Tudi jaz bi želel, da bi nekatere zadeve delale že takoj, na prvo. Recimo jaz sem moral počakati na Linux kernel 2.6.35 oz. točneje .37, da je bilokatera distribucija prepoznala Intelov GMA HD500, ki ga imam v svojem eMachine/Acer prenosniku.


Intel GMA 500 ima celo svoj oddelek na wikipeadia, tako da dajanje te strojne opreme za referenco je smešno. Kljub temu pa na Ubuntu s to strojno opremo lahko dosežeš zadovoljiv rezultat.

Aha, očitno se vsi strinjamo da Ubuntu in top-notch ne gesta skupaj.


V tvojih mokrih sanjah morda. V realnem svetu pa je Ubuntu ena izmed top-notch Linux distribucij.

WarpedGone ::

Če si najbolši med slabimi, še nisi dober.
S tem, ko ubuntu imenuješ top-notch, poveš le, da je drugje vse skup še slabše in da izbira tle ne igra nobene vsebinske vloge.

Sem programer in mi je kristalno jasno kaj pomeni podpora in kaj pomeni bug. Mi je pa tut jasno kaj je (napačna) politika.

Razumem/sprejmem obstoj buga, ne razumem/ne sprejmem pa da je prijavljen bug 15 x skenslan kot da ne obstaja. Ne razumem tudi, zakaj je treba končno poflikan softver menjat z novim, frišnim in seveda bugastim. Kaj je blo treba pidgin menjat s telepathy, ki se ob nestabilni WiFi povezavi (ki je posledica omenjanega buga v WiFI drajverju) obeša ko zmešan?

Super uporabniška izkušnja, ja.

Edit:
OK, mogoče ni čist jasno, kaj/zakaj tako zelo zamerim tej WiFi zgodbi. Ice pravi, da je problem v specifikacijah. Prav, možno. Ampak zakaj potem avtomatika prepozna čip in izbere drajver, ki ima nosi pravo ime. In ta drajver vklopi funkcionalnost, ki tako očitno ne dela, da to pogruntaš praktično takoj.
Zakaj za vraga ni ta očitno polomljen fičer privzeto izklopljen in jaz in še mnogo ljudi nebi nikol sploh zvedelo za ta problem, WiFi bi špilal, Telepathy bi deloval b.p. jaz bi pa Ubuntu hvalil namesto pljuval.
Potem pa ko ljudje prijavljajo buge, pa se ne pokaže na krivca, ampak buge enostavno kensla - like, fuck off.

Vidite, to je zgrešena politika. Fičers, fičers, fičers... a sploh delajo je pa v drugem planu. Tiste, ki bojo jokal da ne, bomo označl za nesposobneže pa bo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Icematxyz je izjavil:


Aha, očitno se vsi strinjamo da Ubuntu in top-notch ne gesta skupaj.


V tvojih mokrih sanjah morda. V realnem svetu pa je Ubuntu ena izmed top-notch Linux distribucij.

opeter ga ni naštel med top-notch
povedal je, da ga je probal, pa raje zamenjal z Mint (sprva sem mislil, da je to nekdo drug napisal, zato sem uporabil množino)
jaz imam kup izkušenj z Ubuntu in ga ne štejem v top-notch niti pod razno
ti ga tudi nisi omenil kot top-notch

A zdaj naenkrat pa je? Ja, OK. Kateri so še? Sem vprašal, ker bi rad vedel, na pa da bi se prčkal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Mene na Ubuntu trenutno moti to, da pri izdaji novih različic nimajo poštimano stabilnosti. Na njihovem mestu bi jaz določeno različice raje zavlekel recimo za kakšen mesec ali dva, ampak potem naj bodo potem večina hudih hroščev odpravljena. Saj vem, oni imajo svoj 6 oz. 12 mesečni razvojni cikel izdaj novih različic.

Zato pa sem napisal napisal, da imam raje kakšno drugo distribucijo, recimo na osnovi Debiana, ki ima vsaj neke zadeve pravilno pretestirane. Pa še pri teh se lahko zgodi, da kaj na začetku ne deluje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Icematxyz ::

@MrStein

Saj sem napisal:

Verjetno da tiste, okrog katerih se gradijo ekosistemi in imajo zdravo jedro razvoja in zadovoljne uporabnike?


opeter ga ni naštel med top-notch
povedal je, da ga je probal, pa raje zamenjal z Mint


Ker Linux Mint in Ubuntu pa nimata dosti skupnega? Če te prav razumem, pa se strinjaš s tem, da pa Linux Mint pa je ena izmed "top notch" Linux distribucij?

@WarpedOne

Če si najbolši med slabimi, še nisi dober.


Slabimi? To je tvoja ocena.

Kaj je blo treba pidgin menjat s telepathy, ki se ob nestabilni WiFi povezavi (ki je posledica omenjanega buga v WiFI drajverju) obeša ko zmešan?


Se pravi ni težava v Telepathy?

jaz bi pa Ubuntu hvalil namesto pljuval.


Če ne bi bil WiFi, bi bilo verjetno pa kaj drugega.

Bom pa se vrnil še korak nazaj, ampak le a to, ker so padli "težki očitki".

kdorkoli s touchscreenom. Zasukajte zaslon - vam še vedno pravilno zazna položaj pisala/prsta?


MrStein ::

Icematxyz je izjavil:

@MrStein

Saj sem napisal:

Verjetno da tiste, okrog katerih se gradijo ekosistemi in imajo zdravo jedro razvoja in zadovoljne uporabnike?


opeter ga ni naštel med top-notch
povedal je, da ga je probal, pa raje zamenjal z Mint


Ker Linux Mint in Ubuntu pa nimata dosti skupnega? Če te prav razumem, pa se strinjaš s tem, da pa Linux Mint pa je ena izmed "top notch" Linux distribucij?

Ne, ne morem se, ker ne poznam Mint-a.
Jih je pa opeter primerjal in se odločil, da je Mint boljši.


A Debian-a tudi z razlogom ni na listi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WarpedGone ::

@ice:
Uaaaaa, zrihtal so! Po f++++ing 6ih letih, ko je rotacija zaslona vsakdanja reč so uspel zrihtat to zadevo! No, skoraj...

V komentarju pod linkanim videom se omenja ukaz touchrotate, ki obrača ekran in digitajzer. Js mam eGalax zadevo sicer na idju 11... touchrotate LVDS1 11 inverted in voila, zaslon in digitajzer gresta hkrati na glavo. BRAVO!

Nato js bastard hočem zadevo obrnit nazaj z `touchrotate LVDS1 11 normal` in dobim temo na zaslon. Ehja,... hardreset, spišem tale post in sproti še enkrat ponovim vajo. Tokrat po ukazu NORMAL ne dobim teme, ampak svetlost zaslona gre na 100%.

To ti je "kvaliteta" linux sistema. Stranski efekti povsod in vedno in praktično nikoli neka izboljšava ne pride brez kupa na novo polomljenih stvari.

Verjetno mam napačno slikco za ozadje, da mi obračanje zaslona ne dela ok, al pa preveč polno baterijo ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Poldi112 ::

Pa kakšen programer si mi ti, da si tega ne znaš sam zrihtat in 6 let čakaš na druge in bentiš?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

WarpedGone ::

Takšen, ki ima poln K Hebanja z osnovami, znova in znova. Po 16 letih se mi enostavno ne da več. V času Dos, Win31 in OS/2 4.0 je blo to zanimivo in vsebina sama po sebi. Na NT4 je blo tko/tko, od Win2000 naprej pa nimam več živcev. Svoj prvi Linux (Suse 6.1) sm celo kupil, da bo ja zadeva delala. Jok brate.

Rešujem raje probleme, ki jih drugi ne znajo in me kdo plača za moj trud.
Neprestano in ponavljajoče čiščenje tujega dreka pa me ne veseli več. Naj ga za sablo spucajo lepo tisti, ki so ga nasrali in ki reklamirajo, kako zelo lepo diši. Js bom sam bentil, da vseeno smrdi, kadar jim nasedem, da diši.

Verjamem, da nekaterim ležanje pod avtomobilom in pitje motornega olja ter vonjanje blata in zažganih saj predstavlja užitek.
Meni pač ne več in se z avtom le vozim. OS pa želim le uporabljat, ne pa šraufat znova in znova, vsak dan posebej.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

WarpedOne> Rešujem raje probleme, ki jih drugi ne znajo in me kdo plača za moj trud.

Morda lahko pomagaš kolegu, ki ima težave z "udobno vožnjo":

PC zmrzuje samo v winsih
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GNOMEbuntu prihaja ta oktober

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
155108 (3805) Icematxyz
»

KDE dosegel milijon prispevkov programske kode (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
10110392 (6886) driver_x
»

Linus Torvalds: KDE 4 je katastrofa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
16117970 (11792) Maria
»

Novell XGL

Oddelek: Operacijski sistemi
291880 (1432) pipy
»

slo-tech slovenjenje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10111655 (8500) moj_nick

Več podobnih tem