» »

Obdržim štipendijo?

Obdržim štipendijo?

LPP ::

Zdravo!
Danes me je sošolka (neprijetno) presenetila z vestjo, da mi miruje (Zoisova) štipendija, ker sem bil v četrtem letniku (t.j. lani) dober.. pa me zanima, če je kdo kaj bolj na tekočem - a dobri (po uspehu) obdržimo štipendijo ali nam zamrzne za eno leto?

P.S.: Zdej sem redni študent.

Hvala!
Ljubljanski potniški promet

LapD ::

Zamrznejo ti če si zadosten. Z dobrim uspehom naj bi obdržal isto štipendijo

McHusch ::

Jep. Pogoj za ohranitev štipendije je vsaj dober učni uspeh, kar pomeni, da ti ostane štipendija enaka.

LPP ::

Hvala!
Ljubljanski potniški promet

Kavorka ::

zdravo
zanima me če obdržim štipendijo, če sem dober in če imam popravnega ali dva...pogodbene pogoje imam iz prejšnjega leta...

lp

Pyr0Beast ::

Ta bo težka ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Kavorka ::

ja v pravilniku o štipendiranju (http://www.ess.gov.si/slo/Dejavnost/Sti..., ne piše nič o tem...

piše pa da miruje:
Zoisovemu štipendistu, ki v preteklem šolskem oziroma študijskem letu ni dosegel najmanj dobrega uspeha – dijak oziroma povprečne ocene dobro (7,0)  študent;

...po teh obrazcih bi jo moral zadržati a ne?

Atos ::

ja če imaš popravne potem še nisi naredil letnika,ne? To pomeni, da v kolikor ne narediš letnika ti štipendija miruje eno leto. Če v tem letu narediš letnik se ti za naslednji letnik ponovno vrne štipendija. Glavno vodilu tukaj je to, da za določen letnik lahko samo enkrat prejemaš štipendijo - se pravi za vsak letnik enkrat.

Poleg tega pa ne razumem koncepta, da si dober imaš pa "popravnega ali dva". Koliko jaz razumem stvari - dokler nimaš opravljenih vseh predmetov je brezpredmetno govorit kakšen si (magari odličen - štipendija ti vseeno ne pripada dokler nisi v naslednjem letniku).

Ziga Dolhar ::

Jao. Pa sej ko bo naredu popravnega bo imel narejen letnik. Čas ima pa do konca trenutnega šolskega leta, ki traja do 31. avgusta.
https://dolhar.si/

Ice-Heki ::

Seprav če prov razumem - štipendijo se obdrži, če smo v srednji šoli dobri ( na dan 31. 8), čeprav bi imeli popravne izpite iz 3 predmetov?

Utk ::

Če v pogodbi ne piše drugač, obdržiš, če si dober. Potrdilo o vpisu in vse ostalo moraš dostavit do tega pa tega datuma, drugega njih nič ne briga.

Kavorka ::

aha sijajno...

zee ::

sramotno za moje pojme. Dober uspeh za to, da obdrzis stipendijo. Se enkrat, sramotno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Ice-Heki ::

Sej po novem je sprememba - da je treba bit vsaj prav dober (povprečje 4,1), baje pa bo čez približno 5 let treba bit v srednji šoli odličen, da boš obdržal štipendijo.

bluefish ::

kar bi bilo seveda za tovrstno štipendijo čisto prav.

Gandalfar ::

Ne ne bi bilo. Najstnike obravnavas kot popolnoma razvite odrasle ljudi. Hormone, veliko novo zivljenje gimnazije/srednje sole, odrascanje itd. To da so zelo inteligentni in bolj nadarjeni, se ne pomeni da ne bodo imeli popolnoma obicajnih problemov pri odrascanju. Posledicno se zgodi tudi kaksen popravec ali pa vse ocene niso cista 5. Dajte mladim kaj prostora za dihat in da raziskujejo kar jih zanima na lastno pest, ne da morajo ves cas viset za knjigo in bit pod stresom.

Steinkauz ::

Al pa na faksu met povprečje 8.5, to je skoraj nemogoče na kakšnem težjem faksu. Ajde v sredji bi dal kako 3,5-4 povprečje na faksu pa 7.5. To je štipendija za nadarjene ne pa za asocialne geeke, ki se cele dneve učijo. Ja življenje je tut za uživat 0.o

MeGreat ::

štipendije bi morale biti za nadarjene in perspektivne ljudi.

Ne pa za neke piflarje, ki itak izven običajnih okvirjev ne znajo razmišljati..

darkolord ::

In kako točno bi to izmeril?

Marc` ::

Še vedno ne morem preko tega, da nam niso sporočili, da bo potrebno povprečje 4,1 za obdržanje štipendije.
V pogodbi tega ni pisalo, zdaj ko pa nadaljujemo šolanje na fakulteti pa seveda veljajo novi pogoji.
Ogromno ljudi je razočaranih, še posebej zato, ker bi lahko popravili svoje ocene na koncu leta in dvignili povprečje,
a ni bilo potrebe. Kaj menite na to? Mislim, da tu nekaj smrdi in so pritožbe upravičene.

Ziga Dolhar ::

Meni je vsekakor najbolj zanimivo to, da ISTI ljudje, ki so to UGOTOVILI že lansko leto (pred začetkom tekočega šolskega leta), ko se je ta zakon spreje(ma)l, TO ISTO sedaj popolnoma "na novo" UGOTAVLJAJO sedaj.

(Sicer pa. Prebrat ...

a) končne in prehodne določbe zakona, TER
b) 6. člen pogodbe o pravicah in obveznostih Zoisovega štipendista. Toliko o tem, kaj v pogodbi piše in kaj ne.)

p.s.: sicer pa ne - ne zavidam vam položaja, nikakor.
https://dolhar.si/

zcetrt ::

8,5 na faksu je kar dosti. Sicer so za "težje" fakse dodali še ali operator pri najboljših 5% populacije istega letnika, a tudi to je kar malo, če pomisliš, da so v osnovni šoli dali štipendijo 2% populacije. Pač, šparajo.

Dober uspeh v srednji šoli... To je bilo pa res porazno.

Je pa težko izbrati ustrezne kriterije za dodelitev. Sam poznam osebno kar nekaj kiksov. Z in brez Zoisove štipendije.
4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zcetrt ()

Ice-Heki ::

Moje mnenje:
Če se bo povprečje višalo bodo Zoisove štipendije dobili samo še tisti "piflarji", ki res vse znajo oz. zelo zelo zelo majhen odstotek ljudi, ki so tako zelo inteligentni, da se jim ni treba učiti.
Tisti, ki pa bodo kljub temu nadarjeni, a bodo ugotovili, da se jim ne da učit, pa bodo rajši vzeli kadrovsko štipendijo s področja, ki jih najbolj zanima.

zee ::

Hormoni, dej no dej. Gre se za prioritete. Nisem noben genij, pa sem gimnazijo naredil z lahkoto s prav dobrim uspehom, naredil v tretjem in cetrtem letniku dve raziskovalni nalogi (ena nagrajena z mednarodno nagrado, druga nagrajena v Sloveniji), v cetrtem igral v Velikem briljantnem valcku in bil zlati maturant.

Brez stipendije. So rekli, da nisem dovolj nadarjen...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

overlord_tm ::

Še vedno ne morem preko tega, da nam niso sporočili, da bo potrebno povprečje 4,1 za obdržanje štipendije.
V pogodbi tega ni pisalo, zdaj ko pa nadaljujemo šolanje na fakulteti pa seveda veljajo novi pogoji.
Ogromno ljudi je razočaranih, še posebej zato, ker bi lahko popravili svoje ocene na koncu leta in dvignili povprečje,
a ni bilo potrebe. Kaj menite na to? Mislim, da tu nekaj smrdi in so pritožbe upravičene.


Hmmm, nevem no. Bilo je po TV in v časopisih. Verjetno tudi po radio. Tam okoli pomladi lansko leto.

Marc` ::

To je tako-tako. Večina se ni poglabljala v to, jaz sem mislil, da bo sedaj pač potreben prav dober uspeh, nisem vedel za povprečje.
Kakrkoli že, bomo videli kako se bo razpletlo.

zee ::

"Mislit se pravi nic vedet."

Vsako pogodbo je potrebno pred podpisom temeljitov prebrati in v primeru nerazumevanja clenov povprasati.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Marc` ::

Zee, ne gre se za nerazumevanje. Imam pogodbo pred sabo in ti jo lahko skeniram, če želiš. V njej piše, da se "štipendist s to pogodbo obvezuje, da se bo uspešno izobraževal in dosegel najmanj dober učni uspeh-dijak oziroma povprečno oceno dobro (7,0)-študent in izbrani program zaključil v roku s statutom šole."
A je moja dolžnost, da moram preveriti vsako spremembo zakona? Lahko bi vedel, ampak nisem. Verjetno je stvar v tem, da stopam letos v nov program, ampak res nisem vedel, predvideval sem da velja zame tisto, kar sem napisal prej v narekovajih. Če je z njihove strani po vaše vse fer narejeno, potem je pač moja krivda, rad bi le razčistil.
Pošto z njihove strani, kje so razloženi novi pogoji, sem prejel 20.5.2008, ko je bilo prepozno za izboljšanje katerekoli ocene.

Zimavc ::

Se bom pa še jaz umešal v debato.
V šoli so nam odličnjakom dali pisat teste za Zoisovo štipendijo. Skoz pridejo trije. Sošolka, ki se uči, brihtnež ki je že po naravi pameten, tretji se je usral. Ok. Vse uredu in prav. Ampak sam pri sebi sem se začel spraševat zakaj ne dajo testov pisat vsem, saj imam sošolca, ki je brihten in zna uporabljat praktično znanje in ni odličen, ker mu pri angleščini spodleti da jo ima dve. Po mojem mnenju ni prav da so dali samo nam odličnjakom zaradi uspeha, dejmo možnost tistim, ki so dobri oz. pravdobri.
Glede Zoisove moraš imeti povprečje 4,5 ali biti predlagan kot nadarjen nakateremkoli področju. Zo izvedel v petek, ko je naša psiha imela predavanje med uro fizike in nismo mogli taroka igrat.:D

Mr_Globus ::

Čaki sej to velja samo za nove štipendiste? Če meni piše v pogodbi 7,0 ostane to do konca porgrama, ane?

darkolord ::

Do konca programa, ja.

Ice-Heki ::

@Zimavc - glede na to, da poznam enak primer (in je 100% z druge šole) lahko naredimo zaključek, da je takih ljudi, ki dobijo Zoisovo štipendijo, pa niso nadarjeni veliko; pri nas smo teste za nadarjenost pisali vsi (tudi tisti s slabšim učnim uspehom)

Kavorka ::

na naši šoli (oš Rogatec) smo tut pisali teste prav vsi...pač eni bolje kot drugi in tisti, ki smo jih bolje smo nato pisali še ene...tako je

glede tega piflanja...recimo jaz sem obravnavan kot nadarjen učenec, vendar sem extremni lenuh, vendar imam zoisovo..moj sošolec npr. ima v gimnaziji vse predmete razen športne, slove in fizike pa je recimo nima...kljub temu, da je bil v osnovni "bolj odličen" kot jaz in imel celo par srebrnih priznanj (jaz nobenega)

moje mnenje je, da tisti ki si jo zaslužijo je tudi včasih ne dobijo, saj jih določeni učitelji in pedagogi v osnovni ne "porinejo" naprej...

to je moje mnenje

Kavorka ::

na naši šoli (oš Rogatec) smo tut pisali teste prav vsi...pač eni bolje kot drugi in tisti, ki smo jih bolje smo nato pisali še ene...tako je

glede tega piflanja...recimo jaz sem obravnavan kot nadarjen učenec, vendar sem extremni lenuh, vendar imam zoisovo..moj sošolec npr. ima v gimnaziji vse predmete razen športne, slove in fizike pa je recimo nima...kljub temu, da je bil v osnovni "bolj odličen" kot jaz in imel celo par srebrnih priznanj (jaz nobenega)

moje mnenje je, da tisti ki si jo zaslužijo je tudi včasih ne dobijo, saj jih določeni učitelji in pedagogi v osnovni ne "porinejo" naprej...

to je moje mnenje


moj sošolec npr. ima v gimnaziji vse predmete razen športne, slove in fizike zaključene s pet(5) pa je recimo nima

Pyr0Beast ::

Par (zlatih) priznanj, nadpovprečno sposoben, pd uspeh .. nič od štipendije.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Marc` ::

A mogoče kdo ve, kateri je zadnji mesec, ko še prejmem štipendijo v zaključnem letniku?
Sem prebral na netu pogoje, ampak piše, da se izplačuje za pretekli mesec in da se za mesec julij in avgust ne izplačuje več.
Torej dobimo še julija za junij? :)

EDIT:typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marc` ()

Matek ::

Točno tako.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Invictus ::

Kar se tiče Zoisove štipendije, je vse odvisno od mentorja. Nekdo te mora pača predlagat. Ne dela se nekih avtomatskih sit, ki bi res našle "nadarjene".


Jaz sem Zoisovo štipendijo dobil že v osnovni šoli. Res sem bil odličen in dobil vsako leto srebrno Vegovo priznanje na tekmovanjih iz matematike, ampak če me ni bi predlagala naša psihologinja, je ne bi dobil. Je bila pa včasih precej majhna. To se je popravilo šele z osamosvojitvijo Slovenije (vsaj ena dobra stvar zame :)))I.

Kasneje sem to štipendijo samo še vzdrževal. S sošolci smo našli nekaj lukenj, in sem imel cel faks štipendijo za povprečje nad 9.0 kar je bilo največ. Toliko to pove tud o lenih nadarjenih ... :D.

V srednji šoli ali na faksu je veliko težje dobiti Zoisovo štipendijo. Jaz, npr., nbe poznam nobenega. Poleg tega so osebki že malo preveč zreli, po pubertetniško tečni, pa se lahko kljub dobrih uspehom zamerijo komu na šoli. Kot sem napisal že zgoraj, te mora šola predlagat ...

LP I.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Štipendija (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Šola
1917473693 (13421) History
»

Zlati maturantje (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5614564 (6074) jype
»

Štipendije (Zoisova in morebitne druge)

Oddelek: Loža
395350 (3902) Volta
»

Zoisova štipendija (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8012292 (10444) alum
»

Zoisova (korupcija?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
745865 (4429) jRk0

Več podobnih tem