» »

Osebni mobilni oddajnik za cenejše klice v tujini

Osebni mobilni oddajnik za cenejše klice v tujini

Majhnost omogoča prenosnost celice

vir: CNet
CNet - Osebni mobilni oddajniki, poimenovani femtocelice (domet do nekaj 10 metrov, obstajajo še pikocelice z dometom do ~200 metrov in mikrocelice z dometom do 2 km), omogočajo izboljšanje signala na mobilnih telefonih predvsem v stavbah ter v krajih, kjer je signal sicer šibak, saj mobilne telefone k svojemu operaterju povežejo kar prek ožičenega širokopasovnega interneta. AT&T za domače uporabnike te izboljševalce signala ponuja že nekaj časa, kaže pa, da bi te mahne pripomočke v prihodnosti lahko predvsem Evropejci jemali s seboj na počitnice.

Angleško podjetje Ubiquisys je namreč razvilo majhno škatlico (še manjšo od običajne femtocelice - poimenovali so jo atocelica), katere namen je predvsem ponujati majhno območje domačega mobilnega operaterja na dopustu, ko bi se sicer morali povezati v omrežje tujega operaterja in za klice, SMS-e ter dostop do mobilnega interneta plačevati veliko višje cene. Mala celica se z USB priključkom poveže s prenosnikom, ki ji daje energijo in internetno povezavo za delovanje. Domet bo odvisen od države do države glede na njene predpise o moči oddajnikov, v nekaterih primerih pa bo morda celo tako majhen, da bo treba mobilni telefon položiti na samo napravo in za pogovor uporabiti set za prostoročno telefoniranje (npr. zvočnik v mobilnem telefonu, slušalke z mikrofonom, itd.).

Naprava naj bi bila namenjena predvsem iPhonu, čeprav naj bi bila združljiva z vsemi mobilnimi telefoni s podporo omrežjem GSM 3. generacije. Zmanjšati želijo vse stroške, vključno z mobilnim internetom, a se tukaj poraja vprašanje, zakaj bi v dometu celice uporabljali mobilni internet in ne WLAN omrežja, ki je tako ali tako zahteva za delovanje naprave same. Seveda se poraja še vprašanje, če bodo mobilni operaterji uporabo takšnih pripomočkov sploh omogočili.

20 komentarjev

XS!D3 ::

Če maš (free/poceni) dostop do neta, se enostavno s SIP klientom, ki ga lahko naložiš na praktično vsak malo boljši telefon, konektaš na poljubnega VoIP ponudnika, če pa dostopa do neta nimaš, ti pa tudi ta škatla ne pomaga, tako da se mi zdi tole nepotreben strošek.

profii ::

uporabno za ljudi v slabše pokritih območjih, katerih je u slo kar nekaj.
Edit: poznam usaj par ljudi, kateri bi to kupili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

Kron ::

mobilne telefone k svojemu operaterju povežejo kar prek ožičenega širokopasovnega interneta.


Ali mogoče kdo izmed naših operaterjev ponuja podobno rešitev?
=**=C64=**=

darkolord ::

Ne (še).

matejko87 ::

Nevem kak je tole zdej komi v novico prišlo ampak zadevo že pol leta uporabljajo od moje starši (ki sploh ne vejo kaj je sip ali voip:) ) eurodiskont jih distribuira po sloveniji :) fenomenalna stvar

fireice ::

@matejko87 A mas slucajno link?

Jst ::

darko: Meni se pa zdi, da sem videl v ponudbi enega izmed operaterjev, medtem ko sem listal po katalogu...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PrimozR ::

matejko87 je izjavil:

Nevem kak je tole zdej komi v novico prišlo ampak zadevo že pol leta uporabljajo od moje starši (ki sploh ne vejo kaj je sip ali voip:) ) eurodiskont jih distribuira po sloveniji :) fenomenalna stvar

Žepno varianto, namenjeno za dopust?

...:TOMI:... ::

Pri SIPu ogromno funkcij ne dela (npr. SMSi), omogočata ga pa oba največja slovenska operaterja. Upam, da bo s 4G mobilne telefonije končno odpravljen tudi roaming, oziroma odiranje z roamingom.
Tomi

PrimozR ::

Zakaj pa s 4G? Operaterji bodo še vedno operaterji, IMO bi na tem področju lahko še največ naredila EU (ki je pravzaprav že aktivna, ampak za Hrvaško to zaenkrat še ne pomaga).

...:TOMI:... ::

Ker bodo hitrosti višje in bo bolj prenos podatkov, kot pa govorne storitve. Analogija z vodo: tam kjer jo je veliko je poceni...
Tomi

PrimozR ::

Ah, dvomim. Trend mobilnih operaterjev zadnje čase je omejevanje količine podatkov in višanje cen paketov namesto ravno obratnega. Uporabniki si želimo vode, operaterji jo zapirajo (imajo preslaba omrežja).

...:TOMI:... ::

No, saj zato upam, da ko bodo omrežja hitrejša (boljša), da bo ceneje.
Tomi

ttzavod ::

Ne bo ceneje. Operaterji potrebujejo X denarja mesečno da dajo plače, plačajo kredite, poplačajo stroške za bazne postaje.. manjši del so tudi stroški nakupa minut prometa....
nižanje cene = manjši dobiček ali večja izguba.

SIP je super... NE vem zakaj ne bi SMS deloval preko IP ??? Že nekaj let uporabljam SMSX.ME, kjer je klasičen SMS 3,9 centov, kamorkoli, od koderkoli in sporočila med registriranimi uporabniki so FREE (ni omejitve na 160 znakov)..
SIP - zakon....
Imam T2 številko, na Asterisku. Kjer koli na svetu sem z WiFi na mobilniku (Nokia-symbian, android, kar koli) se priklopim na svoj strežnik in imam fiksno številko. Če me kdo kliče na to fiksno in nisem na WiFi se preusmeri na mobilno. Celo... če sem v tujini dlje časa, si vzamem neko prepaid SIM in si to fiksno s SIPa preusmerim na ta SIM v tujini - minimalni strošek dohodnih klicev v tujini. Ne vem kdo rabi operaterje...
Na primer na ttmarketing.org dajejo Androida na obroke, kar z SIP accoutom - se pravi kupiš telefon, daš not SIM od svojega operaterja, ampak čim si na WiFI te pri odhodnem klicu vpraša : SIP ali GSM ? To zna vsak uporabljat :-). ( ttmarketing.org/ttm )

ttzavod ::

...:TOMI:... je izjavil:

No, saj zato upam, da ko bodo omrežja hitrejša (boljša), da bo ceneje.


Sam, ti pa si naiven. Kak lohk padeš na foru, da imajo slaba omrežja in da je zato potrebno podražiti ???
NA eni strani je omejitev na 100M, ker ni prostora, na drugi je TV NEOMEJENO 5€ mesečno !!!!! Kolk pa porabi TV v Mobitelovem omrežju ???
Neomejen Internet ( z omejitvio ) = 29€
Nemejeno TV = 5€

Smešno.... meni pa chargajo malo žez 100 ko prilezem - komaj emaile berem in chat uporabljam.... shit...

PrimozR ::

TV-ja itak noben ne uporablja, zato si lahko privoščijo neomejenega za 5 EUR.

Bor H ::

Me mika da bi si plačal in skos pustu laufat prek UMTSa, sam da jim vrnem za tisto spremembo iz 1Gb na 100Mb...
eh, kaj se sekiram, grem na konkurenco pa je

ttzavod ::

PrimozR je izjavil:

TV-ja itak noben ne uporablja, zato si lahko privoščijo neomejenega za 5 EUR.


Se pravi, če nobeden ne uporablja, lahko pustimo nerentabilno storitev ? a ni to prelivanje dobička iz UMTSa (kje delam plus) na TV (kje delam MINUS).
Je to dovoljeno v podjetju, ki je v državni lasti ??? S pretežno tržno močjo ??
Jaz gledam TV. ALi je to pošteno do tistih ki plačujejo 29€ za nekaj drobiža interneta...???
Argument, da je omrežje preslabo je nateg za dvig cen... 1G na 100M danes ko je vedno več Iphonov in Androidov je prevara.... Prikrita dodatna podražitev, ker si moram doplačati vsak mesec....
Zdaj so še oni kreteni na T2 dvignili ceno UMTS DATA pakleta, ki je do novega leta bil super 10€ za UNLIMITED (dobesedno), na 15.... A ker dela samo na T2 UMTS omrežju nimajo stroška roaminga pri Mobitelu.... Zdaj mi je še ta SIM fuč, ker ima Simobil za 18€ SIM, kateri ima veliko večjo dostopnost... Ti so šele levi...Namesto, da bi pobrali veliko uporabnikov za storitev za katero nimajo dodatnih stroškov, se ne znajdejo...pravi mojstri

PrimozR ::

Podatkovni prenosi pravzaprav precej obremenijo omrežje...

ttzavod ::

kak si zamišljaš "obremenjevanje omrežja"?
NA bazno postajo pride optika; 1 ali 2 PRI govorna kanala, podatkovna povazava... Bazna postaja ima domet xxx metrov. ce je vec uprabnikov, lahko se hitrost zmanjsa... kje sem videl na dobrem signalu mali prenos ???? kje je neka velika zasedenosti.. TV mi na mobilniku preko mobitela dela od MAribora do LJubljen brez ene same prekinitive (no pri Domžalah malo zmanjka signala)...kaj neki ???

Ta mi je kisla kot izjava MIrana Krambergerja pred leti, da velike hitrosti močneje obrabljajo telefonski kabel - zato je najem parice po kateri gre hitrejši internet dražji :-))))) Ista pesem, isti igralci :-))))
Isti naivneži.

denar rabijo za privat žepe... kolko % od reklam gre mimo ??? kak se najlažje usmerja denar iz monopolnega državnega podjetja v privat žepe ? cene je treba dvignit, to je rešitev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi v Sloveniji preizkusili 5G, frekvence bodo prihodnje leto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14023035 (16149) bozicje
»

Spet težave s TETRO (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5213476 (10969) Samael
»

Brez signala GPS vlada kaos

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3310599 (8614) OmegaBlue
»

wi-fi omrežje kot GSM

Oddelek: Mobilne tehnologije
173324 (2681) OmegaBlue
»

Kaj je res, da ...

Oddelek: Mobilne tehnologije
424642 (4042) BBB

Več podobnih tem