» »

CES 2011: Nvidia napovedala ARM-procesorje Denver za strežnike (in namizne računalnike)

CES 2011: Nvidia napovedala ARM-procesorje Denver za strežnike (in namizne računalnike)

Nvidia - Nvidia je najavila, da s podjetjem ARM Holdings razvijajo prvi procesor na arhitekturi ARM, ki bo namenjen napravam z veliko potrebo po računski moči. Doslej je bil ARM nišni produkt, ki se je odlično prodajal v mobilnih telefonih, krmilnikih, poceni mikroprocesorjih in podobno, koder sta cenenost in varčnost pomembnejši od zmogljivosti. To se kani spremeniti.

Novica se izvrstno sklada z Microsoftovo napovedjo, da bodo v prihodnji verziji Windows podprli ARM. Nova generacija procesorjev se za zdaj kodno imenuje Denver bo Nvidii omogočila prodor na nove trge, je na CES-u pojasnil njen izvršni direktor Jen-Hsun Huang. Vodja razvoja v Nvidii Bill Dally dodaja, da se bomo s tem končno znebili hegemonije in neučinkovitosti arhitekture x86 na področju namiznih računalnikov.

Kdaj točno bo Denver naprodaj, je še preuranjeno napovedovati. Nvidia je že licencirala dizajn za Cortex-A15 in njegove naslednike, ki naj bi predstavljali ogrodje za Denver. Sprva bodo ponudili zmogljive ARM-procesorje za strežnike, medtem ko bodo namizni osebni računalniki prišli na vrsto nekoliko pozneje. Ali jim bo uspelo uresničiti smele napovedi, da bo ARM postal novi standard namesto x86, bo pokazal čas.

40 komentarjev

Karlos ::

Ve kdo preprosto povedati kaj je prednost ARM pred x86 arhitekturo?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Lonsarg ::

Prednost je edino to, da je licenca prosto naprodaj in lahko kdorkoli dela procesorje. Ampak to je velika prednost. IMHO standardna arhitektura, ki se uporablja v skoraj vseh desktopih sveta ne bi smela biti taka, ki jo izdeluje samo par podjetij.

opeter ::

Recimo majhna poraba? Jaz bi želel npr. imeti računsko moč kakšnega Intelovega i9 v prenosniku, ki bi mi zdržal vsaj en dan (po možnosti teden, raje mesec) brez ponovnega polnjenja.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Dr_M ::

Recimo majhna poraba? Jaz bi želel npr. imeti računsko moč kakšnega Intelovega i9 v prenosniku, ki bi mi zdržal vsaj en dan (po možnosti teden, raje mesec) brez ponovnega polnjenja.


Sej bos imel, ko bodo izumili primerne baterije :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

win64 ::

opeter je izjavil:

Recimo majhna poraba? Jaz bi želel npr. imeti računsko moč kakšnega Intelovega i9 v prenosniku, ki bi mi zdržal vsaj en dan (po možnosti teden, raje mesec) brez ponovnega polnjenja.

In to ti bo ARM ponujal prej kot x86?

edit: pozabil ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: win64 ()

Jst ::

Sedaj lahko konkurirajo na i3/5 področju, če se pogovarjamo o desktop uporabi. Kot sem v drugi temi napisal, je zgodovina tako napisana, da so ARM predvsem procesorji za low powered devices. Sedaj so pa že tako zmogljivi, da so mobilni telefoni postali žepni PCji in samo korak stran je zmogljivost na ravni mainstream prenosnikov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PinkBunny ::

Koliko cenejši pa so ARM procesorji?
Bears are people too!

kuglvinkl ::

The rise of "good enough" technology.
Your focus determines your reallity

zos ::

Sem gledal vceraj te predstavitve na CESu in se mi tole zdi edina omembe vredna novost. Kaksna zalost od sejma. Ceprav cel internet vzklika kako je to konec x86, sam dvomim, da bo tako. Nvidia je govorila predvsem o HPC resitvah. Tam bi po mojem znali naredit kaksno zanimivo ponudbo, ki bi ponujala veliko na W. Na klasicnem desktopu pa tega po mojem ne bomo videli, komu se pa da portat vso programje...

celebro ::

Kar nekaj Linux distribucij ima porte za ARM, tam to res ni problem. Jaz bi z veseljem imel ARM netbooka.

Brane2 ::

No, no, začenja se počasi.

Najprej so enega igralca izrinili na ne-x86 področje, sedja bo pa ta počasi s seboj potegnil še druge.

Rabijo samo še pametno zasnovo HW- pameten standard. Ne obstoječi ATX. Neko kockasto LEGO-like zasnovo, ki se jo bo dalo sestavljat po potrebah...

Saj vse potrebno je že razvito,razen solidnega multicore ARM-a in zasnove...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

kuglvinkl je izjavil:

The rise of "good enough" technology.



More like rise of OpenSkynet 0.0.1 >:D
On the journey of life, I chose the psycho path.

l0g1t3ch ::

Če pogledamo tegro 2, se njene specifikacije (2 jedri, 1GHz, 1MB L2 cache) berejo zlo podobno kot specifikacije AMD Fusion C-50 APU-ja.

Me zanima kako bi se obnesla na testu bok ob boku, glede porabe in zmogljivosti.

Brane2 ::

Štos je v tem, da je FUsion še vedno x86 platforma.

Ko enkrat preideš na ARM, si mimogrede lahko privoščiš akrobacije, ki na x86 niso šle, ker so bili Winsi nosilna platforma vsega, ti pa so se haklali nazaj na x86 z vsemi licenčnimi omejitvami. Quite a catch-22.

Sedaj imaš komot recimo 16 ARM jeder z majhnim L1, ki glumijo shaderje itd in recimo dve ali štiri jedra s poštenim L1.

Ali recimo multislot mašino, kjer je v enem od slotov komot polje ARMov z nekaj malega vezne logike.

Ni fora samo v jedru, čeprav ima tudi to kar nekaj prednosti.

Ena od for je recimo licenca. Vsak ki plača kišto pira, lahko vstopi v ARM klub, v x86 klub pa praktično le prostozidarji. In še to tisti, ki so vstopili takrat, ko se je to dalo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

l0g1t3ch ::

Ma ne zanima me kaj vse se da nekoč. Zanima me trenutno kak bi bla primerjava kako se obneseta drug proti drugemu.

Senitel ::

Zelo težko boš naredil primerjavo kako se obneseta drug proti drugemo, ker je trg za obe platformi praktično povsem disjunkten.
Lahko primerjaš recimo kakšne tegra 2 in atom tablete...

3p ::

Sentinel: ja, ampak trg konjungira. :) Zato pa: primerjava.

Ne pozabite, da so to primerjave z Atomom, ne s kakim skoraj 10x hitrejšim sandy bridgeom. Ko bo ARM Intel ujel po zmogljivosti (če), bo najbrž tudi poraba podobna Intelovi (x86 jo dejansko znižuje od Pentiuma IV naprej). Arhitektura pa... tudi si izmišljajo vedno nove ukaze in ukazne nabore (eni kot drugi). Veliki šmorn torej.

Prednost ARMa pa je seveda to, da Intel x86 ljubusumno čuva zase... Pa to, da se večina ljudi ne bo branila poceni računalni(č)ka, ki je dovolj zmogljiv za večino stvari, malo troši in je poceni.

Brane2 ::

Štos je v tem, da mu ga ne bo treba. Čisto komot se bo lahko šel z večjim številom enostavnejših jeder.

Recimo silno zanimiva bi bila MegaBulldozer varianta z ARMom.

Z bistveno enostavnejšimi jedri in bistveno manj cachea po jedru a z veliko več jedri...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

l0g1t3ch ::

No vsega se ne da rešit z dodajanjem jedr. Če odštejemo namensko uporabo je maksimalno smiselno število nekje do 8 jedr.

Brane2 ::

Zakaj ?

evo v tem trenutku laufa na moji mašini 223 procesov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

l0g1t3ch ::

In ?

Večina jih takorekoč idla.

Kaj pa narediš ko maš neki zahtevnih taskov ? Vsega se ne da paralelizirati, vsaj ne čez res veliko jedr.

Brane2 ::

Pa kaj če idlajo ?

Pač idlajo z njimi tudi en del tvojih enostavnih jeder...

Sploh pa, tako malo taskov imam tudi zato, ker je context switch na obstoječih strojih še vedno relativno drag.

Komot bi jih imel 10x več sicer.

EDIT: tisto so bili samo taski. Vseh threadov je 365 v tem trenutku...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MrStein ::

celebro je izjavil:

Kar nekaj Linux distribucij ima porte za ARM, tam to res ni problem. Jaz bi z veseljem imel ARM netbooka.

A imajo Flash? ;)

3p je izjavil:


Ne pozabite, da so to primerjave z Atomom, ne s kakim skoraj 10x hitrejšim sandy bridgeom. Ko bo ARM Intel ujel po zmogljivosti (če), bo najbrž tudi poraba podobna Intelovi (x86 jo dejansko znižuje od Pentiuma IV naprej). Arhitektura pa... tudi si izmišljajo vedno nove ukaze in ukazne nabore (eni kot drugi). Veliki šmorn torej.

Če to misliš, da sta primerljiv šmorn, potem ali nisi videl x86 zbirnika ali ARM-ovega.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

3p ::

MrStein: Študiral kodo (za ARM sicer nisem programiral). Zato pa, v nasprotju s splošno veljavnim mitom to pravim (primerjamo seveda z modernim 32-bitnim x86 zbirnikom).

Brane2 ::

Aja ?

Pol kile prefiksov za vsak drugi ukaz, čudne opkode in masa neuporabnih ukazov ti ne pomenijo nič ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Aljaz1980 ::

Prednost ARMa pa je seveda to, da Intel x86 ljubusumno čuva zase... Pa to, da se večina ljudi ne bo branila poceni računalni(č)ka, ki je dovolj zmogljiv za večino stvari, malo troši in je poceni

Tako kot so poceni sedaj pametni mobiteli?

destroyer2k ::

pametni telefoni sploh niso toliko dragi vec. par let nazaj si za top end nokijo odstel 800-900 evrov novo, sedaj imas pa htc desire, galaxy s za priblizno 600 evrov.

Dr_M ::

Nokia 800-900EUR? A si na glavo padu?
Ja Nokia 8800 (razlicne serije) je bila res malo cez jurja.

Ampak 600EUR je se zmeri shitload of money za en kurcev telefon.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

Brane2 je izjavil:

Aja ?

Pol kile prefiksov za vsak drugi ukaz, čudne opkode in masa neuporabnih ukazov ti ne pomenijo nič ?

Čuda rezultatov dobiš pri primerjavi, če zavestno ignoriraš del podatkov. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

Treba upoštevati še binary size, ki je pri ARM arhitekturi večji, kot pri x86, preprosto zato, ker je bolj RISC in je s tem potrebnih več ukazov. Kar daje negativni učinek na performans, ker se mora pretočiti več podatkov (date) do (in skozi) procesorja.

Ampak ARM porabi toliko manj energije, da:

>Ko bo ARM Intel ujel po zmogljivosti (če), bo najbrž tudi poraba podobna Intelovi

že sedaj, če recimo int/fp teste normaliziramo, vidimo, da je ARM zelo zelo varčna arhitektura, bolj varčna od Intelovih rešitev.


--

Je pa nujno, kot sem, poleg ostalih, tudi sam poudaril, da bodo morali Britanci (ARM) biti pazljivi, da zadeve naredijo toliko standardne, da ne bo problemov v prihodnosti. (Ko bomo morda laufali Win8 na ARM prenosniku.) Sedaj je čas, da se z MSjem zmenijo za kakšne vrste arhitekturo naj naredijo Kernel, da bodo tudi v prihodnisti novi ARM procesorji bili kompatibilni. Tako da imajo sedaj super priliko za penetracijo v mainstream in da ARM "obogatijo" - spremenijo to linijo, ki gre v mainstream*, da bo performančno konkurenčna in porabila manj od x86 že samo zaradi navlake, ki jo nosi x86 s seboj.

*Ostale linije za modeme, routerje, telefone, hladilnike naj grejo kar lepo po sedanji poti.

Moje osebno mnenje.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Brane2 ::

Jst je izjavil:

Treba upoštevati še binary size, ki je pri ARM arhitekturi večji, kot pri x86, preprosto zato, ker je bolj RISC in je s tem potrebnih več ukazov. Kar daje negativni učinek na performans, ker se mora pretočiti več podatkov (date) do (in skozi) procesorja.


1. Rezultirajoča koda je v povprečju _malo_ daljša. To ne pomeni bistvenega bremena.Grobi ekvivalent je ta, kot da bi imel kanček počasnejši RAM. Koliko bi se to poznalo pri končni hitrosti programa ? Bore malo, če sploh kaj. Po drugi strani pa je večja dolžina posledica enostavnega kodiranja instrukcij, ki pomeni:

- _veliko_ enostavnejši, cenejši in ob enakem HW hitrejši instrukcijski dekoder.
- vsak ukaz ima v sebi zakodiran pogoj zastavic, ob katerem se izvede. To pomeni veliko cenejše izvajanje zank in manjš potrebo po loop unrollingu itd, kar lahko pomeni krajšo kodo

2. ARM omogoča "Thumb" kompresijo opkod, ob kateri je njegova koda kar precej krajša.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Poldi112 ::

To da bi bil procesor počasnejši, ker je risc in ima več ukazov, se mi zdi precej butasta trditev. Sploh če vemo, da tudi x86 procesorji že dolgo interno ne izvajajo več nativnih x86 ukazov.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Jst ::

Brane, ravno sem hotel napisati še en post o tvoji ideji, ki si jo opisal zgoraj:

>Sedaj imaš komot recimo 16 ARM jeder z majhnim L1, ki glumijo
>shaderje itd in recimo dve ali štiri jedra s poštenim L1.

Super ideja. AMD s svojim Fusion ni ravno samo združil CPU in GPU ampak kaj daleč od tega pa tudi ni naredil. ARM bi res lahko SIMD enote (shaderje) z poštenim queue depth nalimal po potrebi, kar bi lahko koristil CPU in logika, ki je potrebna za rasterizacijo vektorske grafike. Tako bi CPU in GPU res bil en čip in bi SIMD enote bile toliko bolj izkoriščene. Ker sedaj imamo stanje takšno, da so v Fermiju ali ATI 5000/6000 SIMD enote neizkoriščene oziroma jih CPU ne more uporabljati. Super ideja. ARM bi s tem, s svojimi izkušnjami in s svojo iznajdljivostjo lahko naredil takšen raztur Fusiona, da bi se samo AMD samo zjokal.


--

>1. Rezultirajoča koda je v povprečju _malo_ daljša.

S prvo točko se 100% strinjam, ker če sem mogoče napisal moj post v takšen tonu, da se razume kot da je to hud problem, tega nisem mislil. Sem samo omenil razlike.

Druga točka pa... hja, dokler so "burst-i" date, ki jih mora CPU obdelati simple, se strinjam. Ko pa kompleksnost naraste, so pa triki, ki jih Scheduler uporablja, bolj v breme oziroma ko cache missi konkretno narastejo, moraš imeti dovolj globok queue depth, da je zaposlen. In tu je pa ARM šibak, ker takšnim opravilom ni namenjen.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Senitel ::

Jst je izjavil:

Druga točka pa... hja, dokler so "burst-i" date, ki jih mora CPU obdelati simple, se strinjam. Ko pa kompleksnost naraste, so pa triki, ki jih Scheduler uporablja, bolj v breme oziroma ko cache missi konkretno narastejo, moraš imeti dovolj globok queue depth, da je zaposlen. In tu je pa ARM šibak, ker takšnim opravilom ni namenjen.

IMO je ravno tu ARM močan. V x86 svetu imaš 15 (arbitrarna cifra iz glave >:D) različnih naslavljanj. Vsak ukaz ima 15 teh permutacij in iz samega ukaza (brez točne informacije za katero permutacijo gre) nimaš niti najmanjše ideje kako dolgo bo nek ukaz rabil. Lahko bo recimo v 4 ciklih skoz, če npr. seštevaš dva registra, lahko ga pa še čez 100 ciklov ne bo nazaj, ker je šel parameter iskat nekam v virtualni naslovni prostor in falil kompletno cache infrastrukturo.
V RISC imaš pa lepo load in to je to. Tudi shaderji na GPU-jih so RISC, pa žrejo podatke hitrejš, ko otrok čokolado. In konec koncev tudi dejanska hardware implementaciaj x86 je RISC ampak to dejstvo ne pride niti do OS.

MrStein ::

Na onem linkanem članku, kjer se primerja ARM in x86, je pisaš, da je koda večja tam 15%. Kar je nič.
Razen tega ARM CPU-ji govorijo dva jezika (mislim da istočasno), omenjeni Thumb, ki ima tak na oko pol manjše kode.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

3p ::

Stein: Pa še thumb-2. Pa še java bytekodo če je treba.

Brane2 ::

Ni treba. Oziroma to bi blo neumno. Če je panika za prostor, en pameten Thumb je več ko dost, v veliki večini pa še tega ni treba.

In BTW, če bi lahko izbiral, MIPS mi je nekako bolj všeč od ARM-a...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Jst ::

Senitel: Poglej kako delujejo routerji. Konstanten dokaj simple input, malo kolobocije z pravili like traffic shaping in output. Tu je ARM z super nizko porabo brez konkurence. Sedaj pa si predstavljaj, da imaš poleg tega še input za računanje kriptografije, obdelava audia in videa, pa za trpljenje še folding. Vse naenkrat. Tu ARM pogrne. Razen če si ti imel v mislih bolj RISC arhitektura od malo manj RISC arhitekture. Na to pa nisem mislil. Tu imaš morda prav.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Poldi112 ::

Vse naenkrat? Kaj pa pri vsem tem naenkrat ne pogrne? Že samo HD video spravi na kolena vse procesorje. Zato pa imaš potem namenske zadeve, in arm je tu kar fleksibilen.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Jst ::

Ja seveda da pogrne. Kar sem hotel povedati je to, da ARM tako pogrne bolj grdo. Če bi recimo nekako lahko rezultate normalizirali.

Senitel ima pa verjetno prav, če je v svojem postu mislil malo bolj RISC vs. malo manj RISC arhitekturo in ne ARM arhitekturo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nVidia Tegra K1

Oddelek: Strojna oprema
272463 (1806) FlyingBee
»

Razvoj Windows za 64-bitni ARM v teku

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
114589 (3478) Invictus
»

Calxeda predstavila strežniške ARM-procesorje, HP pa strežnike

Oddelek: Novice / Procesorji
217816 (5678) Jst
»

Nvidia se spogleduje z arhitekturo x86

Oddelek: Novice / Matične plošče
194212 (3099) FireSnake

Več podobnih tem