» »

Wikipedija zbrala 16 milijonov dolarjev donacij

Wikipedija zbrala 16 milijonov dolarjev donacij

Wikipedia - Fundacija Wikimedia, ki skrbi za največjo prosto enciklopedijo na svetu Wikipedijo in sorodne projekte, je objavila, da so dosegli cilj 16 milijonov dolarjev zbranih donacij. Zbirati so jih začeli lanskega novembra in si cilj postavili pri 16 milijonih dolarjev. Skupni proračun naj bi v letu 2010/11 znašal dobrih 20 milijonov dolarjev; preostanek bodo dobili od denarja za projekte in licenčnin.

Denar je v teh slabih dveh mesecih prispevalo več kot pol milijona ljudi iz 140 držav, kar je dvakrat več ljudi kot lani. Povprečna donacija je znašala 22 dolarjev, čas zbiranja pa s 50 dnevi rekordno kratek. Z zbranim denarjem bodo poleg operativnih stroškov financirali tudi razširitev delovanja fundacija v Indiji, Braziliji in na Bližnjem vzhodu.

Sedaj pa se bodo začele priprave na obhajanje 10. obletnice delovanja Wikipedije, ki bo 15. januarja. Za to priložnost so pripravili posebne majice, ki jih bodo delili v zameno za 25 dolarjev donacije.

37 komentarjev

Pyr0Beast ::

"Cena ene patrie je 4,8 milijona dolarjev"

Kako nizka je cena izobraževanja napram ceni vzdrževanja vojske.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

zakaj se vsi obregate ob patrije, če pa smo si že z referendumom o natu zaželeli, da bomo še več denarja zmetali v vojsko??

drugače pa lepo za wiki. in da bo brez reklam.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Lion29 ::

lani sem doniral, letos sem spregledal...

menim, da bi mogla vsaka drzava za razvoj svoje wikipedije prispevat po miljon dolarjev..in angazirat solarje in strokovnjake, da so bolj aktivni pri soustvarjanju

meni se zdi izobrazevanje zelo pomembno...in fajn bi bilo, da se nameni nekaj sredstev avno v slo wikipedijo, saj je najbolj dostopno orodje....se vedno pa je zelooo skopo s clanki/prispevki v slo....

a je kdo za to, da to spremenimo? naredimo eno FB skupino ali spletno stran, kjer prirpavimo neko strategijo in to predstavimo potem ministrstvu za solstvo in medijem?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zero0ne ::

Lion29 je izjavil:

lani sem doniral, letos sem spregledal...


Kaj, so bili "Jimbo Wales needs MORE of your money!!!1" bannerji premalo očitni? :))
uname -o

Lion29 ::

pa dejte tisti. ki ste po defaultu skeptiki in troli in na splosno rusite moralo in ne marate prispevat svojega casa v skupno dobro, preskocite moj post in se ne odzivate nanj....

zelim sodelovanje pozitivnih ljudi

Zero0ne je izjavil:

Lion29 je izjavil:

lani sem doniral, letos sem spregledal...


Kaj, so bili "Jimbo Wales needs MORE of your money!!!1" bannerji premalo očitni? :))


v zadnjem casu sem zelo, zelo malo posegal po wikipediji.... in sicer sem zasledil njegov fris na vrhu vseh clankov ampak sem podzavestno preskocu....res ne vem, kako mi je to uspelo... saj ce pomislim nazaj, bi rekel, da sem vedel, da gre za donacije... ampak nekako sem podzavestno to "polinkal" z reklamo - vsesplosnim bannerjem, in sem res preskocu :8)... eh, bom pa kako drugace prispeval :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

49106 ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj se vsi obregate ob patrije, če pa smo si že z referendumom o natu zaželeli, da bomo še več denarja zmetali v vojsko??

drugače pa lepo za wiki. in da bo brez reklam.


Ker smo jih preplčali?

KoMar- ::

To leto sem jim celo jaz namenil 5 EUR. Predvsem mi je všeč, da so še vedno majhna ekipa in gre denar predvsem za infrastrukturo.

Dragi ::

Čak mal, za zbiranje keša so porabil 1.8 mio $?

Od kje take cifre?
Pa isto tam skoraj polovica za technology. Kaj naj bi to bilo?

Markoff ::

Škoda, ker niso kontaktirali našega vrlega politika, varuha poštenega poslovanja (revizor Evropskega računskega sodišča) in ljubitelja Wikipedije, Milana M. Cvikla AKA Cwiklopedista, ki bi iz naslova licenčnin zagotovo lahko kaj doniral.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Lion29 ::

Evo, sem ustvaril skupino....
FB skupina: Slovenska Wikipedija

pozivam vse geeke in ne-geeke, da sodelujejo v skupini, bodoso z vsebino, bodisi s promocijo... dajmo res bapravit en nacrt da vlado prepricamo, da se splaca investirati v znanje...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Gregor P ::

Po drugi strani je pa ravno to eden glavnih atributov wikipedije ipd. da jih ne podpirajo vlade oz. da so takšne strani neodvisne od političnih centrov moči (predvsem državnih) :|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Lion29 ::

ok, ocitno sem naredil narobe, ker FB skupine niso temu namenjene

torej ustvaril sem FB stran: Boljša Slovenska Wikipedija

Prosim povejte naprej


Gregor imaš point, to je definitivno tradeoff... ampak prvo moramo poskrbeti za večino znanja na kupu, potem pa ločiti zrnje od plev, se ti ne zdi?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

terryww ::

ne razumem čisto zakaj se otepajo reklam... s stalnim prilivom bi lahko plačali koga da preverja verodostojnost člankov in dvignili nivo. nekaj reklam pa tud nebi nobenga zmotlo. mah, spet neke ideološke finte, ki ovirajo razvoj...
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Manu ::

Kakšne ideološke finte? Zakaj preprosto ne bi investirali v znanje (brez reklam)? Zakaj reklame mešat tam, kjer je znanje? A znanje ne more obstat brez reklam? Če je tako, potem naj znanje propade, če ga ne cenimo.

MrStein ::

Ker reklame odbijajo uporabnike.
Vsaj tiste s soljo v glavi.

Pa tudi psihološki učinek: Bi ti zastonj delal za "firmo", ki potem "na veliko" služi s _tvojim_ delom?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

Zero0ne je izjavil:

Lion29 je izjavil:

lani sem doniral, letos sem spregledal...


Kaj, so bili "Jimbo Wales needs MORE of your money!!!1" bannerji premalo očitni? :))


Upam, da jih bodo sedaj odstranili, ker ne glede na to kolikokrat sem kliknil na close, se je vedno prikazal. :>

metalc ::

Sedaj je namesto prošnje Jimmyjeva zahvala. Najbrž ne bo predolgo. :D

Enkrat pred leti se je že omenila možnost reklam, pa je "Špancem" počil film in so šli na svoje na podoben projekt Enciclopedia Libre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: metalc ()

3p ::

Enostavno: raje prispevam vsako leto, kot pa gledam reklame. Si prav spočijem oči na Wikipediji. Res pa so bili z "reklamo" za donacije malo vsiljivi. Za ljubitelje reklam / sovražnike neposrednega plačevanja bi potencialno lahko pač uvedli dvojni model: nič reklam (ali po izbiri) za tiste, ki raje plačajo neposredno, za ostale pač, koliko je nujno potrebno, da se zbere letni proračun.

dronyx ::

Škoda. Ali potem ne bo več na vsaki wiki strani portreta Jimmya Walesa? Tip mi je postal po svoje celo simpatičen. Ga bom kar malo pogrešal.:8)

smihael ::

Lion29 je izjavil:

Evo, sem ustvaril skupino....
FB skupina: Slovenska Wikipedija

pozivam vse geeke in ne-geeke, da sodelujejo v skupini, bodoso z vsebino, bodisi s promocijo... dajmo res bapravit en nacrt da vlado prepricamo, da se splaca investirati v znanje...


Zgolj tako, mimogrede skupina ŽE dolgo obstaja http://www.facebook.com/group.php?gid=1... (notri pa nas je le par adminov)...

Poldi112 ::

Vlada / država investira v znanje z javno šolo, štipendijami, knjižnicami in podobnimi stvarmi. Državni support Wikipedie se meni zdi zgrešen. Naj raje kakšne slovarje kupijo in dajo v public domain, wikipedio pa naj še naprej furajo prostovoljci.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

lukaz ::

Lion29 je izjavil:


v zadnjem casu sem zelo, zelo malo posegal po wikipediji.... in sicer sem zasledil njegov fris na vrhu vseh clankov ampak sem podzavestno preskocu....res ne vem, kako mi je to uspelo... saj ce pomislim nazaj, bi rekel, da sem vedel, da gre za donacije... ampak nekako sem podzavestno to "polinkal" z reklamo - vsesplosnim bannerjem, in sem res preskocu :8)... eh, bom pa kako drugace prispeval :D

Opcija doniranja še vedno obstaja ;)

Lion29 ::

smihael je izjavil:

Lion29 je izjavil:

Evo, sem ustvaril skupino....
FB skupina: Slovenska Wikipedija

pozivam vse geeke in ne-geeke, da sodelujejo v skupini, bodoso z vsebino, bodisi s promocijo... dajmo res bapravit en nacrt da vlado prepricamo, da se splaca investirati v znanje...


Zgolj tako, mimogrede skupina ŽE dolgo obstaja http://www.facebook.com/group.php?gid=1... (notri pa nas je le par adminov)...


kot prvo me zanima, zakaj naslov a anglescini...

kot drugo, se mi pa zdi res zamalo, da je tolk malo folka zainteresiranega

Državni support Wikipedie se meni zdi zgrešen.


zakaj ze? Recimo da ministrstvo za solstvo uvrsti v ucni nacrt v osnovnih solah en dan namenjen wikipediji, kjer mora recimo vsaka sola napisat en obsiren clanek o svojem kraju in svoji soli....

potem pa se recimo 1x-2x na leto, vsak razred na vseh solah, naredi en res super prispevek o snovi, ki so jo jemali pri dolocenem predmetu...

cemu menis, da kaj takega ni v redu?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Tear_DR0P ::

kaj vas je prošnja za denar res tolko motila? jaz skoraj vsak dan uporabljam wikipedio in mi ni bilo problem spravit denarja do njih, pa tudi baner gledati ni bilo tako težko. res pa je, da tle pred menoj leži za več let national geographic revij, nekaj enciklopedij in slovarjev in se zavedam kako zelo drago je bilo to. dati 20 USD na leto wikimedia foundationu, je zastonj proti kakšni drugi elektronski enciklopediji, ki smo jo imeli, kaj šle proti tiskanim.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Poldi112 ::

Lion29, forsirati učence da pišejo prispevke je pa sploh zgrešeno. Ker ti moraš gledati malo tudi na kvaliteto napisanega. Že zdaj je wikipedia med enciklopedijami nadpovprečno nezanesljiva, če bodo po novem članke pisali osnovnošolci za domačo nalogo bo pa to samo še poslabšalo stvar.

Pač, zadeva je bila osnovana na prostovoljni bazi in dobro deluje na tej prostovoljni bazi. Nič nimam proti temu, da se seznani učence z wikipedio, osebno se mi zdi hudo uporabna zadeva, hkrati pa mislim, da vmešavanje države v to ne bi ravno pomagalo, če ne bi kar škodilo.

Teardrop, a tiste, ki so alergični na cvetni prah tudi sprašuješ, kaj jih tako moti pomlad? Eni smo pač alergični na reklame :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Spock83 ::

Lion29 je izjavil:

lani sem doniral, letos sem spregledal...

menim, da bi mogla vsaka drzava za razvoj svoje wikipedije prispevat po miljon dolarjev..in angazirat solarje in strokovnjake, da so bolj aktivni pri soustvarjanju

meni se zdi izobrazevanje zelo pomembno...in fajn bi bilo, da se nameni nekaj sredstev avno v slo wikipedijo, saj je najbolj dostopno orodje....se vedno pa je zelooo skopo s clanki/prispevki v slo....

a je kdo za to, da to spremenimo? naredimo eno FB skupino ali spletno stran, kjer prirpavimo neko strategijo in to predstavimo potem ministrstvu za solstvo in medijem?


Vlast želi, da se izobražuje samo toliko ljudi koliko jih potrebuje za normalno delovanje države. Ni jim v interesu, da vsi v državi imajo najboljše izobraževanje in veliko število visokega nivoja izobraženih ljudi. Zakaj? Težje jih je kontrolirat. Ni več ovčk.
Nekaj takega je napisano na prosojnicah od ene profesorice na eni fakulteti. Ko sem to videl, sem skoraj skupaj padel.

tiborrr ::

Deset evrov je mojih :) Kje prijavim davčno olajšavo? :P
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

lukaz ::

Lion29 je izjavil:


kot prvo me zanima, zakaj naslov a anglescini...

kot drugo, se mi pa zdi res zamalo, da je tolk malo folka zainteresiranega

Državni support Wikipedie se meni zdi zgrešen.


zakaj ze? Recimo da ministrstvo za solstvo uvrsti v ucni nacrt v osnovnih solah en dan namenjen wikipediji, kjer mora recimo vsaka sola napisat en obsiren clanek o svojem kraju in svoji soli....

potem pa se recimo 1x-2x na leto, vsak razred na vseh solah, naredi en res super prispevek o snovi, ki so jo jemali pri dolocenem predmetu...

cemu menis, da kaj takega ni v redu?

Nekateri faksi drgač to že delajo. Pa se kar lepo obnese.

BigWhale ::

Tear_DR0P je izjavil:

kaj vas je prošnja za denar res tolko motila?


Jah, po tem, ko enkrat das denar ti zacne tista prosnja iti rahlo na zivce. :> Se pa drugace precej strinjam s tabo. Ljudem je za nekatere stvari tako zelo dati denar, ceprav so precej vredne.

Poldi112 ::

Spock83 je izjavil:


Vlast želi, da se izobražuje samo toliko ljudi koliko jih potrebuje za normalno delovanje države. Ni jim v interesu, da vsi v državi imajo najboljše izobraževanje in veliko število visokega nivoja izobraženih ljudi. Zakaj? Težje jih je kontrolirat. Ni več ovčk.
Nekaj takega je napisano na prosojnicah od ene profesorice na eni fakulteti. Ko sem to videl, sem skoraj skupaj padel.


Bedarija. Osnovna šola je obvezna. Vsak , ki je naredil srednjo šolo, lahko vpiše na cca polovico faksov, ta pridni pa na poljubnega. Zastonj! Kje je tu dposkus omejevanja? Da ni bila to profesorica zgodovine, ko ste jemali fevdalizem?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Jst ::

Ideja: Namesto da srednješolci pišejo brezvezne spise, referate, itd... bi lahko bila naloga uredi X temo na wikipediji. Ker kolikor sem videl Slo strani na wikipediji, so žalost. Seveda bi se moral učitelj prvo malo potruditi in pregledati katere teme ne obstajajo ali so samo en odstavek in si jih zapisati, potem bi pa naloge dal učencem na izbiro. Osnovnošolcem bi pa dali enako, samo da bi oni pa delali tako kot ima razdeljeno za angleški jezik: Normalne prispevke in tiste z simple angleščino.

Mislim da je klasično učenje, ko moraš 45min sedeti in poslušati učitelja, ko z istim tonom dolgočasno že stotič odpredava svoje, tako odbijajoče, da tudi tiste teme, ki so zanimive, jih oni naredijo nezanimive. Vsaj tako je bilo včasih na Vegovi. Prvo leto sem bil pravdober, potem mi je bil pa cilj čimveč zabave in da sem zvozil letnik naprej.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Lion29 ::

ma a se vi sploh spomnite kake plakate pa to smo delali v OS? tudi v SS.... moj brat je naredu 2 full huda... podatkov in urejenost definitivno prekasa tiste skope slo clanke na wikipediji...

in valda to nebi delali kr tako...

ampak namesto da skupina (5-6) ucencev naredi plakat, pac naredijo clanek na wikipediji, ki ga potem ucitelj oceni....

se bolje pa je, da imajo recimo razredi med seboj tekmovanja (recimo ce so paralelke) kateri naredi boljsi clanek na isto temo.... na koncu leta najboljsi razred dobi izlet v kaksno zakon destinacijo... drugi najboljsi malo slabsi izlet, tretji pa se slabsega.... tako bi lahko na leto 3je razredi spisali vsaj 10 kvalitetnih clankov....a koncu leta, pa da ponovijo snov, zdruzijo tiste tri clanke v enega skupnega, super dobrega....

mah idej, kako to uresnicit je ogromno... tudi kako motivirat folk in kako uvest varovalke, da bi to res steklo....

v 3-4 letih bi imeli fantasticno slo wikipedijo!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Jst ::

Jep, različnih tem (potencialnih člankov) je kolikor hočeš, samo malo news-flash klofute bi rabili učitelji, v kakšnem svetu živimo in bi učenci z vpletanjem tehnologije bili sigurno bolj motivirani. Ali pa vsaj motivirani, ker jaz v SS od drugega letnika naprej nisem bil niti malo motiviran. In tudi ne rabiš vpletenost vlad.

Namesto da se bojijo wikipedije kot hudič križa (bi jih vsaj mičkeno odvrnili od FB in podobnega zapravljanja časa), naj izkoristijo možnosti, ki jih ponuja, kot sva jih opisala z Lionom. Sam sicer ne bi vpletal izlete ali nagrade, ampak pač wikipedijo vključil v domače naloge ali teamske pojekte. Učenci brez računalnika bi pa pač napisali na list papirja, kot sedaj. Po želji.

Možnosti, kako vključiti tehnologijo v učni program brez drastičnih sprememb je mnogo. Zakaj res ne bi razne referate in seminarske napisali na wikipediji?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

Pol pa neki pametnjakovič pride in članek zamenja s svojim skrpucalom...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lion29 ::

MrStein je izjavil:

Pol pa neki pametnjakovič pride in članek zamenja s svojim skrpucalom...


in? sej ga lahko komot nazaj dobis
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

MrStein ::

Učencem ni preveč mar za lanski "sneg", ko enkrat končajo z letnikom.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

In?

Saj ko je enkrat gor, se itak vse spremembe hranijo. Če nekdo zamenja s SPAMom, to sploh ni problem. Jaz vidim tu predvsem motivacijo za delanje domačih nalog, seminarskih, referatov in učni sistem, ki se prilagaja času.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD se vrača na zeleno vejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7720871 (16363) Predator X
»

Star Citizen postal prva AAA igra, financirana izključno s skupnostnim financiranjem (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Novice / Igre
727139683 (104191) Truga
»

Ušli obremenjujoči podatki Heartland Instituta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8822584 (19735) SuperVeloce
»

Wikipedija zbrala šest milijonov dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
518935 (6413) Jst
»

Ustanovitelja Googla na Forbesovem seznamu milijarderjev

Oddelek: Novice / Ostale najave
252958 (2958) Elemen_T

Več podobnih tem