vir: CNet
Fundacija Wikimedia je zato za današnje volitve pripravila posebno delovno skupino, ki je sprejela ukrepe za zagotovitev integritete. V skupini so strokovnjaki z več področij: pravo, komuniciranje, varnost itd. Delovna skupina je imela več ur dolge videosestanke, kjer so preigravali različne scenarije, kako skušajo zlonamerni akterji vplivati na vsebino in podtakniti dezinformacije. Da jim ne bi dali predlogov, Wikimedia ne želi javno komentirati, katere vse scenarije so preverjali, jih pa ni malo. Ključ je obramba pred koordiniranimi napadi.
Kako resno jemljejo to poslanstvo, dokazuje Ryan Merkeley, ki je v Fundaciji kot vodja osebja začel delati lani. Že tedaj so mu povedali, da je zagotovitev integritete Wikipedije ob ameriških volitvah ena ključnih nalog, na katero se je treba začeti pripravljati takoj. Ukrepov je več, vseh pa seveda ne razkrivajo. Najbolj enostaven je zaklep strani, tako da je urejanje omogočeno le ljudem, ki imajo račun pri Wikipediji že več kot mesec dni in so doslej izvedli vsaj 500 popravkov.
Fundacija Wikimedia ni osamljena v temeljitih pripravah na današnjih dogodek. Facebook (vključno z Instagramom) in Google (vključno z YouTubom) sta že v preteklih tednih sprejela stroge ukrepe, denimo začasno omejitev političnih oglasov po zaprtju volišč, da ne bi ljudje z reklamami širili lažnih rezultatov. Twitter že več mesecev označuje objave, ki so evidentno zavajajoče ali lažne.
Ponudniki internetnih storitev se torej morajo vnaprej pripraviti na pričakovana zavajanja, laži in dezinformacij, ki spremljajo demokratične volitve v eni najbolj razvitih držav na svetu. Ali je to dobro ali slabo, presodite sami.