» »

kill the bank

kill the bank

««
6 / 6
»
»»

lurker ::

Kadar je denar tako dober, da sam po sebi (z vsako dodatno proizvedeno dobrino) veča vrednost, ga vedno nadomesti slabši denar. Ljudje dober denar držijo pri sebi, za menjalno sredstvo pa hitro začnejo uporabljat 'frnikole'.

Greshamov zakon.

Thomas ::

Ampak, ali ne bi bil deflacijski sistem, brez zavarovanj depozitov in nebančnimi gotovinskimi računi radikalno drugačen od tega kar imamo zdaj?


Na papirju bi bil malo drugačen. V praksi pa bi bila razlika velika.

Mimogrede imaš tudi kakšno posebno mnenje o zadolževanju držav, ali pa je to urejeno tako kot mora biti?


V svetu, kjer banka propade, ko in če "preveč posodi" in nihče ne rešuje "dolžniške krize", je to problem vpletenih in ne vseh.

Ljudje dober denar držijo pri sebi, za menjalno sredstvo pa hitro začnejo uporabljat 'frnikole'.


Nič hudega. Za nekaj dobrega denarja lahko kupiš celo reč frnikul. Če to sploh drži, ni problem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gpg ::

jernejl je izjavil:

Glede na to, da si ljudje vseeno večinoma želijo napredek in želijo imeti vedno več, danes deflacija velja za nezaželeno.

Napredek in gospodarska rast nista eno in isto.

So naše želje po vedno več v določeni meri tudi posledica tega inflacijskega sistema?

Ali deflacija izključuje gospodarsko rast?

lurker ::

Nič hudega. Za nekaj dobrega denarja lahko kupiš celo reč frnikul. Če to sploh drži, ni problem.
Zakaj sploh potem imet ta super denar, če je precej hitro ves deponiran v trezorjih (tako kot zlato)?

Ta super 'denar' tako neha bit denar (ker ni več menjalno sredstvo). Postane zlato, ki je bolj čudne barve. Enako kot oni brezvezni SDRji, ki si jih je IMF izmislil 1969. Nanovo izumljaš toplo vodo.

Thomas ::

Zlato lahko raste, lahko pada. Dober denar samo raste.

Ti seveda ne boš izumil niti tople vode, pa če jo boš videl pred nosom. Kaj šele kaj drugega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lurker ::

Dober denar samo raste.
No, tega pa s fiksno količino denarja ni mogoče zagotovit, FYI.

Thomas ::

Ja? Kje si to pobral? (Od tam kjer, da - citiram : "za vsakega klošarja se najde Shylok")
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lurker ::

Glede na to, da odgovarjas z bedarijami, sklepam, da ti je zmanjkalo taprave municije.

Čvorci, eh.

sprasujem ::

Če je banka middle man, potem bi ta midlle man moralo biti ljudstvo, ne pa takoimenovani strokovni organ. Vsak naj gleda v posojilo nekoga drugega. Ne pa pod pretvezo poslovne tajnosti ter strokovnosti uprav odobravati krajo ljudi z dokapitalizacijo bank in pokrivanje njihovih izgub spet pri narodu. Za vsako večje posojilo, projekt naj potem odloča ljudstvo.To je neposredna demokracija. Ker narod itak nasrka. Pa naj "nasrka" po svoji volji.

Transparentnost celega sistema. Če ni tega, ni nič. Pa lahko se greste ideologije, pravice....
Pa še en skeč na to temo.( vem da se skeč posmehuje nacionalni valuti, vendar kot vidimo se tudi z eurom,dolarjem,juanom to počne podobno). Zakaj ne bi torej imeli lastno valuto ne pa da trepetamo o boniteti za posojanje denarja. A ni to nelogično, neumno(sej ni denar milijarda ton premoga ki ga je treba natovoriti na vagone)

gpg ::

lurker, Thomas je povedal, kaj bi spremenil. Kaj pa ti? Bi kaj spremenil?

Thomas ::

Eh, lurči ... trdiš nekaj s FYI ... potem pa tega ne znaš niti slučajno utemeljiti in rečeš da nimam argumenta. Ti si hecko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lurker ::

lurker, Thomas je povedal, kaj bi spremenil. Kaj pa ti? Bi kaj spremenil?
Če še ne znam narediti boljšega zdravila za raka, še ne pomeni, da bom šel k mazačem, ki mi predpisujejo kurji drek. Če ne znam s prstom pokazat na vse pokvarjene policiste v policiji, še ne pomeni, da bom razpustil policijo.

Eh, lurči ... trdiš nekaj s FYI ... potem pa tega ne znaš niti slučajno utemeljiti in rečeš da nimam argumenta. Ti si hecko.
V gospodarstvu je 100 enot denarja in kura, ki znese na dan 50 jajc. Jajce stane 2 enoti. Če jih nekega dne začne nesti 20/dan, eno jajce stane 5 enot. Naenkrat tvojih 10 enot denarj kupi manj jajc. To je za kmete(ke).

Slo-techovci bodo pa razumeli, da njihov denar kupi manj rama, če Toshibi zgori fabrika.

Thomas pa ne bo razumel.

Thomas ::

Vendar Toshiba naredi več novih fabrik, kakor jih ji pogori. Vsaj v splošnem, je gospodarska rast pozitivna.

Dej ne delej se pametnega lurker, ker pač nisi zelo inteligenten, mi je prav zelo žal. V teh debatah si stresel neumnost, da "za vsakega klošarja se najde Shylok", kar naj bi pomenilo, da je čisto vedno moč dobiti posojilo, vendar tega nisi niti malo utemeljil, ker se seveda niti ne da.

Vso svojo "argumentacijo" baziraš na neki arogantni vzvišenosti brez vsake osnove.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lurker ::

Vendar Toshiba naredi več novih fabrik, kakor jih ji pogori. Vsaj v splošnem, je gospodarska rast pozitivna.
Ti pokaži, da bo kila zlata ali pa ena enota tvojega super denarja vsak naslednji dan kupila ne manj sodčkov nafte kot prejšnji dan. Pa čeprav Norveško led in Arabijo pesek prekrije. Do dneva objave tvojega dokaza pa naj velja, da konstantna količina denarja NE zagotavlja rast vrednosti denarja.

V teh debatah si stresel neumnost, da "za vsakega klošarja se najde Shylok", kar naj bi pomenilo, da je čisto vedno moč dobiti posojilo, vendar tega nisi niti malo utemeljil, ker se seveda niti ne da.
Sem že tudi priznal, da sem si s to izjavo dovolil preveč pesniške svobode. Tudi to, da banke lahko posojajo poleg denarja, ki si ga sposodijo, tudi denar, ki ga zaslužijo. Meni niti pod razno ni težko priznat moje šlamparije (ti ji lahko praviš tudi neinteligenca, mene to sploh ne moti).

Vso svojo "argumentacijo" baziraš na neki arogantni vzvišenosti brez vsake osnove.
Argumentacije z moje strani je bilo pa neskončno več kot tvoje. Tvoje ni bilo še nobene. Razen te, da me je treba dat na ignore, da sem preneumen za debato ipd.

nurmaln ::

Ti pokaži, da bo kila zlata ali pa ena enota tvojega super denarja vsak naslednji dan kupila ne manj sodčkov nafte kot prejšnji dan. Pa čeprav Norveško led in Arabijo pesek prekrije. Do dneva objave tvojega dokaza pa naj velja, da konstantna količina denarja NE zagotavlja rast vrednosti denarja.

Ni potrebe se obešat na izjemne situacije kot je požar v tovarni ramov, začasna nesposobnost črpanja nafte... Te stvari bi zagotovo dvignile ceno tem produktom ampak zo so izjemni primeri. V povprečju bi bila gospodarska rast še vedno pozitivna in denarju bi rasla vrednost. Ni tolk težko to.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

lurker ::

Tudi v sedanjem sistemu imamo v povprečju pozitivno gospodarsko rast, z izjemnimi primeri.

Kot sem že rekel, že skoraj stoletje je jasno, da ta sistem s sabo pelje večino problemov današnjega sistema (pa še nekaj dodatnih vpelje). Tisti problemi, ki jih pa rešuje, pa ne odtehtajo dodatnih. To je bilo jasno tudi tistemu, ki se ga je prvi spomnil.

gpg ::

lurker je izjavil:

Kot sem že rekel, že skoraj stoletje je jasno, da ta sistem s sabo pelje večino problemov današnjega sistema (pa še nekaj dodatnih vpelje).

Kaj pa so po tvojem mnenju problemi današnjega sistema? V čem vidiš glavni vir težav?

lurker ::

Hmm, ne vem. Če meni na vsakih 100.000 km avto crkne, ga dam popravit (čeprav vem, da bo enkrat spet crknil). Ne šaltam na kočijo.

Mogoče privatizacija dobičkov, socializacija izgub? Velikost bank? Plejada finančnih inštrumentov, ki jih izumljajo igralci na finančnih trgih. Čeprav o tem zadnjem težko sodim, ker jih kratkomalo ne poznam/razumem. Mogoče jih oni razumejo. Zdi se mi, da obvladujejo jih pa ne.

Vsako reševanje teh težav prinese kak problem, lahko pa, da je le-ta manjši od originalnega.

Kaj pa tebe tako moti, da vidiš rešitev v komunizmu, kjer je stopnja ekonomske aktivnosti zapovedana s petletko ne pa z nagrado za aktivnost?

gpg ::

lurker je izjavil:

Kaj pa tebe tako moti, da vidiš rešitev v komunizmu, kjer je stopnja ekonomske aktivnosti zapovedana s petletko ne pa z nagrado za aktivnost?

Hvala za tvoje mnenje.

Motijo me iste stvari.

Trenutno so mi najbližje razmišljanja E.C. Riegela (The New Approach to Freedom). Kako pa zadevo dejansko izvesti v praksi, je pa že drugo vprašanje. :)

sprasujem ::

Lurker pri tem sistemu ne gre za obrabo materiala motorja ampak za hoteno stvar (samovoljo). Vedno obstaja možnost odpisa dolgov kot tudi astronomskega večanja le tega. Vsaj kar se tiče centralne banke.

Samovolje vseh bank (tudi centralne) se rešiš tako da vsi poznamo username in login za dostop do podatkov posojil. In seveda enotni pogoji za posojila in vračanje le teh za vse.

Za kakšen večji projekt, s tem pa posojilo naj odloča ljudstvo. Ekonomski stroki na žalost ne gre zaupati. Zgodovina je pokazala svoje.


Denarni sistem mora biti javno dobro. Ko boste to razumeli, boste vedeli o čem govorim.

Zgodovina sprememb…

Karaya 52 ::

Lurker je verjetno borchi, ki ga že lep čas ni bilo na forumu. Obdržal je isti slog, piše o istih stvareh, še napake ponavlja.

Ramon dekers ::

"Denarni sistem mora biti javno dobro. Ko boste to razumeli, boste vedeli o čem govorim."

Kdaj pa je bil denarni sistem javno dobro? Denarni sistem ne bo nikoli javno dobro, je sistem določenih družin.

revvs ::

Mene pri naših bankah moti preveliko zaračunvanje za račun, preveč za našo majhno siromašno državo. Online pa že tako vse banke nudijo in to prav tako zaračunavajo preveč. Kako pa še vlečejo denar pri pokojnini, niti nimaš druge možnosti kot plačevati. Potem pa še komunala, ki govori kaj moraš in ne smeš. V Sloveniji ljudje ne iščejo usluge, usluge iščejo nas. Lopovščina in umetni denar ki ni za vse, gradimo na navideznem. En dan milijon, drugi dan propad, odvisno od tega koliko je ocenjeno in če obstaja ko se potrebuje. Mi smo tako kot USA pred desetletji, vendar mi nismo USA.

kivi113 ::

revvs je izjavil:

Potem pa še komunala, ki govori kaj moraš in ne smeš. V Sloveniji ljudje ne iščejo usluge, usluge iščejo nas.


Drugi stavek is nice. +1 :)

Bojda nas v Sloveniji po ustavi kaznuje lahko samo sodnik (naj me popravi kakšen pravnik, lepo prosim), potem so to začeli početi policaji, kasneje "mestni redarji", po novem komunala. Glede na zahteve po psu na povodcu pričakujem, da nam bodo še lovci počasi začeli izstavljati položnice in kazni.

Čudno, da se v Sloveniji še ne gremo postavljanja CCTV kamer na vsakem koraku. Ker oprema za iskanje konoplje je definitivno zelo moderna (IR kamere in helikoptersko skeniranje površin).

sprasujem ::

Kdaj pa je bil denarni sistem javno dobro? Denarni sistem ne bo nikoli javno dobro, je sistem določenih družin.

Ni bil. Moral pa bi biti.

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

In kaj to pomeni, da je nekaj "javno dobro"?
https://dolhar.si/

Pyr0Beast ::

Da se upravlja tako da ne povroča škode v okolju - država, ljudstvo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Javno dobro je sicer precej raztegljiv pojem, ampak načeloma je to nekaj, do katerega naj bi imel vsak zagotovljen enak dostop.

Pri nas je recimo zdravstvo in šolstvo javno dobro (vsaj teoretično), v ZDA pa ni.

O.
««
6 / 6
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ameriški tehnološki velikani imajo na računih milijarde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5326211 (23579) gruntfürmich

Zakaj smo vsi sužnji - The Money Masters (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10015713 (14103) Mavrik
»

Bančništvo že v osnovi nepošteno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7417097 (13395) Iatromantis
»

Internetna pokerska stran Full Tilt v resnici Ponzijeva shema (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7925069 (20712) Jeronimo

Realni in "ekonomski" denar

Oddelek: Problemi človeštva
483557 (1848) Gandalfar

Več podobnih tem