» »

Nova forenzična igrača

Nova forenzična igrača

Vir: newscientist

vir: New Scientist
New Scientist - Forenziki so končno prerasli staromodne metode za iskanje krvnih madežev. Z novo kamero, ki so jo razvili Stephen Morgan, Michael Myrick in sodelavci z univerze v Kolumbiji, lahko sedaj kraj zločina pregledajo brez dotikanja in vidijo celo skoraj nevidne vzorce.




Do sedaj so ostanke krvnih madežev iskali s kemikalijo luminol, ki se ga je razpršilo po kraju zločina. Luminol je reagiral z železom v krvi in se modro zasvetil v temi. A luminol ima svoje muhe. Je recimo zelo strupen in lahko kri iznakazi do take mere, da se vzorci pokvarijo in ne morejo več ugotoviti DNK-ja. Najslabša lastnost luminola pa je, da reagira tudi z rjo, kavo in gaziranimi pijačami, kar prinese neželene pozitivne rezultate.

V nasprotju z luminolom nova kamera lepo razlikuje med krvjo in vsemi ostalimi substancami, pri tem pa ne oskruni kraja zločina. Deluje tako, da pošlje IR žarke na površino in nato prestreže odboj. Prozorna, 8 mikrometrov debela plast proteinskega albumina, ki je postavljena pred detektor, pa se obnaša kot filter, ki prefiltrira odbito svetlobo in izloči valovne dolžine, ki so značilne za krvne proteine.

Po besedah Morgana naj bi bila kamera na enak način, le z drugačnim filtrom, sposobna iz ozadja izločiti tudi druge snovne madeže, recimo prstne odtise (s pomočjo znoja in lipidov) in ostale očem nevidne snovi, kot so droge ali sledi eksplozivov.

10 komentarjev

Rippy ::

Stephen Morgan ali Dexter Morgan ?

Zanimivo bi bilo videti sliko, kaj "vidi" ta kamera.

techfreak :) ::

T-h-o-r ::

Rippy je izjavil:

Stephen Morgan ali Dexter Morgan ?

Zanimivo bi bilo videti sliko, kaj "vidi" ta kamera.



stari, klofutnil te bom


to sem hotel sam napisat :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

GupeM ::

Hehe... Tudi meni je ob besedi Morgan najprej padel na misel Dexter :P

nUUb ::

Meni tudi prvo padel Dexter na misel, kot pri prejšnjem delu kjer je iskal pot kam je šel domnevni moriles žensk v sodih, je uporabljal ogromno luminola.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

[D]emon ::

Dexter? A uni s Cartoon Networka?

On-topic: To, da luminol pogosto unici dokaze, mi je znano. Da pa je tudi strupen? Tega pa nisem vedel. Vsekakor pa je tole konkreten napredek. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Slo-One ::

[D]emon je izjavil:

Dexter? A uni s Cartoon Networka?

On-topic: To, da luminol pogosto unici dokaze, mi je znano. Da pa je tudi strupen? Tega pa nisem vedel. Vsekakor pa je tole konkreten napredek. :)


Off topic: Ne. Ampak tale Dexter =D.

oracle ::

To take an image of a scene, the camera beams pulses of infrared light onto a surface and detects the infrared that is reflected back off it. A transparent, 8-micrometre-thick layer of the protein albumin placed in front of the detector acts as a filter, making a dilute blood stain show up against its surroundings by filtering out wavelengths that aren't characteristic of blood proteins.

Wtf? Se pravi albumin absorbira vso drugo svetlobo razen tiste, ki se odbije od proteinov?

Vse skuapaj je totalno nejasno (in nelogično?) napisano, res me zanima kako so to nardil, ČE ni slučajno več ali manj izmišljotina.

Evo original članek, če še koga zanima:
KLIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

[D]emon ::

Slo-One je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Dexter? A uni s Cartoon Networka?

On-topic: To, da luminol pogosto unici dokaze, mi je znano. Da pa je tudi strupen? Tega pa nisem vedel. Vsekakor pa je tole konkreten napredek. :)


Off topic: Ne. Ampak tale Dexter =D.


Prvic slisim.


On-topic: Vse lepo in prav, ampak se zmeri ni nobene slike, ki bi prikazovala, kaj ta kamera vidi. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

vorantz ::

V naslednji epizodi csi miami pričakujem to igračko!
Mogoče bomo tam vidli kako zgleda :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniški virus v biološki DNK

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
227887 (6275) DamijanD
»

Meje zbiranja bioloških sledi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
14638699 (35391) kuglvinkl
»

Nadzor nad uporabniki mobilne telefonije se širi

Oddelek: Novice / Zasebnost
344471 (3178) ThinMan
»

Ponarejanje DNK sledov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
639315 (7140) poweroff

S.T.R.A.H

Oddelek: Igre
121750 (1358) Tilen

Več podobnih tem