» »

Placebo se uporablja vsepovsod

Placebo se uporablja vsepovsod

Slashdot - Placebo (ugajal bom, iz latinske besede placere) navadno srečamo v medicini in označuje snov, ki nima fiziološke aktivnosti, a bolniku pomaga, ker ta to verjame in pričakuje. Učinek je tako izrazit, da se pri preizkusih zdravil izvajajo dvojno slepe študije, kjer ena izmed skupin bolnikov nevede dobiva zdravilo in druga placebo. Manj pa se poudarja, da placebo deluje vsepovsod in da se to že dolga leta uporablja tako rekoč na vseh področjih.

Dvigala imajo v zadnjih dvajsetih letih vgrajen gumb Zapri vrata, ki pri večini modelov ne naredi ničesar. Podobna reč so tudi termostati v pisarnah, ki v ZDA že 40 let niso povezani nikamor, ampak delavcem le dajejo vtis, da lahko vplivajo na klimo. Vzdrževalci pa ugotavljajo, da jih kljub temu zaposleni bistveno manj kličejo in nergajo zaradi delovnih pogojev, saj so prepričani, da lahko vplivajo na temperaturo s termostatom. In gumbi na semaforjih za pešce so v New Yorku večidel brez funkcije vse od uvedbe pametnih semaforjev, ki barvo uravnavajo za čim večjo pretočnost prometa.

77 komentarjev

«
1
2

mare_ ::

Dvigala imajo v zadnjih dvajsetih letih vgrajen gumb Zapri vrata, ki pri večini modelov ne naredi ničesar.
Sem vedel!

iNooby ::

zanimivo...
Haters gonna hate...

BALAST ::

Sam še nikoli nisem pritisnil tega, ampak po filmih in nanizankah pa vidim da non-stop pritiskajo na dotični gumb, da bi ušli pred nekom ali pohitrili samo liftanje. :))

Pa na lokalnih avtobusih tudi opazim, da se šofer malokdaj odziva na potnikov gumb ustavi.

we_are_borg ::

to bi moralo funkcionirat zaradi gasilcev,da se lift ne vstavla pol v vsakem nadstropju,ko se mudi..
death is irrelevant

levaky ::

BALAST je izjavil:


Pa na lokalnih avtobusih tudi opazim, da se šofer malokdaj odziva na potnikov gumb ustavi.


Verjetno zadevo ignorirajo. Vem da ko sem bil v Stockholmu, si tam, če si hotel izstopiti na eni izmed postaj, moral pritisniti tipko, sicer je avtobus peljal mimo. Zelo uporabno, da ni bilo potrebno vstavljati čisto na vsaki postaji.

kixs ::

levaky:
tole je na LJ trolah cisto obicajna praksa ze vsah nekaj let, ce ne deset+. Ne vem tocno, ker trol prakticno ne uporabljam.

P4ajo ::

Kak smisel pa ima objava tega?
Manj ljudi, kot ve, boljše (tudi za njih) je (če sklepamo iz naštetih primerov).

Arto ::

we_are_borg je izjavil:

to bi moralo funkcionirat zaradi gasilcev,da se lift ne vstavla pol v vsakem nadstropju,ko se mudi..


Baje je fora, da če držiš ta gumb in nadstropje v katerega hočeš, te pripelje direkt brez ustavljanja (tudi, če kdo čaka na kakem vmesnem nadstropju). Ampak nisem še testiral :P

HairyFotr ::

Jutri ob 20:30 bo v Hiši eksperimentov predavanje na to temo...

Samo Kreft: Placebo - priložnost ali prevara

Gregor P ::

... potem je tu še placebo efekt pri določenih kupcih določenih računalnikov ter ostalih produktov določenega proizvajalca:D:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Etwa ::

Jst pa lahko potrdim, da v mariboru tipke na semaforjih delajo. Ampak samo tako da če pritisneš boš videl zeleno. //če ne pritisneš neboš nikoli dočakal na zeleno. pa lahko stojiš 1uro tam.

Na samo delovanje semaforja pa ne. //nič prej neboš šel dočakal zelene, če boš pritiskal gumbek

_Dormage_ ::

Ko sem bil dijak smo v Kopru na trolah morali pritisniti stop na tistih postajah, ki se trola redko vstavi.
Gumb je dejansko delal.
Drugače pa zelo zanimivo!

c0dehunter ::

Bokve če so tut stikala za pešce na slovenskih semaforjih placebo...
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

antonija ::

Bokve če so tut stikala za pešce na slovenskih semaforjih placebo...

Na tistih semaforjih ki niso samo za pesce (v kriziscih) ponavadi so placebo. Tam, kjer je pa samo semaforiziran prehod za pesce pa povecini ne bos docakal zelene ce ne pritisnes gumba.

Pa v enih dvigalih v LJ tisti gumber cist zares zapre vrata (in to takoj ko ga pritisnes).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Keyser Soze ::

mare_ je izjavil:

Dvigala imajo v zadnjih dvajsetih letih vgrajen gumb Zapri vrata, ki pri večini modelov ne naredi ničesar.
Sem vedel!

Eh, tolk hudo pa tud ni.

Mislim, da ravn lift v novem delu Cityparka v BTCJu (tisti, ki gre iz kletnega parkirišča v prvi in drugi štuk) očitno hitreje zapre vrata, če pritisneš gumb za zapiranje vrat, kot če samo usekaš gumb za nadstropje in je to to. V veliko liftih pa res ni vidne razlike, tako da verjamem, da niti niso povezani gumbi.

P.S.: Najhujši so pa tisti, ki pritisnejo gum za "dol" in "gor", ker mislijo da bo tako lif hitreje prišel. In potem jih pobereš v 2. štuku, da gredo s tabo v klet, nato pa se oni spet odpeljejo v 6. štuk (s tem, da spet naredijo postanek v 2.). Troti.
OM, F, G!

Goldee ::

BTW, demokratične volitve so tudi placebo ;-) Misliš in verjameš, da se bo kaj spremenilo, zato voliš enkrat desne, drugič leve - ubistvu se pa samo menjajo lopovi na oblasti :-)

Drugače pa v naši stavbi gumb za zapiranje vrat lifta dejansko deluje, pa tudi termometer za nastavljanje temperature v pisarni deluje - ko ga obrneš lahko slišiš in začutiš hladnješi/toplejši zrak, ki zapiha iz klim.
Takšne finte imajo verjetno bolj v Ameriki v velemestih, ko ljudje manj razmišljajo, ker je življenski utrip precej hitrejši.
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

jlpktnst ::

Ja itak, povsod je dost teh placebo reči in večina sploh ne opazi, začuda. Sam sem bil večkrat kar presenečen nad takšnim obnašanjem. Potem pa slejkoprej tudi sam zapadeš v to, če ne paziš specifično. Takoj ko pustiš refleksom namreč in ne poskušaš kontrolirat vsega sam.

Gumbi gor-dol so super če folk ve zakaj so. Recimo pri nas jih ni, je samo en gumb. In tako če greš not v 4. štuku nimaš izbire, garant se 50% časa pelješ naprej v napačno smer :D

Osebno bi z veseljem našel čimveč teh placebo situacij. Rad imam nadzor. Čeprav se mogoče sliši nesmiselno.

Okapi ::

To v resnici ni placebo, ampak samoprevara, avtosugestija in podobno. Ni mogoče kar vsemu reči placebo, čeprav je mogoče mehanizem podoben.

Drugače je pa najznačilnejši primerek tega hi-fi oziroma avdiofilija. Ljudje (nekateri) so sveto prepričani, da je zvok boljši, ko zamenjajo napajalni kabel od ojačevalnika. Ali ko na zvočnike postavijo disk iz eksotičnega lesa. Na slepem preizkusu pa ne ločijo mp3 predvajalnika za 10 evrov od cd-predvajalnika za 10.000 evrov.

Podobno je tudi marsikaj v računalništvu. Razni "pospeševalni" programi recimo, ki ne delajo nič, ljudje pa so prepričani, da dela računalnik malo hitreje.

O.

.:joco:. ::

Osebno bi z veseljem našel čimveč teh placebo situacij. Rad imam nadzor. Čeprav se mogoče sliši nesmiselno.

Iskanje takih "placebov v naravi" pravimo znanstvena metoda.

Okapi, hehe ja. Poglej kaj šele eni delajo z audio placebom :).
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

donfilipo ::

Hm. Pa udri. JA!
Placebo je 60% tako imenovane higiene, zdrave prehrane, medicine, supertehnike in knowledga, vseh mogočih nadzorov, in komisij. Če gre za avtomatone, so zlahka tudi gumbi, ki sploh niso priklopljeni. Če gre za relacije, ali ljudi, z opuščanjem deloma rušimo tabuizirano družbo in celo red. In iskanje placebov je večinoma, prejkone scanje proti vetru. Razen seveda v strogi znanosti, kjer pač spada med temeljne metode!!!!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Sc0ut ::

Če smo že pri gumbih gor dol in dvigalih.

Zakaj folku ne potegne, da moraš stisnit, kam želiš in ne, kam naj dvigalo pride (če je spodaj gor in obratno). Ko ljudi vprašaš kaj bi stisnili, če ne bi videli kje je dvigalo, te samo butasto pogledajo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

epicus ::

V nekaterih liftih gumb pomaga v nekaterih imam občutek, da ne. Za ne ustavljanje v vmesnih nadstropjih pa imajo (povečini) lifti ključ za prednostno vožnjo, ki jo običajno čistilke uporabljajo.
Open mind for a different view

tony1 ::

Ta je dobra, ja :D

we_are_borg je izjavil:

to bi moralo funkcionirat zaradi gasilcev,da se lift ne vstavla pol v vsakem nadstropju,ko se mudi..


Mojster, v primeru požara je uporaba dvigala PREPOVEDANA!!! Jašek dvigala je ob požaru ko dimnik in v dvigalu se boš tako najprej zastrupil z dimom, potem pa, še spekel ko piščanec... Kakšni gasilci, človek božji...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

blackbfm ::

Pa na lokalnih avtobusih tudi opazim, da se šofer malokdaj odziva na potnikov gumb ustavi.


Očitno narobe opazuješ :)

Bor H ::

Men se pa na STju zdi open source placebo. Ne vem zakaj..

ssokec ::

Podobna reč so tudi termostati v pisarnah, ki v ZDA že 40 let niso povezani nikamor, ampak delavcem le dajejo vtis, da lahko vplivajo na klimo. Vzdrževalci pa ugotavljajo, da jih kljub temu zaposleni bistveno manj kličejo in nergajo zaradi delovnih pogojev, saj so prepričani, da lahko vplivajo na temperaturo s termostatom.


To drži lahko potrdim iz lastnih izkušenj (le termostati ne smejo imeti prikazovalnika temp v prostoru.)
Ob tel klicu da je vroče - premrzlo napotiš klicatelja do posluževalnika - termostata mu svetuješ kako si lahko prilagodi zadevo da bo njemu ustrezala in začuda te vesel - zadovoljen čez eno uro pokliče da je sedaj vredu.

LP!

gumby ::

Keyser Soze je izjavil:

P.S.: Najhujši so pa tisti, ki pritisnejo gum za "dol" in "gor", ker mislijo da bo tako lif hitreje prišel. In potem jih pobereš v 2. štuku, da gredo s tabo v klet, nato pa se oni spet odpeljejo v 6. štuk (s tem, da spet naredijo postanek v 2.). Troti.

Če pa ne vedo, kje se lift trenutno nahaja. Potem za vsak slučaj pritisnejo tipko "pridi dol" in "pridi gor". :))


tony1 je izjavil:

Mojster, v primeru požara je uporaba dvigala PREPOVEDANA!!!

Že precej časa ima praktično vsako dvigalo povezavo na požarno centralo. V primeru požara se zapelje v pritličje, odpre vrata in se blokira.
my brain hurts

ozbolt ::

Meni se že od drugega dneva ko sem se priselil v Lj ne zdi več smiselno pritiskati na gumbke na križiščih, ker niso povezani z nečim. Me pa vseeno zanima zakaj tako velika šlatla za eno mini ropotalce, eno ledico pa en gumbek?

nekikr ::

Ker se gre za placebo efekt, ko misliš, da je res pomembna in hudo delujoča stvar ;)

jerry2000 ::

Goldee je izjavil:

BTW, demokratične volitve so tudi placebo ;-) Misliš in verjameš, da se bo kaj spremenilo, zato voliš enkrat desne, drugič leve - ubistvu se pa samo menjajo lopovi na oblasti :-)


Pod tole se pa podpišem!
Jerry and Tom

Zgodovina sprememb…

knesz ::

Prehod na MacOS je placebo. Misliš da si bolj produktiven v primerjavi z MS

/troll_mode off

Iatromantis ::

.:joco:. je izjavil:

Okapi, hehe ja. Poglej kaj šele eni delajo z audio placebom :).


Maš tut odprto varijanto:

Gnaural

driver_x ::

tony1 je izjavil:

Ta je dobra, ja :D

we_are_borg je izjavil:

to bi moralo funkcionirat zaradi gasilcev,da se lift ne vstavla pol v vsakem nadstropju,ko se mudi..


Mojster, v primeru požara je uporaba dvigala PREPOVEDANA!!! Jašek dvigala je ob požaru ko dimnik in v dvigalu se boš tako najprej zastrupil z dimom, potem pa, še spekel ko piščanec... Kakšni gasilci, človek božji...


Dvigala morajo imeti posebno ključavnico, s katero gasilci preklopijo v poseben način delovanja. Zdi se mi, da takrat dvigala potujejo hitreje, se ne ustavljajo in tudi vrata se odpirajo drugače.

imagodei ::

.:joco:. je izjavil:

Okapi, hehe ja. Poglej kaj šele eni delajo z audio placebom :).


No, binauralni zvoki v tej aplikaciji so skoraj ziher placebo. So pa morda uporabni pri "vsiljevanju" možganskih frekvenc, kar lahko vodi v relaksacijo. Vem, da se zadevo testira v hipnoterapiji in pri rapid learningu. Verjetno pa manjka še precej znanstvene analize in neodvisnih študij, da bi bila zadeva potrjena.

Jaz sem binauralne zvoke testiral in sem dosegel zanimive rezultate. Lahko pa, da je bilo vse - placebo efekt. :)
- Hoc est qui sumus -

MrStein ::

Sc0ut je izjavil:

Če smo že pri gumbih gor dol in dvigalih.

Zakaj folku ne potegne, da moraš stisnit, kam želiš in ne, kam naj dvigalo pride (če je spodaj gor in obratno). Ko ljudi vprašaš kaj bi stisnili, če ne bi videli kje je dvigalo, te samo butasto pogledajo.

Ponekod imajo zdaj (le) gumba "Želim gor" in "Želim dol". Mislim, da v Europarku.
Če ovce gredo napačno, je treba "popraviti" pastirja, ne pa ovce... ;)

ozbolt je izjavil:

Meni se že od drugega dneva ko sem se priselil v Lj ne zdi več smiselno pritiskati na gumbke na križiščih, ker niso povezani z nečim. Me pa vseeno zanima zakaj tako velika šlatla za eno mini ropotalce, eno ledico pa en gumbek?

To je za slepe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Goldee ::

ozbolt je izjavil:

Meni se že od drugega dneva ko sem se priselil v Lj ne zdi več smiselno pritiskati na gumbke na križiščih, ker niso povezani z nečim. Me pa vseeno zanima zakaj tako velika šlatla za eno mini ropotalce, eno ledico pa en gumbek?


Tist gumb je zato, da se aktivira zvonec, ko je zelena luč za pešce. Drugače je ta zvonec izklopljen (no, ne pri vseh semaforjih). To je za slepe. Dobr je, da je škatla mal večja, da jo slepi lažje najdejo (zatipajo).
Je pa placebo za tiste, ki mislijo, da se bo, če pritisnejo gumb, hitreje pojavila zelena za pešce :-)
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

gzibret ::

Jaz pritiskam tisti gumb iz dolgočasja ;)
Vse je za neki dobr!

HeMan ::

tony1 je izjavil:

Mojster, v primeru požara je uporaba dvigala PREPOVEDANA!!! Jašek dvigala je ob požaru ko dimnik in v dvigalu se boš tako najprej zastrupil z dimom, potem pa, še spekel ko piščanec... Kakšni gasilci, človek božji...


Najbrž ne bodo gasilci tekali peš v 20. ali višje nadstropje v primeru, ko se je nekomu kuhinja zažgala :) Če zagori cel blok je seveda druga zgodba.

sandmat ::

še en placebo: v Sloveniji imamo ogromno fakultet in univerz zato, da se počutimo pametne! :)

MrStein ::

Eni tam trdo (in uspešno) delajo. Eni ne.
Enako kot v vsaki drugi stavbi.
Razen vladnih ... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bor H ::

Ajd, mogoče ne čist ontopic ampak dost blizu:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

darkolord ::

Mislim, da ravn lift v novem delu Cityparka v BTCJu (tisti, ki gre iz kletnega parkirišča v prvi in drugi štuk) očitno hitreje zapre vrata, če pritisneš gumb za zapiranje vrat, kot če samo usekaš gumb za nadstropje in je to to.
Pri nas na faksu se vrata zaprejo enako hitro, če pritisneš gumb za zapiranje vrat ali pa gumb za nadstropje. Ampak če pa nekdo vstopi, ko se vrata že zapirajo, traja kakih 5 sekund, da se vrata ponovno sama zaprejo, če pa stisneš na knof, pa traja samo 1 sekundo.

barakus ::

Hahaha kaksen ownage :D

epicus ::

Glede klim pa sem imel eno izkušnjo pri njihovem implementiranju v enem podjetju. Potem ko bi morala delati so en dan samo grela na 28 stopinj, drugi dan ko so jih prišli popravit pa samo hladila na 15, tko da tu zna bit kej resnice :)
Open mind for a different view

Seljak ::

Z tako zvanim "Placebo" učinkom lahko samo Amere zavedeš,ker oni so pa res talenti ;)
Sploh kar se tiče termostatskih ventilov na radiatorjih in klimatskih napravah,ki niso nikamor priklopljeni :))

.:joco:. ::

@imagodei Tlele (od 11 minute naprej) se mi zdi da dost realno povzamejo zadevo.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

tony1 ::

HeMan je izjavil:

Najbrž ne bodo gasilci tekali peš v 20. ali višje nadstropje v primeru, ko se je nekomu kuhinja zažgala :) Če zagori cel blok je seveda druga zgodba.


Ne vem sicer, v kakšni stolpnici ti živiš, ampak, če bo nekdo sprožil požarni alarm, ne bo šel noben gasilec gor z dvigalom.

MrStein ::

Seljak je izjavil:

Z tako zvanim "Placebo" učinkom lahko samo Amere zavedeš,ker oni so pa res talenti ;)

Pa da, naravno. Jer mi Slovenaci smo übermenši. Mi sfe znamo.
Uradno se temu reče "svetilnik sveta", a ne?

Neuradno pa imamo, NLB-je, Vegrade, Patrije, vladna letala, neplačevanje prispevkov, črnogradnje, pretepe in umora na ulicah, (premalo prostora tule, da bi vse naštel)
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlueRunner ::

Heh, v katero kategorijo pa padejo tisti, ki ne uporabljajo možganov in samo avtomatično nekaj pritiskajo?

Npr. tisti pešci, ki na semaforjih vedno pritisnejo gumb, če ta le obstaja. Ne glede na to, če je gumb dejansko namenjen sprožitvi semaforja ali pa samo slepim in slabovidnim za pomoč pri prehodu cestišča. Če pa slučajno piska, pa toliko bolje. Potem ga nekateri pritiskajo celo vsakih nekaj sekund... dokler se ne prižge zelena za pešce.

Zato mislim, da nekateri ne potrebujejo placebo, ampak predvsem (re)aktivacijo sivih možganskih celic.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi visoke učinkovitosti prekinili klinično študijo zdravila za zdravljenje raka p (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7027527 (12920) poweroff
»

Placebo: namesto operacije meniskusa samo narkoza (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9332756 (25554) Mipe
»

Placebo učinek deluje tudi, če zanj vemo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10815049 (12779) ParanoiD
»

Placebo se uporablja vsepovsod (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7721370 (17540) HeMan
»

Cepljenje (otrok) - prikrita resnica ?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8910664 (8804) Maria

Več podobnih tem