» »

Placebo se uporablja vsepovsod

1
2
»

Shegevara ::

BlueRunner je izjavil:

Heh, v katero kategorijo pa padejo tisti, ki ne uporabljajo možganov in samo avtomatično nekaj pritiskajo?

Npr. tisti pešci, ki na semaforjih vedno pritisnejo gumb, če ta le obstaja. Ne glede na to, če je gumb dejansko namenjen sprožitvi semaforja ali pa samo slepim in slabovidnim za pomoč pri prehodu cestišča. Če pa slučajno piska, pa toliko bolje. Potem ga nekateri pritiskajo celo vsakih nekaj sekund... dokler se ne prižge zelena za pešce.

Zato mislim, da nekateri ne potrebujejo placebo, ampak predvsem (re)aktivacijo sivih možganskih celic.


predvsem zato, ker nimajo nič za izgubit, če pritiskaš un gumb. Tako ali tako ne počneš ničesar in samo stojiš

Po drugi strani, pa če bi recimo za en poiskus ustvarili prehod s semaforji kjer bi čakal ponavadi do 2 minute, razen, če plačaš 1cent, pa se ti v trenutku sproži zelena. Jaz grem stavit, da bi čisto vsi počakali tiste 2 minute.

nUUb ::

Shegevara je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Heh, v katero kategorijo pa padejo tisti, ki ne uporabljajo možganov in samo avtomatično nekaj pritiskajo?

Npr. tisti pešci, ki na semaforjih vedno pritisnejo gumb, če ta le obstaja. Ne glede na to, če je gumb dejansko namenjen sprožitvi semaforja ali pa samo slepim in slabovidnim za pomoč pri prehodu cestišča. Če pa slučajno piska, pa toliko bolje. Potem ga nekateri pritiskajo celo vsakih nekaj sekund... dokler se ne prižge zelena za pešce.

Zato mislim, da nekateri ne potrebujejo placebo, ampak predvsem (re)aktivacijo sivih možganskih celic.


predvsem zato, ker nimajo nič za izgubit, če pritiskaš un gumb. Tako ali tako ne počneš ničesar in samo stojiš

Po drugi strani, pa če bi recimo za en poiskus ustvarili prehod s semaforji kjer bi čakal ponavadi do 2 minute, razen, če plačaš 1cent, pa se ti v trenutku sproži zelena. Jaz grem stavit, da bi čisto vsi počakali tiste 2 minute.


Če ti je bus ravno spelal in bi ga zamudil z čakanjem na prehodu, potem ne.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Poldi112 ::

Ravno obratno, za 1 cent nihče ne bi čakal zelene, ampak bi si jo kupil.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Shegevara ::

kaj pa 10centov / 1 minuta.

Sigurno so nekje meje, kjer boš raje malo počakal. In upam trditi da so pri večini dosti nizke.

kitaj ::

ender ::

Če bi naredil na Urbano, bi verjetno celo uporabljal (niti slučajno se mi pa ne bi dalo bezat kovancev iz denarnice).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

boogie_xlr ::

Pri semaforjih z odštevalniki je tud lažje počakat.

Okapi ::

Tudi 10 minut čakanja na bus, ko na prikazovalniku vidiš, kdaj bo prišel, hitreje mine.

O.

technolog ::

Shegevara je izjavil:


Po drugi strani, pa če bi recimo za en poiskus ustvarili prehod s semaforji kjer bi čakal ponavadi do 2 minute, razen, če plačaš 1cent, pa se ti v trenutku sproži zelena. Jaz grem stavit, da bi čisto vsi počakali tiste 2 minute.


Ja Slovenclni zihr ne bi plačal, ker boh ne dej da ma še sosed profit od tega centa k ga ti plačaš :)

kronik ::

Shegevara je izjavil:

BlueRunner je izjavil:

Heh, v katero kategorijo pa padejo tisti, ki ne uporabljajo možganov in samo avtomatično nekaj pritiskajo?

Npr. tisti pešci, ki na semaforjih vedno pritisnejo gumb, če ta le obstaja. Ne glede na to, če je gumb dejansko namenjen sprožitvi semaforja ali pa samo slepim in slabovidnim za pomoč pri prehodu cestišča. Če pa slučajno piska, pa toliko bolje. Potem ga nekateri pritiskajo celo vsakih nekaj sekund... dokler se ne prižge zelena za pešce.

Zato mislim, da nekateri ne potrebujejo placebo, ampak predvsem (re)aktivacijo sivih možganskih celic.


predvsem zato, ker nimajo nič za izgubit, če pritiskaš un gumb. Tako ali tako ne počneš ničesar in samo stojiš

Po drugi strani, pa če bi recimo za en poiskus ustvarili prehod s semaforji kjer bi čakal ponavadi do 2 minute, razen, če plačaš 1cent, pa se ti v trenutku sproži zelena. Jaz grem stavit, da bi čisto vsi počakali tiste 2 minute.


hehe to sem jaz včasih delal v upanju, da bo semafor mislil, da ful folka že čaka za zeleno in bo prej vklopil zeleno. Mogoče kdaj v prihodnosti res :)

Matako ::

Goldee je izjavil:

ozbolt je izjavil:

Meni se že od drugega dneva ko sem se priselil v Lj ne zdi več smiselno pritiskati na gumbke na križiščih, ker niso povezani z nečim. Me pa vseeno zanima zakaj tako velika šlatla za eno mini ropotalce, eno ledico pa en gumbek?


Tist gumb je zato, da se aktivira zvonec, ko je zelena luč za pešce. Drugače je ta zvonec izklopljen (no, ne pri vseh semaforjih). To je za slepe. Dobr je, da je škatla mal večja, da jo slepi lažje najdejo (zatipajo).
Je pa placebo za tiste, ki mislijo, da se bo, če pritisnejo gumb, hitreje pojavila zelena za pešce :-)


Itak, da gumbi delujejo le na prehodih za pešce, ki niso križišča in lahko torej delujejo res neodvisno. Plus potem imaš še nekatere, ki delujejo le v nočnem-nedeljskem režimu. Ostali so samo zaradi zvočnih signalov, imajo pa seveda še vedno gumb. Mislim, da ti čez dan v glavnem ni treba pritiskati nikoli.

Je pa žalostno, ko enkrat med vikendom maham proti prehodu, kjer že od daleč vidim bakico, kako potrpežljivo v dežju čaka na prehodu s števcem sekund - ugasnjenim seveda. Pritisnem, in čez slabo minutko sva bila že na poti!!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Okapi ::

V starih časih je bil na Tržaški pri viški cerkvi en tak semofor za pešce, na katerem se je zelena prižgala samo če si pritisnil na gumb, sicer pa je bila ves čas rdeča luč. Pa verjetno ni bil edini tak.

O.

Key Quest ::

Arto je izjavil:

we_are_borg je izjavil:

to bi moralo funkcionirat zaradi gasilcev,da se lift ne vstavla pol v vsakem nadstropju,ko se mudi..


Baje je fora, da če držiš ta gumb in nadstropje v katerega hočeš, te pripelje direkt brez ustavljanja (tudi, če kdo čaka na kakem vmesnem nadstropju). Ampak nisem še testiral :P


Ali pa ce je to cisto odvisno od tega, ki nastavlja lift. Tega pa vsekakor ne ureja noben normativ, vsaj pri nas ne.

Matako je izjavil:

Itak, da gumbi delujejo le na prehodih za pešce, ki niso križišča in lahko torej delujejo res neodvisno. Plus potem imaš še nekatere, ki delujejo le v nočnem-nedeljskem režimu. Ostali so samo zaradi zvočnih signalov, imajo pa seveda še vedno gumb. Mislim, da ti čez dan v glavnem ni treba pritiskati nikoli.

Je pa žalostno, ko enkrat med vikendom maham proti prehodu, kjer že od daleč vidim bakico, kako potrpežljivo v dežju čaka na prehodu s števcem sekund - ugasnjenim seveda. Pritisnem, in čez slabo minutko sva bila že na poti!!


Na Markovcu v Kopru imamo eno carsko krizisce, kjer se pescem zelena luc sploh ne prizge, ce pred menjavo zelene luci za avte ne pritisnes gumba za prehod.

Zgodovina sprememb…

Yohan del Sud ::

Ja šur semaforisti in dvigalarji so jaki znanstveniki. Po moje gre tu bolj za "saj ne bo nihče opazil razlike" efekt. Placebo učinek, imho pod določenimi pogoji seveda deluje, se lahko dokaže v nadzorovanih okoljih, kar to tu ni.
www.strancar.com

dj cotto ::

@KeyQuest

V Zagrebu je takšnih "carskih" križišč kolikor hočeš.

Pyr0Beast ::

Placebo zvonenje zvonov ?
Ležeči policaji ? :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Jst ::

Ležeči policaj - palcebo efekt za policaja, ki ni končal policijske, in s tem misli, da je zaposlen. :)


Ja vem, bad old joke, ampak si nisem mogel pomagati...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pyr0Beast ::

:)

Mislim v pomenu nastavljanja za zniževanje hitrosti. Vsak pač pospeši po njem, hitrost pa enaka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Tear_DR0P ::

malo offtopic - v rotterdamu so imeli križišča opremljena s senzorji, ni bilo treba nič pritiskat, luči so se kar same prižigale v na videz naključnem zaporedju - ampak ko sem moral enkrat čakati nekoga na križišču, sem imel 20 minut časa, da sem opazoval kako se luči vklapljajo in sem dojel, da sproščajo promet tam, kjer se ga je nabralo več - dotično križišče je bilo sicer podobno ljubljanskemu križišču pri siolu, tako da je bilo optimizirano za avte. na enem dugem sem pa opazil, da se vklaplja zelena luč za pešče, ko le-ti pridejo dovolj blizu semaforja.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Keyser Soze ::

Kar me spomni na...

Sem šel nekaj časa nazaj pogledat eno hišo tam nekam proti Kranju. Eno vzorčno, v naselju, ki ga gradi Jelovica.

Pa majo tam novo križišče in semaforje s senzorjem. Seveda, ker je bila ravno rdeča, jaz pa sem bil na nedokončanem kraku ceste, sem se v izi približal semaforju (avto je povprečen SUV). Šur ga sistem ni zaznal. Po par minutah čakanja, mi je postalo v über čudno, da imam skoz rdečo.

In sem seveda šel v rikverc kakšnih 20 metrov, usekal po gasu, hitro do semaforja in spet na polno po bremzi. V roku 10 sekund se je prižgala rdeča za pešče, nato pa še zelena za mene. Skratka, takšnile avtomatski semaforji zgleda niso delani za umirjene voznike.:D

P.S.: So mi pa (kot vozniku) vseeno všeč tile novi semaforji po LJ, s stikalom/timerjem za pešce. Le zakaj bi čakal na rdeči, če ni nobenega pešca.
OM, F, G!

Kenpachi ::

Ja, pri Volti/FRIju je semafor za pešce, ki sploh ne menja barve, dokler se gumb ne pritisne.
Zaraki Kenpachi.

WarpedGone ::

Le zakaj bi čakal na rdeči, če ni nobenega pešca.

Po možnosti ob dveh zjutraj.
Žalostno je, da so nucal 50 let da so birokrati to skapiral.
Zbogom in hvala za vse ribe

MrStein ::

V MB je kar nekaj takih semaforjev (senzor za avte). Vem vsaj za 2.

(eni ne vedo tega, celo taki primeri so, da ti gredo s prstom okoli senc kazat, če jim poveš, da te je semafor zaznal...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kronik ::

MrStein je izjavil:

V MB je kar nekaj takih semaforjev (senzor za avte). Vem vsaj za 2.

(eni ne vedo tega, celo taki primeri so, da ti gredo s prstom okoli senc kazat, če jim poveš, da te je semafor zaznal...)


Res je. Se mi pa zdi, da večina preklopi na to delovanje samo čez noč (Cankarjeva-Razlagova).

MrStein ::

Možno.

OFF: Eni pa zvečer preklopijo na utripanja rumene, potem pa se ti zgodi, da minuto čakaš pred rdečo, potem pa preklopi na utripajočo rumeno in spet ne moreš peljat, ker si na neprednostni... :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Isotropic ::

Keyser Soze je izjavil:

Kar me spomni na...

Sem šel nekaj časa nazaj pogledat eno hišo tam nekam proti Kranju. Eno vzorčno, v naselju, ki ga gradi Jelovica.

Pa majo tam novo križišče in semaforje s senzorjem. Seveda, ker je bila ravno rdeča, jaz pa sem bil na nedokončanem kraku ceste, sem se v izi približal semaforju (avto je povprečen SUV). Šur ga sistem ni zaznal. Po par minutah čakanja, mi je postalo v über čudno, da imam skoz rdečo.

In sem seveda šel v rikverc kakšnih 20 metrov, usekal po gasu, hitro do semaforja in spet na polno po bremzi. V roku 10 sekund se je prižgala rdeča za pešče, nato pa še zelena za mene. Skratka, takšnile avtomatski semaforji zgleda niso delani za umirjene voznike.:D


priti moraš TIK do ćrte, potem se kar hitro preklopi. smo mel isto zadevo na prejsnjem sihtu (dedicated krizisce) in sem prvic tako cakal 5min, ko sem bil 2m stran od crte...

KaRkY ::

V MB pa je eno križišče če ponoči prižgeš dolge luči se zelena prižge prej da prideš do semaforja(seveda če je prazno):
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

HeMan ::

tony1 je izjavil:

HeMan je izjavil:

Najbrž ne bodo gasilci tekali peš v 20. ali višje nadstropje v primeru, ko se je nekomu kuhinja zažgala :) Če zagori cel blok je seveda druga zgodba.


Ne vem sicer, v kakšni stolpnici ti živiš, ampak, če bo nekdo sprožil požarni alarm, ne bo šel noben gasilec gor z dvigalom.

V takem, kjer nimamo požarnih alarmov :D
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi visoke učinkovitosti prekinili klinično študijo zdravila za zdravljenje raka p (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7027665 (13058) poweroff
»

Placebo: namesto operacije meniskusa samo narkoza (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9332981 (25779) Mipe
»

Placebo učinek deluje tudi, če zanj vemo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10815158 (12888) ParanoiD
»

Placebo se uporablja vsepovsod (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7721512 (17682) HeMan
»

Cepljenje (otrok) - prikrita resnica ?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8910702 (8842) Maria

Več podobnih tem