» »

Akcijske igre pomagajo pri kognitivnem razvoju

Akcijske igre pomagajo pri kognitivnem razvoju

Slo-Tech - Raziskovalci z University of Rochester v članku za revijo Current Biology poročajo, da igranje akcijskih iger pripomore h kognitivnemu razvoju. Veščine, potrebne za uspešno igranje iger, v resničnem življenju omogočajo sprejemanje urnih in natančnih odločitev, vključujoč večopravilnost, vožnjo, branje drobnega tiska, lovljenje prijateljev v množici in navigacijo po mestu.

Raziskovalci so preučevali številne mlade odrasle, ki pred eksperimentom niso igrali iger. Eksperimentalna skupina se je nato merila v igrah Call of Duty in Unreal Tournament, medtem ko je kontrolna skupina skrbela za Simse 2. Rezultati testiranj po igranju so pokazali, da je bila eksperimentalna skupina v povprečju za četrtino hitrejša pri sprejemanju odločitev, ki so bile enako pravilne kot v kontrolni skupini.

Omenjena študija je del dolgoletnega raziskovalnega projekta, v sklopu katerega Daphne Bavelier s sodelavci raziskuje nove metode za hitrejše in učinkovitejše učenje. Z leti so ugotovili, da imajo tudi določeni žanri iger terapevtske učinke, še zlasti akcijske igre.

33 komentarjev

KaRkY ::

To velja če igraš v mejah normalnega ne pa 8, 9 ali več ur na dan.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

Zurbum ::

KaRkY je izjavil:

To velja če igraš v mejah normalnega ne pa 8, 9 ali več ur na dan.


Se strinjam, drugače so rezultati še boljši :P

nekikr ::

Mogoče res kar se tiče hitrosti odločanja, ampak dvomim da lahko po vsakodnevnem igranju 8-9 ur razmišljaš dovolj logično za "realni" svet. Če ne drugega zaradi pomanjkanja socialnih/poslovnih interakcij.

Sicer je pa tale študija samo potrditev tistega, kar je splošno znano :)

Keyser Soze ::

Sem dal Xboxa na klin že kar nekaj časa nazaj. In se mi je zdelo čudno, zakaj moja večopravilnost opazno peša, tudi koncentracija je slabša.

Pa sem rekel, da je prekurjenost zaradi službe. Ampak zgleda da bo treba spet zakurbla Xboxa in MW2. Nice.8-)
OM, F, G!

poweroff ::

Staraš se. :)
sudo poweroff

Kenpachi ::

Ma dej... Od ET mi je še vedno ostalo v navadi, da kadarkoli vidim kak timer, avtomatično odštevam sekunde v glavi (spawn in to). Kar hecno mi je, ko zagledam kak semafor v Ljubljani s tisto rečjo. :)
Zaraki Kenpachi.

BigWhale ::

Dokler se ti ne zacne dogajat, da se ob zvoku aviona skrijes v najblizjo hiso ali pa vrzes po tleh je se ok. Al pa da prides do enga neznanca na cesti, ga potisnes mal stran, grdo pogledas in pol s takim Street Fighter glasom reces: ROUND ONE - FIGHT!

huelz ::

LOL @BigWhale
ROUND ONE - FIGHT!
:))

WamPIRe- ::

Ali pa greš po ulici.. skočiš na cesto do avta, ki stoji v koloni, potegneš voznika ven, ga vržeš po tleh in se odpelješ po nasprotnem pasu xD
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

iggy ::

No ja, dokler z motorko ne hodte po ljubljani je še vse ok!
Hey, you're fat!

s1m0n ::

iggy je izjavil:

No ja, dokler z motorko ne hodte po ljubljani je še vse ok!


Še vredu, da ti enkrat bencina zmanjka :)

HeMan ::

Je pa zanimivo, da v večini podobnih novic, se najprej omeni igranje po 8 ur na dan :) Imate toliko izkušenj s prekomernim igranjem, da se tako bojite iger?

destiny ::

A je tule kdo ki nima izkušenj s prekomernim igranjem? >:D

iggy ::

hahahaah si zadel žebelj destiny :D
Hey, you're fat!

kivi113 ::

Realno-časovne strategije (wc3/sc2) so po mojem mnenju precej bolj zahtevne od FPS iger. FPS zahteva predvsem natančnost, mirno kri, medtem ko je treba v RTS graditi, premikati enote, uporabljati spelle, čimveč v čim krajšem času.

Najbolši igralci majo povprečno okoli 300 klikov in pritiskov na tipke (akcij) na minuto, kar je po mojem mnenju dokaz za njihovo izredno hitrost odločanja + dobro koordinacijo (nekateri tudi full "spamajo").

Dober FPS igralec pa je lahko tudi nekdo z 50 apm :)

PARTyZAN ::

Jabolka in hišni radiatorji.

Vsaka zvrst iger zahteva kvaliteto na svojem področju. APM v FPSih je ravno tako pomemben kot downforce pri offroad vozilih.

slitkx ::

Lahko pa se sem ter tja za nekaj uric zamotiš z igro, preostali prosti čas pa nameniš ljudem, športu, TV, živalim...

nekikr ::

Phu, zakaj pa misliš da so izumili Second life?!? Ko se ne igraš več igric greš v Second Life psa peljat na sprehod in poklepetati z ljudmi ;)

Urajmal ::

Ja, splošno znano da akcijske igre doprinesejo boljšo prostorsko predstavo.

slitkx ::

Second Life je že davno propadel oz. vegetira. :D

KaRkY ::

HeMan je izjavil:

Je pa zanimivo, da v večini podobnih novic, se najprej omeni igranje po 8 ur na dan :) Imate toliko izkušenj s prekomernim igranjem, da se tako bojite iger?


Ne bojimo se iger le realno razmišljamo da prekomerno igranje iger ni dobro za človeka. Mislim pa da tudi je vedno več mladih ko igrajo prekomerno igre.

Osebno trenutno ne igram nobene igre, vendar mi manjka bi zelo prijalo včasih malo sprostiti živce.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

BigWhale ::

Prekomerno vsega ni dobro za cloveka. Ne samo iger.

chungalunga ::

vec ko igras bolsji si... vec ko igras bolj razvita imas cutila, reflekse itd ki jih poralbjas pri igri.

ce si za kompom 8+ ur na dan se ne pomeni da ne znas razmlisljat v realnem svetu.

pixel:
Lahko pa se sem ter tja za nekaj uric zamotiš z igro, preostali prosti čas pa nameniš ljudem, športu, TV, živalim...

ja ful je pa drgac a si pred tv jem al pa pred kompom wtf ?

ce se ob zvoku aviona vrzes ne tla in deres taking cover, si bolan ne pa da je zato krivo prekomerno igranje. its all in head.

nekikr ::

ce si za kompom 8+ ur na dan se ne pomeni da ne znas razmlisljat v realnem svetu.

Eden na 1000 morda res lahko, ostali ne. Zakaj? Ker nimajo izkušenj iz realnega sveta.

ja ful je pa drgac a si pred tv jem al pa pred kompom wtf ?

Raznolikost je še vedno bolje kot nič, pa čeprav bi igral igrice 3 ure za računalnikom, potem 3 ure gledal TV in potem 3 ure igral igre na PSP. Ni optimalno, daleč od tega, bolje je pa.

ce se ob zvoku aviona vrzes ne tla in deres taking cover, si bolan ne pa da je zato krivo prekomerno igranje. its all in head.

Če greš na internetse in poiščeš strica googla potem boš videl, da se zelo motiš. Če se nekdo napumpa s heroinom in se vrže pod vlak to ni "it's all in the head", to je bil heroin (pa pustimo razlog zakaj ga kdo jemlje). Obstaja kar nekaj smrtnih primerov zaradi prekomernega igranja in posledične zasvojenosti.

Torej: nehaj se prepričevati, da je tvoje početje v redu, ker ni ;)

techfreak :) ::

nekikr je izjavil:

ce si za kompom 8+ ur na dan se ne pomeni da ne znas razmlisljat v realnem svetu.

Eden na 1000 morda res lahko, ostali ne. Zakaj? Ker nimajo izkušenj iz realnega sveta.

Zdaj pa že pretiravaš. Glede na to, da je to računalniški forum je tukaj verjetno kar nekaj ljudi, ki so tudi do 8 ur na dan za računalnikom v službi, pa imajo lahko še vseeno socialno življenje.

BigWhale ::

Ne ne morjo imet. Sem na forumu prebral!

nekikr ::

Nisem rekel da ne morejo imeti socialnega življenja, trdim pa, da imajo toliko manj izkušenj, da se z "normalnimi" ne morejo kosati v večini primerov. In lepo da si omenil tale forum. Moral bi že opaziti, da se tu ne gremo nekega celodnevnega pobijanja nasprotnikov in garanja za zlatnike (ali kaj drugega, ki je samo fiktivno) ampak debata teče o tem in onem REALNEM problemu iz realnega življenja. In če nekdo napiše kaj drugega, svoj vidik na to temo, potem sem jaz, ki to preberem, bogatejši za eno mnenje (ki ga nekateri forumaši tu dobro podajo). Po drugi strani pa po celodnevnem klanju/streljanju/gradnji/farmanju nisem bogatejši za nič, razen pol kile dodatnega špeha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

chungalunga ::

nekikr.

tud ce si osem ur dnevno na racunalniku imas se vedno dovolj casa za druzenje in nabiranje tvojih realnih izkusenj iz realnega sveta.

zakaj bi bilo bolje ? na racunalniku imas lahko tv+ vse ostalo.

in ja, heroin in racunalnik ? mislm wtf. smrtni primeri so pa zato, ker folk igra 24/7 ne pa 8+/7. in ja, od racunalnika nisem odvisen in tudi tezko verjamem da si lahko, sm biu tudi po vec mescou brez njega, pa mi je dejansko vseeno ali ga mam ali nimam, pac to je moj prosti cas in ga izkoristm tko k hocm ?

in ja, moje pocetje je normalno, s tem da nisem 8 ur dnevno ampak kasno uro manj, vcasih tudi vec. vmes si uzamem cas za sport in druzenje, pa to niti ni pomembno. in ja, ne bom se sploh kregu, ker nima smisla. ti misls tko jez tko, s tem da jez dejansko tko zivim in nimam nikakrsnih problemov, kvecjem +.

bigwhale. a zdej ce si pa neki prebrou, je pa res ? doh.

nekikr ::

Ko ne boš več v osnovni šoli (ali prvem letniku srednje) boš govoril drugače ;)

nevone ::

bigwhale. a zdej ce si pa neki prebrou, je pa res ? doh.


Hehe ... a si ti bl nov tuki okol.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BigWhale ::

nekikr je izjavil:

Ko ne boš več v osnovni šoli (ali prvem letniku srednje) boš govoril drugače ;)


Jaz ze dolgo vec nisem v osnovni soli pa ne mislim drugace. Po celodnevnem klanju/farmanju/XPjanju ali karkoli pac ze, sem pa bogatejsi za eno pijansko izkusnjo manj in bolj zdrava jetra. V bistvu sem bogatejsi kar za eno zivljenje (1UP), ker se pijan nisem vsedel za volan in se ubil na cesti.

Ce ze primerjas extreme, potem jih primerjaj tako kot se zagre. To kar trdis ti je bedarija. Ti si bos na enem sprehodu okrog Golovca nabral priblizno toliko zivljenskih izkusenj kot jaz, ki bom ta cas igral Tetris. Nic.

Posplosevanje in metanje vsega v en kos je traparija brez primere. A vidis, ce bi mal vec igral Role Playing igre bi tocno vedel kako mors stvari kategorizirati in jih pokupckati, ne mores imet kar vsega inventorija v backpacku nametanga, pol nic ne najdes not.

Tega te pa tvoj 'real life' ni naucil, al kako?

Nic, grem pocivat, k mam low HP ...

para! ::

Ma, a ni logično, da če cel dan nažigaš neke akcijske igre, da moraš za uspeh v igri vložiti več truda, pozornosti, energije kot pa na sprehodu na Rožnik?

BigWhale je lepo povedal, medtem ko se ti sprehajaš na Rožnik, se tvoje kognitivne sposobnosti niso niti malo zvišale. Ko nekdo nažiga neko hitro streljačino online, igra od igralca zahteva, da misli, reagira, ukrepa, itd.

Čista logika: več treninga, več znanja. Druženje z ljudmi v barih ob kavi ni trening za možgane, ampak vse prej kot to.

lp
Death before dishonor!

BigWhale ::

je izjavil:

al pa igre kjer se greš kakega managerja, al pa pustolovščine, kjer morš kej mislit, recimo da koristjo..


Ja, sevede. Mors mislit. Kako prebarvat drevo z rdeco barvo, da ga bo predsednik ZDA posekal in bo tvoja prijateljica v prihodnosti padla dol. ;>

To ti v zivljenju ful pomaga!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rezultati finskega eksperimenta z UTD: ljudje srečnejši in bolj zdravi, vpliva na zap (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23944901 (37762) Mato989
»

Umik najpomembnejše študije o sredozemski kuhinji: ni dokazov, da olivno olje zmanjšu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8321365 (15178) Kenpachi
»

Igranje iger škoduje možganom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5617691 (12575) nurse013
»

Študija Univerze v Oxfordu pojasnjuje nasilno vedenje igričarjev predvsem s slabo nar

Oddelek: Novice / Igre
188699 (7080) Jerry000
»

Zdravljenje depresije z računalniško igro

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
256786 (4906) BaToCarx

Več podobnih tem