» »

Letalo strmoglavilo tudi zaradi okuženega računalnika

Letalo strmoglavilo tudi zaradi okuženega računalnika

Slo-Tech - Po poročanju španskega časnika El País je za letalsko nesrečo Spanairovega leta 5022, ki je strmoglavil takoj po vzletu z madridskega letališča Barajas 20. avgusta 2008, v kateri je umrlo 154 potnikov in članov posadke, posredno kriva okužena računalniška oprema. Na sedežu družbe Spanair na Palmi de Mallorci je namreč računalniški sistem, ki skrbi za centralno obravnavo podatkov o vseh letalih in letih, ki jih izvaja prevoznik. V dneh pred nesrečo so mehaniki na letalu odkrili dve nepravilnosti, a jih niso mogli pravočasno vnesti v sistem, ker je bil računalnik zaradi okužbe z malwarom nedelujoč. Na dan poleta so odkrili še tretjo pomanjkljivost letala, a je niso mogli takoj javiti v centralo. Preden jim je to uspelo, je bilo letalo že strmoglavilo.

Okužba računalniškega sistema ni bila razlog za strmoglavljenje; trenutno so preiskovalci mnenja, da ga je povzročila napačna nastavitev konfiguracije predkrilc in zakrilc. Računalniški sistem bi moral odigrati svojo vlogo kot varovalka, a je zatajil. Če bi deloval pravilno, bi letalo prizemljil že po prvih dveh javljenih nepravilnostih. Ker je bil zaradi okužbe nedelujoč, je trajalo 24 ur, da so podatke o nepravilnosti vnesli v sistem. Tedaj je letalo že vzletelo in kmalu zatem tudi padlo z neba. Končno poročilo o nezgodi bo izdano decembra, že sedaj pa ima več kot 12.000 strani. Trenutno sta obtožena dva mehanika, tožilstvo pa lahko seznam krivcev še razširi.

45 komentarjev

zee ::

Trenutno sta obtožena dva mehanika...


Zakaj sta pa obtožena mehanika, če je zatajil informacijski sistem?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Matako ::

^^^ Saj mogoče bosta pa oproščena.
/\/\.K.

haiku ::

zee je izjavil:

Trenutno sta obtožena dva mehanika...


Zakaj sta pa obtožena mehanika, če je zatajil informacijski sistem?

Zakaj pa odpuščajo delavce, če je zatajil marketing in razvoj? Nekdo vendar mora nositi posledice, menda ja ne pravi krivci...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

opeter ::

Tako je. Kje ti vidiš, da so medenžerji/šefi/nadzorni svet krivi? V Evropi nikjer.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

filip007 ::

Ta je pa že obledna, kaj so dali Polkna 7 gor pa pozabili inštalirati F-Secure.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

BigWhale ::

zee je izjavil:

Trenutno sta obtožena dva mehanika...


Zakaj sta pa obtožena mehanika, če je zatajil informacijski sistem?


Ker je mehanik poizkusal popraviti nastavitve a jih ni mogel zaradi pokvarjenega racunalnika. Mehanik bi potem moral reci: "popravte racunalnik drgac ta avion ne sme vzletet!"

Q: "Zakaj pa niste propelerja prisraufal in je bil samo nataknjen gor?"
Mehanik: "Ja, ker nam je sraufov zmanjkal."
Q: "Ok, gremo aretirat skladiscnika in nabavnega!"

Eh?

HyperKiller ::

poglejmo korak dlje:
Mehanik: "Ta avion ne sme vzleteti."
Šef: "Ti letiš."

Moje mnenje je, da so avioni manj komplicirani in vzdrževani, kot si večina predstavlja. Da ni pravila o 100% delovanju.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Izi ::

Ne bom se več vozil z avioni. Do sedaj sem živel v prepričanju, da avione vodijo piloti, ki jim računalniki samo pomagajo s podatki in avtopilotom takrat ko ni treba ničesar početi.
Da pa računalnik lahko napačno premakne zakrilca med vzletanjem in pristajanjem oziroma, da se računalnik sploh lahko kakorkoli vtika v delo pilota med tako kočljivim delom leta kot je vzletanje in pristajanje pa je zame popolnoma nesprejemljivo. To bi moralo biti izključno delo pilota. Mene v letalih ne vidijo več.

Pa nisem popoln laik na tem področju. Sem bil namreč aviomahanik v vojski. Vsaj kar se tiče vojske ni noben avion nikoli letel dvakrat, ne da bi ga vmes popolnoma razdrli in pregledali.

Matheeew ::

Še vedno je potovanje z letalom najbolj varen način prevoza.

Matako ::

filip007 je izjavil:

Ta je pa že obledna, kaj so dali Polkna 7 gor pa pozabili inštalirati F-Secure.


Mogoče seo imeli pa McAfeeja gor, pa jim je vse skupaj zamrznilo?
/\/\.K.

Relanium ::

Izi: tud avti postajajo takšni

McHusch ::

Izi je izjavil:

Ne bom se več vozil z avioni. Do sedaj sem živel v prepričanju, da avione vodijo piloti, ki jim računalniki samo pomagajo s podatki in avtopilotom takrat ko ni treba ničesar početi.
Da pa računalnik lahko napačno premakne zakrilca med vzletanjem in pristajanjem oziroma, da se računalnik sploh lahko kakorkoli vtika v delo pilota med tako kočljivim delom leta kot je vzletanje in pristajanje pa je zame popolnoma nesprejemljivo. To bi moralo biti izključno delo pilota. Mene v letalih ne vidijo več.

Pa nisem popoln laik na tem področju. Sem bil namreč aviomahanik v vojski. Vsaj kar se tiče vojske ni noben avion nikoli letel dvakrat, ne da bi ga vmes popolnoma razdrli in pregledali.


Okužba računalniškega sistema ni bila razlog za strmoglavljenje; trenutno so preiskovalci mnenja, da ga je povzročila napačna nastavitev konfiguracije predkrilc in zakrilc. Računalniški sistem bi moral odigrati svojo vlogo kot varovalka, a je zatajil. Če bi deloval pravilno, bi letalo prizemljil že po prvih dveh javljenih nepravilnostih.


Računalnik ni premikal zakrilc. Zakrilca so bila pokvarjena, računalnik pa ni opozoril na težavo, kot bi moral!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

PaX_MaN ::

Računalnik ni premikal zakrilc. Zakrilca so bila pokvarjena, računalnik pa ni opozoril na težavo, kot bi moral!

Nimaje bekap protokola?
Like this:
 In case of emergency break glass, eeerrr, write the shit down.

In case of emergency break glass, eeerrr, write the shit down.

Izi ::

McHusch je izjavil:

Računalnik ni premikal zakrilc. Zakrilca so bila pokvarjena, računalnik pa ni opozoril na težavo, kot bi moral!

Temu ne verjamem. Vsak pilot namreč pred poletom vedno preveri delovanje zakrilc in to vizualno, če se premikajo. Delovanje zakrilc je najpomembnejši del aviona sploh. Nedelujoča, zataknjena ali zamrznjena zakrilca pomenijo gotovo smrt.
Zato sem skoraj siguren, da so se zakrilca premikala, drugače noben pilot pri zdravi pameti ne bi hotel vzleteti, samo računalnik jih je kot kaže napačno nastavil.

opeter ::

Hmm... jaz sem to razumel tako, da je računalnik kazal eno, zadeva pa je delovala (oz. ni) drugače.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

techfreak :) ::

Saj v tem primeru je težava v tem, da računalnik za vpisovanje najdenih napak ni deloval in so te podatke prepozno vnesli v sistem. Če bi jih vnesli pravočasno potem bi videli, da to letalo ne sme leteti.

Poleg tega pa pri takšnih stvareh nikoli ni krivda samo v eni stvari, ampak je posledica večih napak.

FastWIND ::

techfreak :) je izjavil:

Saj v tem primeru je težava v tem, da računalnik za vpisovanje najdenih napak ni deloval in so te podatke prepozno vnesli v sistem. Če bi jih vnesli pravočasno potem bi videli, da to letalo ne sme leteti.

Poleg tega pa pri takšnih stvareh nikoli ni krivda samo v eni stvari, ampak je posledica večih napak.


Če je tisti, ki je vnašal v sitem ugotovil, da sistem ne deluje, bi menda lahko na kako drug način sporočil o napakah na letalu???

A dandanes več res ne znamo, ne zmoremo, nočemo naredit nič brez računalnikov????

sidd ::

techfreak :) je izjavil:

Saj v tem primeru je težava v tem, da računalnik za vpisovanje najdenih napak ni deloval in so te podatke prepozno vnesli v sistem. Če bi jih vnesli pravočasno potem bi videli, da to letalo ne sme leteti.

Poleg tega pa pri takšnih stvareh nikoli ni krivda samo v eni stvari, ampak je posledica večih napak.


Podpis pod zadnji stavek. Nima poročilo zastonj 12000 strani.
Izi, če te tako skrbi glede letal, potem ne vem kako se sploh upaš voziti z novejšimi avtomobili :D
Drugače pa te ne rabi skrbet, ker je to letalska industrija. Moral bi vedeti kako obratuje. Vsako napako, ki jo najdejo, in je kritična, odpravijo na vseh letalih, ne samo na tem. Prizemljijo vse modele. Da pa se vse okoli letalske industrije malce zlorablja pa ni nič novega, stroški so ogromni, navsezadnje.
no idea for signature
signed
I

Pyr0Beast ::

Heh. Ker je bilo tako težko iti v kabino in nalimati notri listek da je avion nefunkcionalen ?

Kot sem že govoril, popolno zanašanje na informacijske sisteme, da bodo odpravljali vse težave je neumnost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

sidd ::

Pyr0Beast je izjavil:

Heh. Ker je bilo tako težko iti v kabino in nalimati notri listek da je avion nefunkcionalen ?

Kot sem že govoril, popolno zanašanje na informacijske sisteme, da bodo odpravljali vse težave je neumnost.

Vendar se le te vpeljuje da bi preprečili oziroma eliminirali človeške napake :))
no idea for signature
signed
I

pegasus ::

Folk, nehite bluzit. Oz. preden bluzite, si vsaj poročila o nesreči preberite, če ne drugega vsaj povzetek na wikipedii.

Tukaj so imeli računalniki minimalno vlogo, pa še ti so bili na tleh v delavnici in ne v letalu. Zatajili so vsi "error catching" mehanizmi.

Primarni chain of event je bil tak: pilota v časovni stiski, drugi posksus vzleta, zaradi prekinjanj večkrat spregledala "flaps" v before takeoff checklisti, poskusila vzletet brez flapov, takeoff config warning se ni oglasil, ker je mehanik fliklin ven varovalko za gretje pitot cevi, ki je bila prvotni vir za zamudo. S tem je nevedoma utišal tudi takeoff config warning.

Kako pride do takih situacij in kaj letalska industrija razmišlja glede tega, si lahko preberete v zadnji številki revije AeroSafety Wolrd (http://flightsafety.org/asw/jul10/asw_j...

Če se že hočete usajati nad računalniki in avtomatizacijo v aviaciji, si poglejte crash kitajskega A300 v Nagoyi (China Airlines Flight 140) @ Wikipedia ali pa mogoče turški 737 lani v Amsterdamu, o katerem sem nekaj napisal tudi sam (Turkish Airlines Flight 1951 @ Wikipedia, https://jure.pecar.org/2010-10-05/redun....

Pyr0Beast ::

Svašta. Če flikneš varovalko ven, da te na to sploh ne opozarja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Lion29 ::

izi sam ti si res funkcionalno nepismen... kr po svoje si tolmacis to novico... da je kr racunalnik narobe obracal zakrilca :|... v nvici in porocilih vse pise... ampak glavno da ti tle trolas, da se ne bos vec fural z letali, ker so racunalniki evil in sami povzrocili strmoglavljenje letala....
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

deadbeef ::

OpenVMS ali pa en UNIX bi imel pa bi bil mir.

sch3ll3 ::

Izi je izjavil:

Vsaj kar se tiče vojske ni noben avion nikoli letel dvakrat, ne da bi ga vmes popolnoma razdrli in pregledali.

Hehe, šaljivec pa si.

smash ::

Izi je izjavil:

Ne bom se več vozil z avioni. Do sedaj sem živel v prepričanju, da avione vodijo piloti, ki jim računalniki samo pomagajo s podatki in avtopilotom takrat ko ni treba ničesar početi.
Da pa računalnik lahko napačno premakne zakrilca med vzletanjem in pristajanjem oziroma, da se računalnik sploh lahko kakorkoli vtika v delo pilota med tako kočljivim delom leta kot je vzletanje in pristajanje pa je zame popolnoma nesprejemljivo. To bi moralo biti izključno delo pilota. Mene v letalih ne vidijo več.

Pa nisem popoln laik na tem področju. Sem bil namreč aviomahanik v vojski. Vsaj kar se tiče vojske ni noben avion nikoli letel dvakrat, ne da bi ga vmes popolnoma razdrli in pregledali.


Računalnik veliko bolje pilotira kot človek, in bo vedno bolje in bolje, letel, pristajal in vzletal. O tem sploh ni dvomov. Sem seveda za to, da računalnikove odločitve spremlja človek in ne obratno. Samo pomisli, kako bi bilo, če bi vse avte, avione na planetu peljal računalnik. Ne trdim, da nebi prihajalo do nesreč, ki se ob popravkih software nebi več ponovile zaradi iste napake, ampak število nesreč bi se drastično zmanjšalo. Pa saj to je ja logično.

filip007 ::

@Izi Katere ste pa "šraufali"?

Tole bo pol zate, direkt z vojaške kamere.
http://gizmodo.com/5013857/b+2-bomber-c...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Okapi ::

Kriv je, kot vedno, alkohol. Če bi se pilot pred poletom napil, mu ne bi dovolili vzleteti in letalo ne bi strmoglavilo. Tako nekako je v tem primeru kriv malware.

O.

keworkian ::

HyperKiller je izjavil:

poglejmo korak dlje:
Mehanik: "Ta avion ne sme vzleteti."
Šef: "Ti letiš."

Moje mnenje je, da so avioni manj komplicirani in vzdrževani, kot si večina predstavlja. Da ni pravila o 100% delovanju.


Si morda kdaj spregovoril s kaksnim mehanikom? Če se nisi ti svetujem preden podajas take izjave.
Obscenities in B-Flat

Izi ::

filip007 je izjavil:

@Izi Katere ste pa "šraufali"?

Mige 21 smo takrat šraufali. Jaz sem bil na pregledu mašin, ki so se po vsakem poletu vzele ven iz aviona in pregledale. Pa imel sem čez še pregled tistih treh velikanskih akumulatorjev, ki v sili omogočajo enkraten zagon motorja in jih je bilo treba vsakič preveriti, dopolniti ali zamenjati, čeprav se letala na letališču vžigajo na kable in ne preko akumulatorjev.
Pa tudi pristajalna padala je bilo potrebno vsakič znova zložiti v rep aviona, ampak padala ima čez posebna služba. Ne vem ali je to povsod v navadi, ampak pri nas so migi 21 vedno pristajali s pomočjo padal.

Destroyers ::

Izi, iz kokpita se sploh ne vidi kril, tako da je vizualno nemogoče preverit pozicijo flapov...
...They wanna build the prison!...

Izi ::

Destroyers je izjavil:

Izi, iz kokpita se sploh ne vidi kril, tako da je vizualno nemogoče preverit pozicijo flapov...

Iz vojaških se vidi, za civilne pa ne vem.

sidd ::

Destroyers je izjavil:

Izi, iz kokpita se sploh ne vidi kril, tako da je vizualno nemogoče preverit pozicijo flapov...

Novejša imajo montirano kamero v repu. Koliko se z le te vidi, pa ne vem.
no idea for signature
signed
I

filip007 ::

F16 ima verjetno manjše akumulatorje in brez padala, da se prej ustavi :)



Lahko samo vprašam ali mehaniki znajo tud leteti, isto kot, če bi avto peljal na servis.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

zmaugy ::

Avtorje malwarea kazensko preganjat za umor 154 ljudi. Me zanima kdo si bo potem še upal napisat ali namerno dati v obtok virus.

overlord_tm ::

Izi je izjavil:

filip007 je izjavil:

@Izi Katere ste pa "šraufali"?

Mige 21 smo takrat šraufali. Jaz sem bil na pregledu mašin, ki so se po vsakem poletu vzele ven iz aviona in pregledale. Pa imel sem čez še pregled tistih treh velikanskih akumulatorjev, ki v sili omogočajo enkraten zagon motorja in jih je bilo treba vsakič preveriti, dopolniti ali zamenjati, čeprav se letala na letališču vžigajo na kable in ne preko akumulatorjev.
Pa tudi pristajalna padala je bilo potrebno vsakič znova zložiti v rep aviona, ampak padala ima čez posebna služba. Ne vem ali je to povsod v navadi, ampak pri nas so migi 21 vedno pristajali s pomočjo padal.


V jugi se je dosti stvari delalo samo zato da je pac bilo delo :) In verjemi, ce bi danes vse komercialna letala razstavili vsak polet, potem bi bile letalske karte ranga par 10 tisoc evrov.

MrStein ::

zmaugy je izjavil:

Avtorje malwarea kazensko preganjat za umor 154 ljudi. Me zanima kdo si bo potem še upal napisat ali namerno dati v obtok virus.

"Navaden" umor se tudi preganja, pa vseeno umorijo kup ljudi vsako leto. Vsak mesec. Vsak dan.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

amigo_no1 ::

Mene bolj zanima kako se je računalniški sistem za frčoplanu okužil.

A letalski mehaniki morajo po novem tudi vsakič, ko prvo preverijo mehanske sklope& elektroniko še pognati AV/malware/rootkit skener na glavnem board računalniku ?

techfreak :) ::

@asdffghhhhh: Ne bi bilo slabo prebrati vsaj novice, če ti je prvotni članek predolg.

Tear_DR0P ::

OpenVMS ali pa en UNIX bi imel pa bi bil mir

dobri admini so tako redki, da jih moraš iskati s pomočjo tiralice, stanejo te pa pol premoženja - za winse je mnogolažje dobit sposobnega in spodobnega admina, cena je pa verjetno ista :) tak da unix in podobne reči samo odpadejo
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

sidd ::

filip007 je izjavil:


Lahko samo vprašam ali mehaniki znajo tud leteti, isto kot, če bi avto peljal na servis.


Ne moreš ravno primerjati avtomehanika pa letalskega mehanika. Marsikateri pilot ne zna "vzet mašine dol", ter marsikater mehanik ne zna pilotirat. Obstajajo pa seveda univerzalni mehaniki in piloti. Kakšna pa je statistika pa se mi res ne da iskat :).
no idea for signature
signed
I

Smeagol ::

deadbeef je izjavil:

OpenVMS ali pa en UNIX bi imel pa bi bil mir.


Porocilo je ze dolgo 12.000 strani. Kot pise v novici, naj bi bil eden od razlogov tudi racunalnik. Pa recimo da je 500 strani raznih tehnikalij, "spremne besede",.. Ce jih nato o racunalniku govori 1500, se vedno ostane 10.000 strani razlogov.

Kje pa pise o katerem sistemu pisejo?

MrStein ::

Bi trebalo pogledat, če je zadeva omenjena na slahdot. Ta so ziher vprašanje o OS-u postavili med prvimi petimi komentarji. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

techfreak :) ::

MrStein je izjavil:

Bi trebalo pogledat, če je zadeva omenjena na slahdot. Ta so ziher vprašanje o OS-u postavili med prvimi petimi komentarji. ;)

Se mi je zdelo, da sem že nekje prebral (očitno na ./): http://slashdot.org/story/10/08/20/1262...
OS je bil omenjen že v prvem komentarju.

bluefish ::

sidd je izjavil:

filip007 je izjavil:


Lahko samo vprašam ali mehaniki znajo tud leteti, isto kot, če bi avto peljal na servis.


Ne moreš ravno primerjati avtomehanika pa letalskega mehanika. Marsikateri pilot ne zna "vzet mašine dol", ter marsikater mehanik ne zna pilotirat. Obstajajo pa seveda univerzalni mehaniki in piloti. Kakšna pa je statistika pa se mi res ne da iskat :).
Če gledamo situacijo pri nas, potem je velika večina mehanikov le to, enako s piloti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ko napade malware, se bolnišnice ustavijo

Oddelek: Novice / Varnost
2510922 (9621) starfotr
»

Kdo pilotira potniška letala? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24759147 (52419) Invictus
»

Letalo strmoglavilo tudi zaradi okuženega računalnika

Oddelek: Novice / Varnost
4516048 (14122) bluefish
»

Kaj je s temi vulkani ?

Oddelek: Problemi človeštva
222901 (1792) Gregor P

Več podobnih tem