» »

Bo 2010 končno leto Linuxa?

Bo 2010 končno leto Linuxa?

Vmesnik Palmovega, *khm*, HP-jevega webOS

vir: PC World

Na Androidu osnovan Google TV

vir: PC World
PC World - Linuxaši že dolga leta govorijo, da bo letošnje, če ne letošnje pa zagotovo naslednje leto leto Linuxa oz. leto, ko bo ta odprtokodni in brezplačni operacijski sistem postal mnogo bolj razširjen ter resna grožnja drugim operacijskim sistemom, predvsem Microsoftovim različicam Windows. Verjetno ni treba posebej omenjati, da so se do sedaj še vse takšne obljube izjalovile, Linux pa se še vedno oklepa peščice odstotnih točk pri dnu tržnega deleža operacijskih sistemov.

Pri strežnikih je seveda zgodba drugačna, saj Linux teče na dobri petini vseh sistemov, medtem ko so superračunalniki pravi raj za Linux. Analitiki vseeno menijo, da bi leto 2010 pravzaprav znalo biti leto Linuxa, a ne po zaslugi namiznih računalnikov, temveč po zaslugi za Linux razmeroma sveže tržne niše, malih (in nekoliko večjih) naprav, kot so mobilni telefoni, tablični računalniki ter v prihodnosti televizijski sprejemniki.

V bližnji preteklosti se je Linux že razvil na mobilnih telefonih, saj so na njem osnovani vedno popularnejši Android, Palmov oz. zdaj HP-jev webOS ter Nokiin Maemo in Intelov Moblin, ki sta zdaj združena pod imenom MeeGo. Vsi trije akterji bodo, če niso že, tudi ključni igralci na področju tabličnih računalnikov. MeeGo in Android sta bila že opažena v tej vlogi, kjer je bil sploh slednji dokaj pogost, medtem ko lahko HP-jeve rešitve z webOS pričakujemo kasneje v letu.

Ostane tako še 3. področje, televizijski sprejemniki. Tudi tukaj ima dobre možnosti Android oz. nasploh Google. Švedi so že predstavili prvi televizijski sprejemnik z Androidom (delo podjetja People of Lava), medtem ko komponente z Google TV (televizijski sprejemniki, predvajalniki optičnih medijev in set-top-boxi) lahko pričakujemo kasneje letos.

Dodatni zagon bo nedvomno dal Linaro, ki bo še razširil podporo na platformi ARM, ki je nadvse popularna v napravah z daljšo avtonomijo in bo tako verjetno precej popularna opcija v tabličnih računalnikih ter je že tako ali tako skoraj izključno uporabljena v pametnih mobilnih telefonih.

222 komentarjev

«
1
2 3
...
5

bf4ed ::

NE, nebo.Tega še najmanj 10 let nebo.

AndrejS ::

Tak je če pingvini sanjajo.

RejZoR ::

Men je smešno, ko vsako leto ugledamo novico "Bo XXXX leto Linuxa?", velike besede nakar se spet ne zgodi nič. Lol
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

linuxdady ::

Vsako leto od 2002 dalje je bilo leto Linuxa. Vaj zame.

JohanP ::

Super za pingvine, da so končno našli luknjo v katero pašejo.

P4ajo ::

linuxdady je izjavil:

Vsako leto od 2002 dalje je bilo leto Linuxa. Vaj zame.


Heh sva že dva, sicer nevem kdaj se je pri meni začelo, ker takrat še nisem bil v stanju, da bi vedel za linux, ampak...

Linux sistemi so dovolj zreli za množično uporabo in mislim da se bo zaradi večje prisotnosti na drugih trgih (predvsem pametni telefoni in netbooki) kmalu nabrala tudi kritična masa ljudi.

Linux je torej že na poti k množični razširjensti, brez povratka, zgolj čas rabimo, da reakcija steče.

pe56pe ::

edina ovira za linux je vrazeverje, da so windowsi boljski

RejZoR ::

Ne, ovira je da je Linux še vedno tko bukovo lesen. Sem ga probal že večkrat in me je minilo vsakič ko sem za nastavljanje neke stvari dobil pred nos pamflet za naklof v konzolo. Bi človek pričakoval, da se bojo v dobi vmesnikov že enkrat losal tega sranja. Pa vsi še kar klofajo po konzoli. Ne hvala, imam raje glupo, počasno in oh in sploh bedno Visto. Drugače bo Linux ostal v domeni geekov kot je v 95% že sedaj in je na istem že vsa leta. Mogoče da je v zadnjem času pridobil par uporabnikov ker so končno mal pošlihtal vmesnik ampak to še vedno ni to.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Furbo ::

Dokler ima še skoraj vsak z Linuxom tudi Okna nameščena, sami sebi pljuvajo v skledo, ampak kaj ko jih pa rabijo. :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

pecorin ::

RejZoR je izjavil:

Ne, ovira je da je Linux še vedno tko bukovo lesen. Sem ga probal že večkrat in me je minilo vsakič ko sem za nastavljanje neke stvari dobil pred nos pamflet za naklof v konzolo. Bi človek pričakoval, da se bojo v dobi vmesnikov že enkrat losal tega sranja. Pa vsi še kar klofajo po konzoli. Ne hvala, imam raje glupo, počasno in oh in sploh bedno Visto. Drugače bo Linux ostal v domeni geekov kot je v 95% že sedaj in je na istem že vsa leta. Mogoče da je v zadnjem času pridobil par uporabnikov ker so končno mal pošlihtal vmesnik ampak to še vedno ni to.


ja to je tako kot, ko se ne znas brati. knjige s crkami so nekaj cisto brezveznega in rad gledas samo slikanice. ko pa se naucis brati, pa vidis, da je to kar precej uporabna stvar.

BigWhale ::

V povprecnem Ubuntu je zelo zelo malo stvari, ki jih _moras_ vtipkati v konzolo, za nastavitve.

Pamflet z ukazi dobis predvsem zato, ker je to lahko pamflet. Ce bi imel celoten postopek opisan kako neko stvar narediti v GUIju bi dobil en kup screen shotov in klobaso navodil v obliki manjse knjige.

Tisti pamleft pa prekopiras v konzolo in se vse postori kar samo.

V vecini primerov.

Daedalus ::

Ne, ovira je da je Linux še vedno tko bukovo lesen. Sem ga probal že večkrat in me je minilo vsakič ko sem za nastavljanje neke stvari dobil pred nos pamflet za naklof v konzolo. Bi človek pričakoval, da se bojo v dobi vmesnikov že enkrat losal tega sranja. Pa vsi še kar klofajo po konzoli. Ne hvala, imam raje glupo, počasno in oh in sploh bedno Visto.


Svoje nesposobnosti znajti se v malo drugačnem GUI-ju ne posplošuj na operacijski sistem. Pa tudi ne se smešit z glupimi izjavami o ukaznih vmesnikih, ker več kot očitno ne razumeš, zakaj se (še vedno) uporabljajo in kje je tu prednost za uporabnika. Če bi pa kdaj aministriral kaj drugega, kot domačo kišto za nabijanje igric, bi pa mogoče celo lahko rekel kaj uporabnega na to temo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Furbo ::

Hja, dokler bo Linux zahteval administratorske sposobnosti, pač ne bo razširjen vsesplošno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

JohanP ::

Malo smo zašli ampak kar se mene tiče:
Namizni linux funkcionira dokler imaš strojne komponente, za katere se dobi gonilnike, ki omogočajo malce bolj napredno uporabo. Nekaj naprav sicer podprtih, vendar brez naprednih funkcij, posledično je output lahko popolnoma drugačen. Večina naprav ima zgolj osnovno podporo - kar pa za precej folka ni dovolj - me inkludid. Printer, skener, grafa, 3d miš. Da ne omenjam kakšnih funkcijkih tipk na tipkovnici.
A se bo našel frajer, ki bo delal dobavljivo strojno opremo s polno podporo za linux?

Dokler samo brovsaš, bereš maile in pišeš buggy kodo je namizni linux absolutno zakon. Pod pogojem, da ti uspe inštalacija na izbrano mašino seveda. Meni zadnji uButnU ne pride v grafični način na dveh od štirih mašin.

noraguta ::

eh kdor ne zna na linuxu uporabljat konzole je tudi na windowsih ne zna. z vsem kar zraven paše. linux nuca aplikacije, pa nek razširjen distro kateri razume kaj pomeni stable release.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

WhiteAngel ::

Letos bo pa zagotovo leto Linuxa! Vam rečem :)

Damiani ::

zame je

Daedalus ::

Hja, dokler bo Linux zahteval administratorske sposobnosti, pač ne bo razširjen vsesplošno.


? Kaj pa naj bi to pomenilo?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Looooooka ::

Da je the dreaded "ntldr.dll" missing error na winsih ponavad tisti, ki ohromi delo laika na winsih...med tem ko ga na linuxu skoraj vse kar je povezano s shellom.
Pac ko pride do problema ni user friendly.Ko bo to reseno takrat bo leto linuxa.Aja...pa na uradni podpori proizvajalcev strojne opreme ma tud se ogromno za nardit.

Daedalus ::

Da je the dreaded "ntldr.dll" missing error na winsih ponavad tisti, ki ohromi delo laika na winsih...


Nope. Je še kup drugih stvari prej. Sam verjetno tega ne veste, ker se nikol niste ukvarjali z end user supportom na winsih. In ene stvari tam so...čudne.ž

med tem ko ga na linuxu skoraj vse kar je povezano s shellom.


Navaden uporabnik pri uporabi kolko tolko sodobnega linux sistema ne potrebuje shella. Pa spet, tega ne veste, ker se nikol niste ukvarjali z end user supportom na linuxu.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

--- ::

Leta linuxa so že mim, lahko se pa pridružte klubu stare garde prfoksov na fri, in z njimi obujate nostalgijo in hvalite linux, kako je še vedno waw, the next big thing.
P.S. mislim oziroma upam da je na boloncu mal bolš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: --- ()

opeter ::

Se strinjam z Looooooko. Res je.
Tudi če primerjamo MacOS-a z Linuxom (ki sta si v nekako daljna sorodnika zaradi *nix osnove, ali pa tudi ne), je slednji - vsaj kar se pisanja po terminalu tiče - kot džungla proti golf igrišču.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jype ::

Kakšne neumnosti pišete. Že od leta 1993 je _vsako leto_ leto Linuxa.

BTW, delo v ukazni lupini je izbira, ne obveza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

opeter ::

Novi Ubuntu je kar simpatičen. Ampak zdaj eno resno vprašanje: kaj ovira Linux, da bi se (še) bolj razšrili na namiznih računalnikih? Ker cena verjetno ne. Neke vrste "standardizacija"? Morda. Pomanjkanje komercialne ponudbe 3rd party aplikacij? Tudi.

Res me zanima, kaj si vi o tem mislite.

Se pa strinjam z novico, da ima Linux izredno možnost, da se še bolj razširi na večini prenosnih naprav (sploh tistih, ki še pridejo v prihodnosti).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

filip007 ::

Linux na PC, na laptop, na dlačnik, na TV...ja itak saj je zastonj samo še storitve morajo narediti okoli tega to kar se pol v bistvu pol plačuje.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

opeter ::

Ravno berem to temo: http://slo-tech.com/forum/t412162/349

Zaradi Icematxyza se bo število uporabnikov Linuxa povečalo! Bravo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Daedalus ::

Res me zanima, kaj si vi o tem mislite.


IMO je največ peer pressure. Kar uporablja večina, je privzeta izbira, za raziskovanje se pa večini ne da potrudit. Kar je normalno, dokler ti utečen način dela in orodja zadostujejo, ne iščeš novih.

Recimo v firmi, v kateri delam, pač fašeš na računalo Ubuntu in pojasnilo, da ni nobene panike uporabljat karkoli drugega, dokler to plačaš/vzdržuješ sam in ne vpliva na tvojo produktivnost. No ja, serverji so druga zadeva in tam se uporablja Ubuntu server, razen če res ne gre drugače (par legacy zadev). Pri končnih uporabnikih pa je vse odvisno od lastne volje, nekaj pa od supporta iz okolice.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

hook ::

@opter:

Med drugim:
* winsi so najpogosteje že prednaloženi;
* winse in ms office se uči v šolah in kar se Janezek ,,nauči", to Janez ,,zna";
* networking effect;
* nasploh se ljudem ne da ukvarjat z nečem novim;
* pa še kej bi se najdl ...

Damiani ::

za pisanje besedil, urejanje slik, videa, gledanje filmov, brskanje po netu je čist sposoben sistem. Sam sem letos prešel na linux, pa moram reč da nič ne pogrešam. Same inštalacije hitreje izvajam preko terminala, kot preko grafičnega vmesnika.
Sem pa pri win računalničarjih opazil da ga ne uporabljajo z razloga, ker so navajeni na svoje mašine in se nočejo navajati na drug sistem. Pravzaprav iščejo pomankljivosti in drugačnosti v Linuxu, da najdejo razlog za neuporabo. Pravzaprav iščejo pomankljivost/razlikost katero pravzaprav niti ne uporabljajo na njihovem sistemu in tako natovcavajo zakaj je slab.
Ko sem letos sam prešel na domači kišti, sredi pisanja diplomske naloge, mi ni vzelo več kot dva večera da sem prešaltal (tudi format .doc->odt) in nimam veliko problemov, kljub temu da sem hobi fotograf. Edini problem je Canonov printer, za katerega ni driverjev.
Prejšni teden sem sestrin računalnik prešaltal na Linux (ubuntu), pa sem jih ponudil 10 dnevno poskusno obdobje. Ponudil sem ji da ji po njeni želji, brez vprašanj po 10 dneh pobrišem Ubuntu in namestim nazaj windownse. Pred prestopom sta se ji rogala dva računalničarja (moj in njen kolega), da se poskus ne bo obnesel in bo vložila garancijo, vmes pa me klicala da nič ne dela. Glej ga zlomka čez 3 dni mi že pravi, da naj mi da moj kolega za pivo, kajti ima vse kar potrebuje za svoje delo in zabavo. Pa še všeč ji je. Za ozadje si je takoj dala pingvina.
Z počasnim širjenjem neznanja med uporabniki bo prišlo do večje podpore strojne opreme in zgodilo se bo pravo leto Linuxa. Moje leto je 2010.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Damiani ()

noraguta ::

mah problem je da OOF ni MSO, freeciv ni civ IV , gimp ni photoshop, gnu chess ni chessmaster,.....
in ponavadi večino alternativ obstaja tudi na win. zakaj bi se omejil zgolj na drugorazreden sw , razen če si res bankrotiran ali pa ti povsem zadostujejo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

keworkian ::

Daedalus je izjavil:

Da je the dreaded "ntldr.dll" missing error na winsih ponavad tisti, ki ohromi delo laika na winsih...


Nope. Je še kup drugih stvari prej. Sam verjetno tega ne veste, ker se nikol niste ukvarjali z end user supportom na winsih. In ene stvari tam so...čudne.ž

med tem ko ga na linuxu skoraj vse kar je povezano s shellom.


Navaden uporabnik pri uporabi kolko tolko sodobnega linux sistema ne potrebuje shella. Pa spet, tega ne veste, ker se nikol niste ukvarjali z end user supportom na linuxu.


Se popolnoma strinjam s tabo!
Obscenities in B-Flat

joebanana ::

Trenutno uporabljam windows 7, sam lahko rečm da sm mel z ubuntujem same pozitivne izkušnje...

Kdor pa reče da je konzola out nej pomisle na to kolk dela je da se preklikaš čez vse menije napram enmu ukazu k ga prekopiraš u konzolo. Vem da k sm zanč u winsih dodaju okoljske spremenljivke mi je bla prou muka gledat u une screenshote pa ponavlat namsest enga ukaza k bi blo treba napisat...

Definitivno se mi zdi da obstaja manjša verjetnost napake in hitrejša rešitev problema z kopiranjem ukazov v konzolo. Pa sej za kere stvari k jih vsakodnevno uporablja uporabnik pa ne obstajajo GUIji, u winsih pa u linuxih. Mislim da bi blo pravilno da bi za oboje obstajal tutoriali, za GUI-je pa vrstico. Seprav za tiste k hočjo bit fensi pa k se hočjo zajebavat al pa une k hočjo hitr stvar nardit pa brez napak.

Relanium ::

hook je izjavil:

@opter:

Med drugim:
* winsi so najpogosteje že prednaloženi;
* winse in ms office se uči v šolah in kar se Janezek ,,nauči", to Janez ,,zna";
* networking effect;
* nasploh se ljudem ne da ukvarjat z nečem novim;
* pa še kej bi se najdl ...

evo da pomagam opeterju: klik

Pač ni kritične mase uporabnikov ne, ko se bo enkrat to zgodilo bo MS potonil v trenutku, pa ni več važno kakšne kampanije bo zganjal.
Zato pa tak oskrbi za svoj tržni delež pa bi bilo na čimveč novih računalnikih naložen WIN, šolam ter fakultetam celo ponudi MSDN-AA, da si le lahko zastonj windowse dobijo v obdobju učenja, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

driver_x ::

Damiani je izjavil:

Sem pa pri win računalničarjih opazil da ga ne uporabljajo z razloga, ker so navajeni na svoje mašine in se nočejo navajati na drug sistem. Pravzaprav iščejo pomankljivosti in drugačnosti v Linuxu, da najdejo razlog za neuporabo. Pravzaprav iščejo pomankljivost/razlikost katero pravzaprav niti ne uporabljajo na njihovem sistemu in tako natovcavajo zakaj je slab.


Dobro povedano!

Damiani ::

treba je biti prilagodljiv, kar se tudi od računalničarja nekako pričakuje. Da ne bodo na koncu peli: "Vedno sem tepen, ker sem neprilagojen.!"

driver_x ::

RejZoR je izjavil:

Ne, ovira je da je Linux še vedno tko bukovo lesen. Sem ga probal že večkrat in me je minilo vsakič ko sem za nastavljanje neke stvari dobil pred nos pamflet za naklof v konzolo. Bi človek pričakoval, da se bojo v dobi vmesnikov že enkrat losal tega sranja. Pa vsi še kar klofajo po konzoli. Ne hvala, imam raje glupo, počasno in oh in sploh bedno Visto. Drugače bo Linux ostal v domeni geekov kot je v 95% že sedaj in je na istem že vsa leta. Mogoče da je v zadnjem času pridobil par uporabnikov ker so končno mal pošlihtal vmesnik ampak to še vedno ni to.


Konzola je prednost, ki ti lahko ogromno prihrani, če jo znaš uporabljati. Iz tvojega zapisa je razvidno, da konzole ne poznaš, zato te prosim, da se ravnaš po načelu le čevlje sodi naj kopitar. Če se iz kakršnegakoli razloga nisi mogel naučiti uporabe konzole, imaš v Linuxu vse možnosti, da si zadeve nastaviš tudi v GUI.

--- ::

Dobro enim predlogom se lahko sam smejim, zakaj ubogo ljudstvo ne vidi linuxa in na drugi strani gleda in sprejema grdega microsofta.
Legendarne:
- *nasploh se ljudem ne da ukvarjat z nečem novim;


-Pač ni kritične mase uporabnikov ne, ko se bo enkrat to zgodilo bo MS potonil v trenutku, pa ni več važno kakšne kampanije bo zganjal.

muahaha boš ti že vidu MS, okay resno ne vem kaj pol še čakajo, nej se že enkrat madona začnejo te horde valit na linux, pa kolk časa še rabte, še 10 let, po drugi strani pa piz*** k ni popravkov na winsih v 2 mescih.

okay mal sm flameu sam ena stvar pa resno, dej folk umirte se s tem konzolam (na linuxih in winsih), mislm najbolš da bi ostal na dos-u, dejstvo je da gre v smeri wpf upss gui-ja oziroma multi-toucha, tko da bi prosu da kje drugje "hvalite" linux na pa s konzolo no.

edit: quoting

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: --- ()

stara mama ::

Še pičke uporabljajo linux, ti ArmFreak se mu pa upiraš

OČITNO še ga sprobal nisi

Damiani ::

ArmFreak, ko spoznaš moč konzole se ji ne moreš več upreti. Postavljam nov sistem in grem tipkat:
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp
sudo apt-get install inkscape
.......
razen prve vrstice in enkraten vnos gesla je vse drugo ukaz za inštalacijo in mogoče enkrat potrditev nove programa inštalacije z "y" + enter.
Windowsi:
-zagon spletnega brskalnika
-poiskat na strani gimp
-ga prenesti in pognati
- vmes maš npr. 5 klikov "Next"
------
-zagon spletnega brskalnika
-poiskat na strani inkscape
-ga prenesti in pognati
-vmes maš npr. 5 klikov "Next"

Kje je primerjava??? Pa dolgo sem po nepotrebnem bil na Windowsih in sem se bal prehoda.

driver_x ::

Damiani: konzola je za nekatere prevelik zalogaj. Taki potem raje klikajo.

PS: menda se da klikanja z miško naučiti tudi šimpanza.

--- ::

@stara mama, ja to MS haterko sm že vidu ja :)

bluefish ::

PS: menda se da klikanja z miško naučiti tudi šimpanza.
Tudi tipkanje na tipkovnico. Tvoj point?

gruntfürmich ::

nikoli končana tema...

vidim pa, da če bi se o linuxu učili v OŠ šolah, bi bil veliko bolj razširjen. kar je tudi prav, če je zastonj in nisi v navskrižju z zakonom če ga nasnameš.
ker vidim pri svoji nečakinji kaj potrebuje: browser za na facebook (to je najbolj pomembno!), pa msn!?, pa malo officev, pa gmail, video player, torrent odjemalnik:D.

to bi se lahko čisto komodt v OŠ lahko naučili sami instalirati v linuxu, še prej pa na spletu poiskat linux in ga prenesti ter nasneti. pa nekaj gonilnikov nasneti. (edino za msn je morda mali problem, ampak itq umira... ga je facebook nadomestil)

ampak ne! ker je SLO itq v totalni pizdi in vse gre kontra zdravemu razumu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

no tud kontra velja: recimo inštalacija preko tarballov ni lih simple, pa pol iskanje programov in editanje nastavitev tudi ne, če ne veš kaj iščeš.

Pa uapm, da so malo poravili obnašanje po standardih, sam imam še 8.10 ker pač dela in preden sem prav skonfiguriral locales sem skor diplomiral (pa mam neki pojma). še danes mi desktop piše datum takole: tor jun 8, 11:00, Nautilus pa tor 8 jun 2010.

Take fore te ubijajo, drugače pa je Linux 100% upraben tudi za stare mame! Za detajle pa so tudi winsi zajebani

zz

keworkian ::

Linuxasi zakaj ste tako jezni? Trenutno ni dal se noben dobrega argumenta, zakaj taka jeza okoli OS-a.
Obscenities in B-Flat

desperados ::

Zame je bilo leto Linux-a 1998, ko sem zvedel za njega. Leta 2000 ko sem ga prvič poskusno naložil na računalnik (redhat) v fajl na fat particiji, boot iz diskete. Potem zopet 2001(mandrake). Preizkusil in uporabljal sem vse verzije ubunta od 5.04 torej od 2005, veliko sem tudi prevajal... Ukvarjal sem se tudi z slackware in gentoo... Distribuciji SuSE Linux ter kasneje opensuse sledim že od verzije 9 torej nekako ob koncu leta 2003. To je tudi moj primarni operacijski sistem že od leta 2005. Operacijski sistemi iz Redmond-a so pa dokončno bili izgnani iz mojih računalnikov ob začetku leta 2006. Poznam prednosti in poznam tudi slabosti kakorkoli pogledam prednosti vedno prevagajo! Z strojno opremo nisem skoraj(vgrajen bralnik xD kartc pač ni podprt) nikoli imel problemov, delovali so vsi printerji, vsi skenerji, grafične kartice... Mogoče je potrebno pomisliti že ob nakupu računalnika, da že takrat kupiš nekaj kar dela(kar je ponavadi še ceneje, ker ti ni potrebno plačati oem licenc za windovse)...

Uporaba Linuxa je smotrna za veliko segmentov ljudi; predvsem tiste, ki rabijo stabilnost, prilagodljivost, odprtost, preprostost konfiguracije in administracije(še posebej večjega števila računalnikov), varnost. Potem pa tudi za tiste, ki nikoli niso bili kaj preveč vešči v uporabi računalnika(beri kot niso pretirano čustveno vezani na windowse). Pa za tiste, ki želijo naprimer pri zagonu novega podjetja prišparati kak EUR...
Linux pa ni za tiste katerim je računalnik nadomestilo za igralno konzolo(zaenkrat je še premalo iger napisanih za Linux, tudi drajverji niso najbolši), niti ni za tiste, ki niso pripravljeni spremeniti načina razmišljanja o računalniku, ali pa za tiste, ki so prisiljeni uporabljati nekaj(strojna in programska oprema) kar je vezano na druge platforme. V večini primerov je problem v glavi uporabnika, ljudje se bojijo sprememb pa čeprav so male!
Če bi v šolstvu prišlo do še tako malih sprememb, da bi se učili na odprtih platformah (naprimer openoffice, gimp) bi vsi bili kasneje malce bol odprte glave. Sam se naprimer na novih windowsih ne znajdem niti ne na photoshopu ali msoffice pa sem se vse te programe učil. Vse je stvar navade,... Pa še stopnja piratstva bi se občutno zmanjšala, kar pa je zdravo za ekonomijo! Vlaganje v odprto kodo bi se povečalo in posledično bi tudi sistemi postali še konkurenčnejši! Še bi lahko pisal ampak tako ali tako ne bo noben bral =D

šernk ::

Večina naprav ima zgolj osnovno podporo - kar pa za precej folka ni dovolj - me inkludid. Printer, skener, grafa, 3d miš. Da ne omenjam kakšnih funkcijkih tipk na tipkovnici.


najcenejša tipkovnica od logitecha (stara ene 4 leta)...delajo vse funkcijske tipke, microsoft tipkovnica (stara ene 10 let)-funkcijske tipke delajo, trust BT miška...delajo vse tipke, HP multifunkcijska naprava- spet dela kot mora, prenosnik thinkpad R61...90% funkcijskih tipk dela iz prve.

vsi ste še vedno nekaj let v preteklosti, nasplošno za linux velja da nič ne dela in da je treba vse v konzoli upravljat. Če nočeš konzole, se ti je ni treba praktično niti dotaknit, problem je le, da jaz za isto stvar v konzoli porabim 1min,preko grafičnega umesnika pa 3min.

vse več stvari je pa tudi v .deb paketih, ki se inštalirajo z dvoklikom.

skratka čas je, da se po svetu neha razlagat o linuxu kot o eni sami črni konzoli
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

klavdijL ::

"Svoje nesposobnosti znajti se v malo drugačnem GUI-ju ne posplošuj na operacijski sistem. "

ko berem take komentarej se lahko samo smejim nerazgledanosti folka - oz tega kako nekateri ne znate videt čez svojo ograjco - tukaj se ne govori o kvaliteti Linuxa ampak o njegovi pripravljenosti prevzeti velik kos pogače na trgu.

ravno tukaj pa je glavni problem... napredni uporabniki bi različne GUI že morali obvladat, kaj pa večina uporabnikov, ki ne ve niti, da konzola obstaja? ki jim je problem že prehod na novo vrsto Windowsov ali pa če se jim zamenja ozadje ali bognedaj izgled ikon na namizju (čeprav izgeldajo domala enako in so ravno tam kot vedno) ... pri prevzemu trga je treba to upoštevat

- za tem je treba upštevat tist srednje napredne uporabik (ki jih je v Slo pomoje največ) - ti znajo klikat in se znajdit v Win okolju - malo drugačen control panel je že problem... drug sistem in konzola ... ne hvala

- napredni uporabniki: poznajo win, poznajo linux... v službi/šoli/... se fura win in dokler ga lahko vsak zloada z neta zastonj nimajo pametnega razloga za uporabo linuxa - če bi ga bilo treba plačat ... to je pa druga zgobda

TOREJ...
...torej dokler bo odgovor na te probleme tak kot sem ga citiral zgoraj se zadeva ne bo premaknila dalje in folk ki se tako dela supremno pametne dela veliko škodo (čeprav se tega v svojem cvetu inteligence ne zaveda - op.Sammy, pecorun, daedalus in podobni)... žal ker linux so dober os...

KAJ STORITI ?
rešitev ni v pljuvanju po uporabnikih ampak v ozaveščanju in izobraževanju - mogoče celo uvedbi osnov Linuxa kot zastonjske alternative OS v srednje šole (predmet rač in inf). Seveda pa tudi v združljivosti formatov, kakšnem kompitabilnem Win načinu, ki bi omogočal 'lažji' prehod in bi se ga lahko po stopnjah ukijalo itd. ter sevada PROMOCIJA teh stvari ...

Prav tako ni ok odgovor tipa saj je na netu ali pa v .deb paketu... kdo ve kaj je .deb - folk nima pojma niti kaj je .exe tukaj pa zanje govorimo v cirilici ... uporabnik je načeloma glup ko noč in mu je treba vse servirat ...

Prav tako bi velik tržni delež dobili, če se poveča nadzor nad piratskimi kopijami Win po domovih (toda MS se tega dobro zaveda, zato tega nadzora po domovih ni)

edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klavdijL ()

tvich ::

Gremo se eno igro:
Na eni strani je moja babica, ki ima v rokah CD (Fedora ali Ubuntu) in na glavi očala (ker malce slabše vidi).
Na drugi strani je poljuben Windows power user, ki ima v rokah windows cd.

V sredini sta pa dva prazna prenosnika od recimo Lenovo, HP, Dell in dva nokiina mobitela z usb kablom (recimo E51)

Kdo mislite, da bi prej naložil OS, se preko mobitela povezal na net, prebral en email, potegnil dol PDF priponko in jo prebral?

Če zase menite, da ste napredni windows uorabnik, to ne pomeni, da se spoznate na več operacijskih sistemov, to samo pomeni, da poznate windows okolje.

@Psihoxxx
Linux na osebnih računalnikih deluje zelo lepo, ljudi pa posiljujemo s konzolo, ker je računalnik tako lažje upravljat, ne zato, ker uživamo ob njihovem kulturnem šoku. Sploh pa, zakaj bi morali na neumna vprašanja odgovarjati vljudno, kot neki ambasadorji operacijskega sistema? Meni deluje, briga me kdaj bo 90% ljudi uporabljalo Linux.

P.S. Iger pač ni, to se bo mogoče spremenilo, samo dokler se ne (Steam nekaj dela na tem), vsi tisti ki igrate pc igre, ostanite na windowsih.

P.P.S. Leto Linuxa na osebnih računalnikih bo nastopilo takrat, ko bo v Sloveniji padla prva kazen fizični osebi za piratstvo :)
And AC said, ''LET THERE BE LIGHT!''
And there was light--
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon želi postati tudi mobilni operater

Oddelek: Novice / Rezultati
114872 (3554) vostok_1
»

Na internet ušla ostra okrožnica Nokiinega šefa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6114851 (11431) Lonsarg
»

Nokia prevzema razvoj Symbiana, E7 prihaja decembra

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
3210994 (10181) Gregor P
»

MeeGo prihaja v avtomobile

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
2510113 (9151) PrimozR
»

HP kupil Palm

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3011343 (10394) jlpktnst

Več podobnih tem