» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
8 / 20
»»

Icematxyz ::

Imaš 32 bit verzijo Ubuntu ali 64? Meni na 64 se zažene. Res pa je da nisem se nič z samim programom ukvarjal. In ne vem kako deluje.

Skratka najprej vpiši v terminal:

sudo apt-get remove mixxx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade


Potem pa odpri file manager Mesta -> Domača mapa. Kot ti bo odprlo domačo mapo. Pritisni tipki CTRL + H. Poišči mapo .mixxx in jo izbriši. Potem nazaj lahko skriješ skrite datoteke. CTRL + H.

Na to pa v terminal vpiši:

sudo apt-get install mixxx

In ko se postopek konča. Programi -> Zvok in video -> Mixxx

Moralo bi te vprašati po delovni mapi...

Če ne bo pa točno copy/paste napako daj. Ki ti jo javi.

Icematxyz ::

Mixxx



Tako zadeva zgleda pri meni. Ti bi pa verjetno rad kaj takega:



:)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

poweroff ::

Icematxyz je izjavil:

A omogoča tudi snemanje? Da recimo posnamem na disk kaj ena aplikacija predvaja?


Da. module-null-sink


Hmm, kako pa zadeva deluje?

Rečem sicer pactl load-module module-null-sink, ampak potem bi pričakoval, da bom imel nekje možnost kliknit "save to file" or smth...
sudo poweroff

Relanium ::

Hvala ti Ice

mam 32 bitni sistem.

sudo apt-get remove mixxx - ok
sudo apt-get update - ok
sudo apt-get upgrade - ni blo nič za nadgradit, vsaj napisalo je da nebo nič

Napisalo je enako opozorilo, pač ni mogel do moje nVidia kartice, potem sem pa za device izbral Pulse, pa stvar zdaj dela.
Mogoče je bil tam problem, pa nisem bil pozoren na to, ampak vem pa da so druge možnosti bile za izbiro (prej sem imel 2 nVidia napravi, zdaj samo ena)
V čem je finta?
Program zdaj deluje, predvaja ok, samo ne prikazuje livestreama lepo gladko.
Je mogoče kriv Compiz?

Drugač pa ne, nimam zunanjega kontrolerja, sam tak mal za hobi :)
na Windowsu mam VirtualDJ

Relanium ::

edit: Ja zgleda da mam mal slab računalnik že (AMD64, 3000+)
ko sem izklopil vizualne učinke je dosti boljše.
Imam pa lastniške gonilnike (bi mogoče bilo bolje z odprtimi?)

Icematxyz ::

Napisalo je enako opozorilo, pač ni mogel do moje nVidia kartice,


Ja ker si imel nastavljeno na ALSA. To je osnovna nastavitev ko namestiš Mixxx. In kako bi rekel. Tvoja zvočna kartica je bila "zasedena". Verjetno z strani PulseAudio. Ali pač nekega drugega programa. Ki si ga verjetno imel prižganega.

Če bi na primer znova zagnal računalnik.In najprej zagnal Mixxx. Bi pa nastavil na svojo zvočno kartico v tistih nastavitvah ki ti jih ponudi Mixxx (reconfigure). Takrat ne bi bila zasedena tvoja zvočna kartica najverjetneje z strani kakšnega drugega programa. In bi zadeva delovala tudi z ALSA.

Je pa res ja da zraven JACK imajo tudi sedaj opcijo Pulse v Mixxx. Se pravi da delajo tudi na podpori za PulseAudio. In ker ti zadeva dela. Super.

livestreama


To sem pač poimenoval jaz ime zvočne datoteke. To je pač glasbena datoteka. Livestream.ogg. Tiso področje pa ne vem kako se imenuje. Verjetno merilnik jakosti signala? :)

Imam pa lastniške gonilnike (bi mogoče bilo bolje z odprtimi?)


V bistvu če izklopiš 3D efekte. Tako ni neke razlike. Od nVidia lastniške gonilnike imaš nameščene tako ali tako primarno zaradi tega. Pa pač naj bi trošilo odprto kodni malo več energije? Za to so na prenosnikih morda bolje delujejo zaprto kodni gonilnik. Ne vem. Nisem sam nikoli tega meril. Če uporabljaš kakšne 3D igre ali programe (komercialne) delujejo na lastniških gonilnikih ponavadi program ali igra bolje. Imaš pa nastavitve KMS podprte le za odprto kodne gonilnike. In razvijalci imajo bistveno več vpliva nad tem kako bodo odprto kodne gonilnike prilagodili svoji distribuciji. Tako da ne vem. Čisto odvisno je od tega kaj želiš. Potem vidiš kaj potrebuješ. To je XYZ faktorjev.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Edino opazil sem da ko zaženem Mixxx. Da mi včasih prvi "merilnik signala". Da se popači slika. Če bo kdo s tem imel težave. Če zamenja skin od Mixxx v nastavitvah (spremeni se v real time). Se to odpravi. In že deluje naprej normalno.

Pač če bo kdo s tem imel težave.

Hmm, kako pa zadeva deluje?

Rečem sicer pactl load-module module-null-sink, ampak potem bi pričakoval, da bom imel nekje možnost kliknit "save to file" or smth...


Bom malo kasneje razmislil. Kako je najlažje. Pa ti razložim na kratko osnove.

Se pravi da boš tudi sam lahko to storil. In povedal če je PulseAudio prava stvar ali ne.

Zgodovina sprememb…

markosus ::

Pozdrav
Imam za vprašanje za gospoda Icematxyz.
Zanima me pravi oziroma najboljši,najbolj svež način inštalacije driverjev za grafično kartico nvidia 8500gt.
Driverje sem instaliral z ikono kjer jih lahko izbiraš in izbral sem priporočeno varianto.Zdaj problem se pojavi pri premikanju oken,sam okvir oken se nekako lomi ko jih premikaš z miško.Problem je tudi pri predvajanju dvd filmov in filmov s končnico avi.Zadeva nekoliko zamuja.Sploh ne vem kako naj se izrazim,prisoten je slow motion.Premikanje ni živo ampak malce zabrisano.Vklopil sem tudi vsync to blank povsod kjer se je dalo.Nastavil tudi monitor 1280*1024 60 hz osveževanje.Instaliral tudi compiz setting manager,izklopil vse efekte tako v compiz kot tudi pod zavihkom videz.To se mi pojavlja tako v 32 kot v 64 bitni varianti.Drugač pa zadeva špila kot mora.Zdaj na ubuntu forum uporabljajo za to napako izraz "tearing".Trenutno sem na windowsih samo zaradi te zadeve ki jo zaenkrat še nisem uspel rešiti.
Je pa gigabyte p31 osnovna plošča,3 giga rama,intel core duo cpu 8200.
Za kakršnokoli informacijo bom hvaležen.

WamPIRe- ::

Hja sprobu tale Lynx in zadeva mi deluje presenetljivo dobro (Opteron, DFI - nf4, 2GB, Radeon 4770). Imam pa en problem, in sicer z zvokom. Prepozna mi 3 zvočne naprave: Internal Audio - integrirana zvočna, RV710/730 - grafična in SB X-Fi Xtreme Audio. Slednjo bi tudi rad uporabljal. Prvi dve sem onemogočil tako da je vidna samo X-Fi. Ima kdo idejo kako jo spravit v delovanje?
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Icematxyz ::

Ker pač imamo radi GUI vmesnike. Najprej namestimo nekaj GUI orodij za upravljanje serverja PulseAudio. V opis programov se ne bom spuščal. Koga to področje zanima. Naj se z zadevo seznani z pomočjo navodil, spleta, vprašanj, vodičev...

sudo apt-get install pavucontrol pavumeter paman padevchooser paprefs

Za potrebe moje demonstracije (snemanje treh vrst dovodov. Omrežnega dovoda, dovoda iz naključnega programa z podporo PulseAudio in dovoda iz strojne naprave (radijski sprejemnik priključen na zvočno kartico preko line-in vhoda)). Bom v terminalu zagnal 3 x modul module-null-sink.

pactl load-module module-null-sink sink_name=radiocitystream
pactl load-module module-null-sink sink_name=ognjenafoxy
pactl load-module module-null-sink sink_name=radiostrojnivhod

In vsak dovod preusmeril individualno a sočasno na Snemalnik zvoka. Najbolje da kar na GUI presedlamo zaradi enostavnosti. Zaženemo pavucontrol! In ker slika pove več kot tisoč besed:

Sočasno snemanje



Opis slike:

Prvi program VLC zajema „live stream“ radijske postaje. S pomočjo MSN z imenom radiocitystream pripeljem zvok na prvi Snemalnik zvoka. Dovod se snema neodvisno od drugih dveh dovodov.

Drugi program je Firefox. Dovod zvoka zagotavlja flash player. S pomočjo MSN z imenom ognjenafoxy pripeljem zvok na drug Snemalnik zvoka. Dovod se snema neodvisno od drugih dveh dovodov.

Tretji snemalnik snema dovod (iz radijskega sprejemnika) z moje zvočne kartice (strojne opreme). S pomočjo MSN z imenom radiostrojnivhod pripeljem zvok na tretji Snemalnik zvoka. V Line-In zvočne kartice imam priklopljen izhod za slušalke radijskega sprejemnika. Naj še omenim da sem pri tem uporabil tudi module-loopback!

Vprašanje je bilo. A lahko posamezen dovod (mrežni, programski, strojni) posnamemo individualno in sočasno. Odgovor se glasi. Lahko.

Legenda:
MNS=module-null-sink

Pri GUI orodju pavucontrol naj povem še da na primer program Snemalnik zvoka ni viden dokler ne začnemo snemati. Šele takrat se pojavi v pavucontrol kot stream pod zavihkom record. Nato ga lahko ustrezno nastavimo (povežemo z moduli (dovodi)). In bo tako tudi ostal nastavljen. Tudi če prenehamo z snemanjem. In ko bomo spet začeli snemati. Bodo nastavitve ohranjene. MNS v pavucontrol nimajo imen. Za to si zapomniš vrstni red vnosa v terminal. In tako veš kateri modul nastavljaš. Se pravi po vrstnem redu. Kdo se bo s tem igral. Stiskajte gumbe in preklapljate med zavihki. Hitro vam bo zadeva jasna.

Treba je še dodati da z PulseAudio nismo omejeni le na to kaj prikazuje ta demonstracija. Lahko različne dovode na primer združujemo v isti MNS. Preusmerjamo, dovajamo drugim PulseAudio podprtim programom, različnim napravam, omrežjem in ne le programu Snemalnik zvoka. Na voljo so še drugi PulseAudio moduli. Ki jih lahko za druge potrebe in željen cilj kombiniramo z MNS. Ampak to je že izven obsega te demonstracije. In obsega zastavljenega vprašanja. Koga to področje zanima. Bo verjetno na podlagi te demonstracije lažje premagal "krivuljo učenja".

P.S. Zadnji VLC počne v tej demonstraciji kaj? Skrbi za to da meni in mojim zvočnikom ni dolgčas. To je pa tudi vse.

Zanimive povezave:
http://www.pulseaudio.org/
http://0pointer.de/lennart/

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

poweroff ::

Luštno.

BTW, a PulseAudio si zapomni nastavitve, recimo - če zaženem XChat, nastavim, da je glasnost "piskanja" zelo nizka in potem enkrat kasneje ponovno zaženem XChat - bo glasnost spet na 100% ali bo ostala nizka od prej.

Če ne - evo ideje, kaj bi se dalo še implementirat... :)
sudo poweroff

opeter ::

Imam eno težavo. Kako lahko v VirtualBoxu (tazadnji 3.1.8 r61349) naložim Guest Additions za Linux?

Ker .iso sem lepo mountal, a po dvokliku na pravo verzijo (uporabljam x64 10.04) dobim sledeče:

Ubuntu 10.04 x64 pod VBox

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Daedalus ::

Jah sej ti piše, da rabiš admin pravice. Torej, Alt+F2, not vpišeš gksudo nautilus in pol odklikaš do skripte, pa jo poženeš. Samo PREVIDNO. To pomeni, da boš pognal file managerja z root pravicami. Ko končaš, pa ga zapreš in to je to.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

PaX_MaN ::

Daedalus je izjavil:

Jah sej ti piše, da rabiš admin pravice. Torej, Alt+F2, not vpišeš gksudo nautilus in pol odklikaš do skripte, pa jo poženeš. Samo PREVIDNO. To pomeni, da boš pognal file managerja z root pravicami. Ko končaš, pa ga zapreš in to je to.

Mimogrede. Če pogosto odpiraš mape z admin pravicami, si namesti vtičnik nautilus-gksu s katerim omogočiš odpiranje mape v administrativnem načinu z desnim miškinim klikom.

Icematxyz ::

BTW, a PulseAudio si zapomni nastavitve, recimo - če zaženem XChat, nastavim, da je glasnost "piskanja" zelo nizka in potem enkrat kasneje ponovno zaženem XChat - bo glasnost spet na 100% ali bo ostala nizka od prej.


Seveda. Si zapomni.

Zanima me pravi oziroma najboljši,najbolj svež način inštalacije driverjev za grafično kartico nvidia 8500gt.
Driverje sem instaliral z ikono kjer jih lahko izbiraš in izbral sem priporočeno varianto.Zdaj problem se pojavi pri premikanju oken,sam okvir oken se nekako lomi ko jih premikaš z miško.Problem je tudi pri predvajanju dvd filmov in filmov s končnico avi.


Najprej glede kodekov. Ne vem kateri predvajalnik uporabljaš. In kako si nameščal kodeke. Za to če še nisi vpiši v terminal:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras


Na to lahko poskusiš z privzetim predvajalnikom kako se obnese z prevajanjem multimedije. Morda je zadeva povezana tudi z grafično kartico.

Glede grafične kartice.

Pod Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme. Imaš verjetno 3 različice nVidia lastniških gonilnikov na voljo za izbiro. Poskusi vsakega posebej. Tako da vključen gonilnik odstraniš (gumb odstrani). Vključiš pa naslednjega (gumb vključi). Se pravi poskusi še ostala dva lastniška gonilnika. In po vsaki spremembi ponovno zaženi računalnik. In preveri kakšno je stanje. Če bodo v vseh primerih težave. Odstrani v tistem oknu vse gonilnike. Ponovno zaženi računalnik. In preveri kakšno je stanje (predvajanje video posnetkov) s privzetimi odprto kodnimi gonilniki nouveau. (Trenutno še ne omogočajo 3D učinkov namizja).

Prepozna mi 3 zvočne naprave: Internal Audio - integrirana zvočna, RV710/730 - grafična in SB X-Fi Xtreme Audio. Slednjo bi tudi rad uporabljal. Prvi dve sem onemogočil tako da je vidna samo X-Fi. Ima kdo idejo kako jo spravit v delovanje?


V bistvu uporabljaj integrirano zvočno kartico. Ker z X-fi (tvojim modelom) boš imel same težave zaenkrat. Morda bi usposobil z OSS če bi zamenjal ALSA. Ampak le do neke mere. In ni to primerno početje za začetnika.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

Daedalus je izjavil:

Jah sej ti piše, da rabiš admin pravice. Torej, Alt+F2, not vpišeš gksudo nautilus in pol odklikaš do skripte, pa jo poženeš. Samo PREVIDNO. To pomeni, da boš pognal file managerja z root pravicami. Ko končaš, pa ga zapreš in to je to.


Hvala, zdaj mi deluje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Quikee ::

opeter je izjavil:

Imam eno težavo. Kako lahko v VirtualBoxu (tazadnji 3.1.8 r61349) naložim Guest Additions za Linux?

Ker .iso sem lepo mountal, a po dvokliku na pravo verzijo (uporabljam x64 10.04) dobim sledeče:

Ubuntu 10.04 x64 pod VBox



Guest additions imaš tudi v repozitoriju in sicer: "virtualbox-ose-guest-dkms", "virtualbox-ose-guest-source", "virtualbox-ose-guest-utils", "virtualbox-ose-guest-x11". Niso zadnja verzija ampak je namestitev enostavnejša (poiščeš v synapticu, namestiš, resetiraš, deluje (razen te ko ne) ). Do sedaj še nisem imel težav zaradi starejših verzij guest additions v novejšem VirtualBox-u - le nova funkcionalnost ni delovala.

overlord_tm ::

Okej, eno vprasanje, ki ga niti ne znam postavit v anglescini da bi zgooglal.

Ko mountas usb kljuc/telefon/nekaj portable, ti Ubuntu rece da je zaznal slike na tem pogonu, in ce zelis da ti vsakic ko priklopis odpre fspot. Enako naredi ce zazna glasbo, in sem kliknil naj mi odpre z bansheejem.

No, sedaj sem pa ugotovil, da je stvar dokaj nadlezna, ce zelim telefon samo malo napolnit, ker mi potem odpre fspot, hoce importat slike, banshee in sinhronizira musko. Ampak ne najdem kje bi izklopil. Any tips?

Quikee ::

overlord_tm je izjavil:

Okej, eno vprasanje, ki ga niti ne znam postavit v anglescini da bi zgooglal.

Ko mountas usb kljuc/telefon/nekaj portable, ti Ubuntu rece da je zaznal slike na tem pogonu, in ce zelis da ti vsakic ko priklopis odpre fspot. Enako naredi ce zazna glasbo, in sem kliknil naj mi odpre z bansheejem.

No, sedaj sem pa ugotovil, da je stvar dokaj nadlezna, ce zelim telefon samo malo napolnit, ker mi potem odpre fspot, hoce importat slike, banshee in sinhronizira musko. Ampak ne najdem kje bi izklopil. Any tips?


V Nautilus oz. File Browser-ju pod edit->preferences->zavihek "media", kjer lahko nastavljaš te stvari.

overlord_tm ::

Hvala :)

SynTax64 ::

Quikee je izjavil:

opeter je izjavil:

Imam eno težavo. Kako lahko v VirtualBoxu (tazadnji 3.1.8 r61349) naložim Guest Additions za Linux?

Ker .iso sem lepo mountal, a po dvokliku na pravo verzijo (uporabljam x64 10.04) dobim sledeče:

Ubuntu 10.04 x64 pod VBox



Guest additions imaš tudi v repozitoriju in sicer: "virtualbox-ose-guest-dkms", "virtualbox-ose-guest-source", "virtualbox-ose-guest-utils", "virtualbox-ose-guest-x11". Niso zadnja verzija ampak je namestitev enostavnejša (poiščeš v synapticu, namestiš, resetiraš, deluje (razen te ko ne) ). Do sedaj še nisem imel težav zaradi starejših verzij guest additions v novejšem VirtualBox-u - le nova funkcionalnost ni delovala.


Tako kot je že predhodnik napisal uporabiš repozitorije v tvojem primeru pa nimaš nastavljenih pravic za zagon skripte z "execute" pravicami ki je v "install Guest Additions". Najboljše da skripto skopiraš nekam na "HD" pa potem spremeniš privilegije na "a+x"

overlord_tm ::

V tej temi je veliko dobrih odgovorov, tako da sem jo naredil "sticky".

Keep up good work Icematxyz & co!

Blinder ::

Jaz sem danes inštaliral kubuntu 10.04 na prenosnik.
No sprva posnetki na youtube niso delali, potem sem nekaj inštaliral (flashplugin-nonfree verjetno?), in je delalo ql. Potem sem še inštaliral ubuntu-restricted-extras za kodeke, in od takrat mi zvok na youtube ne dela več. Na enem mp4 posnetku pa če ga zaženem z dragonom zvok v posnetku dela, če ga zaženem z vlc pa zvok ne dela.

kaj bi se dalo naredit?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

System ::

Si poskusil resetirati računalnik?

Icematxyz ::

V bistvu to bi naj storil:

V terminal (Konzola) vpisal:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras
sudo apt-get install vlc


Pa bi ti moral delati flash in VLC z PulseAudio. Ker glede na to da zvok imaš. Ni težava v nastavitvah glede zvočne kartice in podobno. Si slučajno VLC nameščal ročno? Razen če je problem ravno z tem da PulseAudio ne deluje. In ti zvok oddaja samo eden vir na enkrat.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Icematxyz, prvo te moram pohvaliti za dobro delo, ki si ga storil z supportom v tejle temi (in malo marketinga linuxa drugje po slo-techu).

Sicer sam uporabljam opensuse na prenosniku, še staro verzijo 10.x (najnovejša je pa 11.2,če se ne motim). Ko se mi bo dalo, bom updejtal, bi bil že čas.

Ampak bom pustil svojo izbiro distribucije izven te teme. Naj se vsak sam odloči, kaj bo uporabljal.


Zanima me, če se (k)ubuntu pusti inštalirati na USB ključek, oziroma kaj je potrebno za dosego tega. Rad bi malo pogledal, kako je v dveh letih (odkar sem jo nazadnje probal) napredovala distribucija, kar me pač zanima*. Live ni praktičen, inštalacija v Virtualcu ti da feeling za uporabo, nima pa dostopa do hardware-a (direktnega), zato ni primerna za moj namen probave. Zaradi avtomatike, ki jo večinoma vse distribucije delajo med inštalacijo, si pa ne bi rad mešal 2 distribuciji na enemu disku (Gentoo, Slack in še kakšno, bi komot brez skrbi to storil). Zato mi ostane USB ključek. openSuse se sam brez malenkostne pomoči, ne inštalira pravilno, ampak rabi par minut dela in imaš Full openSuse install na USB ključku. Zadeva se kar lepo obnaša, seveda so nalagalni časi daljši, ampak je zadeva zelo praktična. Imam pravtako XPje na UBSju, ki se prav tako lepo obnašajo. Te XPje imam za starše, ki imajo te Winse samo za slike iz digitalca in Picaso. Tej nalogi je zadeva kos 100% in dela super samo za te potrebe.

*Zanima me iz prve roke, v kakšnem stanju je ubuntu. Folk, ki ga cenim ima večinoma mešane občutke. First hand experience je pa vreden mnogo več, kot da si ustvarim mnenje na podlagi mnenj drugih.



Torej, naj ponovim, kaj bi rad zvedel: Ali se (k)ubuntu pusti inštalirati na USB ključek oziroma kaj je potrebno za dosego tega. Ima kdo izkušnje z temle?


(ps: če bi kdo rad inštaliral openSuse na USB ključek, naj odpre temo in me lahko kontaktira v zasebnih sporočilih, kjer mi poda link do teme, kam naj opišem postopek. (Ki res ni drugače, kot inštalacija na navaden disk, samo nekaj parametrov treba pravilno nastaviti in pognati nekaj ukazov))



Icematxyz: Keep up the good work.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

overlord_tm ::

Ubuntu from USB key

Jaz sem imel ze prej ubuntu, tako da sem samo uporbil usb-creator tool, vstekal usb key in viola.

Glede stanja Ubuntuja, prej sem bil dolgo casa Gentoo user, ampak mi je nekako dopiz* fixanje sistema po vsakem updejtu. Probal sem tudi Fedoro in OpenSUSE, pa se mi Ubuntu najbol dopade. Paketki v repozitorijih so dokaj up-to-date, stabilnost dobra (tale najnovejsi 10.04 se mi se ni sesul), HW support tudi odlicen (dela out of box na domaci masini in prensoniku).

Icematxyz ::

Ker si Linux uporabnik in znaš verjetno delati z gparted in Grub(2). Namesti raje Ubuntu na trdi disk. Dodaj mu še morda kubuntu-desktop. Pa imaš zadevo točno takšno kot mora biti. Brez nepotrebnih težav ki se znajo pojaviti. In lahko zadevo preizkusiš sam in oceniš kako se ti zdi. Seveda tisti prvi vtis in kako se kaj tvoja strojna oprema razume z Ubuntu pa boš tako dobil z LiveCD. Celo priporočam ti da se ustaviš malo na LiveCD preden vse skupaj namestiš na trdi disk. In seveda se razume. Ko se omenja gparted. Varnostna kopija pomembnih podatkov obvezna!

Lahko pa seveda greš tudi v to da uporabljaš Ubuntu LiveCD + Persistent na primer. Ali še kakšno drugo varianto. Ampak škoda je če to prinese zraven kakšno težavo ti pokvari vtis po nepotrebnem. Tako ali tako boš OS verjetno nekajkrat namerno preveč načel s tem ko ne boš (namerno) pazil kaj počneš. In boš imel željo ga znova in na sveže namestiti na isti razdelek. Drugače pa tako imaš 3 leta mir.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

>In seveda se razume. Ko se omenja gparted. Varnostna kopija
>pomembnih podatkov obvezna

Nočem tega početi. Mene je malo strah, da mi kakšna avtomatika ne bi /home mountala, vsilila svoje nastavitve, potem bi pa opensuse, ki je edini sistem na prenosniku, umrl. In na temu sistemu sem delal od izida (10.x), kar je ene dve leti. To je pa veliko programov, konfiguracije in podatkov (čeprav sami podatki niso tolikšen problem).

Dodatno delo bom pa itak imel tako ali drugače. Sedaj uporabljam ReiserFS, katerega se mislim znebiti, ko updejtam na openSuse 11.2.

Zato mi je USB Ključek varjanta najbolj všeč. Dela dostojno hitro, vsaj napram LiveCD + Persistent Fajl.

Kot sem prej omenil, nimam namena menjati distro. openSuse community mi je všeč, pravtako njihov mindset glede Stable različic.

ubuntu bi pa rad samo za igranje nekaj dni, da si ustvarim lastno mnenje. Tisto izpred dveh let (8.X) je bilo namreč porazno.... Ne, to je prehuda beseda... It didn't live to my expectations. Nisem bil zadovoljen z večimi stvarmi. Od začetnega vtisa, da si že takoj teden ali dva po izidu rabil FF update, ker so notri dali Beto, ter nek kritičen popravek.

Če mi bo pa igranje z ubuntujem všeč (/home na disku bi itak mountal ne kot dejanski /home in pe to read only), bi pa mogoče res menjal. Drugače pa upgrade na openSuse 11.2, ob tem pa še izkušnje z stanjem ubuntu leta 2010.

overlord_tm: Jaz ne bi inštalacije iz USB ključka ali laufal LiveCD iz USBja, ampak dejansko full blown install *na* USB ključek. V openSuse je to relativno lahko doseči. ubuntujev sistem inštalacije, pa ne poznam, zato pa sprašujem.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Seveda se da tudi to. Vzameš LiveCD (LiveUSB) in USB ključ na katerem želiš imeti nameščen Ubuntu. Vstaviš (vključiš) v računalnik oboje. Zaženeš Ubuntu LiveCD (LiveUSB).

Inštalacijski program je sestavljen iz (sedmih) osmih korakov. V tvojem primeru sta najpomebnejša korak 5 in (7)8.

Izberi v koraku 5 predzadnjo opcijo da boš uporabil celoten trdi disk ali pa zadnjo opcijo da boš ročno nastavljal razdelke.

Celoten (USB) trdi disk ali pa Manually (advanced)



Če se želiš ukvarjati in določiti strukturo razdelkov in določiti priklopne točke (/, /home, swap...) potem izbereš zadnjo opcijo (advanced).

Pri koraku (7)8 pazi da boš kliknil na gumb Advanced in izbral namestitev Grub2 v MBR od tvojega USB ključa. POMEMBNO!

Lokacija Grub2



Vir slik

In to je to. Popolnoma enako kot da bi Ubuntu nameščal na trdi disk. S to razliko pač da so USB (povezava) trdi diski manj zanesljivi? In da imaš MBR svojega trdega diska nedotaknjen. Na USB ključu pa se nahaja lasten Grub2 ki omogoča zagon iz USB ključa (ali zagon drugih operacijskih sistemov). Nič lažjega torej in točno tako kot bi pričakoval. 100% Ubuntu torej brez dodatkov. Ampak samo straightforward (kick ass) proces.

P.S. To pišem iz CF kartice vključene v USB multi function card reader.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Relanium ::

Če prav razumem je ob taki instalaciji sistem popolnoma enak kot da bi bil na disku,
torej se da gor na USB instalirat vse programe, ter kofigurirat vse popolnoma enako,
kot da bi bil na disku oz. je to za njega kar disk?

Swet :)

Enkrat sem se igral s Slax-om sam tist je bil Live-USB pa ni nič ostalo tako kot sem nastavil.

Morda pa celo skočim po kak USB ključ


Dugače pa še eno vprašanje: Je mogoča kakršna koli usposobitev mojega skenerja (Canon LIDE 200) ?
Namreč ubuntu mi ga noče zaznat (sem uporabil nameščen program za skeniranje ter dodatno namestil Xsane, pa oba nič ne prepoznata)
Gledal sem tudi podporo skenerjev pa je moj nažalost med nepodprtimi.
Nekak sem se že sprijaznil da ga ni ampak če se je mogoče kdo ukvarjal s tem pol prosim za kak namig.

Drugače pa stvar pri meni laufa kar dobro zahvaljujoč Icematxyz-ju, zdaj je prižgan že več kot Win
LP

overlord_tm ::

Ce poberes source iz git-a, izgleda da je podprt.

Navodila

Relanium ::

To je 100, moj je 200
Mogooče zna delovat, bom sprobal, tnx

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

overlord_tm ::

Sori, nekak mi je ratalo 100 prebrat :)

Jst ::

USB ključki sicer niso primerni za kakšno resnejšo uporabo, kot samo za probavo.

Recimo XPji*, ki jih imam gor za očeta, ki ga uporablja takrat, kadar prenaša fotke iz digitalca in ureja s picaso, so na 16GB ključku, kateremu je že "zmanjkalo" približno pol giga. Hitro crkujejo celice.

Ampak, USB ključki so itak poceni in potrošni material.


*Ima pa fotr še "normalno" inštalacijo XPjev na prenosniku, ki jo uporablja za brskanje po netu. Ker je računalniški (internetni) analfabet, mu takšno stanje, da so slike ločene, dosti bolj odgovarja in se tudi bolje počuti.

Edit: naj povem še to, da se gre za malo starejši prenosnik, ki ima disk 60GB, lahko bi sedaj ta sistem z XPji na USB ključu dal na ta navaden disk, ampak on noče, prej pa to ni bilo možno, ker se je prenosnik uporabljal za službene namene. Zato sem tudi "kompiciral" in strip-al XPje vsega mogočega in nastavil, da delujejo iz USBja. /Edit


---

Anyway, Ice: Hvala, torej inštalira se b.p.?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

zee ::

Ubuntu se na USB ključek namesti brez težav. Že več kot leto je to moj edini način namestitve in servisiranja Linux škatel.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Pyr0Beast ::

Meni ubuntu iz USB ključka deluje brez problemov, edino 'štekat' začne zelo rad.
Pa gor lavfam torrent.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

poweroff ::

JA, meni tudi, edina težava je nameščanje novega kernela. Tisto se pa usuje, ker ne najde GRUB lokacije. Any idea?
sudo poweroff

Jst ::

Verjetno je podobno kot v opensuse. Kaj misliš s tem, da ne najde GRUB lokacije? Ker grub "je v MBR" in nima kam iti. V openSuse se samo napiše lokacijo oziroma ime novega kernela.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

zee: Pa opaziš, da veliko celic umira pri uporabi? Jaz sem to opazil na ključkih večih proizvajalcev. Podatki so v redu, samo velikost ključka se pa opazno manjša. Ne sicer toliko, da bi takoj opazil pol giga manj, ampak v letu dni (občasno, 2x/mesec XP - Fotr).

Po občutku pa openSuse manj obremenjuje ključek, kot XPji. Sem skoraj mesec dni uporabljal sistem samo iz USB ključka, ker sem čakal na disk in je bil prenosnik večinoma prižgan 24/7. V tem mesecu mi je "zginilo" par 100 MB.

Potrošni material. Dobro, da podatki ostanejo b.p.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Icematxyz ::

Če prav razumem je ob taki instalaciji sistem popolnoma enak kot da bi bil na disku,
torej se da gor na USB instalirat vse programe, ter kofigurirat vse popolnoma enako,
kot da bi bil na disku oz. je to za njega kar disk?


Seveda.

JA, meni tudi, edina težava je nameščanje novega kernela. Tisto se pa usuje, ker ne najde GRUB lokacije. Any idea?


Korak (7)8 moraš izvesti pri takšni namestitvi tako kot sem opisal. Se pravi ti ostane MBR na trdem disku nedotaknjen. Grub2 na USB ključu pa bo ti zagotovo zaznal nov kernel.

Hvala, torej inštalira se b.p.


Da. S tem da jaz ne bi imel swap na USB ključu. Če je potreba po njem potem kvečjemu na klasičnem trdem disku. In pa podatke bi res vsakodnevno (cron) shranjeval nekam na varno lokacijo. Če bi se že odločil in uporabljal to za razno razna opravila.

Edino ne vem kako je z Grub2. Morda je potrebno ročno nastaviti kaj če spreminjaš lokacijo USB ključa. Da nimaš s tem težav.

Zgodovina sprememb…

c0dehunter ::

Zdravo, mene pa zanima kje bi se dalo naštimat da bi bila imena priklopljenih usb ključkov nekoliko bolj človeška? Trenutno so imena namreč v stilu 704F-12A3 :|
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

overlord_tm ::

System->Administration->Disk Utility, potem pa jim tam nastavis imena.
Se en nacin.

Zgodovina sprememb…

c0dehunter ::

Hvala overlord!
A je to treba za vsak ključek posebej al kak? Ni kake možnosti da avtomatsko privzame neko ime npr. USB1?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

overlord_tm ::

Guess not, problem je ker tiste crke so pomoje ze nek random ime (volume id) ki je napisan na kljucku. Poglej, verjetno vsakic isti kljucek dobi iste crke. Ker ce ni nic zapisano, potem daje ubuntu ponavad imena v stilu 8.0GB Volume.

Pyr0Beast ::

Mana XP-jev je šarjenje po disku, predvsem page-file.
(Tega tudi Ubuntu zelo rad dela, pa se potem ubiješ ko čakaš da ti kaj prekopira na USB ključku. Swappines-0 NE pomaga.)
Če se prav spomnim sem zbrisal TMP particijo, sedaj nekaj jamra za njo ob bootu a dela brez ok.

Emm. A se samo meni zdi ali z zadnjimi updejti delajo YT videi in tudi ostali sedaj v Full-screen dokaj brez štekanja (Ati grafulja)?
Pravtako transmission ne šari stalno po ključku in celo uporablja buffer :o
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Pri USB Key varjanti ej kup nevšečnosti, to je res. openSuse tudi rabi swap, ki ga pa ne uporablja prav dosti (piše vanj pa z veseljem :)), kolikor sem videl z tistim utility-jem (na koncu jezika imam ime....)

edit: iostat, Zgodnja ura, premalo spanja...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Icematxyz ::

Emm. A se samo meni zdi ali z zadnjimi updejti delajo YT videi in tudi ostali sedaj v Full-screen dokaj brez štekanja


Če se ne motim je Adobe zadnje čase malenkost več interesa pokazal pri razvoju. Ob močni prisili... In verjetno gre trenutno za posledico tega.

Dugače pa še eno vprašanje: Je mogoča kakršna koli usposobitev mojega skenerja (Canon LIDE 200) ?


overlord_tm ti je praktično povedal vse. Naj še samo dodam da v različici 1.0.22 ko bo končana bo tvoj skener kot kaže popolnoma podprt.

http://www.sane-project.org/lists/sane-...

Zgodovina sprememb…

overlord_tm ::

Ja, adobe je malo popedenal flash, tudi meni delajo skoraj brez stekanja :)

Jst ::

Jaz sem pa na openSuse imel inštalirano Beto in pri inštalaciji pravijo, da jo moraš odinštalirati. Sedaj mi pa ne dela Flash. V operi. Bom moral jutri pogledati, kaj je s tem...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
««
8 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176572 (45411) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478745 (7957) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093158822 (116415) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981166307 (138954) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033329 (27828) poweroff

Več podobnih tem