» »

Internet Explorer vztrajno izgublja

Internet Explorer vztrajno izgublja

Tržni delež skozi čas glede na NetApplications

vir: HotHardware
HotHardware - Še en mesec je za nami, na trgu spletnih brskalnikov pa ni večjih pretresov. Internet Explorer še vedno izgublja tržni delež, Firefox se giblje okrog četrtine, Chrome pa nezadržno raste. Tokrat po podatkih NetApplications (ki se nekoliko razlikujejo od StatCounterja) lahko vidimo, da je Internet Explorer prvič po dolgem času padel pod 60%. Njegov tržni delež je v aprilu namreč znašal 59,95%, približno enako, kot ob izidu Internet Explorer 4 daljnega leta 1997.

Firefox se, kot rečeno, giblje okrog četrtine deleža in je v aprilu pridobil manj kot desetinko odstotne točke (+0,07%). Chrome je pridobil 6 desetink odstotne točke, kar znaša veliko večino Internet Explorerjeve izgube (0,69 odstotne točke) in ima tako pokritega 6,73% trga. Preostanek, 0,06 odstotne točke, je pridobil Safari, tudi na račun Opere. Chrome se v bitki WebKita tako vztrajno oddaljuje od Applovega brskalnika.

Če pogledamo še statistiko bolj pogosto uporabljenega StatCounterja, vidimo da se z NetApplications strinjajo v dejstvu, da Chrome hitro pridobiva tržni delež predvsem na račun Internet Explorerja. Deleži po drugi strani znašajo 51,42% za slednjega, 32,62 za Firefox ter 8,82% za Chrome. Safari naj bi bil po teh podatkih še toliko bolj za Chromeom s 4,27% trga, medtem ko naj bi Opero uporabljalo 1,9% obiskovalcev spletnih strani, v primerjavi z 2,3% po podatkih NetApplications.

Čeprav nas zgodovina uči drugače, bi izid Internet Explorerja 9 lahko nekoliko ublažil padec. IE9 bo s seboj namreč prinesel podporo HTML5 standardu, natančneje nativnemu predvajanju zvočnih in videoposnetkov. Podpora slednjim je sicer zdaj tudi uradno omejena le na h.264, ki pa se tako ali tako zdi neustavljiv. Je daleč najbolj razširjen kodek na spletu, pa naj gre za neposredno serviranje prek HTML5 oz. za uporabo Adobeovega Flasha. Pri Microsoftu se strinjajo z Applom in Googlom, saj menijo, da je HTML5 prihodnost, a ne bodo šli po poti Appla, ki bije vojno z Adobeom.

30 komentarjev

HardFu ::

Pri takem trendu se bomo IEja znebili v kaksnih 10 letih.
http://codeable.io

Bor H ::

Seveda, po predlanskih trendih bi pa firefox v desetih letih imel 250% delež ;)

RedDrake ::

Chrome - wave of the future

Kurzweil ::

Zanimivo bo videt kaj se bo zgodilo s temi deleži, ko bo Microsoft izdal novi IE9, ki bo imel (tokrat pa res) podporo za CSS3, Javascript in HTML5, govorimo o brskalniku, ki je še v samem zaletku razvoja in se bo začel razvijat popolnoma od začetka. Da sem izčrpnejši novi IE9 bo bojda namenjen samo lastnikom Windowsev Vista in 7... tam se bo verjetno še kakšen odstotek izgubil. Sicer pa imajo še prevelik delež glede na nefunkcionalnost, ki smo jo terjali v preteklosti, za takšnega "giganta" pa tako nefunkcionalen brskalnik. Veliko sem uporabljal tudi Chrome, ki je preprost ampak mi ni všeč politika glede slednjega...

IE ima tolikšen delež zgolj zaradi laičnega znanja uporabnikov, da ne omenim koliko Extensionov, Plug-inov in Add-onov koristim pri Firefoxu... preprosto, dokler bo imel narod pameti bo ta odstotek padal...

Rippy ::

Da izgublja uporabnike je dobro, ampak se mi ta novica zdi zelo anti-MS. Tisti, ki uporabljajo alternativne brskalnike zelo hitro namestijo posodobitve in nove izdaje med tem, ko sta pri IE za večinski tržni delež odgovorna IE6 (2001) in 7 (2006). Dejansko bi bilo zelo zanimivo videti podatek kaj se dogaja z IE8, ki je dober in precej varen brskalnik, glede na to, da na žalost IE uporabniki precej počasi naložijo nove browserje.

Kurzweil ::

IE8 nima extensionov, naj omenim da jih uporabljam konstantno 8 in eden je bolj nepogrešljiv... da preklopim na IE je tako kot bi se lotil kosila s kamnom...

Mordecai ::

Jaz ne vem kaj je narobe s to Opero. Toliko dobrih funkcij ima, a z vsako naslednjo izdajo je vedno bolj spacana in nelogična. Naj jih kar chrome požre. ;(

PrimozR ::

Rippy je izjavil:

Da izgublja uporabnike je dobro, ampak se mi ta novica zdi zelo anti-MS. Tisti, ki uporabljajo alternativne brskalnike zelo hitro namestijo posodobitve in nove izdaje med tem, ko sta pri IE za večinski tržni delež odgovorna IE6 (2001) in 7 (2006). Dejansko bi bilo zelo zanimivo videti podatek kaj se dogaja z IE8, ki je dober in precej varen brskalnik, glede na to, da na žalost IE uporabniki precej počasi naložijo nove browserje.

IE7 in IE6 vztrajno padata, na njujn račun pa večinoma zaenkrat še pridobiva IE8.

http://gs.statcounter.com/#browser_vers...

Midnas ::

Gledam statistiko na svoji strani, pa zgleda tako:
n=7873 (april)
IE8 - 25,5%, IE7 - 15,4%, IE6 - 14,6% (Skupaj 55,5%)
FF - 37,1% (3.6.3 - 22%)
Chrome - 4,1%, Opera - 1,8%, Safari 1,2%, ostali 0,3%

Windows - 98,17% (XP - 77,9%, 7 - 10,91%, Vista - 8,7%)

Ne vem, kje je tistih 50% FF, ki ga folk vedno omenja, me pa veseli, da delež IE6 pada, čeprav je še vedno za 14 odstotkov previsok :D

xyxyxyxy ::

Mordecai je izjavil:

Jaz ne vem kaj je narobe s to Opero. Toliko dobrih funkcij ima, a z vsako naslednjo izdajo je vedno bolj spacana in nelogična. Naj jih kar chrome požre. ;(


Haha, kaj?

Kurzweil ::

Midnas je izjavil:

Gledam statistiko na svoji strani, pa zgleda tako:
n=7873 (april)
IE8 - 25,5%, IE7 - 15,4%, IE6 - 14,6% (Skupaj 55,5%)
FF - 37,1% (3.6.3 - 22%)
Chrome - 4,1%, Opera - 1,8%, Safari 1,2%, ostali 0,3%

Windows - 98,17% (XP - 77,9%, 7 - 10,91%, Vista - 8,7%)

Ne vem, kje je tistih 50% FF, ki ga folk vedno omenja, me pa veseli, da delež IE6 pada, čeprav je še vedno za 14 odstotkov previsok :D


Nevem sicer kakšno spletno stran to imaš, ampak predvidevam, da so obiskovalci večino slovenci, glede na to, kar pa je objavil Firefox pred časom, da smo slovenci največji uporabniki Firefoxa sploh (na prebivalca) je ta odstotek malo večji...

Zanimivo kaj vse beremo po forumih in raznih portalih (kako dominira še vedno IE) nevem več v kaj naj verjamem sploh ko pa objavi svoje podatke konzorcij W3, ki skrbi za standarde v internetu in verjetno že mora najbolje vedet ali pač...

http://www.w3schools.com/browsers/brows...

Mordecai ::

xyxyxyxy je izjavil:

Mordecai je izjavil:

Jaz ne vem kaj je narobe s to Opero. Toliko dobrih funkcij ima, a z vsako naslednjo izdajo je vedno bolj spacana in nelogična. Naj jih kar chrome požre. ;(


Haha, kaj?


Pravkar naložil najnovejšo verzijo. Zgleda, da lahko pozabim zaenkrat še na chrome:D
Ne res, 10.53, je pa tokrat solidna. 10.50 je bil samo showoff.

Relanium ::

So se internet Explorerju končno začele prav trest hlače, da so začeli tako agresivno ga reklamirat pri nas (Škisova, pa to....)

driver_x ::

Na moji spletni strrani pa ima > 50% delež Mozilla 5.0, karkoli je že to. Med OS-i ima pa Linux 9%.

filip007 ::

Je že kdo sprobal IE9 D2?
http://ie.microsoft.com/testdrive/
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Icematxyz ::

Se pravi grobo rečeno vsaj vsak drug uporabnik namiznega računalnika trenutno nima možnosti in je še en čas ne bo imel. Da bi si namestil IE9 in ga preizkusil?

Podpora slednjim je sicer zdaj tudi uradno omejena le na h.264, ki pa se tako ali tako zdi neustavljiv.


Počakajmo še 2 tedna. Da vsi povedo svoje. Potem pa bomo naprej razmišljali. In ocenjevali kakšna bo prihodnost na spletu.

Bomo videli kaj bo. Kdo ima največje mišice. :)

xyxyxyxy ::

Mordecai je izjavil:

xyxyxyxy je izjavil:

Mordecai je izjavil:

Jaz ne vem kaj je narobe s to Opero. Toliko dobrih funkcij ima, a z vsako naslednjo izdajo je vedno bolj spacana in nelogična. Naj jih kar chrome požre. ;(


Haha, kaj?


Pravkar naložil najnovejšo verzijo. Zgleda, da lahko pozabim zaenkrat še na chrome:D
Ne res, 10.53, je pa tokrat solidna. 10.50 je bil samo showoff.


Tukaj imaš že snapshot 10.54.

http://my.opera.com/desktopteam/blog/

Prometnik ::

Sem tudi jaz opazil reklamiranje IE.
Mi lahko kdo pove, kakšne finančne koristi imajo izdelovalci browserjev od uporabe njihovih zastonj izdelkov? Zakaj bi se MS npr. trudil z oglaševanjem IEja (razen zaradi prestiža)?

Mr.B ::

Zakaj mi pri Itunes Apple posiljuje Safari ?

V času ko je bil samo trojček, se ostali niti niso tako oglaševali, sedaj pa google povsod sili s kampanijo, pa Apple sili, itd... Normalono je da nekaj ljudi poleg testa, dejansko začne uporabljati brskalnik... Sej firefox tudi pada, pa včasu ko Apple in Google nista reklamirala svojih storitev, je pač rasel. Padec je čisto nekaj normalnega in pričakovanega.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AmokRun ::

Glavno da gre IE6 v 3pm. :D

Redorange ::

Utk ::

Kakšen je zadnji izgovor Opere za doseženih par procentov? Zadnjih 15 let je bil vsega kriv MS, zdaj imajo tisto okence, pa tudi Chrome je dokazal, da se da zelo hitro dobit velik delež. Bojo končno priznali, da njihovega browserja ljudje enostavno nočejo?

Icematxyz ::

Zakaj bi priznali da so neuspešni. Če bi bili neuspešni bi verjetno že zdavnaj razglasili stečaj?

Utk ::

Sej morda se da tudi od dveh procentov čisto lepo živet. Ampak to še ne pomeni, da je browser ful uspešen. Očitno ni, če se že kakih 10 let trudijo dokazat, kako jih MS ovira in uničuje.

GizmoX ::

Je kdo že opazil oglas za Opero? No, jaz tudi ne:)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

xyxyxyxy ::

CrniE, od uvedbe okenca so zabeležili 30% več prenosov. ;)

PrimozR ::

Tržni delež pa še vedno pada. Prenosi ne štejejo baš nešto.

slitkx ::

Kurzweil je izjavil:

IE8 nima extensionov, naj omenim da jih uporabljam konstantno 8 in eden je bolj nepogrešljiv... da preklopim na IE je tako kot bi se lotil kosila s kamnom...

Seveda jih ima.

Mordecai je izjavil:

Jaz ne vem kaj je narobe s to Opero. Toliko dobrih funkcij ima, a z vsako naslednjo izdajo je vedno bolj spacana in nelogična. Naj jih kar chrome požre. ;(
Opera meni ni všeč zaradi načina nastavitev ter razporeditve funkcij. Enostavno mi ne pade v oko, pa če sem se še tako trudil, se je nisem mogel navaditi. MS ni prav nič kriv za slab položaj Opere. Žal tukaj Skandinavci preveč trmoglavijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

McMallar ::

Ni res, da skandinavci preveč trmoglavijo. Imajo pač svoj koncept. Meni je Opera všeč prav zaradi tega. Meni pa FF ne paše in ga nimam nameščenega nikjer (no razen v Linux-u, kjer je predinštaliran ampak še tam takoj zraven pade Opera kot primarni browser).
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Mordecai ::

Ko sem jaz prvič našel opero je bila svetlobna leta pred ostalimi brskalniki. Mislim, jaz sem dol padel, ko sem se ob novi win instalaciji samo prijavil na opera link in vse je bilo sinhronizirano na desktop operi in mobilni operi. In mouse gestures so mi tudi blazno praktični. Z desnim klikom gor potegnem za www.google.si (ni mi treba na drugi konec ekrana vlečt da najdem hiško), potegnem dol da takoj pridem v start page, kjer imam prednastavljene najpogosteje uporabljene strani.
In da ne omenjam, koooliko hitreje nalaga strani opera mobile in kako enostavno je preklapljati med zaznamki.
Opera ima tudi bittorent, ki je zelo dober.
Ima tudi email odjemalec, ki pa na žalost ni bogvekaj.
Opera je prvi brskalnik, pri katerem sem opazil, da ima na praktičnem mestu za obnovitev zapretih zaznamkov itd.
In da sploh ne omenjam funkcije Unite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mordecai ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 je končno prehitel Windows XP

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
319732 (7800) SuperVeloce
»

Delež Windows XP padel pod 50 odstotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6317784 (15393) MrStein
»

IE še vedno izgublja, Chrome pridobiva

Oddelek: Novice / Brskalniki
3612075 (9793) dux
»

Firefox v Evropi prehitel Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10019977 (17576) Lion29
»

Firefox 3.5 najbolj razširjen brskalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
10910741 (8523) Gandalfar

Več podobnih tem