» »

Chrome prehitel Firefox po popularnosti

Chrome prehitel Firefox po popularnosti

Slo-Tech -

Po poročanju StatCounter.com je Chrome z minulim mesecem prvič prehitel Firefox po popularnosti (deležu uporabnikov) in s tem postal drugi najbolj priljubljen spletni brskalnik, globalno gledano. Zdaj je njegov delež 25,7% v primerjavi s 25,2% od Firefoxa in 40,6% od vodilnega Internet Explorerja.

Sodeč po grafu je Chrome večino uporabnikov dobil na rovaš IE in le manjši delež od Mozille. To potrjujejo tudi drugi viri, npr. Wikipedijine lastne statistike, ki prav tako kažejo konvergiranje deležev FF in IE ter manjšanje IE-jevega deleža.

Zanimivo je, da v Firefox še vedno vodi v ZDA (20.9% proti 17.3%) in večini Evrope (glej tabelo). V Sloveniji drži tako rekoč polovični delež, za kar se gre zahvaliti (zlasti?) požrtvovalni ekipi prevajalcev in promotorjev.

DržavaFirefoxChrome
Nemčija58,75%7,97%
Poljska52,9%13,93%
Madžarska52,68%18,31%
Finska49,93%11,54%
Slovenija49,76%12,17%
Avstrija46,3%9,52%
Litva45,73%17,9%
Slovaška45,1%18,43%
Estonija45,06%15,55%
Bolgarija44,48%15,13%
Grčija43,61%17,88%
Romunija42,16%16,18%
Češka41,85%15,99%
Litva41,59%15,12%
Luksemburg38,4%10,23%
Francija35,7%13,93%
Švedska30,15%15,11%
Estonija29,2%16,37%
Ciper28,51%18,3%
Italija28,16%18,59%
Belgija26,26%12,9%
Portugalska26,07%16,28%
Irska25,74%20,15%
Malta24%23,19%
Združeno Kraljestvo   23,17%16,27%
Danska20,89%14,41%
Nizozemska19,86%12,58%

Kot zanimivost prilagamo še graf pogostosti posameznih Firefox različic (slo-tech, november 2011). Osemke je za slabo polovico, sedemke tretjino, še vedno pa je močno prisotna družina 3.x (zlasti 3.6.23 in .24) s šestino. Ostalega je manj, izstopa pa tudi zavidljiv delež ljudi, ki že poganjajo prihajajočo različico 9 (predvideni datum izida 20.12.2011). Velja zapisati, da Mozilla smatra novejše različice kot "varnostne popravke", zato vam nadgradnjo močno priporočamo. Tudi za imetnike 3.x obstaja enostavna pot - Mozilla je sinoči izdala namenski popravek 3.6 MU, ki vaš brskalnik nadgradi na osemko brez sveže ali vmesne namestitve.

57 komentarjev

strani: « 1 2

Bor H ::

Šment, 10 minut pa še ni flamewara.

Sem pa zadovoljen s statistiko, končno trije (približno enako) močni igralci na trgu in zdj mamo dejansko tri dobre browserje na voljo, win-win.

gruntfürmich ::

chrome se mi vedno manj dopade.
kar kriči po podaljšku googlovega vohunjenja za našimi navadami...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mipe ::

Kaj bi se šli flamewar... vsi spletni razvijalci žalujemo ob dejstvu, da veliko nesrečnikov še kar vztraja pri IE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

antonija ::

Probal chrome, ostal pri prejsnjem browserju.

Sicer pa cestitke chrome-u da pocasi a vztrajno niza delez IEja >:D (ce noben drug ni hotu flameat bom pa jaz)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Maystr ::

Dejansko je ie9 spodoben browser, ki se pomojem lahko primerja z ostalimi. Čeravno nima tako velike količine dodatkov, je pa zaradi tega zelo hiter kar se tiče zagona.

subby ::

Sad day for the internet.

Gregor P ::

Zadnjič sem moral neki prijateljici nekaj urediti preko brskalnika in potem ugotovim, da ima nameščen samo IE8-O se skorajda nisem več znašel v njem, tako dolgo časa ga že nisem odprl:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

N4g4c3N ::

Glede na trende bo v roku enega leta prevzel vodstvo. Ni slabo za brskalnik, ki je na sceni komaj dobra 3 leta.

Invictus ::

IE9 je povsem spodoben. Žal opažam da Firefox in Chrome iz verzije v verzijo slabše delata z kakim plačljivim softverom (razni java application serverji), tako da mi na koncu ne preostane prav veliko izbire. Na IE9 ponavadi vse dela.

Se mi zdi da sta Chrome in Firefox malo pozabila na podjetja ...

Uporabljat Firefox 3.6 je pa malo zaostalo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

x800xt ::

Ko se bo bo dalo odstranit reload button bom zažel uporabljati chrome.

roCkY ::

Do nadalnjega ostajam na FF. Chrome vseke tolko poskusim za kak dan a je FF z dodatki preveč pod kožo zlezel, da bi sploh pomislil na menjavo.
Edino kar me precej moti je da ni na androidu flasha. Beta za android ima odličen koncept. Na android tabli je enkraten. Morda je malček počasnejši od stock variante brskalnika a dosti se ne pozna.
Dodatki za PC zmagajo in zaenkrat ni teorije da menjam. Razlik med beta (imam na enem PC) in stabilno verzijo se v zadnjem obdobju praktično ne opazi navzven.
Se mi pa ne da ubadat z DURS-om. Le k njim grem z IE.

PARTyZAN ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

korenje3 ::

Ljudje počasi dojemajo, da je chrome najhitrejši brskalnik na svetu. Ga uporabljam že od začetka in je prava raketa pri odpiranju internetnih strani.

dux ::

@Partyzan: tisto je staro stanje

Trenutno je pa tako:



Mimogrede, lahko bi omenili še, da je Chrome v Južni Ameriki že prevzel vodstvo.
Upanje je v nasih odlocitvah

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

korenje3 ::

Mipe je izjavil:

Kaj bi se šli flamewar... vsi spletni razvijalci žalujemo ob dejstvu, da veliko nesrečnikov še kar vztraja pri IE.


to je zaradi podjetij, ker ti pač prepovejo nalaganje poljubnega softwera za brskanje po interentu, tako da si prisiljen uporabljat internet explorer. sploh zato ker je IE kompatibilen z microsoft workgroup.

antonija ::

to je zaradi podjetij, ker ti pač prepovejo nalaganje poljubnega softwera za brskanje po interentu, tako da si prisiljen uporabljat internet explorer. sploh zato ker je IE kompatibilen z microsoft workgroup.
Hvala k... za portableapps :)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

@nny ::

Linux + Chromium = težave s certifikati :8)
Uporabljam oba, chromium za navadno surfanje, lisico za komunikacijo z bankami, materjo državo in njenimi zakurniki.

PARTyZAN ::

@dux: Ja, nisem našel novejše slike. Tvoja je pa premajhna :P.

roCkY ::

saj maš URL na oni

amigo_no1 ::

Čisto resno vprašanje:
kje ima IE session saver ?

Zgodovina sprememb…

@nny ::

Kaj še ostane MSoftu? Poleg paradnih konjev Win 7 in Office?

ozbolt ::

@nny je izjavil:

Kaj še ostane MSoftu? Poleg paradnih konjev Win 7 in Office?

That's easy: Xbox z Kinectom

Relanium ::

Chrome je vredu sam zadnje čase je Firefox spet postal prav super in hiter brskalnik,
chrome pa se mi zdi da ni več to to, včasih mi mal štekne.
Al pa sem postal razvajen,
ampak dejstvo je da firefox napreduje.
Spet vedno več uporabljam firefox kot pa chrome.

Aja, kdo je že IE ? :P

joebanana ::

Chrome je super. Hiter kot strela in developer toolsi ga res zmagajo. Zamenjal ff in firebug predvsem zaradi hitrosti, preglednosti. Sicer pa se strinjam, važno da IE izgublja.. Je pa res da je IE9 že kar spodoben brskalnik( celo CSS3 border-radius, box-shadow,...) in ms gre v pravo smer... Končno se bomo lahko spletni razvijalci posvetili problemu ne prilagajanja renderiranja med brskalniki.

RejZoR ::

Če bi Google za začetek popravil svoje polomljene extensione bi bilo tud lepo. Npr Google Mail Checker s svojo glupo sivo ikonco po startupu browserja...
RejZoR's Flock of Sheep @ www.rejzor.tk

@nny ::

Kar se tiče razširitev, FF krepko vodi. Pri hitrosti Chrome prehiteva po desni. Boj bo še dol in napet, grem po kokice!

Bor H ::

ozbolt je izjavil:

@nny je izjavil:

Kaj še ostane MSoftu? Poleg paradnih konjev Win 7 in Office?

That's easy: Xbox z Kinectom


pa WP7 ni švoh, sploh zdj ko delajo vedno bolj na poenotenju izkušnje neglede na napravo (Metro bo poleg WP7 tudi na tabletih, windows 8, v njegovo smer gre tudi xbox), če nam dajo še neko osnovno verzijo officov v oblaku...

mtosev ::

Uporabljam lisico in je ne menjam. Če pa bi že rabil menjat bi verjetno šel na IE, Opera mi ne diši
i like:) [Dell Inspiron 13 7000 - i7 6500U, 8gb ddr3l, 256gb samsung, ips fhd]
moj oče darko 1960-2016
moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

MrStein ::

Kak potem? Na račun južne Amerike in Indije je Chrome prevzel globalno vodstvo?
So kje kaki procenti?
Ker je hecno, da članek trdi, da je Chrome vodilni, potem pa natrese tono statistik, ki vse pravijo, da je FF pred Chrome.
Teštiram če delaž - umlaut dela: ä ?

axee ::

Upam, da se zavedate, da popularnost Chroma ne tiči v hitrosti, ampak v enostavnosti. Pač moraš navadnemu uporabniku ponuditi omejeno prilagodljiv vmesnik, ki pa je funkcionalen za veliko večino ljudi.

amigo_no1 je izjavil:

Čisto resno vprašanje:
kje ima IE session saver ?


Kot jaz vem pri ponovnem zagonu nekje v "new tab" strani tiči "load previous session". To je pa tudi vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

ninja4it ::

Že lep čas uporabljam Opero, tako v OS Windows 7 kot Ubuntu in sem več kot zadovoljen.

AmokRun ::

Upam, da se zavedate, da popularnost Chroma ne tiči v hitrosti, ampak v enostavnosti. Pač moraš navadnemu uporabniku ponuditi omejeno prilagodljiv vmesnik, ki pa je funkcionalen za veliko večino ljudi.

Popularen je predvsem zaradi tega, ker ga Google štuli čisto povsod. Zadnje čase ga najdem skoraj pri vsakem freeware programu.

MrStein ::

To je tudi res...
Teštiram če delaž - umlaut dela: ä ?

Lion29 ::

chrome je po standardih in hitrosti definitivno superioren vsakemu brskalniku...

zadnje sve verziji me pa zajebava flash plugin... nekatere strani, ki imajo vec flash playerjev embediranih se mi z velikim zamikom odpirajo.... bo treba na novo resintalirat

zelo, zelo sem vesel, da ie izgublja na priljubljenosti... ko bi ga vsaj dokoncno zradirali
Frontend UI/UX developer

technolog ::

Zarad pof*** IE imam uničene živce >:D

Čimprej dol z njim, naj pridejo v ospredje resni brskalniki!

axee ::

AmokRun je izjavil:

Upam, da se zavedate, da popularnost Chroma ne tiči v hitrosti, ampak v enostavnosti. Pač moraš navadnemu uporabniku ponuditi omejeno prilagodljiv vmesnik, ki pa je funkcionalen za veliko večino ljudi.

Popularen je predvsem zaradi tega, ker ga Google štuli čisto povsod. Zadnje čase ga najdem skoraj pri vsakem freeware programu.


Res je, ampak vprašaj malce tiste "noobe", zakaj uporabljajo Chrome. Ker ga razumejo.

PARTyZAN ::

Kaj je pa na alternativah tako nerazumljivega, če smem vprašat?

axee ::

PARTyZAN je izjavil:

Kaj je pa na alternativah tako nerazumljivega, če smem vprašat?


Ej, ne razumet da so nerazumne. Gre se za to, da bolj enostaven, preprost vmesnik daš ljudem, bolj so zadovoljni. FF oranžni menu je za večino nerazumljiv, zaznamki hitreje letijo v unsorted bookmarks itd. Pri operi pa je celoten vmesnik res nekaj posebnega, dobro vem kako zasvajujoč je, ampak glede na statistiko očitno večini ne sede.

Nam geekom seveda sede tweakat browser do potankosti, povprečen uporabnik pa želi samo, da se hitro odpre, da je simpel in da kdajpakdaj doda kakšen zaznamek.

MrStein ::

Ja, oni menu v FF je čist mimo. Podmeniji pa še bolj. Ej, gremo 20 let staro konvencijo "klik odpre podmeni" zamenjat za našo super novo idejo, ki se bo 110% prijela!
Teštiram če delaž - umlaut dela: ä ?

Tomay ::

Če ne za drugo je chrome dober za igranje angry birds :)
Voodoo 4Ever

gruntfürmich ::

korenje3 je izjavil:

Ljudje počasi dojemajo, da je chrome najhitrejši brskalnik na svetu. Ga uporabljam že od začetka in je prava raketa pri odpiranju internetnih strani.

tako hitro kot ti odpira strani tudi tvoje brskanje odteka h guglu. ampak ja, kot si že povedal, to ljudje počasi dojemajo:)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

techfreak :) ::

Privzeto Chrome res kontaktira Googlove strežnike, vendar je to v večini dobro za uporabnike (npr. Google Translate). Seveda lahko vse to tudi onemogočiš.

technolog ::

Ni res. Lynx je najhitrejši brskalnik, nerazgledanci.

MrStein ::

Na linksu ne dela veliko današnjih strani, žal.
Teštiram če delaž - umlaut dela: ä ?

gruntfürmich ::

techfreak :) je izjavil:

Privzeto Chrome res kontaktira Googlove strežnike, vendar je to v večini dobro za uporabnike (npr. Google Translate). Seveda lahko vse to tudi onemogočiš.

seveda je tudi dobro za uporabnike da gugl brska po njihovi pošti. lahko ceneje nakupujejo!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

enadvatri ::

Dejstvo je, da so v zadnjem času že kar vsi (IE, Opera, Safari, FF in Chrome) dobri brskalniki.

Meni osebno se je zdel FF, kljub osebni naklonjenosti odprtokodnemu programju, še najbolj kilav (kar nekaj standardov je imelo težave z njim, prav tako pa sam ni dobro prebavljal velikega dela spleta iz čistega inata, ker pač ta del spleta ni bil "standarden", a je že obstajal - povsem neživljensko).

MrStein, links ni enako kot lynx. To sta dva različna brskalnika (čeprav podobna). Mene je stari dobri, tekstovni, links na kakšni konzoli znal rešiti. Zelo spodobno prikazuje strani v tekstu. Tako sem lahko brez težav prebiral kakšno dokumentacijo ali pa dol-vlekel razne datoteke ...

Chrome je čisto OK brskalnik. Popolnoma vse "odtekanje" h Googlu se da brez težav omejiti, je zelo enostaven in ima kar veliko razširitev in programov. Tudi trgovino zanje ima.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Vem. (e)links je prej neke fičrje dobil kot lynx.
Teštiram če delaž - umlaut dela: ä ?

smash ::

tistega ki moti google big brother, lahko vedno naloži srware iron

SLO_Matej ::

Bor H je izjavil:


če nam dajo še neko osnovno verzijo officov v oblaku...

Saj jo imaš: Office Web Apps - http://office.live.com Potrebuješ samo Windows Live račun in že lahko znotraj brskalnika uporabljaš Word, Excel, PowerPoint in OneNote z vmesnikom, kot si ga navajen (iz Office 2010 - ribbon). Poleg tega pa ti dajo v SkyDrive še 25GB brezplačnega prostora za shranjevanje teh dokumentov in ostalih reči.
Več o tem tudi v naslednji lekciji: http://www.zmaga.com/ucenje.php?id=2241

PowerPoint Web App v Google Chrome



Tomay je izjavil:

Če ne za drugo je chrome dober za igranje angry birds :)

No, Angry Birdse lahko igraš v kateremkoli brskalniku, le v naslovno vrstico prilepi http://chrome.angrybirds.com/ Je pa res, da za to potem potrebuješ internetno povezavo, ker če imaš Angry Birdse nameščene kot aplikacijo v Chrome, jih lahko igraš tudi v offline načinu. ;)

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()
strani: « 1 2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chrome prehitel Firefox po popularnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5711131 (8293) joebanana
»

Firefox v Evropi prehitel Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10012472 (10071) Lion29
»

Firefox 3.5 najbolj razširjen brskalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
1097682 (5464) Gandalfar
»

Pet let Firefoxa

Oddelek: Novice / Brskalniki
232836 (1927) amigo_no1
»

Googlove nastavitve v elektronski pošti

Oddelek: Omrežja in internet
61158 (1033) linkiandrej

Več podobnih tem