» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
4 / 20
»»

BigWhale ::

Z bootloaderji je tko k s kolesom (the wheel). Stvar je lahko preprosto trivialna ali pa ze kar sofisticirana. Noraguta, a mors res smetit in srat po temi, brez da kaj pametnega poves?

brodul ::

Jst sem si končno naložil 10.04 .
Upgrade ni prišel čez glatko (je pa res da nisem imel default nastavitev, dosti sem prilagajal).
Na fresh installu mi pa ni placiral NetworkManagerja oz. se je izkazalo, da mi ni delala wireless kartica. (najbrš bi moral samo modul aktivirat)
Kaj preveč se nisem sekiral in sem nadeljeval z testiranjem distribucij. Po dveh letih se pri ubuntuju nimam več kaj dosti za naučit oz. mi je za bolj abstraktne zadeve preautomatiziran.

Drugače pa priporočam vsem začetnikom ter tistim, ki imajo 5+ mašin za končne uporabnike (bom spisal en članek ob priliki).
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

kokpa ::

Eno vprašanje, delam seminarsko nalogo in imam temo mehanizmi sočasnosti v linuxu pa ne veme kaj je to, google prevajalnik mi pa tudi ne vrne pravega prevoda?

Mavrik ::

Concurrent execution mechanisms.

Pisati moraš o semaforjih in mutexih ter ostalih mehanizmih za zaščito podatkovnih struktur pri hkratnem izvajanju niti.
The truth is rarely pure and never simple.

noraguta ::

niso nujne klučavnce sam spremenlivke načeloma ne smejo bit mutabilne. x= x+1; pač ni simseln izraz.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Mavrik ::

In kako to šteje k mehanizmom za sočasnost? Poleg tega, "mutabilne"?
The truth is rarely pure and never simple.

noraguta ::

Immutable object @ Wikipedia
na koncu locki zagotavljajo samo to(za time slice) , le logičnega imena ne znajo pridediti po kodi, zna pa kompajler ob compile timu to nardit.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Icematxyz ::

Hvala za ribe in naslednji ubuntu poizkus se vidimo.


Kaj imata Ubuntu 10.04 LTS in ribe skupnega? Verjetno nič. Tako da gremo naprej.

Ali pa:

Desni klik na pult -> Dodaj na pult. Vpišemo v iskalnik:

Riba

Iskalnik



Kliknemo dodaj. In kaj dobimo?

Riba na pultu



Fino. Bom kar kliknil na ribo. Da vidim kaj hoče. O ne. Pa ta Ubuntu. Tu pa res nič ne dela!

Opozorilo. Riba ne deluje!



Še pok*arj*no ribo zapakirajo v Ubuntu. Ni čudno da ta distribucija tako sm*di. Bom šel kar uporabljati kakšen drug OS. ******* pa ta Ubuntu...!

Ali pa odprite Synaptic. In vpišite v iskalo vrstico:

fortunes

Paket z istim imenom označite za namestitev. Namestili bodo se še ostali potrebni paketi samodejno.
--- --- --- ---
OPOZORILO! Viewer discretion is advised! Če vam poredne ribe niso všeč. Ta del preskočite:

Če v iskalnik Synaptica vpišeš:

fortune-off

Lahko namestiš še paket s tem imenom...
--- --- --- ---
Torej Ubuntu dejansko vsebuje ribo. In to takšno ki je precej živahna? Ampak plavati pa vseeno ne zna! Saj sem vedel!

Lahko pa morda še pritisnemo kombinacijo tipk:

Alt+F2 in vpišemo v zagonsko vrstico:

free the fish

Toliko o ribah in Ubuntu...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

WildChild ::

Če kod še ni videl imate tule slobuntu: http://www.ubuntu.si/punbb/post/29225/#...
in da mood

Poldi112 ::

Ravno instaliral Kubuntu 10.04. Grd (sploh taskbar v privzeti temi) a všečen. Openoffice in Firefox imata zdaj lepe qt open dialoge, ko daš okno na vrh ga maximizira (identično kot win 7), sound mixer je še vedno omejen (še kar čakam da bo po aplikacijah, ki trenutno predvajajo zvok, kot ima win od viste naprej).

Ni več potrebe po instalaciji nvidia gonilnikov za dual head. Ne dela sicer pri drugem monitorju position Left of, ampak samo Right of, ampak ker itak imam tako ni treba menjati pozicije monitorjev :)

Teme ga tudi malo hecajo, vseh ki jih instaliram ne prikaže, tiste ki odinstaliram še vedno kaže.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 ::

Kdo ve kako se je reklo tisti zadevi, ki je v kde 4.3 še delovala, da ko si miš postavil v zgornji levi kot da so se ti prikazala mala okna vseh odprtih aplikacij? Oz. kje se to nazaj vklopi?

Mogoče spada pod desktop effects, ki mi jih ne pusti vklopiti? Mogoče ker trenutni driver verjetno nima podpore za 3d?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Icematxyz ::

Ja pod Nastavitve->Sistemske nastavitve je pod "Videz in občutek" prvi zavihek "Učinki namizja". Tam lahko klikneš na "Omogoči namizne učinke".

Rabiš pa delujoč lastniški gonilnik ja. Drugače ne bo delovalo.

Ali pa do istega mesta prideš če z desnim klikom klikneš na vrhu kakšnega odprtega okna:

Desni klik



Vir slike

(še kar čakam da bo po aplikacijah, ki trenutno predvajajo zvok, kot ima win od viste naprej).


V bistvu je že. Pulseaudio server ki je že nameščen. Nadziraš pa z dodatnim nameščenim paketom pavucontrol:

sudo apt-get install pavucontrol

V KDE imaš potem to pod Večpredstavnost-PulseAudio Volume Control. Najbolje je (ko so gradniki odklenjeni) desni klik in dodaj na pult. Da je vedno pri roki.

Zgleda pa tako:

pavucontrol



Vir slike

Res pa je da pulseaudio sam določenim uporabnikom povzroča težave. In ga odstranijo. Oziroma da je treba za pavucontrol ponavadi vložiti nekaj časa da stvari ki morda ne delujejo kot bi želel spraviš na raven da si zadovoljen. Skratka namesti si paket pavucontrol in se malo poigraj.

Zanimive povezave:
http://pulseaudio.org/wiki/PerfectSetup
http://0pointer.de/lennart/

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

severjug ::

Icematxyz vidim,da se spoznaš na stvari.Tudi sam se nekako skušam spravit na odprtokodni sistem.Inštaliral sem si Ubuntu prek Wubi-ja.Nekako stvari delujejo.Edino
kar še nisem uspel nastavit je slišnost govora v filmih.Pri stereo zvoku v ripih oz. dvix. stvar deluje.V 5.1 kanalnem zvoku pa moram zamenjat nizkotonec in sprednji srednji zvočnik.
V windows okolju se to zlahka nastavi v kontrolnem programu zvočne kartice.V Ubuntuju tega nisem uspel najti.Lahko pomagaš?

Lonsarg ::

HAHA, Dam CD notri, probam inštalirat in mi bogi novi kernel ne najde CD-ROMA, me zanima, če tudi potem ne bi delal CD-ROM, al sam ta "instalre kernel" je tak idiotski. No tako da niti inštalirat ne morem, bravo linux, kir idiot gre ODSTRANJEVAT driverje ven iz kernela. 9.04 zadni, ki se normalno naloži na moj komp, kaj so se pri Canonical odločili, da za novejši distribucije rabiš kake nove računalnike al kaj?

Filozofije odstranjevanje že podprtih stvari ven iz novih distibucij ne bom razumel NIKOLI, totalni idiotizem...

Poldi112 ::

Če maintainer odide in ni nobenega, ki bi se mu zdelo vredno vzdrževati kak kos obskurnega hardware-a, gre support pač ven.

Ampak lahko si siguren, da je pri tebi problem kje drugje.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

WildChild ::

Lonsarg je izjavil:

HAHA, Dam CD notri, probam inštalirat in mi bogi novi kernel ne najde CD-ROMA, me zanima, če tudi potem ne bi delal CD-ROM, al sam ta "instalre kernel" je tak idiotski. No tako da niti inštalirat ne morem, bravo linux, kir idiot gre ODSTRANJEVAT driverje ven iz kernela. 9.04 zadni, ki se normalno naloži na moj komp, kaj so se pri Canonical odločili, da za novejši distribucije rabiš kake nove računalnike al kaj?

Filozofije odstranjevanje že podprtih stvari ven iz novih distibucij ne bom razumel NIKOLI, totalni idiotizem...


Jaz pa sem imel problem, ko sem kolegici nameščal Ubuntu 9.04 al je biul 9.10 da po sami inšatalaciji cd/dvd -rom ni bil več zaznan :) V biosu sm spremenil: AHCI mode v IDE mode. In zadeva je špilala.
in da mood

Lonsarg ::

Kakšen mainteiner, če driver obstaja potem obstaja, leave it be. Linux ni windows, kjer je kernel tako rewrita, recimo za Visto napravm XPjem, da se je nove driverje rabilo. Saj ni razloga da bi se, oziroma linux niti nima takega privilegija, da bi kernel toliko spreminjal, da bi bilo treba driverje nove, premajhen je, da bi se kaj tekega lotil.

Moj DVD-RW je navaden IDE, tak da ni nič za spreminjat iz ACHI, enostavno ne dela. Sedaj sem preko wubi naložil in v kubuntu 10.04 moj DVD-RW pač ne dela, saj ne da ga razen inštalacije OSa še kdaj uporabljam sploh :D Sam vseeno, gre za en NEC, ki je čisto popularen in niti slučajno ni zgodovinska roba. In se ne bi čudil, če bi bila poplava ljudi zdaj na netu, ki ne more inštalirat normalno, carji:)

Drugač pa razen teme nič posebaj novega, aja KDE 4 je končno stable verzija vidm.

kriko1 ::

Afaik rewrite pri IDE/PATA, SATA delu se je že zgodil.
In če gonilnik ni vzdrževan je šel ven - btw moj NEC dela

Poldi112 ::

>Kakšen mainteiner, če driver obstaja potem obstaja, leave it be. Linux ni windows, kjer je kernel tako rewrita, recimo za Visto napravm XPjem, da se je nove driverje rabilo.

Leave it be nekako ubije razvoj. Res je da Linux ni windows, ampak razlika je da windows dela spremembe 1x na par let, Linux pa vsake 3 mesece. In bolj pomembna razlika je, da ko ti nekdo v Linux kernelu spremeni nekaj, ti popravi tudi vse stvari, ki so od tega odvisne. Pri win ti pa proizvajalec hardware-a reče, da kupi nov kos opreme, če hočeš driverje za nov os.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Tilen ::

S katerim programom lahko v Ubuntu odprem .vsd datoteke? Pa naj nekdo pove kateremu je že uspelo, ker na Googlu najdem precej teoretičnih odgovorov kateri se izkažejo za napačne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

poweroff ::

Kaj pa so vds datoteke? Imaš kje primer?
sudo poweroff

Relanium ::

Icematxyz je izjavil:

Preprosto uporabljaj Grub? Nenazadnje je to najboljši boot loader na svetu? :)

Najlažje boš to rešil tako da boš v BIOS dal na prvo mesto IDE trdi disk. S tem boš prišel z najmanjšim naporom do že nameščenega GRUB boot loaderja.

Če slučajno GRUB nima za ostala dva operacijska sistema ustreznih vnosov. Zaženi Ubuntu in v terminal vpiši:

sudo update-grub


To sem naredil, ampak mi še vedno napiše samo: Windows 7 loader (z izbiro preklopi na windows loader) rad bi pa dostopal direkt do Win7 in WinXP

Lonsarg ::

Kaj pa boš pridobil z tem ko bo direktno? Če hočeš da se linux defult zažene tako naštimaš, če hočeš, da se nekdo od windowse, pa naštimaš windows 7 loader, pol pa ta loader naštimaš, da zažene ali XP ali Win7. Rezultat je isti, brez veze packat pa v GRUB dodajat win7 in Xp vnose ročno.

Tilen ::

poweroff je izjavil:

Kaj pa so vds datoteke? Imaš kje primer?


Typo, datoteke so vsd.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Icematxyz ::

Žal datoteke ustvarjene z Visio in shranjene v .vsd format zaenkrat na Ubuntu kolikor je meni znano urejal ne boš. Lahko si vsebino ogledaš če se izvozi vsebina dokumenta iz Visio v kakšen slikovni format ali PDF dokument...

Razlog za kaj je temu tako leži v tem da je to nedokumentiran format. "Reverse engineering" pa koliko mi je znano še ni se izvedel uspešno. Če bi se bi lahko te dokumente si ogledoval in urejal najverjetneje v programu kot je na primer Dia

Visio Viewer ki ga ponuja Microsoft "brezplačno" pa zahteva zraven Windows OS kot pogoj da bo deloval še IE.

Skratka izvoz v kakšen drug format je rešitev za ogledovanje vsebine. Kakšno je stanje če se izvozi datoteka v Visio v .vdx format ki je deloma dokumentiran. In se nato odpre v Dia pa ne vem. Vsdump paket sicer je na voljo za pretvorbo vsd/vdx ampak se pri novejših dokumentih se ne obnese.

Skratka za ogled izvoz v slikovni format ali pdf (lahko se poskusi tudi z .vdx). Za urejanje dokumentov pa potrebuješ Visio. Ali pa če ni razloga proti uporabiš alternativo že pri izdelavi.

To sem naredil, ampak mi še vedno napiše samo: Windows 7 loader (z izbiro preklopi na windows loader) rad bi pa dostopal direkt do Win7 in WinXP


Se pravi tebe moti da v Grub nimaš direktne opcije da bi izbral W7 ali XP ampak le opcijo da naložiš ali Ubuntu ali pa greš na Windows loader in izbereš šele tam W7 ali XP?

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Edino kar še nisem uspel nastavit je slišnost govora v filmih.Pri stereo zvoku v ripih oz. dvix. stvar deluje.V 5.1 kanalnem zvoku pa moram zamenjat nizkotonec in sprednji srednji zvočnik.
V windows okolju se to zlahka nastavi v kontrolnem programu zvočne kartice.V Ubuntuju tega nisem uspel najti.Lahko pomagaš?


Ne razumem čisto v čem je težava. Malo bolj pojasni težavo. Pred tem pa ker gre za 5.1 še to vpiši v terminal:

speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav

In še povej kakšen je rezultat tega testa.

Icematxyz ::

(še kar čakam da bo po aplikacijah, ki trenutno predvajajo zvok, kot ima win od viste naprej).


Tukaj sem z namestitvijo pavucontrol paketa opisal zadevo za KDE

V Ubuntu 10.04 LTS je pa to tako že vse samo skonfigurirano. In vtičniki za razne podprte programe naloženi in vse. Ne rabiš namestiti niti pavucontrol paketa. Skratka če klikneš na pultu na ikono za urejanje glasnosti -> Možnosti zvoka -> Zavihek programi....

Control



Mora zadeva delovati out of the box za vse podprte programe. In ni treba za to storiti popolnoma nič. Ubuntu je skratka storil to že sam. Naj še samo opozorim da program mora predvajati zvok da se znajde v tem zavihku. Če ne je zavihek prazen. Si pa zapomni nastavitev ko jo enkrat nastaviš in ne rabiš vedno znova spreminjati.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

FYP ::

Mene pa nekaj zanima...naredil sem dual-boot(windows 7+Ubuntu 10.04)...in se mi je windows 7 normalno bootal, dokler nisem inštaliral ubuntuja. Zdaj mi sploh ne pokaže možnosti izbiranja OS-a, ampak mi avtomatsko boota v ubuntu...je mogoče moja napaka v postavitvi particij? Ali je mogoče problem da je ubuntu novejši kot windows oz. da je GRUB povozil windows bootloader?

Razdelitev particij


P.S.
Že zastavljeno vprašanje na težavo, da mi 3D namizje ne dela(in pred tem tudi aktiviranje extra visual effects) pri ubuntu 9.1 sem popravil enostavno s tem da sem naredil update na najnovejšo verzijo...pravzaprav, če sem aktiviral driverje za grafično mi je avtomatsko pri bootanju vrglo black screen...pri starejši verzij, namreč. Mi je hecno, glede na to, da je 10.04 še nekako testna...pri meni se ni izkazalo tako do zdaj(in upam, da bo pri tem tudi ostalo)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Icematxyz ::

Hm. Če vpišeš v terminal:

sudo update-grub

Potem vpiši geslo in počakaj da konča svoje.

Nato znova zaženi računalnik. In povej če je kaj drugače pri izbiri operacijskih sistemov?

Zgodovina sprememb…

Relanium ::

Icematxyz je izjavil:


Se pravi tebe moti da v Grub nimaš direktne opcije da bi izbral W7 ali XP ampak le opcijo da naložiš ali Ubuntu ali pa greš na Windows loader in izbereš šele tam W7 ali XP?

Da.

Stvari bi rad imel na kupu, pa mi nekak ne rata :)

Lonsarg ::

Eni ljudje mate res preveč dela z kozmetičnimi stvarmi, ki se sploh ne opazijo. Če maš toliko časa pač pogooglej za kaka Grub navodila, pa ročno skonfiguriraj Grub tako, da bo kazal posebaj na XP in Win7. Ali pa še ena možnost je, da z Win 7 bootloaderjem povoziš Grub(to se nardi lepo preko repair diska, ene dve komandi vpišeš) potem pa naložiš v windowsu VistaBootPro 3.2 al kira verzija je, in tam ročno dodaš linux vnos zraven Xp in Win 7 v winbootloader.

Pač če si taka punčka, da moraš imeti vse skupaj se boš pač moral malo potruditi:)

Relanium ::

Ne nisem punčka, pa tud 2 popoldneva sem se že trudil.
pač sem nov na Linuxu in tudi grub sem prvič srečal.

poweroff ::

Azgard, človek je lepo vprašal. Normalno, da se nismo vsi rodili že pametni.. razen morda nekateri tako mislijo...
sudo poweroff

BigWhale ::

poweroff je izjavil:

Azgard, človek je lepo vprašal. Normalno, da se nismo vsi rodili že pametni.. razen morda nekateri tako mislijo...


No ja... so tud izjeme. :>

Anyway, grub2 naceloma sam poisce operacijske sisteme po disku in jih zmece v boot meni. Meni je do zdaj se vedno vse nasel.

Hecn, da ne dela.

BaRtMaN ::

Novi drajverji za stare ATI grafe so pa rahlo poden. Dobro, nova arhitektura, ampak performance so se vsaj prepolovile. Zdej mi npr. compizova kocka in full-screen video šteka?! Don't like!

Lonsarg ::

poweroff je izjavil:

Azgard, človek je lepo vprašal. Normalno, da se nismo vsi rodili že pametni.. razen morda nekateri tako mislijo...


Am ne vem kako ti razumeš izraz punčkast, ampak nikakor ni bilo mišljeno glede pameti, al je tvoje mnenje, da so punce neumne? :)

Jaz sem mislil to v smislu preveč pedanten ane:) , kot bi nekdo hotel, da je ikona za deamon tools zelena, pa bi na forumu sprašaval kako se to nardi. Pač ni direkt v GRUBU Izbira za vse OMG, KAJ PA ZDEJ, na glavo postavit??
Jaz bi pa rad, da bi start ikona bila druge barve, pa se ne bom tega lotil, ker res ne vem kako človek ceni svoj prosti čas, če je pripravljen dva dni vržti v to, da je meni od Gruba, drugačen KOZMETIČNO ne funkcionalno lol.

Overdoing it z kozmetiko my boy, če se bo vsako tako stvar lotil, lahko customizira cele dneve:) Če pa vseeno se bo lotil, sem dal dve ideje, kje iskati. Najlažje bo tako, da se povozi Grub, in se ima samo Winloader, ker za winloader obstaja VistaBootPro lep grafični programčik, kjer sem 99%, da se da linux vnos notri dati in jih imaš na kupu. Povoziš ga tako, da daš disk od Viste/Win7 gor in greš repair in tam najdeš command terminal, notri pa vpišeš v poljubnem vrstnem redu tole: (mislim da ni potrebno vse tri, ampak škodilo ne bo)
bootrec /RebuildBcd
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot

Samo ko boš to naredil ne boš mogel v linux(razen če z linux CDjem grub naložiš ponovno), tako da boš moral VistaBootPro inštalirat in upat, da se tam da linux dodati, sam nism še tega počenjal, ampak sem videl tudi to možnost v meniju.

Icematxyz ::

Relanium je izjavil:

Icematxyz je izjavil:


Se pravi tebe moti da v Grub nimaš direktne opcije da bi izbral W7 ali XP ampak le opcijo da naložiš ali Ubuntu ali pa greš na Windows loader in izbereš šele tam W7 ali XP?

Da.

Stvari bi rad imel na kupu, pa mi nekak ne rata :)


V bistvu že želiš lahko zaženeš to skripto:

http://bootinfoscript.sourceforge.net/

Vsebino .txt datoteke pa mi prilepi pod zasebno sporočilo. Da vidim kako imaš po particijah kaj razmetane boot loaderje (xp, w7)...

Potem pa ti povem kakšne imaš opcije.

Hexx ::

Pozdravljeni,

odločil sem se, da bom moj kubuntu 9.10 posodobil na 10.04. Ko je namestitev končala sem ponovno zagnal sistem, vendar ni preišel v GUI. Tako sem ročno namestil najnovejše nVidiine gonilnike(na koncu me vpraša če naredi nov configuration, jaz sem potrdil) in zagnal startx. Vse dela lepo in prav, zalomi se ko ponovno zaženem sistem. Vrne mi tole:

...


...


Če gonilnik ponovno naložim in zaženem x vse dela, vendar tega res nebi rad počel vsakič ko vžgem pc. Kako naj rešit to težavo? Je že imel kdo podobne težave?

Hvala :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Icematxyz ::

Kako si namestil zaprto kodne nVidia gonilnike? Ene izmed treh ki ti jih Ubuntu ponudi sam. Ali prav z nVidia strani?

Hexx ::

Potegnil sem jih s nvidiine strani in jih namestil preko terminala.

Icematxyz ::

http://www.ubuntugeek.com/howto-install...

Tako da si dodal nouvea gonilnike na blacklist? Če se ne motim je trenutno to še treba storiti ker so v konfliktu med sabo nouvea in tisti z nvidia strani.

Nekaj takšnega je trenutno potrebno storiti če se ne motim:

Moving nouveau and nouveaufb to /etc/modprobe.d/blacklist.conf solved the problem:
#Disable nouveau to load native NVIDIA driver
blacklist nouveau
blacklist nouveaufb


Oziroma če nimaš razlogov proti namesti tiste gonilnike ki ti jih Ubuntu ponudi sam. Tam pa ne bi smelo biti te težave. Gre ravno tako za zaprto kodne gonilnike z dobro 3D poporo. Na voljo imaš 3 različice in lahko med njimi preklapljaš ali pa jih popolnoma izklopiš in uporabljaš nouveau ki pa je trenutno še brez dobre 3d podpore. Najdeš pa jih Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme

Ti gonilniki se tudi avtomatsko posodabljajo z strani Canonical. Te ko pa sam namestiš pa "vzdržuješ sam". Tudi pri nadgradnjah OS na primer moraš poskrbeti preventivno da jih odstraniš in podobno.

Pa še kaj takšnega pride v poštev pri ročni namestitvi:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

@Relanium

Sem pogledal zadevo.

Ni to drugače napaka. Stanje kot ga imaš. To je normalno stanje in je pričakovano. Ubuntu skripta za iskanje drugih boot loaderjev je opravila svoje delo dobro. Težava je le v tem da imaš windows boot loaderja bootmgr in ntldr združena. Se pravi se nahajata na isti lokaciji. Saj bootmgr chainloada ntldr. Kar je spet popolnoma normalno če namestiš W7 in XP na isti računalnik.

Ampak pač mislim da se da narediti tudi tako da boš v GRUB imel vse 3 boot loaderje navedene posebej. Posebej še ker imaš oba Windows OS vsakega na svojem trdem disku in na prvi particiji ki je aktivna.

Zanima me sledeče. Potreboval boš:

Ubuntu LiveCD z gparted (gparted je že nameščen). Windows XP inštalacijski CD za popravilo MBR od XP. Windows 7 inštalacijski CD za popravilo MBR od W7.

Imaš vse to na voljo in zanima me če znaš popraviti Windows MBR z Windows Inštalacijskim CD?

Hexx ::

Hvala Icematxyz, ti si car!:D

Icematxyz ::

Skratka da še povzamem za tiste ki se s tem soočajo. Za ročno namestitev najnovejših nvidia gonilnikov moraš imeti dober razlog zakaj boš to počel. Če ga nimaš prste stran. In Sistem -> Skrbništvo -> Gonilniki strojne opreme.

FYP ::

Vpisal sem [sudo update-grub] in ponovno zagnal računalnik, vendar še vedno avtomatsko boota v ubuntu oz. mi ne da možnosti izbire za windowse...ima kdo kako idejo v čem je problem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FYP ()

Icematxyz ::

Glede na sliko ki si jo prilepil višje poskusi še to. Vpiši v terminal:

sudo grub-install /dev/sda

Vpiši geslo. In ko konča ti napiše to? "Installation finished. No error reported."? Ali ne.

Pa še kljub temu enkrat zaženi:

sudo update-grub

In ko ti v terminalo med izvajanjem operacije izpiše eno listo kaj vse je našel bi moralo že pisati nekaj glede W7 loaderja. Najverjetne zadnja vrstica ko konča. Ob rebootu pa bi moral v Grub imeti tudi to opcijo na novo. Če ne bo povej pa bom še malo premislil kaj bi lahko bilo narobe.

Zgodovina sprememb…

FYP ::

Icematxyz je izjavil:

Glede na sliko ki si jo prilepil višje poskusi še to. Vpiši v terminal:

sudo grub-install /dev/sda

Vpiši geslo. In ko konča ti napiše to? "Installation finished. No error reported."? Ali ne.

Pa še kljub temu enkrat zaženi:

sudo update-grub

In ko ti v terminalo med izvajanjem operacije izpiše eno listo kaj vse je našel bi moralo že pisati nekaj glede W7 loaderja. Najverjetne zadnja vrstica ko konča. Ob rebootu pa bi moral v Grub imeti tudi to opcijo na novo. Če ne bo povej pa bom še malo premislil kaj bi lahko bilo narobe.

Vpisal sem prvo v terminal in mi je napisalo, kar si predvideval. No error reported, namreč.
Ko pa sem vpisal drugo, mi je izpisalo: Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-22-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
done

sedaj bom poskusil ponovno zagnat računalnik...

Icematxyz ::

Ne nič ne bo ni našel Windows loaderja.

http://bootinfoscript.sourceforge.net/

To skripto zaženi in mi vsebino .txt datoteke ki jo ustvari prilepi na zasebno sporočilo.

FYP ::

ja, sem tudi jaz ugotovil enako...
poslano na ZS.

Icematxyz ::

Sem pogledal zdaj malo zadevo. Kot kaže nimaš bootmgr. Si slučajno imel nameščen zraven W7 še na drugi particiji Visto ali Xp. In si potem to izbrisal in namestil zraven Ubuntu?

Za popravilo boš potreboval Ubuntu LiveCD in Windows 7 inštalacijski CD. Kjer boš popravil MBR. Imaš oboje na voljo?

Zgodovina sprememb…

««
4 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177696 (46535) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478838 (8050) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159877 (117470) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981167631 (140278) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033554 (28053) poweroff

Več podobnih tem