» »

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming

««
5 / 20
»»

FYP ::

Aha. No, bom šel od začetka. Na začetku sem imel gor visto. Potem sem visto zbrisal in dal gor windows 7. Po tem sem poskusil ubuntu v wubi-ju.
Po tem sem formatiral zaradi raznih razlogov in dal gor najprej windows 7 na eno particijo, nato pa še seveda 3 ubuntuju.
Upam da sem odgovoril na tvoje vprašanje, kajti ne razumem ravno kaj me sprašuješ.

Live-cdje imam za oba OS-a.

Icematxyz ::

Če bo vse po sreči morda ne boš sploh potreboval Ubuntu live CD. Skratka sledi natančno tem navodilom:

V tem koraku boš potreboval le Windowa 7 namestitveni DVD in uporabil boš le eden ukaz v "recovery console". In vpiši le ta ukaz in nobenega drugega:

bootrec /FixBoot

Po tem znova zaženi računalnik in pojdi v Ubuntu in vpiši v terminal:

sudo update-grub

In znova zaženi računalnik in drži pesti...

Še opis kako prideš v "recovery console"

1. Vstavite namestitveni disk s sistemom Windows Vista v diskovni pogon in zaženite računalnik.
2. Ko vas računalnik pozove, pritisnite katero koli tipko.
3. Izberite jezik, čas, valuto, tipkovnico ali način vnosa in kliknite Naprej.
4. Kliknite Popravite računalnik.
5. Kliknite operacijski sistem, ki ga želite popraviti, in nato Naprej.
6. V pogovornem oknu Možnosti obnovitve sistema kliknite Ukazni poziv.
7. Vnesite Bootrec.exe in pritisnite ENTER.


Še v slikah (sicer za Vista ampak zadeva je zelo podobna):

Repair your computer



Izberi W7



Opcija Command Prompt klikni



Ukazni poziv vpis ukaza



Torej sem vneseš v tvojem primeru le to dvoje in nič drugega (/fixmbr ne vnašaj v tvojem primeru ker bodo samo nepotrebne težave s tem!):

Bootrec.exe
bootrec /FixBoot

Vir slike

Zanimive povezave:
http://support.microsoft.com/kb/927392

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

FYP ::

Ne vem, ali se samo meni meša ali je res...da mi v system recovery options noče prikazati mojih windows-ov??!
sem poskusil dvakrat...v drugo sem celo ugotovil da mi vsakič, ko se mi zažene ubuntu, imam moje diske z windows-i unmountane...je mogoče tu kak problem?!

Icematxyz ::

FYP je izjavil:

Ne vem, ali se samo meni meša ali je res...da mi v system recovery options noče prikazati mojih windows-ov??!
sem poskusil dvakrat...v drugo sem celo ugotovil da mi vsakič, ko se mi zažene ubuntu, imam moje diske z windows-i unmountane...je mogoče tu kak problem?!


To pa je Windows. V recovery console bi naj popravljal nekaj a ne zaznajo pa inštalacije W7 ker tistega kar bi naj popravljal ni na disku. Mislim čudovito...

Google pravi da morda pomaga če najprej klikneš gumb "Install now" potem pa se vrneš nazaj in izbereš "Repair your computer".

Lonsarg ::

Sej tisto, da mora najti inštalacijo je samo potrebno, če hočeš nek avtomatski repair. če se greš preko ukazov repairat greš preprosto v konzolo, ne rabiš nobene inštalacije izbrati, če se prav spomnim, nisem pa prepričan.

FYP ::

Icematxyz je izjavil:

To pa je Windows. V recovery console bi naj popravljal nekaj a ne zaznajo pa inštalacije W7 ker tistega kar bi naj popravljal ni na disku. Mislim čudovito...

Google pravi da morda pomaga če najprej klikneš gumb "Install now" potem pa se vrneš nazaj in izbereš "Repair your computer".

Sem poskusil, vendar neuspešno. Ponovno.
Vendar najbolj ironično mi je, da mi med kazanjem možnosti izbiranja driverja(load driver) pokaže particije, na katerih imam windows(med drugim tudi windows file). V to, da formatiram particijo na kateri je bil windows in ga ponovno inštaliram se še ne bi spuščal ker mi bo potem vzelo samo inštalacijski procesi kar nekaj ur. Do podatkov imam tako ali tako dostop iz ubuntuja.


Lonsarg je izjavil:

Sej tisto, da mora najti inštalacijo je samo potrebno, če hočeš nek avtomatski repair. če se greš preko ukazov repairat greš preprosto v konzolo, ne rabiš nobene inštalacije izbrati, če se prav spomnim, nisem pa prepričan.

Tudi to sem že prej poskusil, vendar mi je napisalo, da ne prepozna navedene poti/ukaza oz. nekaj podobnega.

Saj se sploh ne bi spuščal v dual-booting, če ne bi potreboval raznih adobe orodij za programiranje in podobne reči. Kajti WINE ne deluje na le-teh.
Tako da, ima kdo kako novo idejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FYP ()

Icematxyz ::

Šel sem pogledati še eno zadevo ki vpliva na Windows operacijske sisteme. In sicer boot flag imaš nastavljen na particijo kjer je Ubuntu. Prestavi ga z gparted na particijo kjer imaš nameščen Windows. Se pravi naloži Ubuntu iz LiveCD. In že imaš pod System -> Administration -> GParted nameščen program GParted.

gparted



Vir slike

Ti imaš nameščen W7 na razdelku sda2. In klikni z desnim klikom miške na ta razdelek in nato spremeni "boot flag" da bo kazal na ta razdelek. In zadevo potrdi.

Izbirnik desni klik miške



Vir slike

Potem pa še enkrat uporabi Windows 7 DVD in poskusi če najde nameščen Windows 7 OS.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Lonsarg ::

Lahko pa tudi naložiš novo kopijo windowsev, na neko mini začasno particijo, ki jo kasneje kar formatiraš. Boot Loader se bo pa zapisal na prvo particijo, ne na to, kamor boš naložil začasno, tako da bo ostal gor tudi po formatu, pomoje bi moral delat.
Hecno včasih je nov inštal najhitrejša rešitev, kot pa ubadanje posebaj z bootloaderjem.

FYP ::

Icematxyz je izjavil:

Šel sem pogledati še eno zadevo ki vpliva na Windows operacijske sisteme. In sicer boot flag imaš nastavljen na particijo kjer je Ubuntu. Prestavi ga z gparted na particijo kjer imaš nameščen Windows. Se pravi naloži Ubuntu iz LiveCD. In že imaš pod System -> Administration -> GParted nameščen program GParted.

gparted



Vir slike

Ti imaš nameščen W7 na razdelku sda2. In klikni z desnim klikom miške na ta razdelek in nato spremeni "boot flag" da bo kazal na ta razdelek. In zadevo potrdi.

Izbirnik desni klik miške



Vir slike

Potem pa še enkrat uporabi Windows 7 DVD in poskusi če najde nameščen Windows 7 OS.

Prav si imel. Z FixBoot mi je uspelo priti do "The operation completed successfully"...FixMBR sem spustim, glede na to, da si mi odsvetoval.
Sedaj sem update-al grub vendar brez uspeha oz. mi je napisalo isto.
Namreč:
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-22-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-22-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-21-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-21-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
done
Menite, da sem spet na istem ali da sem naredil kje napako?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Relanium ::

Icematxyz je izjavil:


Zanima me sledeče. Potreboval boš:

Ubuntu LiveCD z gparted (gparted je že nameščen). Windows XP inštalacijski CD za popravilo MBR od XP. Windows 7 inštalacijski CD za popravilo MBR od W7.

Imaš vse to na voljo in zanima me če znaš popraviti Windows MBR z Windows Inštalacijskim CD?

Te stvari mam vse.
v konzoli še nisem nikoli delal ker ni bilo potrebe, sem pa vrgel XP cd notri ter poskusil z FIXMBR in FIXBOOT.
Prišel sem do tega da je ob zagonu napisalo najprej BOOT(nekaj) MISSING, potem naslednjič po drugem poizkusu pa NTLDR MISSING (privzeti IDE disk)
Ko pa nastavim zagon na SATA disk pa zagon direktno v XPje. To sem potem popravil z WIN7 instalacijskim DVDjem da imam vsaj windowsa spet nazaj.

BTW: nekje sem prebral da bi se izvozila neka datoteka iz ubuntuja za zagon prek windows boot loaderja, je tu kaka opcija v mojem primeru?

Relanium ::

Mislim da sem našel najbolj primerno rešitev.
EasyBCD ma eno funkcijo Instal NeoGRUB, doda eno opcijo v Windows boot manager, v njem pa sem vstavil XP, pa še Linux. XP se mi zažene (sam za test)
sam zdaj nevem točno kaj naj za linux vstavim.
NeoGRUB
Pa mislim da bi mi še najbolj pasala ta rešitev, če bo delovala... tak da mam WIndowse neodvisne od linuxa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Icematxyz ::

@JO10

Še enkrat mi vsebino skripte daj na zasebno da vidim kaj je Windows repair sploh naredil.

Icematxyz ::

v konzoli še nisem nikoli delal ker ni bilo potrebe, sem pa vrgel XP cd notri ter poskusil z FIXMBR in FIXBOOT.
Prišel sem do tega da je ob zagonu napisalo najprej BOOT(nekaj) MISSING, potem naslednjič po drugem poizkusu pa NTLDR MISSING (privzeti IDE disk)
Ko pa nastavim zagon na SATA disk pa zagon direktno v XPje. To sem potem popravil z WIN7 instalacijskim DVDjem da imam vsaj windowsa spet nazaj.


To je dobro. Vidim da načeloma znaš popraviti oba MBR od XP in W7. To da ti je direktno naložil XP ko si spremenil disk v BIOS pomeni da si uspešno popravil boot loader od XP. Ko pa si nastavil na drugi disk pa ni delovalo ker je tam bil W7. Ko pa si popravil še W7 pa si imel spet vse delujoče in obe opciji za izbiro (XP in W7)? In točno to bi rad da še enkrat storiš. Ampak malenkost drugače.

V bistvu zdaj boš naredil eno zadevo ki bo ali pa ne bo delovala. Če bo delovala menim da boš zadovoljen.

Najprej kako skriješ razdelek (particijo) na trdem disku. Najlažje boš to storil z programom GParted iz Ubuntu Live CD. Tako da enako kot sem opisal tukaj to narediš. Le da boš izbiral pot "boot flags" opcijama med dvema opcijam. Boot in Hidden.

BOOT & HIDDEN



Vir slike

To boš storil za to da boš "prelisičil" W7 boot loader da ne bo vedel da imaš nameščen tudi XP. In bo pustil bootloader od XP pri miru.

Ok tukaj se začne postopek:

Najprej pojdi z Ubuntu LiveCD v gparted in nastavi zastavico razdelka /sdb1 na katerem imaš nameščen W7 na Hidden. Razdelek /sda1 na katerem imaš nameščen XP pusti zastavico na BOOT. Na to izvedi popravilo MBR za XP operacijski sistem.

Na to pojdi nazaj v Ubuntu LiveCD in spremeni zastavico razdelku /sda1 na katerem imaš nameščen XP na hidden. Zastavico /sdb1 na katerem imaš W7 pa na boot. In na to izvedi popravilo W7 MBR.

Na to se vrni v Ubuntu LiveCD in daj zastavico /sda1 nazaj na boot. Se pravi imaš oba razdelka nastavljena na boot zastavico.

Ko boš to storil potem boš imel najverjetneje možnost bootanja le v W7. Na to pa ti bom povedal kako naprej. Še prej pa mi boš z Ubuntu LiveCD naredil še eden izpis skripte in mi prilepil na zasebno.

P.S. Ampak bistveno je da potem nič ne delaš z kakšnimi drugimi "boot loaderji" in iščeš takšne ali drugačne rešitve. In pustiš dokler postopka ne končava vse takšno kot je!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Sims ::

Pozdrav,

pa da še jaz nekaj vprašam. Nekako ne najdem v nadzornem središšu "Urejanje uporabnikov" - Users and Groups ali nekaj takega. Vem, da je včasih to bilo. Imam samo "o meni". Kje je finta?

Da dodam ...

Tudi,če grem v osnovni meni, tam lahko pač odkljukaš kaj naj bo v nadzornem središču, tega ni

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Icematxyz ::

Najdeš pod: Sistem -> Skrbništvo -> Uporabniki in skupine

Pa v nadzornem središču se tudi nahaja.

Zgodovina sprememb…

Sims ::

Hvala, za hiter odgovor,

samo tega ni ... je kaka komanda, da naredim svoj zaganjalnik? enostavno tega ni ...

Icematxyz ::

Alt+F2 in vpišeš:

users-admin

Sims ::

Huh,

ta komanda "users-admin" ne prime, javi da ne obstaja. Tudi če v konzoli vpišem. Pomeni, da nimam kaj naloženo?

Sem že našel nimam naloženo vsega


Program 'users-admin' trenutno ni nameščen. Lahko ga namestite z vnosom:
sudo apt-get install gnome-system-tools
sims@sims-laptop:~$

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

poweroff ::

Alt-F2 pa gksu apt-get install gnome-system-tools. Pol pa dalje...
sudo poweroff

Sims ::

Pozdrav,

da, sem uredil kar v konzoli. hvala. Sem pozabil dopisati, je bila že pozna ura :D

Sims

SlimDeluxe ::

Meni je pa upgrade iz 9.04 na 10.04 sesul sistem in sicer tako, da je ob zagonu pisalo, da ne more mountati particije s sistemom. To se je pa zgodilo verjetno zato, ker je komp med upgradeom na videz "zaspal" - ekran je bil črn in ni bilo slišati, da bi kaj mlel. Tako sem ga pustil nekaj ur, nato pa sem naredil hard reset.
No saj sem potem pognal live verzijo s CDja, da sem prek mreže presnel workdir, ampak vseeno sem brezveze zgubil en dan.
Sem pa z 10.04 zelo zadovoljen, ker mi wireless končno dela pravilno, pa tudi fglrx driver mi dela bp.
Edino na tele premaknjene gumbe sem se moral navaditi, mi je pa po eni strani všeč, da so tako :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Hexx ::

a ni to tako da moraš najprej na 9.10 upgradat, pol pa na 10.04?

SlimDeluxe ::

Ne vem, sistem mi je sam ponudil nadgradnjo in nisem šel za tem, kaj bi moral imeti.
Na linuxu sem bolj average user in sem kar zaupal "wizardu" hehe :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

BaRtMaN ::

Verjetno se je proces nadgradnje ustavil, ker je čakal da razrešiš kakšen konflikt med konfiguracijskimi datotekami. Če ročno spreminjaš skoraj karkoli v /etc, ti bo ob nadgradnji zatežil, ali naj ohrani staro stanje ali zamenja z novo datoteko. Če si kar na slepo resetiral, si to naredil nekje med postopkom nadgradnje. :)

Relanium ::

Woooohooooo zrihtal sem :D

Icematxyz je izjavil:


To je dobro. Vidim da načeloma znaš popraviti oba MBR od XP in W7. To da ti je direktno naložil XP ko si spremenil disk v BIOS pomeni da si uspešno popravil boot loader od XP. Ko pa si nastavil na drugi disk pa ni delovalo ker je tam bil W7. Ko pa si popravil še W7 pa si imel spet vse delujoče in obe opciji za izbiro (XP in W7)? In točno to bi rad da še enkrat storiš. Ampak malenkost drugače.
Icematxyz
No stvar je taka, da mi XP ni bootal iz sda kjer je nameščen - ampak iz nastavljenega sdb direktno v sda.
Poskusil po tvojih navodilih, pa mi je na koncu samo napisalo NTLDR missing, za win7 nisem niti probal.
Potem grem v LiveCD, tam nekaj rihtam in mi je celo uspelo obnoviti povožen grub po navodilih iz ubuntu foruma. Zgleda da sem samo bil smotan da še XPja nisem znal obnovit.
Vglavnem po nekajurnem reševanju problema sem že skoraj obupal.
Potem pa grem še mal googlat, pa vidim da je zunaj EasyBCD 2.0 Beta, jaz pa sem skoz uporabljal EasyBCD 1.7.2 (kar je tudi na uradni strani najnovejša) zato mi ni in ni uspelo nastaviti windows boot managerja, čeprav je bila tam opcija LINUX !!!
Inštaliram EasyBCD 2.0 pa mi tam lepo ponudi opciji GRUB Legacy in GRUB 2
In zdaj stvar končno deluje (windows boot manager) :D I'm sooooo happy :D:D

Vglavnem Icematxyz, najlepša hvala za vso pomoč

Če bi pa to jaz našel že prej bi si pa prihranil dosti časa pa živcev,
ampak sem se pa dosti naučil na ta račun.

Relanium ::

Pa da še malo pokomentiram glede Ubuntuja 10.04:
Stvar zelo fajn zgleda. Najbolj se mi dopade instalacija zastonjskih programov,
sam search pa klik pa se stvar sama naredi. Druga stvar to tarbal datoteke, moram še sprobat kako to gre.

Pa splashu se je nekaj zmešalo.... ker mam lastniške gonilnike

Hexx ::

@Relanium:
imel sem podobne težave, in mi je Icematxyz dal tale link, ki je pomagal :)
še odgovor

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hexx ()

Sims ::

Oj,

kako bi spremenil uro iz 12 na 24 prikaz?

Hvala.

Sims

SlimDeluxe ::

Desni klik na uro, preferences, 24 hour format.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Sims ::

Ne vem kaj je z mojim sistemon ali z menoj :D

če dam desni gumb na uro dobim

MOŽNOSTI nato Tri zavihke SPLOŠNO MESTA VREME
Spodaj je pa NASTAVITEV ČASA

Če kliknem nastavitev časa, piše normalno 22:31:01 recimo. V panelu desno pa 10:31:01

Ok sedaj sem sprobal nekaj. Če ponovno dam na panel novo uro, je pa prikaz časa pravilen. Samo vseeno bi rad našel kje se nastavi ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sims ()

Icematxyz ::

@Sims

Kateri namestitveni CD si snel s spleta. Ali si nadgrajeval? Ker malo mi je čudno da nisi imel nameščenega na primer gnome-system-tools že višje ko si vprašal.

Icematxyz ::

Če bi pa to jaz našel že prej bi si pa prihranil dosti časa pa živcev,
ampak sem se pa dosti naučil na ta račun.


Ja ampak zdaj si zabavo pokvaril. In imaš Windows boot loader in ne Grub2 ki kraljuje na tvojem računalniku. Trenutno ima EasyBSD 2.0 beta šele podporo za Grub2 ja. Linux podporo pa mu zagotavlja modificirana verzija grub4dos. Spet Grub ja. :)

Jaz sem mislil da boš eden redkih ki ima Grub2 usposobljen za triple boot z direktnim chainloadanjem na 2 Windows boot loaderja iz Grub2 . Pa me je prehitel EasyBSD in njegova preprostost. Pismo.

Važno pa da deluje. Pa če prav je zmagal Windows loader. Zaradi katerega si na začetku sploh imel stanje ki si ga nisi želel. :)

Relanium ::

Če bom kdaj rekonfiguriral OSe na računalniku, bom imel zdaj to v mislih, zaenkrat mam pa dost vsega skup :)

Icematxyz ::

Bil pa si blizu. Samo to ti rečem. :)

Icematxyz ::

@JO10

V bistvu sem pogledal kaj je naredil Windows. In naredil je žal premalo. Skratka kaj boš naredil. Povozil boš Grub2. Po teh navodilih ko sem napisal višje tukaj.

Uporabi torej oba ukaza. /fixboot /fixmbr.

Če slučajno ne bo ti popravilo windows loaderja uporabi vse opisane postopke na tej povezavi. Daj si duška in po pameti!

Skratka cilj je da dobiš nazaj delujoč Windows7 boot loader. In da ti računalnik se zažene v Windows 7 direktno. Ker imaš samo 1 Windows OS nameščen na računalniku ne bo nobene izbire. Ubuntu OS pa tako ali tako ne zazna. Razdelki na disku so ustrezno nastavljeni kot vidim iz izpisa skripte ki si mi ga poslal.

Potem pa boš obnovil Grub2 na sledeči način. Bootal boš v Ubuntu LiveCD. In v terminal vpisal (copy/paste) eno za drugim sledeče vrstice. Za tvoj sistem so ukazi takšni:

sudo mount /dev/sda3 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sda


Če slučajno zadnji ukaz javi kakršno koli napako vpiši ta ukaz (če ne javi preskoči ta ukaz):

grub-install --recheck /dev/sda

Potem pritisni tipki Ctrl+D z izhod iz chroot. In ker smo seveda pedantni še vpiši to:

sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt


Zaženi znova računalnik. Naloži Ubuntu. Če že vse deluje ni po tem potrebe. Škodi pa tudi ne. Če pač imaš rad terminal in ti je dolgčas ali če slučajno še kljub temu ne deluje zadeva vpiši v terminal še te ukaze:

sudo chmod +x /etc/grub.d/30_os-prober
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub


Če to ne bo potem v nulo vsega rešilo na tvojem računalniku potem jaz nimam pojma in boš naredil zadevo po nasvetu koga drugega.

In ta drugi del @Relanium je tebe najverjetneje ločil od Grub2 triple boot z direktnim chainloadom. Najverjetneje rečem za to ker je to redkost da se kdo s tem trudi. In morda bi še kakšna pika na i manjkala. Če bo slučajno kdo se s tem ukvarjal. Da še ima zadnji košček sestavljanke.

Ampak seveda ob takšni razporeditvi ki jo ima @Relanium na trdih diskih. Specifična razporeditev je za to potrebna. Kdo bo prišel do sem bo verjetno razumel kakšna.

Zgodovina sprememb…

bosmla ::

Pozdravljeni
Starejsi osebi, ki se ni nikoli uporabljala racunalnika sem iz "ostankov" sestavil racunalnik (za internet in pisanje) namestil seveda Ubuntu LTS, pokazal osnovno ravnanje z racunalnikom,...
Sedaj bi pa osebek seveda rad tudi sam kaj pogruntal oz. se naucil - vprasal bi vas a obstaja kaksna dobra knjiga (v Slovenscini!) ali pa vsaj nek vodic za prve korake na netu o Linuxu oz Ubuntu (spet obvezno v Slo, ker ne obvlada ang)?
Hvala

poweroff ::

Jaz pišem tole: http://matej.owca.info/linux/Linux_na_n...

Če bom dobre volje, bo nova verzija v par tednih. Nova verzija bo na istem naslovu, tako da.... check this regulary out.
sudo poweroff

bosmla ::

Uf to pa je dobra roba. Hvala za trud - sedaj bom prilagal ta pdf vsem racunalnikom, ki gredo od mene.

rejven ::

Za vse ki imate težave s splash screenom je tukaj lepo razloženo:

http://news.softpedia.com/news/How-to-F...

Poldi112 ::

poweroff je izjavil:

Jaz pišem tole: http://matej.owca.info/linux/Linux_na_n...

Če bom dobre volje, bo nova verzija v par tednih. Nova verzija bo na istem naslovu, tako da.... check this regulary out.


Kaj misliš s to knjigo? Tiskati?
Kar se meni zdi, da najbolj manjka, je vsaj eno malo poglavje o KDE/Kubuntu.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Daedalus ::

Kar se meni zdi, da najbolj manjka, je vsaj eno malo poglavje o KDE/Kubuntu.


Ga lahko napišeš, pa bo ziher našel svoje mesto v knjigi.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Sims je izjavil:

Če kliknem nastavitev časa, piše normalno 22:31:01 recimo. V panelu desno pa 10:31:01

Ok sedaj sem sprobal nekaj. Če ponovno dam na panel novo uro, je pa prikaz časa pravilen. Samo vseeno bi rad našel kje se nastavi ...


Za lokalne nastavitve je najbolje, da najprej namestis podporo za slovenscino (ce je se nimas).

$ sudo apt-get install language-support-sl

Nato popravis se privzete sistemske nastavitve:

$ sudo gedit /etc/default/locale

Jaz imam notri tele vrstice:
LANG="en_US.UTF-8"
LC_TIME="sl_SI.UTF-8"
LC_COLLATE="sl_SI.UTF-8"
LC_MONETARY="sl_SI.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="sl_SI.UTF-8"


Osnovni jezik je se vedno anglescina. Za prikaz casa, sortiranje, denarnih enot in merskih enot pa se uporablja slovenske nastavitve.

Trenutne nastavitve, ki so v veljavi pa dobis z ukazom locale:

$ locale

Ce bi rad za vse uporabljal slovenske nastavitve, potem nastavis LC_ALL="sl_SI.UTF-8"

Sims ::

BW,

hvala. sem naredil vse. vendar v panelu mi še vedno kaže na uri 12h način. Krivca sem že našel. To je win2-7Pack, ki mi spremeni prikaz.

http://slo-tech.com/forum/t254868/349

Tukaj se vidi kak zgleda. Kot rečeno, če dodam novo uro je ok, vendar se izgled spremeni. Jaz bi pa rad editiral obstoječo uro na 24h sistem. Ko boš pogledal sliko, ti bo takoj jasno :D

Poldi112 ::

Daedalus je izjavil:

Kar se meni zdi, da najbolj manjka, je vsaj eno malo poglavje o KDE/Kubuntu.


Ga lahko napišeš, pa bo ziher našel svoje mesto v knjigi.


Me veseli, in mogoče se celo lotim, ampak pred tem bi nekako to raje slišal od avtorja ter izvedel, kaj planira narediti s tem gradivom.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Daedalus ::

To gradivo se je uporabilo za Ubuntu delavnico v Kiberpipi (če najdem koga, da se ubada z organizacijo, jih bo še več), zaenkrat pa posebnih planov ni... v glavnem se namerava uporabljati kot priročnik za delavnice. Avtor ti bo pa povedal nekaj takega kot jaz - sem ga tudi jaz annoyal, da je to spisal:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

FYP ::

Ne morem verjeti. Končno mi je uspelo. Vendar seveda ne tako gladko, kakor ničesar, česar sem se lotil zadnjih par dni.
@Icematxyz
Hvala tebi za pomoč in ogromno potrpljenja. Vem da mi brez tvoje pomoči ne bi uspelo, ker nekatere stvari lahko sam popravim, pri tem problemu pa niti nisem vedel kje začeti.
Drugače pa mi je po popravljanju master boot-a zgleda zbrisalo mgr, kajti napisalo je da manjka. Enostavno sem ponovno zagnal windowsov live-cd in izbral avtomatično popravljanje start-up problemov. Tako da tokrat nisem skoraj nič problemov. Skoraj.
Vendar ravno to je čar linuxov.

Icematxyz ::

Zdaj si popravil windows loader in Grub2 ponovno namestil. Ali kako imaš zdaj izveden dual boot? Lahko sedaj bootaš v oba sistema?

Zgodovina sprememb…

FYP ::

Ja. V oba lahko normalno bootam.

Icematxyz ::

Lepo. Preko Grub2 ali EasyBCD?

FYP ::

Grub.
««
5 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177875 (46714) poweroff
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478884 (8096) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160123 (117716) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981167982 (140629) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
17033598 (28097) poweroff

Več podobnih tem