» »

Minimalna plača

Minimalna plača

Temo vidijo: vsi
««
3 / 35
»»

darkolord ::

Pa tudi vodenje firme s 5 zaposlenimi se močno razlikuje od vodenja firme s 5000 zaposlenimi.

MadMicka ::

Karaya 52, si sedaj že dojel, zakaj ne bo propadlo 20.000 EUR zaradi dviga minimalne plače?

djordjevic ::

darkolord je izjavil:

Pa tudi vodenje firme s 5 zaposlenimi se močno razlikuje od vodenja firme s 5000 zaposlenimi.

Mhm, samo eni bi najraje videli, da bi imela najnižji člen 600 evrov plače, predsednik uprave pa 2800. To bi bilo pošteno!

Hint: Imeli smo že socializem. Sfižil se je. Hoteli ste kapitalizem (bil sem še premlad, da bi glasoval na plebiscitu), imate ga. Face the music.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Zato pa se podjetje mora ukvarjati z dejavnostjo ali produktom, ki jo/ga obvlada, ima za to dober poslovni model, ne pa kot pri nas, ko današnji managerji spijo na lovorikah stare slave, ko so si podjetja že pred davnimi leti ustvarila produkte, zgradila tržišče in pridobila renome, potem pa ni potrebno naslednjih 100 let ničesar spremeniti.Samo plačo in bonitete si je potrebno vsako leto dvigovati, kajne? Zaradi mene, lahko propade tudi NLB, zakaj hudiča bi jo moral financirati jaz? Managerji pa vlečejo milijonske nagrade in odpravnine za "uspešno" delo. Ma saj je to vse kul. Za dolg NLB je itak kriva ona za ta tretjim šaltrom.
600/2800 ni pošteno se strinjam. 600/6-7k pa mislim da je dovolj. Slovenija pač ni ZDA.

djordjevic ::

Če vprašaš mene, so neka fiksna razmerja popolna neumnost. Osebno bi postavil zadevo takole - izvršnemu direktorju se da fiksni in variabilni del plače. Fiksni naj znaša, čez palec rečeno, okoli 3k neto, variabilni pa naj bo pogojen z uspešnostjo podjetja (najlaže je v tem primeru vezati zadevo na dobiček). V kolikor podjetje dokazljivo posluje v + (torej tudi v primeru, da človek podjetje vleče iz izgube in ima njegovo poslovanje pozitivni trend), dobi človek še določene procente od tega. Kolikšni naj bodo, prepuščam lastnikom podjetja. Kapice jaz ne bi postavljal v nobenem primeru. Jasno pa naj bo, da v primeru faila direktor tudi temu primerno odgovarja - torej plačuje. Ali to pomeni krivdno razrešitev in odškodninsko tožbo ali še kak drug korak, again, o tem odloča lastnik.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Sicer pa jaz nisem nikoli glasoval za kapitalizem, čeprav meni osebno niti ne gre tako slabo in še enkrat ponavljam da sam ne bom popolnoma nič pridobil z dvigom minimalne plače, ker sem kar nekaj nad tem. Bi pa bilo dobrao imeti vsaj malo dostojanstva do človeka, ki pošteno dela in vseeno nima dovolj da bi preživel svojo družino.

djordjevic ::

Se strinjam z zadnjo povedjo vsekakor, prav tako pa ni pošteno, da se za to, da mu lahko njegovo podjetje, ki mu iz takšnih ali drugačnih (nezmožnost ali kanaliziranje dobičkov v tretje roke) razlogov take plače ne more izplačati, dejansko izplača, molze srednji sloj. 'Ker ta itak ima dovolj, da lahko daje in daje in zateguje pas'.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

chittax ::

Tvoj predlog tudi ni slab, samo mislim da je pri nas ravno tako neizvedljiv kot fiksno razmerje. Poleg tega lahko ti dobiček ustvariš tudi tako, da do konca zategneš in stisneš delavce, kajne? Saj to načeloma v večini primerov tudi počnejo. zato pa mora biti nek minimalni OD pod katerega delodajalec niti pod razno nebi smel. Kajti za karkoli drugega naši delodajalci enostavno niso dovolj disciplinirani, razen nekaterih izjem.

Glede srednjega sloja pa join the club, ko boš dal otroka v vrtec in v šolo, ko boš vsako stvar plačal po polni ceni. Boš potem videl, zakaj v Sloveniji srednji sloj sploh ne obstoja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

darkolord ::

Slovenija pač ni ZDA.
Zgleda res, pri nas je očitno ni službe, ki bi po mnenju ljudi opravičila borih nekaj tisoč EUR plače... Tudi če proizvedeš 1000x več kot ostali, pa imaš 4x višjo plačo, te bojo še vedno popljuvali in te želeli nabit na križ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

chittax ::

Pa še nekaj. Ko boš s plačo iz srednjega sloja izgubil službo zaradi stečaja podjetja in se boš moral prijaviti na zavod za zaposlovanje, boš dobil nadomestilo plače 30 ali 40% OD (odvisno od višine), ko pa bo nekdo z minimalno plačo izgubil službo pa bo dobil 70% OD. Zamisli si šok, če si "navajen" živeti s svojo plačo (to pomeni da si jo dodobra naložil s kakšnimi obroki oz. krediti)?

Močno dvomin, da je kdorkoli sposoben pridelati 1000x več, kot nekdo drug, poleg tega sem izjavil, da je do 10x večja plača še OK!
Sicer obstaja rek, da me nihče ne more plačati tako malo, kot lahko jaz malo naredim, vendar lahko delavca ki ni sposoben opraviti svojih nalog dokaj preprosto odpustiš. Tudi samo za en projekt se da zaposliti delavca, čeprav je Pahor po TV tulil, da to sploh ni možno in da je potrebno to spremeniti. Očitno oblast sploh ne pozna zakonov, ki jih sama piše....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

chittax ::

Zgleda res, pri nas je očitno ni službe, ki bi po mnenju ljudi opravičila borih nekaj tisoč EUR plače... Tudi če proizvedeš 1000x več kot ostali, pa imaš 4x višjo plačo, te bojo še vedno popljuvali in te želeli nabit na križ.


Sicer pa kdaj si nazadnje gledal lestvice plač managerjev. Teh nekaj tisoč je bilo pred 25 leti. Danes gre to (vsaj ponekod) v nekaj deset tisoč. Saj pravim, da ni problem absolutna višina. Če si tako sposoben da si zalužiš 30.000 evrov plače majke mi lahko plačaš delavca tudi 3.000.
Res pa je , da tako sposobnega managerja, ki bi si zaslužil 30.000 v Sloveniji še nisem srečal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

darkolord ::

Če si tako sposoben da si zalužiš 30.000 evrov plače majke mi lahko plačaš delavca tudi 3.000.
Po kakšni logiki si lahko "vreden" zgolj toliko kot 10 najmanj sposobnih delavcev?

chittax ::

Ker si še vedno samo človek, čeprav pri sebi mogoče misliš da si uebermensch.

Pa tudi vodenje firme s 5 zaposlenimi se močno razlikuje od vodenja firme s 5000 zaposlenimi

A veš koliko podjetij v Sloveniji ima 5000 in več zaposlenih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

djordjevic ::

chittax je izjavil:

Pa še nekaj. Ko boš s plačo iz srednjega sloja izgubil službo zaradi stečaja podjetja in se boš moral prijaviti na zavod za zaposlovanje, boš dobil nadomestilo plače 30 ali 40% OD (odvisno od višine),

Ne rabi it nobena firma v stečaj. Je dovolj že, da mi glavni poslovni partner odpove sodelovanje, pa sem precej na suhem. Sumim sicer, da bi si dokaj hitro poiskal drugega, a vendar. Verjemi torej, da sem eksistencialno ravno tako, če ne še bolj tenkočuten kot nekdo, ki ima minimalni dohodek. Da plačilne nediscipline sploh ne omenjam.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Jaz se pa bolj počasi spravljam na svoje, manjka mi namreč še izobrazba in neki papirji, zato rajši malo križarim med službami, poleg pa "popoldanski" s.p.
Službo zaradi visoke strokovnosti in izkušenj ponavadi hitro dobim oz. me kar ukradejo, kot je to bilo primer ob zadnji menjavi. Zdaj me nekaj vabijo proti Ljubljani, bomo vidli če se bomo kaj dobrega zmenili.
Sicer pa več kot zaslužiš, več ti na koncu država pobere, predvsem pri otrocih.

darkolord ::

Ker si še vedno samo človek, čeprav pri sebi mogoče misliš da si uebermensch.
To ni dovolj. Že sama odgovornost je namreč toliko večja, da si komaj predstavljaš - veliko je takih, ki zavrnejo napredovanje zaradi višje odgovornosti, ki pride zraven višje plače, čeprav se ta odgovornost nanaša le na manjši del firme...

A veš koliko podjetij v Sloveniji ima 5000 in več zaposlenih?
Nekaj jih je. Ampak to niti ni važno, zamenjaj v mojem vprašanju 5000 s 50 ali 500, pa bo ostalo enako - ali je vodenje podjetja s 5 in 50 ali 500 zaposlenimi enako zahtevno oz. bi moralo biti enako ovrednoteno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

chittax ::

Že sama odgovornost je namreč toliko večja, da si komaj predstavljaš - veliko je takih, ki zavrnejo napredovanje zaradi višje odgovornosti, ki pride zraven višje plače, čeprav se ta odgovornost nanaša le na manjši del firme...

Huhuhuhuhhuhuhhahahaahah...... zdaj si me pa nasmejal. Kateri manager do sedaj v samostojni Sloveniji pa je že odgovarjal komurkoli, ker je zaradi svoje malomarnosti, nesposobnosti ali požrešnosti (u name-it) v stečaj spravil kakšno podjetje? Komu pravzaprav odgovarja manager in na kakšen način? Jaz kot s.p. odgovarjam z vsem svojim premoženjem. Manager z ničemer, razen s svojim stolčkom

darkolord ::

Aja my bad, res čist vsi so taki, da jih boli k...c za firmo in vse zaposlene. Pa tut nič ne delajo, ampak delavci vse sami nardijo.

</sarcasm>

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

djordjevic ::

Mah, saj imaš člen, ki pravi, da lahko nadzorni svet v primeru kliče menedžerja na odgovornost tudi prek odškodninske tožbe, vendar je bilo teh tako malo, ker naj bi bilo težko dokazat, kdaj je menedžer zavestno ravnal narobe in povzročil škodo, kdaj pa je dejansko šlo za zajeb kljub najboljšim ciljem.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Delam v podjetju s 55 zaposlenimi, nihče nima manj kot 600 eur neto. Jaz osebno 1400. Direktor ima 6500 eur bruto. Koliko je to neto se mi niti ne da sedaj računati. Direktor ima še možnost do 20% plusa glede na dobiček podjetja. Mu moram povedati da je res pravi revež, čeprav tega sam ne ve oz. ne čuti.

darkolord ::

Your point being?

chittax ::

ker naj bi bilo težko dokazat


saj o tem deloma govorim. Nisem rekel kako lahko sankcionirajo managerja, vprašal sem koliko so jih že in na kakšen način, ker je bilo govora o odgovornosti in strahu pred njo.

Your point being?

Tudi sam sem mnenja, kot moj direktor, da ima dovolj.
Po tvoje pa to sploh ni direktor, ker bi po tvojih merilih moral zaslužiti veliko več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

djordjevic ::

Jaz sicer razumem, kam ti meriš glede svinjarij na vodilnih položajih, po drugi strani pa sam precej nonšalantno mečeš vse v isti predalček po principu 'aha, menedžer, jebalo se mu bo, samo da čim več nakrade, in gre'. Stres je sorazmerno povezan s funkcijo, ki jo zavzemaš, in odgovornostjo, ki ji pritiče. Saj to ni nobena novost. Ne vem, zakaj se norčuješ iz tega.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Tudi ti govoriš o veliki odgovornosti. Ne spomnim pa se, da je kdo za to "odgovornost" že kdaj odgovarjal. poleg tega sem rekel da so tudi izjeme, ki jih poznam. Moje mnenje pa je, da je ta "odgovornost" le prenapihnjena fraza. Jaz vem, da če slabo speljem projekt me bo to neposredno udarilo po žepu. Če bo koga zaradi moje napake ubilo, lahko grem tudi v zapor. To je moja odgovornost, ki se jo zavedam. Kako odovarja manager pa še mi še vedno ni jasno.

djordjevic ::

Heh, če vodi državno firmo, dobi malo manj plačano drugo službo. That's about it, žal. Ampak v privatnih firmah se dela drugače. Pameten lastnik ne bo dopustil, da z njegovim podjetjem kdo dela kot svinja z mehom. In jasno, če jaz zamočim, se tudi meni direktno pozna. Načeloma lahko izgubim naročnika in zato tudi tako poudarjam odgovornost. Ker se je več kot zavedam.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Heh, če vodi državno firmo, dobi malo manj plačano drugo službo. That's about it, žal

O tem govorim

darkolord ::

Nisem rekel kako lahko sankcionirajo managerja, vprašal sem koliko so jih že in na kakšen način, ker je bilo govora o odgovornosti in strahu pred njo.
Nisem govoril o taki odgovornosti v stilu "zajebeš = glava preč".
Ampak to, da vsak nivo višje ko greš, precej bolj tvegana (pa ne za življenje, ampak za prihodnost firme) je lahko vsaka odločitev oz. ima večje posledice.

Če delavec slabo pripravljen pride na sestanek, ga bodo grdo gledali.
Če direktor pride slabo pripravljen na sestanek z investitorji, ne bodo firmi dali denarja. In to se bo poznalo firmi, njemu in vsem delavcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

djordjevic ::

chittax je izjavil:

Heh, če vodi državno firmo, dobi malo manj plačano drugo službo. That's about it, žal

O tem govorim

Samo kaj ima dejstvo, da je pri nas kapitalizem v plenicah, država pa prek nagrajevanja zaslužnih kadrov dopušča tovrstno plenjenje, z minimalno plačo? Ki je vsaj v obliki, kot so jo zdaj vsilili na vladi, totalni fail?
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Če direktor pride slabo pripravljen na sestanek z investitorji, ne bodo firmi dali denarja.

In kaznovano je podjetje (t.j. delavci). Šele čisto na koncu kaj resnejšega doleti direktorja, ko že vse potone, pač v stilu
Heh, če vodi državno firmo, dobi malo manj plačano drugo službo.

Če bi to bilo v kakšni normalni družbi bi prvi nasrkal direktor ne pa vsi ostali.

Samo kaj ima dejstvo, da je pri nas kapitalizem v plenicah, država pa prek nagrajevanja zaslužnih kadrov dopušča tovrstno plenjenje, z minimalno plačo? Ki je vsaj v obliki, kot so jo zdaj vsilili na vladi, totalni fail?

Samo tako je mogoče nekaterim družinam preživeti. Na žalost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: chittax ()

darkolord ::

Kot že omenjeno, to je samo v nekaterih državnih firmah. Pa v takih, kjer ima lastnik interes firmo uničit, da bo zemljišče lahko prodal za nove bloke. Ampak ne govorimo o takih...

djordjevic ::

Samo kot rečeno - to velja za službe v državnih firmah, kjer se (pogosto) grebejo koritniki.
No grave is deep enough to keep us in chains.

chittax ::

Saj kot sem že povedal pa pri nekaterih podjetjih, kot je npr. naše tudi ta minimalni OD ne bo spremenil nič, ker imajo vsi višje plače.

djordjevic ::

Hvalabogu. Saj ima moja zaposlena tudi višjo plačo. Samo to ne spremeni dejstva, da bom zaradi te krasne 'povišice' zase in zanjo moral plačevati precej višje prispevke, medtem ko bodo tarife ostale bolj ali manj enake. Fino.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Mr.B ::

djordjevic, delaves naj dela za pest riža. Če pa to država dovoli pa toliko bolje.
Če podjetje ne more plačati delovne sile, na način preživetja, ki ga standarizira država, se to podjetje zapre. Ker pa država to dovoljuje, je pa rezultat ta, da imamo celi kup podjetij, ki delujejo na principu suženstva, ergo Vegrad, in me zanima, če bi sindikalista ki ne ve zakaj država ne ukrepa , uporabili za temelje, kako drugače odreagirali. Pa da ne bomo rekli samo vegrad, tudi lepi trgovci, z Merkatorejm na čelu. Vozni park je verjetno vreden več, kot delavci v takih podjetjih zaslužijo. Samo na nek način pa so morali zaslužiti za vozni park...

Dejstvo je sledeče, da so se pri plebiscitu(priklop k Austriji) Slovenske ovce prodale za kranjko klobaso in kos kruga, danes pa za morda niti ne za 100EUR. Nikakršni ukrepi nebi bili učinkoviti, saj je potrebno spremeniti mentaliteto, to pa nikakor ni v želji države, kaj šele šolskega sistem.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

T-h-o-r ::

-žiga- je izjavil:

mtosev je izjavil:

jaz delavcem kateri delajo za minimalca privoscim . ni mi jasno kako lahko prezivijo z 450E.


Zdaj bojo pač odpuščeni, ker si jih podjetje ne bo moglo več privoščiti. Ampak nič ne de, socjalna pomoč v Sloveniji tako ali tako pogosto dosega nivo nižjih plač.
Rešitev je postopno nižanje davčnih obremenitev plač iz česar bi potem lahko sledile višje plače. Da pa je nekdo s 5. stopnjo izobrazbe plačan slabih 100 eur več kot nekdo brez dokončane osnovne šole (to, da slednji dela strikten 40-urni teden, tisti drugi pa opravi tudi kako naduro tako ali tako nihče ne opazi) je pa itak absurd.



seveda odpustili jih bodo

za firme pa bo delal prazen zrak

-žiga- je izjavil:

CoolBits je izjavil:

-žiga- je izjavil:


Torej vsi sposobni managerji bodo pobegnili v tujino. Ostali bodo samo nesposobneži, ki zaposlenim ne bodo zmožni zagotoviti 600 eur minimalne plače. Koga boš takrat krivil? Saj če bi razumel kaj pišeš, ne samo trobil kar prebereš v Novi in slišiš v rumeni oddaji Svet, bi mogoče še kaj bilo ...

Ti zelo sposobni managerji, ki nemorejo zagotovit minimalne plače delavcem kar naj grejo...
Sposobni lahko zagotovijo plačo delavcem in sebi brez problema...


Pa česa ti ne razumeš?
Predpostavimo, da trditev sposobni managerji lahko zagotovijo plačo 600 eur, nesposobni ne morejo, drži.
Sposoben kader je vedno dražji od nesposobnega. Ti bi pa plače omejeval. Seveda bojo sposobni odšli, ostali pa bodo nesposobni, ki bodo naredili več škode kot koristi in neizobraženci bojo ostali nekje na minimalcu ali nižje, ostali pa tudi ne kaj dosti višje.


seveda bodo sposobni odšli

naše vrle in super sposobne menedžerje komaj čakajo v vsej evropski uniji, pa tudi zda in na japonskem
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

49106 ::

Bolje vrabec v roki kot golob na strehi. In ja recimo da imam majhno podjetje z 10 zaposlenimi na minimalni plači in recimo da mi mesečno po poravnanih obveznostih ostane 1500EUR. Dvig plače me olupi za 1000EUR, meni kot lastniku ostane le še 500EUR. Skratka ja 60EUR neto oz 100EUR bruto je lahko za delodajalca(sploh v tem času) biti ali ne biti, posledično pa tudi za delavca.

Mr.B ::

Ne odpustiš pet delavcev. Ostalim dvigneš plačo za 30%. Delali bodo tako kot takrat ko jih je bilo 10. Drug posel naj se grejo, ali pa naj šef najde delo, da bodo več dela. Torej več prihodkov...
Naj se ne gre nekdo posla, ki ga ne obvlada. Podjetje bo imelo svoje up and down, in to je potrebno vračunati v samo poslovanje. To da pa nekdo dela na minimalcu nekaj let, je pa hudo narobe. Verjetno vodilnim, nič ne primankuje, spodaji pa ne pizdijo, pa ni vzroka, da bi začaran krog ukinili...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

49106 ::

No majstor, če bi to naredila vsa podjetja v sloveniji bi dobili vsaj 50% brezposelnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Mr.B ::

Messiah :: danes, 08:30:31citiraj #No majstor, če bi to naredila vsa podjetja v sloveniji bi dobili vsaj 50% brezposelnost.


Ta podjetja že danes niso nikakršna konkurenca. Ta podjetja ne vlagajo v razvoj, ta podjetja so dejansko propadla podjetja, ki čakajo na nekaj ? Boljših časov za ta podjetja ni, in jih tudi ne bo nikoli, ker so vsi ostali konkurenčnejši. Pa pod Konkurenčnejše ne mislim Kitajce. Konkurira se lahko po kvaliteti dela, če bi bila ekonomska mentaliteta Evrope, enako, kot nakladajo v Sloveniji, potem v EU, nebi bilo več nikakršnih podjetij.. Država na račun takih podjetij ne more preživeti, kaj šele odplačevati dolgov, itd. To je samo farsa, kao socialni mir, nekdo bo moral nekega dne začeti odplačevati minuse. Bolje da se to naredi prej, kot pozneje, pa se začne z razvojem, pod okriljem EU, kot pa da se gremo to kar se dogaja že od leta 91.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kmetek ::

chittax je izjavil:

Delam v podjetju s 55 zaposlenimi, nihče nima manj kot 600 eur neto. Jaz osebno 1400. Direktor ima 6500 eur bruto. Koliko je to neto se mi niti ne da sedaj računati. Direktor ima še možnost do 20% plusa glede na dobiček podjetja. Mu moram povedati da je res pravi revež, čeprav tega sam ne ve oz. ne čuti.


A vidiš, ima 3x več od tebe cca + dobiček....Zakaj dobiček dobi samo zgornja plast in ne delavci? Mislim, kle ni logike....že tako dobi 3x več od tebe.....Zamislite si kapitalistični sistem na Kitajskem? ;((

lexios ::

49106 je izjavil:

No majstor, če bi to naredila vsa podjetja v sloveniji bi dobili vsaj 50% brezposelnost.


Se strinjam z Mr.B. In če malo prebereš njegov post omenja:

Drug posel naj se grejo, ali pa naj šef najde delo, da bodo več dela. Torej več prihodkov...
Naj se ne gre nekdo posla, ki ga ne obvlada.

Imaš več primerov podjetij pri nas, ki so storila prav to in jim v recesiji ne gre dosti slabše kot v konjukturi. Imaš pa seveda nekaj podjetij tipa Mura, kjer smo čez 10 let na istem, vsem finančnim injekcijam navkljub, brez upoštevanja zgornje slike in trga...

Tu je pa problem v požrešnosti države,saj prav državni monopolisti (elektro,komunala,tvslo,dodatno zdravstveno.....) podirajo slovenski standard.

Sam večji problem, kot je dvig minimalne plače vidim tu, če bi država lahko omenjila monopol na tem področju, dvig minimalce za 60 apriori ni nujen, ker smo s končno bilanco na istem, gospodarstvo pa je na boljšem!

Skratka ja 60EUR neto oz 100EUR bruto je lahko za delodajalca(sploh v tem času) biti ali ne biti, posledično pa tudi za delavca.

Ni pa mi jasno tole (očitno nisem ekonomist, niti driektor), hipotetičen primer:
Če je bila plača vseh zaposljenih v podjetju pred uvedbo tega zakona že višja od minimalca, recimo minimum 700 eurov neto... Kako dvig minimalne plače na 600 eurov neto vpliva na bilanco podjetja? Plačo imajo vsi zaposljeni že višjo od zadnje z zakonom sprejete minimalne, torej za ta podjetja ta sprememba naj ne bi predstavljala razlike, kje je catch?

Saj ima moja zaposlena tudi višjo plačo. Samo to ne spremeni dejstva, da bom zaradi te krasne 'povišice' zase in zanjo moral plačevati precej višje prispevke, medtem ko bodo tarife ostale bolj ali manj enake.


Višje prispevke? Niso prispevki vezani na višino plače in fiksni(?), torej si višje prispevke za svojo zaposljeno že plačeval, primerjalno s prispevki, ki bi jih moral plačevati, če bi ji do sedaj plačeval zgolj minimalca...?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

Tilen ::

kmetek je izjavil:

chittax je izjavil:

Delam v podjetju s 55 zaposlenimi, nihče nima manj kot 600 eur neto. Jaz osebno 1400. Direktor ima 6500 eur bruto. Koliko je to neto se mi niti ne da sedaj računati. Direktor ima še možnost do 20% plusa glede na dobiček podjetja. Mu moram povedati da je res pravi revež, čeprav tega sam ne ve oz. ne čuti.


A vidiš, ima 3x več od tebe cca + dobiček....Zakaj dobiček dobi samo zgornja plast in ne delavci? Mislim, kle ni logike....že tako dobi 3x več od tebe.....Zamislite si kapitalistični sistem na Kitajskem? ;((


http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

(2) Ta zakon se uporablja le za udeležbo pri dobičku, pri kateri se lahko delavcem izplača največ 20 odstotkov dobička posameznega poslovnega leta, vendar ne več kot 10 odstotkov letnega bruto zneska plač, izplačanih v družbi v tem poslovnem letu. Najvišji znesek, ki ga delavec v skladu s tem zakonom lahko prejme, ne sme presegati 5.000 eurov.

Izplačilo na 6500 bruto je 3.338,08 EUR neto.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

djordjevic ::

Se vam vidi, da ste teoretiki. Podjetniških vod večina od vas najbrž niti še povohala ni. Potem si ne bi pripovedovali pravljic tule.
No grave is deep enough to keep us in chains.

lexios ::

Djordjevič, priznam. Ravno zato sprašujem glede razlage tvojega citata (ne da se mi brskat po zakonikih, če mi lahko v dveh stavkih razložiš kje je catch ali pa gre mogoče za lapsus)!;)

djordjevic ::

lexios: Prispevki se bodo v vsakem primeru povišali, najbolj pa jih bom (v najinem primeru) občutil jaz, ker sem samozaposlen. Projekcije kažejo, da se bo že v 1. razredu dvignila stopnja z 230 na 280 evrov, torej se bo v naslednjih temu primerno bolj. Pričakujem lahko torej od 100-150 evrov več stroškov na mesec. Da bodo lahko ljudje, ki delajo v fabrikah, ki bi že zdavnaj morale crkniti, če jim očitno ne gre, dobili tistih slabih 600 evrov. Vidiš, zakaj sem proti? Poleg tega imajo oni še potne stroške, malico, plačan dopust, regres in bolniško. Kaj od tega imam jaz kot privatnik? Ajde, prvo dvoje si obračunam, ostalih treh vidikov pa ne poznam. Dopust je zame izpad dohodka. Imam pa en kup manjših in večjih stroškov ter skrbi, s katerimi se enemu redno zaposlenemu ni treba ubadati nikoli. In ko si na koncu odbijem vse stroške, ki jih imam s tem, da lahko delam, mi ostane v žepu v najslabšem primeru kakšnih 400-500 evrov več na mesec kot minimalcu. Potem pa slišim še koga, da privatniki itak samo krademo in si pišemo v stroške vse živo. :) Stvarnost je pač drugačna kot pravljice, o katerih eni tako vehementno sanjajo. Pa da ne bo kdo narobe razumel - se ne pritožujem. Odločil sem se, kaj in kako bom počel in mi je čisto ok. Popizdim pa lahko, ko mi začne država s takšnimi idiotskimi ukrepi, kot je zvišanje minimalca, odžirat evro za evrom.
No grave is deep enough to keep us in chains.

lexios ::

Aha, jasno zdj; govora je bilo torej o projekcijah, ki jih dvig minimalca potegne za sabo. Ok!

Vidiš, zakaj sem proti?
Vidm, sj dejansko je ta zakon tudi pomojem bedarija, le omogoči najbolj socialno šibkim plačilo 2 položnic več na mesec in nič drugega. Ne vidim pa kako bi jih potegnil iz dreka ali celo okrepil gospodarstvo!? Sicer pa ne dvomim, da bi se tudi s teoretičnega stališča "teoretiki" v parlamentu lahko spomnili boljšega zakona, če bi se jim šlo za kaj več kot državno blagajno. Teoretično bi najbrž bila celo boljša opcija, kot zakonsko predpisan dvig minimalne plače, znižanje davkov za delodajalce v zasebnem sektorju ob coločenih pogojih ali določenih panogah, na dolgi rok boljša opcija, kar bi omogočilo še višje minimalne plače, če temu dodamo še določene normative in zakone, ki bi zavezali požrešne žepe... Ne vem, no, teoretiziram.:P

djordjevic ::

V zadnjem prispevku dobro teoretiziraš. ;) Čisto iz vidika delodajalca lahko rečem takole: z veseljem bi dal delavcu tudi 2000EUR plače, toda za to mora firmi prinesti najmanj dobrih 4000EUR, da si jih zasluži. Če mi prinese noter 1500EUR, mu menda ja ne morem dati toliko neto. Samo se mi zdi, da enim tule take osnove niso najbolj jasne. Ali pa svoje delo nemara cenijo veliko bolj, kot je vredno. Kaj pa jaz vem.
No grave is deep enough to keep us in chains.

lexios ::

Hja tko je, žal nismo več v socializmu (in to mogoče ni jasno vsem, še posebej tistim, ki prejemajo socialno nadomestilo, pa bi brez problema delali, če jim ego ne bi prepovedoval, da bi prejeli za lopato, ko ni druge...poznam par takih primerov), tko da bi valda, že po svoji egoistični plati, vsak za svojih 1500 eur inputa, rad tud približno tak output, država pa še enkrat toliko. ;)

djordjevic ::

In potem ni težko sprevideti, zakaj se ne izide, in zakaj smo, kjer smo. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

ZePe ::

Se je kdaj kdo vprašal o koristnosti, kot merilu prihodkov in posledično dohodka. Torej stroška od pridobivanja surovin do popolne razgradnje. In nato porazdelirev dohodka med posamezne procesne faze.

Dobiček je popolnoma irelevantna kategorija kot faktor nagrajevanja. Edini relevanten faktor je inovativnost in ustvarjanje pogojev zanjo. Slednje je najpomembnejša naloga managementa. Edina nagrada, ki managementu pripada je torej delež od povečanja dodane vrednosti (ki je praviloma posledica inovacije) v primerjavi s predhodnim obdobjem - recimo 40% razvojnemu teamu, 60% podpornim službam.

Minimalna plača je nesmiselna v kontekstu kot se obravnava sedaj. Edini smisel ima kot osnova za opravljanje neke dejavnosti. Dejavnost, ki ni toliko koristna, da bi lahko zagotovila minimalno plačo, pač ne sme obstajati - oz. lahko obstaja kot hobi, ne pa kot gospodarska dejavnost.
Moj blog: http://office.blog.siol.net in http://www.finance.si/blog.php?id=25
««
3 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dvig minimalne plače (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28237985 (5809) Malidelničar
»

Ali še v Slovenij kdo dela za manj kot minimalca? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
639834 (7180) Invictus
»

V kratkem podražitev hrane v Sloveniji 2017 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19236315 (31941) Utk
»

Francija omejila popoldansko službeno elektronsko pošto (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
22351817 (45324) antonija

Več podobnih tem