» »

Minimalna plača

Minimalna plača

Temo vidijo: vsi
««
5 / 35
»»

djordjevic ::

Pa saj niso problem samo davki. Plača je preveč obremenjena z raznoraznimi prispevki. Naj država malo brzda porabo in s prihranki pokrije razliko, ki bi nastala zaradi zmanjšanja obremenitve plač s prispevki. Samo ne, tega filma ne bomo videli.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

kmetek ::

Timurlenk je izjavil:

i just want to say:

brezglavo zniževanje davkov nam ne bo kaj preveč pomagalo, na drugi strani pa imaš dance, ki imajo zelo visoke davke, pa jim vseeno menedžerji, kapitalisti in drugi sposobni ljudje ne "bežijo v tujino"


Morda ker nekaj dobijo nazaj? Dobre ceste, urejeno socialo, zdravstvo, šolstvo, nekorumpirano vlado itd?

Tega imaš pri nas v veliki meri, dokazano a žal nikoli dokazljivo in pravno obsojeno....če ste gledali TV KLUB na POPTV veste o čem mislim.

monster-x ::

Timurlenk, ne vem, kje si ti prebral, da investitorji čakajo v vrsti, ampak članek piše o tem, kakšno je poslovno okolje na Danskem. In če si bil pozoren pri branju, si lahko opazil tudi omembo nižanja davkov.

Pri nas je povsem preprost problem. Ljudje nimajo idej (ali pa so navajeni, da jim morajo drugi rihtati delo, ker so sami preleni, da bi se česa lotili sami), kaj in kako početi stvari, da bi kaj zaslužili. Če tega ni, potrebuješ tujce, ki bodo investirali in svoje ideje uresničevali pri nas. Ampak tega ne boš dosegel z visokimi davki. Držav podobnih Sloveniji je še kar nekaj in zakaj ne bi raje investirali tja, kjer so davki nižji? Aja, pa pri nas se še ne mara tujcev, kar je spet problem.

Pa tudi, če se sam odločam o uresničitvi določene poslovne ideje (recmo da proizvajam proizvode z visoko dodano vrednostjo), se bom raje odločil za postavitev tovarne v državi, kjer mi bo več ostalo na koncu. Če mi namerava država letno pobrati od recimo 5 mio EUR dobička cel milijon, hkrati pa še plačam precej več za delavce zaradi visokih davkov, ki obremenjujejo delo, bom verjetno šel kam drugam a ne. Raje tisti mio zapravim kakor pa ga dam državi.

Če ne bi bilo toliko Slovenčkov ovčk, bi bili že zdavnaj davčna oaza in marsikatero tuje podjetje bi imelo sedež pri nas (nova delovna mesta), bili pa bi tudi zatočišče bogatih tujcev, ki nočejo plačevati oderuških davkov (tu bi zapravili ogromno in to so nova delovna mesta). Hkrati pa bi ogromno podjetij investiralo k nam in bi imeli spet nova delovna mesta.

Skratka, niso samo davki, absolutno ne. So pa velik del. Recimo, današnji davčni sistem je totalno nepošten in tudi ne vem, kako boš ti prepričal tujce, da pridejo v Slovenijo, če pa jim daš vedeti, da bodo ogromno morali pustiti še državi.

Recimo, če imam poslovno idejo, s katero bi recimo letno ustvaril 1 mio EUR profita in zaposlil 100 ljudi. Kaj bi mi ti kot nekdo v vladi rekel? Kar pojdi drugam ali boš znižal davke, da bom te ljudi zaposlil? Pravzaprav z visokimi davki ljudem onemogočaš zaposlitev. Se ti zdi to prav?

Jaz sem že nekajkrat napisal na tem forumu, da naj visoke davke plačuje tisti, ki želi, ne pa vsem ljudem krast. Boste videli, kako se boste počutili, ko boste plačevali samo vi največ. Seveda, trenutno niti približno ne plačate toliko davkov kot tisti premožnejši Slovenci.
There comes a point when a dream becomes reality and reality becomes a dream.

kmetek ::

Zadnjič sem padel v debato z nekom, ki je rekel kaj je problem Slovenije.....v skoraj vsaki službi dejansko dela 10-20% ljudi, ostali se "fogajo" zraven.......in potem ni čudno, da ni inovacij, napredka itd. Stagnacija v glavnem.

sidd ::

kmetek je izjavil:

Zadnjič sem padel v debato z nekom, ki je rekel kaj je problem Slovenije.....v skoraj vsaki službi dejansko dela 10-20% ljudi, ostali se "fogajo" zraven.......in potem ni čudno, da ni inovacij, napredka itd. Stagnacija v glavnem.

Izkušnje iz počitniškega dela:
Delavec:"ne delaj tolko, nam bojo normo zvišali!"

To mislim da pove vse...
no idea for signature
signed
I

darkolord ::

Aja, pa pri nas se še ne mara tujcev, kar je spet problem.
Pa še to: pri nas se še iz druge regije ljudi ne mara glih - če primorska firma kupi štajersko, bojo ti vseskozi razmišljali, kako te primorce čimbolj zajebat. Če pa ista firma kupi eno češko, bodo tej tujci vso energijo vložili v to, da bi čimbolj pripomogli k uspešnem poslovanju matične firme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

darkolord ::

To se dogaja seveda tam, kjer imajo ljudje možnost, da se šlepajo zraven... "V skoraj vsaki službi" je pa malo pretiravanje.

sidd ::

Da ne omenjam slabega menedžmenta....že kak povprečen menedžer bi lahko naredil čudo v slovenskih firmah. Samo malo več transparentnosti pri delovanju in malo več reda je potrebnega. Ter več pomoči start-up podjetjem! Brez skrbi, imamo sposobne ljudi, in to veliko. Samo kaj ko lahko par ljudi pol ržave bek pospravi....
Komot bi imeli nižje davke, ter višje plače, samo več transparentnosti je potrebne na vseh nivojih, ter reda :)

darkolord je izjavil:

To se dogaja seveda tam, kjer imajo ljudje možnost, da se šlepajo zraven... "V skoraj vsaki službi" je pa malo pretiravanje.

Uf, popravek. V vsaki državni službi (podjetju).
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

49106 ::

Ne samo v državnih ;)

sidd ::

Jah, če si lastnik lastne firme ne zna porihtat, je pa tud hudič. Ampak to me niti ne gane, njegov denar....Bolj me jezi to, da namesto 2. tira do Kopra, ki bi lahko stal že ene 5 let, se je denar metalo v SŽ kar počez. In sedaj, ko bi SŽ dejansko lahko zaposlovale VEČ ljudi, ker bi jih dejansko potrebovale, jih dodatno odpuščajo.
In ker bomo za vse plačali kdo drug kot davkoplačevalci, se lahko bunim. Za privatne firme mi je vseeno :)
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

darkolord ::

Bolj me jezi to, da namesto 2. tira do Kopra, ki bi lahko stal že ene 5 let, se je denar metalo v SŽ kar počez.
Sam kaj bi pa vmes naredil z vsemi temi ljudmi?

Karaya 52 ::

Vmes bi ti ljudje ustanovili podjetja z visoko dodano vrednostjo... To je logika minimalne plače, jasno da ne zdrži vode.

Ampak SŽ so lep primer kam pripelje neracionalnost sindikata. V Alitaliji so ves dobiček prelili v plače (zaradi sindikalne pogoltnosti) dokler niso ugotovili da z DC9 in B727 niso več konkurenčni. Namesto 5000 odpuščenih, so danes vsi brez službe. Ludizem ki razsaja tudi po Sloveniji. Vsi obdržimo službe ali pa nobeden. Kolektivni samomor iz časov samoupravljanja imo, tako kot pomanjkanje samokritičnosti. Kaj lahko naredim za sebe, da si bom zvišal ceno na trgu. Slovencelj bi odgovoril: z nevoščljivostjo, širjenjem apatije in drugimi psihološkimi prijemi zatreti ambiciozno konkurenco.

djordjevic ::

Z zadnjo povedjo si zadel žebljico na glavico.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Mr.B ::

SŽ, so tako kot Avtoceste namenjene drugim zadevam.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kmetek ::

Sindikatov v SLO ne rabimo, ne vem kdaj bodo ljudje prenehal plačevati prispevke?

BlueRunner ::

kmetek je izjavil:

Sindikatov v SLO ne rabimo, ne vem kdaj bodo ljudje prenehal plačevati prispevke?

Sindikate v Sloveniji potrebujemo. Ne vem pa kdaj jih bodo zaposleni začeli ustanavljati.

ABX ::

BlueRunner je izjavil:

kmetek je izjavil:

Sindikatov v SLO ne rabimo, ne vem kdaj bodo ljudje prenehal plačevati prispevke?

Sindikate v Sloveniji potrebujemo. Ne vem pa kdaj jih bodo zaposleni začeli ustanavljati.


+1

Ampak težko da se bo kaj premaknilo, Slovenci smo individualisti in fouš sosedu.

Osebno sem za pomanjšanje delovnega urnika iz sedanjih 40 tedenskih ur na 30-35 in povišanje letnega dopusta na 30+ dni.
Človek rabi prosti čas če želi zapravit denar.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

kmetek ::

Itak, pa bolj kvalitetno bi se delalo teh 7 ur dnevno.....manj zabušavanja.

darkolord ::

Zakaj pa ne pol 6, če je manj = boljše?

djordjevic ::

kmetek je izjavil:

Itak, pa bolj kvalitetno bi se delalo teh 7 ur dnevno.....manj zabušavanja.

Yeah, right.
No grave is deep enough to keep us in chains.

ABX ::

darkolord je izjavil:

Zakaj pa ne pol 6, če je manj = boljše?


Tudi to bo prišlo. Ko bo tehnologija omogočila dovolj avtomatizacije.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

cattom ::

Sam delam v firmi kjer 80% zaposlenih prejema 570 evrov neto plače.Zaposlenih nas je 45 ljudi.Po dodani vrednosti na zaposlenega smo drugi v svoji panogi v Sloveniji.Sedaj naj mi pa nekdo pojasni, zakaj lastnik te firme delavce plačuje tako mizerno?

ABX ::

cattom je izjavil:

Sam delam v firmi kjer 80% zaposlenih prejema 570 evrov neto plače.Zaposlenih nas je 45 ljudi.Po dodani vrednosti na zaposlenega smo drugi v svoji panogi v Sloveniji.Sedaj naj mi pa nekdo pojasni, zakaj lastnik te firme delavce plačuje tako mizerno?


Ker lahko.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

cattom ::

"Ker lahko"
Tudi zato ker lastnik firme zaposli človeka za 1 leto,dobi subvencijo od države 4000 evrov,če si invalid 8000 evrov,tako da tega delavca v bistvu 9 mesecev plačuje država,lastnik firme samo pobira dobiček, ki mu ga pridela ta čas ko je zaposlen.Ko poteče leto dni se pogodba pač ne podaljša,ker se raje zaposli novega,in se spet pobere subvencija od države.

BlueRunner ::

Ja. Ker lahko. Dokler se bo ljudem dalo in dokler bo država puščala odprta vrata za takšne manipulacije, toliko časa se bo to delalo.

Za zaposlitev za določen čas se mi minimalna plača niti ne zdi problematična, ker morda človek samo štuka konec s koncem, medtem, ko išče/čaka na boljše delo. Vsekakor boljše za njega in za državo to, kot pa visenje na zavodu. Kdor želi, naj si malo pogleda drugo temo tukaj, kjer človek išče delo samo zato, da ne bo visel na zavodu, medtem ko čaka na druge stvari. Oh, ko bi le bilo več takšnih... Ravno zato, da pa delodajalci ne izkoriščajo šibkejših, pa je dobro, da država predpisuje minimalno plačo. Lahko pa se debatira koliko naj ta znaša.

Za manipulacije, ki jih država dopušča, pa se lahko zgražamo. Pa ne zato, ker zasebnik izkorišča to darežljivost, ampak zato, ker država takšnih anomalij ni sposobna v kali zatreti. Tukaj se bi zagotovo dalo uvesti dodatne kontrole. Nima pa to zveze z minimalno plačo.

Zgodovina sprememb…

Beli_Zajcek ::

sidd je izjavil:

kmetek je izjavil:

Zadnjič sem padel v debato z nekom, ki je rekel kaj je problem Slovenije.....v skoraj vsaki službi dejansko dela 10-20% ljudi, ostali se "fogajo" zraven.......in potem ni čudno, da ni inovacij, napredka itd. Stagnacija v glavnem.

Izkušnje iz počitniškega dela:
Delavec:"ne delaj tolko, nam bojo normo zvišali!"

To mislim da pove vse...


Ja vse pove. Pameten delavec. Za razliko od tebe se zaveda, da mu plače ne bodo zvišali pa, če še ne vem koliko naredi. Kvečjemu normo.

Mavrik ::

Izjemno pameten ja. Zato pa firme s takimi delavci crkujejo, delavci pa jokajo kako država vse pokrade :P
The truth is rarely pure and never simple.

djordjevic ::

cattom je izjavil:

"Ker lahko"
Tudi zato ker lastnik firme zaposli človeka za 1 leto,dobi subvencijo od države 4000 evrov,če si invalid 8000 evrov,tako da tega delavca v bistvu 9 mesecev plačuje država,lastnik firme samo pobira dobiček, ki mu ga pridela ta čas ko je zaposlen.Ko poteče leto dni se pogodba pač ne podaljša,ker se raje zaposli novega,in se spet pobere subvencija od države.

Pričaš gluposti, bi rekli južni bratje. Preden kdorkoli karkoli dobi, mora vložiti en kup papirjev in vlog, oseba, ki jo želi delodajalec zaposliti, pa mora ustrezati točno določenim kriterijem. Ni ravno tako, da prideš in zavod in rečeš, da boš nekoga zaposlil in boš dobil 4000 evrov. Ker ni. Vem iz lastnih izkušenj. Jaz sem recimo zaposlil nekoga za skrajšan delovni čas. Dobil sem subvencijo, katere večji del bo šel za prispevke. Ki se bodo vrnili državi. Naslednje leto se mi bo za to subvencijo dvignila še osnova za dobiček. In bo država pokasirala še tam. Vmes bo človek ostal pri meni in bo lepo delal, namesto da bi tačas, recimo, vlekel socialno podporo ali kje fušal. Država samo pridobi. Četudi na začetku nekaj da. Temu se reče en korak nazaj, dva naprej. Ne rečem, da kdo teh ukrepov ne izkorišča, to pa še ne pomeni, da je sam ukrep kot tak slab. Če ga ne bi bilo, osebe najbrž ne bi zaposlil.
No grave is deep enough to keep us in chains.

luli ::


Pričaš gluposti, bi rekli južni bratje. Preden kdorkoli karkoli dobi, mora vložiti en kup papirjev in vlog, oseba, ki jo želi delodajalec zaposliti, pa mora ustrezati točno določenim kriterijem. Ni ravno tako, da prideš in zavod in rečeš, da boš nekoga zaposlil in boš dobil 4000 evrov. Ker ni. Vem iz lastnih izkušenj. Jaz sem recimo zaposlil nekoga za skrajšan delovni čas. Dobil sem subvencijo, katere večji del bo šel za prispevke. Ki se bodo vrnili državi. Naslednje leto se mi bo za to subvencijo dvignila še osnova za dobiček. In bo država pokasirala še tam. Vmes bo človek ostal pri meni in bo lepo delal, namesto da bi tačas, recimo, vlekel socialno podporo ali kje fušal. Država samo pridobi. Četudi na začetku nekaj da. Temu se reče en korak nazaj, dva naprej. Ne rečem, da kdo teh ukrepov ne izkorišča, to pa še ne pomeni, da je sam ukrep kot tak slab. Če ga ne bi bilo, osebe najbrž ne bi zaposlil.


Govoriš bedarije bi ti rekli "naši".

Državne subvencije se po večini izkoriščajo. Če pa ti papirologija za pridobitev subvencije dela težave pa povej. Daj 10% od subvencije pa zrihtam. In ne ne bova šla samo po 4 jurje, da se dobiti mnogo več!

djordjevic ::

Sem napisal, da mi dela papirologija težave ali da subvencije nisem dobil? ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Macketina ::

Norme? Nekaj drugega je, ce delas 1 mesec preko studenta kot mladic ali pa 30. leto zaporedoma... in tukaj ni velike razlike, da bi vsi delali veliko hitreje, bolje.
Ker ce bi firma razmisljala v tej smeri, bi ze kaj naredila v smeri strojnega dela.

cattom, sam si si kriv. Pojdi do sefa pa mu reci da naj si zatlaci tisti minimum nekam in pojdi nekam, kjer bos zasluzil 3x vec ze v osnovi.
Ne upas? Potem pa blejaj naprej in se pusti strici.

Ne velja samo zate, ampak na splosno za stanje v Sloveniji. Namest da jamras cele dneve, bi lahko ze nasli nov job.

Aja, sej res... potem bi pa jamral zaradi cesa drugega.

username ::

cattom je izjavil:

Sam delam v firmi kjer 80% zaposlenih prejema 570 evrov neto plače.Zaposlenih nas je 45 ljudi.Po dodani vrednosti na zaposlenega smo drugi v svoji panogi v Sloveniji.Sedaj naj mi pa nekdo pojasni, zakaj lastnik te firme delavce plačuje tako mizerno?
To ni pravo vprašanje.
Pravo vprašanje je: ali so delavci pripravljeni delati za tako plačo?
Če ja - potem ni nobenega problema.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

49106 ::

cattom je izjavil:

"Ker lahko"
Tudi zato ker lastnik firme zaposli človeka za 1 leto,dobi subvencijo od države 4000 evrov,če si invalid 8000 evrov,tako da tega delavca v bistvu 9 mesecev plačuje država,lastnik firme samo pobira dobiček, ki mu ga pridela ta čas ko je zaposlen.Ko poteče leto dni se pogodba pač ne podaljša,ker se raje zaposli novega,in se spet pobere subvencija od države.


1.) Subvencijo dobiš le v primeru, če zaposliš osebo staro nad 50 let.
2.)Če dobiš 600€ plače, delodajalca pa dejnsko staneš okrog 1000€ in tega se nekateri tukaj ne zavedajo.
3.)Delavca ne plačuje država za 9 mesecev, temveč le njegove prispevke za 10 mesecev POZOR !SAMO PRI MINIMALNI PLAČI!, plača je ševedno na plečih delodajalca
4.)Slab delavec stane podjetje več kot je ta subvencija.
5.)Subvencijo lahko dobiš, lahko pa da je že zmanjkalo denarja namenjenemu subvencijam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

cattom ::

Jaz nič ne jamram,sam povem kako je s plačami tudi v boljših firmah,kjer denar ni problem.

c00L3r ::

Bom si malo sposodil temo. Ali obstaja kaka zakonska predpisana minimalna plača, glede na stopnjo izobrazbe, ali ne? Te informacije ne najdem nikjer.

Ziga Dolhar ::

Glede na stopnjo izobrazbe? -Ne.
https://dolhar.si/

MadMicka ::

V bistvu imaš v javni upravi in v nekaterih panogah v gospodarstvu (če gledamo posamezno podjetje, je potrebno preveriti za vsak primer posebej) določeno "minimalno" plačo glede na stopnjo izobrazbe, če seveda podpišeš pogodbo o zaposlitvi za tako stopnjo izobrazbe. Hm, tekžo je ta šmorn jasno zapisati :)

c00ler, lahko vprašaš bolj konkretno, pa bo lažje odgovoriti.

solatko ::

Minimalna plača ni kategorija, ki bi bila vezana na stopnjo izobrazbe, temveč je predpis, ki delodajalcem zapoveduje najnižje možno plačilo delavca za poln delovni čas.
V kolektivnih pogodbah pa je zapisana najnižja višina brutto plače za polni delovni čas, ob pričakovani uspešnosti, po stopnjah izobrazbe, katero mora plačevati delodajalec.
Glede na izpogajano višino kolektivnih pogodb, bi bil vsak delodajalec neumen, če bi plačeval bistveno več in, če za ponujeno plačo dobi kvalitetne delavce, pa še za nedoločen čas ni treba nikogar zaposlit.

Mr.B ::

Minimalna plača je nekaj kar si je omislil državni uradnik. Minimalna plača oziroma razredi funkcionirajo v takih ustanovah, v gospodarstvu pa nimajo kaj iskati, še najmanj nimajo iskati tudi na nivoju minimalna plača stopnja izobrazbe.
Minimalna plača NIKOLI ne garantira da jo boš dobil izplačano. Kaj šele da jo boš dobil izplačano kot piše. Zadnji primer so gradbinci. Dejansko minimalna plača koristi tako Sindikatu, kot tudi državi, ter posredno tudi Delodajalcu. Delavec v celi verigi nima nič za odločati, oziroma dejansko ne odloča o ničemer.
Dejansko minimalna plača onemogoča delavcu, da si izpogojuje višjo plačo, ker je država delodajalcu dala mehanizem, da če se kdo hoče izpogojevati višjo plačo, lahko le tega zamenjajo. Namesto da delavec reče, da za tak denar ne more delati in preživeti, ga lahko delodajalec brcne na cesto, in le ta ostane brez nadomestila zavoda.

Delavec, s podporo sindikata bi se moral pogojevati za primerno plačo, ki bo primerna njegovemu znanju, usposobljenosti, in doprinosu. Tako pa danes dober in slab delavec dobi isto plačo, dober delavec dela vedno slabše, slab pa itak ve , da bolje ne bo nikoli. Dejansko škoduje podjetju. Toda podjetja, ki izplačujejo minimalne plače, itak ne planirajo biti uspešna, in teh podjetij je pri nas mnogo.
ŠE slabše je to, da dober delavec, postaja dolgoročno vse slabši, in dejansko postane nesposoben za kaj drugega. Problem rata tudi v mentaliteti, da bi se delavec hotel učiti, dobiti nova znanja, ter tako doprinesti nekaj podjetju. Država posredno tako vzgaja nesposoben kader, da pomaga manjšini, ki že tako noče česarkoli doseči, kot samo oddelati tistih osem ur.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

solatko ::

Sindikat je stanovska organizacija delavcev, torej bi jo morali ustanoviti delavci, voditi delavci in določati pogoje in načine delovanja delavci.
Prvi sindikati so bili ustanovljeni v ilegali in podmazani s krvjo.
Kateri sindikat so v naši državi ustanovili delavci. To so vse politično ustanovljene organizacije in jim je za delavca malo mar, važna je samo članarina, delavcev pa praktično ne briga, kdo se za njih meni tam, kjer je potrebno.
Delavci zbudite se in si ustanovite sindikat.

MadMicka ::

Zakaj nekateri ljudje na veliko pametujejo o stvareh, o katerih dejansko nimajo nobenega pojma?

Minimalna plača v prvi vrsti koristi delavcem. Pač tistim par desettisočim delavcem, ki so na minimalni plači. Minimalna plača je ena izmed pridobitev sodobne socialne države.

Mr.B, od kje tebi ideja, da si zaradi minimalne plače delavec ne more izboriti višje plače? Velika večina delavcev ima višjo plačo. Mogoče je bolje, da pač enostavno vprašaš kar te zanima in ti konkretno odgovorimo.

solatko, delavci so ustanovili sindikat. Vodstvo sindikata od spodaj navzgor izbira članstvo sindikata. Se pravi, delavci, člani sindikata v podjetju volijo izmed sebe svojega predsednika, nadalje ti izvoljeni predsedniki volijo svoje vodstvo na območni ravni itd., pač v skladu z njihovimi pravili.

c00L3r ::

Mene je samo informativno zanimalo, če bi te lahko delodajalec odklonil zaradi višje stopnje izobrazbe. V konkretnem primeru je razpisano delovno mesto za V. oz. VI. stopnjo. Sam pa imam VII.

MadMicka ::

Aja to. Pač odvisno od delodajalca. Lahko te vzame, lahko ne, kakor mu pač paše. Če te vzamejo in podpišeš pogodbo za V. oz. VI. tarifni razred, ne moreš kasneje zahtevati plače za VII. tarifni razred.

solatko ::

MadMicka - Kje pa ti živiš, bil sem pet let sindikalist od 1991-1996 in vem kako se obnaša vrh sindikata in kako delavci. Sploh se ne zavedajo kakšna moč je v pravem sindikatu. Na vrhu pa vedno eni in isti krožijo, že poskrbijo, da sveže moči ne pridejo zraven.
Večina sindikalistov po podjetjih postavijo (pardon predlagajo strokovne službe, delavci pa to veselo potrdijo, saj v bistvu ne vedo, da sindikat niso svinske polovice, počitnice in branjenje pijančkov).
Kolikokrat na leto delavci vidijo sindikalista, večina sindikalistov najprej sebi ustvari dobro sedežno, si uredi super plačo, potem pa veselo nateguje delavce skupaj z direktorji. Pri pravih sindikalistih zamika plače ni. Ni plače do 18. v mesecu, se sedi (da ne bo pomote, ne stavka, temveč odkloni delo zastonj).
Bil sem eden redkih sindikalistov v Sloveniji, ki je v času lopovizacije (pardon - privatizacije, oziroma poštenega lastninjenja), preprečil krajo firme, so jo pa potem politično sesul, ampak tisti pri koritu, niso imeli dosti od nje.
Bil sem tudi eden izmed ustanoviteljev Slovenske delavske stranke, katero pa so naši politični sindikalisti lepo peljali v naročje ZL in tudi iz te moke ni bilo kruha.
Delavci bi se morali zavedati, da jih bolj kot naša delodajalska zakonodaja ščiti mednarodna konvencija dela in mednarodna konvencija o človekovih pravicah, ki v temelju prepoveduje takšna izkoriščanja delavcev, kot so pri nas po tihem uzakonjena - neplačevanje dela, neprekinjeno zaposlovanje za določen čas, šikaniranja, odpovedi na podlagi podpisov bianco prenehanja delovnega razmerja, ob nastopu zaposlitve, metanje na cesto invalidov, bolanih in nosečnic........
Prvi direktor, ki je daljnega leta 1991 prvi zamudil z izplačilom plače, bi moral končati v Muri (reki, da ne bo pomote), pa so se sindikalisti zbali za svoje ritke in mu niso polomili nog in tako dali zeleno luč vsem direktorjem v naši sužnjelastniški državi, da delavce plačajo kadar se jim zdi in kolikor visoko se jim zahoče.
Nekateri sindikalisti smo se dejansko za delavce v podjetju borili, pa smo bili jebene stranke tako s strani delavcev, kot vodstev podjetij, za nameček nam je pa še centrala metala polena pod noge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Mr.B ::

Ne minimalna plača je posmeh Socialni državi. Je osnovna plača, ki uzakonja suženjstvo. Dejansko je Slovenija tipični primer, da delavcem, pa čeprav jim država zagotavlja minimalno plačilo za preživetje, le ti s tem ne morejo preživeti. ŠE danes se minimalna plača usklajuje z minimalnimi stroški za preživetje. Dejansko skriva relane probleme, med drugim tudi višjo obremenitev taiste socialne države, saj ti delavci, bodo tako breme države danes, kot tudi pokojninske in takratne socialne države...Dejansko delodajalcu ni potrebno dati višje plače, pač ker kao ne more.
Željo po boljšem položaju na volitvah, kot tudi zakoreninjenju takšnega Sindikalista, kot je ustanova Slovenski Sindikati na Dalmatinovi , so dosegli ogromen socialni problem. Problem, ki je sicer kartoročno lahko rešitev, kot je primer da pride do gospodarske krize, dejansko pa na dolgi rok, kot je v primeru Slovenije Velik , Večji in še Večji Problem. Problem je s strani Delovne sile, ki je prišla po slabih >>dvajsetih<< letih v položaj, ki misli, da se ji ni potrebno za delovno mesto, kaj šele truditi za boljše delovno mesto. In to lahko sedaj potrdi vsak delodajalec, ki išče delovno silo, kar nekaj teh primerov, je bilo v zadnjem letu. Po drugi strani imamo delodajalce, ki se je sedaj navadil, da mu ni potrebno dati kaj višje plače, ker ne dobi dobre delovne sile, saj po slabih dvajsetih letih, v praksi ni dobil boljše. Seveda pa je vedno pripravljen dati boljšo plačo, če bi se kaj takega zgodilo, Toda še vedno pavi da ne more, ker bo propadel, in isto žal potrdi tudi Sindikalist. Problem sedaj rata, da delavec, ne vidi da bi menjal službo, saj ne da bi se moral dodatno izobraževati, dejansko ne dobi boljše plače....Imamo delovno silo, ki je nikoli več ne bomo mogli spraviti v sistem, da bo samozadostna....
Torej država je poskrbela, da sedaj imamo delovno silo, ki bo postala velik socialni problem, ko se bo le ta upokojila. Sicer veselo manj bo obremenila pokojninsko blagajno, toda najmanj toliko bo istočasno obremenila Socialno blagajno.
To se vse pokriva z uno formulo 1.1 obremenitev delavca leta 2050, če se kao ne reformira pokojninski sistem.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MadMicka ::

Tule si malce preberi. Lahko tudi kjerkoli drugje. Potem pa zopet kaj napiši o minimalni plači.

Minimum wage @ Wikipedia

Pa tole suženjstvo, bog se usmil. A sploh veš, kaj to pomeni suženjstvo? Ne veš? Nič hudega, uporabi google.

Solatko tolk enih stvari si napisal, da pač ne morem vsega komentirat, samo tole: "Ni plače do 18. v mesecu, se sedi (da ne bo pomote, ne stavka, temveč odkloni delo zastonj)".

Se sedi ja, pa ne prav dolgo, dobiš kmalu knjižico, brez odpravnine, brez nadomestila na zavodu. Ker si bil sindikalist, bi to moral vedeti, preden krivo vero učiš.

solatko ::

MadMicka - Ravno zato, ker sem bil sindikalist, dobro vem kaj trdim. 19. zjutraj ni nihče delal.
Po nekaj sestankih z vodstvom podjetja, so se odločili, da 20. izdajo odločbe o suspenzu.
Doma sem pripravil pooblastila 19-ih za vsakega posebej. To pomeni, da sem sprožil kolektivni spor, noben postopek se ni mogel začeti, brez prisotnosti vseh 20-ih delavcev. Po štirinajstih dneh nas je vodstvo po nasvetu odvetnika vrnilo nazaj na delo, teh 14 dni smo dobili plačano 100%-no in bilo ni nobenih sankcij.
V nasprotnem primeru v enem letu ne bi speljali tudi zaslišanja v podjetju, saj med 20-imi vedno najdeš nekoga, ki opravičeno manjka - postopek pa mora biti končan v enem letu ali pa se ustavi.
Ko je advokat slišal, da ni pridobila soglasja sindikata, o zamiku plače, je takoj predlagal poravnavo, saj bi na sodišču firma izgubila.
Ni šlo za stavko, temveč te po konvenciji ILO in konvenciji o človekovih pravicah, nihče ne more prisilt, da delaš zastonj.
In to je bistvo take prekinitve dela. Res pa je, da rabiš enotnost in nekega pametnega vodjo, ki zna postopek, za podjetje, čim bolj zakomplicirat.
Drugače pa je, ko da sindikat soglasje za zamik plač, takrat je potrebno nemudoma zamenjati sindikalista, saj firme ne reši nikakršen zamik plač in odlog prispevkov, če nima proizvodov za trg, kateri prinesejo vsaj nekaj dobička.
Vsako siljenje ljudi za delo zastonj in z grožnjami, je temel suženjstva.
Delodajalci se ne zavedajo, da je potrebno delavcem zagotoviti plačo po kolektivni pogodbi, saj jih večina živi iz meseca v mesec, imajo položnice, kredite...... in je njihova eksistenca odvisna ravno od rednega izplačila plač.

kmetek ::

solatko je izjavil:

Sindikat je stanovska organizacija delavcev, torej bi jo morali ustanoviti delavci, voditi delavci in določati pogoje in načine delovanja delavci.
Prvi sindikati so bili ustanovljeni v ilegali in podmazani s krvjo.
Kateri sindikat so v naši državi ustanovili delavci. To so vse politično ustanovljene organizacije in jim je za delavca malo mar, važna je samo članarina, delavcev pa praktično ne briga, kdo se za njih meni tam, kjer je potrebno.
Delavci zbudite se in si ustanovite sindikat.


A so delavci tok neumni, da tega ne vidijo? Ko sem delal v Aquasavi, sem že leta 1998 odklonil sindikalni prispevek ;((

Mr.B ::

MadMicka, a si slučajno prebal , kaj tam piše, in to impliciral na Slvoenijo.

the real minimum wage is always zero, and zero is what some people would receive if they fail to find jobs when they try to enter the workforce, or they lose the jobs they already have


"If a higher minimum wage increases the wage rates of unskilled workers above the level that would be established by market forces, the quantity of unskilled workers employed will fall. The minimum wage will price the services of the least productive (and therefore lowest-wage) workers out of the market. ... The direct results of minimum wage legislation are clearly mixed. Some workers, most likely those whose previous wages were closest to the minimum, will enjoy higher wages. Other, particularly those with the lowest prelegislation wage rates, will be unable to find work. They will be pushed into the ranks of the unemployed or out of the labor force."[14]

Tipčni problem slovenije :
One complicating factor is possible monopsony in the labor market, whereby the individual employer has some market power in determining wages paid. Thus it is at least theoretically possible that the minimum wage may boost employment. Though single employer market power is unlikely to exist in most labor markets in the sense of the traditional 'company town,' asymmetric information, imperfect mobility, and the 'personal' element of the labor transaction give some degree of wage-setting power to most firms.[16]

Spet tipični dokaz za Slovenijo :
Gary Fields, Professor of Labor Economics and Economics at Cornell University, argues that the standard "textbook model" for the minimum wage is "ambiguous", and that the standard theoretical arguments incorrectly measure only a one-sector market. Fields says a two-sector market, where "the self-employed, service workers, and farm workers are typically excluded from minimum-wage coverage... [and with] one sector with minimum-wage coverage and the other without it [and possible mobility between the two]," is the basis for better analysis. Through this model, Fields shows the typical theoretical argument to be ambiguous and says "the predictions derived from the textbook model definitely do not carry over to the two-sector case. Therefore, since a non-covered sector exists nearly everywhere, the predictions of the textbook model simply cannot be relied on."[22]

PRoblem modela slovenije, saj so liberatci v Sloveniji postavili model v devedesetih, in model se ni pokazal učinkovit, toda na njemu še vedno ustrajamo . Pa zaradi industrije še vedno ustrajamo, pa čeprav smo le to celi čas zatirali, ker ni šla z modelom, da se s preprodajo da zaslužiti...
Another reason minimum wage may not affect employment in certain industries is that the demand for the product the employees produce is highly inelastic;[24] For example, if management is forced to increase wages, management can pass on the increase in wage to consumers in the form of higher prices. Since demand for the product is highly inelastic, consumers continue to buy the product at the higher price and so the manager is not forced to lay off workers.

Three other possible reasons minimum wages do not affect employment were suggested by Alan Blinder: higher wages may reduce turnover, and hence training costs; raising the minimum wage may "render moot" the potential problem of recruiting workers at a higher wage than current workers; and minimum wage workers might represent such a small proportion of a business's cost that the increase is too small to matter. He admits that he does not know if these are correct, but argues that "the list demonstrates that one can accept the new empirical findings and still be a card-carrying economist."[25]

Si si prebral Arguments in favor of Minimum Wage Laws VS Arguments against Minimum Wage Laws

Until the mid-1990s, a strong consensus existed among economists, both conservative and liberal, that the minimum wage reduced employment, especially among younger and low-skill workers. Kaj je problem pri nas. PRi nas je problem je ta, da podjetnik in industija ni stimulirana za nadaljni razvoj, ampak da se preživi. To je napaka Slovenskega modela, Da podjetnik želi preživet, in ne razvoja in rasti, posledično temu imamo vedno bolj neizkušeno in neizobraženo delovno silo...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Ziga Dolhar ::

solatko,
neplačevanje dela, neprekinjeno zaposlovanje za določen čas, šikaniranja, odpovedi na podlagi podpisov bianco prenehanja delovnega razmerja, ob nastopu zaposlitve, metanje na cesto invalidov, bolanih in nosečnic........


Lahko obrazložiš, kako naše delavce mednarodni viri glede naštetih vprašanj varujejo bolj kot nacionalna zakonodaja?

Hvala.
https://dolhar.si/
««
5 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dvig minimalne plače (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28237934 (5758) Malidelničar
»

Ali še v Slovenij kdo dela za manj kot minimalca? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
639823 (7169) Invictus
»

V kratkem podražitev hrane v Sloveniji 2017 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19236257 (31883) Utk
»

Francija omejila popoldansko službeno elektronsko pošto (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
22351777 (45284) antonija

Več podobnih tem