» »

Vsi bomo darovalci organov

Vsi bomo darovalci organov

««
6 / 10
»»

imagodei ::

offtopic

Ziga> "Po drugi strani pa ne zmorem dojet razočaranja nad nivojem komunikacije, kamor sta padla Daedalus in imagodei. Ad personam, ki ga takooooo rada omenjata, ju kar dobro opiše. Škoda."

Well, vsaj kar se mene tiče: mogoče si je moje izvajanje res možno razlagat kot ad personam, ampak samo, če pogledaš zelo površno. Ni moj namen, da bi kogarkoli diskvalificiral kot sogovornika zaradi njegovih nazorov. Cela stvar se vleče še iz drugih tem, gre pa samo za to, da se bobu reče bob: če ima nekdo totalitaristične nazore, naj to tako pove. Ne pa se pretvarjat, da mu je demokracija domača, pa se je istočasno pripravljen odpovedat temeljnih svoboščin (in to zahtevat tudi od mene) za nek minimum varnosti.

Če je to tisto, kar te moti? Saj verjetno ne namiguješ na tisto drugo - na moje omenjanje slamnatih mož? Ker če pa nekdo tako divje zažiga ptičja strašila, pa čist zares ne moreš imet resne debate z njim - pa naj bo to 100x ad hominem...

Če je pa kaj drugega, pa prosim citat in če sem zares naredil takšno oslarijo, se bom pa tudi opravičil. :)

/offtopic
- Hoc est qui sumus -

Daedalus ::

Overall ne bomo v tej temi prišli nikamor. Glavni argumenti "za" so bili podani, protiargumenti niti niso tako močni. Gre zgolj za ene osebne preference par ljudi, ki smatrajo da jim je kršeno eno krdelo pravic, če so, v kolikor se ne izjasnijo, avtomatsko darovalci organov, kar pa navsezadnje vedno lahko dajo v presojo ustavnosti. Ampak protiargument je "lame" in sigurno ne zdrži vode v smislu razmerja povzročene škode napram koristi. Eno rešeno življenje odtehta poteptan ponos par "načelnežev".


Kjer ti vidiš korist, so ostali ničvredni. Ker se gre za ene par posameznikov, jih lahko mirne volje povozimo. Tako nekak se to bere. Drugače pa ja, ne bomo prišli nikamor. Ko/če to sprejmejo, pa ustavna presoja vsekakor sledi.

Over and out.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dbevfat ::

Daedalus je izjavil:

Jao. Še vedno imam pravico odločat (v nekem omejenem obsegu), kaj se ima s truplom zgoditi, ko umrem. To je moja pravica, kapiš? Tega večina tu ne razume sploh. Ne gre se za truplo, gre se za odločitve posameznika za časa življenja.

Seveda se gre za truplo. Zakaj misliš, da ti tvoj trenutni obstoj garantira neke neodtujljive pravice v prihodnosti? Zadnji stavek se bere, kot da se kot živ lahko odločiš za karkoli in je treba to spoštovati v nedogled po smrti? Zakaj že? Ne razumeš, da se s smrtjo morajo končati marsikatere pravice, ravno zato, ker nisi več živ in ker te pravice nimajo nobenega smisla za truplo? Človekove pravice so pač namenjene živim ljudem, pravice trupel so lahko (in morajo biti) drugačne.

Daedalus je izjavil:

Pejd nazaj, pa poglej kaj sem napisal o oporoki. A to ne vela, ko rataš truplo?? Če si truplo in nimaš pravic, zakaj se pol že kr zdaj ne nuca organov? Mater ste trdi.

Oporoka skrbi za vrednostno zapuščino, ki bo še naprej funkcionirala v tem svetu. Tvoje truplo pa je končalo svojo pot in gre samo še v sežig, torej nima nobene funkcije, grobo rečeno gre za smeti. Sicer se strinjam, da trupel niti slučajno ne smemo obravnavati kot kup gnoja, ampak konec koncev to v bistvu so. In če zagotovimo, da darovanje organov ne bo "pokvarilo" trupla v smislu estetike in podobnih nepotrebnih zapletov (npr. da en teden čakaš, da ti vrnejo truplo za pogreb), potem res ne vidim, kje je tak problem, če greš pač v sežig brez ledvic.
nvr2fat

WarpedGone ::

Kaj pa brez oči, glave, desne roke?
Zbogom in hvala za vse ribe

Keyser Soze ::

Daedalus je izjavil:

Kjer ti vidiš korist, so ostali ničvredni. Ker se gre za ene par posameznikov, jih lahko mirne volje povozimo. Tako nekak se to bere. Drugače pa ja, ne bomo prišli nikamor. Ko/če to sprejmejo, pa ustavna presoja vsekakor sledi.

Over and out.

Maš prav. Dejmo spoštovat "preseravanja" posameznikov, pa čeprav so zaradi tega na liniji človeška življenja. Zakaj bi recimo otroku določene verske skupine dali transfuzijo, če pa s tem povozimo njihovo dostojanstvo. Kri dugega bi mu rešila življenje, ampak menda ga ne bomo "umazali" in ga tako naredili nevrednega v očeh njegovih staršev. Bolje mrtev kot pa "neljubljen" s strani "dostojanstva povoženih" staršev.

Thumbs up Daedalus. Oba.

WarpedGone je izjavil:

Kaj pa brez oči, glave, desne roke?

7-10% manj pepela. Niti ne opaziš razlike v teži.

Me pa še vedno zanima kaj se zgodi s truplom če predstavlja veliko biološko nevarnost?
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

zee ::

Takšna trupla se IMO zažge pri zelo visoki temperaturi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Daedalus ::

Dejmo spoštovat "preseravanja" posameznikov, pa čeprav so zaradi tega na liniji človeška življenja. Zakaj bi recimo otroku določene verske skupine dali transfuzijo, če pa s tem povozimo njihovo dostojanstvo. Kri dugega bi mu rešila življenje, ampak menda ga ne bomo "umazali" in ga tako naredili nevrednega v očeh njegovih staršev. Bolje mrtev kot pa "neljubljen" s strani "dostojanstva nepovoženih" staršev.


Keyser, a ti kdo preprečuje imet kartico darovalca? A komurkoli to kdorkoli preprečuje? Ne. Gre se zgolj za vprašanje, a lahko država privzeto "podržavi" dele tvojega telesa, ali je to nekaj, kar zahteva nedvoumno privolitev vsakega posameznika.

Kar se pa tiče situacije, ki jo opisuješ - obstajajo ja. In zaradi njih ljudje umirajo, ja. Kot sem že napisal - prisilno te nihče ne more zdravit (so neki mejni primeri, vem), ali tvojega otroka, če se s tem ne strinjaš. Nisem pričakoval, da bo večina to razumela. Sem pa pričakoval tak odziv. Tak da daj si duška, kaj čem drugega rečt.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DarwiN ::

Daedalus: Samo za info. A boš ti sprejel tuj organ, če se slučajno zgodi da ga v prihodnosti potrebuješ za rešitev tvojega življenja? Po defaultu sprejel ali odvrnil, kar konec koncev tudi lahko.. Da ali ne ?

Ker če ljudje po defaultu sprejemajo, morajo tudi po defaultu darovati.By my book. Če pa kdo naprimer zaradi Mohameda tega ne želi, pa se mora za to sam posebej izrazit, tako kot tudi tisti ki organa ne želi prejeti, ker je oboje v nasprotju z deafaultom.. Ane?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tsh2 ::

na prvi pogled bi bil skoraj proti obveznemu darovanju organov. ampak ko na stvar pogledam racionalno vidim, da s tem ne bo nihče nič trpel, veliko pa ljudi pa bo pridobilo. tu sem spet proti držanju nesmiselnih zakonov in pravic, ki nikomur ne koristijo in samo škodijo.

Daedalus je izjavil:

Če si truplo in nimaš pravic, zakaj se pol že kr zdaj ne nuca organov? Mater ste trdi.


če si truplo res nimaš več pravic. dokaz pa je, da če tvoje truplo zaštiham v srce ne bom šel v zapor, ker nisi več živ.

Aston_11 ::

Dokler imaš možnost izbire med tem, ali boš ostal darovalec ali ne, potem ti neke pravice niso kršene. V mejnih primerih, ko te pravice ne bi moral udejaniti, pa bi ti lahko bile.

Po moje bodo ljudje zaradi iracionalnih razlogov težko prebavili idejo, da jih bodo po smrti rezali in jim jemali ven organe, čeprav to ne predstavlja nobene resne škode in čeprav bodo imeli možnost izbire.

@deadalus: Po mojem bi se počasi moral odločiti, proti čemu si: proti uporabi organov ali te matra ta default sistem ali oboje, ker smo očitno zelo trdi, da ne razumemo argumentacije "trdosti". Žiga je imel kar prav.

Ej, svojci se lahko odločijo, da te kremirajo (zroštiljajo tudi famozne organe), za časa življenja pa nimamo možnosti, da bi izbrali med tem, ali nas bodo kremirali ali ne, niti nam ne zakonodaja nudi te možnosti, da bi se o tem lahko odločili? Ni ne po defaultu, ne brez defaulta. Da pa bi šarili po mojem truplu, predenj me sežgejo, to pa ne, ker nisem opt.in.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Daedalus ::

če si truplo res nimaš več pravic. dokaz pa je, da če tvoje truplo zaštiham v srce ne bom šel v zapor, ker nisi več živ.


Em, wrong. Sej rečem, osnove.

Daedalus: Samo za info. A boš ti sprejel tuj organ, če se slučajno zgodi da ga v prihodnosti potrebuješ za rešitev tvojega življenja? Po defaultu sprejel ali odvrnil, kar konec koncev tudi lahko.. Da ali ne ?


Na to ne bom direktno odgovoril, ker pač ne gre. Je preveč odvisno od morebitne situacije in okoliščin.

Ker če ljudje po defaultu sprejemajo, morajo tudi po defaultu darovati.By my book.


Zakaj pol nimamo opt-out sistema darovanja krvi? By your book je vredno tolko, kot by my book. To je lahko kvečjemu osebno mnenje, ne pa norma.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::


>> Kaj pa brez oči, glave, desne roke?
7-10% manj pepela. Niti ne opaziš razlike v teži.

Hja, vsi pozabljate svojce. Ko je človek mrtev, je dejansko odpadek ampak ne v očeh njegovih bljižnih in žalujočih. Podržavljenje trupla ni kraja umrlemu ampak kraja njegovim svojcem. Grem stavit da bi velika večina zagovornikov drastično spremenilo tole stališče, če bi bil tisti umrli slučajno vaš otrok, mama, žena, mož. Seveda, sedaj tega ne bo nihče na glas priznal. Ko pa si v taki situaciji, pa si nenadoma hudo navezan na tisto, kar je še ostalo in zelo občutljiv na to, kaj "sistem" počne z njim.

Ker če ljudje po defaultu sprejemajo

Ne, ni default sprejemanja organa ampak je predlog in dovoljenje. Tvoje lastno, če pa tega nisi sposoben, pa dovoljenje tvojega zastopnika, običajno najbližjega svojca.

In celoten problem je ravno to - da se privzema nek odgovor. Hočejo met binarnen postopek z default vrednostjo "družbi" v korist.
Oprostite - to je poseg v zasebnost. Družba ne obstaja, obstajajo samo posamezniki.

Poenostavite raje birokracijo, da bo omogočala enostavno izražanje lastne volje in opredeljevanje.
Ne pa da zaradi obupno štoraste birokracije, preskočite vprašanje.

Tole je še večji kriminal, kot izbris iz registra prebivalstva - slavni izbrisani.
Zbogom in hvala za vse ribe

Aston_11 ::

Daedalus je izjavil:

če si truplo res nimaš več pravic. dokaz pa je, da če tvoje truplo zaštiham v srce ne bom šel v zapor, ker nisi več živ.


Em, wrong. Sej rečem, osnove.


Pa še namen zakonodajalca pri tem omeni - skrunitev trupla ne dokazuje, da ima truplo pravice. V bistvu isti člen tudi prepoveduje kremirjanje, saj s tem truplo oskruniš. Da se še posujem s pepelom - tole z nožem bi bilo rer neupravičeno, kremiranje pa je kao upravičeno...

WarpedGone je izjavil:


>> Kaj pa brez oči, glave, desne roke?
7-10% manj pepela. Niti ne opaziš razlike v teži.

Hja, vsi pozabljate svojce. Ko je človek mrtev, je dejansko odpadek ampak ne v očeh njegovih bljižnih in žalujočih. Podržavljenje trupla ni kraja umrlemu ampak kraja njegovim svojcem. Grem stavit da bi velika večina zagovornikov drastično spremenilo tole stališče, če bi bil tisti umrli slučajno vaš otrok, mama, žena, mož. Seveda, sedaj tega ne bo nihče na glas priznal. Ko pa si v taki situaciji, pa si nenadoma hudo navezan na tisto, kar je še ostalo in zelo občutljiv na to, kaj "sistem" počne z njim.

Ker če ljudje po defaultu sprejemajo

Ne, ni default sprejemanja organa ampak je predlog


Pravice svojcev torej se vmešavajo v opt-in in opt-out.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

tsh2 ::

Daedalus je izjavil:

Kdor neupravičeno skrije, odnese, poškoduje, uniči ali kako drugače oskruni truplo, del trupla, ali posmrtne ostanke, se kaznuje z zaporom do dveh let.


ja pa veš kaj je namen tega zakona? namen je, da ne bi kakšni psihoti delali vaje na truplih, kako se izživljati potem na živih ljudeh. tako da je ta zakon koristen/zdravo-razumski. tvoje vztrajanje na nedarovanju organov pa ni tako. je nerazumno in temelji na nekem čudenm strahu pred tem, da bodo ljudi potem pobijali za organe.

Daedalus ::

@deadalus: Po mojem bi se počasi moral odločiti, proti čemu si: proti uporabi organov ali te matra ta default sistem ali oboje, ker smo očitno zelo trdi, da ne razumemo argumentacije "trdosti". Žiga je imel kar prav.


Žiga je imel prav, seveda. Drugače pa še zadnjič, nedvoumno. Moti me default sistem.

In celoten problem je ravno to - da se privzema nek odgovor. Hočejo met binarnen postopek z default vrednostjo "družbi" v korist.
Oprostite - to je poseg v zasebnost.

Poenostavite raje birokracijo, da bo omogočala enostavno izražanje lastne volje in opredeljevanje.
Ne pa da zaradi obupno štoraste birokracije, preskočite vprašanje.


Jap, takole na kratko. Brez filozofiranja in ostalega nepotrebnega bloata.

je nerazumno in temelji na nekem čudenm strahu pred tem, da bodo ljudi potem pobijali za organe.


Kje sem pa napisal, da me je strah tega? Ne se iti preveč psihologije... ker sfališ.


ja pa veš kaj je namen tega zakona? namen je, da ne bi kakšni psihoti delali vaje na truplih, kako se izživljati potem na živih ljudeh.


Na kratko, zaščita trupla pred zlorabo. Tvoj case je pač padel - če truplo zaštihaš, seveda še kako (kazensko) odgovarjaš.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

borchi ::

Grem stavit da bi velika večina zagovornikov drastično spremenilo tole stališče, če bi bil tisti umrli slučajno vaš otrok, mama, žena, mož. Seveda, sedaj tega ne bo nihče na glas priznal. Ko pa si v taki situaciji, pa si nenadoma hudo navezan na tisto, kar je še ostalo in zelo občutljiv na to, kaj "sistem" počne z njim.

jaz bi bil tudi za to, da po smrti kot svojec ne morem override-at pokojnikove želje (tako imajo menda v avstriji). bil bi tudi za to, da se (v primeru otroka) omogoči staršem, da se njihova volja po smrti otroka ne spoštuje več (če se je starš za otrokovega življenja odločil, da bodo otrokovi organi lahko presajeni, potem si po otrokovi smrti ne more premisliti). jaz si npr. ne zaupam. čisto možno se mi zdi, da bi bil v taki situaciji nezmožen kakršnekoli racionalne odločitve in bi mi bilo kasneje žal, da niso otrokovi organi komu rešili življenja...

Jap, takole na kratko. Brez filozofiranja in ostalega nepotrebnega bloata.

hrvaška je stvar popolnoma poenostavila. po sprejetju zakona so za 5x povišali število transplantacij. stvar očitno deluje v "banana" in "nebanana" državah.
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

DarwiN ::


Na to ne bom direktno odgovoril, ker pač ne gre. Je preveč odvisno od morebitne situacije in okoliščin.

Oba veva o za kakšne situacije gre..Za takšne povprečne v katerih se nenadejano danes znajdejo ti ljudje ki kritično potrebujejo organ, da bi lahko naprej živeli in videli odraščati svoje bližnje.... Gotovo nisem mislil na 90 letnika z multiple organ failure... Ampak saj je bilo jasno, da se boš izmikal..Le zakaj, I wonder..
V primeru da ti jutri prične odpovedovati srce, evo...

Pa dejansko tvoj odgovor sploh ni tolk važen. Če jutri zaradi nekega razloga izgubiš zavest in nisi sposoben sam odločati, potrebuješ pa organ za sorazmerno normalno življenje (ne kot vegeta), bodo v bolnišnici naredili vse, da ti priskrbijo ta organ...In ti boš še kako hvaležen...Hočeš ali nočeš, po defaultu si prejemnik..Biti po defaultu darovalec, se pa izmikaš...Textbook definicija hinavščine...

Zakaj pol nimamo opt-out sistema darovanja krvi?

Z istim razlogom kot do sedaj nismo imeli tega opt-out sistema glede organov... Krvi se s trenutnim sistemom pridobi dovolj, zato ni potrebe. Če bi pa ljudje zaradi pomanjkanja donatorske krvi začeli umirati, in to ne v sorazmerno konstantnem številu, temveč naraščujoče, kjer praktično nebi bilo videti konca, potem verjami da bi imeli tudi ta sistem... In bilo bi še kako moralno, ter pravično do vseh..

Z organi je pa situacija vedno bolj kritična. Vedno več ljudi umira.. Prebivalstvo se stara, pravtako pa tudi kvaliteta življenja v vedno poznejših letih.... Pomanjkanje je in bo vsak dan večje..

In zakaj torej nebi direktno prešli na najbolj učinkovit, ter najbolj logičen/pravičen sistem?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

WarpedGone ::

jaz bi bil tudi za to, da po smrti kot svojec ne morem override-at pokojnikove želje (tako imajo menda v avstriji)

Js tut, razumem pa zakaj imajo sedaj pri nas svojci "več besede" kot pokojnik, čeprav je to na prvo žogo "čisto mim".
Pokojnik je mrtev in on ne trpi več. Svojci pa so še tu in trpijo sedaj. Oni so odgovorni, da organizirajo in speljejo pokop in ga tudi plačajo. Je za pretehtat a se jih naj upošteva pri temu al ne.

Bol ko študiram o temu, bol se nagibam v smer da morajo met šanso overridat pokojnikovo željo.
Zbogom in hvala za vse ribe

borchi ::

Js tut, razumem pa zakaj imajo sedaj pri nas svojci "več besede" kot pokojnik, čeprav je to na prvo žogo "čisto mim".
Pokojnik je mrtev in on ne trpi več. Svojci pa so še tu in trpijo sedaj. Oni so odgovorni, da organizirajo in speljejo pokop in ga tudi plačajo. Je za pretehtat a se jih naj upošteva pri temu al ne.

Bol ko študiram o temu, bol se nagibam v smer da morajo met šanso overridat pokojnikovo željo.

hja, pa bomo pustili, da sorodniki overridajo npr. pokojnikovo oporoko?
l'jga

WarpedGone ::

Že sedaj jo delno lahko, če pokojnik reče - tale sin pa ničesar ne dobi. Nujni delež.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ziga Dolhar ::

... vendar mu pokojnik [ob izpolnjevanju zakonskih pogojev] lahko odvzame tudi to.

Ups, še en primer, ko je pravo nad voljo zapustnika (ki ne more odvzeti nujnega deleža) in dediča (ki si občasno ne zasluži niti nujnega deleža).

No, sicer pa - zakonito dedovanje je tudi zgolj opt out :D.
https://dolhar.si/

Daedalus ::

Pa dejansko tvoj odgovor sploh ni tolk važen. Če jutri zaradi nekega razloga izgubiš zavest in nisi sposoben sam odločati, potrebuješ pa organ za sorazmerno normalno življenje (ne kot vegeta), bodo v bolnišnici naredili vse, da ti priskrbijo ta organ...In ti boš še kako hvaležen...Hočeš ali nočeš, po defaultu si prejemnik.


Ni nujno. Lahko da jim bojo moji starši/partnerka v skladu z mojo željo za primer takega stanja rekli pull the plug. Tako da naj te špekulacije ne zavedejo preveč.

Krvi se s trenutnim sistemom pridobi dovolj, zato ni potrebe. Če bi pa ljudje zaradi pomanjkanja donatorske krvi začeli umirati, in to ne v sorazmerno konstantnem številu, temveč naraščujoče, kjer praktično nebi bilo videti konca, potem verjami da bi imeli tudi ta sistem... In bilo bi še kako moralno, ter pravično do vseh..


To je kvečjemu iz nuje. Sej primer je podoben kot takrat, ko državi začne zmanjkovat keša. Lahko nabije davke al pa spudbuja podjetništvo. In tu isto - lahko se zadeve loti s spodbujanjem in omogočanjem kakih ugodnosti (recimo pri zavarovanju), lahko pa odredi dodatno obveznost, Kateri pristop pa je bolj zdrav, je pa precej jasno. To je vsa moja poanta.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

WarpedGone ::

vendar mu pokojnik [ob izpolnjevanju zakonskih pogojev] lahko odvzame tudi to.

Pravna teorija to dopušča ja, vendar enkrat mesečno poslušam iz ust pravnice kako hudimano težko je v praksi to speljat. Težko == redko. Verjetno imajo sodniki dober razlog, da se temu izognejo, če se le da.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

[hamax: Odstranjen del, ki se je nanašal na izbrisano sporočilo.]

Kar se darovanja organov tiče, vse tiste, ki ste proti obveznemu je, je lahko globoko sram. Namesto da bi bili veseli, da lahko po smrti komu pomagate, delate neko dramo. In kot rečeno - organ bi pa z veseljem sprejeli, če bi ga potrebovali. Kako se že takim reče?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Daedalus ::


Kar se darovanja organov tiče, vse tiste, ki ste proti obveznemu je, je lahko globoko sram. Namesto da bi bili veseli, da lahko po smrti komu pomagate, delate neko dramo. In kot rečeno - organ bi pa z veseljem sprejeli, če bi ga potrebovali. Kako se že takim reče?


No, daj si še ti duška. Če se boš le boljše počutil, kr;)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Ziga Dolhar ::

WarpedGone je izjavil:

vendar mu pokojnik [ob izpolnjevanju zakonskih pogojev] lahko odvzame tudi to.

Pravna teorija to dopušča ja, vendar enkrat mesečno poslušam iz ust pravnice kako hudimano težko je v praksi to speljat. Težko == redko. Verjetno imajo sodniki dober razlog, da se temu izognejo, če se le da.


Ne le teorija - ampak zakon je tisti, ki postavlja visoke kriterije (za razdedinjenje in dedno nevrednost). Konec koncev gre za izjemo, in te je potrebno interpretirat restriktivno.

No, sicer se pa bodoči zapustnik lahko posluži še pogodbenih institutov [po obligacijskem zakoniku], s katerimi lahko doseže primerljiv učinek :).
https://dolhar.si/

k4vz0024 ::

Keyser, a ti kdo preprečuje imet kartico darovalca? A komurkoli to kdorkoli preprečuje? Ne. Gre se zgolj za vprašanje, a lahko država privzeto "podržavi" dele tvojega telesa, ali je to nekaj, kar zahteva nedvoumno privolitev vsakega posameznika.

Točno to, 1+

DarwiN ::

Ni nujno. Lahko da jim bojo moji starši/partnerka v skladu z mojo željo za primer takega stanja rekli pull the plug.

Po defaultu si še vedno prejemnik.. Če nimaš nobenega sorodstva si prejemnik, pa tudi če ga imaš si, le da ga oni nato morda overridajo, tako kot lahko ti overridaš ta prihajajoči zakon..

Seveda se pa dobro zavedaš da je ta tvoj argument le teoretičen, tako kot lahko teoretično pullaš the plug v tem trenutku s skokom iz 6. nadstropja.
V real life-u pa "nihče" z realnimi možnostmi sorazmerno normalnega nadaljnega življenja ne zavrne organa... Seveda so dileme v določenih situacijah, pri znatnem brain damagu itd, vendar po defaultu smo vseeno "vsi" prejemniki..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daedalus ::

Ta logika ne drži vode. Mogoče za tebe, za mene ne. To je tako kot bi rekel, da smo po defaultu vsi prejemniki (nujne) medicinske pomoči. Kaj hočeš s tem povedat? Da se bo medicinski sistem potrudil vsakemu pomagat, kolker najboljše ve in zna? Ja sej zato ga mamo in plačujemo. Če temu ne bi bilo tako, bi v sedanji obliki zgubil smisel obstoja.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Okapi ::

Ja sej zato ga mamo in plačujemo.
In to obvezno.

O.

Daedalus ::

In kaj hočeš s tem povedat?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DarwiN ::

Daedalus: Ok, torej smo jasni. Če ti jutri prične odpovedovati srce, ga ti ne boš po defaultu pritrdilno sprejel, ampak le morda.. Pretehtal boš med hitro se bližajočo smrtjo ter potencialnim dolgim življenjem in se morda odločil za hitro smrt.. Če boš pa naprimer v umetno vzbujeni komi in sam nezmožen te odločitve, imajo pa te iste napotke že v tem trenutku tvoji bližnji. Mar ne? Pa ne zdaj rečt, da boš jim napotke kako in kaj v določeni situaciji komaj jutri zaupal.. Jutri je lahko že prepozno..Včeraj bi že moral, sicer tvoji že tako medli argumenti ne držijo vode..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

WarpedGone ::

Kar se darovanja organov tiče, vse tiste, ki ste proti obveznemu je, je lahko globoko sram. Namesto da bi bili veseli, da lahko po smrti komu pomagate, delate neko dramo. In kot rečeno - organ bi pa z veseljem sprejeli, če bi ga potrebovali. Kako se že takim reče?


Kakšna logika je pa to? Non sequitor na kvadrat.
Če ne maram da nekdo drug odloča namesto mene o meni, sm kr avtomatsko proti in me mora bit sram.

Ne, sram naj bo tistega, ki tako sklepa.
Zbogom in hvala za vse ribe

Daedalus ::

@Darwin - še enkrat. Ne se iti psihoanalize, ker izpadeš trapast. Da se motiš verjetno ni treba posebej poudarjat?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DarwiN ::

Deadalus: A kot zadnjo potezo pa uporabiš tisto osnovnošolsko "to si ti, kaj sem pa jaz?" ?...

Nima smisla... Live long and prosper.. \\ //
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daedalus ::

Lej, ti si se odločil špekulirati na podlagi pomanjkljivih informacij. Na to kaj drugega težko odgovorim. Če pa misliš da ti bom razlagal svoje "zadnje želje" po javnem forumu, si pa res hud optimist.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

sprasujem ::

Bistvo:
Za tem novim zakonom je spet farmacevtskilobi, saj da bi telo sprejelo tuj organ, se moraš šopat z protiimunskimitabletami ergo mastni denarci za ta podjetja.
Velika verjetnost kasneje pa je da fašeš še kakšn rak, pa še zdravila za to bodo punucal na teb.

Še večje bistvo: Ma ljudje božji pustite me pri miru, vsaj po smrti.

Še še večje bistvo: Vi pa ste štručkoti, glavni na slo techu, sam da resnice ni treba
prikazat.

imagodei ::

W1> "Kakšna logika je pa to? Non sequitor na kvadrat.
Če ne maram da nekdo drug odloča namesto mene o meni, sm kr avtomatsko proti in me mora bit sram.
Ne, sram naj bo tistega, ki tako sklepa."


No, o tem govorim... Pol pa to izpostaviš, pa ljudje rečejo, da se greš ad hominem...
- Hoc est qui sumus -

Wrop ::

Zakaj bi pomagali tistemu, ki je v komi zaradi slabega srca? Zakaj bi pomagali enemu, če mu pa lahko čez "en teden" vzamemo jetra in dve ledvici, da pomagamo trem ljudem.

Da bi kar avtomatično vzeli, sem proti. Da ti avtomatično dajo, sem za. Potem naj se pa vsak sam po svoji vesti odloči, kaj naj naredijo z njegovim telesom, ko nastopi smrt. Če je trenutni postopek preveč birokratski, naj ga pač poenostavijo.
Če grem še dlje, bi rekel takole. Vsak sam se odloči, kaj naj naredijo z njegovimi notrajnimi organi (npr. ledvici, jetra, srce...), če se človeka ne da rešiti. Te odločitve ne morejo preglasovati bližnji. Če se v času življenja nisi opredelil, se vpaša bližnje.
Če si se opredelil, da svoje truplo daš v znanstvene namene, je naloga svojcev, da to spoštujejo, če tega nočejo, se upošteva njihova volja.

dbevfat ::

sprasujem je izjavil:

Bistvo:
Za tem novim zakonom je spet farmacevtskilobi, saj da bi telo sprejelo tuj organ, se moraš šopat z protiimunskimitabletami ergo mastni denarci za ta podjetja.
Velika verjetnost kasneje pa je da fašeš še kakšn rak, pa še zdravila za to bodo punucal na teb.

Točno tako, samo še v hujši meri: čisto zadaj so v resnici Kučan, Obama in Elvis.

sprasujem je izjavil:

Še večje bistvo: Ma ljudje božji pustite me pri miru, vsaj po smrti.

Sem prepričan, da te po smrti taka operacija ne bi motila. Mogoče bi te malo bolelo, ampak saj bi dobil anestezijo. :P
nvr2fat

Invictus ::

En povzetek ...

Mislim da tukaj praktično ni nikogar,ki ne bi daroval svojih organov, če bi situacija tako nanesla. Samo debata je prešla iz nekega komentiranja zakona v medsebojna obtoževanja zaradi ne vem kakih idej o tem kdo ima daljšega.

Poanta tega zakona je, da bi bil vsak državljan po defaultu darovalec. Sam sem proti temu. Kot je bilo rečeno, naj spremenijo postopek za status darovalca (recimo preko interneta + certifikat).

Zakaj ne bi potem zaradi pomanjkanja zdravnikov in trupel vsak primeren postal še subjekt za obdukcijo? Kar po defaultu? Saj je samo truplo ...

Ali pa ali bi bili po defaultu testerji za cepivo za novo gripo? Bi prišla na dom pošta in bi vas kar lepo določili za testiranje? Najbrž se ne bi strinjali.

Vsak poseg države v osebne pravice je treba takoj ustaviti. Ne glede na javni interes.

Ima kdo sploh statistiko koliko organov presadijo pri nas na leto? In kakim pacientom? Javni interes najbrž ni v tem da pijančku zamenjajo jetra ... ali pač ???

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

PaX_MaN ::

Ima kdo sploh statistiko koliko organov presadijo pri nas na leto? In kakim pacientom? Javni interes najbrž ni v tem da pijančku zamenjajo jetra ... ali pač ???

Podatke za zadnji dve leti imaš v predlogu zakona, stran 4:


(ČL - čakalna lista
Prid - pridobljenih organov)

dbevfat ::

Invictus je izjavil:

Zakaj ne bi potem zaradi pomanjkanja zdravnikov in trupel vsak primeren postal še subjekt za obdukcijo? Kar po defaultu? Saj je samo truplo ...

Zato, ker s tem ne rešiš direktno življenja nekomu drugemu. Zato tudi ni sprejemljivo, da bi trupla predeloval v milo in podobne blodnje. Ključno tukaj je to, da se greš take posege če in samo če s tem nekomu rešiš življenje. To smo poudarili že približno 100x. Zaradi tega zakona ne bo profitiral nekdo, ki ima samo manjšo okvaro na srcu, temveč tisti, ki ima le še 3 mesece življenja, če ne dobi novega srca.

Invictus je izjavil:

Vsak poseg države v osebne pravice je treba takoj ustaviti. Ne glede na javni interes.

Absolutne svobode ni. Osebne pravice so omejene s pravicami drugih. Ti si že mrtev, nekdo drug pa ima še šanso. Zakaj bi imelo truplo pravico obdržati npr. eno ledvico, ki bo čez 2 dni itak upepeljena, če pa lahko živemu osebku pomagamo, da preživi?

Invictus je izjavil:

Ima kdo sploh statistiko koliko organov presadijo pri nas na leto? In kakim pacientom? Javni interes najbrž ni v tem da pijančku zamenjajo jetra ... ali pač ???

Prejšnji teden sem videl nekaj statistike, vendar nimam linka: na organe čaka nekaj sto ljudi, 30% ljudi na tej čakalni listi umre zaradi pomanjkanja organov. Javni interes ni menjati jeter po nekih kriterijih, temveč vsakemu, ki to nujno potrebuje. Čim vpelješ neke dodatne pogoje, prideš na izredno nevarna tla. Starejšim od 65 nima smisla presajati organov, ker niso več družbeno koristni. Športnikom tudi ne, ker so rizična skupina. Tebi ne, ker npr. delaš za računalnikom in ti, če se potrudiš, zadošča ena ledvica. Ne moreš se iti tako. Kakim pacientom, se sprašuješ? Takim, ki organe potrebujejo, ne takim, ki izpolnijo neke nejasne in sporne zahteve.
nvr2fat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dbevfat ()

sprasujem ::

dbevfat :: danes, 14:43:12

Točno tako, samo še v hujši meri: čisto zadaj so v resnici Kučan, Obama in Elvis.


dbevfat, ti si jih omenil, nisem jaz. Pa ne mi govort da znaš brat misli.

Osebne pravice so omejene s pravicami drugih

Pravice drugih so omejenje s pravico posameznika. Me lahko takoj vržejo v ocean
kjer ni meja države, po smrti. Plačam za to.

Javni interes ni menjati jeter po nekih kriterijih, temveč vsakemu


Kaj pa ti veš, kaj je javni interes. Tudi jaz imam pravico soustvarjati javno mnenje.
To kar politiki predlagajo ni javni interes, ampak manjšinski, od elite. Dokaz je že zgodba z bulmastifi.

Sicer pa nikoli ne vzamem organa od drugega.

Zgodovina sprememb…

klemenSLO ::

Tale zakon bi moral po hitrem postopku sprejet. Verjetno bi blo tko kot pri protikadilskemu: na začetku vsi glasni, sedaj pa je vse tiho in smo vsi skupaj zadovoljni.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

dbevfat ::

sprasujem je izjavil:

Osebne pravice so omejene s pravicami drugih

Pravice drugih so omejenje s pravico posameznika.

Ne, narobe si razumel, karkoli si že bral. Izhodišče je posameznik in njegove pravice so omejene s pravicami drugih. Pravice skupin in družb so komozitne in izpeljane, pravice posameznika pa so dane in neodtujljive (oz. v razvitih družbah naj bi bile).

sprasujem je izjavil:

Kaj pa ti veš, kaj je javni interes. Tudi jaz imam pravico soustvarjati javno mnenje.
To kar politiki predlagajo ni javni interes, ampak manjšinski, od elite. Dokaz je že zgodba z bulmastifi.

Ne ločiš med mnenjem in interesom. Javni interes je recimo za čim nižje davke dobiti najboljšo zdravstveno oskrbo. Eden od teh načinov je privzeto opt-in darovanje organov. Javno mnenje pa se lahko proti temu interesu izreče, tako kot to počneš ti. Bulmastifi imajo tukaj veze toliko, kot kuhano korenje.

sprasujem je izjavil:

Sicer pa nikoli ne vzamem organa od drugega.

Upam, da ti ne bo treba. Če pa ti bo, si boš pa mogoče premislil in mogoče organ tudi dobil. Odvisno, kako bo s tem zakonom.
nvr2fat

Daedalus ::

Upam, da ti ne bo treba. Če pa ti bo, si boš pa mogoče premislil in mogoče organ tudi dobil. Odvisno, kako bo s tem zakonom.


To seveda nima nikakršne veze s tem predlogom zakona. Zavajaš, po domače povedano.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

dbevfat ::

Daedalus je izjavil:

To seveda nima nikakršne veze s tem predlogom zakona. Zavajaš, po domače povedano.

Uh, seveda ima vezo. Če si na spisku, ker rabiš nek organ, v 30% primerih umreš. S tem zakonom se poviša število organov, ki so v danem trenutku na voljo. Torej se procent umrljivosti zaradi pomanjkanja organov zniža. Če bo poba - upam, da ne - eden tistih 30%, potem mu ta zakon pomeni razliko med življenjem in smrtjo. Zdaj razumeš povezavo?
nvr2fat

Daedalus ::

Še vedno je ta povezava zgolj špekulacija. Ker nimaš podatkov za naš prostor, ki bi kazali drugače. Al pa provajdaj link, če jih maš.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

sprasujem ::

Ne, narobe si razumel, karkoli si že bral. Izhodišče je posameznik in njegove pravice so omejene s pravicami drugih. Pravice skupin in družb so komozitne in izpeljane, pravice posameznika pa so dane in neodtujljive (oz. v razvitih družbah naj bi bile).
Se strinjam

Ne ločiš med mnenjem in interesom. Javni interes je recimo za čim nižje davke dobiti najboljšo zdravstveno oskrbo. Eden od teh načinov je privzeto opt-in darovanje organov. Javno mnenje pa se lahko proti temu interesu izreče, tako kot to počneš ti. Bulmastifi imajo tukaj veze toliko, kot kuhano korenje.

Deloma se strinjam.Javni interes je sploh bit zdrav in ne hodit k zdravniku.
Javn interes jr tu hkrati javno mnenje.Bulmstifi in ta zakon: povezava NE kuhano korenje ampak politiki(levi,desni oz parlamentarni)

Ne vzamem organa, pa tud če mi s pištolo merijo v čelo. Zato ker nočem da ratajo organi tko kt eno blago v trgovini.

Zgodovina sprememb…

««
6 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Darovanje organov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13420180 (17018) Pika na i
»

Pogreb in cene

Oddelek: Loža
468857 (6183) Invictus
»

Doniranje ledvice

Oddelek: Loža
224153 (2906) fosil
»

Darovanje organov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810560 (9360) Kaboom
»

Darovanje organov

Oddelek: Problemi človeštva
71278 (1206) Daedalus

Več podobnih tem