» »

Opera za iPhone

Opera za iPhone

engadget - Pri Operi ponosno razglašajo, da bodo na Mobile World Congressu svetu predstavili Mini različico svojega mobilnega brskalnika, Opere, za Applov iPhone. Najverjetneje je vse skupaj le PR-stunt, saj je ena izmed Applovih klavzul za razvijalski program za iPhone OS tudi zavračanje aplikacij, ki podvajajo funkcionalnost tovarniško nameščenih, Applovih aplikacij. Z vgrajenim mobilnim Safarijem skorajda ni možnosti, da bi Apple dovolil uradno nameščanje Opere, čeprav so pri Operi prepričani, da bo Opera Mini odobrena. Pri Engadgetu zato špekulirajo, da bi Opero Mini lahko delili prek Cydia Store, ki je eden izmed glavnih virov za aplikacije, ki jih Apple zavrne in za katere je potreben Jailbreak iPhonea in iPod Toucha. Vseeno lahko med 15. in 18. februarjem, ko bo potekal MWC, pričakujemo Opero Mobile 10 za Symbian, Android in Windows Mobile.

Omenimo še, da je Adobe v decembru prejel kar 7 milijonov zahtevkov za Adobe Flash, ki bi deloval na iPhoneu in iPod Touchu in bi tako omogočal ogled celotnega spleta, tudi npr. YouTubea neposredno iz brskalnika. Celotna saga med Adobeom in Applom se je začela že skorajda točno 2 leti nazaj, ko so pri Adobeu objavili, da so že sestavili ekipo, ki bo razvila Flash za iPhone. Svoje besede so nekaj dni za tem požrli, medtem ko so spet skoraj točno leto dni kasneje oz. lanskega februarja skupaj z Applom najavili, da je iPhone različica Flasha že na poti. Od takrat so se stvari ponovno obrnile na slabše, saj je izid Flasha v tej dvoletni sagi prav zdaj najbolj neverjeten.

Pri Adobe-u so povedali tudi, da bo Flash 10.1 za mobilne naprave na Androidu zahteval nekaj popravkov, kar so prav tako izvedeli pri Engadgetu. Adobe so povprašali o stvareh po govoricah, da bo Flash zahteval najnovejšo različico Androida 2.1, v nejasnem odgovoru pa pri Adobeu tega niso zanikali.

No, lastniki Droida, Heroja in Nexusa so najverjetneje na varnem.

60 komentarjev

«
1
2

squngy ::

Najberš se te najave o podpori "slučajno", pojavijo približno okoli izida novih iphonov/touchev/padov...

sirotka ::

Ipad je ze zunaj, iphona sigurno ne bo vsaj do junija. Pa tud problemov nimajo s slabo prodajo. Se mi pa zdi malo verjetno, da bodo posloval prek cydie.

strictom ::

Lastniki Tattooja pa v kiti, ker ni firmware updejta. Buggy ol' 1.6 :(
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

P4ajo ::

zadnje dni so pri operi tudi drugače dejavni, čež vikende do poznih večerov...
Novi snapshoti za opero 10.5 prihajajo dnevno, včasih tudi dvakrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: P4ajo ()

xyxyxyxy ::

Res jim lahko samo čestitamo za zagnanost, delajo s polno paro, tudi med vikendi, danes je že izšla Beta 10.50!

zee ::

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Zmajc ::

zee je izjavil:

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?


Zakaj bi nekdo uporabljal **insert random browser** v Windowsih, ce ima na njih ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?

squngy ::

zee je izjavil:

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?


Zame bi bil že opera link več kot dost dober razlog, če pa imaš slučajno kje slabšo povezavo, ali pa plačuješ po kilobitih je pa opera turbo kot mana z neba :)

P4ajo ::

squngy je izjavil:

zee je izjavil:

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?


Zame bi bil že opera link več kot dost dober razlog, če pa imaš slučajno kje slabšo povezavo, ali pa plačuješ po kilobitih je pa opera turbo kot mana z neba :)


saj opera mini mislim da ima že vgrajeno precje večjo kompresijo, kot ponuja opera turbo.

Ampak nevem, zakah nebi raje Opere Mobile dali gor, se mi zdi bolj primerna...

Icematxyz ::

Kdo pa je v končni fazi Apple da bo določal če lahko izdelaš ali ne smeš izdelati spletnega brskalnik za njihov mobilni operacijski sistem. Češ da spletni brskalnik že obstaja in je priložen z njihove strani. In da ne smeš?

Ali lahko izdeluješ aplikacije ali pa ne smeš. Bi moralo veljati. Ne pa da ti Apple ali kdo drug reče da ne smeš izdelati spletnega brskalnika. Lahko pa izdelaš neumno igro.

Lepo vas prosim. Opera čim prej izdelaj spletni brskalnik za iPhone!

Zgodovina sprememb…

destroyer2k ::

Icematxyz

Če so že firefox zavrnili na iphone, potem opero jim tudi ne bo teško.

Zanimivo da veliko ljudi govori, kako MS sux in apple oh in sploh. Ko pa pride taka novica pa tisti takoj spregledajo jo (apple fani).

Icematxyz ::

Sam če bi znal izdelati tako dober spletni brskalnik kot je Opera bi zagotovo izdelal tudi verzijo za iPhone. Pol pa me naj v EU tožijo. Pa me zanima katero sodišče bo jim ugodilo. Če bi imel še dovolj denarja za tožarjenje. Pa bi šel še v ZDA in preprečil njihovo onemogočanje uradne namestitve svojega spletnega brskalnika na njihov mobilni operacijski sistem.

Zgodovina sprememb…

neres ::

zee je izjavil:

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?

Ameriški AT&T ne slovi kot zelo dobro s 3Gjem pokrito omrežje. Z Opero Mini bi verjetno marsikdaj pridobil na hitrosti nalaganja. Lahko bi omenil tudi manjšo porabo, za tiste ki nimajo unlimited interneta.
Poleg tega pa je še nekaj dodatnih funkcij pri Operi, ampak mislim da je za večino najbolj relevanten prvi razlog, tj. hitrejše nalaganje strani.

MTm2H37rqt7B ::

Menim da apple noce flasha na iphonu/ipadu/ipodu zato, ker potem app store ne bi bil vec toliko zanimiv za igre ipd.

roli ::

Saj apple ti ne prepoveduje da izdelaš svoj lastni brskalnik. Če ga želiš ga lahko. Samo ne boš ga prodajal. Čisto preprosto!

Kar se pa opere mini tiče - jajca! Tega skorpucala od web browserja jaz nebi dovolil nikjer. Na symbianu je sranje - vgrajeni browser, ki je zanič je veliko boljši, da kakega skyfire sploh ne omenjam. Spletne strani so prikazane obupno, nalaganje je dolgo (na HSDPA pa mi eno stran nalaga nevemokliko časa medtem, ko je vgrajeni browser veliko hitrejši)... Da sploh ne omenjam na iPhone - zakaj že bi rabil tukaj gor opero mini? Na iPhone OS kjer je eden najboljših web browserjev na mobilniku jaz tega nebi tlačil (pa tudi, če porabi 1kb manj podatkov). Opera mini je edino uporabna na nepametnih mobilnikih, ki podpirajo samo Javo. Drugje - je zadeva neuporabna.

Če razvijejo nek normalen brskalnik, ki je od vgrajenega boljši iz xy razlogov - potem ok (to bi bilo celo dobro). Da pa dajo na platformo kjer imaš odličen browser nek polizdelek se mi zdi pa neumno.
http://www.r00li.com

darkolord ::

Na iPhone OS kjer je eden najboljših web browserjev na mobilniku
Eden najboljših mogoče, samo Opera je boljša. Hitrost je večja, prikaz je boljši (reflow...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

kr0kar ::

En moj star test:

BBC-jeva mobilna verzija spletne strani:
Operi Mini: 7kB (!) vidim 3 thubnaile dobre kvalitete ter storyje z linki.
Symbina in build browser: 26kB, en thumnail več - reklama

CNN-ova osnovna mobilna glavn stran:
Opera mini, z enim bad kvaliti thumbnailom ampak več tekstka in reklamami 13kB.
Symbian in build browser: 68kB, en thumnail več - lokalno vreme

Engadget osnovna stran, stestiral sem dvakrat ker nisem mogel verjeti rezultatom, ampak je blo isto:
Opera Mini: 177kB
Symbian in build browser: 2.50MB (!)


Da ne govorim, da ima Opera dost bolj prijazen UI za brat strani in se sam prilagaja tvojemu telefonu glede na tekst zaradi proxyja. Zaradi proxyja se tudi HITREJE nalagjo strani in ne pocasneje, ker je kompresija tako dobra. Govorim o Operi mini, Opera Mobile je en drek.

Ce bi vsi na iPhonu v US imel Opero mini se gotov nebi zruseval 3G sistem v NY ter SF. bi se pa mogoce Operi proxy server :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kr0kar ()

darkolord ::

Opera Mobile je en drek.
Opera Mobile 10.x beta ima tudi že delujoč Turbo + še en kup ostalih zadev, tako da je še precej boljši od Mini

kr0kar ::

darkolord je izjavil:

Opera Mobile je en drek.
Opera Mobile 10.x beta ima tudi že delujoč Turbo + še en kup ostalih zadev, tako da je še precej boljši od Mini

morem probat. moje zadnje izkusnje so bile precej pekoce, ne maram namrec pocasnih browserjev (prevec grafike, cpu horny etc...)

roli ::

Hitrost je večja v sanjah, prikaz je boljši v še večjih sanjah:D. Če imaš nek člen vmes ki mora stran še prilagoditi je lahko zadeva samo počasnejša in ne hitrejša. Nekoč sem hotel na mobilniku nahitro pogledati nekaj - odprem opero mini, vtipkam naslov in čakam, in čakam (povezava je bila 3G)... Dokler zadeve nisem imel dovolj in odprl vgrajenega browserja v symbian, ki je zadevo prikazal praktično takoj. V tem času kolikor sem čakal na opero mini bi odprl joikuspot, zagnal wifi dostopno točko, vzel iz žepa ipod in se z njim povezal na internet. Razumel bi, da bi se to zgodilo enkrat - ampak se zgodi velikokrat. Tako da odkar je zunaj Skyfire tudi za s60 v5 opere mini ne uporabljam več.

Potem pa še prikaz spletnih strani. Na živce mi gre kako nesramno polomi slo-tech. Nisem zmešan da bi bral novice po dve besedi v vrstico. Če mi lahko skyfire na istem zaslonu prikaže pravo širino kot na računalniku zakaj mora opera mini naredit nek tak zmazek?
http://www.r00li.com

sirotka ::

Icematxyz je izjavil:

Kdo pa je v končni fazi Apple da bo določal če lahko izdelaš ali ne smeš izdelati spletnega brskalnik za njihov mobilni operacijski sistem. Češ da spletni brskalnik že obstaja in je priložen z njihove strani. In da ne smeš?

Ali lahko izdeluješ aplikacije ali pa ne smeš. Bi moralo veljati. Ne pa da ti Apple ali kdo drug reče da ne smeš izdelati spletnega brskalnika. Lahko pa izdelaš neumno igro.

Lepo vas prosim. Opera čim prej izdelaj spletni brskalnik za iPhone!


Apple je v končni fazi izdelovalec in imajo VSO pravico prepovedat kar jim ne paše. Četudi pride ven Opera, je ne bom nameščal, ker je safari boljši od vseh ostalih browserjev, katere sem sprobal. Na symbianu mi je bila opera huda, na winmo pa niti ne kaj preveč.

Druga pesem je na desktopu, na mac os uporabljam 90% safari, na win mašinah imam pa povsod opero.

Zmajc je izjavil:

zee je izjavil:

Hm. Zakaj bi nekdo uporabljal Opero Mini na iPhonu, ce ima na njem ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?


Zakaj bi nekdo uporabljal **insert random browser** v Windowsih, ce ima na njih ze namescen polnokrvni spletni brskalnik?


Zato, ker safari ni IE6? Tud IE8 načeloma zadostuje....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

kr0kar ::

povem pac moje izkusnje in so tocno take kot pise recimo na wikipediji:
"Opera Mini requests web pages through the Opera Software company's servers, which process and compress them before relaying the pages back to the mobile phone. This compression process makes transfer time about two to three times faster, and the pre-processing smoothes compatibility with web pages not designed for mobile phones."

darkolord ::

Če imaš nek člen vmes ki mora stran še prilagoditi je lahko zadeva samo počasnejša in ne hitrejša.
Ahahaha.

Nisem zmešan da bi bral novice po dve besedi v vrstico. Če mi lahko skyfire na istem zaslonu prikaže pravo širino kot na računalniku zakaj mora opera mini naredit nek tak zmazek?
Zmazek? Naredi ti tako, da lahko samo scrollaš NAVZDOL in vse prebereš, ne pa da moraš za vsako vrstico scrollat še levo-desno, ker browser ne zna prav reflowa naredit na širino ekrana

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

sirotka ::

darkolord je izjavil:

Naredi ti tako, da lahko samo scrollaš NAVZDOL in vse prebereš, ne pa da moraš za vsako vrstico scrollat še levo-desno, ker browser ne zna prav reflowa naredit na širino ekrana


Na symbianu je vredu ja, na winmo je pa štekala. Na iphonu pa po tem ni potrebe, safari dobro dela. Kjer pa je slaba pokritost in ni vsaj E, potem pa tud turbo opcija kaj dosti ne pomaga.

Icematxyz ::

Apple je v končni fazi izdelovalec in imajo VSO pravico prepovedat kar jim ne paše.


Bomo videli. Ali bo Opera na iPhone ali ne. In ali bodo jo ljudje uporabljali ali ne. In ali je boljša od pred nameščene aplikacije. Ali ne. 2 odgovora na en mah bomo dobili.

sirotka ::

Icematxyz je izjavil:


Bomo videli. Ali bo Opera na iPhone ali ne. In ali bodo jo ljudje uporabljali ali ne. In ali je boljša od pred nameščene aplikacije. Ali ne. 2 odgovora na en mah bomo dobili.

VEDNO se najdejo anti applovci, ki ostalim govorijo, KAJ rabijo in kaj vse fali. Napisal sem ti, da je JAZ ne bom nameščal, čeprav jo na win mašinah stalno uporabljam. Če bo boljša, dvomim...na ostalih sistemih pa verjamem, da jo potrebujejo, vsaj do winmo 6.5 je bla nuja(a daleč od popolnosti) in dokler sem imel še n95.

Sicer še vedno dvomim, da bo...četud pride, ne bo prek uradnih kanalov

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

darkolord ::

na winmo je pa štekala
mah, meni nikoli. pa jo uporabljam že leta in leta

sirotka ::

darkolord je izjavil:

na winmo je pa štekala
mah, meni nikoli. pa jo uporabljam že leta in leta

Na omnii sem mel probleme z njo. Random errorji, nenalaganje strani, nalaganje do polovice,...

darkolord ::

Na omnii sem mel probleme z njo. Random errorji, nenalaganje strani, nalaganje do polovice,...
Če si mel probleme z Mini, pol je čist možno zarad JVM programa

sirotka ::

Imela je opero mobile 9.5, če se ne motim.

techfreak :) ::

kr0kar je izjavil:

povem pac moje izkusnje in so tocno take kot pise recimo na wikipediji:
"Opera Mini requests web pages through the Opera Software company's servers, which process and compress them before relaying the pages back to the mobile phone. This compression process makes transfer time about two to three times faster, and the pre-processing smoothes compatibility with web pages not designed for mobile phones."

Mogoče je prenos res hitrejši, ampak za procesiranje in kompresiranje strani pa se porabi veliko več časa, kot pa če bi z drugim brskalnikom pregledal stran.

darkolord ::

ampak za procesiranje in kompresiranje strani pa se porabi veliko več časa, kot pa če bi z drugim brskalnikom pregledal stran.
Ne, se ne

Icematxyz ::

VEDNO se najdejo anti applovci, ki ostalim govorijo, KAJ rabijo in kaj vse fali.


Ja morda pa je to dobro. Da še ne bodo kje tisti ki jim podjetje Apple trdi da je njihov spletni brskalnik za iPhone najboljši res živeli kje v tem prepričanju. Brez da bi imeli možnost preizkusiti alternativo. In potem podjetju Apple pritrdili. Ali pa tudi ne.

Za uporabnika je v vsakem primeru to win win situacija. Če pa čutiš neko prisilo v tem da ti nekdo kot uporabniku hoče nuditi tudi alternativo pa da se sam odločiš kako pa kaj. Pa morda nisi najbolj objektiven pri vsem skupaj kaj se tiče podjetja Apple.

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

Icematxyz je izjavil:

VEDNO se najdejo anti applovci, ki ostalim govorijo, KAJ rabijo in kaj vse fali.


Ja morda pa je to dobro. Da še ne bodo kje tisti ki jim podjetje Apple trdi da je njihov spletni brskalnik za iPhone najboljši res živeli kje v tem prepričanju. Brez da bi imeli možnost preizkusiti alternativo.


Nekateri smo več kot sprobal alternativo, konec koncev nimam dolgo iphona, symbian in winmo sem pa šaltal od Nokie 7650 naprej...in nismo bli nič impresionirani. Od mobilnih brskalnikov je najbolši, kar sem jih sprobal.

Icematxyz ::

Ja no. Brskalnik Opera za iPhone verjetno še nisi preizkusil?

sirotka ::

Icematxyz je izjavil:

Ja no. Brskalnik Opera za iPhone verjetno še nisi preizkusil?

Potrebuješ odgovor na to? Kaj velik boljši je že težko, glede na to, da konkurenca(ja, da ne bo problemov, na ostalih sistemih) zaenkrat še ni blizu, oz. sigurno ni boljša

Icematxyz ::

Skratka podpiram FireFox za iPhone in Opera za iPhone. Tudi Safari na Nokia mobilnih telefonih podpiram. In pa Chrome mini na Windows Mobile.

Pa naj vsak uporablja kaj mu paše.

Pri spletnih brskalnikih pa res mislim da je nesprejemljivo da se to omejuje. Predvsem zaradi politike.

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

Icematxyz je izjavil:

Skratka podpiram FireFox za iPhone in Opera za iPhone. Tudi Safari na Nokia mobilnih telefonih podpiram. In pa Chrome mini na Windows Mobile.

Pa naj vsak uporablja kaj mu paše.

Pri spletnih brskalnikih pa res mislim da je nesprejemljivo da se to omejuje. Predvsem zaradi politike.

To tud jaz podpiram, naj naredijo, samo migracij bo mogoče 5%, mene je sam zmotlo tvoje pisanje, da morajo vse potrdt, tega jim pač ni treba.

techfreak :) ::

Po hitrosti nalaganja strani na računalniku je Chrome hitrejši in tudi deluje kot bi brskalnik moral. Najraje bi videl tudi G. Chrome za iPhone, vendar nimam preveč rad strica Googla.

Icematxyz ::

Ima pa stric Google rad nas. Morda že malo preveč. Pa še to ene bolj kot druge. Če smo že pri tem.

Zgodovina sprememb…

P4ajo ::

techfreak :) je izjavil:

Po hitrosti nalaganja strani na računalniku je Chrome hitrejši in tudi deluje kot bi brskalnik moral. Najraje bi videl tudi G. Chrome za iPhone, vendar nimam preveč rad strica Googla.


opera 10.5 (beta) je za moje pojme hitrejša.

destroyer2k ::

sirotka

Ni važno če je apple proizvajalec, zaradi tega bi že ZDA mogel tožiti apple, ker preprečuje konkurenco. MS lahko vsak toži apple pa noben ne ali kaj!

CoolBits ::

Kje pa ima apple monopol, da bi se ga tožilo?

P4ajo ::

na platformi iphone

CoolBits ::

Na svoji platformi lahko ima "monopola" po zelji. Ti pa lahko kupis kaj drugega, ce ti iphone ne gre.
Ti imas tud monopol nad svojim k***** pa te nihce ne tozi za to.

ozbolt ::

CoolBits kr neki!? Zakaj pa M$ ne sme imeti "monopola" na svoji platformi Windows ??

Ker ne prodaja Hardwarea? Ker ni konkurence?
Hardware nima tukaj nobene vloge. Konkurence pa iPhone res ima veliko ampak ko se upoabnik odloči uporabljati iPhone NE more čez noč prešaltati na drugo platformo (imenik, email, sms, browser history, kupljene aplikacije, 2!! letna pogodba,...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ozbolt ()

CoolBits ::

Halo? MS ima monopol na tržišču z windows... apple ga nima.
Ko bo apple prevladoval na tržišču in boš MORAL uporabljat iphone in apple bo to izkoriščal... takrat bo pa kaznovan.
Lahko imaš monopol na tržišču, nemoreš ga pa imet nad SVOJO napravo...
Dejte si najprej mal razčistit kaj to monopol sploh je.

roli ::

Pa kaj enim ni jasno? Microsoft ima monopol na področju operaciujskih sistemov. Zaradi tega lahko ustvarja z IE monopol na področju spletnih brskalnikov. In to se mu seveda hoče preprečiti. Apple nima monopola na področju mobilne telefonije.

Zmazek? Naredi ti tako, da lahko samo scrollaš NAVZDOL in vse prebereš, ne pa da moraš za vsako vrstico scrollat še levo-desno, ker browser ne zna prav reflowa naredit na širino ekrana

Ja ampak čudno da to naredi tudi Skyfire (na istem mobilniku) in Safari pa vendar je pri obeh v eni vrstici malo več besed kot 2. Tudi v višino lahko dobim včasih not celo vrstico na iphoneu in na skyfire. Zakaj ne na operi mini?
http://www.r00li.com

Smeagol ::

techfreak :) je izjavil:

kr0kar je izjavil:

povem pac moje izkusnje in so tocno take kot pise recimo na wikipediji:
"Opera Mini requests web pages through the Opera Software company's servers, which process and compress them before relaying the pages back to the mobile phone. This compression process makes transfer time about two to three times faster, and the pre-processing smoothes compatibility with web pages not designed for mobile phones."

Mogoče je prenos res hitrejši, ampak za procesiranje in kompresiranje strani pa se porabi veliko več časa, kot pa če bi z drugim brskalnikom pregledal stran.


V teoriji bi lahko to pokazal, ja.
V praksi pa se izkaze kot hitrejse od vse konkurence.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple WWDC: iOS 5

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
219130 (7736) zee
»

Tudi oblika iPhone 4 je zdaj patentirana, bela različica spet pred kamero

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
3011401 (9985) PrimozR
»

iPhone dobiva večopravilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5411340 (9142) lurker
»

Flash na mobitelih zamuja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Android
16023426 (21073) lurker
»

Adobe je jezen na Apple, Apple odgovarja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
11430923 (27836) sirotka

Več podobnih tem