» »

FRI in zaposlitev

FRI in zaposlitev

«
1
2

MMMAAATTT ::

Lep pozdrav. Precej sem se ogrel za študij na Faksu za računalništvo v Ljubljani. Kar me skrbi je kako bo z zaposlitvijo? Res da je stroka v vzponu, ampak kako bo gledano malo bolj dolgoročno? Prav tako imam nekaj kolegov s FRI-ja, ki pravijo da je bolonski program kar občutno lažji od starega. Ali to pomeni da bo seveda na ta račun vsako leto več diplomantov in se bo trg zasičil? Sam program mi ni tak problem in bi ga zmogel, kar me skrbi je to da je sedaj fakulteta znižala standard in bo s tem posledično vsako leto bruhala na plan več in več diplomantov, ki niti ne bodo primerno usposobljeni poleg tega pa zato ne bo več takih ugodnih možnosti za pridobitev zaposlitve? Kaj vi menite?

blackbfm ::

kar me skrbi je to da je sedaj fakulteta znižala standard in bo s tem posledično vsako leto bruhala na plan več in več diplomantov, ki niti ne bodo primerno usposobljeni


Zakaj bi kdo hotel zaposlit takega človeka? Če si dovolj sposoben potem te brezveze skrbi.

cyber_killer ::

FRI že tko al tko bruha same nesposobneže - vsaj večina le teh je takih. Tisti, ki pa so zelo sposobni pa pristanejo kot neki mladi raziskovalci beri geeki, namesto, da bi s svojim znanjem delali čuda v podjetjih.

Mavrik ::

cyber_killer je izjavil:

FRI že tko al tko bruha same nesposobneže - vsaj večina le teh je takih. Tisti, ki pa so zelo sposobni pa pristanejo kot neki mladi raziskovalci beri geeki, namesto, da bi s svojim znanjem delali čuda v podjetjih.


No, ne bluzit na pamet lepo prosim.

MMMAAATTT:

Če te stvari, ki jih uči FRI res zanimajo (pri tem se zavedaj ta FRI uči Computer science in ne to kako inštalirat Windowse!), potem z zaposlitvijo ne boš mel nobenega problema. Niti v prihodnosti.

S tem, če pa greš na FRI sam zaradi tega "ker bo služba" in se ne boš sam potrudo stvari, ki te tam učijo, spravit v prakso, potem boš pač eden povprečneš izmed množice in boš mel ustrezne težave pri zaposlitvi. Če te tisto gor polinkano niti malo ne briga, zberi kakšen drugi faks.
The truth is rarely pure and never simple.

cyber_killer ::

@Mavrik

Ne ti bluzit da učijo Computer science. Večino folka, ki jih poznam so s srednjo šolo in so n-krat sposobnejši kot diplomanti, ki se da ne rečem k...čijo z diplomo.

Lahko tudi obrazložim na primerih. Npr. predmet računalniška grafika- namesto da te pripravi do nekega sposobnega kadra za grafično oblikovanje inp. te zasujejo s teorijo iz leta 1995.

V podjetju nobenega ne zanima tvoja teorija.

Zgodovina sprememb…

zee ::

S pomembno razliko, da je diploma iz FRI-ja, kakrsnakoli pac ze je, edino merilo, da si usposobljen za delo v ITju. Druga moznost je, da si samouk in resnicno dober v tem, s cimer si dobis reference.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

l0g1t3ch ::

S teorijo na FRI-ju ni nič narobe, če jo sam v prostem času nadgrajuješ s prakso. Tako boš mnogo boljši kot večina samoukov.
Problem je ker veliko ljudi za silo na študira kar se dela na faksu samoiniciativnosti pa nobene.

Mavrik ::

Ne ti bluzit da učijo Computer science. Večino folka, ki jih poznam so s srednjo šolo in so n-krat sposobnejši kot diplomanti, ki se da ne rečem k...čijo z diplomo.


Predmeti na FRIju vključjejo natanko to, kar piše na tistem linku.

Lahko tudi obrazložim na primerih. Npr. predmet računalniška grafika- namesto da te pripravi do nekega sposobnega kadra za grafično oblikovanje inp. te zasujejo s teorijo iz leta 1995.


Pred letom ko sem dejansko delal predmet, je bila snov predmeta še kako izjemno relevantna za moderno računalniško grafiko. Od metod rezanja trikotnikov, do LOD sistemov, do različnih vrst osvetljevanja (poznavanje česar je nujno na modernih karticah s shaderji, saj morš delat stvar ročno), do projekta kjer moraš dejansko napisat nekaj v OpenGLu, kar ne zgleda popolnoma zanič.

Je pa res da so predavanja bolj meh.

Seveda govorim za UNI.

Ne ti bluzit da učijo Computer science. Večino folka, ki jih poznam so s srednjo šolo in so n-krat sposobnejši kot diplomanti, ki se da ne rečem k...čijo z diplomo.


To, da večino študentov na faksu niti približno ne briga računalništvo je itak splošno znano dejstvo. In takemu folku (med katere sumim da spadaš tudi ti) bo faks, do katerega čutijo odpor, težko vbil v glavo karkoli uporabnega.
The truth is rarely pure and never simple.

cyber_killer ::

@zee
Ko gledas oglase za zaposlitev nikjer ne piše, zahtevana diploma FRI, ampak zahtevana vsaj VI. oz. VII. izobrazba.

@Mavrik
Imam končan fax, ni FRI.Delam pa v IT.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Ali pa diploma s FERI-ja, potem se pa pri nas že konča.

Mavrik ::

Imam končan fax, ni FRI.Delam pa v IT.


Torej nimaš blage veze kaj se uči na FRI. Ti si spet en unih ko bluzijo o stvareh, za kere se jim ne sanja in si s tem nabijajo svoj ego "Lej, jaz pa pwnam unga ko ma diplomo tee-hee!"

Kako hudo IT delo pa delaš? Namreč večina IT služb pri je tako neumnih da ne rabiš lih CS diplome ;)
The truth is rarely pure and never simple.

cyber_killer ::

@Mavrik
FRI imam narejena 2 letnika, pol sem pa vidu ker sucks je to.

BigWhale ::

Torej jaz bi vsakega izmed teh ne diplomantov, ki so pametnejsi od nesposobnezev iz FRIja naj mi spise kako spodobno bazo podatkov za shranjevanej drevesnih struktur. Podpirati mora prestavljanje dreves in pod-dreves, posameznih elementov in tako naprej.

Pa resitev mora biti kakih 100x hitrejsa od Oracle implementacije. Za testiranje bom poslal drevesno strukturo v txt fajlu, ki ima sedem milijonov vnosov.

Mavrik ::

Zdaj si me pa iskreno nasmejal.

Naredil si prva dva letnika, kjer te naučijo osnove, da se sploh lahko začneš o čemerkoli pol resnem delat. Kot da bi pusto gradbeni faks v prvem letniku in fiziki in pizdo zakaj ti ne razlagajo kako se gradi hiše :D
The truth is rarely pure and never simple.

BigWhale ::

cyber_killer je izjavil:

Npr. predmet računalniška grafika- namesto da te pripravi do nekega sposobnega kadra za grafično oblikovanje inp. te zasujejo s teorijo iz leta 1995.

V podjetju nobenega ne zanima tvoja teorija.


Prosim, da se izpises iz debate in si na hrbet nalepis listek: "Iz Joker foruma sem pobegnil na Slo-Tech."

cyber_killer ::

@Mavrik,BigWhale

Pa napišita vidva kaj delata univ.dipl. ing. rač. in inf.

sirotka ::

Roko na srce, ni FRI kej dost vreden. Predavanja so totalno boga, jebe se jim za cel svet, asistenti so povečin sam pri diskretnih dobri,...

Mavrik ::

Poimensko no. Katera predavanja so tako obupna? Kater predmet je tisti, ki ti ne da nič uporabnega znanja za CS?

Lahko je pizdit.
The truth is rarely pure and never simple.

oldguy ::

Roko na srce, ni FRI kej dost vreden. Predavanja so totalno boga, jebe se jim za cel svet, asistenti so povečin sam pri diskretnih dobri,...


Podpis. Zaradi tega tudi tale mit pade:

S pomembno razliko, da je diploma iz FRI-ja, kakrsnakoli pac ze je, edino merilo, da si usposobljen za delo v ITju.


Diploma iz FRI ni nikakršno merilo, prej dodatek k referencam. Merilo mora biti kar lepo znanje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

cyber_killer ::

Sej tukaj vidimo, da so najbolj glasni tisti, ki so teoretiki. Men diploma nič ne pomeni, če ni znanja odzadaj, če se nisi dodatno izobraževal v svojem prostem času, delal certifikate in imel dobre reference.

Če pa mislite da ko dobiš ime priimek, univ.dipl. ing. rač. in inf. naziv, da si pa "tatamata" se pa pošteno motite.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jaz nimam diplome in na FRIju nisem nikoli studiral.

Pa Mavrika takoj vzamem v sluzbo, ker vsaj ve kaj govori. ;>

cyber_killer ::

@BigWhale
Ti kar.

Damiani ::

faks te nauči osnov učenja, da se lahko v življenju učiš za praktično delo. Od nobenega svežega diplomanta se ne more zahtevati, da v enem mesecu delaš polno kot oseba z 5 let izkušenj. Za dobro službo je odvisna tvoja osebna prizadevnost. Moje pridobljeno znanje na FRIju je zanemarljivo z zdajšnim znanjem ki sem ga pridobil pri delu, mi je pa osnova. Če programiraš v nekem visokonivojskem jeziku, de dobro da poznaš malo tudi asemblerja da veš kaj se dela v ozadju.
Način delovanja računalnika se od leta 1995 bistveno ni spremenil. imaš vhodno/napravo, pomnilnik in procesor.
Kdorkoli misli da na kateremkoli SLO (verjetno tudi drugje) dobiš enorne količine strokovnega znanja se motiš, dobiš le globoko osnovno znanje za razumevanje delovanja.
Je pa kvaliteta študija na bolonskem sistemu grozno padla, tako pri nas kot v tujini!

Mavrik ::

Diploma iz FRI ni nikakršno merilo, prej dodatek k referencam. Merilo mora biti kar lepo znanje...


Tako je. Diploma s FRI pove naslednje:
- Da maš tolk vztrajnosti da si sposoben naredit 4-leten "projekt" in ga ne pustiš ko ti malo zagusti
- Da imaš široko poznavanje ozadja delovanja sistemov
- Da veš kako deluje računalnik na najnižjem nivoju, do tega da veš kako delujejo stvari na najvišjem nivoju
- Da poznaš vsaj osnove z vsakega področja računalništva, ki obstaja
- Da se (dober) diplomant lahko nauči novih jezikov, delovanja sistemov in OSov veliko hitreje kot nekdo ko je samouk

Ne pomeni pa:
- Da ve diplomant FRIja takoj administrirat tvoje omrežje
- Da brez privajanja lahko takoj razvija na tvoji platformi
- Da je tip z diplomo sploh razumel kaj se je učil in je od faksa kaj odnesel.

In ja, bolonjc je zgubil precej teoretičnega znanja. To je sicer kul za vse lene nesposobneže, ker dobijo diplomo z manj dela in jim je treba manj stvari znati, je pa veliko slabše če hočeš res poznati področje.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

BlueRunner ::

pripravi do nekega sposobnega kadra za grafično oblikovanje

Zadnjič mislim, da na FRI program za uni. dipl. grafični oblikovalec še ni obstajal. Si ti malo pomešal pojme o temu kaj se kje uči?

CCfly ::

sirotka je izjavil:

Roko na srce, ni FRI kej dost vreden. Predavanja so totalno boga, jebe se jim za cel svet, asistenti so povečin sam pri diskretnih dobri,...


Moje izkušnje so take, da se večini študentov jebe za cel svet, na predavanja ne hodijo, pričakujejo, da jim bo praktično znanje samo padlo v glavo, njihov hobi pa je javkanje. Pa ne da FRI ne bi imel svojih problemov, le študenti bi lahko tudi sebe pogledali v ogledalo.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

cyber_killer ::

BlueRunner je izjavil:

pripravi do nekega sposobnega kadra za grafično oblikovanje

Zadnjič mislim, da na FRI program za uni. dipl. grafični oblikovalec še ni obstajal. Si ti malo pomešal pojme o temu kaj se kje uči?


Kot primer sem samo dal. Lahko bi dal npr. podatkovne baze pa ni sposoben biti dober database developer ali administrator itd.

Mavrik je izjavil:

Diploma iz FRI ni nikakršno merilo, prej dodatek k referencam. Merilo mora biti kar lepo znanje...


Tako je. Diploma s FRI pove naslednje:
- Da maš tolk vztrajnosti da si sposoben naredit 4-leten "projekt" in ga ne pustiš ko ti malo zagusti


Se strinjam.
Če pa piše leto vpisa 2000 na faks, leto diplomiranja 2008 potem adijo s takim folkom. 8 let za 4leten faks, pa prosim ne rečt, da je takih malo.

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Mavrik: S tvojim zadnjim postom se pa zlahka strinjam. Zavedat se je treba še nečesa: diploma s FRIja je vredna točno toliko, kolikor jo naredimo vredno diplomantje in študentje le-te...

Deset izgubljenih generacij pa bo šla down the toilet...

glistovje ::

Če nimaš volje programirat nimaš kej iskat tam niti v tej stroki.

Vse kar se naučiš pr FRI se lahko posameznik nauči doma in ta šola ti samo odpira pogled. Veliko ljudi danes je samoukov in sploh nimajo primerne izobrazbe za to stroko, ampak imajo VOLJO programirat :) brez volje ni nč in to je najbl pomembno

V kapitalistični Sloveniji šola ne pomen nič.

1337ware ::

Danes je tako, da te faks nauči kako se lotiti nekega problema, kje sploh začeti iskati rešitev, nikakor pa ne vsega.

Sam hodim na FERI R-IT po bolonjcu. Bolonjc je v redu ravno zato, ker sproti delaš, vsak dan po predavanjih delaš vaje, delaš domače naloge in utrdiš snov.
Mess With The Best Die Like The Rest

BlueRunner ::

Kot primer sem samo dal.

Lahko bi dal relevanten primer, ne pa nekaj b.v. Glede relevantnih primerov pa ti lahko iz žepa potegnem, ah recimo 100 diplomantov, ki demantirajo tvoje mnenje o kvaliteti znanja, ki naj bi ga posedovali.

Če nimaš volje programirat nimaš kej iskat tam niti v tej stroki.

Sem v tej stroki in (razen doma popoldne malo za zabavo, kar ne šteje) ne programiram. Kdo na tem svetu pa še misli, da je IT ali IKT samo programiranje?

Danes je tako, da te faks nauči kako se lotiti nekega problema, kje sploh začeti iskati rešitev, nikakor pa ne vsega.

To je vedno veljalo za vse visokošolske ustanove, ki so vredne tega naziva. Če veš kaj in kako, se detajlov hitro priučiš. Če nimaš osnov, si fachidiot, ki bo za resničnim ali pa navideznim trakom ždel toliko časa, dokler mu ne bodo tovarne ukinili, ker več ni perspektivna, potem bo pa joj, ko se bo potrebno po 20 letih naučiti kaj novega.

Praksa je v podjetjih konec koncev pridvidena samo zato, da "teoretiku" pojasniš kakšen je sistem dela, kako se tisto, kar ima v glavi prelije v produkte in kako se sodeluje z drugimi funkcijami in ljudmi v podjetju. Potem pa spregovori njegova teorija oz. znanje. Če ga ima. Če ga nima, pa naj gre še na en faks. Predlagam kurjo fiziko.

Čeprav nekatera podjetja zelo očitno na to prakso gledajo kot na izkoriščanje svežih ljudi, ki še niso doživeli burnouta za 80% sicer obljubljene plače. Potem pa jokajo, ker jih tisti z znanjem in izkušnjami ignorirajo, na razpisa pa dobijo tiste, ki itak ne bodo nikoli nič znali, s papirjem ali pa brez.

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

mmmattt: kaj te sekira, če olajšajo program? Lazji program ki dajo, večjo verjetnost maš, da boš naredil faks. To ni srednja šola, ki jo naredijo vsi razen tistih, ki se nič ne učijo. Na fri-ju manj ko polovica ljudi konča faks. Če se ti zdi ta faks prelahek pejdi na uni, pol pa greš lahko še študirat dalje.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

BlueRunner ::

mmmattt: kaj te sekira, če olajšajo program? Lazji program ki dajo, večjo verjetnost maš, da boš naredil faks.


Sam program mi ni tak problem in bi ga zmogel, kar me skrbi je to da je sedaj fakulteta znižala standard in bo s tem posledično vsako leto bruhala na plan več in več diplomantov, ki niti ne bodo primerno usposobljeni poleg tega pa zato ne bo več takih ugodnih možnosti za pridobitev zaposlitve?


Tole z "masovno proizvodnjo" je resen problem. Če kvaliteta kadra ni ravno visoka, potem tudi tisti najboljši trpijo, ko morajo (moramo?) poslušati kako zanič je šola v celoti in kako ljudje s papirjem te šole "ničesar ne znajo".

To JE problem.

Blinder ::

BlueRunner je izjavil:

mmmattt: kaj te sekira, če olajšajo program? Lazji program ki dajo, večjo verjetnost maš, da boš naredil faks.


Sam program mi ni tak problem in bi ga zmogel, kar me skrbi je to da je sedaj fakulteta znižala standard in bo s tem posledično vsako leto bruhala na plan več in več diplomantov, ki niti ne bodo primerno usposobljeni poleg tega pa zato ne bo več takih ugodnih možnosti za pridobitev zaposlitve?


Tole z "masovno proizvodnjo" je resen problem. Če kvaliteta kadra ni ravno visoka, potem tudi tisti najboljši trpijo, ko morajo (moramo?) poslušati kako zanič je šola v celoti in kako ljudje s papirjem te šole "ničesar ne znajo".

To JE problem.


Aham. Sej prav, treba bi držat slovenski harvard na nivoju.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

cyber_killer ::

@BlueRunner

Kolikor vidim ne dojemaš vsega tako kot treba. Že po defaultu se diplomanti bom še enkrat ponovil k...čijo z diplomami, ne glede na to kok znajo teorije iz faksa.

Trg je postal živahen in veliko moraš znati in ne samo mislit ah diplomo imam zdej sem pa car. Če si informatik najsibodi sistemc, programer, arhitekt inf. sistemov inp, se moraš non stop izobraževat.

glistovje ::

danes je programskih jezikov še pa još... in ne skrbi eden se bo tud zate našel :D

informatika je širok pojem... dela velik... :D in najbolj preprosta se mi zdi smer omrežja nasploh :) mislim da tukaj zgubiš najmanj živcev v primerjavi z programiranjem :D

BlueRunner ::

cyber_killer je izjavil:

@BlueRunner

Kolikor vidim ne dojemaš vsega tako kot treba. Že po defaultu se diplomanti bom še enkrat ponovil k...čijo z diplomami, ne glede na to kok znajo teorije iz faksa.

Trg je postal živahen in veliko moraš znati in ne samo mislit ah diplomo imam zdej sem pa car. Če si informatik najsibodi sistemc, programer, arhitekt inf. sistemov inp, se moraš non stop izobraževat.


Hm. Torej se po tvoje diplomanti ne bi smeli k...čiti s svojimi diplomami. Zakaj pa ne, saj so si jih zalsužili.

To, kar mislim, da moti mmmattt-a in zagotovo pa moti mene, je dejstvo, da če ustanova ne poskrbi, da so ti papirji (figurativno) "prigarani s krvavim potom znanja", potem so pač bore malo vredni. Če pa ustanova drži nek standard, pa to pomeni, da ima takšen papir neko vrednost. Ostalo pa so samo posledice te kvalitete.

Tako kot je blinder ironično rekel: držati slovenski harvard na nivoju. Zakaj je uporabil Harvard kot prispodobo? Zato, ker moraš za npr. Harvard Law School resnično garati, da dobiš tisti papirček... Če nisi sposoben vsega, kar si potem naprej navajal (predvsm potreba po non-stop izobraževanju), potem ni šans, da bi ta papirček dobil. In ko ta papirček imaš, si še kako car.

Dokler pa (tukaj se že n-tič na tem forumu ponavljam) je pri nas sistem usmerjen v to, da je količina cvenka za fakultete odvisna od števila glav, toliko časa se bo tem fakultetam splačalo štancati "kader", ne glede na njegovo kvaliteto. Zato, ker sistem na žalost daje prednost kvantiteti. Dokler to ne bo popravljeno, pa je izbira prave fakultete precej boleča stvar. Ker se zgodi in se dogaja točno to, česar se mmmattt boji: lahko je največji maher, pa je tisti papirček še vedno brez vrednosti.

Pri delodajalcih pa štejejo samo in izključno papirčki, ki imajo vrednost. Ne glede na pojavno obliko (CV, reference, diplome, certifikati, ...)

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

cyber_killer je izjavil:

@Mavrik
FRI imam narejena 2 letnika, pol sem pa vidu ker sucks je to.


Očitno nisi bil dovolj brihten da bi naredil FRI ... :))

To še ne pomeni da je slab faks.

Je pač v okviru tega kar so pri nas faksi - precej teoretična zadeva. Zanimivo da so v tujini slovenski faksi kar precej cenjeni, ker imajo diplomanti precejšnjo širino znanja. In so kot taki precej bolj uporabni kot le neki administratorji Windowsov.

Če pa pričakuje kdo da se bo na FRI naučil inštalirat in administrirat Windowse, potem naj raje ne hodi tja. Bo spet nastal sam en zafrustriranec, ki bo pljuval čez faks.

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

cyber_killer ::

@Invictus

Najbrž bo to.

@BlueRunner

Ne, ker od sebe ne dajo ničesar v praksi-večina njih, kapo dol izjemam. Pa še nekaj ne pljuvam čez diplomante ampak na FRI,preprosto zato, ker so predavanja bedna, zastarela in nevem kaj še.
Na predmetih tipa Računalniška arhitektura bi morali dati novosti ne pa eno staromodno teorijo. Namesto programiranja na 86HC11 bi lahko dali kaj od Intla inp.

Ne si mislit da je FRI edina fakulteta v Sloveniji, s katero lahko delaš v IT svetu.

Večina ljudi napreduje iz mesto kot so programer v vodje projektov, iz vodje projektov v vodje progamov, iz vodje programov v svetovalce, iz svetovalcev v direktorje inp. A imajo vsi FRI diplomo? NE.

Lion29 ::

torej tako:
sam nisem studiral na faksu (in niti nikoli ne mislim) pa brez problema dobim sluzbo. tudi dobro sluzbo. V IT industriji velja 90% znanje... diploma brez znanja ne pomeni nic.. oz. v redkih panogah, kjer se podjetja prijavljajo na mednarodne ali kake druge razpise, kjer je pomembna tudi izobrazenost kadra.

Tudi ce me kaksno podjetje nebi zaposlilo, ker nimam diplome v taksnem podjetju nebi zelel delat, ker so ocitno retardi!


Moj problem s faksom je, da je:
1. zguba dragocenega cajta
2. ne gredo v koraku s casom, posebej v IT industriji, ki se bliskovito razvija, se to zelo pozna.
3. Prevec splosno - torej IT industrija se je v zadnjih desetletjih zelo mocno razvila... cemu vse lahko recemo IT industrija... od 3d modeliranja, do izneniringa iger, spletni razvoj, dizajn, razvoj gadgetov, razvoj mobilcev, postavljanja omrezij, mobilna telefonija, psotavljanja ostale infrastrukture, celo robotika sem spada... skratka zelo razlicne panoge...fajn bi bilo, da bi obstajal studij spletnega programiranja, ki bi bil namenjen le temu, ali pa studij 3d modeliranja... Zalostno je, da ta znanja dobis le z zelo dragimi dodatnimi usposabljanji (tecaji, delavnice)... sam studij pa niti pod razno ne ponuja zadosti prakticnih znanj
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mavrik ::

Na predmetih tipa Računalniška arhitektura bi morali dati novosti ne pa eno staromodno teorijo. Namesto programiranja na 86HC11 bi lahko dali kaj od Intla inp.


*sigh* A si ti sploh kdaj bil blizu FRIja?

1. Stvari ki se jemljejo pri Arhitekturi računalniških sistemo I in II so še kako hudo relevantne za vsakega razvijalca in se še vedno uporabljajo

2. Programira se na FRIju na ARM arhitekturi, ki je trenutno najpopularnejša arhitektura sistemov.

Pa učenje študentov ki nimajo pojma o arhitekturi na tako zjebani in skomplicirani arhitekturi kot je x86 je kompletna neumnost.

Ne si mislit da je FRI edina fakulteta v Sloveniji, s katero lahko delaš v IT svetu.


Kdaj pa je to kdorkoli rekel? Ti pa hudo pomaga znanje in zapravljaš manj časa z učenjem stvari. Poleg tega ima večina samoukov, ki sem jih srečal hudo omejen pogled na stvari in pogosto uporabljajo napačne stvari za namene (ker pač drugega ne poznajo... saj veš, če maš kladivo....)

Večina ljudi napreduje iz mesto kot so programer v vodje projektov, iz vodje projektov v vodje progamov, iz vodje programov v svetovalce, iz svetovalcev v direktorje inp. A imajo vsi FRI diplomo? NE.


Bi morali? Navsezadnje FRI ni MBA program. Med drugim pa maš FRIjevce, ki delajo pri Googlu in Applu.

2. ne gredo v koraku s casom, posebej v IT industriji, ki se bliskovito razvija, se to zelo pozna.


Bluziš. Pojma nimaš kaj se uči in nekaj na pamet sklepaš.

3. Prevec splosno - torej IT industrija se je v zadnjih desetletjih zelo mocno razvila... cemu vse lahko recemo IT industrija... od 3d modeliranja, do izneniringa iger, spletni razvoj, dizajn, razvoj gadgetov, razvoj mobilcev, postavljanja omrezij, mobilna telefonija, psotavljanja ostale infrastrukture, celo robotika sem spada... skratka zelo razlicne panoge...fajn bi bilo, da bi obstajal studij spletnega programiranja, ki bi bil namenjen le temu, ali pa studij 3d modeliranja... Zalostno je, da ta znanja dobis le z zelo dragimi dodatnimi usposabljanji (tecaji, delavnice)... sam studij pa niti pod razno ne ponuja zadosti prakticnih znanj


Tipičen omejen pogled nekoga, ki nima pojma kaj je namen faksa. Spletni razvoj, razvoj iger, razvoj namiznih aplikacij je vse ista stvar, če imaš ustrezno znanje ozadja, ki ga uči faks. Sam falirancem je to težko dopovedati ja.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

cyber_killer ::

@Lion29
Točno tako.

@Mavrik

No vidiš si se že omejil, da si cel lajf programer in da ne napreduješ.

Aja kok pa je teh FRI-jevcev, ki dela pri Google-u? 100 ljudi, 1000 ljudi. Če bi bile take cifre bi še sam šel nazaj študirat na FRI.

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

No vidiš si se že omejil, da si cel lajf programer in da ne napreduješ.


A postati direktor je napredek?

Če bi hotel prekladati finance bi šao na ekonomsko zrak mešat. Poleg tega... za to da si direktor ne rabiš FRIja, rabiš 7500EUR na računu. Velik izziv to.

Aja kok pa je teh FRI-jevcev, ki dela pri Google-u? 100 ljudi, 1000 ljudi. Če bi bile take cifre bi še sam šel nazaj študirat na FRI.


Več kot ne-FRIjevcev ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

bluefish ::

3. Prevec splosno - torej IT industrija se je v zadnjih desetletjih zelo mocno razvila... cemu vse lahko recemo IT industrija... od 3d modeliranja, do izneniringa iger, spletni razvoj, dizajn, razvoj gadgetov, razvoj mobilcev, postavljanja omrezij, mobilna telefonija, psotavljanja ostale infrastrukture, celo robotika sem spada... skratka zelo razlicne panoge...fajn bi bilo, da bi obstajal studij spletnega programiranja, ki bi bil namenjen le temu, ali pa studij 3d modeliranja... Zalostno je, da ta znanja dobis le z zelo dragimi dodatnimi usposabljanji (tecaji, delavnice)... sam studij pa niti pod razno ne ponuja zadosti prakticnih znanj
Problem ni toliko v odsotnosti študijskih programov, temveč v odsotnosti povpraševanja po tovrstnih znanjih. Pri nas so le redka podjetja, ki se namensko ukvarjajo s 3D vizualizacijami, pa še ta se soočajo s slabim poznavanjem področja s strani strank - večina meni, da je v izdelava predstavitve objekta potrebnih vložiti nekaj minut naključnega klikanja v programu, ki kao nato sam vse razpostavi naokoli. Temu odnosu primerna so tudi pričakovanja okoli končne cene storitve.
Situacija v tujini je povsem drugačna, temu primerna je tudi razširjenost tovrstnih šol in izobraževanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Lion29 ::

Mavrik je izjavil:


Tipičen omejen pogled nekoga, ki nima pojma kaj je namen faksa. Spletni razvoj, razvoj iger, razvoj namiznih aplikacij je vse ista stvar, če imaš ustrezno znanje ozadja, ki ga uči faks. Sam falirancem je to težko dopovedati ja.



hvala ti da si moj pogleda oznacil kot omejen!
res zlo cenim to!

1. osnove racunalnistva, ki jih kot spletni programer/dizajner/3d modelar/etc potrebuje dobis brez problema ze na srednji soli in to v 2 letih...

in raje potem preostali 2 leti srednje in potem 4 leta faksa posvetim konkretnemu nadgrajevanju znanja za doloceno panogo

vse ostalo je totalen overkill/overhead/ in potrata casa in mojih mozganskih celic

samo moje omejeno mnenje...

pa se tcvj komentarj od prej, da samouki ne uporabljajo ustreznega orodja... prej bi rekel ravno obratno, ker na faksu pac ne uspejo dohajat razvoja industrije, samouk pa ni omejen na ucni plan ampak se lahko hitro prilagaja spremembam!

seveda ni samoustvo za vsakega, prav tako ni faks za vsakega..

bluefish je izjavil:

3. Prevec splosno - torej IT industrija se je v zadnjih desetletjih zelo mocno razvila... cemu vse lahko recemo IT industrija... od 3d modeliranja, do izneniringa iger, spletni razvoj, dizajn, razvoj gadgetov, razvoj mobilcev, postavljanja omrezij, mobilna telefonija, psotavljanja ostale infrastrukture, celo robotika sem spada... skratka zelo razlicne panoge...fajn bi bilo, da bi obstajal studij spletnega programiranja, ki bi bil namenjen le temu, ali pa studij 3d modeliranja... Zalostno je, da ta znanja dobis le z zelo dragimi dodatnimi usposabljanji (tecaji, delavnice)... sam studij pa niti pod razno ne ponuja zadosti prakticnih znanj
Problem ni toliko v odsotnosti študijskih programov, temveč v odsotnosti povpraševanja po tovrstnih znanjih. Pri nas so le redka podjetja, ki se namensko ukvarjajo s 3D vizualizacijami, pa še ta se soočajo s slabim poznavanjem področja s strani strank - večina meni, da je v izdelava predstavitve objekta potrebnih vložiti nekaj minut naključnega klikanja v programu, ki kao nato sam vse razpostavi naokoli. Temu odnosu primerna so tudi pričakovanja okoli končne cene storitve.
Situacija v tujini je povsem drugačna, temu primerna je tudi razširjenost tovrstnih šol in izobraževanj.


seveda, drzi kot pribito, temu ne morem oporekati
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

Mavrik ::

1. osnove racunalnistva, ki jih kot spletni programer/dizajner/3d modelar/etc potrebuje dobis brez problema ze na srednji soli in to v 2 letih...


In če hočeš samo kucat strani za SPje potem ti ni treba iti na FRI. Ni potrebe. Sam nekaterim to ni dovolj.

(Sicer pa... zakaj potem vsak srednješolec ne služi bogato z izdelavo strani? ;) )

pa se tcvj komentarj od prej, da samouki ne uporabljajo ustreznega orodja... prej bi rekel ravno obratno, ker na faksu pac ne uspejo dohajat razvoja industrije, samouk pa ni omejen na ucni plan ampak se lahko hitro prilagaja spremembam!


Spet govoriš o nečem kar nimaš pojma. Osnove računalništva so zakoličene že tudi po 20 let in se ne spreminjajo. Tako kot bencinski motor še vedno deluje na istem principu, tako se tudi razvoj aplikacij, aloritmi, delovanje sistemov in vse ostalo ni bistveno spremenilo že od 80tih. Če pa rabiš faks da te nauči nečesa kar si lahko (z ustreznim background znanjem) pogledaš v tutorialu v dveh urah pa maš druge probleme.
Zato označujem tvoj pogled kot omejen.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

BlueRunner ::

Hvala Mavrik. Lepo povzeto.

Lion29 ::

Mavrik je izjavil:

1. osnove racunalnistva, ki jih kot spletni programer/dizajner/3d modelar/etc potrebuje dobis brez problema ze na srednji soli in to v 2 letih...


In če hočeš samo kucat strani za SPje potem ti ni treba iti na FRI. Ni potrebe. Sam nekaterim to ni dovolj.

(Sicer pa... zakaj potem vsak srednješolec ne služi bogato z izdelavo strani? ;) )


mislim kak neumen komentar... zakaj pa vsak FRIjevec ne sluzi mastno?

joj joj, vcasih se res cudim kako lahko en, ki se ima za izobrazenega, poka take nevmesne ven


Mavrik je izjavil:

Spet govoriš o nečem kar nimaš pojma. Osnove računalništva so zakoličene že tudi po 20 let in se ne spreminjajo. Tako kot bencinski motor še vedno deluje na istem principu, tako se tudi razvoj aplikacij, aloritmi, delovanje sistemov in vse ostalo ni bistveno spremenilo že od 80tih. Če pa rabiš faks da te nauči nečesa kar si lahko (z ustreznim background znanjem) pogledaš v tutorialu v dveh urah pa maš druge probleme.


drzi!

ampak spet se mi zdi, da si rahlo funkcionalno nepismen.
1. Nikjer nisem govoril o 2h tutorialsih ampak o 2 letni podlagi s srednje sole
2. govora je bilo o orodjih, ki jih uporabljas in ne o znanju, ki ga imas. Tak da niti ne bom naprej razlagal in tolmacu, ce ze v osnovi nisi dojel moje replike
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mavrik ::

Dvo letna podlaga s srednje šole ni niti za mezinec blizu dovolj da sploh lahko začneš se pogovarjati o določenih temiah na področju računalništva.

Daj prosim poglej si še enkrat Wiki link ki sem ga dal v mojem prvem sporočilu.
The truth is rarely pure and never simple.

mihec87 ::

Fri je čist ql,sam mal preveč posiljujejo s to matematiko(vsaj jst mam tak občutek).

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16625900 (21168) 111111111111
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123758 (18549) Invictus
»

FRI

Oddelek: Šola
193932 (2946)          
»

A se je možno samostojno naučit programiranja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14933115 (29209) darkkk
»

Ali rabim faks ali je dovolj da se sam naucim programirat? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10524880 (20773) NeMeTko

Več podobnih tem