» »

Noam Chomsky

Noam Chomsky

Glodko ::

Je možno kje na internetu najti njegove e-knjige v slovenščini? Rabim za očeta in sam nikakor ne uspem ničesar najti. ;((

mojsterleo ::

a morajo biti nujno e-knjige? ker tega sodra najdes v vsaki knjiznici na kile.

Okapi ::

Je možno kje na internetu najti njegove e-knjige v slovenščini?
Po mojem ne.

O.

Thomas ::

Zguba cajta to brat. Še v lingvistiki je propadu, kjer je svoje čase edino kaj pomenil.

http://www.timothyjpmason.com/WebPages/...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tsh2 ::

Ni nič propadu v lingvistiki. Ti si malo preveč zaslepljen s politko, po moje. link ki si ga dal je ena neurejena zbrka. kaj naj bi to naprimer pomenilo:
Both Wolff and Hudson see language as consisting of a network or set of networks.


chomsky je na pravi poti, isto kot so bili na pravi poti ljudje, ki so naredili PROLOG in podobne stvari v 60ih. zdaj je treba to samo izpopolniti, ne pa se iti neke nevronske mreže, ki naj bi magično rešile problem. chomsky je samo na splošno razložil, kako jezik deluje. je samo nakazal smer, v katero je treba raziskovati (najti je treba vsa pravila jezika, ki so vgrajena v naše možgane).

Thomas ::

Ne, ni. Raziskave so pokazale, da jeziki, ki ne premorejo rekurzije, da bi lahko rekel "od mojega brata, žene, pes" ali "od mojega mačka ovratnice šnodelček" - nimajo niti števil!

Vendarle tisti, ki so se v mladosti poleg tega svojega jezika naučili še portugalsko, pa lahko v šoli zastopijo tudi koncept števil in poštevanke.

Ena za Peana, nula za Čomskega.

DObr veš, da mene politika v bistvu ne zanima.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tsh2 ::

zakaj naj bi to zdaj pomenilo, da je vse, kar je chomsky govoril, narobe?

tsh2 ::

ti jeziki v bistvu imajo "rekurzijo", ne v stavku ampak med stavki. namesto da rečeš od mojega brata hiša enostavno uporabiš dva stavka. imam brata. on ima hišo. uporabiš dva stavka namesto enega. nič posebnega.

d0rK ::

Cisto BTW, je Portugalščina nek poseben jezik? V tem kontekstu.

Okapi ::

AFAIK so vsi jeziki tako ali drugače rekurzivni.

Drugače pa je imel Chomsky pri svoji prvotni različici univerzalne slovnice oziroma govornega možganskega modula največji problem z evolucijo. Zato je kasneje svojo teorijo jezika precej predelal in s tem omogočil oziroma dopustil postopno evolucijo jezika oziroma človekove zmožnosti govora.

Predvsem pa njegova teorija nikoli ni bila edina. Imaš recimo tudi funkcionaliste, ki trdijo nekaj čisto drugega, pa še kdo bi se našel.

O.

Thomas ::

je Portugalščina nek poseben jezik? V tem kontekstu.


V toliko, da se govori v Braziliji, kjer so ti nerekurzivni jeziki brez števil največ doma. Portugalščina pa je rekurzivna.

Pleme Piraha, naprimer.

http://web.mit.edu/newsoffice/2008/lang...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Chomsky (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28416612 (4500) Poldi112
»

Znanje tujih jezikov

Oddelek: Loža
313794 (2664) gaspert
»

Pismenost Slovencev je zelo slaba (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Sedem umetnosti
15420865 (11668) nevone
»

Jezik vpliva na varčevanje, ukvarjanje s športom, kajenje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4313152 (10748) Okapi
»

Preprostost jezika = naprednost jezika?

Oddelek: Znanost in tehnologija
343043 (2214) Malgaj

Več podobnih tem