» »

Pismenost Slovencev je zelo slaba

Pismenost Slovencev je zelo slaba

«
1
2 3 4

DoloresJane ::

Zadnje čase se o tem veliko govori... Slovenci naj ne bi dobro razumeli literarnih besedil (posledično malo beremo le eno knjigo na leto) in naj bi slabo razumeli pisna navodila. Iz osebne izkušnje bi dodala, da je obvladovanje slovnice in pravopisa na nizki ravni, še bolj zastrašujoče pa je, da je bila pred dvema(?) letoma prehodnost pri maturitetnem predmetu slovenski jezik le 50%.

Ta tema naj ostane v tem oddelku, ker me zanima, če ste mnenja, da je zvišanje bralne kulture in pismenoti nujno za nas - to pa je povsem kulturološka tema. :)

DSmidgy ::

Govori se o funkcionalni nepisemnosti in ne kakšni drugi. Včasih se mi zdi v obrazcih moteče to, da je kaj napisano dvoumno - in potem je človek funkcionalno nepismen, ker določeni ne zna enoumno napisati obrazcev. Prvo kar bi morali narediti je, da naredijo napišejo pravila za pisanje obrazcev (oblika, pozicija imena, naslova, ...).

Glede mature: ta se lahko zastavi tudi tako, da je prehodnost pod 5%.

Glede kulture v Sloveniji: zadnji čas je, da tudi kulturniki stopijo na prosti trg. Ne pa, da država podpira vsakega samooklicanega umetnika. Naj jim država plača (do določene vsote) glede na obisk razstav, iger, ... Mogoče zato nobeden ne bere knjig slovenskih avtorjev - ker so njegova dela všečna samo ozkemu krogu ljudi.

Mavrik ::

Se strinjam z DSmidgyem, toda jaz tudi poznam nekaj ljudi ki bi raje crknili kot pa prebrali katerokoli knjigo... :\

Drugače pa mislim da je bil uspeh na slo. maturi lansko leto nekje 97%
The truth is rarely pure and never simple.

NoUse4AName ::

Dvomim, da slovenci, kaj manj ali vec berejo od ostalih. Povsot je tako, da je precej majhen procent ljudi, ki bere.
Glede funkcionalne nepismenosti. Vem da so bile neke mednarodne raziskave, ki so postavile slovence zelo nizko v primerjavi z drugimi narodi, ampak tiste raziskave so bile zelo slabo izpeljane in ne izrazajo pravilnega stanja (mislim, da so govorili o tem na Preverjeno).

kopernik ::

Meni pa se zdi, da beremo veliko... zmeraj več. Zaradi interneta. Jaz vsak dan preberem materiala za eno manjšo knjigo.

TESKAn ::

Ja, ampak bereš material, ki npr. komaj kaj vidi dvojino...nasploh se mi zdi, da je, predvsem na TV zmeraj več uporabljanja množine, kjer bi mogla bit dvojina, potem pa še kašne besede tako naglašujejo, da glava boli...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

McHusch ::

Beremo vedno več, to se strinjam. Samo problem je, kaj beremo. Beremo namreč strokovne tekste, forume, spletne strani ... kjer ni poudarek na bogatem jeziku, temveč v razumljivosti, jasnosti in strokovnosti. Klasičnega leposlovja beremo vedno manj.

RookY ::

Lep primer teh težav je nouse4aname, ko ne zna pravilno napisati besede povsod. :) In to opažam. da se med mladino zelo širi.
Irc, forumi itd znižujejo pismenot ljudi...IMHO
Juhu juhu spet bom bruhu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RookY ()

iskra ::

Meni se zdi, da Slovenci ne beremo toliko, ker ni kaj dosti prebrati ... Jaz recimo nisem prebral knjige (razen raznih priročnikov za razne programe, učbenikov, ...) od mature dalje, ker so se mi zagabile skozi vsa leta.

Imam se za funkcionalno nepismenega, ker ne razumem pol stavri, ki jih zahteva obrazec od mene (obsataj tudi verjetnost, da preveč asociram in zato izpade zadeva "prevečumno" >:D ). Morda pa nisem funkcionalno nepismen -- morda je avtor obrazca v tem stanju. Večkrat sem že izpolnjeval obrazce, kjer je bilo potrebno vpisati državljanstvo. V vskem navodilu za posamezen obrazec pa je bilo napisano drugače (SLovenec, slovensko, ...).

Lahko bi odprli #kulturni_kanal na ircu :D. Moja mlajša sestra (12 let) ima namreč še vedno težave pri uporabi slovenskega jezika 8-O ... Mene so s šibo naučili pravil :O.

Največ pa berem internetne članke, forume in razna navodila za programe, ki jih uporabljam. In kolikor sem v zadnjem času opazil, je tu zelo malo pravopisnih napak -- motijo me predvsem poslovenjene besede ... Morda bi se pa ja lahko dobilo kak nadomestek :D To bi bila pa že druga tema ...

R0K ::

Za moje pojme je problem, da se po forumih, ircu in nasloh internetu piše preveč slengovsko. Ni problema s tem. Ampak preevč ljudi to prenese potem v šolo, na spise, in se najdejo tudi takšni, ki v eni strani in pol ne napišejo niti ene (1) vejice. Recimo moj sošolec. Za znort. Okoli 50 mu jih je manjkalo. :O :\ :)

Sicer pa še sreča, da so na slo-techu tudi takšni oddelki, teme, članki, kjer so zadeve napisane precej bolj knjižno in se da malo pilit jezik :).

BigWhale ::

> Sicer pa še sreča, da so na slo-techu tudi takšni oddelki, teme, č
> lanki, kjer so zadeve napisane precej bolj knjižno in se da malo
> pilit jezik :).

Zivis v neki precej cudni iluziji.. ;>

DoloresJane ::

Prenašanje kvalitete prebranega v šolo in na šolsko delo je povsem logično. Človek se namreč uči z apliciranjem že videnega na novo situacijo. Če je tisto, iz česar se "uči", slabo, potem bo tudi končni izdelek slab.

McHusch ::

BihWhale: Verjel ali ne, pri člankih in novicah se ZELO trudimo za čim bolj knjižno slovenščino. ;))

demoness ::

Žalostno je to, ker ljudje mislijo, da sta pravopis in slovnica samo za šolo in eseje, "tuki na netu pa eetaq nbenga ne briga a ne stari". Potem pa človek vidi stvari kot "inžinir" (tudi v eni novici), "asvalt", "Avganistan" in moja najljubša ;( , "nebi" (skupaj). Po moje je to zaradi IRCa - je treba pač samo hitro tipkati.

Slovenske srednje šole pa ne delajo prav veliko, da bi situacijo popravile. Nacionalna matura iz slovenščine je navadna katastrofa. Jaz je verjetno ne bi naredila, če bi me ta grozota doletela. Ocenjevanje esejev po točkah (kljukica, kljukica, kljukica, dve točki dol za pisavo,...), Cankar in testi slovnice... ne, hvala. Definitivno rabimo več veselja do knjig in branja... Ja, ja, dream on. :(
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

kuglvinkl ::

Glede funkcionalne pismenosti: pred dnevi pride k meni znanec s pošto iz Francije, če mu lahko prevedem dopis. Nič posebnega, njhov oddelek "ZPIZa" je njegovi stari mami poslal obrazec, ki dokazuje, da je še živa, da ji bodo lahko še nakazovali penzijo. Ok, prevedem tako, da nad francoske stavke napišem slovenski prevod. Nakar znanec to gleda in me po eno minutnem buljenju prosi, če mu lahko pomagam še pri izpolnitvi obrazca. To me prosi človek s končano srednjo šolo (V. stopnja).

Glede nujne pobranju. Ok, do včeraj sem vedel, da se folku pač ne da brati. Žal, delajo si neprecenljivo škodo.

Da pa to svoje počete racionalizirajo (predvajajo kaj o tem, racionalizaciji kot obrambnem mehanizmu namreč, na Discoveryu?), s tem da štejejo, da slika pove toliko kot tisoč besed in to množijo s framerateom in dolžino oddaje, me je pa šokiralo. Še sreča, da uporabljamo PAL, ubogi Čezklužniki, ki morajo trpeti ob NTSC.

In kot kaže, taki primerki sodijo ljudi po sebi. :)
Your focus determines your reallity

root987 ::

kuglvinkl: Lepo povedano.

Sicer pa nasplošno mislim, da pride to "sovršatvo" do branja v šoli z prisiljevanjem branja zvrsti, ki jih določene osebe ne marajo - verjetno učitelji in delavci, ki skrbijo za šolski program pozabljajo, da nismo vsi enaki in da nekateri ne prenesejo leposlovja in "nakladanja" o tem kako strašansko bogi so bili v starih časih.

Osebno leposlovja(kaj točno bi sploh naj sodilo pod to kategorijo, ne vem) ne berem veliko, berem pa veliko raje kakšno znanstveno fantastiko, kriminalke, ipd. Je pa res, da ko me neka knjiga "zagrabi" in mi vzbudi veselje, lahko preberem tudi knjigo z 300-500 strani v roku 3-5 dni, medtem ko se lahko z nekim leposlovjem, katero ima (komaj) 200 strani, "mučim" tudi po teden dni in več.

In o ljudeh, katere omenja kuglvinkl mislim da so bolj leni in nesposobni(ali pa premalo samozavestni), kot pa nepismeni. Čeprav tako nizko samozavest in zaupanje vase verjetno nimajo.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Ziga Dolhar ::

> Osebno leposlovja(kaj točno bi sploh naj sodilo pod to kategorijo, ne vem) ne berem veliko, berem pa veliko raje kakšno znanstveno fantastiko, kriminalke, ipd.

Hmmm, zmeden sem -- poskusimo objasnit pojem "leposlovja". Jaz sem namreč vedno mislil, da je leposlovje tudi to, kar si napisal, root987. Sem se motil?
https://dolhar.si/

Binji ::

Definitivno se leposlovja zmerej manj bere, kar je precejsnja skoda, nobeden pa se nc ne potrudi mal priblizat knjige v osnovni al pa se prej. Zmerej se sam ukaze kaj more bit prebrano in to je to. Nej cudno da se vecina ljudi brani knjig.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

gappee ::

Bolj na hitro sem vse skupaj prebral, ker me niti ne zanima, kakšna je pismenost Slovencev; pa vendar imam za povedat (nekaj, kar itak vsi vemo, ampak ne vem, če je bilo omenjeno).
V šoli nas silijo k branju zato, ker nas drugače ne bi mogli spraviti h knjigam. Vsaj tako je moje mnenje.

Sem se potrudil, da sem lepo slovensko napisal in celo z vejicami(ki pa mi običajno ne delajo težav).


:P

root987 ::

Ziggga: Če to to, še toliko bolje! ;) Sem pa prej bolj mislil na knjižno zvrst - očitno sem se motil.

gappee: Zakaj pa potem knjige še vedno obstajajo? Tako malo ljudi jih očitno tudi ne bere, če se še vedno prodajajo.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Aspirinix ::

Žalost, ja.
Ko učenci pridejo do osmega razreda ne poznajo skoraj nobenega knjižnega dela, ki bi jim pomagalo razumeti kakšno dejanje. Branje je postalo iskanje delnih informacij in ne več bistva. Tako čedalje bolj ugotavljam, da bi morale kontrolne naloge biti napisane v enem in pol stavku, da bi bilo dovolj enostavno. Pa površnost. Prava grozljivka.

Druga stvar pa je funkcionalna pismenost in birokratske zadevščine. Če je kdo kdaj bral slovensko zakonodajo, ga je gotovo na pol prve strani kap. Če ti mojstri v parlamentu niso čarovniki, da znajo najenostavnejše stvari zaplesti do amena, potem sem bicikl.
Prideš do konca stavka, pa ne veš kej si ga začel brati, ne kaj si prebral. Bi moral biti doktor slovenščine, da bi sploh lahko šel brat. In potem se pojavi vprašanje, zakaj smo funkcionalno nepismeni.

Osebno še vedno mesečno preberem ene 5 knjig med katerimi se vedno najde kakšna filozodija ali pa klasika. Kako ste pa kaj ostali pridni?

gappee ::

Hm, očitn nism dost točn reku. Hotel sm samo povedat, da je prbližn tko v šoli.
Pa da nas zaradi tega silijo h knjigam, ker sami od sebe verjetno ne bi brali.

Upam da ste me prav razumel.:8) :\


Seveda berejo ljudje knjige...

Gandalfar ::

gapee, se strinjam s tabo. Tocno to idejo sem ze prej iskal, ko sem bral to temo.

Marsikdo (oz. vecina) ne postavlja branje visoko na njegovi lestvici vrednot oz. uzitkov in ce nas ne bi v soli silili z branjem bi ljudje se manj brali kot ze zdaj.

Osebno ne maram ZF knjig, ki so napisane po filmu, ker imam slab obcutek ob branju dela, ki je napisan po filmu oz. z filmom v mislih.

Trudim se brati koliko mi cas dopusca a mi zal ne uspe prevec dobro organizirati mojega casa. Vendar pa sem se nekako navadil, da vedno pred spanjem kaj berem. Ce me ctivo potegne se ponavadi to rado zavlece v pozne nocne ure...

Po mojem bi morali mlade v soli se bolj silit v branje knjig saj imam obcutek, da ima marsikdo odpor do branja, ker nima dovolj kilometrine in sploh ni sposoben prebrati knjigo. Vedno so se mi zdele zanimive izjave o tem kako nekdo rabi par dni za knjigo, ki jo sam preberem v slabem veceru.. morda jaz tako povrsno berem knjige ali imajo pa drugi tako slabo koncentracijo.

Aspirinix ::

Ali pa te knjiga dobesedno potegne, potem pa izgubiš občutek za čas. Nekaterim se to ne zgodi nikoli. Potem pa kaj kmalu odnehajo.
Se mi dostikrat zgodi, da se zjutraj okoli 3h ali 4h sprašujem če je že 10, da grem spat.

Zanimivo se mi zdi tole glede šole. Pa da bi otroke trebalo še bolj gnat k branju. Saj marsikaj poskušamo, pa nič ne zaleže.
Sam recimo nimam kaj dosti vpliva glede klasike, ampak glede strokovnega branja se pa trudim. So pa problemi, ko pride otrok do sedmega/osmega razreda pa bere tako slabo kot nekateri v drugem razredu. Pomeni, da smo pri njem zamudili ogromno. In v enem ali dveh letih tega ni mogoče popraviti.
In kaj nej mu rečem, če ne more prebrati članka iz Spike, ker ga ne more razumeti? Ja, še enkrat bo treba. A ne?

forg33t ::

Sam sem mnenja, da se naceloma otrokom nic ne bi smelo vsiljevati, ker obstaja moznost da bodo zaradi tega videli zadevo v slabi luci(kot muko recimo), in ce se to zgodi v prvih razredih sole, lahko posledice nepopravljivo ostanejo celo zivljenje. Otrokom bi se morala pisana beseda predstaviti kot nekaj zanimivega, in tud sam program v solah bi se moral temu primerno spremeniti, s tem mislim same knjige na seznamu branj, dobrih za to je prej prevec kot premalo in tudi metode ucenja. Dandanes je v nasih solah knjizevnost precej lesena, in rezultati so temu primerni.

Krivimo lahko samo in le ucni program.

Gandalfar ::

pa saj imamo taksne stvari kot so 'racunanje je igra' in bralna znacka kjer dejansko beres zanimive knjige. Zanimivo je, da do konca osemletke sposobnih z bralno znacke pride le malo otrok. Vsaj moje izkusnje so take...

Sicer pa kaj je tisto kar zene dolocene cetrtosolce, da preberejo prakticno celotno kolekcijo Karl Maya medtem, ko drugi samo nemocno prebledijo ob misli, da bi prebrali kaksno 200 strani debelo mladinsko knjigo, ki je zanemarljivo v primerjavi z prej omenjenim avtorjem in nasploh vecino sedanjih bestsellerjev ter tudi drugih knjig. Nekako imam obcutek, da je ze tezko najti sveze napisano knjigo, ki ne bi imeli vsaj okoli 400-500 strani.

Sicer berem bolj paperback fiction in sf ampak vseeno.

root987 ::

Mhm. Pristop je važen ja. In ne samo pri branju in slovenščini, pač pa tudi drugje, da se otrokom vzbudi vedoželnost.

Ena izmed mojih sošolk je v osmem razredu na ekstercih(poskusnih ali pravnih se ne spomnem) imela prvič 3 drugič pa 7 točk. Sicer tam ni pismenost "direktno" na preizkuso, vendar mislim da to dovolj jasno pove o trenutni pismenosti nekaterih osebkov.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Grey ::

Knjige....bljah. Sploh pa to kar nam dajejo za domače branje. K rečemo profesorci zakaj mormo to brat nazaj butne da zato, ker so to prave knjige in ne današnje!! Mislm LOL kako naj človek iz leta 2003 bere miselnost človeka iz leta 1900 in prej? Čist nezanimivo se vam ne zdi? Bralno značko sm delu sam do 6 razreda pol sm pa odnehu, ker nagrada ni bla dobra...Ko sm biu v 1., 2. razredu sm prebrau vse knjige iz zbirke časovni stroj, ker so se mi zdele zelo zanimive. Še zdej preberem kako ampak samo tko domišljijske(pa zgodba me mora res pritegnt da se spravm brat knjigo,ki ima 200+ strani).

Kar se tiče funkcionalne pismenosti...naj bolj u izi formularje pišejo. Preveč so dvoumni, ker jih pišejo ljudje, ki se imajo za neki posebnega. Grejo se neke lingviste, ki to niso. Pa tile zakoni so tko napisani kt da bi jih pisu medtem ko serješ na WCju. Jih moraš res prebrat 500X da razumeš. Leposlovje pa itq izgublja funkcijo, ker s(m)o ljudje vedno bolj nagnjenu komunikaciji in ne temu kako bom čim lepše napisu nekomu neki. Isto velja za govorjeno besedo.

Pa tut to je res...ne berem(o) več(če so se kdaj...) knjig zato, da bi razmišljali zraven. Knjige so postale v šolah nujno zlo in v življenju neko iskanje informacij(šola, učenje, zanimanje...).

Za maturo in eksterce lahko rečem samo to, da bi moral bit namenjeni temu da preverjajo funkcionalno pismenost(življnjepis, opravičilo, obvestilo, izpolnjevanje formularjev,...), ker bo neki osebek to največ rabu v življenju ne pa razumevanje neke 500 strani dolge knjige...LOL.

mare_ ::

Glede tega v šoli...
Ne vem, nekateri moji sošolci so se lani ali predlani (7.-8. razred) močno pritoževali, kakšne knjige imamo za bralno značko oz. domače branje, kdaj bodo to prebrali itd. Jaz sem se tudi pritoževal. Zakaj? Ena ali dve knjigi sta se mi zdeli, milo rečeno, rahlo preotročji. Mislim no, knjiga ima 50 strani, na vsaki drugi strani slika, zgodba pa ravno da ni o medvedku, ki se odpravlja na sprehod. Ko sem v knjižnici dobil to v roke, sem si mislil, da imam napačno knjigo. Seveda potem, ko taki, ki še tega ne zmorejo prebrati, pridejo v SŠ, doživijo pravi šok, tričetrt ne razumejo in knnjige se jim zagabijo do konca življenja.
Aja, jaz sem Karla Maya prebral v 3. razredu.

kuglvinkl ::

naj bolj u izi formularje pišejo. Preveč so dvoumni

Sam trenutno delam "obrazce", ki jih bodo uporabljali uradniki (na nižji stopnji oz. v stiku s fizičnimi osebami). In ja, včasih kdo pojamra glede razumljivosti. Potem pa vidim, al se da spremenit. Če se ne da (v najslabšem primeru zgubi poleg vsebine še formo), jih poizkušam čim bolj nazorno razložiti. Ampak, mene plačujejo da pojasnjujem in se tega držim.

Težava se IMHo pojavi, ko pri slabih obrazcih, oseba, ki je zadožena za neposrednis sprejem, tega noče obrazložiti (v naši firi se to sicer ne dogaja, kaok je pa na UE in Občinah, pa težeko rečem.)

Je pa varovalka v ZUPu, dopolnitev vloge med drugim.

, ker jih pišejo ljudje, ki se imajo za neki posebnega.

Hehe, ni tko enostavno. Je vmes preveč sit.
Your focus determines your reallity

Gandalfar ::


Za maturo in eksterce lahko rečem samo to, da bi moral bit namenjeni temu da preverjajo funkcionalno pismenost(življnjepis, opravičilo, obvestilo, izpolnjevanje formularjev,...), ker bo neki osebek to največ rabu v življenju ne pa razumevanje neke 500 strani dolge knjige...LOL


Pa saj preverja oboje.

Darko ::

Ko sem na letališču v Angliji izpolnjeval pristopni formular, je bilo vprašanje: sex: M, F. Obkrožil sem oboje in pripisal: sometimes also Wednesday. Uradnik mi je potem razložil, da moram vnesti Male-Female, pa sem odvrnil: Both. Ali sem funkcionalno pismen? :D

LP Darko

Grey ::

Gandalfar:
Js bi maturo sestavu sam iz funkcionalne pismenosti. To sm hotu povedat s tem. Kaj ti bo razmišljanje ob branju knjige prineslo koristnega? In ta mindless repetitive process is going on and on od 1. razreda osnovne šole do 4. letnika gimnazije. Kaj je point v temu? Js ga ne vedim...rajši konzumiram velike količine nekega znanja, ki ga pridobim z branjem kake bolj znanstvene knjige kokr pa da bi brau neke otroške zgodbice(to sm začeu delat že ko sm začeu brat in na vso neverjetnost sm brau najboljš, tekoče brez zatikanja že v mali šoli). Branje knjig si vzamem za krajšanje časa če res ni kej bolj pametnega za počet in ne za neka filozofska vprašanja in umotvore. In to ni prav da knjige vsiljujejo otrokom če jih le-te ne zanimajo.

Pa še mal o šolah:
Dolgočasne so...vsaj men. K sm biu v mali šoli se je znanje kopičilo kr hitr in to zanimanje je počasi upadalo, ker je šlo vse prepočas in sm se mogu prilagodit, ni blo druge izbire. Premal praktičnih vaj pri kemiji, biologiji in fiziki...

gappee ::

Jah, jst se ne strinjam ne s tistimi, k pravjo, da bi nas mogl bolj silit k branju in ne s tistimi, ki pravjo, da naj nas ne bi smel silit k branju.

Pač, se strinjam da nekaj knjig bi morali prebrat (zaradi malenkost večje razgledanosti mogoče:8) ),sicer to nardim zlo nerad:D , več kot zdej pa bi bilo že preveč.:D

undefined ::

Jest pa se ne strinjam s tem, da knjige pripomorejo k razgledanosti. :)

gappee ::

K čemu pa?

Moje mnenje je, da bi nekaj malega le moral prebrat.:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gappee ()

undefined ::

Če pripomorejo knjige k večji razgledanosti, potem k temu pripomorejo tudi časopisi, filmi, risanke, reklame, igrice, šah... skratka vse vrste komunikacije, v tem primeru pasivne. Najbolj pa, po mojem mnenju, pripomore k razgledanosti aktivna komunikacija - torej, z ljudmi direktno. Pasivna komunikacija le vodi do pristranskega mišljenja, ki res lahko vodi tudi do psihopatstva. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: undefined ()

gappee ::

A sm jst reku: KNJIGE berite, da boste bolj razgledani?!:D

lol
Očitno me nisi razumal, kaj sm hotu povedat.:)

undefined ::

> A sm jst reku: KNJIGE berite, da boste bolj razgledani?!

Pravzaprav se sploh nisem nič zanašal na to, kar si ti rekel ali nisi rekel. Govoril sem na splošno. :)

gappee ::

Zdj si me pa!!>:D >:D


:D

Aspirinix ::

Nekaj časa debate nisem spremljal, vendar vidim, da nekateri osebki ne morejo iz svoje kože.
Branje je EDEN osnovnih načinov, kako ljudje sprejemamo informacije. Saj so še zvok, slika,...
Ampak, če nimaš osnovne normalne funkcionalnosti na tem področju, ti ne ostane nič drugega kot to, da se sprijazniš, da nikoli ne boš, ne vem, raketni znanstvenik. Ker zavračaš enega od medijev preko katerega dostopaš do informacij, zavračaš tudi veliko več.

Se pa strinjam, da žal velikokrat ni mogoče ustreči vsem. Jaz bi bral to, jaz bi bral ono,.......
Ne gre. Kdor je delal učne načrte je že pametno premislil kaj ja in česar ne (čeprav tudi sam časih dvomim, da se je pravilno odločil).

Še ena stvar, ki me pri teh načrtih moti: sestavljajo jih prof, dr, mr, mag, ... pa ne vem s akkšnimi kraticami še so ljudje lahko. Nikoli niso vidli osnovnošolske klopi, kaj šele učenca, ki te vsak dan že z muko gleda. Nimajo občutka za realnost, potem pa teoretizirajo vsepovprek, da je groza.
Vsakemu izmed njih je treba privoščiti vsaj nekaj dni (8 ur skupaj) dela v šoli, pa bomo vidli, kako hitro bodo šli ukrepat.

Aja, pa še ena.
Pravi čudež je, da človek lahko hodi pri tolikšni zapletenosti možgan. Še neverjetneje je da lahko govori. Da je razvil kaj takega kot družba pa je itaq že čudež.
In zadradi česa? Ker je svoje znanje lahko zapisal (zapisal, ja). S tem je informacije ohranil naslednikom, da se jim ni več bilo potrebno prebijati do znanja, da ni bilo potrebno vedno znova izumljati kolesa....

undefined ::

> Branje je EDEN osnovnih načinov, kako ljudje sprejemamo informacije. Saj so še zvok, slika,...

Torej, hočeš reči, medtem, ko je branje le osnovni način pridobivanja informacij, so ostali načini bolj kompleksni in moraš bit za njih bolj pameten? Ok, tvoje mnenje. ;)

Drugače pa se ne strinjam s tabo, osnovni način sprejema informacije je preko govorne komunikacije. Saj mati otroku pri treh letih tudi ne bo dala brat knjige, ali pač?
Malo si zamisli, kdo je bolj razgledan, nek book-worm, ali nekdo, ki si pridobiva izkušnje v živo z ljudmi. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: undefined ()

kuglvinkl ::

In tle pride do izraza IMO izjemno dobra misel (žal ne moja :) ): pod soncem ni bolj uporabne stvari kot je teorija.

Zavračat eno zaradi drugega, pa ja, nakazuje na okvaro.
Your focus determines your reallity

undefined ::

> Zavračat eno zaradi drugega, pa ja, nakazuje na okvaro.

Tukaj bi tud prav prišel izraz 'IMO'. ;)

Pa lahko bi to tezo tudi utemeljil. Namreč, teorija pomeni sanjat, praksa pomeni delat. Delat in sanjat naenkrat se ne da; sanja se med spanjem, dela pa ko si buden. Če pa sanjaš, ko si buden, je pa res možna kakšna okvara. :)

BigWhale ::

500 Let nazaj je bilo precej manj ljudi pismenih, kot dandanes. Ampak so bili le-ti precej bolj 'pismeni' kot je vecina ljudi danes.

...

Pa kwa pol!!!! Si mi ker!!!! Men nau nuben talku kwa nej workam in kwa ne jst znam pisat in brt splh nevem kwa se neki usajate u sol na sam tezijo!!! s temi booki sekspira mormo brt k je cist kr neki!!!! pa stuff od enga folka k je deadnu ze nevem kolk tauznt let nazaj!! tu mac!!!!! Ful nas neki forcajo da to beremo!! cist brez veze!!!!

da nebi se kdo kej reku, kr se na tv cist dost naucimo, lih zadnjic sem gledal kako je dalaj lama se moral borit v peruju in so ga pol izgnal uni prasci in tud jst neki vem knjige so bedne in smrdijo brezveze!!!
sami zatezeni maroni!!

kuglvinkl ::

Tukaj bi tud prav prišel izraz 'IMO'. ;)



Namiguješ na to, da ne razmišljam? ...

Pa lahko bi to tezo tudi utemeljil. Namreč, teorija pomeni sanjat, praksa pomeni delat. Delat in sanjat naenkrat se ne da; sanja se med spanjem, dela pa ko si buden. Če pa sanjaš, ko si buden, je pa res možna kakšna okvara.

Ne, tu sem govoril, da nikoli ne moreš priti niti blizu oz. v praksi nisi uspešen, če ne obvladaš zelo temeljito teorije.

Pri okvarah :) sem govoril o tem, da je milo rečeno zgrešeno, če poudarjaš samo branje recimo. Gre za nesorazmerje.

Lep primer je denimo Platonova Država. Izjemno znanje za izjemen dialog.

BigWhale: lepo si ilustriral oz. pojasnil zakaj so najbolj prodajani časnik v RS Slovenske novice. Ta smetana družbe ni sposobna večje percepcije, kot je preleteti mastne in ozaljšane naslovin odurne naslovnice. Ne, ne zveš vsega na eMpTy Vision. Odklaudat si morjo skaj.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

sketch ::

Meni se zdi, da je branje še vedno najbolj razširjen, najbolj dostopen vir informacij, ki pokriva najširše področje.

Velika količina tekstovno shranjenih informacij še posebej v današnji dobi omogoča posamezniku, da si najde temo, ki ga zanima, in o njej kaj ve izve. oziroma, da si najde zabavo, ki mu je pri srcu, ter v njej uživa.

Ampak ne samo to - s tolikšno količino informacij lahko z branjem nadomeščamo vsaj nek del naših osebnih izkušenj - se učimo in si razširjamo obzorja. Ni nujno, da nekaj naredimo, da bi si o tem ustvarili mnenje - lahko to izvemo iz druge roke. To počnemo vsakodnevno ob branju časnika.
Ampak, prozaične stvari, kot so časniki in ostali mediji, so koncentrirani bolj na današnje dogajanje, kot pa na neke principe, filozofijo, izobraževanje. Za to imamo knjige. in le-te je treba brat.

Kar se pa tiče tega, kako pripraviti otroke do branja... moji starši so to tako počeli, da so mi prebrali na tone otroških knjig. Jaz sem redkokdaj šel spat, ne da bi prej dobil pravljico :P Potem so me začeli počasi učit črke, nato pa so bili malo zlobni - eden od njiju je začel zgodbico, kako se je razvila sem pa zvedel lahko samo tako, da sem sam prebral.

To se mi zdi ključnega pomena - seznaniti otroke s knjigami že zelo zgodaj, tako da vidijo, da so knjige vir zabave/informacij... če pa se jih k knjigam sili, pa je vse izgubljeno.

lp
s.
Adapt and overcome.

madmitch ::

Funkcionalna nepismenost delno izhaja tudi iz dejstva, da sestavljalci besedil ne dajo svojih upravnih umotvorov prebrati nekomu, ki se mu ne sanja, kaj bi sestavljalec želel.

Zelo nizka raven branja leposlovja se odraža tudi v pisanji prenekaterega med nami v tej temi. Samo nekaj primerov:

branja v šoli z prisiljevanjem
branja v šoli s prisiljevanjem

Čeprav tako nizko samozavest in zaupanje vase verjetno nimajo.
Čeprav tako nizke samozavesti in zaupanja vase verjetno nimajo.

in sploh ni sposoben prebrati knjigo
in sploh ni sposoben prebrati knjige

In tako dalje.

Branje leposlovja je nujno za vsakogar, ki se želi kolikor toliko normalno vključevati v življenje. Resda bi bilo za preživetje dovolj že poznavanje vseh črk abecede, vendar se mi nekako ne zdi to dovolj. Konec koncev je branje leposlovja edina pot do resničnega širjenja besednega zaklada in kaj več kot le osnovnega izražanja primata. V leposlovju, pri katerem so se pisatelji (to niso samo pisci) večinoma trudili svoje misli napisati na način, ki presega golo podajanje in naštevanje dejstev ter informacij.
V slovenskih medijih se pomanjkanje bralne kulture izraža tako kričeče, da je to včasih naravnost boleče. Nekako mi ni jasno, kako so vsi ti ljudje končali osnovno šolanje.
Verjemite, ko enkrat začneš malo bolj natančno brati in poslušati slovenski jezik, ugotoviš, da je neizmerno zanimiv in poln zapletov in dvomljivih situacij, pri katerih se moraš zamisliti in nekako ugotoviti, kaj je prav in kaj ne. To resda ne gre, če umaš samo osnovno znanje jezika, slovnice in izrazoslovja.

Branje leposlovja bi morala biti nuja in ne tlaka vsakomur, ki kaj da nase.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

undefined ::

> Čeprav tako nizko samozavest in zaupanje vase verjetno nimajo.
Čeprav tako nizke samozavesti in zaupanja vase verjetno nimajo.

> in sploh ni sposoben prebrati knjigo
in sploh ni sposoben prebrati knjige

Hehe. In takšne zadeve pišejo ravno tisti, ki največ berejo knjige in naj bi bli najbolj pismeni in razgledani. ;)

madmitch ::

IceMan:
In takšne zadeve pišejo ravno tisti, ki največ berejo knjige in naj bi bli najbolj pismeni in razgledani.
Bolj pravilno bi bilo verjetno takole; Takšne zadeve pišejo ravno tisti, ki preberejo največ knjig, ter naj bi bli najbolj pismeni in razgledani.

Še nekaj, nekdo je napisal, da ko ga knjiga "zagrabi", prebere 400 - 500 strani v 4-5 dneh. Groza, pravi požiralec knjig. Kdor bere vsaj malo več kot le časopise in kakšno revijo, bi moral knjigo, ki ga res "zagrabi" in ki ima štiristo strani prebrati v enem dnevu, ne pa v štirih do petih dneh.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Je srednja šola sploh relevantna? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16221387 (17177) "NaN"
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11925000 (18925) m0LN4r
»

Kako izboljšat sbvojo pismenost

Oddelek: Šola
233414 (2700) nurse013
»

Konec z maturo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
957057 (5454) Zeberdee
»

Srednješolska slovenščina - književnost in pranje možganov... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
1387745 (6125) root987

Več podobnih tem