CNet - Daljnega leta 1955 je trgovska mreža Sears iz Colorado Springsa izvedla reklamno kampanjo, v okviru katere so razdelili letake, kjer je bila objavljena telefonska številka, kamor so lahko otroci poklicali in govorili z Božičkom. Zaradi napake v tisku so na reklame pomotoma zapisali tajno številko CONAD-a (Continental Air Defense Command) za izredne primere, kamor je tistega božičnega večera poklicalo mnogo otrok. Nadzorni polkovnik Harry Shoup (ki je sicer letos umrl) je sprva domnevno potegavščino slabo sprejel, nato pa je ugotovil, kje je razlog in podrejenim naročil, da vsakemu kličočemu posredujejo Božičkovo lokacijo. Tri leta pozneje sta ZDA in Kanada združili sile in ustanovili agencijo NORAD (North American Aerospace Defense Command), ki še vedno na božični večer sledi potovanju dobrega moža.
Približno 1200 članov osebja in njihovih družinskih članov prostovoljno dežura teh 24 ur vsem posreduje podatke o Božičkovi lokaciji. Leta 1997 so program razširili tudi na splet; njihova spletna stran tega dne dobi več kot osem milijonov unikatnih obiskovalcev, v centralo pa pokliče ali po e-pošti piše več desettisoč radovednežev. Od leta 2007 si pri zasledovanju pomagajo tudi z aplikacijo Google Earth, ki omogoča sledenje Božičku po vsem svetu (sprva so mu sledili le v Severni Ameriki) v 3D-pogledu.
Z uporabo radarjev, satelitov, Božičkovih kamer in lovskih letal bodo tudi letos od trenutka, ko bo Božiček poletel iz svoje bazne na severnem tečaju, budno beležili in objavljali njegov položaj. Kot pravijo, so posebej uporabni geostacionarni sateliti z IR-tipali, ki zlahka zaznajo Rudolfov rdeč nosek. Vsakokrat pošljejo v zrak tudi formacijo CF-18 Hornetov, ki ga v kanadskem imenu pozdravi. Ne pozabite ga prek interneta spremljati tudi letos.
NORAD bo tudi letos sledil Božičku
- oznake: N/A