» »

IBM superračunalnik simulira mačje možgane

1 2 3
4
5

823483 ::

Da ga DARPA & IBM serjeta, je sicer mogoče, ni pa to najbolj verjetna možnost. Bolj verjetno je, da so se nekateri soočili s svojo ontološko grozo. Skoraj tolikšno, kot ko je Edison zalaufal svoj "fonograf".

Nemara še večjo.

Grozo? Grozo pred čim? Pred singularnostjo? Daj no...

Upload ni prav nič strašljiv. Recimo, da bo enkrat upload mogoč. Šel bom v neko stavbo, tam mi bodo prekopirali možgane in popolnoma enak bom odšel domov in nadaljeval s svojim življenjem. Dobro, na nekem računalniku bo laufal nekdo, ki bo imel do trenutka kopiranja popolnoma enake izkušenje kot jaz, enako življenje. A po tem trenutku naju bo nekaj ločilo. Nekaj, kar bo mene potrdilo kot original in njega kot klona. Moje telo. Moja kopija bo lahko še tako prepričana, da je ona resničen Janez Novak, a za resnični svet bi bilo vseeno, tudi če bi bila Jožko ali pa Franci.

Resnično grožnjo je iskati takrat, ko bo razvito kloniranje ljudi. Pa ne še takrat. Pač bo nastal nek enojajčni dvojček, ki ti bo na las podoben(pa še to ni nujno). Groza me je trenutka, ko bo nekdo ugotovil, kako lahko do zadnjega prekopira vse moje izkušnje, spomine, osebnost na možgane nekoga drugega, oz. v tem primeru, mojega klona. Kdo bo potem original in kdo kopija? Oba bosta trdila, da sta original...

To je tudi razlog, da se veliko ljudi zateka k možnosti, da vseeno obstaja neka "iskra življenja, duša", ki je skupna le enemu bitju, ki je kadarkoli obstajalo in ki kadarkoli bo obstajalo. Ko te že zagrabi groza, kaj se lahko s tabo zgodi v le nekaj desetletjih imaš še vedno eno varno zatočišče-rečeš si: saj to nikoli ne bo mogoče. Mogoče jim uspe prekopirati možgane in jih zapisati na drugo telo a stvar bo mrtva. Bo le rastlina, saj ne bo imela moje duše. Ipd.

Thomas ::

Preberi Tri sobe. Da se mau pošlogiraš, če boš kaj zastopil, seveda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Okapi ::

Groza me je trenutka, ko bo nekdo ugotovil, kako lahko do zadnjega prekopira vse moje izkušnje, spomine, osebnost na možgane nekoga drugega, oz. v tem primeru, mojega klona. Kdo bo potem original in kdo kopija? Oba bosta trdila, da sta original...
Zakaj bi te bilo tega groza? To je po mojem edina pot do nesmrtnosti, to pa je nekaj, kar si načeloma vsi želimo. Samo ne take nesmrtnosti, o kateri govori Thomas, ki mu je vseeno, koga bodo uploadali, ker misli, da bodo v tistem hipu uploadali celo človeštvo za naprej in nazaj.

O.

823483 ::

Preberi Tri sobe. Da se mau pošlogiraš, če boš kaj zastopil, seveda.

http://slo-tech.com/forum/t47888/0
Tale tema je precej boljša in tudi bolj zgoščena. Precej si se spremenil v teh letih, Thomas...

Zakaj bi te bilo tega groza? To je po mojem edina pot do nesmrtnosti, to pa je nekaj, kar si načeloma vsi želimo. Samo ne take nesmrtnosti, o kateri govori Thomas, ki mu je vseeno, koga bodo uploadali, ker misli, da bodo v tistem hipu uploadali celo človeštvo za naprej in nazaj.

O.

Ne! Tukaj se načela sekajo...
Najbolj verjetna verzija v primeru "kloniranja" je, da ti, kot oseba umreš, ko umreš. Dobro sicer na svetu obstaja še ena tebi enaka oseba a jo nekaj loči od tebe. Čeprav ima enake spomine to nisi ti. Pa poimenujmo to stvar duša. Ti in tvoj novi klon imata različni duši. Zato po tvoji smrti tvoja duša, bit, propade(oz. odide na lepše, če v to verjameš).

Druga možnost(ki jo zagovarja precej manjši odstotek ljudi) je, da si potem obe telesi delita eno samo osebnost, ki je hkrati na obeh mestih. To možnost osebno popolnoma izklučujem.

Okapi ::

Tule na slo-techu je tema o treh sobah, kjer smo to na dolgo in široko in vsaj 10x obdelali:P

Deljenje zavesti med dvema osebama je seveda pravljica (razen seveda, če ne bi umetno vzpostavili neke wirelless komunikacije med možgani).

Kako točno bi dosegel nesmrtnost z uploadom, pa je odvisno od konkretnih tehničnih zmožnosti. Lahko bi svoje spomine (zavest, možgane ...) kopiral na biološki ali elektronski substrat in istočasno izvirnik uničil. Namesto copy paste bi torej naredil move. Vzroka za to sta dva.

Prvič, bilo bi nekoliko neprijetno, če bi moral s svojo kopijo deliti svoje premoženje, ker bi bila v trenutku kopiranja oba za polovico revnejša. Je sicer res, da bi lahko kompenziral z dvojnim zaslužkom, in morda bi bila tvoja žena navdušena nad seksom z dvojčkoma, ampak v večini primerov se verjetno ne bi hotel podvojiti.

Drugič, če bi izvirnik ostal, bi slej kot prej od starosti umrl in potem je to bolj slaba nesmrtnost, če umreš, kljub zavedanju, da je nekje tudi tvoj delni dvojnik.

V primeru, da bi obstajala brezžična povezava zavesti (ali pa vsaj naknadno združevanje spominov), pa bi se verjetno večkrat odločil za dejansko kopiranje/podvajanje, ker bi pač v več telesih istočasno lahko doživel več in se vsega zavedal kot ena oseba. Ena kopija bi delala in služila denar, druga pa bi lahko istočasno uživala na počitnicah.

O.

Thomas ::

"Deljenje zavesti" med dvema je samo ista figa, kot "deljenje zavesti" med včeraj in jutri.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Zakaj bi te bilo tega groza? To je po mojem edina pot do nesmrtnosti, to pa je nekaj, kar si načeloma vsi želimo.
Sam si ne ? Kaj je v nesmrtnosti tako posebnega, razen tega da se nočeš sprijazniti z dejstvom da smo do sedaj še vsi umrli ? :)

"Deljenje zavesti" med dvema je samo ista figa, kot "deljenje zavesti" med včeraj in jutri.
Nop. Mogoče med včeraj in dvema jutroma. Vsak gre svojo novo pot.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Jest bom zdej počas eno kofe. Ne zato ker bi se grozno bal brez kofeta ostat, pač pa zato, ker bi ga popil.

Prav tako (samo še miliojonkrat bolj) bi bil rad "forever" zato, ker bi bil rad forever, ne zaradi nekega "bolestnega strahu".

Jasno?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Aha, drug interes zadaj. Jasno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Interes po neomejenem življenju. Če bi kdo legel v grob ... bo mene težko prepričal, da mu sledim, ali da grem še pred njim. Težko, samo če bo mus.

Moralični razlogi, kako prav in dobro je umreti, se mi zdijo komični.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Meni je pa smešno, da je ljudi strah smrti :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Meni je pa smešno, kako ti je to lahko smešno. Pa kaj, če je komu nekaj smešno? Irelevantno.

Besides ... zdej bi nekateri ene prepričal, kako je prav umret, potem bi se pa premislili, ko bi se bila njim ponudila priložnost podaljšanja statusa živečega.

To bi pa bla ... ironija. Če je samo en tak pacient in kasnejši konvertit - že zaradi te podlasice ne umret!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Torej smo vsi dobre volje sedaj. Super ! :)

Pravzaprav se ne upiram (več?) ideji/praksi podaljševanja življenja, na tak in drugačen način.

Zanimivo mi je, da se nekateri ljudje bojijo umreti. Ne da se hočejo boriti za življenje, ne, preprosto jih je strah.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Tudi ja. Po moje najpametnejša fobija od vseh. Eni se bojijo da se smrt zatre. Naprimer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pyr0Beast ::

Hehe.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ABX ::

Knowledge brings fear.

Nikoli ne bom razumel zakaj se ljudi bojijo in zanikajo spremembe v dinamičnem svetu, kjer ena edina 100% zadeva je ta da se bojo stvari spremenile.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Pyr0Beast ::

With knowledge comes sorrow.

Ljudje se ne bojijo sprememb. Ponavadi jim samo niso všeč oz. nimajo koristi ali pa celo škodo od njih. Don't fix it if it ain't broken.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

ABX ::

With knowledge comes sorrow.

Ljudje se ne bojijo sprememb. Ponavadi jim samo niso všeč oz. nimajo koristi ali pa celo škodo od njih. Don't fix it if it ain't broken.


In kaj ima to veze z svetom ki se vrti? Do spremembe bo prišlo, ti paše ali ne. Možnosti sta dve, se prilagodiš ali ne.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pyr0Beast ::

Tale 'bo prišlo' je zelo relativna zadeva.

No. Prilagodiš ali ne zagotovo se. Bolj pomembno pa je da imaš _izbiro_.

In prilagajanje ni vedno najboljša oločitev.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ABX ::

Seveda, še vedno se lahko pridružiš jehovcem.

Ali ti znaš živet v današnjem svetu brez avta, GSMa ali Interneta?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

jype ::

Okapi> to pa je nekaj, kar si načeloma vsi želimo.

You know nothing of hell!

ABX ::

Okapi> to pa je nekaj, kar si načeloma vsi želimo.

You know nothing of hell!


Priporočam da vzameš baklo in vile v roke ter se odpraviš na sedež od IBMa.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

energetik ::

Seveda, še vedno se lahko pridružiš jehovcem.

Ali ti znaš živet v današnjem svetu brez avta, GSMa ali Interneta?

Ja.

Pyr0Beast ::

Seveda, še vedno se lahko pridružiš jehovcem.
Nisi kompatibilen z najnovejšo verzijo S-T.7.11. Plačajte 3000€ za nadgradnjo. Saj veste, v imenu tehnologjije pa to.

Če imaš možnost še ne pomeni da tudi moraš, no razen za kakšne tehnofanatike.

Ali ti znaš živet v današnjem svetu brez avta, GSMa ali Interneta?
Znam in ga celo uživam.

Ali tvoj svet obstaja brez avta, GSMa ali Interneta ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

ABX> Priporočam da vzameš baklo in vile v roke ter se odpraviš na sedež od IBMa.

Am... Če si jaz ne želim večnega življenja, to ne pomeni, da bi rad komu drugemu preprečil, da si ga zrihta.

Samo pravim, da naj dobro premisli, kaj si zares želi. Saj ste menda ja brali tisto o profesorjevih možganih in njegovi ženi, ane?

ABX ::

Seveda, še vedno se lahko pridružiš jehovcem.
Nisi kompatibilen z najnovejšo verzijo S-T.7.11. Plačajte 3000€ za nadgradnjo. Saj veste, v imenu tehnologjije pa to.

Če imaš možnost še ne pomeni da tudi moraš, no razen za kakšne tehnofanatike.

Ali ti znaš živet v današnjem svetu brez avta, GSMa ali Interneta?
Znam in ga celo uživam.

Ali tvoj svet obstaja brez avta, GSMa ali Interneta ?


Kako ti bereš Slo-tech brez Interneta?

In debata ni o tem ali ti te zadeve uporabljaš 100% tvojega časa, ampak da ko jih potrebuješ jih znaš koristit.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

jype ::

ABX> Kako ti bereš Slo-tech brez Interneta?

Naročen je na tiskano izdajo, se razume.

energetik ::

ABX> Saj ste menda ja brali tisto o profesorjevih možganih in njegovi ženi, ane?
Nisem bral, me pa zanima. Se ti da kratko obnovo napisat?
Sam vidim problem v "nesmrtnosti", da bi se po mojm takemu osebku preprosto zmešalo po nekaj 100 ali pa 1000letih. Ne vem, če bi naša zavest to sploh prenesla.

Thomas ::

Eh, če lahko vrneš zavesti mlado telo, ji lahko vračaš tudi nenaveličane in necinične možgane.

Manjši del problema.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jype ::

Thomas> Eh, če lahko vrneš zavesti mlado telo, ji lahko vračaš tudi nenaveličane in necinične možgane.

_Lahko_ narediš marsikaj, ja.

Kaj se dejansko zgodi, je pa pogosto nekaj povsem drugega. Večnega trpljenja z minljivostjo telesa nimamo, z uploadom pa večno trpljenje (lahko, jasno) postane povsem stvarna realnost.

A mamo dovolj sick človeka, da bi kaj takega storil? IMHO ja. Absolutno.

energetik> Nisem bral, me pa zanima. Se ti da kratko obnovo napisat?

Ja revež je bil bolan in je umrl, ampak možgani so bili še popolnoma fit, pa so jih dali v eno posodo, zrihtal, da so imeli kisik in hranilne snovi, pa oči so pustili poleg. Potlej ga je mela pa žena v posodi na mizi in ker prej ni smela kadit, ker jo je nagnal ven, je potem s toliko večjim užitkom - vedela je, da jo gleda, pa nič ne more.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

ABX ::

ABX> Saj ste menda ja brali tisto o profesorjevih možganih in njegovi ženi, ane?
Nisem bral, me pa zanima. Se ti da kratko obnovo napisat?
Sam vidim problem v "nesmrtnosti", da bi se po mojm takemu osebku preprosto zmešalo po nekaj 100 ali pa 1000letih. Ne vem, če bi naša zavest to sploh prenesla.


if bored
then
rm /media/spomin/

Seveda, še vedno se lahko pridružiš jehovcem.
Nisi kompatibilen z najnovejšo verzijo S-T.7.11. Plačajte 3000€ za nadgradnjo. Saj veste, v imenu tehnologjije pa to.


Moj brain OS je open source.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

jype ::

ABX> Moj brain OS je open source.

Urlpls.

Okapi ::

da bi se po mojm takemu osebku preprosto zmešalo po nekaj 100 ali pa 1000letih. Ne vem, če bi naša zavest to sploh prenesla.
One step at a time. S tem problemom se bomo ukvarjali, ko bomo do tja prišli. Še vedno boš imel na voljo delete.

Drugače pa, strah pred smrtjo in pred neznanim sta dva osnovna prirojena nagona, brez katerih živali ne bi obstale. Ljudje ju lahko zavestno premagujemo, ampak vedno sta nekje v ozadju.

Poleg tega želja po nesmrtnosti ni nujno posledica strahu pred smrtjo. Lahko te smrti ni prav nič strah, pa si vseeno želiš, da bi živel še par sto let, da recimo dokončaš svoj veliki projekt, karkoli že to je. Ali da bi še kakšnih 1000 let užival življenje.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

energetik ::

Seveda si želimo živeti dlje (če je kvalitetno), strah nas pa je, da bi bil naš um "za večno" ujet v nekem super računalniku, brez možnosti Delete ukaza oz. z nedelujočim ukazom.
"Ali res želite končati življenje?" Yes/no. Pri pritisku na Yes pa sporočilo: "Žal ta ukaz trenutno ni mogoč, poskusite ponovno."
Če si paraliziran v biološkem telesu vsaj veš, da bo čez nekaj let/10let konec trpljenja. V Protokolu pa moraš počakati par milijard let ali še več.

jype ::

To je razlika med optimisti in pesimisti, se mi zdi.

Perpetual evil je precej bolj zoprna reč od analognega paradiža.

energetik ::

Ja, pravzaprav realiziran pekel...

Double_J ::

Štos je ker je pain bolj negativen kot je pleasure pozitiven. Da poenostavim.

V PROTOKOLU recimo povprečno na vsakih mesec dni maxpleasure dobiš 1 dan maxpain. Simulacijo imaš moč končati šele ko mine celotno leto in veš da te potem ne bo več.

Definitivno bo vsak končal stvar, prvo sekundo po novem letu.
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

ABX ::

To je razlika med optimisti in pesimisti, se mi zdi.

Perpetual evil je precej bolj zoprna reč od analognega paradiža.



Pogoj za Perpetual evi je krščanstvo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

jype ::

ABX> Pogoj za Perpetual evi je krščanstvo.

Nope. Pogoj za perpetual evil je nesmrtnost. Takoj ko to dosežeš, so izpolnjeni vsi pogoji, da se poljubno visok pain nikoli ne konča.

Keyser Soze ::

http://www.wired.com/dangerroom/2009/11...

Em, al sem jaz nepismen al spet pišejo kar ene novice? Kaj zdej, so simuliral mačko al sam naredil ene virtualne "možgane" na stopnji razvoja mačke oz. čez. Možgane slične, možganom sesalca?


Henry Markram, lead researcher of the "Blue Brain Project":

... in the brain, every molecule is a powerful computer and we would need to simulate the structure and function of trillions upon trillions of molecules as well as all the rules that govern how they interact. You would literally need computers that are trillions of times bigger and faster than anything existing today

Al se samo meni zdi, al on skoraj dobesedno išče "dlako v jajcu". Ne vem no, če imajo takšno vodjo projekta... Pol res še nekaj časa ne bo kakšnih pametnih rezultatov.
OM, F, G!

Okapi ::

Kaj zdej, so simuliral mačko al sam naredil ene virtualne "možgane" na stopnji razvoja mačke oz. čez.
Naredili so krneki:P Pač eno zelo veliko nevronsko omrežje, ki s simulacijo mačjih možganov v bistvu nima nič skupnega. Kvečjemu s simulacijo možganov braindead mačke.

O.

Double_J ::

Če si paraliziran v biološkem telesu vsaj veš, da bo čez nekaj let/10let konec trpljenja. V Protokolu pa moraš počakati par milijard let ali še več.


http://vizita.si/clanek/novice/23-let-u...

Samo Protokol prepove paraliziranost, tudi očutek paraliziranosti. Zato se ne bo dogajalo, kar se danes žal pogosto.
Dve šivanki...

jype ::

Double_J> Samo Protokol prepove paraliziranost, tudi očutek paraliziranosti.

Utopije ne štejejo.

_Enterprise_ ::

majoj, keri maj*uni so v tem topicu lol; najprej sprejmejo fakt, da svet prevzame prijateljska superpametna AI, pol se pa bojijo za invalide, ker oni bojo pač milijarde let na vozičkih.

dejte mal napredovat v miselnosti

Odin ::

Štos je ker je pain bolj negativen kot je pleasure pozitiven. Da poenostavim.

Po cem to sklepas Double_J? Maxpain tudi za eno milisekundo bi res bil hudic, ampak se mi zdi da maxpleasure malo podcenjujes.

Je pa res, da bi SAI neko enoto za merjenje pleasure/pain moral ustvarit. Ce je en dan maxpleasure = - maxpain potem se definitivno splaca potrpet en dan. Ce pa je 10000 maxpleasure = - maxpleasure, potem pa jebes taki sistem.
In kje je meja maxpleasura/maxpaina? In kaj to mejo omejuje?
Ali za vec pleasure-a porabis vec energije?
Ce JA, potem recimo da je 1 enota pleasura = 1 enota energije. Ali je potem 25 enot pleasura = 25 enot energije? Ali pa je 25 enot pleasura = 100 enot energije?

Manjka nam definicija qualije in kako se leta meri. Filozofi naj nehajo filozofirat in naj nekaj naredijo:)

Bom do jutri naredil flow chart moznih "enacb" qualije in kako bi potem Protokol izgledal.

Double_J ::

To je itak jasno... maš večnost pleasurja, če zdržiš 1urco max pain. Zraven imaš pa gumb, ki prekine pogodbo.

Odin ti nebi zdržal niti 10sekund.
Dve šivanki...

BigWhale ::

Kaj zdej, so simuliral mačko al sam naredil ene virtualne "možgane" na stopnji razvoja mačke oz. čez.
Naredili so krneki:P Pač eno zelo veliko nevronsko omrežje, ki s simulacijo mačjih možganov v bistvu nima nič skupnega. Kvečjemu s simulacijo možganov braindead mačke.
O.


Ja sej, zato pa pravim, no big deal.

To je itak jasno... maš večnost pleasurja, če zdržiš 1urco max pain. Zraven imaš pa gumb, ki prekine pogodbo.

Odin ti nebi zdržal niti 10sekund.


Zakaj bi pa moral sploh pain zdrzat? Ne razumem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

jype ::

Double_J> Odin ti nebi zdržal niti 10sekund.

In ko mine 59 minut in 59 sekund se napiše "FOOLED YOU!" in v pain ujet ostaneš dokler mašina ne crkne - recimo nekaj milijard let.

Double_J ::

Tle je treba vedeti, da to ni recimo kot da te zažgejo ali pa dajo iz kože. To je pač nekaj megalomanskega in ko bi enkrat doživel niti v sanjah nebi več upal v simulacijo, kjer je za časovni drobec tega.

Brez pleasurja lahko čisto komot shajaš, s painom pa ne moreš...
Dve šivanki...

jype ::

Double_J> Brez pleasurja lahko čisto komot shajaš, s painom pa ne moreš...

To je zelo vprašljiva reč. A je promise of pleasure že dovolj pleasure, da upraviči določen pain? Absolutno. Na tem praktično temeljijo sodobne religije.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM razvil umetne nevrone

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2011057 (8676) antonija
»

Domače branje: Christopher Steiner: Automate This (2012) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Domače branje
7214196 (10978) jype
»

Velikost spomina

Oddelek: Znanost in tehnologija
152343 (1682) Yohan del Sud
»

IBM superračunalnik simulira mačje možgane (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21714792 (11073) Okapi
»

Neural Networks

Oddelek: Znanost in tehnologija
106113 (5099) rasta

Več podobnih tem