» »

Prenažrtost

Prenažrtost

«
1
2 3

tupkovski ::

Iz srednje šole se spomnim podatka, da so vinske mušice živele 2 dni več, če so jih stradali (18 dni namesto 16 dni, to je + 13%). V lanski številki Annual review of biochemistry (vol 77)- najbolj priznana revija v znanosti - z najvišjim impact faktorjem - pa je objavljen članek o v vplivu omejevanja hrane na življensko dobo organizmov s še bolj fascinantnimi podatki o podaljšanju življenske dobe:
- pes, hrano zreduciraš na 3/4, podaljšanje za 16 %
- podgana, hraniš jo le vsak drugi dan, podaljšanje 83 %, miš pa + 27 %
- pajki, znižanje št. obrokov, + 212 %
- kvasovke, standardno gojišče za kvasovke zamenjano za vodo, + 300 %
Seveda obstaja meja, ko se stradanje sprevrže v krajšanje življenske dobe, ampak, a ne bi bilo fino, ko bi manj žrli in s tem naproducirali manj dreka - našega, in tistega, ki nastane pri pridelavi hrane?

Pyr0Beast ::

Lahko začneš pri sebi :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

borchi ::

ljudje ne marajo stradat...

poleg tega so se vsi organizmi, ki so jih stradali, precej počasneje razmnoževali.
l'jga

poweroff ::

Seveda ne marajo... a živeli bi radi dlje. Kot kaže, obojega ne moreš imeti... :D
sudo poweroff

WarpedGone ::

Sej ima čist smisel tole. Manjši vnos energije upočasni metabolizem in ostale procese. Posledično nastaja manj "odpadkov" in manj škode na organizmu, ki ima tako več virov na razpolago da se bori proti procesom časa.

Manjši vnos hrane ne pomeni dolgotrajno stradanje. Ko se je človek izoblikoval skozi evolucijo je bila polna miza/skala prej izjema kot pravilo. Tako smo evolucijsko prilagojeni manjšim nerednim obrokom. Če je kak dan vmes samo ob vodi ni nič narobe kar se tiče samega ustroja telesa.
Seveda takšna prehrana ne bo zgradila Schwarzenegerja ampak bolj tekača na srednje razdalje.

Trije močni obroki na dan plus prigrizki vmes pa pomeni da naša peč skoraj nonstop gori na polni moči. Seveda imamo zato ogromno energije ampak tudi material se hitreje izrablja.
Zbogom in hvala za vse ribe

tupkovski ::

Tudi počasnejše razmnoževanje bi nam zelo koristilo...

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

poleg tega so se vsi organizmi, ki so jih stradali, precej počasneje razmnoževali.
Glede na človeštvo je problem v prehitrem razmnoževanju oz. prebivalstvo raste hitreje kot predelava hrane.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Pyr0Beast ::

Seveda ne marajo... a živeli bi radi dlje. Kot kaže, obojega ne moreš imeti... :D
You can't have your cake and eat it too :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Mercier ::

Dlje biti lačen. A bo uredu formulirano?

tupkovski ::

Dlje biti lačen pomeni dlje ne misliti na to, kaj boš žrl, ampak se boš ukvarjal z čim bolj kreativnim, če imaš seveda ustrezen doseg. Kreativnost namreč ni premo, bolj je obratno sorazmerna z napolnenostjo želodca.

jype ::

Na to temo priporočam v branje odlično knjigo http://www.thechinastudy.com/

Timmah ::

konju sem dal vsak obrok manj za jest, glih ko sem ga navadil da ni nic jedel je pa crknil
donde esta francesca

innerspace ::

Ob pomanjkanju drugih uzitkov, je hrana odlicno nadomestilo zanje.
Dogaja se odvisnost od prenaziranja, da nebi clovek zacutil lakote in postal nesrecen. Kaka kriza.
Menim, da ima vec od polovice prebivalstva precej neprimerno prehranjevanje, seveda v oba ekstrema. Ce bi enim vzeli od ust in drugim dali v usta, bi marsikatero zivljenje resili, a kdo bo lacnemu debeluhu dopovedal, da ne rabi toliko kot poje? Postal bo uzaljen in agresiven...like his nation.
Kaksna potrata, grem bruhat:P

Pyr0Beast ::

Načeloma je problem ker sladki napitki in sladke zadeve ne sprožijo močnega občutka sitosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tsh2 ::

obstaja zelo veliko poskusov, ki so potrdili, da zmanjšanje kalorij podaljša življenje v različnih vrstah živali. poznam pa tudi nekaj konkretnih primerov: nikola tesla je jedel samo 1x na dan, živel 87 let. moja prababica je bila zelo suha. živela 101 leto. moj dedek je jedel zelo malo kot ujetnik 6 let med vojno. kljub temu da je bil kasneje bolj debel je živel čez 90 let. na drugi strani pa: babica debela: umrla malo čez 60. itd. mogoče bom začel jesti samo 2x na dan če se mi bo dalo (zjutraj ko vstanem, zvečer preden grem spat). ali pa 1x. sem že v preteklosti razmišljal, da bi bilo dobro jesti samo 1x na dan.

malo sem prebral po internetu in tale razlaga se mi zdi kar smiselna:

"There is evidence that DNA repair is more efficient on a Calorie Restriction diet," says Fisher. "The theory is that, in times of famine, the body puts more resources into keeping itself alive. When there's plenty of calories around, the body goes into breeding mode. It doesn't bother to repair itself, because, when you can reproduce and pass on your genes, you – as an individual – no longer matter that much."
http://www.independent.co.uk/life-style...

Gandalfar ::

zakaj si mnenja, da je povezava med tem kolikokrat na dan jes in kolicino in kvaliteto zauzitih kalorij?

tsh2 ::

no edini način da bi jaz pojedel malo kalorij je da bi jedel malokrat, max 2x na dan. ne pa da moraš tam ene mini obroke jesti. tisto mene samo podraži in sem samo lačen potem. večja muka v glavnem. ješ 1x na dan pa ti ni treba več misliti na hrano.

Gandalfar ::

pa si morda pomislil da sploh ne znas jest? :)

tsh2 ::

se moram malo popraviti. en način da malo ješ je tudi, da počakaš da si lačen, potem pa daš v usta samo en grižljaj. sem že sprobal, deluje kar dobro. edini problem je da potem ne ješ nič tople hrane, ker ne moreš za 1 grižljaj kuhati/pogrevati. kombinacija obeh načinov bi bila najboljša: 1 velik topel obrok na dan, potem pa še posamezni grižljaji, ko začutiš lakoto.

Gandalfar ::

zakaj na vsak nacin vztrajas na velikem obroku?

tsh2 ::

ker se rad napokam na vsake toliko časa. ni dobro? :-)

tsh2 ::

to z grižljaji sicer ni preveč praktično. če si nekje kjer ni hrane in postaneš lačen bo kriza. najbolje je uvesti eno navado, na katero se telo navadi. zjutraj in zvečer se mi zdi še najbolje, če bi se hotel spuščati v to in jesti malo kalorij.

WarpedGone ::

ker se rad napokam na vsake toliko časa. ni dobro? :-)

Temu se drugače reče da ne znaš uživat v hrani in nimaš nobenega občutka. Dokler te ne tišči v želodcu ti nekaj manjka.
Poišči si videe od Paula McKenne o hujšanju. Izkaže se, da so pravzaprav o tem, kako uživat v hrani brez, da si potem za kako uro onesposobljen. Če jih ne najdeš, povej.

najbolje je uvesti eno navado, na katero se telo navadi.

Ja, "napokam vsake toliko časa" je enake sorte navada, ki pa ti pač na dolgi rok škoduje.

Edit:
Zadeva je celo na GoogleVideo: I Can Make You Thin With Paul McKenna Show 1of5
Na kratko, za tiste ki se jim ne da gledat:
1. When You Are Hungry, Eat
2. Eat What You Want, Not What You Think You Should
3. Eat Consciously And Enjoy Every Mouthful
4. When You Think You Are Full, Stop Eating
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

dejanslo ::

tsh, da preideš iz tvoje (zelo pogoste) diete na normalno, traja nekaj časa - par tednov. Večji problem kot preit pa je potem ostat na njej, ker za tisto optimalno preprosto zmanjka časa. IMO je trud poplačan z boljšim počutjem, ogromno energije čez dan in lepše oblikovanim telesom.

Tukaj pri točki 4 vidim flaw, ker se lahko počutiš full dosti prepozno. Od začetka vsekakor velja odmerjanje obrokov (po katerih definitivno ostaneš lačen), vendar ko se navadiš, to seveda ni več potrebno.

Stradanje pa nikoli ni in ne bo ugodno vplivalo na telo. Tudi "vodni dnevi" ne. Dlje biti lačen prav tako ne. Težava je v over-feedingu.
There`s More Than One Way To Do It

WarpedGone ::

Tukaj pri točki 4 vidim flaw, ker se lahko počutiš full dosti prepozno

Predvideva se, da je s tvojim telesom fizično vse OK, da živci iz želodca do hrbtenjače in naprej v možgane normalno delujejo. Če temu ni tako, debelost ni tvoj največjji problem in itak nucaš medicinsko oskrbo.

Pravila sama zase ne stojijo, treba se jih je držat skupaj in hkrati vseh štirih. Če boš jedel počasi, skoncentrirano in dejansko okušal in užival v vsakem grižljaju posebej, boš zopet začel čutit signal da nehaj dost zgodaj. Če hrano bašeš v sebe enostavno prehitiš ta signal in nehaš šele ko maš želodec že ful napet.

Plus nekatere stvari so vseeno enostavno prepovedane: prenažiranje s čipsom in kokakolo na primer. Ampak to že spet ni več "normalna" debelost ampak svoj psihičen problem. Sicer pa poskusi celo vrečko čipsa pojest počasi, list za listom, tko da se ti posamezen list čist raztopi v ustih in res čutiš celoten okus. Js mam po eni pesti čist dovolj in mi ne paše več. Ena vrečka mi tko zdrži cel teden, želje po čipsu pa potem kak mesec ni več.
Zbogom in hvala za vse ribe

rfmw ::

poet je dobro napisal!
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

Pyr0Beast ::

Pravila sama zase ne stojijo, treba se jih je držat skupaj in hkrati vseh štirih. Če boš jedel počasi, skoncentrirano in dejansko okušal in užival v vsakem grižljaju posebej, boš zopet začel čutit signal da nehaj dost zgodaj. Če hrano bašeš v sebe enostavno prehitiš ta signal in nehaš šele ko maš želodec že ful napet.
Problem je ker cuker (slaščice) ne sproža enakega efekta sitosti kot npr. kruh. Še posebno če je raztopljen v tekočini/pijači.

Plus nekatere stvari so vseeno enostavno prepovedane: prenažiranje s čipsom in kokakolo na primer. Ampak to že spet ni več "normalna" debelost ampak svoj psihičen problem. Sicer pa poskusi celo vrečko čipsa pojest počasi, list za listom, tko da se ti posamezen list čist raztopi v ustih in res čutiš celoten okus. Js mam po eni pesti čist dovolj in mi ne paše več. Ena vrečka mi tko zdrži cel teden, želje po čipsu pa potem kak mesec ni več.
Hmm, sam čipsa sploh ne jem. A si ziher da ... >:D

Od industrijske hrane boš ostal debel pa če se še tako trudiš. Hamburgerji niso meso z maščobo ampak maščoba z mesom.
Problem ni kalorična vrednost hrane ampak koliko kalorij v hrani ti sladkorji/maščobe predstavljajo.
Coca-cola - 98-100%, pa je energetska vrednost zelo nizka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

WarpedGone ::

Problem je ker cuker (slaščice) ne sproža enakega efekta sitosti kot npr. kruh.

Sprožajo pa zasičenost okušalnih brbončic. Še nobena torta ni bila pri zadnjem grižljaju enako dobra kot pri prvem. Če si vzameš čas in dejansko uživaš v grižljajih, bo zadnji grižljaj že zelo "čudnega okusa".

Še posebno če je raztopljen v tekočini/pijači.

Kokakola je bila primer take prijače. Pust Zero in Dietne fore, ker so le dokaz zame. Pa še dokler je to le kozarc kokakole ob čem drugem konkretnem ni pravega problema. Problem se prične pri nalivanju z njo, kar je po zgornjih pravilih itak "prepovedano".
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::

Sprožajo pa zasičenost okušalnih brbončic. Še nobena torta ni bila pri zadnjem grižljaju enako dobra kot pri prvem. Če si vzameš čas in dejansko uživaš v grižljajih, bo zadnji grižljaj že zelo "čudnega okusa".
Sam jem dokler se ne _počutim_ sitega. To je taka sitost, ki se doseže nekje uro po jedi in velja še nadalnjih 6 ali več ur.

Torta je za užitek, ne za žrt.

Pust Zero in Dietne fore, ker so le dokaz zame.
??

Problem se prične pri nalivanju z njo, kar je po zgornjih pravilih itak "prepovedano".
Izogibaš se težavi. Cuker ne da efekta sitosti in se z njim lahko nalivaš kolikor se lahko, še posebej če imaš CC kot pijačo za odžejat in ne kot 'poslastico', npr. dober jabolčnik.
To je point industrijske hrane. Da se razvrednoti vrednost slaščic kot (redke) nagrade in se 'približa' uporabniku z zvitim trikom, omogočanja življenja po stilu "Življenje JE potica".
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Nashina ::

V rdečem vinu je molekula(Resveratrol), ki naj bi imela na telo enak vpliv kot namerno manjši vnos hrane (upočasni staranje).

shark_nm ::

Sicer pa ne vem zakaj bi dlje živeli sej kar je od 80 naprej itak sploh ni več življenje... Use te boli,redkejša kostna masa,manjša mišična masa,slabši vid sluh, razne bolezni tlak itd itd. Tako da raj mal krajše pa kakovostnojše :)

ABX ::

Sicer pa ne vem zakaj bi dlje živeli sej kar je od 80 naprej itak sploh ni več življenje... Use te boli,redkejša kostna masa,manjša mišična masa,slabši vid sluh, razne bolezni tlak itd itd. Tako da raj mal krajše pa kakovostnojše :)


Torej do leta 79 si super, pri 80 pa ti telo zariba?
Sicer pa če ti ni všeč kako zgledaš pri ko imaš 80 let še vedno se lahko vržeš iz balkona, noben te ne sili živet dlje.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

shark_nm ::

Dal sem primerjavo. Oziroma reciva statistično gledano, če zanemarimo odklone kot je Leon Štukelj...

PS: dozdeva se mi da je še celo 80 previsoka cifra... Bo mogoče kdo več vedu ko ma stare starše in razne s strani demokratov gledano družbene zaviralce(beri pokojninski skladi)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

ABX ::

Dal sem primerjavo. Oziroma reciva statistično gledano, če zanemarimo odklone kot je Leon Štukelj...


Ne, vsiljuješ svoje občutke vsem ostalim. Če sem jaz zaljubljen v življenje zakaj ne bi živel čim dlje?

Poleg tega ti očitno tudi ni jasno kaj povzroča starost in kako do nje pride, če bi to razumel ti bi bilo dosti bolj jasno zakaj je prehrana tako pomembna.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

shark_nm ::

Zato ker si družbeno nekoristen.

Pyr0Beast ::

Bravo. Potem bomo odstranili tudi tebe.

Pa kaj vam je ta teden ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

PacificBlue ::

Polna luna se bliža:)
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

innerspace ::

Zato ker si družbeno nekoristen.

Marsikdo je druzbeno nekoristen veliko pred osemdesetim, pa bi se moral zato ubit?
Pomisli kako butast je tvoj argument. :)

In za marsikoga se zivljenje zacne z upokojitvujo...ker je prej moral bit "druzbeno koristen" in zato ni imel casa zazivet. Se enkrat, pomisli...

c3p0 ::

Marsikdo je pri 80 še povsem čil in zdrav. Imaš tudi 90+ letnike, ki tečejo maraton. A se prekleto pozna, kaj je kdo počel prejšnjih 40 let.

Če za tebe življenje ni življenje brez čika in kafice, odojka in čevapa vsak drugi dan, so be it.

shark_nm ::

Prav gotovo se vse pozna...JAz žal ne poznam več niti ene osebe ki bi živela vsaj pol zdravo. Tista solata in nekaj zelenjave v omaki je odločno premalo. Sadje in v se skupaj se žal umika iz jedilnikov bodisi zaradi cene ali česa drugega.

Pyrobeast vse skupaj je bila reakcija na ABX-a, sicer pa obstajajo plemena, kjer stare ljudi zaradi pomankanja hrane in hude zime pomorijo, pri eskimih se stari ljudje ko vidijo, da bo huda "zima" in malo hrane sami odločijo oditi na zadnji trip. Tako da ideje niso moje

ABX ::

Zakaj pa jih poslat stran? Škoda mesa, skuhaj in pojest. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

shark_nm ::

Sam a ni to fajn...maš tečno taščo skriješ hrano in čao mir :)

ABX ::

Sam a ni to fajn...maš tečno taščo skriješ hrano in čao mir :)


Super je, recimo ti si meni smotan, te zakoljem in pojem. Sploh ne vem zakaj to ni dovoljeno.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

tx-z ::

Zdej pa ne kapiram..Večina ljudi prav da morš jest tko da je želodec skos obremenjen, torj recimo 5-6 obrokov na dan..Da ni tko da se enkrat naješ pa pol nč več....Tuki pa zdej pravte da je bolš da manj ješ? I don't get it :)
tx-z

MeGreat ::

Ta podatek je večinoma razširila "wellnes industrija", ki jim seveda koristi da "mora" človek 5-6x jesti, saj večinokrat to ni možno, posledično imaš seveda na trgu polno "nadomestkov obroka".

Človek se sigurno ni razvil tako, da je 5-6x dnevno jedel ..

ABX ::

Tudi se ni razvil da leti, pa smo našli način.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pyr0Beast ::

Ješ lahko samo enkrat na dan pa boš čisto v redu in pri sebi. Seveda se na to moraš prilagajati postopoma.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ABX ::

Ješ lahko samo enkrat na dan pa boš čisto v redu in pri sebi. Seveda se na to moraš prilagajati postopoma.


Odvisno od fizične / metalne aktivnosti, če ležiš cel dan doma pred TV ne rabiš ne vem koliko kalorij.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pyr0Beast ::

To je tudi res.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

No, dejte prebrat tistole "The China Study" bukvo. Not je ful obsežnih prehrambenih raziskav obravnavanih po dolgem in počez.

Zaključki so zanimivi, nekateri pa tudi precej "nepričakovani", vsaj glede na kmečko pamet, šege in običaje.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Beljakovine in ogljikovi hidrati (brez kemije! in ) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7715558 (13951) Lindir
»

Telesna teža (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11823370 (20803) Okapi
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30857445 (50974) enadvatri
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20647930 (44264) Matev

Več podobnih tem