» »

Philips "HD Natural Motion" tehnologija

Philips "HD Natural Motion" tehnologija

kokoon ::

(skopiran del teksta iz http://slo-tech.com/forum/t166050/p2469... )

...omenjeni Philipsov televizor me je izpostavil eni sokantni noviteti na podrocju digitalnega procesiranja signala. moram takoj povedati, da sem eden od tistih ljudi, ki smo alergicni na vsakrsne "digitalne izboljsave" obstojecega video materiala - vse od redukcije suma, pa do vseh moznih dinamicnih kontrastov, osvetlitev, ostritev, ... vsaka od teh stvari mi je totalno prevec opazna in mi preprecuje vzivetje v medij. no, noviteta o kateri govorim pa je - "HD Natural Motion". to je Philipsova varjanta inteligentnega glajenja gibanja oz kreiranja dodatnih frejmov za interpolacijo med originalnimi - da se ne vidi preskakovanje ob kamera panih in na splosno da je tistih 100Hz cimbolj fantasticno izkoriscenih. no, stvar se mi zdi obupna. pa ne zato, ker ne bi delovala - definitivno algoritmu nekako uspe zgenerirati tiste vmesne frejme - kako, mi je uganka. magic. ampak stvar na koncu izpade tako neverjetno nenaravno, da sem zares sokiran, kako lahko kdo to prodaja kot "NATURAL MOTION". premikanje je "gladko", ampak na (meni) res motec nacin - tudi popolnoma normalen film (torej, sneman na filmski trak pri 24p) spominja na poceni producirane mehiske tv novele. razlagi za to imam le dve, delni: take gladkosti framerate nisem (ljudje nismo?) navajen s televizijskih serij ali kina, zato me avtomaticno asociira na tv produkcijo (kar najbrz pomeni 50i?). druga stvar pa je to, da najbrz ta interpolacija gibanja vseeno ni tako pametna, da bi ustvarila karkoli vec od linearnega premikanja, zato se nekateri gibi zdijo cudni - vcasih prehitri, vcasih prepocasni, ...
uglavnem, oznake, ki bi jih se dal ucinkom te tehnologije bi bile se "roboti", "lutke", "hitri posnetek", "spastiki namesto igralcev", "divx playerju se je spet zmesalo"

prosim, ljudje, povejte mi, da to ni prihodnost televizije. kvaliteten video material se snema na filmski trak, pri 24 frejmih na sekundo. zakaj bi ga kdo potem zelel gledati drugace?? zakaj bi kdo zelel gledati vec kot 95% filma, kot si ga je izmislil televizor? (glej Panasonicovih 600Hz)

ali pa je samo z mano nekaj narobe?
[kokoon]
  • spremenil: kokoon ()

mrdaco ::

Ja z tabo je nekaj narobe ... žal....

A ni lepše gledat gladko gibanje, kot pa nezvezno gibanje z 24 slikami na sekundo. Vem da se nekaterim to zdi čudno, ker so navajeni filmskega traku. Jaz pa sem se na "natural motion" tako navadil, da me začnejo oči bolet če gledam filme brez tega glajenja.
Očitno je ljudem to všeč, ali pa je bolje za oči, sicer tehnologija nebi napredovala v tej smeri.

sebek ::

Kokoon se strinjam s tabo.
Natural motion naredi res un-natural premikanje in vse res zgleda poceni mehiška ;)

Res je, da se lahko navadiš, ampak celo življenje sem gledal kako se subjekti premikajo na zaslonu, zdaj naenkrat pa se premikajo drugače :)

Pyr0Beast ::

24fps je premalo.
30, da, na meji.
60 super. Real-life osveževanje :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

100Hz=/=100fps :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

potepuhec ::

100Hz=/=100fps :)


sam kaj ti to pomaga, ce ti od tega pokazejo, po eno slikco cca 4x 8-)

Pri 24fps seveda, da ne bo pomote.

Zgodovina sprememb…

BlackHole ::

Pyro je menda mislil povedat, da 100Hz ni enako 100fps. Upam vsaj.
LP Marko

Pyr0Beast ::

Da, da.

= - enako
=/= - ni enako
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

60 super. Real-life osveževanje :)

tukaj v resnici ne govorimo o osvezevanju samega displeja, ampak o frekvenci posnetih slicic. itak da se osvezuje pri visji frekvenci, recimo 50Hz tipicno za PAL naprave, 60 za NTSC, se najbolje pa v celem veckratniku 24 - 48 (2:2 pulldown), 72 (3:3 pulldown), 96 ali 120 (4:4 ali 5:5 pulldown). torej v nobenem primeru ti sam displej ne utripa s 24 herci.

sicer pa - se strinjam, da je 24 fps ni "smooth", v smislu smooth kot pri igranju iger. ampak je pa tocno to, kar je bilo posneto! filmski trak pac ima tako kadenco in verjemi, filmi SE snemajo s temi 24 fpsi v mislih. a res nimas problema s tem, da se vsebina ob predvajanju spremeni? da gledas nekaj drugega, kot si je reziser zamislil? nekaj drugega kot je kamerman posnel? a je motion-interpoliran video se zmeram isto avtorsko delo? definitivno je izkusnja konzumiranja zelo drugacna.

no, to so mogoce prevec globoka vprasanja za takle thread, ampak dejstvo je, da meni osebno izgleda zares motece. odkar sem zacel tale thread sem govoril z ze kar dosti ljudmi glede tega - enim je vsec, enim ne. sem pa na zacetku upal, da gre vecini ljudi tako na zivce kot meni, ker bi to bolj verjetno pomenilo zaton te tehnologije, ki je zame popolna neumnost.

nekaj zanimivih misli na to temo, predvsem o psiholoskem dojemanju tega "soap opera efekta" je v temle clanku: http://www.projectorcentral.com/frame_i...
Two complaints have been circulating about frame interpolation technology. One is that it can make a movie look more like digital video, something which people are calling, somewhat derisively, the Soap Opera effect. In essence, the complaint is that it makes a film, which has a slightly surreal and sensual quality, look like a CNN Situation Room HD broadcast, which by comparison is hard, cold, clear, and real (sometimes disturbingly real). When James Bond begins to look like Wolf Blitzer, you know you have a problem.
[kokoon]

Pyr0Beast ::

30fps prežveči že pal standard.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

Pyr0Beast, kaj naj bi ta stavek pomenil? namrec, ravno zvecim cigumi, pa me zanima.
[kokoon]

GrimReaper ::

To da se da izklopit je edini plus te tehnologije. Jest ko sem kupil TV preko neta prej nisem vedel kaj sploh naredi ta 100Hz, sem pa prvo sekundo gledanja ugotovil da to ni zame. Še dobro da ima TV tud druge dodatne funkcije, tko da nisem vrgel denarja preč.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Pyr0Beast ::

Kaj pomeni ? Da ga načeloma lahko prikazuje Bp in razlika se dobro pozna. Dasiravno ni to najbolje.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

se vedno ne razumem - frekvenca PALa je 50Hz in ne 30Hz... o razliki med cem in cem govoris? kaj ni najbolje?
[kokoon]

BlackHole ::

Kokoon, ti sploh ne ločiš osveževanja slike od števila slika na sekundo, ali pa je še prezgodaj in brcam v meglo. ;)
LP Marko

kokoon ::

uh, prezgodaj je in brcas v meglo, preberi se enkrat moj zadnji daljsi post.

ne vem, o cem govori Pyr0Beast, ampak se bojim da tudi sam ne ve prav dobro, ali pa je se prezgodaj in brcam v meglo.

predvsem mi ni jasno, kaj je bilo misljeno s temle:
24fps je premalo.
30, da, na meji.
60 super. Real-life osveževanje :)
[kokoon]

Pyr0Beast ::

Eh. Tisto je bilo mišljeno splošno in ne zavzema hercaže televizorja.

Razlika med 24 fps in 30 je večja kot pa med 30 in 60.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kokoon ::

okej, najbrz hoces reci, da je razlika bolj opazna, ne da je vecja :)

ampak... kaj ma to veze s temo, ki je motion interpolation?
[kokoon]

klemenSLO ::

Zadetek v polno: plačas za tehnologijo katero potem izklopiš :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

djordjevic ::

Ne vem, no. Jaz sem se tako navadil, da zdaj ne morem brez. Sicer pa - napredek, pa to.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Pyr0Beast ::

okej, najbrz hoces reci, da je razlika bolj opazna, ne da je vecja :)
Ah ja, to je bolj pravilno.

Napredek je v nekaterih primerih tudi korak nazaj :)
Ni vsak update, upgrade :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

zimzelenček ::

...nisem nikjer zasledil,če je kakšna možnost to "žajfasto" funkcijo izklopit?Vsaj takrat,ko gledam filme...?Imam philipsov 42 pfl 5405h pa ne najdem v nastavitvah....saj druge oddaje so gledljive..šport,pa na Animal,Disqovery,ampak filmi.....ajojjj:|

Frenky ::

Očitno od vas nihče ne spremlja športa. Šport na tako velikih tv-jih, brez Truemotiona, ali Natural Motiona, al kakorkoli zadevo poimenujejo pri proizvajalcih, ne bo nikoli več enak. Sploh si nepredstavljam gledati recimo nogometa na svojem LG brez "Truemotion 200hz". Žogo lepo vidiš, vse se gladko premika; sploh pri HD kanalih je razlika kot dan in noč.
Sicer pa ne vem kaj avtor teme tako zliva žolč. Spremeniš nastavitev v eni sekundi;
1 nastavitev za redno gledanje
2 nastavitev za filme
3 nastavitev za šport.

Pa mirna bosna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Frenky ()

RejZoR ::

HD Natural Motion se da izklopit na vseh Philips modelih, ki ga imajo. Čeprav ne vem zakaj bi to storil, ker je gibanje neskončno bolj smooth kot brez tega. Problem je, ko folk dobi to funkcijo in se jim zagravža prvi momemnt, ko jo vidijo. Ampak ko si nekaj časa na tem in greš gledat 50Hz TV brez te funkcije je gibanje slike prav čudno in nenaravno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zimzelenček ::

..ne morm se navadit gledat filmov v tej tehnologiji...stare klasike,akcije,vesterne...vse diši po mehiških nadaljevankah,nostalgik pač....Bom še enkrat prečekiral nastavitve,kot sem že omenil,samo za filme,ostali program je super ....

Frenky ::

LG ima (predvidevam da Philips enako, morda pod drugim imenom), v hitrem meniju prednstavitev tudi za Cinema. Manj kot 0,2sec rabiš da zamenjaš. Poleg 100/200hz nekoliko tudi prilagodi barve, svetlost in kontrast.

Morda kdo ve... TV spremljam preko PC-ja. Torej IPTV. Kako TV "nahecat" da bi tudi s PC-ja lahko vklopil Natural/True Motion, da bi lahko športne kanale z iptv prek pc gledal s to možnostjo, ker originalno je tako, da če TV ve, da je na ta hdmi vhod priklopljen PC, avtomatsko izklopi to možnost. (aja, imam LG LCD).

*TV* ::

tudi jaz se nisem nikoli navadil na True Motion.
Podobno kot avtorju teme, mi zgleda vsak film kot poceni mehiška novela.

pingo76 ::

Meni je sicer bilo všeč pa sem izklopil saj mi ni odgovarjala količina artefaktov pri generiranju dodatnih frejmov...

wanderer ::

tudi zame so filmi z vklopljenim True Motion negledljivi ...

RejZoR ::

TruMotion drugače...

Bolj kot hitro gibanje je moteče generiranje artefaktov kot je omenil pingo76. Pred leti sem uorabljam podoben filter pri FFdShow, ki je interpoliral frejme za glajenje gibajočih stvari, ampak je povzročalo mal artefaktov. Podoben problem je bil pri Philipsu. Večino časa je risal čudovito sliko, pri določenih pa je blazno artefaktalo (mali artefakti v velikosti pikslov po robovih, ne MPEG kocke).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pingo76 ::

Gledal pirate s karibov full hd verzijo z natural motion. Vse lepo in prav, malo čudno a všečno pri hitriih gibanjih pa artefaktov toliko da je bilo za kozlat. Tehnologija je krneki ki skuša narediti nekaj zanimivega a se ji pri tem ne posreči. Za gledanje ultra low speed gibljivih HD demotov je super drugače pa epic fail. No morda za fuzbal ko žoga pol zgleda kot bala sena ki smo jih vajeni iz western filmo/risank...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pingo76 ()

Frenky ::

Že v navodilih od TV-ja, vsaj mojega, je bilo, da je ta zadeva namenjena prvenstveno športnim prenosom, ne gledanju filmov. Zato pa imate možnost nastavitve "cinema" oziroma nekaj podobnega.

RejZoR ::

Najbolj hecno pa je da 99% navadnega folka sploh ne opazi razlike. Sva s sodelavcem delala blind teste na folku, ko jim daš pred nos neko basic 50Hz televizijo in 100Hz s HD Natural Motion pa noben ni opazil razlike. Šele ko si zadevo izpostavil, pa še nato sem v večini primerov imel občutek, da so pritrdili samo zato da ne izpadejo neumni, ker ne opazijo razlike...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Frenky ::

Hm, no ja, verjetno ne opaziš če gledaš vsako zadevo posebej, ampak če bi na istem tv-ju preklapljal med OFF, 100hz in 200hz bi hitro opazil razliko. Pri hitrih premikih seveda. Če je slika statična itak ni razlike.
Kot pravim; pri športu se ogromno pozna. Ko recimo leti žoga, po nogometnem igrišču je mnogo lepše gledati. Tenis verjetno enako. Opazna je tudi razlika na kanalih ko teče tekst po ekranu (recimo borzne napovedi pri Dnevniku in podobno).
Kot pravim; zadeva ni namenjena igranju iger preko konzol ali gledanju filmov. 100hz morda še, 200hz pa absolutno ne več.

RejZoR ::

Ne samo preklapljanje, televizije so stale ena ob drugi in predvajale identičen signal.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

pingo76 ::

Res je stvar posameznika. Moja žena ne opazi niti interlacinga (če predvajam tako vsebino brez uporabe deinterlacinga). Še več, trzanje slike pri prehodih in izguba 1-3 frejme na sekundo tudi ne vidi... meni pa je gre že na kozlanje. Mnogokrat tudi ne loči HD vsebine od SD. :D
90% populacije bi bilo happy s crt televizorjem in PAL SD ločljivostjo le da bi na televizorju pisalo SLIM FULL HD NATURAL 3D-HD-TV DELUXE THX DOLBY.
Še ne dolgo nazaj sem bil priča ko je nekdo v trgovini (ala big bang) prišel in rekel:
Pomoč prosim...
Izvolite, kako lahko pomagam?
Internet bi kupil.
(kar celega ali bo 2kg dovolj?!?)

Spock83 ::

A kdo ve kako se to izklopi pri Samsung C630. Zadeva je grozna.

zolja ::

djordjevic je izjavil:

Ne vem, no. Jaz sem se tako navadil, da zdaj ne morem brez. Sicer pa - napredek, pa to.


Ce bi bil Natural Motion napredek bi to pomenilo da so ustvarjalci mehiskih nadaljevank dalec pred ostalimi studiji, ki snemajo kvalitetne filme. Saj mehicani tako snemajo ze desetletja :).

LP Zolja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zolja ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lcd tv PHILIPS 42PFH5609 oz. 47inch

Oddelek: Zvok in slika
101481 (1352) bobobo
»

100Hz pri LCD TVjih - brezveze? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
669249 (7892) neres
»

'FPS-ji' so pomembni (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Igre
15013921 (10783) MrStein
»

Se splača kupit 200Hz lcd tv ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
637640 (6195) Invictus
»

lg ali Philips lcd tv (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
709302 (8010) damirez

Več podobnih tem