» »

Kupujem psa: samca ali samico?

Kupujem psa: samca ali samico?

Jst ::

Hey!

Sem ljubitelj psov in sem se odločil, da si omislim dobermana. Naj takoj povem, da to ne bo moj prvi pes.

Kar se še nisem odločil, je spol psa. Slišal sem toliko kontradiktornih nasvetov, kakšna je razlika med "osebnostjo" samca in samico, da se obračam na vas, če je tu mogoče kdo, ki se malo bolj spozna na pse.

Se res pasja samica bolj naveže na gospodarja in je tudi bolj agresivna, če začuti, da je gospodar morda v nevarnosti? (Sam sem imel samo samce.)


Hvala za morebitne nasvete.



lp,
./m
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

DavidJ ::

Oj

V knjigi (Gino Pugnetti, Vse o psih, MK) piše (navajam):

Psice so mirne, občutljive, privržene družini, nezaupljive do tujcev. Psi pa so vihravi, izredno pametni (itak :>, op. pisca), pogosto ostri in napadalni in potrebujejo odločnega gospodarja.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

d0rK ::

Opisi temperamentov psov v knjigah znajo bit en velik bull. Temperament je lahko tudi podedovan ampak ti vzreditelj seveda ne bo rekel da je njegov pes popadljiv. Karkoli ze bos izbral se veliko ukvarjaj s psom in ga ze od malih nog aktivno socializiraj. Socializiran pes ne pomeni da je slab cuvaj. V vsakem primeru pa imam raje slabega cuvaja kot napadalnega psa.

DavidJ ::

> Opisi temperamentov psov v knjigah znajo bit en velik bull.

Posti ljudi na internetu tudi ;)

Dobermani so zelo nevarni psi, če niso pravilno vzgojeni in socializirani. Lahko si pri privoščiš nevzgojenega psa, ki ima miren temperament, saj je verjetnost za "škodo" manjša kot pri nevarnih pasmah. Tetin mož ima Dobermana (Brankota:), ki bi mu "zaupal lastnega otroka". Sosedovemu nemškemu ovčarju pač ne. Pa sosedov pes, po mojem vedenju še ni nikogar ugriznil, ampak se mu na daleč vidi, da ni socializiran.

Pri Dobermanih mi je še všeč, da dosežejo visoko starost, tudi do 20 let. Jaz zase vem, da se trenutno nimam časa ukvarjat s psom dovolj, da bi se vzorno socializiral, zato ostajam pri mačkih. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

dzinks63 ::

Imam samico rottwailerko. Ja res je tako kot si napisal. Psička ne ve kaj vse bi naredila, da bi ti ustregla, domačim in vsem ostalim katere pozna in jih ima z dobrimi izkušnjami zapisane v svojem spominu. Zelo je privržena in uboga vse in iz prve. In res se boji zate, to se vidi iz njenega zelo pozornega opazovanja, ko pride kakšen tujec in se pogovarjaš z njim, psička usmerja ušesa in spremlja vsak gib. In imam občutek, da če bi me kdo "napadel, udaril" bi psička brez pardona skočila v njega. Tega do dosedaj še ni prišlo in upam da tudi ne bo.

Samec je po mojih izkušnjah, veliko bolj "flegma" in samo čaka, da gospodar ali kdorkoli drug naredi napako, da bi se potem lahko rangiral višje od njega. Samec ima veliko močnejšo željo voditi krdelo in potrebuje zelo odločnega in nepopustljivega gospodarja, kateri mu mora vedno dati vedet, da je on tisti kateri odloča.

Tako da razmišljati kaj imeti, pes ali psička, je zelo velika dilema, vsak ima svoje pluse in minuse. Že samo uriniranje je zelo različno. Pes ti poškropi vse vogale, debla dreves, avtogume, psička pa le počepne nekje na travi in opravi svoje. Imaš pa pri psički več skrbi v času gonjenja, da ne pride do nezaželene brejosti, razen če si se odločil za kastracijo ali pa če se odločiš za vzrejo mladičev, kar pa tudi prinese cel kup dodatnih skrbi, pa tudi veselja.

Končna odločitev je seveda odvisna od tebe samega, kaj ti več pomeni in kaj ti je večja prioriteta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

d0rK ::

In kaj te moti v mojem postu? Bos rekel da kaj tem ni res? Navedi s cem se ne strinas:

1. Temperatent je lahko podedovan [lahko tudi pozitiven, tvoj problem ce si moj post na negativno obrnil].
2. Splosno mnenje o dobermanih je slabo, tvoj Branko pa kontra dokaz. Torej kaj, naj se na splosne mnenje mecem?
3. O socializiraciji se ocitno strinjava.

kmetek ::

Jst: imeli 2 dobermana pred leti še, z 1 imeli blazne težave, ga oddali....tudi z 2 smo imeli težave, preveč dominantni postanejo?

Potem smo imeli ameriškega stafforda lepih 12 let, nič težav z njim. Res cukrček.

Zdaj pa imamo že 2,5 leti ameriško buldoginjo, prvič psico. In ti povem, kok je pa psica bolj navezana, to nisem mogel verjet :P

Premisli glede pasme.

Jst ::

Kolega ima tudi pitbula (stafforda) in ne bi muhe pohodil, takorekoč.

Drug kolega ima dobermana (ime mu je Dolfi:) in je takšen cukrček, pa ga človek ni nič treniral, nikoli ni hodil v šolo, pa je res super prijazen pes.

Ko sem se na Kolpi igral z njim in je pes opazil, da je pretiraval (brez kakršnegakoli posredovanja lastnika), se je okoli mene skoraj cel dan motal, kot da bi se mi opravičeval.

Pa je naredil samo to, da ko sva se igrala s palico - držala sva vsak svoj konec palice, in da bi pes bolje zagrabil palico, se je s čeljustjo (ne z zobmi) dotaknil moje roke in je takoj odnehal in se mi ulegel z glavo na noge in me pobožno gledal (kot da bi se mi opravičeval, čeprav ni nič narobe naredil, razen tega, da me je malo oslinil). Neverjetno, glede na to, da pes nikoli ni videl šole.

Obema bi zaupal lastnega otroka.

Seveda pa obstajajo izjeme - kot vedno.

Glede samec/samica pa obstaja toliko različnih informacij, kolikor je avtorjev. Edino kar sem zasledil skupnega je to, da se samica bolj naveže na gospodarja in je tudi bolj zaščitniška - pa to ne pomeni, da je zaščitniška v smislu da je popadljiva. Bolj kot samec, se rada zadržuje blizu lastnika. Pa še te informacije so včasih drugačne.

Jaz sem tako ali tako mnenja, da noben pes ni agresiven - agresiven je lastnik.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

DavidJ ::

> 1. Temperatent je lahko podedovan [lahko tudi pozitiven, tvoj problem ce si moj post na negativno obrnil].
Bolj kot podedovan je stvar pasme. To je ena od glavnih prednosti ločevanja pasem. Da veš, kaj dobiš. Mešančki so mački v žaklju glede temperamenta, dednih bolezni in ostalih karakteristik.

No, v tej knjigi, ki je po tvojih besedal bull, po mojem mnenju pač ne, tudi piše, da ni slabih Dobermanov. So samo slabi lastniki. In lih to, označevanje knjige z bullom, me je zmotilo. Pustimo ob strani, da imajo praviloma samičke bolj "nežen" značaj. :)

Jaz bi tudi avtorju svetoval, naj še 1x premisli glede pasme. Če se psu misli povsem posvetit in to ni njegov prvi pes, potem kar. Drugače pa bo imel doma nevarno zver. Nekje sem celo prebral, da ko Doberman odraste, si ga lastnik ne lasti več, ampak si pes lasti lastnika (nekako v tem smislu, čeprav zdaj beseda lastnik dobi nerimeren pomen). Slab položaj, če pes ni bil dobro vzgojen. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

jype ::

Jst> Drug kolega ima dobermana (ime mu je Dolfi:) in je takšen cukrček, pa ga človek ni nič treniral, nikoli ni hodil v šolo, pa je res super prijazen pes.

Ne tvegat, da ti ne bo potem žal. Kvalitetno šolan pes se obrestuje še pa še.

Jst> Edino kar sem zasledil skupnega je to, da se samica bolj naveže na gospodarja in je tudi bolj zaščitniška - pa to ne pomeni, da je zaščitniška v smislu da je popadljiva. Bolj kot samec, se rada zadržuje blizu lastnika. Pa še te informacije so včasih drugačne.

Kolikor poznam dobermanov, je težko rečt, da je kakšna bistvena razlika med spoli. Precej bolj je odvisno od posameznega psa (kakšen status je imel v leglu, če je morebiti prestal že kakšne zoprne travme, ...), kot od spola.

Šolaj od prvega dne, ko ga neha dajat domotožje (prej ga crkljaj, kolikor lahko), pa bo.

JayKay ::

a ne bi raje vzel kakšnega psa iz zavetišča, kot pa kupoval psa. Mimogrete, vse zadrvstvene težave se pri čistokrvnih potomcih prenašajo. Sicer pa je glede karakterja bolje vzeti samca kot samico.

tsh2 ::

samice imajo bolj zanimiv karakter. so bolj družabne oziroma družinske, bolj se navežejo nate in ti na njih. samci pa so bolj flegma, radi se potepajo in podobno. isto pri mačkah. moje izkušnje so take.

rdecaluc ::

Se strinjam .. imamo mopsa, samca. Pa je popadliv.. ampak sam name xD.. plus laja če ne dobi za jest, to naše hrane ( za to krivim starša ker sta ga na to navadla..)

Skratka ostalih ljudi niti pipne ne, ni bil treniran. Laja na večje pse, boji se manjših, in sploh če ga kej ovohava.

Enkrat prišla soseda, ki ima samico mopsa in je popolnoma bolj luštna pa vesela in vse, hoče vse spoznat.

Potli drugi sosed pa ma nemškega ovčarja samca, ki pa je po mojem mnenju "gej" ker je našga mopsa za vrat ugriznu in skor nategnu, bogi revež pa zbežat ni mogu. (bi ga če nebi lastnik posredovau.. aja ta ovčar je šolan tolk o temu)
Est modus in rebus. ,typos

Brane2 ::

Se strinjam .. imamo mopsa, samca. Pa je popadliv.. ampak sam name xD.. plus laja če ne dobi za jest, to naše hrane ( za to krivim starša ker sta ga na to navadla..)


Sem moru it na Wikipedio pogledat, kaj za ena reč je to...
WTF ?
Ti temu rečeš pes ? Neverjetno spominja na težko genetsko napako...
On the journey of life, I chose the psycho path.

opeter ::

Psico, ker je čistejša in ti ne polula vsak vogal. Pa tudi rada se druži z drugimi psi, ni napadalna.
Imamo mešanko med nemškim in škotskim ovčarjem.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Zakonska prepoved nevarnih pasem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32051842 (47138) dzinks63
»

zakaj ma folk pitbule? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26225920 (17111) LordTado
»

Sosedov pes (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9511829 (7772) Ramon dekers
»

Nevarne pasme

Oddelek: Problemi človeštva
213549 (3060) bremzzi

Napad psov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20114867 (11390) Tody

Več podobnih tem