» »

Gentoo - problemi z framebuffer in ifconfig

Gentoo - problemi z framebuffer in ifconfig

«
1
2

Zaibatsu ::

Pozdravljen slo-tech,
imam nekaj problemov z Gentoo linux in zanima me če kdo ve kako bi jih lahko rešil.
Zadnja dva tedna sem preživel brez dostojnega operacijskega sistema, to pa zato ker sem se dva tedna nazaj odločil da bom namestil Gentoo. Sam nisem novinec v svetu linuxa, ampak sem doslej delal na distribucijah(ubuntu, fedora) z človeku bolj prijaznem uporabniškem sistemu, a kljub temu mi ukazna vrstica ni tuja. Ker nimam nobenega posebnega dela z računalnikom in se z operacijiskim sistemi ukvarjam bolj laično, kot hobi, sem se odločil da bom namestil eno zahtevnejših distribucji, zgolj zaradi želje po učenju novih stvari. Ko med tednom živim drugje kot med vikendom, pri obeh pa sem popolnoma odvisen od brezžičnega omrežja sem se lotil nameščanja v nedeljo, saj naj bi stage3 instalacija kvečjemu nekaj ur.

Že takoj na začetku sem naletel na napako ker mi je manjkal firmware za intel wifi-link 5100. Tega sem shranil na disk, in vedno ko zaženem minimalni inštalacijiski cd ga naložim v /lib/firmware. Zato se je vse skupaj zavleklo in mi je uspelo v nekaj urah priti do make.conf datoteke. Nato sem ves teden čakal da pridem nazaj domov v prepričanju da se je nemogoče povezati na povezavo z WPA zaščito. V to prepričanje me je spravil Gentoo Handbook, za katerega sem opazil da je na več točkah zastarel. Ko sem za vikend prišel domov je SiOL imel izmed svojih izmen ko ne deluje. Zato sem bil prepričan da je bom ves teden spet brez operacijskega sistema. V četrtek zvečer sem po naključju ugotovil da pride osnovno orodje za WPA dostopne točke imenovano wpa_supplicant že nameščeno na minimalnem inštalacijskem mediju. V petek sem nadaljeval z inštalacjo dokler nisem prišel do točke pri kateri naj bi prevajal jedro. Ker tega nisem počel še nikoli prej sem se seveda odločil za uporabo programa imenovanega Genkernel, ki naj bi samodejno zaznal dele računalnika. V tretjem poskusu mi je to tudi uspelo. Naslednji dan sem dokončal vse skupaj z namestitvijo GRUB zaganjalnika. Pri urejanju grub.conf datoteke sem imel precej težav, zato sem za pomoč prosil nekoga, ki je uporabil SSH da se je povezal na moj računalnik in mi pomagal urediti to datoteko, saj je Handbook tukaj zelo skop. Nasploh je zelo pogosto da v Handbooku ne najdeš pomembnih podatkov ali pa samo preleti nekatera najpomembnejša področja kot je recimo prevajanje jedra. Z njegovo pomočjo mi je uspelo da se je operacijski sistem zagnal kot je treba, ampak hitro sem prišel do naslednje težave in sicer zato ker sem uporabil genkernel moje jedro ni uključevalo podpore za ext4 sistem. Zato sem uporabil ukaz "genkernel --menuconfig all" da sem prišel v urejevalnik jedra. Nevem kakšna je razlika med tem in ukazom "make --menuconfig", ampak tako se mi je zdelo najbolj primerno. Po internetu sem iskal kakšen obsežnejši vodič za nastavljanje jedra, ampak ga nisem našel zato sem samo uključil ext4 podporo in nadaljeval. Potem sem ponovno zagnal računalnik in ko sem prišel v sistem, sem opazil da je resoulcija porazna kljub temu da sem v grub.conf dodal vrstico "video=uvesafb:ywrap,mtrr:3,1240x800-32@100". Čisto možno je da je to posledica tega da t.i. framebuffer ni vključen v jedro, vendar sem poskusil tudi sam nastaviti jedro in rezultati so bili, no to si lahko mislite. Rekel sem si, da bom pač uporabljal X in zame to ni niti toliko pomembno. Tako sem v poznih večernih urah "doknončal" svojo namestitev. Naslednje jutro sem se ponosno prijavil v sistem in opazil problem ki je bil mnogo hujši od prejšnjega, in sicer, ko sem v ukazno vrstico zapisal ukaz "ifconfig wlan0 up" mi je izpisalo da takšna naprava ne obstaja. To je bilo zame presenečenje saj sem že prej shranil firmware gonilnike v /lib/firmware. Zato sem v konzolo upisal ifconfig brez argumentov in opazil da je edina najdena naprava "lo - local loopback". Sicer nevem čemu je to namenjeno, ampak kolikor je meni znano to ni resnična naprava. Našlo ni niti mrežne kartice niti ničesar drugega, zato mi ni bilo jasno kako naj nadaljujem. In zdaj me zanima če kdo od vas ve kako bi lahko rešil vsaj enega od teh dveh problemov, ker sem se res potrudil da sem napisal to temo in podrobno opisal namestitev.

Hvala vnaprej.

Brane2 ::

Glede na to, da uporabljaš uvesafb, scompilaj sedaj z novim kernelom še enkrat klibc in v86d.

V86d mora sploh biti scompilan za tekoči kernel, če hočeš da stvar dela.

Kar se kartic tiče, ti ifconfig pokaže samo tiste, ki jih je skonfiguriral in jih nastavil.

"lo" je local loopback, ki rpedstavlja fiktivno kartico, ki je vezana nate. vse kar pošlješ po njej, dobiš nazaj. Sistem jo rabi.
Zna biti, da ti sistem ni skonfiguriral vseh kartic. poglej, kaj pravi "ifconfig -a".

Stbar si poskuša zapomniti, katero napravo je dala pod katero oznako in se tega držati. Včasih je bilo tako, da če si recimo imel tri mrežne in je imala vsak svoj driver, je bilo to, katera bo "eth0", "eth1" ali "eth2" odvisno od zaporedja, v katerm si naložil driverje.


Sedaj imaš za te stvari udev, kateremu lahko nastaviš ime, pod katerim naj se razpoznana naprava pojavi. Temu so namenjene datoteke v /etc/udev/rules.d, deloma pa si jih stvar fila sama. Tako si razpored mrežnih nastavi v /etc/udev/rules.d/CIFRACIFRA_persistent_net_rules.udev ali nekaj podobnega.

Če imaš recimo neko kartico, ki jo je udev spoznal kot eth0 in vpisal v ta "persistent" fajl, potem naslednjič sistem ne bo veliko razmišljal in bo uporabil isto oznako tudi na novo.

Če pa recimo vzameš to kartico ven in daš not drugo, bo udev zanjo po novem uporabil oznako "eth1", ker je eth0 že bil zaseden ( in bo mogoče v prihodnje lahko spet, če boš staro kartico spet vštekal zraven).

Ravno tako se lahko tako stvari zakomplicirajo, če bistveno spremeniš kernel, da isto kartico spozna po drugih parametrih.

Če gre za kaj takega, lahko ročno popraviš ali tudi kar izbrišeš ta fajl...

Aja, "make allconfig" nikakor ni dobra ideja.

Nauče se zrolat svoj kernel.

Daj mi opis svoje mašine in kaj bi rad gor ( posebni driverji itd), pa ti pošljem config fajl, približno ukrojen tvoji mašini, ki ga potem lahko stweakaš.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Najprej bi se ti rad zahvalil za hiter odziv, in hvalezen sem ti da si mi pripravljen pomagati pri nastavljanju kernela.
Imam samsung q210 in tukaj je moj lspci:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation ICH9M/M-E 2 port SATA IDE Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G98 [GeForce 9200M GS] (rev a1)
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless WiFi Link 5100
06:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)

Procesor:

model name      : Intel(R) Core™2 Duo CPU     P8400  @ 2.26GHz


Pravzaprav ne vem kaksen dodaten driver bi lahko potreboval, potrebujem pa ext4 podporo, ker so vse moje particije v ex4 sistemu. Ce potrebujes se kaksno dodatno informacijo mi prosim povej.

Hvala tudi za pomoc pri mreznih karticah, poskusil bom nastaviti kot je treba, ampak najbrz je najprej treba urediti kernel.

Upam da te ne moti če še kaj napišem, če mi kaj ne bo jasno.

Še enkrat hvala.

Brane2 ::

Ni panike.

Počaki,d a najdem podatke o tej zadevi in spesnim config fajl.

medtem emergeaj gentoo-sources-2.6.31.

Ker je stvar označena kot nestabilna, boš za to moral dodati v /etc/portage/package.keywords vrstico:
=sys-kernel/gentoo-sources-2.6.31*
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Pa še gcc-4.4.1 in glibc-2.10 bi blo fajn imeti, preden začneš.

Pa mogoče tudi v86d ( userspace helper za upravljanje z grafiko prek VESA vmesnika),

Za to rabiš v package.keywords vrstici:

=sys-kernel/gentoo-sources-2.6*
=sys-devel/gcc-4.4.1*
=sys-apps/v86d-0.1*


Če so ti roke zvezane, dokler pač ne scompilaš novega kernela, pač lahko počaka, fajn bi pa blo imeti vsaj gcc pred tem.

Pri gcc-ju ni zadosti da ga samo emergeaš ( jih imaš lahko hkrati več), ampak ga moraš potem izbrati ( gcc-config -l, nato pa še gcc-config CIFRA in nato obvezno source /etc/profile, da updatean environment uvoziš v shell, če misliš še kaj emergeat v njem).
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Pa ko boš emergeal gcc, lahko dodaš/spremeniš v /etc/make.conf:

CFLAGS="-march=native -O2 -pipe -ggdb" ( lahko spustiš -ggdb, če te ne bo nikoli prijelo debagirat inštaliranih zadev z gdbjem)
MAKEOPTS="-j5" ( pač neko povprečje za dual-core, od 3 do 5)
VIDEO_CARDS="dummy fbdev nv v4l vesa nvidia"
LINGUAS=" en sl de fr uk"
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Evo ti prva verzija configa:

1. emergeaj gentoo-sources

2. postavi se v /usr/src/linux-2.6.31-gentoo

3. skopiraj tja dani fajl Brane18.cfg

4. naredi make clean menuconfig

5. Naloži dani config fajl, nato pa ga takoj shrani, naprej kot ".config", nato pa pod nekim svojim imenom, recimo "Zaib_001.cfg".

To je potrebno, ker ima lahko moj config fajl kake opcije, ki jih ti nimaš. make menuconfig neznane ali neuporabne opcije izfiltrira.

6. pojdi ven, nato pa z "make bzImage modules modules_install" zbuildaj kernel

7. kernel imaš v arch/x86/boot/bzImage kernel. Tega počiš v /boot particijo pod ustreznim imenom, recimo gen64-2631 in poskrbiš, da ga grub lahko pobere ob naslednjem bootu za nastavitvijo fajla /boot/grub/grub.conf

Priložil sem ti na brzino spacana fajla iz svojega configa. Popraviti po potrebi.

Pri grub.conf:
root(hd0,1) - jaz imam boot particijo kot drugo, prva je swap. Popraviti ustrezno
kernel parameter root=/dev/sda5 - moja ROOT particija je šesta. Popraviti po potrebi.

Brane18.cfg-kernel config
grub.conf

Pri kernelu nisem našel driverja za vdelano kamero in še par malenkosti, ostalo pa upam, da sem kar zadel.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

OK, hvala ker si mi pomagal pri tem, poskusil bom naredititi vse po vrsti, od gcc-ja dalje, samo upam da mi genkernel ne bo delal tezav, zato ga bom prej izbrisal. Nimam zavezanih rok dokler ne dobim kernela, saj lahko chrootam v sistem, zato bom poskusil opraviti vse kot si rekel. Zvecer bom porocal kako je slo. Se enkrat hvala.

Zaibatsu ::

Živjo, ko sem večeraj končal z delom je bilo že prepozno da bi ti odgovoril.
Šlo je pa tako: najprej sem emergal gcc in glibc. Pri tem sem se kar načakal. Potem sem compilal kernel in ga shranil v /boot. Ko sem restartal računalnik pa mi se je sistem zagnal in med nalaganjem komponent je izpisalo:
VFS: Cannot open root device "<NULL>" or unknown-block(8,3)
Please append a correct "root=" boot option; here are the available partitions:
kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown block(8,3)
Pid: 1, comm: swapper Not tointed 2.6.31-gentoo #1
Call trace:...

Očitno je nekaj narobe z mojo "root=/dev/sda3" vrstico v grub.conf, pa tudi ni mi jasno od kje mu ideja o (8,3)particiji.

To je grub.conf:
# This is a sample grub.conf for use with Genkernel, per the Gentoo handbook
# http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=10#doc_chap2
# If you are not using Genkernel and you need help creating this file, you
# should consult the handbook. Alternatively, consult the grub.conf.sample that
# is included with the Grub documentation.

default 0
timeout 0
# splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Gentoo Linux 2.6.30-r5
root (hd0,0)
kernel /kernel-x86_64-2.6.31 root=/dev/sda3 video=uvesafb:1280:800-32@100,mttr:3,ywrap
# vim:ft=conf:

Torej jaz ne vem kje je napaka. Sicer sem poskusil tudi z real_root=/dev/sda3 in rootfstype=ext4, kot je v tvojem grub.conf.

Brane2 ::

Tisto "8,3" ne govori o particiji ampak o deviceu.

Vsak device je psevdofajl v ( ponavadi v /dev mapi), ki ima svoj MAJOR in MINOR number.

Ponavadi vsak device ima svoj MAJOR, sorodni devicei se pa razlikujejo po MINOR štev.

Pri diskih je tako, da je MAJOR skuepn vsem particijam.

/dev/sda ima MAJOR 8 in MINOR 0 ( torej je vse skupaj 8,0), /dev/sda1 ( 8,1 ), /dev/sda2 (8,2) itd.

Štos je v tem,d a stvar iz nekega vzroka ne najde pravega driverja za tvoj SATA HW....


Bom počekiral še enkrat.

make menuconfig
Pojdi v "Drivers-Serial ATA (prod) and Parallel ATA (experimental) drivers"
Izberi "Intel ESB, ICH, PIIX3, PIIX4 PATA/SATA support" tako, da bo notri zvezdica in ne M ( kar pomeni, da bo driver v kernelu in ne kot modul)

Ravno tako izberi mislim da zadnjo opcijo: "Intel SCH PATA support"

Shrani menuconfig, najprej enkrat kot ".config", nato pod nekim svojim imenom, recimo "Zaib_002.cfg"

počisti kernel in ga zbuildaj znova: "make clean bzImage modules modules_install"

Naprej pa že veš...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Torej stanje je sedaj enako kot je bilo na zacetku, le da imam sedaj pravilno skonfiguriran kernel. O boljsi resoluciji ni ne duha ne sluha, kjub temu da sem namestil v86d in dodal uvesafb v grub.conf. Enako ostaja tudi z omerzji, le da o wlan0 ni ne duha ne sluha tudi ce vpisem ifconfig -a. Pokaze mi sicer 10 razlicnih naprav, a med njimi ne wlan0. Zanima me kaj bi bil naslednji korak pri odpravljanju teh tezav, ker po vsem tem trudu in tezavah, ki sem jih prestal pri namescanju sistema ne mislim odnehati dokler ne bom imel polno delujocega sistema, ne glede na to koliko casa bo to trajalo(zaenkrat traja ze skoraj 3 tedne).

Brane2 ::

čakaj malo. A se ti z novim, na roke zrolanim kernelom stvar zboota ali ne ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Seveda se mi zboota, ampak zadeva je taksna kot je bila cisto na zacetku ko sem uprasal za pomoc, takrat se mi je zadeva tudi zbootala, kjub temu da zdaj ocitno deluje boljse. Tezave pa ostajajo enake.

edit: oprosti ce sem bil nevljuden, ne razumi me napak, samo hotel sem reci da so problemi ostali enaki. Hvalezen sem ti da si mi pomagal(oziroma si ga uredil namesto mene) urediti kernel, ni pa to resilo tezav, sem jih imel ze prej, je pa zagotovo pomagalo da se bo pojavljalo v prihodnosti manj le teh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

jinzo ::

Torej, lahko vidimo tvoj .config fajl ?
Ker malo brskanja pravi, da je vsa podpora za tvoj wireless v kernelu ( od verzije 2.6.26 naprej ).
Potemtakem, je setup dokaj enostaven.
Read & follow: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Iwlwifi

Brane2 ::

Glede uvesafb:

stvar zahteva usreland utility "v86d", ki mora biti scompilan za kernel, ki ga uporabljaš. Ker pri compilanju uporablja headerje kernela, mora na vrh tvojega sourcea kernel kazati symlink /usr/src/linux. Če se ti ne da ročno, lahko to nastaviš z "eselect kernel list" in "eselect kernel set X"

Ko imaš to urejeno, gremo na nastavitev parametrov.

Tisto v grub.conf velja, če imaš uvesafb scompilan v kernel sam. Če je scompilan kot modul, je treba ta modul naložiti ob bootu in mu nekako nataviti parametre.

Gentoo ima seznam modulov in njihove parametre v /etc/conf.d/modules

Če že imaš v njem vrstico modules ali modules_2_6, jo lahko predelaš v nekaj takega:

modules_2_6="loop snd_hda_intel cifs uvesafb nvidia"


To je seznam kernel modulov, ki naj jih kernel ob bootu naloži.

Parametre posameznem modulu podaš v vrstici module_MODULENAME_args0"prvi_arg=X drugi_arg=Y tretjiarg..."
V tvojem primeru torej:
module_uvesafb_args="mtrr=3 mode_option=1240x800-32@60"


Glede mreže:

Poglej, če ti stvar najde osnovno mrežno.

ifconfig -a | grep eth

če jo najde, jo lahko bsaj za silo skonfiguriraš toliko, da se lahko prištekaš na mrežo in probleme rešuješ naprej.

Glede kernela:

Ko si enkrat scompilal kernel in ga uporabljaš, ga izberi z "eselect kernel list /eselect kernel set X", da bodo programi, ki jih boš compilal v prihodnje, jemali headerje iz pravega kernela. SPloh je to pomembno za nvidia driverje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Mojega .configa ti zal ne morem pokazati ker ne morem lepiti stvari v linkse ce mi miska ne deluje(in trenutno mi ne), ampak lahko pa pogledas tistega ki ga je Brane2 nalozozil ker je skoraj enak kot moj. Kot sem ze prej napisal sem firmware (iw5100) namestil ze prej(rocno, brez emerga) in na Minimal LiveCDju deluje kot je treba.

OK, hvala za to, opazil sem da sem mi je vceraj v86d compilal za 2.6.26 kernel zato ga bom emergal se enkrat. Kar se omrezja tice, pa ne bo nic, ker sem na javnem omrezju, sicer pa mi ethernet eth0 zazna, in nimam fizicnega dostopa do routerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

Brane2 ::

Evo ti še par hitrih config nastavitev, ki ti bodo prišle prav:

Internacionalizacija:

/etc/conf.d/consolefont :


consolefont="lat2-16"
consoletranslation="8859-2_to_uni"
unicodemap="iso02"


V etc/conf.d/hostname daj kaj v stilu:

hostname="brane_local"


/etc/conf.d/hwclock :

clock="UTC"


/etc/conf.d/keymaps:

keymap="slovene"


Nastavi tudi /etc/conf.d/net - to so nastavitve mreže, v stilu kako naj se katera kartica bnaša, kateri IP naj dobi itd.
Tam imaš net.example, ki ga lahko skopiraš v net in ročno popraviš.

Naredi ti tudi datoteko /etc/env.d/02locale in daj vanjo kaj v stilu:

LANG="sl_SI.utf8"


Za to, da ti bo mašina pobrala te spremembe, jo moraš rebootat, ali jih vsaj uvozit z "env-update ; source /etc/profile" v vsakem terminalu po iuzvršeni spremembi.

Aja, pa fajn je nastavit časovno cono.

To gre na Linuxu z linkom /etc/localtime, ki mora kazat na ustrezno datoteko.

Pri meni kaže na
/usr/share/zoneinfo/Europe/Ljubljana


Če je pri tebi v obliki datoteke, jo lahko pobrišeš in narediš link:

rm /etc/localtime
ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Ljubljana /etc/localtime
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Maus ti ne dela v konzoli ?

Zakaj ne ?
Si štartal gpm ?

Najprej lahko preveriš njegov config fajl v /etc//conf.d/gpm.

če se da, je priporočljivo uporabiti "MOUSE=imps2" pa "MOUSEDEV=/dev/input/mice"

Nato ga probaj štartat z /etc/init.d/gpm start
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Ne, zadeva ne deluje v konzoli, ozirom touchpad deluje le ce je miska izklopljena preden se bootam. Ce potem kasneje vkljucim se misko pa deluje. Ampak to trenutno ni najvecji problem. Prej bi rad uredil zadeve z kernelom in internetom, ko bom pa enkrat nalozil xfce bo pa itak vse bolj preprosto. Hvala za nastavitve, ampak vecino teh reci sem ze nastavil med instalacijo, ampak nekaj mi jih pa bo vseeno prislo prav.

Brane2 ::

Ne, zadeva ne deluje v konzoli, ozirom touchpad deluje le ce je miska izklopljena preden se bootam.


To je verjetno zato, ker uporabljaš napačen device.

Kernel v /dev/input postavi device za vsako miško, ki jo najde.

Tako prva konča kot /dev/input/mouse0, druga kot mouse1 itd.

Na dev/input/mice pa so signali vseh mišk.

Če gpm nastaviš, da bo kot miško videl "/dev/input/mice", ti bodo vse priklopljene miške premikale kurzor...
Za wlan imaš navodila kako in kaj v menuconfigu.

Na meniju se zapelješ na opcijo za Intel Wifi in pritisneš "?".

Stvar ti poda kratek help o modulu, URL za dodatne podatke in firmver in URL z utilityjem za konfiguracijo, če ga v Gentooju še nimaš...
Za IPW2200 je firmware na ipw2200.sf.net , Wireless Tools pa na www.hpl.hp.com/personal/Jean_Tourrilhes... ...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Miska zdaj deluje, pojavil pa se je nov problem, in sicer ko poskusim unmergati karkoli (v tem primeru star v86d) mi napise:
openpty failed: 'out of pty devices'
Ne upam si namescati nove verzije dokler ne izbrisem stare, zato bi najprej rad resil ta problem.

Brane2 ::

Ne unmergaj stvari ročno.

Portage to dela sam. On najprej "v karanteni" scompila zadevo, nato jo inštalira PREKO stare, morebitne preostale fajle ( ki so bili v stari verziji in jih v novi ni) pa izbriše. Za spremembe v config fajlih se poskuša znajti sam, drugače pa vpraša tebe.

Aja, pa "updejtaj kuharico" ( emerge --sync ), nato pa še portage.

Ene stare verzije so imele opisane probleme.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Ok, hvala, wireless toolse in wpa_supplicanta sem ze namestil z livecd-tools. Za wireless pa bom poskusil zadevo urediti jutri, za danes bo dovolj ce pripravim uvesafb do tega da deluje.

Kaksen je ze ukaz da updateas emerge preko httpja? nekaj v vezi z websync, ker sem za routerjem, ki skupaj z torrenti, ircom in ostalo saro blokira tudi rsync.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

Brane2 ::

Nekoč je bila opcija za to v make.conf, sedaj jo pa ni več.

Sem pa našel emerge--webrsync, ki pa ni 100% zamenjava. webrsync zajema iz diskretnih snapshotov, medtem ko je navaden --sync iz trenutne "kuharice".

Tako so webrsyncovi ebouldi nekoliko starejši. A za prvo silo bo najbrž dobro...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Torej se vedno imam 3 tezave, od katerih 2 ze poznaste tretje pa se ne.

1. vesafb ne deluje kljub temu da je v86d namescen za trentuen kernel in je nalozen modul vesafb.

2. Wireless kartica ni zaznana, kljub temu da sem jo nalozil. (s tem se se nisem prevec ukvarjal)

3. WPA_SUPPICANT se mi noce namestit, saj pravi da je blokiran. Ce ne morem namestit wpa_supplicanta je to zelo slabo, saj sem 5 dni na teden na wpa zascitenem omrezju.

* Error: The above package list contains packages which cannot be
* installed at the same time on the same system.

('installed', '/', 'sys-libs/e2fsprogs-libs-1.41.3-r1', 'nomerge') pulled in by
~sys-libs/e2fsprogs-libs-1.41.3 required by ('installed', '/', 'sys-fs/e2fsprogs-1.41.3-r1', 'nomerge')
>=sys-libs/e2fsprogs-libs-1.41 required by ('ebuild', '/', 'sys-fs/cryptsetup-1.0.6-r2', 'merge')
sys-libs/e2fsprogs-libs required by ('installed', '/', 'x11-libs/libSM-1.1.0', 'nomerge')

('installed', '/', 'sys-apps/sysvinit-2.86-r10', 'nomerge') pulled in by
>=sys-apps/sysvinit-2.86-r6 required by ('ebuild', '/', 'sys-apps/openrc-0.4.3-r3', 'merge')
>=sys-apps/sysvinit-2.86-r6 required by ('installed', '/', 'virtual/init-0', 'nomerge')

('installed', '/', 'sys-fs/e2fsprogs-1.41.3-r1', 'nomerge') pulled in by
sys-fs/e2fsprogs required by system
sys-fs/e2fsprogs required by world

('ebuild', '/', 'sys-apps/util-linux-2.16.1', 'merge') pulled in by
sys-apps/util-linux required by system
sys-apps/util-linux required by world
>=sys-apps/util-linux-2.16 required by ('ebuild', '/', 'sys-apps/hal-0.5.13-r2', 'merge')
(and 1 more)

('ebuild', '/', 'sys-apps/openrc-0.4.3-r3', 'merge') pulled in by
sys-apps/openrc required by ('ebuild', '/', 'sys-apps/baselayout-2.0.1', 'merge')
>=sys-apps/openrc-0.4 required by ('ebuild', '/', 'sys-fs/lvm2-2.02.51-r1', 'merge')

Brane2 ::

Poglej stanje vsakega od blokiranih z "equery list -i -p sys-apps/openrc" itd in omogoči najnovejšo verzijo.

Aja, pa pred tem še disablaj cryptsetup in reemergaj programe, ki jih to prizadane:

euse -D crypt
emerge --newuse world

Če se bo drugi korak uprl, to naredi ročno. "emerge -pv newuse world" - poglej na seznamu, kateri programi imajo USE flag "-cryptsetup" in te emergeaj ročno z "emerge -1 ime_programa"

Nato probaj, če se leahko otreseš odvečnih paketov z "emerge --depclean", da ti ne bi še ti delali glavobole ob updateu.

Pogled v "kuharico" ( /usr/portage/ tree) v "recept" za util-linux ( /usr/portage/sys-apps/util-linux/util-linux-2.16.1.ebuild ) pove naslednje:

RDEPEND="!sys-process/schedutils
!sys-apps/setarch
>=sys-libs/ncurses-5.2-r2
!&ltsys-libs/e2fsprogs-libs-1.41.8
!&ltsys-fs/e2fsprogs-1.41.8
perl? ( dev-lang/perl )
selinux? ( sys-libs/libselinux )
slang? ( sys-libs/slang )"
DEPEND="${RDEPEND}
nls? ( sys-devel/gettext )
virtual/os-headers"


Stvar hoče imeti tako e2fsprogs kot pripadajoče e2fsprogs-libs v novejši verziji ( >=1.41.8) , kot jo imaš/bi_jo_imel_po_upgradeu ti ( 1.41.3-r1 ).

Dodaj v /etc/portage/package.keywords naslednji vrstici:


=sys-libs/e2fsprogs-libs-1.4*
=sys-fs/e2fsprogs-1.4*


in poskusi z "emerge -1 e2fsprogs" posodobiti najprej ta del problema. Če se upre z izjavo, da ne more posodobiti com_err in ss na zahtevano verzijo, dodaj v pakage keywords še liniji "=sys-libs/com_err-1.4*" in =sys-libs/ss-1.4*" in poskusi znova.

Ko bo to rešeno, poskusi spet z "emerge -uDpv world" in če se ta ne bo bunil, z "emerge -uD world"

Aja, glede vesafb se ne sekiraj preveč, če ne gre. Itak ni bistven za X okolje, le za kozolo.

Lahko pa pogledaš, če je sploh modul naložen z cat /proc/modules

Lahko si tudi pogledaš, kaj je imel sistem za pripomnit med bootom na temo vesa:

dmesg | grep vesa

Pri meni je to videti takole:
[ 11.678550] uvesafb: NVIDIA Corporation, G92 Board - 03930004, Chip Rev , OEM: NVIDIA, VBE v3.0
[ 11.850564] uvesafb: VBIOS/hardware supports DDC2 transfers
[ 12.033054] uvesafb: monitor limits: vf = 75 Hz, hf = 81 kHz, clk = 170 MHz
[ 12.033279] uvesafb: scrolling: redraw
[ 12.652909] uvesafb: framebuffer at 0xfb000000, mapped to 0xffffc90011400000, using 14336k, total 14336k


Če je modul naložen, lahko poskusiš spremeniti ločljivost s fbset, ga boš pa moral prej emergeati z "emerge fbset"

fbset -xres 1240 -yres 800 -depth 16
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

Ok, hvala bom poskusil, porocam jutri.

Zaibatsu ::

Odlicno, uvesafb zdaj deluje! Ne le da jo nalozi kot je treba, celo resoulucija je resnicno 1240x800! Prej ni delovala zato ker je treba module vpisati v /mnt/gentoo/etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
Ko sem to naredil sem potem restartal racunalnik in nalozilo se je kot je treba. Vpisal sem tudi ostale, ki si mi jih napisal, a jih ni hotelo naloziti, verjetno zato ker nisem napisal nobenih opcij. S tem se bom ukvarjal kasneje, zdaj se bom pa potrudil da bom namestil wpa_supplicant tako kot si mi rekel. Racunam da bom do nedelje ze imel polno delujoc sistem, ker sta edini 2 stavari, ki jih morem urediti preden namestim x wpa_supplicant in wireless. Wirelessa se bom lotil kasneje, ko bom spet doma, saj ga ne morem urejati iz chrootangea sistema.
Tudi euse ni deloval, nevem zakaj, ampak sem potem rocno dodal -crypt v make.conf. To bi moralo tudi delovati ni res?

Brane2 ::

Ti imaš očitno še stari openrc. Moj je verzija 0.4.3-r3 in modules.autoload.d direktorija nima več.

Včasih sem ga imel, a sem moral stvari predelati na nov sistem.

Kar se euse tiče, je v gentoolkitu, ki ga očitno še nimaš ( emerge gentoolkit).

Ja, ročno dodajanje v USE spremenljivko dela inn je uporabno za stvari, ki jih globalno hočeš/nočeš.

Za spremembo USE flagov za vsak paket posebej lahko vneseš vrstico v /etc/portage/package.use
Vrstica se sestoji iz paketa inopcijsko verzije ali obsega verzij ter flagov, ki naj bodo nastavljeni drugače od globalnih nastavitev
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

OK, zdaj updateam newuse world kot si rekel, ampak ponovno mi bo namestilo kar 47 paketov. Upam da bo koncalo v 2 urah, drugace se mi slaba pise. Se vedno pa mi napise openpty failed:"out of pty devices" ko kaj emergam, ne le unmergam, in to kljub temu da sem posodobil emerge (--webrsync). Saj verjetno ni nic narobe, ampak vseeno pa me dela nervoznega, ker pac ne deluje kot je treba.

Brane2 ::

kar se "out of pty devices",s e ne sekirat. Gre le za pripombo portagea, ko kaj emergea paralelno. Ni panike okrog tega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Hvala, pa se to me zanima kaj pomeni ce emerge izpise da potrebuje 6 konfiguracijskih datotek v /etc update? Pise naj pogledam na man emerge, a tam ne pise nic kako se to updatea.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

Brane2 ::

Ko Portage updata nek paket, z novimi fajli prepiše stare, eventualno razliko pa pobriše.

To je fajn za programe in podobno, ne pa za konfiguracijske datoteke, ker so vedno nek default, kig a ti potweakaš tako ali drugače.

Če bi se stalno prepisovale tudi te, bi moral vedno konfigurirati vse na novo emergeane programe.

Zato so nekatere mape zaščitene pred prepisom. To urejata spremenljivki CONFIG_PROTECT in CONFIG_PROTECT_MASK v nastavljenem profilu, nastaviš pa ju lahko v /etc/make.conf ( v praksi ni treba, je portage kar dober s tem).

Nastavitve si lahko ogledaš z "emerge --info"

Ko torej emergeaš recimo sambo, bi njeni konfiguracijski fajli v /etc/samba prepisali stare, čemur se portage upre in novim fajlom da neko številčno končnico, nakar te pa po koncu emergea vpraša kaj z njimi.
Lahko si ogledaš staro in novo verzijo in se odločiš za eno, lahko pa z editorjem kose stare butneš v novo ali kaj tretjega.

Mnogokrat Portage ugotovi, da emd staro in novo verzijo ni bistvenih razlik in te sploh nič ne vpraša.

V glavnem, tega se lotiš z etc-update. V glavnem, tiste datoteke, ki jih nisi ročno nastavljal, lahko načeloma prepišeš z novimi ( vse v /etc/init.d mapah itd ) druge si bolj pozorno oglej.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Wow, ko sem pot updateu -newuse world ponovno poskulil namestiti wpa_supplicanta mi je zacelo namescati neverjetnih 111 paketov, ki nimajo cisto nobene veze z njim, potem sem prekinil in poskusil namestiti nekaj drugega in zgodilo se je enako. Namesca mi naprimer media-libs/jpeg. Razmisljam da bi to prekinil. Mogoce ima to kaj opraviti z zastarelimi datotekami?
Zakaj za boga potrebujem sqlite?
Namesca mi cisto na random stvari, in za nekatere mi sploh ni jasno kaj so in zakaj jih potrebujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

Brane2 ::

Zakaj prekinjaš zadevo ?

Stvar nalaga kodo za programe, ki jih bo moral znova naložiti, ker so se njihovi USE flagi vmes spremenili.

Če te toliko moti čakanje, daj emergeu opcijo -f ( fetch only ) in zadeva bo potegnila dol vse, kar rabi za update, ki ga lahko izvede potem kadarkoli offline. Čisto tako za štos lahko začneš z "emerge -f --newuse world" in "emerge -uDf world", nato pa ponoviš zadevi brez "-f"...

Sicer pa 111 paketov ni tako zelo veliko. Sem že večkrat emergeal vse pakete (1.000+) pa je vzelo manj kot dan.

Če te ne bo zraven ob tem, lahko podaš --keep-going, da ti en slab emerge ne ustavi vsega, če pa je paketov veliko na kupu,lahko uporabiš tudi --jobs=X ( kjer je X recimo 8 ali kaj takega, exksperimentiraj malo), da ti emergea stvari v paraleli...

Aja, pa ko končaš, je fajn z revdep-rebuild "preluftati vse kocke v mozaiku" še enkrat.

TA preveri, če se vse zadeve korektno linkajo med sabo. Če si recimo updatal kak library ki, ga potrebujejo instalirani programi X Y in Z, jih stvar poskuša za štos zlinkat na nov library čisto toliko da vidi, če bo šlo.

V primeru težav revdep-rebuild sam pogleda, kaj je treba reemegeati in to opravi...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Zaibatsu ::

No, sedaj deluje vse kot je treba, le še wireless uštimam pa bo. Me pa zanima zakaj jaz nimam revdep-rebuild ukaza namescenega. Je to del istega paketa kot euse? Ce ni, kaj lahko uporabim da ga namestim?

Brane2 ::

equery belongs $(which revdep-rebuild)

[ Searching for file(s) /usr/bin/revdep-rebuild in *... ]
app-portage/gentoolkit-0.2.4.5 (/usr/bin/revdep-rebuild)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

revdep-rebuild bi moral biti del gentoolkita, kot ti kaže tale equery zgoraj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Odlicno, sedaj vse deluje kot je treba, tudi wireless, zanj sem moral spremeniti nekaj nastavitev v kernelu.
Hvala za tvojo pomoč, zanima pa me še, če slučajno veš kako bi naredil, da ko se mi po nekaj minutah ugasne ekran, potem pa pač pritisnem nekaj in se ekran spet prižge, ampak zatemnjen, tako kot da bi bil na bateriji, ne pa prikjucen v elektriko. V glavnem rad bi napravil tako da svetlost ostane na 100% tudi po tem ko se ekran izklopi.

Brane2 ::

Nimam ideje. Pogooglaj malo okrog.

Mislim da je neka nastavitev v kernelu, ki bi znala imeti kaj s tem:

Device Drivers -- Graphics Support -- DIsplay panel/monitor support

in pa:

Device Drivers -- Graphics Support -- Backlight & LCD device support -- ( Platform LCD controls , Lowlevel Backlight controls , Generic Backlight driver )
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

Ok, pod Backlight & LCD device support sem je ze bilo vse od navedenega ukljucil sem pa še nekaj v zvezi z samsungom. Bom poročal kako je šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zaibatsu ()

Zaibatsu ::

S tem se lahko ukvarjam tudi pozneje, sedaj se pa je pojavil nov problem, ki pa upam da bo zadnji pri katerem bom potreboval pomoc. Ko sem se torej odlocil da bom namestil Xorg, se je zgodilo naslednje:
Najprej sem zagnal avtomaticno konfiguracijo.
Potem pa sem zaznal se x sam, uporabljajoc to konfiguracijo.
Posledica tega je bil samo crn ekran. Ker nocem izpasti neumen, in da mi ne bi kdo rekel da ne znam nicesar narediti sam sem pocakal nekaj dni preden sem za pomoc uprasal tukaj. Iskal sem po internetu in povsod kjer kaj ne deluje ljudje dobijo razlicne errore, ampak nisem pa nikjer zasledil da bi se komu ekran izklopil(oziroma pobarval crno), tako kot se meni.
Mislim da je mogoce da je to posledica tega, da imam v make.conf nastimanih kar 5 driverjev za kartice, ampak zanima me ce je to res in ce je, naj obdrzim le nVidia? Ker nVidio naj bi namestil komaj po X, meni se je pa sama namestila skupaj z vec kot 70 programi(glej zgoraj).
Preverjal sem tudi configuracijo, ampak zdela se mi je v redu, seveda pa nimam pojma o tem, zato ne vem ce je to res.

Brane2 ::

Kar se nvidia-drivers tiče, jih je portage najbrž že namestil v pravem zaporedju.

Lahko probaš z X -configure, ki ti bo prešnofal hardver in ti bo config fajl v neki začetni obliki pustil kar v domači mapi ( /root), kjer si ga lahko ogledaš, popiliš in ga presnameš v /etc/Xorg/xorg.conf

Evo ti mojega, ki sem ga malce popilil za tvojo konfiguracijo ( jaz imam dva monitorja itd):
xorg.conf
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

V bistvu ni take panike, če stvar ne zalaufa optimalno takoj v začetku, ker lahko stvari popiliš potem z nvidia-settings ( ki ga moraš prej posebej emergati) v grafičnem načinu, če ti kaj ni všeč.

Evo ti še readme iz nvidiajinega sitea za verzijo 180.60, so pa seveda na razpolago tudi druge, če ti je sistem instaliral kaj modernejšega ( jaz uporabljam 190.36):

nVidia README

Not je tudi en kup opcij za njihov driver, tudi za notebook...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

No, to avtomatskimi nastavitvami sem ze vse poskusil, zal pa tvoje datoteke ne morem prenesti. Bi bilo mogoce da jo se enkrat nalozis ali pa kar prilepis? Ker imam zelo omejen dostop do interneta.

Brane2 ::

S*anje. Pozabu sem spremenit ownerja datoteki.

Zdaj bi moralo delat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

OK, se mi je zdelo cudno ko je pisalo forbidden 403. Torej tudi z tvojo konfiguracijo ni nobene razlike, razen tega da se pojavi ob zagonu slika nVidie. Potem pa spet klasicen crn ekran.

Brane2 ::

Če ne moreš preklopit na drug terminal ( CTRL-ALT F1-F6 ), potem pač rebootaj in si poglej log file, ki je nekje v /var/log/Xorg.0.log
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zaibatsu ::

No, seveda ne morem preklopiti na drugo konzolo, pa tudi ctrl+alt+backspace ne deluje. Zato pac rebootam. Log sem tudi pogledal ze takoj na zacetku, samo ga ne razumem. Naj ga prilepim sem? Ker je nekoliko dolg. Bom dal na pastebin, ko pridem nazaj do svojega racunalnika.

Brane2 ::

cat /var/log/Xorg.0.log | grep "(EE)"
On the journey of life, I chose the psycho path.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WiFi ne dela na Lenovo R500 z Ubuntu 10.04 LTS (64 bit)

Oddelek: Operacijski sistemi
181442 (1247) Icematxyz
»

[linux] problem z zvokom

Oddelek: Operacijski sistemi
282227 (1474) overlord_tm
»

[Linux][Ubuntu] Inštalacija dodatkov na prenosniku

Oddelek: Operacijski sistemi
142057 (1952) Looney
»

Novi SuSE v10.0 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1089174 (6625) kriko1
»

Gentoo Xorg.conf LCD - sistem se obesi

Oddelek: Operacijski sistemi
361556 (1349) Mr.B

Več podobnih tem