» »

Novi SuSE v10.0

Novi SuSE v10.0

1
2
3

kriko1 ::

Ja, imaš smartlink, linki ki sem ti jih dal so pravi. Gonilniki morajo delat, ker sem jih sam prej rabu (sem imel smartlink usb modem).

sverde21 ::

jah jst mam modem na com3 v PCI reži :\ no sej probat ni greh :) ... sm jih glih dobu dol, grem probat :)
<?php echo `w`; ?>

kriko1 ::

ni važno kje imaš modem, za usb poženež slusb, za interni pa:
slmodemd /dev/nevemkaj &
in nato lahko uporabljaš modem.
Če je vse ok, bo napisalo
Symbolic link /dev/ttys3 -> /dev/modem created

Nato greš v Yast in konfiguriraš modem kot da je na /dev/modem.
Skripto slmodemd s parametri moraš pognati po vsakem zagonu, zato dodaš vrstico v /etc/init.d/boot.local

sverde21 ::

ja sej bi blo OK če bi vsej skompajlal vredu :'( zdej pa ne vem kaj je krivo, ker če probam na serverju, kjer imam slackware gor skompajlat pa ne zmeče errorov vn: klik

zdej ne vem kaj mu ne paše :S 64 bitni sistem, gcc ali kaj čisto drugega :\
<?php echo `w`; ?>

kriko1 ::

Poskusi s starejšo verzijo. Meni so .9 delali v redu. Imam pa 32bit različico suse-ja.

ql000 ::

@kriko: dela BP sedaj!

sverde21 ::

bom probu skompajlano na slacku prenest na suse pa pol na suseju dat make install
<?php echo `w`; ?>

apachee ::

OK sem ugotovil da ena težava nastane, ko zapečem DVD iso file. In sicer 2x mi ga je zapeklo BP, a pri verify data je blo en kup errorjev, tko da laptop danes roma na servis.

A zdi se mi da to ni to, oz. da so težave še nekje drugje. A o tem bom poročal ko dobim laptop nazaj s servisa, upam da z novo DVD-RW enoto.
You can't win without The Finn!

apachee ::

Podavljeni :D

Torej zamenjal so mi DVD enoto, sedaj mam DVD-RAM in stvar seveda ne deluje. Tudi particije sem preuredil. Zdej mam 3 primary in sicer windows, linux in swap so primary, D pogon je extended. A še vedno ne dela. Vse se ustavi pri "running /etc/local.d/boot.init"
You can't win without The Finn!

kriko1 ::

Apache: preden se zažene linux (ko si v grub za izbiro OS-a): pritisni 3 (prej se pomakni na suse linux). Tako da se spodaj v vrstici pojavi 3. Pritisni enter. Sedaj odpri /etc/local.d/boot.init (vi /etc/local.d/boot.init) in pred kako vrstico ki se kaj izvrši, dodaj
#echo izvršujem blalbalab (nekaj da boš vedu kaj dela)
in nato shrani (:wq enter, upam da znaš delat z vi editorejem)
potem pa
#init 5 in glej.

Drugače pa mislim da nisi edini ki mu linux ne dela na prenosniku.

apachee ::

Ej kriko res najlepša hvala za tole pomoč.

Ko pridem domov iz službe bom tole probal. Glede vi editorja pa upam da ne bom mel težav.
You can't win without The Finn!

kriko1 ::

Hm, kaj pa ve kdo kako bi suse 10 eval dal na en dvd (tako da bi delalo)?

kriko1 ::

Sem našel, če še koga zanima:
http://www.opensuse.org/Build_a_DVD_fro...

apachee ::

You can't win without The Finn!

kriko1 ::

Namestil in že uživam. Nekaj pogrešam... tiste stare fonte iz 9.3. Mogoče ve kdo kje jih lahko dobim?

apachee ::

Kriko

Linux 10 te opcije nima oz vsaj jaz je ne vidim.
You can't win without The Finn!

apachee ::

Torej stvar se ustavi ZA TEM ko se /etc/init.d/boot.local izvede.

Uspel sem pogledad boot.local, ki pa je v bistvu prazen. Notri so komentarji in nič kode.

Za tem bi se moral izvesti Creating /var/log/boot.msg ampak men se sistem ustavi in čez nekaj časa ugasne.

HELP!
You can't win without The Finn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: apachee ()

apachee ::

A se komu kaj sanja kaj bi lahko bilo narobe?

Tudi na internetu ne najdem NIČ v zvezi s tem.
You can't win without The Finn!

kriko1 ::

Meni se ne sanja- ne vem. Vpraši na http://forums.suselinuxsupport.de/

Pa povej če si kaj rešu.

sverde21 ::

krilko1, probaj prenesti fonte od SuSE 9.3 :\ men se zdi da so v enim .rpm paketku
<?php echo `w`; ?>

PIII850 ::

Evo uspelo mi je instalirati suse 10. In tudi ze azureus in javo. Downloadala sem si tudi office 2..0.0.03 pa ga ne "znam" instalirati. Odpakiram si v eno mapo in potem mas moznosz install with yast al pa neki kao make source with yast. pa mi nekako ne gre. Mogoče zaradi tega ker se mi ob instalaciji ni nalozil open office 1.9.xxx - zgleda je blo neki narobe.

Prav tako me zanima kako - kje vklopit sambo, da bi lahko dostopal do datotek iz win XP.

prosim za "čimbolj podrobnejsa navodila sej sem sele zacetni uporabnik suse linuxa

thx

ql000 ::

Če hočeš lahko namestiš OO.org iz CD-jev/DVD-ja. Pejt v YAST->Software management potem pa v iskalno polje vtipkaj open office, pol pa samo še potrdi inštalacijo. Naprej te bo vodil YAST.

Če hočeš pa inštalirat pretankano verzijo pa moraš zagnat inštalacijski skipt. OO.org ima to kar lepo rešeno. V direktoriju, kjer si odpakirala OO.org poišči kak fajl install.sh ali pa kaj podobnega. Jaz nisem tega počel že celo večnost. Ko boš našla fajl ali klikni na njega (2x), to bi moralo zagnat skript ali pa zalaufaj konsolo, poišči direktorij kjer imaš OO, potem pa vtipkaj
sh install.sh. Inštalacija OO.org poteka v grafičnem načinu.

Obstaja pa še varianta, da si si zloadala source od OO.org. V tem primeru boš morala vse prevesti, kar zna kar trajat.

digital_sarm ::

jest sem se sprva precej živciral s sambo, kasnej sem ugotovu da le ni tko težko..
1.poveži obe računali
2. spremen IP-je obeh računal (npr.: 192.168.0.1 in 192.168.0.2)- za suse maš te zadeve v yastu-mrežne kartice-spremeni uredi
3. na suseju v konzoli kot root vpiš smbclient -L (IP XP mašine)
4.podatke k ti jih ta ukaz izpiše vpišeš v yast-mrežne storitve-samba server (ponavad je to ime xp mašine, pa username al pa domena)
5.na desktopu (suse) bi mogu/la met po defaultu mrežo-to klikneš in tm maš mapo windows network

voila...

ne pozab dat IPjev na prvotno stanje...

upam da pomaga če ne pa še par postov...
snup

motorc ::

Zakaj pa meni javi "unknown keyword in config file" error, ko hocem instalirat suse s cdja (internet instalation boot image)? Sem probal se enkrat dol potegnat in na navo zapect pa mi isto javi?

Ideje?

kriko1 ::

Napaka je v config datoteki, za tole pa boš moral vprašati tukaj:
http://forums.suselinuxsupport.de/

sidney ::

ja a nobenemu ne gre v nos ko folk pise V LINUXIH ...ja sej niso window$i .... LINUX je ednina ...

no jest furam 9.3 pro ... ko pa dobim adsl pa bom nalozu 10-tko .... za firbec .... kaka je sploh vidna razlika ???
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

kriko1 ::

Razlika: hitreje se naloži, novejši kde, gnome, novejši rpm paketi... YaST ima malo boljši vmesnik, AppAromor...

Pozor!
Če imaš skener (all-in-one, usb), ne bo deloval dokler ne boš:
# rmmod usblpand
# rcsane-dev restart
Sedaj pa ne boš mogel tiskat (samo v primeru all-in-one naprave).
Za tiskat pa:
# modprobe usblp
# ./etc/init.d/modprobe/cups restart

Patch za tole je še v testiranju, ko bo pripravljen bo izdan prek YOU (YaST online update).

T(he) Boss ::

Jaz imam suse 9.3, pa me zanima, ce ga nadgradim v 10.0, ce bo stvar delovala kot more, ter ce bomo vsi programi, ki jih imam sedaj delovali. Stvar je v tem, da ze sam suse repair vrze ven, da imam neke cudne pakete gor, ki sem jih namescal, da so dolocene stvari delale. :\

kriko1 ::

na 2. računalniku sem nadgradil 9.3->10 ter nameščeni programi so delovali. Ne smeš obkljukat da zbriše nepodprte pakete.

T(he) Boss ::

Meni je tudi nekako uspelo nadgraditi v 10, sicer mi je izginil thunderbird, samo sem zahitro namestil nazaj. Problem se je pojavil pri zvoku in videju. Ko sem ponovno namestil w32codec-all in mplayerja, je video zacel delat, zvoka pa od nikoder. Tudi xmms sem pripravil do tega, da je zacel predvajat mp3je, zvoka pa vseeno ni od nikoder. S tem zvocnim sistemom (v nadzornem srediscu) so sami problemi, velikokrat ko das, da bi uveljavil spremembe, pise da ga ponovno zaganja in to traja v neskoncnos, vedno je treba tisto okno dol zapret (pride do 100% in gre spet od zacetka). Tudi ce dam v zvocnem sistemu napravo ALSA, OSS, nic ne pomaga. Nastavil sem tudi, da KDE sam ne ugasa tega sistema, probal sem ga tudi onemogocit (pac stvari, ki sem jih nasel s pomocjo googla), tudi glasnost sem dal v predvajalniku in QAMix na full, pa se vedno ni zvoka. Najbolj hecno pri vsem tem pa je to, da je zvok v 9.3 deloval od zacetka, zdaj pa na noben nacin ;(
Ima kdo kaksno idejo, kaj storiti?

kriko1 ::

Pejdi v YaST, Hardware->Sound in uredi zvočno (poskusi odstranit nato spet dodat).

T(he) Boss ::

Zal ne deluje, ze tam ko dodajas zvocno, pa lahko preizkusis glasnost, ne da nic od sebe, pa tudi ce das glasnost na 100, zvocna kartica, pa je od integrirana na asusovi plosci, neki via driver uporablja, ker je cipovje od vije

Zgodovina sprememb…

kriko1 ::

Odstrani jo, shrani (finish), še enkrat zaženi sound modul, ter jo dodaj. Shrani. Če to ne deluje, poskusi:
#modprobe -r ime_modula
in nato:
#modprobe ime_modula

Pa še poskusi:
#/etc/ini.d/alsasound start

T(he) Boss ::

Zvocno kartico sem v biosu disablal, sel v suse, tam odstranil, potem znova zagnal, dodal kartico, brez uspeha. Potem modprobe tudi brez uspeha, samo za zvocno sta dva modula, tisti ki je aktiven, gre z njim delat, tisti ki pa je aktiven, pa se ne pusti motit in vze napako, ko napisem modprobe -r. Ne deluje niti cat ime_wav_fajla > /dev/dsp
etc/init.d/alsasound start izvede, samo se vedno ne deluje.
Je tezava v teh dveh modulih, driverjih ali cem tretjem? :\
p.s.: Hvala za odgovor in se prejsnje 8-)

kriko1 ::

Kaj pa:
#rmmod ime_modula
?

Zvočno za jo potem enable-at jo moraš spet vklopit v biosu (ponovni zagon računalnika).

T(he) Boss ::

Zvocna je v biosu izklopljena, v yast->hardware->zvok izbrisana ven, pa se vedno javi, da je modul nemogoce izbrisat : Device or resource busy
Pise pa pri imenu v oglatem oklepaju "permanent"
Aja, rmmod in modprobe -r vrzeta ven enako napako, damo da modprobe napise bolj detajle, o katerem fajlu se gre :\

IceCold ::

Pozdravljeni

Sem čisto sveži linuxaš in se mi je zataknilo pri nameščanju atijevih gonilnikov na SuSE 10.0
Pri izdelavi rpm paket mi vrže naslednje:
cp: missing destination file operand after ,/home/athlon`

Torej, kaj moram vpisati še pri tem ukazu:
# sh ./ati-driver-installer-8.19.10-i386.run --buildpkg SuSE/SUSE100-IA32?

Hvala za pomoč

kriko1 ::

Poberi si .rpm in nato:
#rpm -hvi ati_fglx.xxx.rpm

Pa še kernel-source paket moraš imeti prej nameščen.

IceCold ::

@Kriko1
Sem naredil po tvojih navodilih in nemestil gonilnike

Sedaj pa ne znam usposobiti 3D. Ko vtipkam fglrxinfo mi vrne MESA in ne ATI.

ql000 ::

V SaX-u obklukaj Enable 3D.

IceCold ::

@ql000
V SaX-u ne morem aktivirati 3D. Tisto polje je sivo in se ne da obkljukati.

T(he) Boss ::

No, meni zdaj zvok dela, ocitno je bilo potrebno ALSA-o ponovno skompaljat in zdaj ze spila :D

kriko1 ::

Poskusi takole:
Pejdi v konzolo (ctrl +n pred prijavo), prijavi se kot root, nato:
#sax2 -m 0=fglrx
skonfiguriraj, nato bi moralo tudi 3d delat.

Dr Zoidberg ::

Jst sm si installou na mojga novega aspira 9.3 pa je blo vse skup en drek kar se tiče prepoznavanja opreme, z driverji pa kup težav, dočim z 10ko je use špilalo. Me pa zanima če se da kako skofigurirat da ne bi ventilator ves čas deloval. Stvar je dobesedno annoying, ni važno kaj delam, dela ventilator na ful, vsake tolko cajta se mal zmanša (ugasne nikol) pa še to samo v acoustic power schemi. Če primerjam, v oknih XP se ventilator komaj kdaj sploh prižge, kaj šele na ful speed. Torej, ve kdo kakšn trik za to kako zmanšat fan speed?

Hvala
.

kriko1 ::

Klikni na tisto ikono (vtičnico) in izberi configure with yast. Tam štimaš sheme.

m_a_t ::

zdravo
Poizkusil sem instalirati suse 10 a se mi zatakne, ko se instalacija konca. Na monitorju se mi izpise: "video mode not supported". Ker sem cisto svez v linuxu, bi prosil za kaksen nasvet.

hvala

kriko1 ::

Kje to napiše? Pred zagonom namestitve (grafične), med namestitvijo, po?

m_a_t ::

Med namestitvijo lepo prepozna grafično kartico in ostale komponente. Le ko se zaženejo Suseji ne delujejo, ne v zanesljivem zagonu ne normalno.

edit: to napise po instalaciji

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m_a_t ()

kriko1 ::

Aha!

Si skonfiguriral grafično med namestitvijo?
Kakšno grafično imaš?
Poskusi:
(root)
#init 3
#sax2

in skonfiguriraj, shrani, ter nato:
#init 5 && logout

Elemen_T ::

Zdravo!

Mam en problem! Naložil sem Suse 10 in zdej bi rad v home spravil lokalno mrežo, ki je instalirana na sistemu windows...

Pod Network mi sicer najde Windows Network, vendar je okno prazno...

Poskusil sem se tudi že konektat na server z windows share ampak ne dela!

Hvala za pomoč ...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo - problemi z framebuffer in ifconfig (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674646 (3970) Zaibatsu
»

Ubuntu 7.04 + Pinnacle PCTV = slika super, zvoka ni - Linux n00b here (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
706544 (3985) poweroff
»

[linux] problem z zvokom

Oddelek: Operacijski sistemi
282240 (1487) overlord_tm
»

[Linux][Ubuntu] Inštalacija dodatkov na prenosniku

Oddelek: Operacijski sistemi
142083 (1978) Looney
»

Linux računalnik - router / 2. mrežna ne obstaja?

Oddelek: Omrežja in internet
91570 (1489) Brane2

Več podobnih tem