» »

Zagon računalnika v 10 sekundah

Zagon računalnika v 10 sekundah

Slashdot - Na IDF-u so fantje iz Phoenixa prikazali zanimivo posodobitev svojega BIOS-a, ki znatno skrajša zagonski čas računalnikov, ki so opremljeni z njim. Tako imenovani sistem Instant Boot izvrši POST (to je startna diagnostika, ki jo računalnik izvede ob zagonu pred branjem zagonskega sektorja z diska) v manj kot sekundi. Skupaj z izboljšavami pri zagonu Windows 7, ki se naložijo zelo hitro - spomnimo se cele večnosti, ki je minila, preden se je postavil Windows 2000 - so uspeli Dell Adamo zagnati v 20 sekundah. Ko so uporabili hitrejši prenosnik in ga opremili s SSD-jem, pa se je Lenovo T400 postavil v manj kot 10 sekundah. Počasi bomo dočakali sanje, da se računalnik prižge tako hitro kot televizor.

30 komentarjev

filip007 ::

Ah ko imaš enkrat laptop v spanju se odpre v 2S in to Ubuntu.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

techfreak :) ::

Meni se TV prižge v 15 sekundah ... tako, da se takšen laptop hitreje prižge ... zanimivo.

Iz spanja pa se mi OS X prižge v 2 sekundah ... Vista pa nekje 20s.

Zgodovina sprememb…

keberjan ::

Zanimivo. Imam MacBook-a, katerega malokrat vgasnem. Le zaprem ga in gre v spanje. Ko ga odprem je v cca. 2 sekundah zbujen. Moj sošolec pa ima Dellov prenosnik, ki pa potrebuje nekoliko več časa, da se zbudi.

Sicer pa tudi če se mi sistem zaganja eno minuto...saj ga ne zaganjaš vsak dan kajne?

poweroff ::

Ko je bila pred časom podobna novica o tem, da bo Ubuntu s Karmicom skrajšal čas zagona smo poslušali kako je to brezveze. Ko pa zgledu sledi konkurenca - pa nič.
sudo poweroff

techfreak :) ::

Če spravijo zagon na 2 sekundi bo nek dosežek. Tole pa niti ni kaj posebnega.

Rippy ::

Iz spanja pa se mi OS X prižge v 2 sekundah ... Vista pa nekje 20s.


Meni potrebuje Vista pod 5 sekund iz spanja (s login screenom), to s prenosnikom za 600€, ki je bil kupljen pred dobrim letom.

techfreak :) ::

Iz spanja pa se mi OS X prižge v 2 sekundah ... Vista pa nekje 20s.


Meni potrebuje Vista pod 5 sekund iz spanja (s login screenom), to s prenosnikom za 600€, ki je bil kupljen pred dobrim letom.

Pri mene v 20 - 30s, če se sploh zbudi. Ker občasno pomaga edino reset ker se noče zbuditi. Je bil lansko leto kupljen.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Win 7 so tudi hitri iz spanja. Drugače pa že sam Bios rabi enih deset sekund, da da procedure skozi. Tako da če je sistem v minuti postavljen, je ok. No win 7 se postavijo v manj kot minuti, ni pa šans v pol minute od pritiska gumba. Še slabši so xp ji in še slabši je ubuntu (neki problemi s kakšnimi driverjei verjetno pri ubuntuju). En dan bom štopal - par sekund zgubim tudi zaradi triple boota (ubuntu, xp, win7). Drugače pa, ti zagonski časi itak nimajo neke veze z real life- če začneš brskati po internetu pol minute kasneje, ne bo kapi.

feryz ::

Novi xp-ji se postavijo v cca 30 sec, medtem ko se moji, po dveh letih drekanja po compu, sestavijo v 2 min in 50 sekundah (da dosežejo uporabno klikabilnost). Ampak tudi to bomo preživeli. Ta cajt si pač skuhaš kavo (da ne vržeš stran cca 850 ur (35 dni) v 50 letih ko čakaš na zagon compa).

Furbo ::

A ste še vsi zaspani ali kaj sanjate o prebujanju iz spanja, ki ni primerljivo bootanju. Krneki.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ZaOstali ::

laptop za 450EUR rabi 5 sekund iz spanja (Windows Se7en)
Aston štopaj pol, pa sporoči tu.

Zheegec ::

No win 7 se postavijo v manj kot minuti, ni pa šans v pol minute od pritiska gumba

Je šansa - SSD powaaah :):)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

zee ::

Masina iz podpisa... ~18 s od izbire kernela do prompt-a. Masina rabi vec casa, da se prebije cez POST kot pa za sam zagon.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

neres ::

939Dual-SATA2 ima tudi zelo hiter post screen, vsekakor manj kot sekundo. Če hočem prit v BIOS ali boot menu se moram kar potrudit in hitro tolčt po F2/F11.:))
Tako se mi, na relativno starem PCju, zbootajo XPji v manj kot pol minute (sistem je bil inštaliran kako leto nazaj).

Konec koncev ta čas niti ni pomemben, če imaš PC prižgan cel dan (razen ko navijaš in resetiraš vsakih 5min...). Za prenosnike, ki jih ponavadi prižgeš sproti po potrebi, je pa kar fajn če hitro bootajo.

alexa-lol ::

to je use uredu a kaj ko windowsi nalagajo razne antivirusne in podobne programe še 30s ali več

MrBrdo ::

meni se EEE701 z XPji prižge v 10 sekundah :)
MrBrdo

antonija ::

No moj EEE901go z SSDjem rabi nekaj cez 30s da so XPji v klikabilnem stanju. Ampak takrat se vedno veselo utripa lucka za disk...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

zee ::

zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

arjan_t ::

Mipe ::

Navado imam, da stopim do računalnika, ga prižgem, grem v kuhinjo in kaj popijem, ko sem nazaj, me že Windows prešerno pozdravlja. Če se eni ljudje glede tega boota živcirajo, najbrž imajo OCD.

Če zahtevajo takojšnji boot, je temu namenjena namenska oprema, kjer je itak vse shranjeno v RAMu.

subby ::

Počasi bomo dočakali sanje, da se računalnik prižge tako hitro kot televizor.


Upam, da s tem niso mišljeni starejši crt tvji, kjer se je zelo dolgo čakalo na sliko.

Wirko ::

Počasi bomo dočakali sanje, da se računalnik prižge tako hitro kot televizor.


Upam, da s tem niso mišljeni starejši crt tvji, kjer se je zelo dolgo čakalo na sliko.


Napredek je že tu, le da je prišel iz nepričakovane smeri. Nov STB Sagem se boota 25 sekund. Ni hudič, da ne bi pri naslednji generaciji uspeli doseči 35 s.
[:4{#]

BigWhale ::

Jaz pa ne vem vec kolk casa se mi boota ... :(

techfreak :) ::

Jaz pa ne vem vec kolk casa se mi boota ... :(

Ah očitno nimaš Windows Update ... ker meni še na strežniku teži, da naj resetiram občasno.

dba ::

Počasi bomo dočakali sanje, da se računalnik prižge tako hitro kot televizor.


Z novim siolovim vmesnikom smo te sanje žal že dočakali :(

techfreak :) ::

Počasi bomo dočakali sanje, da se računalnik prižge tako hitro kot televizor.


Z novim siolovim vmesnikom smo te sanje žal že dočakali :(

Jaz imam DVB tuner vedno vklopljen, ker se mi ne ljubi dveh stvari izklapljati.

Je pa zanimivo, da je TVjev cold boot enak bujenju iz stand-byja. Pri računalnikih pa je prvi npr. 1 minuto, drugi pa 2 sekundi.

misek ::

ker meni še na strežniku teži, da naj resetiram občasno.
Za mene je poudarek na občasno. Na svojem delovnem računalniku to naredim 1x na mesec pa je. Se ne sekiram pretirano.

Odyn ::

Svoje čase so se mi windowsi naložili v 13 sekundah od trenutka pritiska na power tipko.
Aja, to so bili fajn sfrizirani Windows 3.11 (in v tistih časih sleep načina še ni bilo). Sedaj mi traja samo par minut. Hura za napredek!

techfreak :) ::

ker meni še na strežniku teži, da naj resetiram občasno.
Za mene je poudarek na občasno. Na svojem delovnem računalniku to naredim 1x na mesec pa je. Se ne sekiram pretirano.

Če nimaš to onemogočeno, se tistega okenca, ki ti teži za restart ne moreš znebiti ... imaš samo drop down, kjer izbereš kdaj te naj ponovno opomne.

M-XXXX ::

Na SSD-ju se XP-ji zbudijo v kašni sekundi:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kloniranje OS iz HDD na SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
322106 (1280) chelsea boy
»

Crucial bx100 počasen boot time (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
588118 (6732) ajfon
»

Windows 8 uvaja hitri zagon (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11927437 (21626) Jst
»

Zagon računalnika v 10 sekundah

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
304336 (2909) M-XXXX
»

Ubuntu cilja na 10 sekund zagonskega časa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10510220 (6973) techfreak :)

Več podobnih tem