» »

Siol ADSL ali T-2

Siol ADSL ali T-2

dunda ::

Že nekaj let uporabljam Siol ADSL (1MB/256kb). Preizkusili smo tudi Siol TV, ki pa je deloval samo dopoldan :D
Popoldne/zvečer so se pojavile težave in ni bilo uporabno. Pa smo vrnili. Hec je v tem, da smo menda preveč oddaljeni od sveta. Enkrat so mi omenjali, da bi internet mogoče deloval tja do 4MB, vendar se nikoli nismo odločili za naročilo.
Sedaj pa sem - po nekaj letih čakanja - vendarle prejel dopis T-2. Pravijo, da me lahko vzamejo pod svoje peruti s hitrostjo 1MB/256kb. Če pa se bo pokazala možnost po prvi sinhronizaciji pa tja do 4MB.
Načeloma s Siolom nimam kakšnih težav. Le občutno dražje je - 26 EUR proti 14 EUR za osnovno hitrost.

Je kaj možnosti, da bo (zaradi velike oddaljenosti od centrale) VDSL slabši kot ADSL?
V hiši imamo sicer tudi ISDN - v vsakem nadstropju svoja številka. Če prav razumem, bi ob spremembi internetnega ponudnika signal potegnili kar iz NT škatlice (v T-2 modem)?
https://www.kacnje.eu

Senitel ::

Če obdržiš ISDN linijo pri Telekomu, boš dobil T-2 modem pred NT zaključek (isto kot imaš sedaj v bistvu). Če greš na razvezan dostop (torej preneseš telefonski številki na T-2) bodo Telekomovci odnesli tudi NT zaključek in boš telefone priključil na ustrezne adapterje (Patton) ali direkt na modem za navadne analogne telefone.
Včasih so bile težave ravno s to konfiguracijo (torej VDSL + ISDN). Tako da boš morda moral malo reskirat.
Obstaja pa tudi "fallback", Amis ti za 22EUR na mesec ponuja 4Mbps preko Telekomovih central (27EUR za razvezan ADSL s telefonijo).

dunda ::

Hja, tudi to sem razmišljal. Ker me kar nekaj ljudi opozarja, da je internet pri bolj oddaljenih lokacijah boljši na ADSLju kot na VDSLju. Kar načeloma drži. In, da bi šel na slabše - pa ni ok.
https://www.kacnje.eu

Gost ::

Po mojem ni vredno tveganja pri takih majhnih spremembah. T-2 in Amis sta po mojih izkušnjah neuporabna na takih problematičnih lokacijah. Po telefonu pravijo nekaj, ko pa pridejo na teren, je pa zgodba precej drugačna. Siol je še vedno monopolist tam, kjer imajo svoje kable, parice in ne vem kaj še vse.

Ph4nt0m ::

Zgoda pa je drugačna predvsem zaradi tega kar si napisal in sicer da za omrežje skrbi Telekom... Le zakaj je temu tako...8-O
www.kartusatoner.si

dunda ::

Ok, da ne bomo zašli iz teme ...

Skratka - tudi sam se sedaj po premisleku nagibam k temu, da ne menjam. Je pač malo dražje, vendar stvari kar delujejo. Sem pa res bolj oddaljen - v naši vasi sedaj niti pod razno ne dobiš niti ADSLja.
https://www.kacnje.eu

Mavrik ::

Zakaj preprosto ne povprašaš T-2 za meritve? Plačevat skoraj 2x za internetno naročnino ker je nekaj naključnih osebkov reklo, da VDSL ne dela dobro ("rekla-kazala" princip) je milo rečeno popolna neumnost.

Lepo povprašaj za to, da pridejo preverit kako dobra je sihronizacija in se te odločiš.
The truth is rarely pure and never simple.

T.A.D.E.J ::

Amis ;)

OmegaBlue ::

VDSL2 je na daljše razdalje skoraj ekvivalenten delovanju ADSL2+ ki ga siol uporablja, tako da se ti splača prehod na t-2. Je pa res, da so bili v preteklosti veliki problemi s kombinacijo ISDN, nevem kako se je to izteklo.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

dunda ::

@Mavrik:
Roko na srce so na T-2 precej nerodni. Če nič drugega traja skoraj dve leti, da odgovorijo.
Testnega sinhroniziranja pa mi ne naredijo - pravijo naj se naročim, pa bodo potem videli, kaj se lahko naredi. Še ko sem jih zaprosil, če v kontaktnih podatkih popravijo star e-naslov (še na email.si), so mi odgovorili, da naj kar popravim na pogodbi, pa bodo potem vnesli :)
@OmegaBlue:
Res še nimam čisto točnih informacij. Bom poskusil ujeti koga, ki ima več izkušenj (ne samo iz svoje hiše :-)).
https://www.kacnje.eu

Lonsarg ::

Ja Siol ma oderuške cene za kaj višje od 1Mbit, torej pejt po liniji najcenejšega, najprej T-2,če ti bo nesel, pol pa na Amis na 4 Mbit recimo, to imam jaz sedaj, za isto ceno kot sem imel 1Mbit pri Siolu.

dunda ::

Drži - Siol je (pre)drag.
https://www.kacnje.eu

Senitel ::

Preverjanje sinhronizacije ni tako enostavna reč. Mora nekdo it v centralo te odklopit iz Telekomovega DSLAM-a in te priklopit na T-2 DSLAM, potem it do tebe zamenjat modem in preverit ter na koncu vzpostavit prvotno stanje v cenrali.

Lahko poskusiš začasno povišat hitrost na 4Mbps in če se linija obnaša stabilno narediš prehod na T-2.
IMO je največje vprašanje ali hočeš še vedmo obdržat ISDN.

Gost ::

Itak. Nekateri sanjate, da je na kmetih menjava internetnega ponudnika mačji kašelj. Nihče ne zagovarja dvakrat večjih naročnin, ampak jaz osebno si želim le ustreznega in kvalitetnega delovanja interneta in tega na nekaterih območjih T-2 in Amis preprosto ne moreta zagotoviti.

Amis gre celo še v take skrajnosti, da najprej ponuja 1Mbit, nato pa čez nekaj mesecev je možen samo še 512kbit.

T-2 ne izvaja nikakršnih meritev brez odklopa trenutnega ponudnika, kolikor jaz vem.

Mavrik ::

Preverjanje sinhronizacije ni tako enostavna reč. Mora nekdo it v centralo te odklopit iz Telekomovega DSLAM-a in te priklopit na T-2 DSLAM, potem it do tebe zamenjat modem in preverit ter na koncu vzpostavit prvotno stanje v cenrali.


Noben ne reče da je to trivialno, samo kot uporabnika te pa tudi to nima kaj brigati. Če hočejo imeti stranko se bodo pa že malo potrudili a ne?
Itak. Nekateri sanjate, da je na kmetih menjava internetnega ponudnika mačji kašelj. Nihče ne zagovarja dvakrat večjih naročnin, ampak jaz osebno si želim le ustreznega in kvalitetnega delovanja interneta in tega na nekaterih območjih T-2 in Amis preprosto ne moreta zagotoviti.


Živim "na kmetih" in zamenjava ponudnika JE mačji kašelj. Siol lahko stranke tako krasno nateguje z visokimi cenami tudi zato ker se nekaterim preprosto ne da par poizvedb naredit.
The truth is rarely pure and never simple.

Senitel ::

Noben ne reče da je to trivialno, samo kot uporabnika te pa tudi to nima kaj brigati. Če hočejo imeti stranko se bodo pa že malo potrudili a ne?

To, da se bo ISP moral za stranko potrudit je logično. Logično pa je tudi, da ISP-ju pri katerem je stranka trenutno ni ravno v interesu zagotavljati konkurenci demonstracije.

Amis gre celo še v take skrajnosti, da najprej ponuja 1Mbit, nato pa čez nekaj mesecev je možen samo še 512kbit.

In Siol/Telekom ti trenutno omogoča 10Mbps right?

oemdzi ::

Jaz imam t-2 ene 2 leti, jajca od jajc, to mi skos vn mece v vecernih urah, potem dinamicen IP je za njih neki cisto drugi pojem. Sam se zahteval dinamiko ko sem ugotovil da imam ze cel mesec isti IP jih klicem, pa mi povejo da se Ip zamena samo ce imas modem 24ur vn iz elektrike ( in to ni nujno da rata v prvo). Razmisljam od preklopu kr nazaj na siol ^^

Senitel ::

Dinamičen IP po nobeni definiciji ne pomeni, da boš dobil vsakih drugega.
In ko boš nazaj na Telekomu seveda vzemi isti hitrostni paket kot ga imaš sedaj in povej kako ti čudovito deluje.

OmegaBlue ::

To da se IP menja na 24 ur je (iz riti potegnjena)siolova definicija "dinamičnega" IP.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Wox ::

Smešno. V teh dveh letih pa bi ja lahko tehnika poklical, da ti porihta zadeve. Meni je njihov tehnik še na štango plezal.
Kar se dinamičnega IPja tiče, od kar sem na broadbandu imam statični IP. Čemu bi si človek sploh želel dinamični IP?

dela ::

Priporočam ti, da poskusiš s T-2 - že zaradi tega, ker nimaš česa izgubiti. Pri T-2 nimaš nobene vezave, zato tudi nobenega tveganja ni. Če ti ne bo všeč, lahko že naslednji dan odjaviš vse skupaj in greš nazaj, ker nisi nikakor vezan.

Mi smo na T-2 VDSL že več kot 3 leta in smo zelo zadovoljni. Vsega skupaj smo v tem času imeli 3 izpade in vsakič so pri T-2 težavo zelo hitro odpravili. 2x so me T-2 tehniki nekje ob 10h dopoldne zbudili z zvonjenjem na vratih, ko za izpad niti nisem vedel, ker se je očitno zgodil ponoči (prejšnji večer je še vse delovalo), 1x sem pa klical, prišli pa so v manj kot uri (celo sobota je bila, če se ne motim). Prej sem kakšna 3 leta imel siol ADSL in je v tem času bil samo 1 izpad, sem pa zato tehnika moral čakati od petka popoldne do ponedeljka. V glavnem, z moje strani same pohvale za T-2.

Imamo pa 4/512 internet + IP telefonijo na 1500 m razdalje od centrale.

Wox ::

Pri menjavi ISPja lahko pride do problemov, če je centrala zafilana do konca. Greš na T-2, parico ti priklopijo na njihovo centralo, tvoj port v centrali TS pa dobi pač prvi na čakalni listi (teoretično seveda ;)). Kakorkoli že, TS centrala je napolnjena do konca in če ti T-2 ni zmožen ponuditi kvalitetne storitve je prehod nazaj na TS težaven. Se je že dogajalo in se verjetno še bo, pa monopol gor ali dol. Ostane sicer še APEK, ampak jaz ne bi na njih računal.

Lonsarg ::

Wox ne bo držalo, to se ti zgodi, če si sam tok car da greš osebno prekinit pogodbo z ISPjem trenutnim, eni so res taki genialci da to naredijo...

Ti moraš pa pooblastit novega da izklopi zate, v tem primeru ne moreš ostati brez in tudi brez interneta si sam par ur v najslabšem primeru, v najbolšem pa pride samo zamenjat in si brez samo tistih 2 min, ko je tehnik pri tebi.

Jaz sem menjal ponudnika že 4krat in je res mala malica. No mal preveč komplicirajo z birokracijo pošiljanja pogodb tja in nazaj, ampak sam preklop, ko enkrat obe strani mata podpisano pogodbo pa je brez problemov.

Drugače pa IMO dajte že prekinit ISDNje, lastniki ISDNjev, med katere bivše spadam tudi jaz bi mogl skupinsko tožbo prot telekomu narest, ker so nas nategnili in eno storitev z drugo obvezovali, jaz sm seveda prec prekinil ISDN, ko je enkrat bila ta možnost.
Izbira ponudnika malenkost vpliva na ceno. To da imaš ISDN pa podvoji ceno, prec dol, pa nima veze kam greš.

Gost ::

Slišim in razumem vas, ampak meni se zaradi nekaj EUR na mesec res ne da hecati s tem. Bom pač plačeval monopolistu več, imel pa garantirano najboljšo internetno opcijo na svoji lokaciji. Optike verjetno do smrti in še v naslednjem življenju ne bom ugledal, bom pa vsaj privarčeval na času s telefoniranjem, zakaj nekaj ne deluje v redu.

Se pa strinjam, siol sux, t-2 rulezz!!!1 in so najboljšiejši in oh in sploh, ampak nimamo kaj.

Wox ::

Aha. Potem pa tako. Vem pa, da so se našli takšni carji.

oemdzi ::

Lej sm jih ze klicu in so me prakticno odjebali, zdaj jih se 1x poklicem in jim preprosto povem postimajte ali adijo. Saj verjetno je T-2 dober in poceni, sam tu pri nas (Ivančna Gorica) je obupno. Naj še povem da sem jih 3x uprasal preden sem narocil ali bom lahko imel se 3TVje, so mi zagotovili da 2 brez vseh problemov za tretjega bojo se vidli, ko pa ze pridejo prikljucit pa ugotovijo da niti 1 TV nebo sibal, mislim majstri da neznajo prej preverit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

Wox ::

Fora je v tem, da ne morejo preverit, preden jim TS ne da žegenj, da lahko preklopijo parico na svojo opremo. Je pa tako, kot je Azgard napisal, da te morajo priklopit nazaj na prejšnjega ISPja, če ti ne morejo nuditi dogovorjene storitve.

trnvpeti ::

in kdo ti da garancijo?
pa zamenjajo ti nazaj v 3 mesecih
3 mes brez interneta, huh

pa v teh 3 mesecih lahko zmanjka prostora v centrali

kdo upa? :)

dela ::

Parice ti nihče ne more vzeti, če za prenos pooblastiš novega operaterja, ker imajo oni potem dokaz, da si prej imel DSL-capable priključek, zato potem telekom ne more trditi, da DSL ni možen.

Sicer bo pa idl3r verjetno iz prve roke povedal, kako je potekal prehod nazaj na siol, ker ni zadovoljen s T-2 storitvami.

amigo_no1 ::


Kar se dinamičnega IPja tiče, od kar sem na broadbandu imam statični IP. Čemu bi si človek sploh želel dinamični IP?

Ki kdaj kaj vlekel z rapidshare in podobnih servisov ?
Za free stuff jaz ne mislim plačevati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Lonsarg ::

Podobni servisi bi radi videli, da bi obsajali samo statični naslovi. Ker s tem ko zamenjaš IP jih okoli prneseš, tak da Dinamični IP nuca samo uporabnikom, ki povzročajo težave. Rapidshare je namejen prenosu posamezne datoteke če imaš 2 pa pač počakaj 30 minut vmes, tako storitev rapidshare pač ponuja zastonj, ti bi pa rad da ti ISP omogoča guljufanje njihovih pogojev preko dinamičnega IPja.
Trend gre proti statičnimi sprijazni se. Z ipv6 dinamičnih najbrž sploh ne bodo dodeljeval.

OmegaBlue ::

Pri IPv6 boš dobil kar svoj segment, bo treba omejevanje na IP malo drugače potem izvest ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Wox ::


Kar se dinamičnega IPja tiče, od kar sem na broadbandu imam statični IP. Čemu bi si človek sploh želel dinamični IP?

Ki kdaj kaj vlekel z rapidshare in podobnih servisov ?
Za free stuff jaz ne mislim plačevati.


Nimam izkušenj z Rapidshare. Free zadeve dobim po bolj enostavni poti. Če misliš na tiste tu gor prepovadane stvari, pa obstaja cel kup boljših "servisov".

dunda ::

Zadeva se je razvnela. Pravzaprav ne želim kakšnega kreganja, zato ostanite zelo konkretni.

Po eni strani me skrbi tisto, da slučajno ne bi dobil nazaj več ADSLja - če bi ga recimo želel (od centrale sem oddaljen kar nekaj km - že zračne linije je 4 km in še vedno nisem čisto prepričan v T-2 - mogoče sicer neupravičeno). V vasi jih je kar nekaj, ki si na vse pretege prizadevajo dobiti kakšen internet. Pa ne gre - niti preko Mobitela/Simobila ne. Mogoče bi bili pri morebitnem "povratku" tisti ljudje prej na vrsti, potem sem pa brez ...

Od vseh telekomunikacijskih ponudnikov imam pri tehnični sam daleč najboljše izkušnje z Mobitelom. Res so tisto, kar si človek želi - prijazni, ustrežljivi, res uredijo. Če bi Siol vsaj malo tega vzel k sebi :D

ISDN - tega sem vzel, ko ADSL pri nas sploh še ni bil mogoč, zato ISDN ni bil vsiljen s strani Telekoma. Imamo ga pač zato, ker sta v hiši dve stanovanji (dve številki). Zadeva dobro deluje in ne vidim posebnih razlogov za menjavo (no, razen mogoče cene, če mi kje uspejo urediti podobno zadevo bi bilo mogoče ceneje).

Bomo še videli, sedaj me čas stiska in se nekaj ne bom imel časa ukvarjati z zadevo. Zato pač raje plačujem malo več in deluje.

PS - za hec sem včeraj na naši vaški strani dodal tole anketo o ponudnikih spletnih storitev:
http://www.tunjice.si/index.php?option=...
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

OmegaBlue ::

Kolikor vem T-2 priklaplja samo do 3,5km, tako da če si na 4km+ (preveri) se ti ne splača praskat, mogoče pri amis.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

NavadniNimda ::

T-2 ima za mejo sedaj administrativno 3.5 km ZRAČNE oddaljenosti. Priklopov je bilo že kar nekaj tudi preko 5 km fizične parice (1/256 + telefon).

Ne pozabimo, da pri razdaljah, ki so večje kot cirka 1.5 km fizične parice, VDSL-2 po štandardu skoči v ADSL+ modus in ni nekih večjih razlik z inštalacijami drugih operaterjev (razen mogoče, da je T-2 oprema novejša in bolj precizna, kar pomeni, da dela večinoma bolje).

Zgodovina sprememb…

Ted ::

Hitrosti večje kot ti jo lahko nudi Siol ne bo. Cene ima pa Amis ugodnejše. Vedi še to, da bo če boš odjavil ISDN po vsej verjetnosti tudi sama sinhronizacija na modemu nekoliko nižja. Za kaj več pa skopiraj podatke iz linije modema (če maš ganymede).
Mah...

Stoyc ::

Jaz sem imel najprej dve leti Siol 1M/256, samo internet. Nato sem naročil Tv in ga imel le nekaj dni, ker ni bilo nič od niča. Tv sploh ni delala, same motnje. Sem odjavil. Po izteku dvoletne "obvezne" uporabe sem takoj presedlal na T2 trojček, polno razvezan dostop, 1M/256. Vse je delalo normalno. Čez čas sem zahteval še eno Tv, je tudi delalo nekaj časa normalno, potem pa so se začele težave. Kockanje, prekinjanje, brez slike, glasa... Sem moral odjavit drugo Tv, spet vse normalno. No, pred pol leta sem si narihtal IPTV na računalniku, a se ni dalo naenkrat gledati na dveh krajih, le če je bilo na istem kanalu. Spet sem šel v akcijo in zahteval 4M/512. Je ravno na meji, kar mi linija še prenese in lahko gledam IPTV na televiziji in na računalniku. Sem pa oddaljen cca 1,5 km od centrale- meritve tehnika T2. Moram reči, da sem zaenkrat zadovoljen s ponudnikom, tudi cena je normalna. Plačam okrog 41 eurov mesečno, trojček 4M/512 + 10M na strežniku za snemanje programa.

svecka ::

Lej sm jih ze klicu in so me prakticno odjebali, zdaj jih se 1x poklicem in jim preprosto povem postimajte ali adijo. Saj verjetno je T-2 dober in poceni, sam tu pri nas (Ivančna Gorica) je obupno. Naj še povem da sem jih 3x uprasal preden sem narocil ali bom lahko imel se 3TVje, so mi zagotovili da 2 brez vseh problemov za tretjega bojo se vidli, ko pa ze pridejo prikljucit pa ugotovijo da niti 1 TV nebo sibal, mislim majstri da neznajo prej preverit.


FFS, kaj bluziš glede Ivančne, sam sem iz ivančne in šiba net 10/4 brez problema že 3 leta, moj priajtelj fura server na 5/5 brez problema ( 5 let ima že T-2). In še kup drugih, ki jim dela vse ok.
Sam sem imel ko sem bil še na Siolu (3 leta - isdn+adsl) zadnje leto vsak mesec enkratne čudne izpade interneta, nikdar z moje strani krivda. Sem šel na T-2, ostal na isti parici, NOBENIH MESEČNIH PREKINITEV. Mislim toliko o monopolistu. Res pa je da sem 60 metrov od centrale. Če si bil pač pa 2km stran potem pa nen jokaj za 3 televizije. Rajši podpiši papir da bodo optiko napeljal po Ivančni, ki so jo za Akrapoviča prav extra napeljal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znižanje stroškov ADSLja (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7311217 (9919) Lonsarg
»

Siol VDSL2 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
25136605 (20551) Bug

T-2 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
81288146 (45866) T-2 Info
»

Nov ponudnik širokopasovnega dostopa - T2 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
18962103 (43475) OmegaBlue

Več podobnih tem