» »

Izboljšana podpora za SSD-je v Windows 7

Izboljšana podpora za SSD-je v Windows 7

Microsoft - SSD-ji oziroma flash diski so revolucija, ki jo marsikdo najteže pričakuje in vanje polaga velike upe. Splošno prepričanje je, da bo nova vrsta trajnega pomnilnika v računalnikih občutno pospešila vsakdanja opravila, saj ne bo več treba čakati počasnega trdega diska, da mukoma dostavi ali zapiše podatke. Kot po navadi je tehnologija brez ustrezne programske podpore neuporabna, zato se je SSD-jem in njihovim zahtevam v prihajajočem Windows 7 posebej posvetil tudi Microsoft.

Na MSDN blogu najdemo zanimiv prispevek, ki točno popiše, kaj so ukrenili, da bi prednosti SSD-jev čim bolje udejanjili. Cilj je bil izdelati sistem, ki bo ob prisotnosti SSD-ja preklopil v drugačen način delovanja, ne da bi uporabnik moral o tem kaj vedeti. Pri naključnem branju je nova generacija absolutno nenadkriljiva, saj ga izvaja do 100-krat hitreje od klasičnih diskov, pa tudi pri zaporednem branju so še vedno hitrejši od povprečnih diskov s 7200 obrati. Pri pisanju se stvari zapletejo. Zaporedno pisanje je ali pa ni hitrejše od klasičnih diskov, vendar za končni rezultat ni zelo pomembno. Srž pričujoče zgodbe predstavlja naključno pisanje.

Klasični trdi diski zapišejo 4 KB naključnih podatkov v 7 do 15 milisekundah, kar je občutno prepočasi. Zaradi tega uporabljajo predpomnilnik, v katerega podatke tlačijo v nekaj sto mikrosekundah (nekaj desekrat hitreje torej), na plošče pa jih prepisujejo, ko imajo čas. Problem nastopi, če disk preleno prazni predpomnilnik in ga nato zasujemo s podatki, tako da se čas posamezne I/O operacije dvigne z 200 mikrosekund celo na sekundo. Vprašanje, ki marsikoga bega, je, zakaj bi bilo naključno zapisovanje pri SSD-jih počasno, saj jim ni treba premikati glave. Anandov članek pojasni, zakaj je to tako, glavni razlog pa je, da je treba SLC ali MLC-celice pred zapisovanje pobrisati, kar se dela v blokih in ne posamič, to pa traja.

V Windows 7 je zato nekaj izboljšav, ki bodo olajšale sobivanje s SSD-ji. Za začetek bo onemogočena defragmentacija SSD-jev, saj ta nima več smisla, le skrajšuje življenjsko dobo. Poleg tega bodo izključili še funkcij, kot so Superfetch, boot prefetching, ReadyBoost in ReadDrive, ki pohitrijo klasične diske, SSD-jev pa ne. Delovala pa bo nova funkcija trim, ki bo skrbela za efektivnejše brisanje in polnjenje blokov celic.

17 komentarjev

Zheegec ::

Nekateri pa že lepo uporabljamo Windows7 RC na brand-new SSDju :)

Zaenkrat deluje odlično, bomo videli ko bo SSD poln, oziroma bodo celice zapolnjene...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Icematxyz ::

Če se ne motim beta še ni imela podpore za SSD? A RC1 pa to podporo že ima?

Zheegec ::

Ne vem, sem nekaj servicov sam izključil, trim commande pa ne najdem,... Najbrž bo za njo potreben programček od proizvajalca SSDja.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kuglvinkl ::

TRIM od OCZ-ja ti lahko naredi škodo na x64 sistemu. Watch it.
Your focus determines your reallity

Jst ::

Sem prebral kar veliko stvari o SSDjih, ter tudi sam imel na probo OCZ Solid. Poleg tega sem se pogovarjal kar z nekaj ljudi, ki SSDje že uporabljajo.

Hitrostne pohitritve, ki ti jih prinese SSD se zaveš šele takrat, ko SSD zamenjaš nazaj s klasičnim diskom. OCZ solid, katerega sem imel nekaj dni jaz, ni znan po svoji hitrosti, ampak ko sem dal nazaj tisti 500GB disk, ki ga imam za sistem, nisem mogel verjeti, kako Vista dela počasi, čeprav na OCZju nisem opazil kakšne razlike. Ko bo kakšen 64GB za razumno ceno kakšnih 150EUR, jih kupim za moje računalnike tudi sam.

Jaz bi vsem uporabnikom SSDJev priporočal naslednje*: Naredite particijo, ki je za ene 10-20% manjša od velikosti diska. To je sicer številka potegnjena z rokava, ampak zelo pomaga. Recimo Intelov SSD, ki je 80GB, narediš particijo 60GB, ki še vedno zagotavlja dosti prostora za sistemsko particijo, a kar je še najbolj pomembno je to, da tudi po večmesečni uporabi OSa, se hitrost ne zmanjša toliko, kolikor bi se, če bi uporabljal celoten prostor.

*To nisem ugotovil sam, but makes sense.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

destroyer2k ::

Jst

Če te zanima tukaj je link do 60gb ssd disk (ocz), ki ima ceno 150€.

http://www.ceneje.si/CX000A8113_-_ocz-s...

Zheegec ::

tole je precej počasna zadeva... Daš še nekaj zraven in vzameš Vertexa na katerem pa sistem leeeeeeti.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Tr0n ::

Nekateri pa že lepo uporabljamo Windows7 RC na brand-new SSDju :)

Zaenkrat deluje odlično, bomo videli ko bo SSD poln, oziroma bodo celice zapolnjene...

Kako se tole pozna v praksi? Katere in koliko hitreje se zadeve izvajajo? Kako se npr. pozna zagon igre vs. klasicen disk?

Tole pravite, da leti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Zheegec ::

tole leti, da. Samo cena je pa "rahlo" visoka, se ga dobi kar dosti ceneje...

vedno ko na nekaj čakaš, ko klasični disk melje (ali zagon OS ali kar koli drugega) bi z SSD čakal dosti manj. Pri nalaganju iger najbrž ni hude razlike, adobe reader se pa odpre vsaj 1x hitreje... Pa tudi cel sistem deluje blazno boljše,
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

destroyer2k ::

ALIEn3001

Pa še tudi pri ssd ne čuješ zvoka, kot pri hdd kjer šrota na polno.

Spock83 ::

Trenutno se igram z enim malčkom Panasonic CF-U1, ki ima SSD in Atom procesor, gor pa so Win. XP Prof. Zadeva dobesedno leti, karkoli kliknem in odprem. Doma imam en 16GB SSD disk pa ne morem Viste Ultimate gor inštalirat :)

Zheegec ::

ALIEn3001

Pa še tudi pri ssd ne čuješ zvoka, kot pri hdd kjer šrota na polno.

Imaš malo težave s funkcionalno pismenostjo? Imam SSD, tako da mi ni potrebno razlagati tega. Je pa tisti ki si ga predlagal kar počasen, sploh ko se celice napolnijo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

_Dejan_ ::

ALIEn3001

Pa še tudi pri ssd ne čuješ zvoka, kot pri hdd kjer šrota na polno.

Imaš malo težave s funkcionalno pismenostjo? Imam SSD, tako da mi ni potrebno razlagati tega. Je pa tisti ki si ga predlagal kar počasen, sploh ko se celice napolnijo.


Ko se celice napolnejo? Misliš ko se kapaciteta SSD-ja napolne več kot 80%? To imajo pa vsi SSD-ji probleme oz. MLC-ji...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Tr0n ::

En zanimiv clanek na temo SSDjev in problemov pri prepisovanju oz. "brisanju", kjer se mora zbrisat celoten blok in ne le eden page. Pa tudi test OCZ Vertex je zraven.

The SSD Anthology: Understanding SSDs and New Drives from OCZ

Stra ::

tole je precej počasna zadeva... Daš še nekaj zraven in vzameš Vertexa na katerem pa sistem leeeeeeti.

+1 ;D

Ceneje.si 290 EUR? Huh, eBay Nemčija, 210 EUR. Jaz sem čakal, da cene nekoliko padejo, prej ko sem se odločil kupiti enega, tako da tistih od oka 200 EUR za 60 GB se mi je zdelo sprejemljivo. In sedaj lahko rečem, da je to ena boljših/najbolj opaznih nadgradenj, ki sem jih lahko storil.

Izkušenj s tem, ko so vsi bloki polni še nimam. Bomo videli.

Machiavelli ::

SSD +Bolj varčen zato se ga bo dalo videti največ pri prenosnih na začetku,neslišen,hiter,odporen,(manj kvarljiv).-Cena

TechStreme ::

Trenutno se igram z enim malčkom Panasonic CF-U1, ki ima SSD in Atom procesor, gor pa so Win. XP Prof. Zadeva dobesedno leti, karkoli kliknem in odprem. Doma imam en 16GB SSD disk pa ne morem Viste Ultimate gor inštalirat :)


Če ga imaš v sistemu pa ga vse eno lahko uporabljaš za swapfile in tako vse eno pospešiš računalnik.
Ph2 940BE 3.6GHz; MSI K9A2 Platinum; 2×2Gb DDR800 4-4-4-12 CR1; 2×4850 CF


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SSD-ji so prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8821186 (16708) Lion29
»

Prihajajo poceni SSD diski (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9720329 (7743) element
»

SSD-ji za manj kot stotaka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6717739 (12198) nekikr
»

Nova najhitrejša diska iz Western Digitala

Oddelek: Novice / Diski
398866 (7296) driver_x
»

Tudi Corsair s funkcijo TRIM

Oddelek: Novice / Diski
164952 (4574) MrStein

Več podobnih tem