» »

Kvaliteta visoke ločjivosti s ploščka DVD

1
2
»

Okapi ::

približa kvaliteto predvajanega DVDja kvaliteti Blu-Raya

Približa je zelo relativen pojem. Vsako izboljšanje slike jo približa, vprašanje je samo, koliko. Po mojih izkušnjah noben upscaler ne more DVD-ja izboljšati toliko, da bi ga ne mogel takoj ločiti od 720p, od 720p do 1080p je pa še kar nekaj.

Poleg tega marsikdo dela napako in uporablja upscaler, vgrajen v predvajalnik DVD, čeprav ima boljšega v televizorju.

O.

gruntfürmich ::

>...In močno domim, da je pri DVD formatu prikazana res vsa informacija, ki je zapečena na plošček.

lahko to malo pojasnite? to mi pa je zelo čudno. kaj da se ne bi pretočlo na zaslon oz. kje bi kaj ostalo??
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

grunt, a je tvoj DVD predvajalnik narejen s strani boga, torej je popoln ?
Ni ? No potem se ga da izboljšati.

Hecno, kak je folk prepričan, da se določenih stvari ne da izboljšati.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Enako kot če bi vprašal, zakaj kupit boljši televizor. A tale pa ne prikaže cele slike ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Wox ::

Dishon.
Commodore 64

Okapi ::

oz. kje bi kaj ostalo?

Marsikaj je mogoče, še posebno pri analognih posnetkih. Za video sicer ne vem, ampak recimo iz marsikaterega navadnega stereo cedeja (zlasti akustičnih posnetkov v živo) je mogoče dobiti dovolj dodatne informacije za spodoben surround.

O.

3p ::

MrStein: a lahko tvoj upscaler izboljša 1.1+1.1=2.2? Kvečjemu lahko naredi zadevo bolj prijazno očesu in reče, da je 2.

3p ::

No, tule je nekaj virov, kaj bi lahko tale postopek delal.

gruntfürmich ::

grunt, a je tvoj DVD predvajalnik narejen s strani boga, torej je popoln ?
Ni ? No potem se ga da izboljšati.

Hecno, kak je folk prepričan, da se določenih stvari ne da izboljšati.


s tem uprašanjem nisem želel odgovora 'da se veliko izboljšati', ampak konkretno kaj.
ker zelo močno dvomim da je noter zapisanih več informacij kot mi jih recimo računalnik prelije na ekran.
in ne mi tu zdaj bluzit v stilu: iz stereo zvoka naredi 7.kanalnega, ker te info noter ni! če pa jo softwer priredi, pa je to fikcija, in ne info na dvd.ju. prav tako z prejmi in piksli; če jih mašina izboljša, je to spet lahko fikcija, in ne info zakodiran na dvd.ju.
torej prosim samo 'znanstvena' dejstva.

(meni pa je hecno kako so nekateri prepričani da se še veliko skriva na dvd.ju. morda celo tvoja prihodnost?:)) ali pa sedmica za prihodnji teden?:D)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

in ne mi tu zdaj bluzit v stilu: iz stereo zvoka naredi 7.kanalnega, ker te info noter ni!

It may come as a surprise, but “hidden” in those two stereo channels on many of your CDs is lots of directional information that the original microphones captured but you aren't able to hear in stereo. In the same way that our two ears and a brain interpret sounds from all sorts of directions around us, many 2-channel recordings have what's called “out of phase” information that the two or more microphones pick up. But those signals are largely ignored in stereo playback.


O.

3p ::

Okapi: ja, ampak še vedno je (tudi upoštevaje zamik, pod pogojem da bi lahko posamezne komponente iz zvoka natančno izluščili) neskončno možnosti, kje je bil umeščen originalni zvočni vir... kar pomeni , da na 7 kanalnih zvočnikih v tem primeru v bistvu poslušaš marketinško obdelani stereo zvok. ;)

MrStein ::

3p, kaki "moj" upscaler ?
Kaj misliš z 1.1+1.1=2.2 ?

grunt, sem lepo prej pisal, da obstaja nevarnost, da začne folk o magiji ... ;)

Znanstvena dejstva so v enih linkanih člankih.

Kot info, zapis na DVD sploh ni v pikslih, torej je vprašanje: ti meni znanstveno dokaži, da DVD vsebuja le za 640x480* pikslov informacij in niti bita več.

* - al na kolko se pač dekodira
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

kar pomeni , da na 7 kanalnih zvočnikih v tem primeru v bistvu poslušaš marketinško obdelani stereo zvok.

Kaj naredi posamezen algoritem, je druga stvar, in jasno je, da ne moreš točno določiti položaja zvoka za 7 zvočnikov, lahko pa, poenostavljeno povedano, precej točno ugotoviš, kateri zvok je bil pred mikrofoni in kateri je prihajal iza njih in potem tega izločiš in daš na en zadnji kanal.

Marsikaj se da narediti tudi pri videu, kjer lahko "skrite" informacije dobiš med drugim z obdelavo zaporednih sličic. S primerjavo/obdelavo dveh ali več zaporednih slik recimo lahko zmanjšaš digitalni šum in tako povečaš ločljivost.

Image averaging is common in high-end astrophotography, but is arguably underutilized for other types of low-light and night photography. Averaging has the power to reduce noise without compromising detail, because it actually increases the signal to noise ratio (SNR) of your image. An added bonus is that averaging may also increase the bit depth of your image-- beyond what would be possible with a single image.


Ker pri video v glavnem zaporedne sličice niso povsem enake, učinek ni tako drastičen kot pri fotografijah, vseeno pa lahko kakovost videa tako izboljšaš, ne da bi si moral informacije izmišljevati, ampak uporabiš tiste, ki so v videu prisotne, a niso izkoriščene.

O.

3p ::

Stein: dekompresija je pač inverzni postopek kompresije. Kolikor vem, se izguba vnaša pri kompresiji, pri dekompresiji pa ne...
Tudi če MPEG ne vsebuje zapisa v pikslih (sicer ne vem kako to misliš, glede na to da še vedno dela kosinusno tranformacijo nad 8x8 bloki pikslov - govorim o I-framih), sliko pred kodiranjem gotovo ustrezno prefitrirajo in zavržejo "odvečne" informacije - sicer bi dobili pri predvajanju lep moire. V torej izhajamo iz ustrezno downsamplanega vira... vmes kvečjemu zaradi kompresije še kaj izgubimo. Kvečjemu iz večih zaporednih posnetkov bi se dalo kaj dobiti (glej zgoraj), ampak morali bi biti pod a enaki, in pod b sploh zapisani (kar v MPEG2 niso).

3p ::

Ker pri video v glavnem zaporedne sličice niso povsem enake, učinek ni tako drastičen kot pri fotografijah, vseeno pa lahko kakovost videa tako izboljšaš, ne da bi si moral informacije izmišljevati, ampak uporabiš tiste, ki so v videu prisotne, a niso izkoriščene.

O.


Ne samo, da niso enake, ampak pri MPEG zapisih niti niso vsebovane, ampak je en cel I-frame, vmes pa kup prediktivnih.

Še nekaj. Tudi pri zvoku lahko vir, PMSM, glede na zakasnitev, leži na celi premici in ne vem, kako bi lahko ugotovil, kje je dejansko bil (spredaj, zadaj, med mikrofonoma - no, če bi se sploh tako snemalo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Mavrik ::

Okapi: samo v vsakem primeru si tu ti zraven zmišljuješ informacije, ne pa jih reproduciraš ali bereš. Tvojemu algoritmu se pač zdi, da je tisti zvok prišel od tam in ga tja da in s tem vnese lastno informacijo noter, ki nima neke veze z originalno.
The truth is rarely pure and never simple.

Okapi ::

Tvojemu algoritmu se pač zdi, da je tisti zvok prišel od tam in ga tja da

Ravno v tem je čar, ker to ni res. V posnetku so dejansko lahko dodatne informacije, ki jih lahko izkoristiš. Čisto preprost hipotetični primer - z enim mikrofonom v dvorani snemaš akustično glasbilo. Na posnetku dobiš zvok glasbila + z nekaj milisekundami zamika še njegov odmev od sten dvorane. Ta odmev lahko z digitalno analizo zvoka prepoznaš, izločiš in daš na surround kanal. Tako si izkoristil informacijo, ki je na posnetku, ne da bi si moral kaj izmišljevati. Učinek seveda ni tako natančen, kot če bi ambient snemal z ločenimi mikrofoni, je pa vsekakor bolje, kot če bi predvajal samo neobdelani mono posnetek.

O.

3p ::

Okapi: ja, samo v tem primeru najbrž dobiš kot rezultat nek prostorski zmazek. Sten je več. Od vsake se odbije zvok z drugo zakasnitvijo. Algoritem ti pa vse skupaj postavi na zadnji zvočnik, čeprav je bil odboj od stene za odrom (ali stropa).

Okapi ::

Algoritem ti pa vse skupaj postavi na zadnji zvočnik,

Lahko ti ga da (enakega) na vse prostorske zvočnike, kolikor jih pač imaš (2, 3 ali 4). Bistvo je, da slišiš bolj pravilno oziroma nekaj več, kot brez obdelave, jasno pa je, da ni popolno in mogoče ti je tako celo manj všeč, še posebno, če nisi navajen (in seveda, če algoritem slabo dela).

O.

Mavrik ::

Ta odmev lahko z digitalno analizo zvoka prepoznaš, izločiš in daš na surround kanal.


Ravno tukaj je problem. Ne moreš ga zanesljivo prepoznati. Lahko analiziraš zvok in prepoznaš nekaj kar ima precejšnjo verjetnost da je odmev, ne moreš pa s 100% zanesljivostjo trditi o tem da je to odmev in potem na to bazirati zanesljivo lokacijo izvora.
The truth is rarely pure and never simple.

Okapi ::

ne moreš pa s 100% zanesljivostjo trditi o tem da je to odmev

Saj, zato pa postopek ni popoln oziroma brezhiben. Ampak bistvo vsega tega je, da dejansko obstaja dodatna informacija, ki jo lahko z naprednimi postopki prepoznaš v signalu (pa čeprav jo lahko včasih tudi bolj ali manj napačno interpretiraš). Če s pomočjo te "skrite" informacije v povprečju večkrat izboljšaš zvok (ali sliko), kot ga poslabšaš, je namen načeloma dosežen.

O.

MrStein ::

Mimogrede, tako SimHD iz novice, kot recimo PowerDVD 9 sta na voljo tudi kot zastonj Trial, pa lahko vsak zase pogleda, če je kaj vredno ali ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kuglvinkl ::

MrStein, a Power DVD naj bi to tut imel? Oziroma drugače, si probal? Jes sem probal Totalmedia theatre 3 + SimHD, in kar se mene tiče, se pozna. Na bolje.

ja, vidim, da majo TrueTheater HD.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

Ampak bistvo vsega tega je, da dejansko obstaja dodatna informacija, ki jo lahko z naprednimi postopki prepoznaš v signalu (pa čeprav jo lahko včasih tudi bolj ali manj napačno interpretiraš). Če s pomočjo te "skrite" informacije v povprečju večkrat izboljšaš zvok (ali sliko), kot ga poslabšaš, je namen načeloma dosežen.

težko je razpravljat da naj bi res obstajala ta dodaten info, ki bi omogočala naprednejše in boljše stvari. še manj pa da so rezultati teh interpretacij točne stvari. je pa sigurno res da se z obdelavo primarnega signala da dobiti našim čutilom izboljšan izhod.
vendar pa trditi da se to vse skriva tam not (na dvd.ju) je nesmisel. je bolje reči da se le drugače predstavi, interpretira, 'zaigra'...:)) (dobra prispodoba tega bi bila prerokovanje iz kart, kavnih usedlin...:D)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

Ne, dobra prispodoba je branje stripa ponoči in ob boljši luči. Samo eni rajši o magiji govorijo, ker je realnost preveč pusta.
Še enkrat, zakaj eni kupijo boljši TV, a stari Gorenje ne prikaže vseh informacij ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gzibret ::

Sej edini, ki magijo not vlači, je gruntfurmich....
Vse je za neki dobr!

Senitel ::

MrStein: V kakšni obliki pa so potem zapisani podatki na DVD-ju, če niso v pixlih? Seveda so v pixlih samo zakamuflirani so. Je 3p lepo napisal, da je osnova 8x8 pixlov velik blok, ki se zakodira. Če je DVD zakodiran v 720x576 potem je 90x72 teh blokov (I-frame). In ob dekodiranju boš VEDNO dobil ven 720x576 veliko sliko.
Izgube imaš v fazi kodiranja MPEG2 streama. V fazi dekodiranja nimaš dodatnih izgub razen če trdiš da IDCT ni inverzna DCT...
Če tvoj display ne potegne 720x576 ampak samo 640x480 potem moraš delat posebej downscale, če pa hočeš 1920x1080 pa moraš delat spet posebej upscale. In upscale/downscale ni del dekodiranja!

Seveda imaš potem boljše in slabše algoritme za upscale in downscale. In dodatne vire napak pri samem prikazu slike, ala kvaliteta panelov itd.
Isto lahko tudi tvoje defektne oči preberejo iz stripa manj informacij kot jih strip vsebuje, če bereš ponoči brez luči... Ni pa za ta efekt kriv tiskar!

gruntfürmich ::

Sej edini, ki magijo not vlači, je gruntfurmich....

hehe, so samo prispodobe. ki pa so dejansko zelo resnične s tem, kar eni tule trdijo. ki tudi meji na magijo, čeprav opisujejo realna dejanja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Dami ::

Mam obsežno zbirko DVD-jev. Blizu jurja.

Če so to vsi originali ti dam lahk sam /bow. Js še piratov nimam tolk :8). Je pa res da ne snemam vsak drek k ven pride. Za "drek" so divxi ok (tudi na 40" se da pogledat), za vredne ogleda pa je itak hd mkv & dts 8-)
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

MrStein ::

Senitel:
Podatki na DVD so razni faktorji in vektorji.

Ni pa za ta efekt kriv tiskar!

Sem kje to trdil ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

Če so to vsi originali ti dam lahk sam /bow. Js še piratov nimam tolk :8). Je pa res da ne snemam vsak drek k ven pride. Za "drek" so divxi ok (tudi na 40" se da pogledat), za vredne ogleda pa je itak hd mkv & dts 8-)

tudi divx je lahko mkv ;)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kuglvinkl ::

@Dami

Filmi v moji zbirki imajo na Rottentomatoes oceno približno vsaj 70%. Tko da ne, sranja ni v njej ;)
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

_Enterprise_ ::

Evo, sem sprobal trial. Rezultat je dokaj všečen, ni pa plod velikega števila novih informacij; kvečjemu so izostreni robovi, ki na momente ne delujejo preveč očem prijazno.

edit: stvar se mora še naučit brisanja nepomembnega šuma, ki ob takem izostrenju izpade precej moteče. Pa robove mora zaznavat in jih nadomeščat z umetnimi linijami, pa bo zares uporabno.

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Zakaj, hudiča, meni ne dela?!?

_Enterprise_ ::

Pomojem nimaš grafe s CUDA podporo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Program za predvajanje Blu-ray filmov

Oddelek: Pomoč in nasveti
185221 (5041) Anney
»

Predvajanje datotek .mkv

Oddelek: Programska oprema
404051 (3331) Zvezdica27
»

Katera programska oprema za DVB-T mpeg4 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
27564760 (22468) k4vz0024
»

Ogled celotne DVD zbirke iz naslonjača (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
667843 (6129) Spock83
»

Predvajanje HD-DVD videa na računalniku

Oddelek: Zvok in slika
71543 (1228) Revenant

Več podobnih tem