» »

Pomoč pri spletni strani

Pomoč pri spletni strani

1
2
3

AmokRun ::

Za FF imaš nek extension ki omogoča screenshot cele strani.

gepard69 ::

Za FF imaš nek extension ki omogoča screenshot cele strani.

Pa veš kateri?

No, drugače se pa dogovarjam z nekom, da mi naredi postavitev strani za cca. 150€. Cene, fotke, akcije pa itak lahko sam zrihtam. Tolk pa bom reskiral za mal bolšo spletno stran ;)

IceIceBaby ::

pizdarija1 ::

Opera ma možnost za screene http://portal.opera.com/startup/ + print screen + paint.

gepard69 ::

Poglej še tole:

http://www.templatemonster.com/


Thanks, sem že vse te stvari pregledu. Poskušal že z nekimi predelavami, pa se mi vedno kje ustavi :|
Bom mogu še kak tutorials pregledat...
Sedaj iščem kakšen primeren vertikalni-kaskadni menu, katerega se da prilagodit. Sem tudi že opazil, da pri nekaterih šumniki ne delajo ;(
Kaj se bol uporablja vertikalni al horizontalni? A je to narobe, če se pri horizontalnem prekrije vsebina, ko greš v podmenuje?

IceIceBaby ::

Uporablja se tisto, kar je najbolj primerno za sajt. Jaz se takim dinamičnim menujem najraje izognem, če se le da. Pogosto se da navigacijo rešiti na bolj enostaven in eleganten način.

Za šumnike se prepričaj da v htmlju uporabljaš UTF-8 kodno tabelo. Mogoče si vzel kak html fajl z narejenim menijem pa je imel ISO-9959-1 kodno tabelo po defaultu?

Še en dober vir informacij: http://www.alistapart.com/

Aja, pa še to. Ne vzet webdizajna kot en tehnični proces pisanja kode in sestavljanja slik. Vprašaj se kaj želiš s spletno stranjo dosežt in kako boš to dosegel. Postavi se v kožo povprečnega uporabnika in naredi stran tako, da bo ta povprečni uporabnik imel željo naročit izdelke :) Tehnična izvedba, lepa grafika, pravilna koda... Vse to je pri e-commerce straneh sekundarnega pomena.

Priporočam, da se spraviš stran delat šele takrat, ko boš imel prvo stran in vse podstrani z vsemi povezavami na papirju.

gepard69 ::

Jaz se takim dinamiÄnim menujem najraje izognem, Äe se le da. Pogosto se da navigacijo reĹĄiti na bolj enostaven in eleganten naÄin.

Kaj pa kombinacija vertikalnega menuja kot primarni in potem horizontalni kot sekundarni?

IceIceBaby ::

Poglej si malo kako so narejene podobne spletne trgovine in kako so postavljeni menuji.

Pri teh stvareh je dobro, da se držiš nekega standarda oz. najbolj popularne postavitve. Bolj ko si "povprečen" bolj se kupci na tvoji strani znajdejo, ker so kdaj verjetno že obiskali kakšno podobno stran.

Ne izumljat tople vode pri navigaciji, ker ti bo skoraj sigurno bolj škodilo kot koristilo.

gepard69 ::

Še en problem...
Ko hočem naredit New CSS rule, izberem Tag, vpišem "#vaja" in ko kliknem OK mi znaka "#" noče prijet in da se mora beseda začet z alphabetical.
Kaj vse je lahko narobe? Kaka nastavitev?

blackbfm ::

Advanced izberi če uporabljaš dreamweaver. Ali pa ročno vpiši v css fajl.

gepard69 ::

Advanced izberi če uporabljaš dreamweaver. Ali pa ročno vpiši v css fajl.


Nebi ročno vpisoval, če lahko to DW naredi. Uporabljam CS3 pa bo treba CS4 nabavt. Sem vidu, da je tam še malo lažje- več opcij.

A ni Advance kao da lahko nekaj samo 1x uporabiš za eno stran :D ...kako je s tem? Nisem čist dobr razumel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gepard69 ()

blackbfm ::

http://www.w3schools.com/Css/css_syntax...

na kratko
#blabla = id za enkratno uporabo
.blabla = class za večkratno uporabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

gepard69 ::

Še eno vprašanje za vas Dr. izdelave spletišč....
Je kakšna razlika, med izdelavo strani z uporabo Insert DIV tag- After tag- New CSS style- bla bla bla.. in med tem, da direktno v kodo vpisuješ DIVe in CSS Styles?
Ko in dokler delam dive po prvi varjanti mi IE in FF pravilno prikazujeta. Ko pa jih vstavljam direktno v kodo pa mi FF čist drugač prikaže (nepravilno) kot jih IE...
Kako je s tem? Se morda motim?

bluefish ::

Je kakšna razlika, med izdelavo strani z uporabo Insert DIV tag- After tag- New CSS style- bla bla bla.. in med tem, da direktno v kodo vpisuješ DIVe in CSS Styles?
Te ne razumem.

Ko pa jih vstavljam direktno v kodo pa mi FF čist drugač prikaže (nepravilno) kot jih IE...
Bo bolj pravilno ravno obratno, FF prikazuje pravilno po standardu, IE pa napačno. Seveda je to odvisno od tebe.

gepard69 ::

:) odvisno od mene??
Primer: kljub temu da pozabiš napisat # pred znaki za barvo ti bo IE pravilno barvo prikazal. FF pa ti jo sploh ne bo...
...in še polno je takih primerov...
V mojem primeru mi IE čist tko prikaže kot sem si zamislu, FF pa popolnoma zgrešeno. Mislim,da FF ne dopušča napak :))

JayKay ::

zato ker FF upošteva W3c pravila za posamezni standard, IE pa bolj ohlapno. Če pišeš v skaldi s standardom ti bo v vseh ostali browserji pokazalo dokaj slično.

nodrim ::

kak link do strani in ogled izvorne kode bi kej pomagal ..

gepard69 ::

Sem še enkrat vso kodo spisal in sedaj deluje povsod normalno :) Ne vem pa, kje je bila prej napaka, hmmm...

Tako, da je verjetno vseeno ali ročno vpišeš kodo ali s pomočjo Insert DIV Tag...

bluefish ::

ali vpišeš ročno ali jo vstaviš je čisto vseeno, pričakovana je enaka funkcionalnost. Seveda pa je tista spisana na roko lahko veliko lepša in bolj optimizirana.

gepard69 ::

Pomoč...
Naredil sem horizontal menu, vse dela vredu dokler je v menuju velik gumbov. Ko pa kakšen gumb odstranim pa mi nasledni DIV skoči gor desno na konec menuja. Kljub temu, da je DIV v katerem je menu označen kot Clear Both in pa dolžina=dolžini Wrapper. Oziroma karkoli naredim mi nasledi Div skoči navzgor. Če pa bi nastavljal Relativ bi potem mogu tut vse ostale DIVe nastavit kot Relativ...Kaj se da še naredit??
Kako se tukaj prilepi kodo?

bluefish ::

kodo lahko prilepiš med [ st.koda ] in [ /st.koda ] (brez presledkov pri oglatih oklepajih).

gepard69 ::

Evo kakšna je koda podprta z CSS
<div id="hmenu">
     <ul>
        <li><a href="">katalog</a></li>
        <li><a href="">dostava</a></li>
        <li><a href="">prevozi</a></li>
        <li><a href="">pogoji</a></li>
        <li><a href="">o podjetju</a></li>
        <li><a href="">xxxxxxxxx</a></li>
        <li><a href="">Contact</a></li>
        <li><a href="">Services</a></li>
    </ul>
 </div>
  
  <div id="vmenu">vmenu</div>

bluefish ::

prilepi še css za hmenu in li, ul elemente.

gepard69 ::

Evo CSS, verjetno z malo več parametri, ker sem poskušal vseživo ;)
#hmenu {
	margin: 0px;
	padding: 0px;
	clear: both;
	width: 950px;
	height: 40px;
	background-image: url(IMAGES/nav.gif);
	background-repeat: repeat-x;
}
#hmenu  ul {
			list-style-type: none;
			padding: 0px 0 0 0;
			margin: 0 auto;
		}
#hmenu  ul  li {
	float: left;
	border-left: 1px solid #3676c4;
	border-right: 1px solid #1957aa;
	padding: 0;
	margin: 0;
			}
#hmenu  a, span {
	background-image: url(IMAGES/nav.gif);
	background-repeat: repeat-x;
	display: block;
	font-size: 0.9em;
	font-family: helvetica, arial, sans-serif;
	font-weight: bold;
	color: #fff;
	text-decoration: none;
	text-transform: uppercase;
	text-align: center;
	padding: 10px 12px 10px 12px;
			}
#hmenu  a:hover, span {
	background-image: url(IMAGES/nav_h.gif);
	background-repeat: repeat-x;
	color: #fff;
	padding: 15px 12px 15px 12px;
	margin: 0;
			}

HardFu ::

1000€ in ti nardim pro sajt.

Ahahaha to si me nasmejal, tole pa je izjava tedna. Daj prvo reference na mizo, pa da vidmo kok "pro" si.
http://codeable.io

Binji ::

glede upostevanja standardov.. spusti stran skozi validatorje, pa ti bodo ti pokazali, kako pravilno si dejansko spisal stvar ;)
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

gepard69 ::

Ponovno potrebujem nasvet.
Naredil sem neko osnovno stran sedaj pa potrebujem cca. 25 podstrani. Kako se naj tega lotim? Sedaj sem naredil neki vzorec kjer je glava, menu, noga in pa div za vsebino. Div ima prazna polja v katere potem vstavljam gife, besedilo..., nakoncu pa naredim Save as... Če hočem kasneje kaj v meniju popravit ali dodati kak banner moram to naredit v vseh podstraneh, kar je pa zamudno... A je kaka razlika če se dela kot template in Editable region?

bluefish ::

zastarela rešitev je, če se tega lotiš s frejmi, malo bolje pa, če za navigacijo uporabiš php.

gepard69 ::

Frejme sem imel do sedaj pa pa jih vsi kritizirajo. Zato sem komplet site naredu iz DIVov. Še tabele nisem vstavljal čeprav bi bilo lažje...
PHP pa ne znam. Bi bilo to veliko dela? Mi lahko tako malo teorijo poveš kako bi to delovalo? To dela skupaj s html?

Moram pa tudi še vstavit polje Hitro iskanje...pa tut nimam pojma kako to dela :( Je to tut velik dela?

bluefish ::

s php se zadeve recimo lotiš s pomočjo switch stavka.
Na vrh strani dodaš kodo, ki v ozadju skrbi za navigacijo. Nato na mestu, kjer želiš, da se vsebina spreminja (recimo določen div) dodaš še en include stavek in to je to.

Na hitro je en tutorial tukaj: http://www.webdesign.org/web/web-progra...

Ali pa ta: http://marek.litomisky.com/2007/01/10/p...

Je pa tega ogromno.
Seveda mora tvoj gostitelj podpirati php, kar pa verjetno ne bo problema, saj imajo že free ponudniki to na voljo.
Za Hitro iskanje pa bo potrebno malo več dela, odvisno od tega, kaj želiš. Ena od opcij je, da enostavno dodaš polje od Googla na tvojo stran in potem le ta išče samo po njej.

gepard69 ::

Gostujem pri Hitrost .com in tam baje vse vedno dela in tudi dejansko nisem imel še nobenih problemov ;)

Uhh, tutorialsi so pa hudi...sam ne vem če sem čist dobr vse razumel. Bom mogu velik sprobavat. Ni mi pa jasno, kako potem naredim podstran. Isključno samo tisto vsebino katera se spreminja (ista velikost DIVa)?? In jo shranim v .html?

Moja nova poskusna stran: http://bironabava.freehost386.com/index...

Tody ::

Mogoče bi bilo bolje da si kako knjigo prebereš da boš vedel kako stvar deluje

Mogoče kaj takega http://www.sitepoint.com/books/phpmysql... te knjige se da dobit tudi izpod pulta oz na travniku zdaj ko je spomlad :D

pizdarija1 ::

Za seznam lahko uporabiš tole http://www.alistapart.com/articles/tami...

gepard69 ::

Za seznam lahko uporabiš tole http://www.alistapart.com/articles/tami...

Hvala, sem že nekaj skup spacal ;)

Mogoče bi bilo bolje da si kako knjigo prebereš da boš vedel kako stvar deluje

S knjigami nimam preveč dobrih iskušenj, bolje so tutorials -Lynda.com Pa velik vadit ;)
Pa predno kako knjigo spet naštudiram bom tut prej cel spletni katalog- podstrani naredu na moj dalši način 8-)

Tody ::

To že ampak kaj ko boš mogu kaj od tega popravit ? ;)

Pa saj ti ni treba naštudirat cele knjige... samo tisto kar rabiš :P

bluefish ::

na vrh strani, še pred html tagom, dodaš kodo s switch stavkom. Nato pa tam (nek div, kjer želiš prikazovati podstrani, zapišeš include.
To je vse. Sedaj le še posebej ustvariš vsako podstran in vanjo vključiš le vsebino, ki se bo prikazovala v divu.

gepard69 ::

blueFish thanks, bom poskusu to naredit. Bo potem veliko lažje kaj popravit.

gepard69 ::

Nekaj mi ne gre...
1.Kaj vse moram vstavit pred HTML?
<?php switch($x)?>

2.Kaj od kode vstavim v DIV kjer se bo stvar prikazovala in na katero mesto? Ime moje ga DIVa je:
<div id="content"></div>

3.Podstran je narejena v HTML, shranim jo pa kot: test.php

Prosim za malo pomoči predno izgubim živce :(

gepard69 ::

Še za en nasvet bi prosu...
Kako se napiše ime HTML oziroma PHP datoteke:
racunski_trak.html
racunski-trak.html

ALT pri gifih pa je lahko s presledkom in šumniki?

bluefish ::

ime je vseeno, kako je zapisano. Alt pa je lahko s presledkom, šumniki,...

gepard69 ::

ime je vseeno, kako je zapisano


Sprašujem zaradi spletnih pajkov....je potem tudi veeno, če so dve besedi pisane skupaj (racunskitrak.html)?

Še vedno prosim za pomoč glede PHP kode za SWITCH....kaj gre kam.....

mte ::

Čisto iz razloga berljivosti bi ti priporočal poimenovanje tipa racunski-trak.html. Da bi pajki to upoštevali, še nisem zasledil. Verjetno zato, ker naslov itak poberejo iz title taga v glavi.
Alt lahko pišeš s šumniki in presledki, vendar si preberi razlike med njim in med atributom longdesc.
Nič ti ne bo pomagalo če ti kdo prilepi sem kodo tistega switch stavka, če je ne boš razumel. Preberi si par začetniških php tutorialov, da boš sploh vsaj približno kako zadeve funkcionirajo (glede na dosedanje poste ne razumeš najosnovnejših principov). Če boš pa imel težave s specifičnim delom kode, pa kar vprašaj.
lp

gepard69 ::



Nič ti ne bo pomagalo če ti kdo prilepi sem kodo tistega switch stavka, če je ne boš razumel.

Ti samo prilepi, bom že razvozljal. ;)
Sem že marsikaj razrešu, samo preveč časa mi vzame. Če bi imel- videl kak primer bi bilo veliko lažje...če pa ne, bom pa na koncu malo PHP pogledu. Samo sedaj mi veliko časa vzame vstavljanje cen, teksta in fotk v katalog...

gepard69 ::

Sem malo sprobu Pagr Rank Tool na moji novi in stari spletni strani. Rezultat je sicer šokanten in pa tudi ne. Poleg moje strani sem poskusil še na spletnih trgovinah, ki so vedno uvrščene med prvimi. In iskazalo se je, da je moja spletna stran nekako bolje rangirana od tistih. Pa na vkljub temu, da so oni verjetno imeli kakega "profi" izdelovalca in porabili veliko denarja...
Kako to komentirate?
Skozi sem spustil tudi stran od nekoga (kao reference), od tukaj, ki mi ponuja izelavo spletne, pa se je moja nova spet bolje odnesla. :D

IceIceBaby ::

gepard69, pagerank je samo eden od mehanizmov za določanje pozicije na googlu. Kako si testiral, katera stran se obnese boljše? Po PR ali po dejanskih rezultatih?

Vsaka stran je optimizirana za določene ključne besede (običajno manjše število besed, 2 do 3). Če je konkurenca za te besede velika potem visok PR še ne pomeni avtomatično uvrstitve na prvo stran. Če konkurence ni si lahko na prvem mestu že z PR1 stranjo.

Daj konkretne primere na katere KB si testiral pa lahko komentiramo. Sicer pa ni nujno, da plačaš veliko denarja, da se uvrstiš na prvo mesto. Lahko narediš vse sam, če imaš čas, voljo in znanje.

Aja, pa še to. Jaz na določenih straneh ne zapravljam časa z optimizacijo, ker se zanašam izključno na plačano oglaševanje. Sem preračunal, da je ob hudi konkurenci takšen način bolj profitabilen. SEO je kul, ni pa vedno vse.

gepard69 ::


Jaz na določenih straneh ne zapravljam časa z optimizacijo...

Zanimivo, pa kljub temu, da obvladaš in to na brzino in pravilno narediš. Poleg tega te nič ne stane...

Sem malo iskal o optimizaciji pa povsod samo ponujajo da ti naredijo in zaračunajo...ne najdem pa navodila kaj točno vse bi lahko sam naredil...

Dejte z enim očesom mojo testno pogledat: http://bironabava.freehost386.com/
Kaj je kej hudo narobe? Da malo popravim...če bom seveda znal 8-) (razen šumnike- sem ravnokar izvedel)

bluefish ::

d.o.o. se ti zajeda spodaj v menu.
Rdeča in morda pa se že od nekdaj ne razumeta najbolje med sabo.

Tole dvoje tako na hitro.

IceIceBaby ::

Zanimivo, pa kljub temu, da obvladaš in to na brzino in pravilno narediš. Poleg tega te nič ne stane...


Optimizacija nikoli ne gre na brzino. Če hočeš dobre rezultate je treba vedno vložiti precej časa v pravilno pripravo tekstov, pridobivanje linkov itd. Ne trdim, da SEO nima smisla, ampak v določenih primerih je ceneje in hitreje, če enostavno plačaš oglase.

Sem malo iskal o optimizaciji pa povsod samo ponujajo da ti naredijo in zaračunajo...ne najdem pa navodila kaj točno vse bi lahko sam naredil...


Išči "SEO for begineers" ali kaj podobnega na Googlu. Informacij je ogromno.

gepard69 ::

d.o.o. se ti zajeda spodaj v menu.

Ne razumem, meni na IE in FF dela vredu...

Rdeča in morda pa se že od nekdaj ne razumeta najbolje med sabo.

Prvotno je bilo modra-zelena... pa se je meni zdela ta kombinacija bolje...
Je pa problem pri rdeči pod vertikalnem menuju. Je ista kot pod gifi, prikazuje pa drugačno barvo?!?! Kaj bi tle lahko bilo narobe?
Drugač pa thx za komentar.

bluefish ::

takole je videti vse skupaj:



Sem pa na FF 3.0.10, v IE8 je videti enako, tudi v združljivostnem načinu IE7.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Uvod v izdelavo spletnih strani (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Izdelava spletišč
277264669 (978) Netrunner
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1297331117 (55266) htmltroubles
»

Nekaj vprašanj glede izdelave spletne strani.

Oddelek: Izdelava spletišč
384317 (3168) scipascapa
»

SEO - Ena Domena, več podstrani ali ... ?

Oddelek: Izdelava spletišč
7896 (615) neoserv
»

Izdelava menija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
766875 (5882) Jackass

Več podobnih tem