» »

Bela, zelena in modra soba

Bela, zelena in modra soba

««
7 / 87
»»

Thomas ::

Najprej je treba opustiti domnevo, da je odgovor kar simpl in vsakdanji. Ne bi šu jest delat teme, če bi blo tako.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Kakšen pa je pravilni odgovor?

Smiselno se mi zdi, da vsak Jaz vidi svojo barvo.

Jaz, kot tisti izvorni, pravi, prvotni, pa vidim belo. Ker je izvorni Jaz v primeru na začetku threada samo eden.

Thomas ::

Prav Soze!

Potem ti je vseeno, če v beli sobi kar umreš. Ne da se matrajo te sestavljat v zeleno. K'r pokopat!?

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

Keyser Soze

Zadnjič si rekel, da se ti ne da brati tele teme od začetka.

Pa bi ti vseeno priporočil, ker se tole v glavnem samo še ponavlja.

Samo, če se malo bolj poglobiš, vidiš, da drugače kot pravi Thomas in še nakateri sodelujoči v tej temi, niti ne more biti.


Thomas je uporabil tudi izraz 'paralelni jaz'.

Je kar taprav, se mi zdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Valentin ()

Keyser Soze ::

In zakaj bi moralo biti tako kot pravi Thomas in nekateri drugi pravilno?

Precej drzna trditev za nekaj kar ne temelji na nobenih konkretnih dokazih.

Kaj pa če ima kdo drug, ki trdi drugače kot Thomas prav??

Kakšna debata.


Umreš, v redu. Ampak, če je tvoj klon popolnoma isti potem je tudi on obsojen na smrt ob istem času, ali ne?

Paralelni jaz?

Ima drugačne občutke kot jaz. In to ne pomeni, da ti ne boš občutil agonije smrti, če imaš na čakanju popolnoma identičen klon. Lahko imaš sto paralelnih jazov. Ko boš umrl, boš umrl. Tiste molekule, ki sestavljajo tebe in samo tebe(razen če je lahko ista molekula na dveh krajih hkrati) bodo razpadle oz. se reciklirale, četudi bo tisti, ki je tvoja popolna kopija, živel naprej.

Zavest ni skupna.

In ali ti je jasno, da neglede na to kako isti je tvoj klon, v trenutku, ko je izpostavljen malenkost drugačnim pogojem kot ti, ta popolnost izgine. Ni več TI.

Torej ko umreš umreš. Neglede na to ali imaš 0 ali pa 100 image-ov.

Valentin ::

Torej tudi ne priznaš, da TI še obstajaš, če te razstavijo in sestavijo nazaj ?

Poglej.

Si klinično mrtev. Ni več nobene možganske aktivnosti.

Nato te pa oživijo.

Ali potem to nisi več TI ?

Thomas ::

Zgleda, da bi imel Soze na zdravstveni kartici warning, da če že pride do klinične smrti, naj ga sploh ne probavajo oživljat! Ker itak "bo potem en drug (hodil k njegovi punci)!"

Ja?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Jah pa reči, da te PO SMRTI zopet sestavijo v stanje kot si bil 20 let nazaj(npr.).


Ne pa tako kot je Thomas povedal. Bodite razumljivi.

Potem ti je vseeno, če v beli sobi kar umreš. Ne da se matrajo te sestavljat v zeleno.

Samo kaj ti rabi, ker nimaš več izkušenj, ki si si jih nabral v času od ustvarjanja imagea do smrti. Vse je šlo v nič. In gremo zopet od začetka.

A je sploh kakšen point. Razen tega, da boš s kopiranjem postajal čedalje neumenjši, ker se ne boš razvijal in boš ostal na stopnji človeka 21. stoletja?

Keyser Soze ::

JA veš da.

Mam napisano, rajši metk v glavo kot ponovno življenje.

Pa da bo drugi "jaz" hodu k punci. Ne, ne, ne dokler sem jaz živ.>:D

Thomas ::

Če se gremo resno debato ... potem se pojdimo resno debato!

Nihče ne misli, da ko ga bodo pa kdaj potegnili iz klinične smrti, bo pa en drug.

To je samo (neupravičena) bližnjica ve tej debati.

Klasično razumevanje teme - da paralelni jazi niso mogoči - človeka porine v logični kot.

TO je tukaj tema.

Ne pa: "Videl bom zeleno sobo, ki se bo drugim zdela bela!" Halo?

Ali pa tista "tisti si, od čigar imaš večino snovi"?

A si potem vol Boxi, ki si ga počasi pojedel v preteklih dveh letih, iz zamrzovalne skrinje ven? Večino atomov imaš namreč v tem primeru od njega.

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

OK, nekaj stvari ki so bile postavljene:

1. Razstavijo te v beli in nazaj sestavijo v zeleni sobi.

Odgovor: Videl boš zeleno, če boš seveda ostal živ. Tako bi na to reagiral robot. Tukaj zdaj ni važno ali si ta osebek v zeleni sobi po ponovnem sestavljenju še ti, ali pa nisi, važno je, da vidiš, oziroma vidi ta osebek zeleno sobo, ker se v njej pač nahaja.

2. Razstavijo te v beli sobi in sestavijo napol v zeleni in napol v modri sobi.

Odgovor: Kaj pa če ti noge kirurško odstranijo in odvržejo na bližnjem smetišču? A boš potem videl smetišče al sobo v kateri si? Če ti pa razpolovijo možgane, boš pa itak vse skup zaznaval drugač, kot s celimi možgani, če sploh, ker ne vem kako bi to preživel.

3. V beli sobi te skopirajo in prilepijo (copy-paste) v modri IN v zeleni sobi.

Odgovor: No, če skopiramo robota v modro in zeleno sobo, bo še zmeraj videl samo okolje v katerem je. Če boste zdaj trdili da smo ljudje kaj več kot roboti, boste s tem priznavali obstoj duše, ki ste ga prej, vsaj kolikor sem uspel razbrati, zanikali, ker ste hoteli biti racionalni.

Komentar na vse skup: Moj prijatelj in modrec je nekoč dejal: "Zavest ne obstaja." Sicer jaz še nisem tako daleč, ampak mogoče je kaj na tem.
Preden začnete spet obračat vse skup v drugo smer pomislte, da so ti roboti, ljudje, wutever ločeni osebki, ki niso fizično povezani in so v okolju, ki je edino, ki ga zaznavajo s svojo kamero, čutili... To sem že nekajkrat reku. Če predpostavimo, da za vsemi stoji en algoritem, po katerem delujejo, pa ta enak algoritem še ne pomeni, da bo zaradi tega rezultat en sam velik združen in neki in itd. in oh in sploh in karkol hočte osebek. Sej eni Windowsi še ne bodo vplival na hardware, na katerem jih ni, če bodo tam drugi, enaki Windowsi. Na drugem hardwareu bodo drugi Windowsi odločali o poteku vsega, pa čeprav so enaki. Med njimi ni povezave, če me razumete. In zaznali bodo le svoj hardware, ki jih obdaja. Namreč ko jaz v svojih Windowsih odprem minolovca se zaradi tega še nikoli ni drugod po svetu začela odpirati horda minolovcev, a ni tako?

Hvala za pozornost, LP jaz :D

Post Scriptum: Just think about it. Probite razumet kaj hočem povedat, tud če sem se kje zmotu, nisem namreč genialen, da bi znal vse povedat popolno in brez napak, mam pa neko idejo, ki bi lahko nekaj pomenila, če bi jo poskušali razumeti. Vsaj mislm. Ne me linčat zarad tega.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Sej jest te samo sprašujem, kaj če te zmanjka v beli sobi in se prebudiš v zeleni?

What is the big deal? A mi ne bi mogel reči, da bi se pač zbudil v zeleni sobi s spominom, kako si zaspal v beli?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

Ok, ne vidm fore. Zaspiš v beli sobi, te med spanjem prenesejo v zeleno sobo. A ni logično, da se zbudiš v zeleni sobi, kaj hočeš zdej povedat?
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Thomas ::

Kaj pa če te vmes med prevozom še malo poderejo in sestavijo nazaj? Seveda tačas, ko spiš. Se po tvojem še zbudiš v zeleni sobi?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

ČE pa ima to kakšno vezo z znanostjo in tehniko??? Filozofiranje posameznika.

What's the point? Tud jest ne vidim fore.

Če te mal poderejo in sestavijo nazaj??? S predpostavko, da še vedno velja tista trditev od Thomasa - do atomčka natančno.
Kje je potem razlika? Si na istem kot si bil. Razen če menite, da pri tem izgubiš dušo.

Govoriti o paralelnem jazu je pa tudi malo ...ala Boxi. Sploh če imamo pri tem v mislih klone. Potem pridemo na scenarij tistih filmov, B produkcije. Nekako mi enak dedni zapis še ne pomeni ene in iste osebe.

Klasično razumevanje?

No ja pa mi povej kaj se zgodi, če te vmes še majčkeno razstavijo? Da vidim kako ti razmišljaš.

Thomas ::

Kot sem rahlo načel že zgoraj. Tale tema je lakmusov papir, za dve vrsti ljudi ki sta. Eni razumejo problem, drugi ga pa ne. Zdi se mi, da to sploh ni stvar inteligence!

Če se vživim v vlogo tistega v beli sobi, sem kot človek pred operacijo, ki se bo zbudil v zeleni "šok" sobi.

V mislih lahko peljem svoj jaz skozi zaspanje, skozi nezavest kjer ga začasno ni, v prebujanje in dojemanje novega zelenega okolja - in spominov na to, kako me je jemala narkoza. Ter seveda vseh prejšnjih spominov.

Neodvisno od tega, kaj delajo z mano med operacijo. Kolikokrat klinično umrem in koliko atomov mojega telesa zamenjajo.

Težava se pojavi, ko moram simulirati hkratno prebuditev tudi v modri sobi. Kako hudiča, bi to zgledalo za mojo prvoosebno perspektivo?!

No, to zgoraj večkrat piše, kako in zakaj tako, bi to (po mojem) izgledalo.


Kar je hecno je to, kako nekateri NE RAZUMEJO tega problema. Enostavno gledajo od zunaj, kakor na film. "Kateri sem jaz" - se jim zdi čisto knjigovodski problem.

Kot da prvoosebna perspektiva zanje ne obstaja! To opažam že desetletja. Eni kot da niso sentienti!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

:D

Imaš prav NE RAZUMEJO.;)


P.S.: S tem ne mislim sebe.

Thomas ::

Hm ...

Če oni v zeleni (in modri!) sobi dobi milijon dolarjev, ko se prebudi - boš dobil milijon dolarjev?

Bo zate to isto, kot da jih dobi tisti iz bele sobe, ko bi se prebudil?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Bo zate to isto, kot da jih dobi tisti iz bele sobe, ko bi se prebudil?


Hm, na čem pa temelji ta trditev?




Če oni v zeleni (in modri!) sobi dobi milijon dolarjev, ko se prebudi - boš dobil milijon dolarjev?

Popravek: BO dobil(tisti v zeleni sobi(in modri!))

Thomas ::

Tudi v primeru, če so "Belega tebe" razstavili na atome in spet sestavili nazaj v zeleni sobi?

Boš dobil milijon? Tudi ne?

WHAT?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

G3GANT1C ::

Tudi, če me med spanjem ne razstavijo, potem ko me bodo prestavili ne bom več isti. Kako bi sploh lahko bila ista potem dva osebka na različnih lokacijah, ki nista fizično niti povezana. Niti ne bi imela iste zavesti, če sploh.
Če bil bi bog, bi rekel da me ni. (Janez Menart)

Keyser Soze ::

Boš dobil milijon? Tudi ne?

Pardon, sem spregledal besedo Belega TEBE.

Ja BOM dobil.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Hehehe ... hehehe ... za Gigantica se ne matrat na Urgenci! Če se ta ne bo zbudil v isti sobi, kot bo pod narkozo zaspal - bo čist en drug! >:D


Soze ... tebi se pa to ne more zgodit, al kaj?

Tole je bolj zanimivo, kot smešno. Kako morta bit tko čudna?! Po moje ne graspata koncepta sebe al kaj? Vsaj ne tako kot ga jaz. Hm ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Aja, Soze je popravu post.

Aha ... Boš dobil?

Kaj pa če te sestavijo ŠE v modri sobi?

Boš dobil, če dobi samo "taplavi" milijon? Tazeleni pa dva? Kok boš dobil?

:\ :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Taplavi bom dobil 1 miljon.
Tazeleni bom dobil 2 miljona.
Tabeli pa ne bom dobil nič. :)

Keyser Soze ::

Jest ti pa kar z veliko povem da TI ne GRASPAŠ mene. Malo pomencaj pa bo.

Tisti TEBE, ki ga omenjam je mišljen v tvojem postu pred tem mojim.


Tudi v primeru, če so "Belega tebe" razstavili na atome in spet sestavili nazaj v zeleni sobi?

Boš dobil milijon? Tudi ne?


Tu sem spregledal tisto besedico TEBE in sem ti napisal:

Popravek. Ne, BOM dobil, ampak BO dobil. BELI v zeleni sobi.

A zdaj GRASPAŠ Thomas??:D


PA še tvoje zadnje vprašanje.

To je malo težko odgovoriti. Sem že povedal malo nazaj.

Pač prideš do "krize identitet". Dobim en in dva milijona. Ampak kako določiti kdo je pravi jaz. Ne moreš. Oba sta pravi Jaz. Ampak vseeno ne moremo reči da sta oba Janez Novak iz Betajnove 10. Eden je. Kateri? Pač žrebaj saj ni važno. Ker sta popolnoma ista. Tisti ki izpade bo pač moral biti nekdo drug. Pa magari Janez Novak(2) iz Betajnove 10a. Pretekost bo ista ampak prihodnost bo pa drugačna.

Kako se bo Janez (2) privadil na novo ime je pa sedaj druga stvar.

Thomas ::

Čaki njok, slepič so ti operirali. Pa si se zbudil v tazeleni sobi poleg milijona.

No, ne slepič. Presadil še nekej zraven. Srce, jetra ...

A - si dobil milijon?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Soze, zakaj si ravno Janez v tazeleni in ne tamodri sobi?

Oziroma - kaj sploh trdiš ti?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Da, v tem primeru bom miljon dobil tazeleni. :)

Thomas ::

Kaj pa če ti niso samo presajali, pač pa so te razstavili na atome in te sestavili nazaj v tazeleni sobo?

Boš dobil tisti milijon?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Spet bom miljon dobil tazeleni.

Thomas ::

Kaj pa če te sestavijo v modri?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Thomas,

odvisno s stališča katerega Janeza gledaš. Get it.;)

Samo kakorkoli pogledaš Janeza ne bosta mogla ostati oba, ampak bo lahko Janez ostal le eden. Kateri? Stvar dogovora. Bomo pa še Micko kopiral, pa Tomažka, pa še Katico. Pa bomo imali happy family Novak in Novak(2).

njok ::

A misliš glede miljonov? Potem bom tamodri imel dva.

Aja... pa besede "tabeli", "tamodri", "tazeleni" - sem uporabil samo za to, da sem moje entitete ločil po lokaciji, ničemer drugem.

njok ::

Soze: katera je Novak in katera Novak(2)?

Thomas ::

Cool so far!

Kaj pa če te sestavijo v zeleni IN v modri sobi hkrati?

Se že veseliš podvojenega življenja?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Soze - ti pa rajš beri najin dialog z njokom.

Da si ne boš še kej naredu! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

> Se že veseliš podvojenega življenja?

Po mojem ne. Vsaj dokler se modri z zelenim (ali obratno) ne srečata. Pa še potem ne, ker bosta ugotovila da si s tem ne pomagata kaj preveč. Razen kakega presenečenja znancem. :)

Keyser Soze ::

Je preveč simpl.

Si lahko še kej nardim. Recimo zaspim.;)

Njok, beri objavo malo višje.

:P

njok ::

Samo kakorkoli pogledaš Janeza ne bosta mogla ostati oba, ampak bo lahko Janez ostal le eden. Kateri? Stvar dogovora. Bomo pa še Micko kopiral, pa Tomažka, pa še Katico. Pa bomo imali happy family Novak in Novak(2).

A si mislil na tole? Nisem uspel razbrati katera bo Novak(2).

Thomas ::

Ja nič. Zanimivo, zanimivo. Imajo nekateri (tudi zelo inteligentni) slepo pego tulele. Očitno.

Dejmo nekoliko prefrizirat zgodbo za lažje razumevanje!


Star si 30 let leta 2005, pa greš v bolnico kjer ti dajo narkozo, pod katero te totalno razstavijo in popravijo. Nekaj takega kot petletni servis pri potniških avionih. Ves tvoj načrt gre pa tudi na DVD.

Ko se prebudiš si kot nov, spomniš se vsega za nazaj ... počutiš se super in ko zapustiš bolnišnico podpišeš še pogodbo, da ko umreš, bodo iz DVDja posneli stanje in naredili (spet) tebe.

Potem srečno živiš, dokler čez nekaj let ne umreš v eksploziji plina.

Po pogodbi te spet oživijo in imaš novo življenje. Samo amnezijo imaš za zadnjih par let. Spomniš se točno do narkoze leta 2005, zdaj pa pravijo da je 2010. Imel si neko nesrečo s plinom baje, samo so te spravili k sebi.

Leta 2012 dobiš milijon dolarjev.

Si jih dobil ti, če je to pravilno uganjeni scenarij?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

A je še katera druga možnost?

njok ::

Hmmm... naj uganim. Sedaj boš vprašal: kaj pa če ti v tisti eksploziji ne umreš? :D

Thomas ::

Res je! Kaj pa če ti v tisti eksploziji ne umreš?

Kaj pa če se dohtarji "zmotijo" in te zalaufajo ponovno, ne da bi ti sploh umrl? Kaj pa potem?

A maš paralelne jaze al ne?

:\ :\ :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Imaš. Miljon pa dobi samo eden od teh.

Thomas ::

A ti ga boš dobil, če je to (slučajno) tvoja prihodnost?

Zgoraj si rekel, da ga boš dobil, če umreš v eksploziji plina - a drži?

Kaj pa če ne umreš?

:\

Ljudje, a se vam že kej svita? (Ni mišljeno podcenjevalno.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

> Zgoraj si rekel, da ga boš dobil, če umreš v eksploziji plina - a drži?

Drži.


> Kaj pa če ne umreš?

Potem ga dobim tisti jaz, kateremu bodo miljon izročili v roke. Ostali jazi, ki na podelitvi ne bomo udeleženi, miljona ne bomo videli.


Kot bi rekel: na particiji imamo nameščen OS. Potem naredimo image in ga skopiramo na drugo particijo. Oba računalnika poženemo. Na tej "drugi" particiji potem v mozilli izberemo "Get all new messages". Kateri OS bo dobil novo pošto?

Thomas ::

Ostali jazi?

Kateri pa je ti?

Prej si oba vzel za svoja, ko sta živela eden za drugim. Zdej pa ne več?

:\

> kateri OS

Windows v mojem primeru. Pa če laufa na milijardi mašin - je Windows. ISTI program.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

njok ::

Še vedno imam vse jaze za svoje. Rekel sem:

> Ostali jazi, ki na podelitvi ne bomo udeleženi,



> Pa če laufa na milijardi mašin - je Windows. ISTI program.

Se strinjam. Mislil pa sem - kateri od dveh programov dobi pošto?

Thomas ::

Ni dveh programov, ki sta enaka. Samo dve instanci istega programa.

Tudi jaz.exe ima (samo ???) instance.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
««
7 / 87
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleportacija-prihodnost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16628061 (24674) energetik
»

2045: Avatar project (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16027589 (24859) guest #44
»

subjektivna izkusnja in umetna inteligenca

Oddelek: Znanost in tehnologija
252500 (1957) OwcA
»

Blue Brain (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713129 (10501) BBB
»

Thomas, pomagaj mi pri širjenju "krive vere" (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
677520 (6187) Thomas

Več podobnih tem