» »

Če je v Wikipediji, potem mora držati

Če je v Wikipediji, potem mora držati

Slashdot - V Nemčiji se zgodil zanimiv primer, ki nazorno kaže, kako nevarno se je zanašati izključno na Wikipedijo pri iskanju informacij. Nemčija je 10. februarja dobila novega ministra za gospodarstvo, ki ima spričo plemiškega porekla strašno dolgo ime: Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg. Že ko so se pojavile prve govorice o imenovanju za ministra, je neki šaljivec na Wikipediji članek malo popravil, in sicer je ministru dodal še izmišljeno ime Wilhelm, tako da se je njegovo ime glasilo Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Wilhelm Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg.

Nemški tisk, ki je nato poročal o možakarju, je ime prebral v Wikipediji in kmalu se je napačno ime znašlo v Spieglu, Bildu, TAZ-u, Süddeutsche Zeitungu in še kje. Medtem so napako na Wikipediji odkrili in zahtevali dokaz o resničnem imenu v kredibilnem viru, ki so ga našli nikjer drugje kot v Spieglu, ki ga prej prepisal iz taistega Wikipedijenega članka. Zgodba je sama po sebi zabavna, a daje misliti. Wikipedija je res odlično izhodišče za iskanje informacij, ki pa jih je treba preveriti v primarnih virih, da se izognemo takšnih pastem. Klik!

22 komentarjev

Bellzmet ::

Tole me spomni na tale vic:

V neki indijanski vasi grejo poleti indijanci vprašat vrača, kakšna bo letos zima. Vrač odgovori: "Huda bo, huda, ne vem, če bomo preživeli. Sekajte drva in prosite bogove, da bomo."

Indijanci so 3 mesece sekali drva, jeseni pa so spet šli po nasvet k vraču: "Bo to dovolj drv? Bomo preživeli zimo?" Vrač jim odgovori: "Še sekajte drva, vse do takrat, ko ne bo več listja na drevju!" In indijanci so spet sekali drva. Ker pa se je že čez nekaj tednov otoplilo, vrač ni bil več prepričan, da bo zima tako huda, zato je poklical meteorološko postajo. Oglasi se uslužbenka in reče: "Prosim? Tukaj meteorološki zavod!" Vrač pa: "Zanima me, kakšna bo letos zima?" "Joj, gospod, izredno huda zima bo, indijanci že 4 mesece sekajo drva!"

AndrejS ::

Še en dokaz da so novinarji bedaki...

opeter ::

Bellzmet, ahahaha. :D Tega že dolgo nisem slišal/bral. Sem čisto pozabil nanj.

Sicer pa mi je zanimivo tisti del imena, katerega je omenil bbf in sicer von und zu Guttenberg. Von und zu? Sploh drugo besedo prvič slišim/vidim/berem v imenu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hook ::

Mja, von und zu je pač malo adaptiran nemški plemiški naslov — analogno „navadnemu“ von pač in odvisno od posesti, I guess. Mene to niti ne preseneča.

Mene na imenu bolj preseneča, da imajo v tako oh in sploh urejeni s predpisi Nemčiji lahko tako dolga imena. Npr. pri nas ima osebno ime lahko max. 2 imeni in 2 priimka.

username ::

Wikipedija je res odlično izhodišče za iskanje informacij, ki pa jih je treba preveriti v primarnih virih, da se izognemo takšnih pastem.
IMO je wikipedia odlično in uporabno orodje, vendar jo je treba znati uporabljati in poznati njene omejitve, v zvezi s tem pa lahko le povsem potrdim zgoraj navedeni stavek avtorja članka, zlasti drugi del stavka.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

gzibret ::

Sem prečistil temo. Bistvo novice ni ime tistega ministra, čeprav je res malo dolgo. Bistvo tiči drugje. Zato so posti tipa: "[vstavi njegovo ime] WTF" in replike offtopic.
Vse je za neki dobr!

sid911 ::

Kljub temu, da zna bit wikipedia včasih najhitrejši način za iskanje informacij, ne sme biti edini, niti najpomembnejši vir le-teh.

Novinarji pa kot kaže postajajo vse bolj šlampasti.
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

Looney ::

Mene pa spomni na tale vic:

Kako se sklepa posel v poslovnem svetu…

Oče: Želim, da se poročiš s punco po mojem izboru!
Sin: Ne ata, sam si bom izbral žensko svojega življenja!
Oče: Ampak ona je hči Billa Gatesa!
Sin: Opa, v tem primeru... OK!

Potem gre stari k Billu Gatesu.

Oče: Poznam idealnega moža za vašo hčerko!
Bill Gates: Ampak moja hči je še premlada za poroko in mislim, da bo sama izbrala mladeniča zase!
Oče: Dobro no, samo toliko da veste, da je ta mladenič podpredsednik Svetovne banke!
Bill Gates: Opa, v tem primeru. OK!

Po tem gre oče k predsedniku Svetovne banke.

Oče: Imam enega mladega perspektivnega moškega, ki bi ga priporočal za podpredsednika.
Predsednik: Že imam dva podpredsednika in še to je en preveč kot jih potrebujem.
Oče: Ampak ta mladenič je zaročen s hčerko Billa Gatesa in kmalu bo poroka.
Predsednik: Opa, v tem primeru. OK! Jutri prične!
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

Poldi112 ::

Dobra.

Je bilo pa kakšnega pol leta nazaj podobno. Nekdo je za nek športni klub napisal par debilnih dejstev na wikipedio (nekaj v stilu da imajo stare čevlje na glavi), nek časopis je to objavil in zadeva je postala dejstvo :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pegaz ::

Trenutno na wikipediji piše, da je koeficient trenja med gumami in asfaltom v dobrih pogojih lahko 1.7 (brez vira). Je to mogoče? Lapsus wikipedije?

Tio2 ::

wikipedia = wikisource.org+wikiqute.org+wikinews.org+....bbc.co.uk

bbc.co.uk = bbcamerica.com+discovery.com+doubleclick.net+peopleandartslatino.com+flickr.com

flickr.com = yahoo.com+wikipedia.org+.....
doubleclick.net = yahoo+wikipedia+eyewonderlabs.com+pcworld.com+techtarget.com+wugnet.com

wugnet.com (pazi, tale www ni cist) = microsoft.com+winrar.com pa tako naprej:
EN BLOK, ki prepusti le dolocene vire informacij. Dobra za eno, slaba za drugo.

alexa-lol ::

lahko mu pa po domace hans recemo pa bo

Tr0n ::

To velja za vse vire (inernet in otherwise), ne samo Wikipedijo ali lokalni casopis. Tudi .edu, .gov, Vecer, Spiegel, Washington Post ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

mchaber ::

Why is it that the world never remembered the name of Johann Gambolputty de von Ausfern- schplenden- schlitter- crasscrenbon- fried- digger- dingle- dangle- dongle- dungle- burstein- von- knacker- thrasher- apple- banger- horowitz- ticolensic- grander- knotty- spelltinkle- grandlich- grumblemeyer- spelterwasser- kurstlich- himbleeisen- bahnwagen- gutenabend- bitte- ein- nürnburger- bratwustle- gerspurten- mitz- weimache- luber- hundsfut- gumberaber- shönedanker- kalbsfleisch- mittler- aucher von Hautkopft of Ulm? To do justice to this man, thought by many to be the greatest name in German Baroque music, we present a profile of Johann Gambolputty de von Ausfern- schplenden- schlitter- crasscrenbon- fried- digger- dingle- dangle- dongle- dungle- burstein- von- knacker- thrasher- apple- banger- horowitz- ticolensic- grander- knotty- spelltinkle- grandlich- grumblemeyer- spelterwasser- kurstlich- himbleeisen- bahnwagen- gutenabend- bitte- ein- nürnburger- bratwustle- gerspurten- mitz- weimache- luber- hundsfut- gumberaber- shönedanker- kalbsfleisch- mittler- aucher von Hautkopft of Ulm?:))
.

MacQ ::

Vsem črtne kode na čelo in vpisati v svetovni register in bo mir. :))

Wirko ::

Seveda ne gre vsega zaupati Wikipediji, ampak v tem primeru je kriv minister. Predlagam, da ga skrajšano kličemo kar Von und Zu, če bo še kaj novic o njem. To ime je hudo milozvočno, jaz sem si ga brez muke zapomnil za vedno.
[:4{#]

gruntfürmich ::

wiki je kr dvorezn meč.
že kot smo se prepirali o gorivnih celicah, so tam izkoristki nekaterih modelov strašansko znižani napram strokovni literaturi s tega področja.
in pa kar me še bolj moti pri wikiju, je to, da se zelo pogosto članki spreminjajo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Poldi112 ::

>Seveda ne gre vsega zaupati Wikipediji, ampak v tem primeru je kriv minister.

Česa je pa on kriv? Predolgega imena?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Pyr0Beast ::

Trenutno na wikipediji piše, da je koeficient trenja med gumami in asfaltom v dobrih pogojih lahko 1.7 (brez vira).
Je, če vlečeš plug za sabo [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mylo ::

mchaber: link da bojo fsi vedli za ke se gre :)

fabrskd ::

Trenutno na wikipediji piše, da je koeficient trenja med gumami in asfaltom v dobrih pogojih lahko 1.7 (brez vira).


Je, če vlečeš plug za sabo :D


Zelo nerad popravljam, toda, kaj ima plug veze s koeficientom trenja????
Screw you guys i'm going home!!!

Pyr0Beast ::

Pomaga da se ustaviš v kriznih razmerah [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Je bil Hitler levičar ali desničar (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7114292 (12202) jype
»

Wikipedija je stara 15 let

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
106854 (5636) vostok_1
»

Če je v Wikipediji, potem mora držati

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
227593 (5027) Pyr0Beast
»

Firefox 2.0: Intervju

Oddelek: Novice / Brskalniki
154571 (3365) MrStein
»

Klasika in klasični izvajalci (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5311582 (10714) BluPhenix

Več podobnih tem