» »

Izdelava spletne strani

Izdelava spletne strani

black ice ::

Zanima me kako narediti spletno stran tako, da bi najprej posamezne elemente ustvaril v photoshopu, potem pa enega po enega dodajal k spletni strani.
Baje se to da rešiti s pomočjo tabel...
Kako bi pa lahko naredil, da bi se gumb ob kliku "ugreznil", ob prehodu kazalca preko gumba bi se le-ta zasvetil oz. spremenil barvo itn.?

Bi lahko prosim dobil kakšen enostaven primer kode in zraven razlago oz. komentarje?

Ciklamen ::

Ena varijanta je še, da uporabljaš Dreamweaver 8 (ali zdaj baje novi 9ka zunaj). Z Dreamweaverjem je enostavno kot pasulj, ampak sam še nisem tega naredil, ker mi moje znanje to onemogoča (vem pa, da dosti sošolcev dela z tem, in vsi pravijo da je zelo preprosto)
- End of the Post ->

Sync ::

V photoshopu po končani obliki stran razreži in shrani kot web and devices, ki ti naredi za vsak razrez posebaj sliko, recimo 'logotip, meni, vsebina'. Zdaj z tabelami bi lahko tudi najbrž nekaj skup spaco, samo ti je najboljše, da se naučiš delat z css.

Na tej strani www.praktik.si maš zlo vredi vodiče glede tega kaj te zanima, tak da spravi se skupaj pa akcija. :-)

alexa-lol ::

jst mama eno predlogo in pol tiusto dopolnjujem na roke v notepadu oz. kateremu kaksnem urejevalniku :)

#000000 ::

Mal prečekeri kodo na tej strani pa ti bo hitro jasno kako se stvari streže. V fotošopu za ta namen narediš meni v taki obliki kot je na slikci.

 brez sive obrobe sevede

brez sive obrobe sevede

black ice ::

Na tej strani sem si ogledal ta video vodič in napisal identično kodo kot je v vodiču:
 index.html

index.html


 slog.css

slog.css



Vendar mi ob predogledu ne pokaže čisto nič (v nasprotju z vodičom). Najprej sem sumil da je kaj narobe z lokacijo datoteke .css, pot do nje sem poskusil napisati na več načinov, vendar noben način ni deloval tako da je nekaj drugega narobe.

mte ::

Kje pa se nahaja .css datoteka? V isti mapi kot .htm? Če je tako, potem odstrani "spletna stran\" iz linka do cssja.
Poti NE SMEJO imeti presledkov, šumnikov in čudnih znakov. Pazi še na velike začetnice (lokalno bo verjetno delalo, na strežniku pa verjetno ne). V spletu NI levih poševnic, so samo desne. Seveda morajo poti do zunanjih datotek kazati na pravo datoteko, najbolje relativno (kjer je izhodišče mapa, ki vsebuje html datoteke in tega izhodišča ne vpisuješ).
lp

black ice ::

Ja, datoteki sta v isti mapi in problem je bil "spletna stran\..."
Sedaj dela. Najlepša hvala.

bluefish ::

sem na hitro preletel in je morda finta v tem, da moraš v CSS-ju zaključiti posamezne parametre z ; oz.

#glavni {border: 2px solid blue;}

mte ::

blueFish: za zadnji parameter v bloku (tudi če je to samo en) ni potrebno podpičje. Je pa seveda to dobra praksa, kakor tudi pisanje vsakega parametra v svojo vrstico, ker tako zmanjšaš možnost napak zaradi nepreglednosti.
lp

black ice ::

Kolikšna pa je priporočena širina strani?
Kako pa je z nastavitvijo dinamične strani (se prilagaja vsakemu uporabniku posebej)... je to možno?

mte ::

Priporočena širina strani? Odvisno, za običajne spletne strani namenjene splošnemu občinstvu jaz načeloma naredim tako, da je pri normalni (srednji) velikosti pisave (ki jo uporabnik izbere v brskalniku) uporabna širina cca 950px (plus nekaj roba). In sicer namesto enote px uporabljam enoto em, ki je odvisna od velikosti pisave, izbrane v brskalniku. Seveda mora temu biti prilagojen tudi dizajn ter razrez, saj moraš zadeve malo bolj razmisliti in določiti v primerjavi s fiksnimi širinami.

Fiksne širine (enota px) mi nekako niso ok, ker ne dajo dobrih rezultatov v kombinaciji z različnimi velikostmi pisav, procentualne širine mi tudi niso ok, ker se lahko pri veliki resoluciji in velikem oknu brskalnika vsebina grozno razširi. Enote em so pa dober kompromis, če imaš natančno razdelano kaj se mora zgoditi pri večanju/manjšanju pisav in temu primerno določiš, kateri elementi na strani bojo specificirani z em, kateri pa ne.

blackbfm ::

Meni osebno je boljše da je stvar kar fiksna. To večanje/manjšanje pisave je že malo preživeto ter malenkost kičasto. No sigurno se najde kakšen primer kjer je ta stvar uporabna ampak na splošno se mi pa ne zdi. Kdor hoče večjo pisavo to itak naredi v browserju.

mte ::

blackclw: vse kar sem napisal, se je nanašalo na povečevanje/pomanjševanje v browserju. Si sploh kdaj poskusil povečevati/pomanjševati pisave v brskalniku pri fiksnih širinah? Si pri fiksni širini kdaj pogledal svojo kreacijo (ki je, upam, prilagojena za 1024x768) na večjem monitorju z visoko resolucijo? Si takrat poskusil povečati že tako majhno pisavo (v brskalniku)? Če si, potem si videl, da se je povečala samo pisava in se tako stisnila in mogoče porušila že tako ozek design, da stvar postane neuporabna.
Namreč to, da ima nekdo večji ekran in namenoma malce poveča pisavo v brskalniku ni zame nič novega.

lp

opeter ::

Hmmm... moderni brskalniki dejansko ne povečajo pisave, ampak zumirajo celotno stran, ali?
To se vidi predvsem pri bitnih slikah, ki postanejo zamegleni "blurry" zaradi zooma.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mte ::

Ne govorim o Zoomu, ampak o Text Size. Tudi v "modernih" brskalnikih je to dvoje ločeno.
lp

Baja ::

mte:

zanimivo tole z em. moram probat enkrat. a je kje kaj dodatnih info? katerim elementom solociti sirino z em, ...?

mte ::

Takole na pamet se ne spomnim, se pa temu reče "elastic design" (napram fixed za px in fluid za %), tako da boš lažje našel.
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse, kar ste si želeli vprašati o CSS, pa si niste upali. (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1297330255 (54404) htmltroubles
»

Trdovratne težave v HTML/CSS-ju (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
887882 (5860) joker16_7
»

Pomoč pri dizajnu (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
625549 (3969) Meizu
»

Resolucija spletne strani

Oddelek: Izdelava spletišč
151957 (1566) Gost
»

Deset najpogostejših napak pri oblikovanju spletnih strani

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
444401 (2668) MrStein

Več podobnih tem