» »

Zakoni , filmi, glasba in igre (avtorske pravice?)

Zakoni , filmi, glasba in igre (avtorske pravice?)

SmeskoSnezak ::

Glede na vročo debato v temi "Nov zakon o piratsvu v Sloveniji" imam par vprašanj v zvezi s to tematiko še sam in nekatera so povezana z zakoni, nekatera pa za razmišljanje. In da bom dobil jasne odgovore, raje odpiram novo temo.

Pa začnimo.

Kolikor je vsem znano, so filmi in igre "prosto" dostopne preko torrent omrežja, ip. Mene zdaj zanima naslednje.

1)Film se je že predvajal na televiziji. Sem si ga ogledal. Ker ga več ni na televiziji, je le v kakšni prodajalni (online, itd.) in si ga moram kupiti. Je legalno, če si film dolpotegnem z interneta za lastno potrebo? Saj je že bil na televiziji, a sem si ga pozabil posneti z snemalnikom. Nikjer na TV, ko se je predvajal film, pa ni pisalo, da tega ne smem narediti. (si posneti za lasnto potrebo)

2)Če mi ne smemo snemati film. Zakaj pa lahko TV postaje? Saj nimamo samo ene tv postaje, na svetu jih je ogromno. In vsaka dobi film na zalogo. Vsaka TV "reproducira" film, ko ga objavi. In vsaka mora plačati za pravice predvajanja filmov, itd. Samo za to, ker so se odločile za takšno dejavnost? V čem se oni razlikujejo od nas, saj je vendar na TV postaji "mali človek" tisti, ki se ukvarja s to dejavnostjo. Če lahko oni sklenejo neko pogodbo, zakaj je "mali človek" ne more, da sme film uporabljati kot njemu paše? Aja, ker bi radi avtorji imeli NONSTOP dobiček! (prokleti kapitalizem =)

Avtorji postavljajo pogoje. Mogoče bi mogli tole obrniti, saj avtorji hočejo to tržiti nam, kupcem. Kupec bi moral postavljati pogoje, da sploh zadevo kupi. Na ta način bi jim dopovedali, da so brez nas naredili nekaj bolj kot ne zase! Isto je z raznimi trgovci, pridelovalci, itd. Brez nas _KUPCEV_ so NIČČČČ!!

3)Če se ga ne sme dol potegniti, če se ga ne sme posneti z snemalnikom. Zakaj so potemtakem te naprave na voljo množici? Saj se ve za zlorabe, itd. (isto je z avtomobili, ki gredo preko omejitev, a so vseeno v prodaji. Pa marsikakšno primerjavo bi lahko še napisali) Vprašanje, ki sledi iz tega je:"Kje pa bi bili, če to ne bi bilo mogoče?" Tehnološkega napredka ne bi bilo, ali pač?

4)Filma/igre ni mogoče nikjer več kupiti. Na voljo je le še v digitalni obliki, saj je bil nekdo "pameten" in si je to posnel. Je legalno si dol potegniti in uporabljati za lastne namene?

5)Lastil sem si "plato" (dvd/cd) filma/igre/albuma. Si lahko presnamem v digitalno obliko? Račun je zbledel, plata se pokvarila, oboje pa sem stran vrgel zaradi neuporabnosti. Se mi lahko sodi? Saj nimajo nikakršnih dokazov za "kriminalno" dejanje.

6)Na TV nikoli ne piše, da se film/glasba ne sme reproducirati/snemati, razen v kakšnem redkem primeru... piše kje v zakonu, da si ne smem tega filma/pesmi(videospot) posneti za lastno uporabo?

Mene to bolj zanima, saj mnogo filmov ne vidiš pogosto na televiziji, tudi v prodajalni ali na internetu recimo ne obstaja,lahko zatorej za svoje lastne potrebe naredim sebi kopijo?

7)Čeprav je torrent protokol narejen tako, da si ti takoj tudi tisti, ki napred "reproducira", ti pa dejansko tega nočeš. A si za to dejansko kriminalec? Na sodišču se verjetno lahko vedno na to sklicuješ, da nisi hotel deliti naprej? Hotel si kopijo za lastne potrebe.

8)Očitno gredo v smer, da postajamo vsi kriminalci. Čeprav dejanski kriminalci, tisti, ki spravijo stvar nenadzorovano iz studia, na internet/črno prodajo ostajajo nezaprti. Zakaj so se spravili na "malega človeka" namesto, da bi lovili prave barabe? Takšen sistem je že bil v preteklosti, pa se je zlomil. Očitno se ne naučijo "zakonodajalci" ničesar iz nje. Vse se ponavlja. Le zakaj? (hint:Money makes the world go around.)

9)Kaj bi se zgodilo, če bi avtorji filmov/iger dorekli in naredili pogodbo, da bodo stvar prodajali TV postajam/kinematografom/ljudem, samo do trenutka, da se jim pokrijejo stroški? Aja, na tak način ne bi dobili "plačila" za svoje delo in ne bi mogli živeti v tej kapitalni dobi, kjer je denar sveta vladar. Še en dokaz, da je kapitalizem "the wrong way", če želimo napredovati.

Ljudje so si kapitalizem izmislili za svoje potrebe. Problem je, ker vsi nočejo živeti, da odplačujejo življenje, ampak ker hočejo dejansko živeti življenje. Nočejo pa za to delati za nekoga, biti dolžnik svetu, etc. Nadaljnja debata kar se samega kapitalizma tiče je v >tej temi,

Pa prosim, če se mi prvo odgovori na zakonska vprašanja, šele zatem pa tista mal za razmišljati, ki imajo veliko težo kar se tiče samega kapitalizma.
@ Pusti soncu v srce... @

Icematxyz ::

Nevem zakaj nova tema?

-ziga- ::

1. Ne smeš.
2. Greš v trgovino in kupiš film. Uporabljaš ga lahko kadar želiš.
3. Vsako napravo se da uporabiti za nelegalna dejanja. Butasto vprašanje.
4. To je dobro vprašanje. Verjetno pa kljub temu, da film/igra nikjer ni na voljo ne smeš piratizirati.
5. Tu upam, da bi še veljalo "nedolžen, dokler ti ni dokazana krivda".
6. Ne vem kaj v zakonu piše, ampak verjetno si opazil, da niti na vsakem semaforju ne piše, da čez rdečo ne smeš.
7. Lahko se sklicuješ, ampak to ne pomeni, da boš oproščen. To, da nisi hotel nečesa storiti te ne opere krivde.
8. Vedno je bilo tako in verjetno vedno bo.
9. Filmi/igre bi kar naenkrat postale še bolj zanič.

Ti si idealist, ki pa mu manjka par osnov ekonomije. Pa ne me narobe razumeti, strinjam se, da je to kar počnejo "zlobne" založbe bedarija in da je boj proti piratom na tak način povsem brezvezen.

SmeskoSnezak ::

Ah, čist dobro razumem ekonomijo. Samo ekonomistom je težko razložit, da smo v internetni dobi. :)
Zato so tudi tako postavljena vprašanja v začetnem postu.
@ Pusti soncu v srce... @

imagodei ::

Zakaj že nova tema?

1)Film se je že predvajal na televiziji. [snip] Je legalno, če si film dolpotegnem z interneta za lastno potrebo? [snip] Nikjer na TV, ko se je predvajal film, pa ni pisalo, da tega ne smem narediti. (si posneti za lasnto potrebo)

Ne smeš. Televizija je film kupila za enkratno predvajanje pod drugačnimi pogoji, kot ti. Licenco za enkratno predvajanje je plačala veliko dražje, kot bi ti plačal nakup DVD-ja v trgovini. Skratka, predvajanje na TV in tvoj zasebni ogled nimata nobene veze. Dolžan si plačat za film oz. za licenco za film.

2)Če mi ne smemo snemati film. Zakaj pa lahko TV postaje? [snip] In vsaka mora plačati za pravice predvajanja filmov, itd. Samo za to, ker so se odločile za takšno dejavnost? [snip] Če lahko oni sklenejo neko pogodbo, zakaj je "mali človek" ne more, da sme film uporabljati kot njemu paše?

B? TV postaje lahko naredijo kopijo filma, vendar ga brez privoljenja avtorja/založnika ne smejo predvajati. Za vsako predvajanje morajo plačati avtorju nadomestilo. Seveda tudi ti lahko kupiš od avtorja posebne pravice, ki ti bodo omogočale mnogo več, kot samo zasebni ogled v krogu družine. Moraš pa to pridobit črno na belem. Pripravi se, da boš segel zelo zelo globoko v žep. Boš čisto izenačen s televizijo. (Televiziji film plačajo reklame).

[snip] Kupec bi moral postavljati pogoje, da sploh zadevo kupi. Na ta način bi jim dopovedali, da so brez nas naredili nekaj bolj kot ne zase! [snip] Brez nas _KUPCEV_ so NIČČČČ!!

Eh, ja. Romantika in trubadurji.

3)Če se ga ne sme dol potegniti, če se ga ne sme posneti z snemalnikom. Zakaj so potemtakem te naprave na voljo množici?

Zato, da posnameš na televiziji Zmagota Batino, ki ga ne bi mogel gledat takrat, ko je na sporedu. Ali pa 24ur. No, pa morda tudi film, ampak zgolj za lastno uporabo.

Poleg tega so prišli videorekorderji ven takrat, ko je bila kvaliteta posnetega filma precej slaba. Danes, ko lahko film snemaš v hdmi kvaliteti, so založniki nekoliko bolj živčni glede tovrstne reprodukcije. Zato tudi razne DRM zaščite...

4)Filma/igre ni mogoče nikjer več kupiti. Na voljo je le še v digitalni obliki, saj je bil nekdo "pameten" in si je to posnel. Je legalno si dol potegniti in uporabljati za lastne namene?

Je. Samo moraš avtorju vseeno plačati licenco. Povsem legalno je pridobit Windows Vista od sosedovega mulca na prekopiranem DVD-ju, če le plačaš Microsoftu licenco. Če izgubiš medij za inštalacijo Viste in imaš na svojem PC-ju nalepko, lahko iz interneta, iz katerekoli torrent strani, potegneš kopijo Viste in jo naložiš s svojo številko. To je fora licence. Ne lastiš si ničel in enic, ne lastiš si izdelka. Imaš pravico za uporabo.

5)Lastil sem si "plato" (dvd/cd) filma/igre/albuma. Si lahko presnamem v digitalno obliko? Račun je zbledel, plata se pokvarila, oboje pa sem stran vrgel zaradi neuporabnosti. Se mi lahko sodi? Saj nimajo nikakršnih dokazov za "kriminalno" dejanje.

Trapasto vprašanje. Kako pa dokazuješ lastništvo nad original plato, če nimaš računa?

...
...
...
ARGH!
- Hoc est qui sumus -

Senitel ::

Ah, čist dobro razumem ekonomijo. Samo ekonomistom je težko razložit, da smo v internetni dobi. :)
Zato so tudi tako postavljena vprašanja v začetnem postu.

Ma sprijazni se in si priznaj, da ti ni nič jasno...
Samo glede točke 9 recimo. Kaj so stroški za naredit en film recimo? Plače igralcem, scenarij, scena,... Pa je treba tudi nove kamere in ostal harware in software za vsak film na novo nabavit?

Spc ::

2. Greš v trgovino in kupiš film. Uporabljaš ga lahko kadar želiš.

Kot je rekel BigWhale ga baje ne moreš kupit.
Ti sicer lahko daš denar prodajalcu in kupiš DVD ampak kupil nisi nič samo zrak in DVD, ki ga lako nato vržeš v koš za smeti.

|O

Poleg tega so prišli videorekorderji ven takrat, ko je bila kvaliteta posnetega filma precej slaba. Danes, ko lahko film snemaš v hdmi kvaliteti, so založniki nekoliko bolj živčni glede tovrstne reprodukcije. Zato tudi razne DRM zaščite...

In kvaliteta je sedaj izgovor ?
Kaj pa če sem jaz pred starimi davnimi časi snemal na MASTER HI-END SVHS tape ? pa tudi ni bilo razlike v kvaliteti?
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

SmeskoSnezak ::

Jaz dobro vem, v čem je vic in poanta tega vsega. Ekonomijo pa super obvladam, tak da ne igrat na to karto in za prazn nič tipkovnice uničevat.

Pa razjasnimo na primeru. Ti ko kupiš film, cd (pesmi), igro soglašaš, da je ne boš razpečeval in prodajal dalje. Lahko jo posodiš prijatelju, zase pa narediš kopijo. Torej sebi sem naredil kopijo, mojemu prijatelju pa posodil. Človek pa si naredi svojo kopijo, a nobenemu ne pove, ter mi vrne cd nazaj. Recimo, da jaz to naprej posojam, stvar se ponavlja. Kasneje nekoga obišče policija in človek reče, da sem mu jaz to posodil. Njemu nič ne morejo, saj ni povedal, kaj je dejansko storil. Ko mene obišče policija, me vpraša, če sem človeku posodil cd in pritrdim. Case closed (recimo).

Zdaj pa pazi. Smo v internetni dobi in se to počne nekako "ODKRITO" , torej VSEM NA OČEM. Samo to je edina težava. Da smo v internetni dobi, kjer je "posojanje" izbolšano in se ve, da je človek, ki si je stvar "sposodil" naredil SEBI kopijo. To pa gre založbam in avtorjem glasbe, filmov, iger na živce. Prej se niso sekirali, ker tega niso vedli.

Pa pustimo to. Jaz imam samo še eno in edino vprašanje. Torej če si jaz bilokaj posnamem za lastno rabo in plačam AVTORJU!!(lahko je podjetje,skupina,en sam človek) nek znesek, torej se z njim dogovorim za "nakupno pogodbo" (samo da pač kupim direkt od njega in ne preko založb in trgovin,itd.), je vse črno na belem legalno?!? Pričakujem samo odgovor z DA ali NE.

p.s.:Pa kakšnega pravnika prosim, če mi odgovori na 6. vprašanje.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::


Kot je rekel BigWhale ga baje ne moreš kupit.
Ti sicer lahko daš denar prodajalcu in kupiš DVD ampak kupil nisi nič samo zrak in DVD, ki ga lako nato vržeš v koš za smeti.


Spc, ti si eno polpismeno tele.

Kupis si pravico do omejene uporabe, ce tega ne razumes, potem prosim, nehaj sodelovati v teh temah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

SmeskoSnezak ::

Tu imate zakon o avtorskih pravicah.

Po zakonu si lahko narediš tri kopije, sem prebral.

Bom pa počakal na pravnika, da mi odgovori na vprašanja (6. bolj kot vse ostalo).
@ Pusti soncu v srce... @

Spc ::

2. Greš v trgovino in kupiš film.


Sej pravim, da filma ne moreš kupit.. kupiš samo pravico.
Tako si ti to povedal jaz samo ponavljam tvoje besede .. če sem jaz tele za tebe nevem kaj si ti kajti ti si to prvi rekel in ker se očitno spoznaš na zadevo ti verjamem.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

-ziga- ::

Fanta, ne se kregat:)
Jaz sem še vedno kupoval filme, karkoli že to potem v pravnem smislu je. Je pa res, da si bore malo pomagaš s pravico do ogleda filma, če pa filma nimaš;)

Spc ::

Jaz se ne kregam ampak debatiram.
Če pa se BigWhale že krega in žali druge ljudi pa ne morem žal nič pomagat.
In kolko nam je razložil ko greš kupit film ne kupiš filma v trgovini ampak prazen DVD + pravice za ogled filma, ki pripadajo samo tebi kot posamezniku.

Torej je potem tvoje lastništvo:
1. Prazen DVD
2. Pravica za ogled filma, ki ga lahko samo ti kot kupec pogledaš in noben drug.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Icematxyz ::

Dve temi imate, da se isti akterji noter o isti stvari kregajo in zmerjajo. Neumnost. ;)

Naredite eno bojišče in se tam dajajte. Kakšni strategi pa ste. Že zaradi logistike in "intelektualnih" resursov je z strateškega vidika ta "dvojnost" zgrešena.

Okapi ::

V tem zakonu je tudi en nadvse zanimiv člen, ki ga AFAIK še nihče ni preizkusil v praksi. Kot rečeno, si lahko narediš tri kopije (za domačo rabo - 50. člen). Ampak ker so filmski devedeji zaščiteni proti kopiranju, je v zakonu člen, ki nalaga imenitniku avtorskih pravic, da ti, če tako želiš, omogoči odstranitev te zaščite, da si lahko narediš one tri rezervne kopije, ki ti pripadajo.


166.c člen
(1) Če imetnik pravic uporablja tehnične ukrepe po tem zakonu, mora osebam, ki imajo zakonit dostop do primerka avtorskega dela ali predmeta sorodnih pravic, na njihovo zahtevo v najkrajšem možnem času s spremembo tehničnega ukrepa ali z drugimi sredstvi omogočiti uveljavitev vsebinskih omejitev pravic iz tretjega odstavka tega člena.


O.

SmeskoSnezak ::

Icematxy, Spc je prišel komentirat še v to temo, naj kar. Če bo ontopic na mojo debato. Bo že moderator uredil, da jaz ne bom bral tega "kreganja" še tukaj. Za to že imate ono temo. Jaz bi rad zvedel po drugi strani nekaj odgovorov od pravnika.
@ Pusti soncu v srce... @

SmeskoSnezak ::

Trapasto vprašanje. Kako pa dokazuješ lastništvo nad original plato, če nimaš računa?

imagodei, slabo si prebral. Nimam več ne računa, ne originala. Pa recimo da je zakonskih 3 let (al kolko je, da morš šparat račune, ip.) poteklo. Imam pa kopijo! Že zgoraj vprašal,pa še enkrat:"A mi lahko sodijo?"
@ Pusti soncu v srce... @

imagodei ::

Že v osnovi imaš težavo dokazat lastništvo, če nimaš niti originalnega računa, niti originalnega medija. Kaj se ti zdi?

Če imaš kakšno drugo dokazilo, ni problema. Sem že rekel, da lahko iz interneta povsem legalno potegneš kopijo Windows Viste in jo naložiš na svoj računalnik, če je na tvojem računalniku originalna nalepka od Microsofta.

Načeloma je pa takole: pred 10, 20 leti ti nihče ne bi težil za kaj takšnega. Zdaj se je pa piratstvo tako razpaslo, da je nevarno, da ti bodo začeli težit. Tako da priporočam, da v bodoče shranjuješ listine, ki dokazujejo, da si legalno kupil licenco.

Kako prideš do medija oz. do vsebine potem niti ni pomembno. Dokler imaš licenco, lahko UPORABLJAŠ vsebino tako, kot to določa licenca.
- Hoc est qui sumus -

-ziga- ::

@imagodei
Sicer ne moreš dokazati, da si res nekoč imel original, ampak oni pa prav tako ne morejo dokazati, da ga nisi. A ne velja še vedno, nedolžen dokler krivda ni dokazana? Drugače je pri internetnem prometu, kjer so vse tvoje aktivnosti zabeležene.

imagodei ::

ziga,

v osnovi sem napisal, da gre za trapasto vprašanje. Itak ti nihče brez utemeljenega suma ne bo trkal na vrata. Če pa imajo utemeljen sum in dobijo nalog, pri tebi pa najdejo več 10 ali celo več 100 NEoriginalnih CD-jev brez računov, je pa malo zoprno, ane.

Seveda pa mora država dokazat, da si kršil zakon. Ampak, ne pozabit, tukaj se v osnovi pogovarjamo o trapastem vprašanju.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravice do zasebnega reproduciranja ni, treba jo je kar plačati (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
20650475 (44222) [D]emon
»

a je to legalno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
538027 (6009) Alamar
»

Ponudniki interneta naj bi zaračunavali nadomestilo za spletno piratstvo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
18856667 (51465) Gregor P
»

Nemčija dobila prvega poslanca iz Piratske stranke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
11711067 (8623) jype
»

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Omrežja in internet
78461751 (32903) poweroff

Več podobnih tem