» »

Intel e8400 navitje

Intel e8400 navitje

White666 ::

Rad bi navil procesor E8400 na 3600Mhz. Po tem kar sem našel na netu to sploh ne bi smelo biti problem, niti s stock coolerjem.

Ploščo imam Gigabyte EP35C-DS3R, Adata 4Mb rama (800Mhz), Grafična 4870.

Sistem se mi nikakor ne uspe postavit. Če shranim nastavitve (screeni spodaj) se rač takoj resetira in povrne FSB nazaj na 333 ...

Edino če dam System voltage control na AUTO se zadeva postavi. Opažam, da če to ne storim , konstantno rdeče utripa pozicija "System voltage not optimized", če pogledam kje... je v DDR2/DDR3 overvoltage control vse na koncu rdeče (zadnji screen).

Sploh mi ni jasno zakaj bi moral voltažo povečat na spominu. Ratio sem pustil 1:1. Pa tud timinge sem pustil privzete.

Mi lahko gdo prosim svetuje kaj še naj spremenim. 99% ostalih na netu enostavno FSB dajo na 400 (PCI na 100) in konec.






Han ::

Hmm, le zakaj je na Slo-Techu forum z imenom Navijanje... 8-O

Najprej popravi, da bo prva grafika PEG (PCI Express Graphics) in ne navaden PCI. Tudi S.M.A.R.T. je dobro imeti vklopljen...

Če misliš, da bo plata kar tako na lepe oči delala na 400 MHz sistemskem vodilu, se zelo motiš. Za kaj takega potrebuje energijo, to pa lahko dobi le z višanjem voltaže. Tudi procesor ti pri privzeti voltaži verjetno ne bo deloval stabilno na 3,6 GHz...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

pecavar34 ::

Pozdravljen sam imam isto matično samo drug procesor. Zvečer bom več doma in ti bom lažje pomagal kake mam jaz nastavitve. toda tam ko si naštimal tajming 400 za procesor ti sigurno ne bo delalo je prevelik. jaz pridem do 359, kar pomeni 3,8ghz. procesor pa je e6850
Asus ROG G751JY

White666 ::

Za temo se opravičujem. Najprej sem zagledal "pomoč in nasveti".

Ko dam da bo prva grafika PEG (PCI Express Graphics) in ne navaden PCI se mi winsi sploh ne zaženejo. (???)

Glede na to kar sem bral na netu bi moral e8400 delat na 400Mhz brez povečanja voltaže. Je kar nekaj testov. Tukj je en tud na Gigabytki.
http://www.legionhardware.com/document....

Prej mi je b.p. delalo na Asusovi P5K, samo 400Mhz sem nastavil, pa PCI na 100 (žal sem jo moral zamenjat zarad drugih zadev).

Na tej plati mi ni jasno zakaj hoče met dodatno voltažo za RAM. Na AVTO se pa mal bojim dat voltažo. Sicer dela, sam ..?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: White666 ()

Han ::

Čudno tole glede PEG... Meni na načeloma slabši P35-DS3L dela ok. BIOS imaš naložen zadnji, ki je na voljo?

Gigabyte ima toliko modelov in revizij osnovnih plošč, da je že manjša loterija, pri katerih nastavitvah bo sistem deloval stabilno. Za EP serijo je npr. znano, da se slabše navija. Jaz bi najprej pustil na AUTO in s HWMonitorjem preveril voltaže. Le te bi potem nastavil ročno za kakšno desetinko nižje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

White666 ::

A bo zelo narobe, če prepustim nastavitve voltaže na AUTO ?

Han ::

Še glede PEG: mogoče se Windows zato ne naloži, ker imaš v biosu nastavljen Robust Graphics Booster na Turbo.

AUTO: glej moj prejšnji odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

White666 ::

Če prav razumem, če dam voltaže na AUTO, se lahko zgodi, da bo ob neobremenjenem stanju glede voltaž vse ok. Ob obremenitvi jih pa lahko nabije čez priporočljive vrednosti in ...?

Robust Graphics Booster pa mam na turbo ker mam 3dmarkVantage za 300 boljši. Zakaj pa je bolje PEG namesto PCI?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: White666 ()

Han ::

AUTO: tako nekako.

PEG: bolje je zgolj toliko, ker bios najprej "pogleda" PCIe režo za grafično kartico. Pri tebi gre najprej gledat vse PCI in šele potem skoči na PCIe. Skratka, če bi imel PEG, bi se Windows začel nalagat za kakšno stotinko sekunde prej. ;)

White666 ::

Glede voltaž, za procesor mi plata sploh ne teži za povišanje. Za RAM (?) pa hoče da nastavim več kot +0,7.
A ni to malce preveč?

Han ::

Ja, za RAM je +0,7 definitivno preveč, sploh ker načeloma nimaš navitega. Še enkrat: imaš naložen zadnji BIOS?

pecavar34 ::

mogoče se tudi zadeva ne navije zato ker imaš ti p35, ki je delana še za starejše prosecorje kot je moj, ta e8400 pa je delan že za novejše ki delajo na 0,045µm. ker ta matčna je pa še za 0,065µm v kolikor se ne motim.
Asus ROG G751JY

AnWar ::

Preden zacnes dej vse na default,reset ter zacnes z nastavitvami!
Bios posodbi najnovejsi, dobis ga na njihovi uradni strani....


Nastavitve:

ADVANCED BIOS FEATURES
- First Boot ( CD-ROM )
- Second Boot( Hard Disk )
- Third Boot ( Usb-Fdd )
- HDD S.M.A.R.T ( Enabled )
- Ful Screen logo show ( Disabled )
-----------------------------
MB INTILEGENT TWEAKER ( M.I.T )

- Robust graphics booster ( Auto )
- Cpu clock ratio ( 9X )
- Cpu host clock control ( Enabled )
- Cpu host frequency (mhz) ( Laho zacnes z 400....potem pa naprej dodajas, da vidis do kje je stabilen )
- Pci express frequency (mhz) (100) // jst mam 115 lahko kasneje sprobavas
- C.I.A.2 ( Disabled )
- Performance enhanche ( Standard )
- System memory multiplier (spd) (2.00)
-------------------------------------------
- Dram timing selectable (spd) ( Manual )

Tukaj pa dej od zgorej navzdol zaporedje
5
5
5
15
---------------------------------
System voltage control ( Manual )
- DDr2 overvoltage control ( +o.15 )
- Pci-e overvoltage control ( +0.10 )
- Fsb overvoltage control ( +0.15 )
- MCH overvoltage control ( +0.100 )
- Loadline calibration ( Enable )
- Cpu voltage control ( 1.450V ) // Bos videl do kje je stabilen procesor,ce bo stabilen na 4.0Ghz postopma manjsas napetost ter testiras stabilnost z orthosom,superPI,prime95.....

Ta zadnje nastavitve (vsaj pri meni niso bile aktivne pri 3600Mhz)razen Loadline calibration ( Enable ),Cpu voltage control ( 1.450V ), naprej od 3800 pa sem ze mogu nastavljat.

LP
[Asus ROG Strix SCAR III]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AnWar ()

White666 ::

Han : Za bios ne vem ali imam najnovejšega. Se tud malce bojim update dat, sem mel v preteklosti (že nekaj časa) zelo slabe izušnje.

The_hammer ::

Za bios dandanes sploh ni problem, zih obsaja kak WINutility oz. program ki ti avtomatsko updejta bios, edino kar moreš ti poskrbet je, da downloadas pravi bios, vse ostalo prepusti programu ;)
Samo pazi, ta program more bit od tvojga proizvajalca plate.
Intel E6420@2950, 7900 gto, 2gb,seagate baracuda 160,Keyboard G11,
Mouse mx518,Mouse surface Razer eXactMat, Speed link Medusa 5.1,
Enermax liberty 500W

White666 ::

Eno vprašanje okol RAMa še. Opazil sem, da imam v biosu nastavljene timinge 5 5 5 18.

Na samem RAMU pa mi piše 4 4 4 12. Ali moram spremenit nastavitve v biosu, al je to o.k.?

Imam tele RAME: http://www.cpu3d.com/review/5188-1/adat...

Aja pa vsem hvala za pomoč.

Han ::

Ne ga srat z raznimi Windows BIOS posodobitvami! Q-Flash je pravi odgovor. BIOS posnameš na USB ključek, greš v BIOS, izbereš Q-Flash (F8) in poflešaš BIOS... Se splača "reskirat", ker novejši biosi ponavadi odpravijo kar nekaj težav tudi v zvezi z navijanjem, še posebno pa s spominom.

Z latencami 4-4-4-12 RAM dejansko malo naviješ, a še v mejah proizvajalčeve garancije. Moraš pa v tem primeru zvišat voltažo za 0,1 - 0,3 V. Meni Corsair XMS2 6400C4 deluje stabilno na 2,0 V.

delfinus ::

Pozor.... Anwarjev post je sicer koristen ampak pozor pri voltazi CPUja. Ze E8400 je 1,45V obcutno prevec. Delovna VID voltage za Intel E8400 je med 0.85V – 1.3625V. Anwarjeva predlagana CPU voltaza se nanasa na sterejse 6XXX serijo.

White666 ::

Karkol naredi (od zgoraj navedenega) mi še zmeraj bios teži za DDR Voltage.

Za bios update sem pa res malce v skrbeh.

Han ::

Glede posodobitve biosa paničariš brez razloga, saj ima ta plata "Dual BIOS". Če bo šlo med flešanjem slučajno kaj narobe, se bo aktiviral BIOS iz "backup čipa"...

White666 ::

V tem primeru a lahko prosim za bolj točna navodila kaj naj naredim.

Glede na to kaj sem našel na škatli plošče mislim da je to :
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth...

A je kakšna varianta, da preverim kateri bios imam sedaj?

Če prav razumem, snamem verzijo F3 (f4a je beta). To je exe datoteka. Kaj pa potem z njo?

V naprej hvala.

AnWar ::

delfincek:

Jst sem dal maximalno voltazo za e8400,kar sm napisal da naj znizuje do stabilnosti....


//
( "Jst imam voltazo za CPU 1.593V Kar je stabilem pri 4100Mhz,pozresen procesor,kaj cmo, sej pravim da je odvisno od serij procesorjev.")

Pa bios update je nujen za navijanje,s tem primores stabilnost ter vecja navitja,ter uspodobitve CPUI-D,napetosti...itd...
[Asus ROG Strix SCAR III]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AnWar ()

AnWar ::

Bios preveris tako da ko vzges racunalnik ter na zacetku ti izpise v desnem koti zgorej, da pa to vidis mores pa izklopit v biosu - Ful Screen logo show ( Disabled ),drgac ti sliko kaze od gigabyte na zacetku.

Ko bos upadet-al gres postopoma...zacnes z manjso stevilo do najvecje...

Dl bios gor nalozis na usb kljuc ter zazenes q-flash ter das Hard disk drive ter update...to je to.

Pazi korake:

-reset biosa
-posotopoma nalagas bios po serijah od starejse do najnovesje.
[Asus ROG Strix SCAR III]

Han ::

Kateri BIOS imaš, ti piše na začetku, predno se začne nalagat sistem - v biosu izklopi Full Screen LOGO Show... Ali pa poglej v CPU-Z programu pod zavihkom Mainboard.

EXE, v katerem je BIOS, enostavno poženeš, da se razpakira (gre za WinRAR arhiv). Potem skopiraš ep3cds3r.f4a (F4a beta BIOS je čisto v redu) na prazen USB ključek, zapustiš Windows in greš v BIOS, kjer zaženeš Q-Flash...

@AnWar: ne vidim razloga, zakaj bi moral flešat npr. obstoječi F2 bios najprej z F3 in šele potem z F4...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

delfinus ::

Anwar kaj imas to pod vodo, da mas na E8400 1,5V? Ker to se mi pa zdi namrec ogromno. Sam imam E8500 in je default voltaza 1.225V. Za 3800MHz pa mi je dost ze 1.25V. Lahko bi se manj verjetno. Samo naj bo tako kot je, ker je stabilno v Prime95. Sicer pa je v Biosu vedno treba mal vec nastavt, ker potem plata mal Vdropa in ob obremenitvi se mal Vdroopa. Tko da v biosu je dejansko 1.28 v realnosti pa 1.25V.
lp, D.

AnWar ::

Ne nimam pod vodo hladi ga zalman9700psu odprto kisto mam,imam v idle mam 41C,max obrementitev pa 72C (orthos,prime95), sm v igrah pride do max 65C.
[Asus ROG Strix SCAR III]

White666 ::

Hvala za nasvete.

Glede Bios updata: Imam verzijo F2. A zdaj bi moral najprej F3 dat, potem pa F4(beta) ?

Han ::

Ti kar F4a zakuri. Pomembno je le, da po tem, ko je nov bios naložen, v samem biosu najprej aktiviraš privzete nastavitve - Load Optimal Defaults - in šele potem začneš spreminjat ostale zadeve...

AnWar ::

NE! Han ni to dobr!

Postopoma!

A zdaj bi moral najprej F3 dat, potem pa F4(beta) ?

Tako naredi.
[Asus ROG Strix SCAR III]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AnWar ()

OChack ::

Za temo se opravičujem. Najprej sem zagledal "pomoč in nasveti".

Ko dam da bo prva grafika PEG (PCI Express Graphics) in ne navaden PCI se mi winsi sploh ne zaženejo. (???)

Glede na to kar sem bral na netu bi moral e8400 delat na 400Mhz brez povečanja voltaže. Je kar nekaj testov. Tukj je en tud na Gigabytki.
http://www.legionhardware.com/document....

Prej mi je b.p. delalo na Asusovi P5K, samo 400Mhz sem nastavil, pa PCI na 100 (žal sem jo moral zamenjat zarad drugih zadev).

Na tej plati mi ni jasno zakaj hoče met dodatno voltažo za RAM. Na AVTO se pa mal bojim dat voltažo. Sicer dela, sam ..?


svetujemt ti da VGA kabl iz onbord grafične preklopš na radona, boš mogoče kj več vidu ob ponovnem zagonu ;)
rame ne dajet na 1:1 če mislš frekvenco višat, naštimej ih na 667MHz
Int€l inside, IDIOT Outside

Han ::

@OChack: Mislim, da ne veš o čem govoriš. Krneki...

AnWar: zakaj flešat postopoma? Če Gigabyte tega izrecno ne omenja, ni nobenega razloga za to. Q-Flash tako ali tako flash najprej pobriše in v prazen spomin naloži nov bios...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

AnWar ::

Han:

Jst ko sm update-al bios je meni pisalo da postopoma nadgrajujem F2,f3,f4....itd. Samo zdej so ocitno spremenili stran.

// In izrecno je to pisalo.

Zanimivo:)
[Asus ROG Strix SCAR III]

AapocalypseE ::

White666, do kolko si kaj max. navil E8400? Sam sem študiral, da bi nabavo ta procesor, ampak nevem, če je sposobna moja plata komot 445 fsbja, ker če ni, mi je škoda procesorja.

M-XXXX ::

p35 bi moral it 445...

_GiZmO_ ::

p35 bi moral it 445...

Točno tako!Moja gre 575!
HP DV7-2130eg

AapocalypseE ::

Ja naj bi, ampak nebi rad tvegal. Zato me zanima na kolko je max. navil White666, ker ma podobno plato, ko jaz.

Urc ::

Zakaj sam ne probaš ? Preden nabaviš drugi proc ? :\

AapocalypseE ::

Zato, ker me že 400x8 zabava in ni stabilno s trenutnim procesorjem. :\

Zgodovina sprememb…

tilinho20 ::

Saj samo FSB probaj se pravi multi daš na 6 pa probej kam gre potem fsb. Samo najbrž boš težko dosegu 445 fsb s tem procom.

Urc ::

Aja wall te je*e... Se opravičujem. Drugače pa te plate gredo tudi do 500 fsb. Tudi če imaš slab primerek boš dosegel fsb ki ga želiš. Jaz se na tvojem mestu ne bi sekiral .

M-XXXX ::

Jaz bi na tvojem mestu kar tvegal- 100% je kriv procesor!

AapocalypseE ::

M-XXXX, kak to da si menjal Q6600 @4GHz za E8600? Na kolko boš kaj navil procesor?

M-XXXX ::

Saj imam E8600 že kar dolgo... Trenutno ga imam 4.5 stable, zasuper pi gre 5050 pod vodo, zdaj pa čakam da SS nazaj dobim:D

AapocalypseE ::

Zakaj pa si menjal Quada za Duota? Je bolj hiter?

M-XXXX...

M-XXXX...?

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neuspelo navijanje Intel core 2 quad 9550 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
7111056 (9506) Domobrancek
»

e8400 ne gre nad 3.6ghz

Oddelek: Navijanje
252997 (2368) nUUb
»

Navijanje E8400 E0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
706216 (4042) tinlad3n
»

>>E8x00 serija a.k.a Wolfdale<< (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Navijanje
48940706 (22248) Dr_M
»

E2160, Ga-X38-DS4 problem

Oddelek: Navijanje
121211 (910) mchaber

Več podobnih tem