» »

IBM z vodno hlajenimi superračunalniki

IBM z vodno hlajenimi superračunalniki

shema hlajenja

vir: Daily Tech
Daily Tech - Čeprav ne gre za blazno noviteto (vodno hlajeni so bili že superračunalniki Cray), je to vseeno pomembna sprememba v tem delu računalniškega sveta. Problem je namreč v hlajenju strežniških prostorov, saj klimatske naprave prispevajo levji delež k računu za elektriko.

Novi Power 575 superačunalnik, poimenovan tudi Hydro-Cluster, poleg precej manjšega računa za elektriko (na račun klima naprav, saj bo potrebnih kar 80% manj hladilnih zmogljivosti, s tem pa se bo potrebna energija za hlajenje sistema zmanjšala za 40%) prinaša tudi višje zmogljivosti. En rack s 14 2U pladnji namreč vsebuje kar 448 Power6 pri 4,7 GHz tiktakajočih procesorjev, 32 na pladenj, družbo pa jim dela 3,5 terabajtov pomnilnika (seveda na enem pladnju). S 600 Gflopsi na pladenj pa je nov superračunalnik, osnovan okrog Power6 procesorjev, tudi trikrat bolj učinkovit (gledano na zmogljivosti na kilovat) od starejših, zračno hlajenih superračunalnikov, zgrajenih s Power5 procesorji.

Za vodno hlajenje so se pri IBMu odločili zaradi precej - do 4000-krat - višje učinkovitosti v primerjavi z zračnim, uporabili pa bodo bakrene ploščice z majhnimi luknjicami - grafičen prikaz le-teh je na voljo na YouTubu. Poleg zmanjšanih potreb po hlajenju pa IBMovi inženirji načrtujejo še, da bi z ogreto vodo lahko ogrevali stanovanja oz. omogočali tople tuše.

Izvorno novico si lahko ogledate na Daily Tech.

12 komentarjev

Izi ::

IBMovi inženirji načrtujejo še, da bi z ogreto vodo lahko ogrevali stanovanja oz. omogočali tople tuše.


Zanimivo bi bilo videti načrt tega toplovoda med računalniki in po hiši.
Se pravi čim bolj pogosto se bodo stanovalci tuširali, bolj hladni bodo računalniki :D

Relanium ::

Ja koristno ane, da se še stranski proizvod uporabi pa še dodatno privarčuje :)

Vlady ::

Zdej bomo imeli kar superračunalnik namesto kurilnice :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

dexterboy ::

Dobrodošlo zame, ker imam pognan BOINC projekt...
Ob vodnem hlajenju bom pozimi ogreval stanovanje, poleti pa pekel palačinke ali pa obračal grill :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

driver_x ::

Jaz že par let z računalnikom ogrevam sanitarno vodo. Potrebna je le toplotna črpalka v serverski sobi. Taka, da je kombinirana z bojlerjem, pride cenovno v rangu enega malo boljšega računalnika. Problem bi bil edino, če bi imel računalnike odvisne od klimatske naprave, saj se TČ ustavi, ko temperatura vode v bojlerju naraste na tistih 50 - 60 stopinj. Takrat bi pač moral preklopiti na klimatsko napravo ali pa spuščati toplo vodo v odtok. Ampak pri sedanji konfiguraciji temperatura sobe ne naraste tako hitro.

zee ::

kako pa to izvedes? koliko racunalnikov imas?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Aggressor ::

To bi tudi mene zelo zanimalo.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

zee ::

mi jih imamo namrec v racunalnici nekaj 100...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

driver_x ::

V shrambi imam en strežnik (trenutno imam vse na enem, včasih sem imel tri ločene) in vso pripadajočo šaro: usmerjevalnik, stikalo, modem, UPS, ... kar ima za stranski produkt tudi ogrevanje shrambe. Da pa se mi krompir ne pokvari prehitro, imam zraven še toplotno črpalko, ki odvečno toploto iz zraka prečrpa v vodo. Zaradi hrupa za učilnice taka zadeva ni primerna (vsaj moja, mogoče so novejši modeli tišji), v shrambi pa je čisto OK. Shramba drugače ni ogrevana, računalnik pa zagotavlja zadosti toplote, da je TČ edini vir ogrevanja vode čez celo leto. Mogoče še tole: ko sem pred leti TČ montiral, sem se prijavil za subvencijo in država je krila skoraj polovico stroškov.

zee ::

huh...
pri nas so racunalniki lepo pridni in so sami v prostoru, tako da kot zdaj ugotavljam, bi mi lahko odprli toplice (mini-Atlantis) na oddelku, toliko je namrec "odpadne" toplote (~ 10-15 kW) v tem prostoru, v katerem ni ljudi. 8-)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

nietka ::

Vodno hlajen je bil pravzaprav ze UNIVAC I :D Tezko sicer primerjamo z danasnjimi zadevami, ampak vseeno. Cray pa seveda. :)

hlajenje cyber 860


Vir slike: Kiberpipa IN NE Slo-tech!

Več slik iz cray-cyber.org v Muenchnu. Priporočam ogled. :)
Great warrior? Wars not make one great.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Vlady ::

Ma res, kmal bomo za popravilo računalnika klical vodoinštalaterja, ker bo treba popravit hlajenje :) Nor ni kej.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko stane eno pranje v pralnemu stroju?

Oddelek: Loža
376279 (4898) Tilen
»

Prvi 45 nm AMD čipi že na policah

Oddelek: Novice / Procesorji
384485 (2696) tiborrr
»

IBM splovil najhitrejši procesor na svetu

Oddelek: Novice / Procesorji
235026 (3636) BigWhale
»

Nov najhitrejši superračunalnik v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18540129 (33458) Thomas
»

Zamude in novosti pri AMD-ju

Oddelek: Novice / Procesorji
214095 (2986) Azrael

Več podobnih tem