Ars Technica - Iz AMD-ja so sporočili, da bosta njihova štirijedrna procesorja Phenom 9700 2.4 GHz in Phenom 9900 2.6 Ghz izdana šele v drugi četrtini tega leta. Do takrat pa bi moral izdati tudi 2.8 Ghz in 3.0 Ghz verzijo Phenom procesorja, vendar je njihov uspeh vprašljiv. Nameravajo pa izdati Phenom 9100E v prvi četrtini tega leta, ki bo varčnejši in bo imel največjo porabo le nekje okoli 65 W, glede na 95 W porabe Phenoma 9500, frekvenco pa 1.8 Ghz. Zaradi zamud s Phenom procesorji pa nameravajo izdati trijedrne procesorje "Toliman" že v prvi četrtini tega leta.
Mene pa zanima, kje so zdej vse te high frekvence od intla in amdja. AMD ma že skos težave s frekvencam, medtem ko je pa Intl obljubljan že pri P4 z neko netburst tehnologijo 10Ghz frekvence, pa so komej mal čez 3Ghz prlezl.
Trojedrnika že sam zarad tega ker tri ni potenca števila dva, nebi kupil.
Zna biti, da so to defektni 4-jedrni čipi, dokler se proces proizvodnje še ni izpilil. Pa itak je število procesorjev (za razliko stvari, kjer so v igri prenos podatkov in naslavljanje) lahko poljubno brez vpliva na karkoli. Recimo najbolj znan 3-jedrni procesor je IBM Xenon v XBOX360.
Po mojem se je Intel naučil lekcije o temnih plateh visokih frekvenc z Netburst (P4).
Ravno Netburst je pokazal, da visoke frekvence enostavno zahtevajo prehude kompromise na račun splošne učinkovitosti procesorja. Zelo dobre poljudnoznanstvene na to temo je včasih pisal Jon Stokes (aka Hannibal) na arstechnica.com.
Mislim, da je razvoj zadnjih 3 let čisto lepo dokazal, da frekvenca ni tako pomembna. Frekvence so ostale približno na istem nivoju in kljub temu imamo veliko bolj zmogljive procesorje...
sej nimaš aplikacij, pisanh za tri ali štiri jedra, je multi, al pa ni (vprašanje, kolk je to v praksi izpeljano). To AMDju priznava tut Intel. Tko da je obstoj 3 jedrnih procesorjev seveda smiseln. SW manja!
Mislim da je razvoj dokazal da prek 4ghz nekak z trenutno tehnologijo ni mogoč priti(z navadnim industrijskim hlajenjem). Potem pa lahko tudi sklepam da z modernejšo ne bo čisto nič drugače. Prišli smo do meje kjer je vedno znova potrebno iskati rešitev v paraleli.
Pa kakor se spomnim novic izpred pol leta, je bilo omenjeno da trijederni procesorji ne bodo padli 4 jederniki. Je pa zelo verjetno da bodo padli trijederniki prodani kot dvo ali eno jederniki.
Tole s frekvencami je itak bolj tako, že od 70' al 80' let je un stric, ne vem več kako mu je ime, zapisal zakonitost kako število tranzistorjev v čipu raste, kar je še vedno aktualno merilo napredka. Če gledam nove intelove proti recimo zdajšnji generaciji jih imajo skoraj še enkrat toliko. Frekvence so se v nekem obdobju relativno hitro višale, ena smer izboljšav pač.
globoko grlo, a je tvoj avto ves poln plastičnih spojlerov, nalepk in lučk ???
Se je avto kaj razvijal v zadnjih 100 letih? V mojih očeh ne... namreč še vedno se kotalimo na tleh. Prav tako uporaba računalnika. Odkar so dodali miško pri Jabolku, se ni kaj dosti spremenilo pri upravljanju le te. In tega je že 20 oz. več let. Edini hvalavredni projekt, ki se je množično razširil je Nintendov Wii.
Sicer pa jaz osebno čakam na trijedrnike, sploh, če bodo imeli majhno porabo, bodo zelo zanimivi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Ja tri jedrni procesorji so zanimivi. AMD je res v škripcih zadnji 2 leti... močno upam in verjamem, da se mu bo uspelo obdržati... pa tudi če za rep Intelu
Kot so pa že drugi povedali.. frekvenca ne pomeni današnji dan toliko kot pred 3 ali 4 leti. Važna je arhitektura, s katero procesor dobi svojo "moč".Seveda ne smemo pozabiti na porabo, ki se je glede na zmogljivost današnjih procesorjev občutno zmanjšala glede na starejše arhitekture.
recimo moj Opty 165 @ 2961MHz ima porabo kar 273W. 273W je več kot porabi C2D E6700@5512MHz, ki porabi 270W. Razlike v porabi skoraj ni, o razliki v zmogljivost pa raje ne bom govoril
Ja sej bodo izdal procesor, ki oblublajo frekvenco da bo 20gHz max pa 50 gHz nekmed tem rekvencam bodo izdali, samo ne intel ali amd. Sony sodeluje na tem projektu pa še nekaj firm samo sem pozabil ime. Aja pa preden kdo reče da je nemogoče naj povem da te frekvence se bodo dosegala z 3 dimenzionalnim tranzistorji.
Pri AMD imajo še zelo nedodelan proces izdelave Phenoma., zato zamude hitrejših izvedenk, ki bi vsaj približno dohajale Intel. Imajo pa zato posledično obilo procesorjev, ki: - imajo težave z doseganjem visokih frekvenc, in - kup defektnih, kjer je eno jedro pokvarjeno ali ne zmore niti najnižjih deklariranih frekvenc.
Kaže, da vsaj defektna jedra lahko izklapljajo in potem imajo možnost prodaje vsaj nekaterih defektnih.
Torej Phenomi še vsaj pol leta ne bodo OC prijazni.
Modanje trijedrnikov v quad, tudi če bo kdo pogruntal kak trik, kot nekdaj predelava Duron CPU v Athlon CPU, najverjetneje neuspešno.
opeter [----------] sicer si pa se vedno lahko kupis kaksno cessno ali kaksen poceni helikopter, ce hoces biti poseben. alpa se pojdi vozit v fordu T (pa ti bom jaz pokazal, koliko so se razvili avti - no, sebi bom pokazal, tebi ne vec )
Da dalo se je, samo ne vse, moral je biti pravi model Durona.
Razlika temi Duroni in Athloni je bila v L2 cache. Duron ga je imel del izklopljenega.in je obstajal način kako ga vklopiti nazaj. Nekateri so tako prišli do zelo sposobnega procesorja za malo denarja, nekaterim ni delalo, nekateri so bilo dovolj umetniški in CPU uničili.