» »

Rastline občutljive na radiacijo

Rastline občutljive na radiacijo

Saladin ::

SPet random misel v glavi:

Saj vete, da so Slovenci (razen tistih iz Krškega) zelo bojazljivi glede jerdskih reaktorjev in seveda radiacije.

Zanima me, če bi se dalo neposredni bližini elektrarn, (kjer to lahko vsak vidi) posaditi rastline, ki vidno reagirajo tudi na nizke prisotnosti radiacije.

Ljudje ne verjamejo zagotovilom vlade, pa tudi geigerjev števec nima vsak doma. Tako pa bi lahko jasno in brez besed pokazal, da je vse OK.

Morda butasta ideja, ampak ideja pač.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Hehe ... boljš da posadiš na Pohorju, boš zaradi radiacije iz granita več zvedel o teh vplivih, kot če boš sejal v Krškem, za plotom elektrarne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Reaper ::

je tako, ker je doza v okolju nuklearke v krškem tako majhna, da je glede na naravno radiacijo, ki jo prejmeš iz okolja in hrane ter pijače, zanemarljivo majhna

v krškem pa se sevanja ne bojimo zato, ker smo zaradi objekta ki je v naši bližini dobro poučeni kako stvari potekajo in kaj je worst case scenario (stalitev sredice), Černobil v krškem ni mogoč zaradi varnostnih sistemov in same konstrukcije elektrarne (zadrževalni hram)

Saladin ::

Saj mi je nivo varnosti jasen, ker sem tudi sam iz okolice Krškega.

Študiral pa sem na kaj takega, ker bližnji nasadi jabolk res ne vzbujajo zaupanja (saj jih jem, ampak propagandno orodje niso).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Pyr0Beast ::

Tisti nasadi jabolk so že sami po sebi dovolj bogi, ima pa tota papirnica tam večje zasluge kot krško in velenje skupaj ...

Je bilo pa zanimivo na 'informativnem dnevu' v krškem ... model (kao nek Hi-tech izobražen uzlužbenec nek-a) začne razglabljat o radiaciji, gama, beta, bla bla .. pa ga vprašam za nevtronsko sevanje iz reaktorja ... ostal je tiho ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pietro ::

Čista resnica. Vam rečem. Prijatelj mojega mentorja na IJS prodaja "kamne z živo energijo". Ne sprašujte. Morda, si je zamislil, bi teh skal prodal več, če bi kot reklamo uporabljal na inštitutu izveden preizkus delovanja. Mentor je na to pristal. Kamen je položil v petrijevko, okoli pa nacepil bakterije. Ker je kamen vir energije, bi pričakovali divjo rast samih bakterij. Seveda je mentor opravil tudi kontrolni poskus - ploščo bakterij brez kamna.
Žal sta bili naslednji dan plošči enako preraščeni z bakterijskimi kolonijami. Ter nekaj glivami. Verjetno je plošče čez noč hranil preblizu skupaj, kar je omogočilo "preskok" energije tudi na bakterije s kontrolne plošče.

Mogoče pa ta zgodba tukaj ni najbolj primerna ...

MadMax ::

Večina teh "energijskih" zadev se dogaja samo v glavi.

Žal se ne spomnem kje sem zasledil podatek o tem, kako za časa življenja prejmemo nekajkrat več kozmičnega žarčenja in naravne radiacije kakor primerljive svinjarije ob rentgeniziranju na vsakih 7 let.
Pa velja rentgen za eno večjih svinjarij v življenju človečuljkov.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Pyr0Beast ::

Gama žarki so 'miroljubni' napram beta ali alfa delcem ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gzibret ::

Alfa in beta sevanje ne prodre globoko. Ustavi ga že koža.

Problem nastane, če nek element, ki seva takšno sevanje zaužijemo in potem seva od znotraj. V tem primeru pa alfa in beta nista več tako miroljubne narave.

Back on topic...

Nisem še slišal za takšne rastline. Vseeno pa je po mojem doza sevanja iz nuklearke dosti prenizka, da bi jih še najbolj občutljive rastline zaznale (v primerjavi z naravnim backgroundom). Je pa zanimiva ideja. BTW - kakovost vode v vodovodu marsikje kontrolirajo s pomočjo ribic, ki rabijo izredno čisto vodo.
Vse je za neki dobr!

kixs ::

v krškem pa se sevanja ne bojimo zato, ker smo zaradi objekta ki je v naši bližini dobro poučeni kako stvari potekajo in kaj je worst case scenario (stalitev sredice), Černobil v krškem ni mogoč zaradi varnostnih sistemov in same konstrukcije elektrarne (zadrževalni hram)


A smo res pouceni?

Ne bojimo se predvsem zato, ker ta rec stoji tam odkar se spomnem... ostali pa so se tudi navadili. Kar pa se ne pomeni, da bi si clovek zelel to rec za "soseda".

Tisti, ki so dovolj stari, vedo kako se je ta rec gradila... veliko materijala je slo za razne vikendice, hise, itd. Sicer se to res ne pozna dosti, a vseeno da nek obcutek kako so rec gradili.

Zanimivo je tudi, da je bilo takrat, ko so zaceli idejo predstavljati javnosti (KK in okolica)... je bilo dosti ljudi za, ker bi imeli razne bonitete - cenejsa elektrika in podobno... Razen tega, da obcina dobi nekaj denarja, se pri ostalih prebivalcih prav nic ne pozna. Obljube so ze zdavnaj pozabljene.

Tistih jabolk pa js vseeno ne bi jedel in upam, da jih tudi ne jem... (ne samo zaradi NEK, ampak tudi zaradi bivse celuloze).

lp

Tear_DR0P ::

tolko kot se po kleteh zadržujem mi krško ne zgleda nč kej nevarno
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Reaper ::

ja smo poučeni,vsaj jaz smatram da sem podučen. tudi jaz odkar pominm gledam nuklearko in sem na nek način ponosen da živim tukaj. nima vsako mesto jedrske elektrarne, lahko vsaj kakemu pametnjakoviču rečem "WE GO BUM, YOU GO BUM" >:D

brat dela v NEK, oče dela v firmi ki dela za NEK. stvar je dobro grajena, tudi glede na to da so iz materijala ki je bil namenjen za izgradnjo delali vikendice. tudi sama zasnova elektrarne je proti ruskim tipom elektrarn varna in tudi na splošno. najmanjša napaka na enem izmed skoraj nepomembnih ventilov povzroči da se elektrarna ustavi, kar je po mojem mnenju pozitivna stvar. jedrske elektrarne so glede na onesnaženej okolja skoraj neoporečne,dokler jih ne raztepe seveda. edina slabost NEK-a je da za tiste 2-3°C segreje Savo, drugih izpustov v okolje praktično ni. po mojem mnenju je bila celuloza 1000× večja onesnaževalka okolja napram NEK-u. ne vem, jaz osebno se ne bojim elektrarne, v primeru da sem doma ko jo raznese pa tak ne bom vedu da se je kej zgodil,bom upepeljen še preden se bom zavedu :D

je pa res, tako kot je Tear_DROP napisal, se lahko veliko bolj bojimo radona, ki se zadržuje pri tleh oz. v kletnih prostorih kot pa jedrske elektrarne oziroma nesreče ki bi se zgodila v le tej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Reaper ()

WarpedGone ::

Reaper:

Mate toplovod priključen na JE al mate še toplarno?
Zbogom in hvala za vse ribe

Luka Percic ::

primeru da sem doma ko jo raznese pa tak ne bom vedu da se je kej zgodil,bom upepeljen še preden se bom zavedu


V tem primeru samo vode ter hrane ne pit. Boj se tudi dežja, če tega ni(da bi spral delce z zraka), pa dihanja v neposredni bližini.

Na kratko; če poči (bomba recimo) vzemi palerino, ter čimprej nekaj kilometrov stran (odvisno od moči eksplozije ter vremena- veter).

Pa ti nebo čisto nič.
Scvret te pa nemore, paziti je treba le da jedrsko gorivo ne pride v tvoje telo.

Ni niti morebitna eksplozija (teroristični/vojaški napad) konec sveta.

Ob pravilnem ukrepanju se da celo eksplozijo jedrske bombe brez posledic preživet (če vas ne scvre direktni udar seveda).

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Ali pa nevtronski udar :D

Sicer bi se pa kej takega komot dalo prežvet, sam kaj ko nebi mel od česa žvet pol pa voda iz pipe vsaj še kar nekaj časa nebi smela bit kontaminirana.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jozek ::

Na naši nadmorki višini (700m) so imele jelke (hoje) zadnje dekade probleme sedaj ne več. Nikakvi prirasti, sušenje in občutljivost na razne bolezni. Oče trdi da je to sovpada z množicami podzemnih jedrskih poizkusov (še bolj kot Črnobilom). Mogoče. Mogoče?
Za preverit
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

zee ::

pri tem zadnjem je po mojem vecjo vlogo odigral slab zrak kot pa podzemni jedrski poskusi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gzibret ::

Se jaz tudi strinjam z zee-jem. Včasih so izpustili veliko več SO2, kot danes, kar je imelo za posledico kisel dež.

Samo ni treba biti zaradi tega vesel. O3, ki je tudi smrt za rastline, je v porastu!
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

O3 je bolj smrt za človeka ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gzibret ::

Tudi, ampak na rastlinah se prej pozna ;)
Vse je za neki dobr!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jedrske nesreče in obveščanje javnosti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25041533 (23682) jype
»

Fukušima - jedrski incident v teku (V) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
25462760 (49057) Pyr0Beast
»

Fukušima - jedrski incident, peti dan (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
380111016 (93875) Keyser Soze
»

Fukušima - jedrski incident stopnje 4 v teku (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
20877906 (64511) Pyr0Beast
»

Napaka v JEK-u (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20017308 (10240) Utk

Več podobnih tem