» »

Amazon mp3 beta vs. iTunes

Amazon mp3 beta vs. iTunes

Slashdot - Na strani tech.blorge.com so preizkusili nedavno splavljeno storitev Amazon mp3 beta in naredili kratko primerjalno analizo - kvaliteto storitev glasbene trgovine spletnega velikana so seveda primerjali z Applovo spletno trgovino iTunes.

Prva in najbolj očitna prednost Amazonove ponudbe je, da prodajajo glasbo v najširše podprtem mp3 formatu (256 kbps) brez digitalne zaščite ( DRM), medtem ko Apple nudi digitalno zaščitene glasbene datoteke v manj razširjenem AAC formatu (v večini primerov kvalitete 196 kbps). Po besedah avtorja članka je v Amazonovi trgovini izbira glasbe (navkljub odsotnosti DRMja) odlična, poleg tega pa se seveda vsakodnevno širi. Cena ene pesmi znaša 0,89 $, cene albumov pa se gibajo med malo več kot 1 $ pa vse do 20 $. Na drugi strani pa na iTunes stane ena pesem 0,99 $, avtor članka pa še dodaja, da mu v času preizkušanja obeh storitev ni uspelo najti niti enega albuma, ki bi bil na iTunes cenejši kot na Amazon mp3. Iz Amazonove trgovine lahko posamezne pesmi prenesemo neposredno, za prenos albumov pa si je potrebno namestiti program za prenose ( Amazon MP3 Downloader). Sam proces prenašanja pesmi je po poročanju enostaven in precej podoben tistemu na iTunes (tj. minimalno število klikov, intuitiven vmesnik, omogočen "predogled" pesmi ipd.), vendar se je avtorju članka zdelo, da sam prenos poteka počasneje kot na iTunes.

Če povzamemo, se Amazon mp3 v tem trenutku zdi boljša izbira za spletni nakup glasbe, predvsem zaradi objektivnih prednosti, kot so odsotnost digitalne zaščite, uporaba mp3 formata, ki je podprt v več predvajalnikih, ter nižje cene za posamezne pesmi in (v večini) tudi za albume.

Izvorna novica.

Za Apple to očitno pomeni konec počivanja na lovorikah in predvsem potrebo po tehtnem premisleku glede uporabe DRMja ...

41 komentarjev

reptilia ::

heh apple bo ziher tožu amazon k mu je idejo ukradel :D
Forgive your enemies, but never forget their names.

VidKo ::

Naj še omogočijo FLAC format, pa so na konju.
http://www.commit.si
spletna računalniška trgovina za overclockerje, gamerje in modderje

JurijTurnsek ::

ali pa še OGG, potem pa še proizvajalci playerjev in mobitelov...
http://www.slatnaskejta.com

mare_ ::

Oh, well... v Sloveniji pa še vedno ne dela ne eno ne drugo ;)

ceazare ::

Apple je že premislil glede DRM-ja in na iTunesu se najde komade brez DRM-ja. So pa ti dražji in nižje kvalitete kot tisti z zaščito ...

BigWhale ::

> Oh, well... v Sloveniji pa še vedno ne dela ne eno ne drugo ;)

Ah, to me je zanimalo...

tntn3000 ::

kaj mi lahko nekdo razloži, zakaj pri nas te zadeve ne delajo?
sploh mi ni jasno... a ni keč v tovrstnih (spletnih) storitvah lih v tem, da je vseeno če si v slo ali v kambodži,
samo da imaš mastercard...

Romčy ::

Ja,tudi meni je to totalno bedasto.Očitno še vedno ni vse v denarju.Nerazumljiva stvar prav res.
"Software is like sex, it's better when it's free"

Luka Percic ::

V wma naj dajo, ker je najširše podprt(poleg mp3-jev), ter bojda najkvalitetnejši (no ja, ogg je blizu, samo podpora šepa).

DolLoad ::

iTunes prodaja tud štiklce brez DRMja, 256kbs
sam k stanejo dolar več kt une zaščitene in manj kvalitetne

važn da je iTunes store dubu konkurenco, bojo mogoč razšil ponudbo še na Slovenijo.

borchi ::

> a ni keč v tovrstnih (spletnih) storitvah lih v tem, da je vseeno če si v slo ali v kambodži

založbe, filmski studii in podobni vedno zadnji pogruntajo to. očitno še ni cajt. :\

a je kdo primerjal, kolk je take muzike na amazonu, ki se dobi v itunes samo z drm-jem?
l'jga

borchi ::

> V wma naj dajo, ker je najširše podprt

ipod špila wma?
l'jga

lukanium ::

Glede možnosti nakupa v Slo na Amazonu - pravkar sem uspešno zaključil nakup ene pesmi in jo že poslušam :). Fora je samo to, da pri billing address pač vpišeš nek ameriški naslov in voila.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

RejZoR ::

Moraš met pa res en R MP3 player da ne zna sukat WMA filetov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Matrin ::

lukanium, z malo sreče pošlješ račun na kako lokalno pisarno FBI, ali še bolje CIA :D

borchi ::

> Moraš met pa res en R MP3 player da ne zna sukat WMA filetov.

polovica ljudi ima tak player. pa kolker je videt ne mislijo še tako hitro menjat playerja.
l'jga

BigFoot ::

Še en razlog zakaj mi je Amazon daleč najboljša internetna štacuna. ;)
LG 77CX OLED TV; Marantz SR6010 7.2: 5x Focal Sib, 2x Focal Cub, 2x Focal
Little Bird; PS5, Xbox Series X, PS4 Pro, Xbox One, PS3, Vero 4K, Samsung
UBD K8500 4K UHD, Philips BDP2180/12

neres ::

V wma naj dajo, ker je najširše podprt(poleg mp3-jev), ter bojda najkvalitetnejši (no ja, ogg je blizu, samo podpora šepa).

Po teh testih naj bi bil ogg najboljši v kvaliteti zvoka.
Poleg tega pa tako mp3 kot wma pri kodiranju dodajo nekaj tišine na začetek vsakega komada. Ogg je eden redkih če ne celo edini lossy format, ki tega ne naredi. In pri ogg ni drm-ja.
Tako da ogg ftw. Upam da postane bolj popularen.

Luka Percic ::

Jaz bi rad imel več formatov; mp3 zaradi največje podpore, ter wma, ker naj bi bil po nekaterih testih najboljši (smo se enkrat že kregali, sem takrat limal test, zdej se mi neda več iskat), pa vsak ne-applov izdelek ga praktično podpira.
DRM-ja pa seveda nima. Tisto je le dodatna funkcija (mam celo zbirko v najnovejšem wma codecu, pa ni ne duha ne sluha o drm-ju).

borchi ::

kolker js vem je wma propriatary, aac je open standard. trgovine pa ne uporabljajo rade wma, ker jih pride predrago, praktično nobene občutne prednosti pred mp3, aac, pa ena velika slabost (to ni ravno slabost wma formata, ampak bolj ignoriranje wma s strani apple-a).
l'jga

Mikrohard ::

Vam lahko povem en način, kako se je možno registrirati tudi na iTunes.
Za uspešno registracijo je treba kupiti kupon (prodajajo jih recimo na ebayu). Ko dobiš kodo, se lahko registriraš brez preverjanja kreditne kartice (pač napišeš ameriški naslov in je to to). Bo pa treba za nakupovanje treba prej nekje kupiti kupon, da si lahko nafilaš račun (prepaid varianta). Vem, da je malce zoprno, a druge variante trenutno pač ne vidim...

ahac ::

Download Windows version | Download Mac OS X version


Nekaj manjka.... :O
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

MrStein ::

lukanium:
Glede možnosti nakupa v Slo na Amazonu - pravkar sem uspešno zaključil nakup ene pesmi in jo že poslušam :). Fora je samo to, da pri billing address pač vpišeš nek ameriški naslov in voila.

Kak pa si plačal ?

ahac, ja , jaz sem tud hotel vprašat, a je zadeva vezana na določen OS ?

(hecno, še telefon mi podpira downloadanje, pol pa si oni nek novi "protokol" izmislijo ...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

driver_x ::

Lahko da sem kaj pomešal, toda ali ni bilo nekaj časa nazaj govora o tem, da v Sloveniji določene organizacije, ki skrbijo za zaščito avtorskih pravic, onemogočajo prodajo glasbe preko spleta.

jype ::

Ja, ampak kolikor vem se trenutno evropska komisija ubada z nerodnim vprašanjem - zakaj iTunes Music Store ni za celo EU enak?

Pravijo, da bi moral biti. Upam, da jih bo Apple napotil na te... določene organizacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

driver_x ::

Nekaj sem celo slišal, da naj bi EU razbila monopol teh določenih organizacij in naj bi imeli avtoriji svobodno izbiro tovrstne agencije kjerkoli iz EU.

lukanium ::

Kak pa si plačal ?

S kreditno kartico (MasterCard), s katero plačujem preko (že dolgoletnega) Amazon accounta. Lahko prilepim screenshot obremenitve, če mi kdo ne verjame ;).
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

MrStein ::

(vprašanje verovanja pustimo ...)

Ja, samo gre za "navadno" slovensko kartico, ali imaš recimo kako tuji ali podobno ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

lukanium ::

Gre za navadno slovensko mastercard/eurocard kartico pri NLB.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

desperados ::

ah lahko smo veseli, da se tovrstnih vsebin ne da kupiti preko spleta, torej nam ostane le še "nakup" preko ed2k:)

Drugače pa kronično primanjkuje predvajalnikov ki razumejo flac in ogg, po drugi strani aac pa je že kar dobro uveljavljen.

Zgodovina sprememb…

Jst ::

AAC po mojem mnenju sploh ni slab. Bitrate 96 - 112 na moji nokiji, z originalnimi nokia slušalkami, predstavlja tisto (*mojo*) mejo, kjer s višanjem bitrate-a, ne poslušam nič boljšo kakovost glasbe. Tako se omenjeni bitrate postavi ob bok 128 - 160 MP3. V mojih ušesih, seveda. Zaseda mnogo manj, tako da tudi čas prenosa preko bluetootha ni problem.

Za HiFi pa moram povedati, da sploh nisem nič testiral. Itak imam veliko org. albumov.


--

Se pa strinjam glede ponujenih formatov: morali bi upoštevati željo kupca. RAW, MP3, AAC, WMA,... Za RAW bi zaradi velikosti mogoče doplačal kakšno malenkost.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PaX_MaN ::

Veš koliko bi potem stali komadi, če bi jih morali hostati po ene 5+ različnih (Wma, WMA + drm, aac, mp3, ogg, flac, raw)? Diskovje stane.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

christooss ::

Nej pol dajo samo ogg.

Plus diskovje za nih stane ušive denarce!
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

LjubimPeezde ::

Ko imaš par milijonov komadov diskovje zagotovo ne stane ušive denarce

MrStein ::

Ko imaš par milijonov komadov diskovje zagotovo ne stane ušive denarce

mil * 5 mega na song = 5 tera , * 0,20 €/GB = 1000 €

To še lahko jaz osebno kupim. Amazon ima malo več kapitala kot jaz. Res.

Uvidite, da je danes storage in bandwith đabe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

TESKAn ::

MrStein in kako boš z teh diskov hkrati pošiljal pesmi par 100k uporabnikom z neko sprejemljivo hitrostjo?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

LjubimPeezde ::

MrStein: verjetno nimaš en centralni server z mnogo diski ampak imaš par (morda par 10 takih sistemov) po svetu:) Tukaj pa stoški niso več tako majhni! Tako da nikakor ne velja strošek 1000EUR. Daleč od tega. Če pa štejemo še to da bi radi pesmi v enih 5ih formatih se pa še poveča! Verjetno že to da bi pesem namesto v dveh formatih ponujali v enih 4,5ih poveča stroške za precej 100 tisoč, če ne celo v milijonih dolarjev:)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Ja, in ? A Amazon nima milijon dolarjev al kva ? To ni tvoj stric z 600 EUR plače, ampak number one firma na svetu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LjubimPeezde ::

Nima veze ali ima Amazon milijon dolarjev. Sploh ne. So njihovi analitiki že preračunali da se jim recimo ta vložek ne izplača.
Optimizacija delovanja:)

BigWhale ::

> MrStein in kako boš z teh diskov hkrati pošiljal pesmi par 100k uporabnikom z
> neko sprejemljivo hitrostjo?

Tako kot to pocnejo sedaj. Hihi, silly. A mislis, da bi zaradi tega, ker bi pesmi ponudili v petih razlicnih formatih naleteli na kaksno tezavo, na katero do zdaj se niso naleteli?

Edini problem bi bil user interface, kjer bi lahko izbiral format zapisa. :P

Sicer pa, si ze kdaj videl kako zgleda nek konkreten storage library? :)

MrSteionova ocena je sicer malo preoptimistica, ker pri taksnih sistemih se cena na GB poveca ampak za en amazon je to prdec. Ze sedaj morajo imeti zadeve resene tako kot se zagre. Saj jim ne laufa stacuna na enem 'tron racunalniku' v eni omari, disk je pa kr prek USB kabla gor prkloplen, ali pac? ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

TESKAn ::

BigWhale, moj komentar je šel na to, da bi on za 1k€ na obstoječi sistem dal dovolj dodatnega prostora za 5 TB muzke. No go. Gleda malo preveč preprosto na vso zadevo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje legalno kupiti online glasbo

Oddelek: Kaj kupiti
92712 (2440) zmaugy
»

Zakaj je založbam Apple iCloud všeč, Amazonov Digital Locker pa ne

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
118720 (7326) techfreak :)
»

Amazon mp3 beta vs. iTunes

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
416188 (4615) TESKAn
»

Nova spletna glasbena trgovina pri nas (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
878325 (8325) Pithlit
»

Napster se je vrnil

Oddelek: Novice / Ostale najave
322659 (2659) Beat-O

Več podobnih tem