» »

Na IJS premikali atome + debata o slovenski raziskovalni srenji

Na IJS premikali atome + debata o slovenski raziskovalni srenji

«
1
2 3

dave78 ::

Na IJS (Institut Jožef Stefan) so uspešno sestavili znak, simbol inštituta, iz atomov bakra na podlagi iz bakra, kar v svetu zmore le peščica laboratorijev.
Več o tem si lahko preberete na IJS Spletu

edit - malo spremenil naslov, da bolje odraža vsebino debate.
fusion-expo.si
  • spremenilo: gzibret ()

jype ::

Impresivno!

Tisk sodobnih nanovizik je vse bližje :)

lapajne ::

Umglaublich!...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lapajne ()

snow ::

Lepo lepo!

Nekaj časa nazaj so pri IBM-u naredili svoj napis z atomi ksenona: Klik.

Je težje premikat bakrove ali ksenonove atome?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Nekaj časa nazaj, že. 10+ let.

Zato tole ni preveč impresivno, če se mene vpraša. Ali pa če se me ne - vseeno ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

To zmore skoraj vsak visokoločljivostni STM (scanning tunelling electron microscope). Tale novica pove le, da imajo štefanovci preveč denarja in premalo idej.

IMO
Vse je za neki dobr!

suse80 ::

IJs je 100 let za leseno žlico po stopnji tehnologije...
pakistan dela atomske bombe serijsko, pri nas pa premikajo bakrove atome...in zato pogoltnejo ohohoho državnega denarja
Obiščite stran o astronomiji ijn astrologiji http://www.mojevesolje.org

jype ::

Samo zeleni ste od zavisti, ker nimate takih vizitk. Kar priznajte.

Boeing ::

Ni treba vsega takoj spljuvat.


Jaz vem da bi bil hudičevo ponosn če bi dosegel kaj takega, pa magari ibm počel isto že 30 let nazaj.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

_marko ::

->Samo zeleni ste od zavisti, ker nimate takih vizitk. Kar priznajte.

Heh, jaz si želim vse prej kot pa kaj takega! ;)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Pujcek ::

nice, tole jaz sicer razumem bolj kot prikaz zmožnosti inštrumenta in znanja, ki ga potrebuješ za tak eksperiment, delale se bodo pa itak druge stvari... nanotehnologija je pa itak stara in poznana stvar, a ne?!
:\
:)

Fizikalko ::

No, tole vsekakor ni nič tako zelo posebnega. Raje naj tržijo nanotehnologijo, kot pa da zapravljajo za take neumnosti.

antonija ::

Tole ni nanotehnologija, tole je igrackanje. Ce so se pa hotli it proof of concept so jim pa drugi naredili enka proof of concept kaksnoh 10 let prej. In pa BTW, stanje na nasih institutih (vsaj kar se znanosti tice) vztrajno pada ze kar nekaj let. To se zelo lepo odseva tudi na strukturi kadra.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_marko ::

A pozna kdo stanje na KI?

Kakšna se vam kaj zdi kvaliteta dela?
Pa naj odgovori en, ki dejansko nekaj ve in ne nekdo, ki se mu samo zdi.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

sidd ::

Mikroskop za manipulacijo atomov je bil zasnovan in izdelan na IJS in..

Če je tole res, potem to ni kar tako. IMO.

In pa BTW, stanje na nasih institutih (vsaj kar se znanosti tice) vztrajno pada ze kar nekaj let. To se zelo lepo odseva tudi na strukturi kadra.

Se strinjam. Žalost...Samo kaj lahko naredimo glede tega? Brez nič ni nič pravijo...

Pa na jetra mi greste vsi, ki takoj vse dol potolčete ala to pač nič ni. Namesto malo spodbude, da bi postali še boljši. Tipical for bananarepublic...
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

_marko ::

->Pa na jetra mi greste vsi, ki takoj vse dol potolčete ala to pač nič ni. Namesto malo spodbude, da bi postali še boljši. Tipical for bananarepublic...

Men pa gre na živce, da bi davkoplačevalci podpirali nesposobna podjetja kot je bil npr. Peko.
Enako velja za inštitute.

Menda se 70% financira iz proračuna.
Namesto, da bi šli inštituti v pol-aplikativne vode in naredili kaj profita imamo pač to.

Sej vem, da razni oddelki na naših inštitutih delajo novo znanost, samo kaj - uporabnosti pa ni neke velike.
Naj me popravijo tisti, ki vedo da se motim.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

_marko: delam na KI-ju in lahko ti povem, da je stanje znanosti in duha tam res žalostno, saj se ljudje namesto z znanostjo, ukvarjajo s tem, kje bojo imeli pisarne, ali kako bi osebo X zaribali.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jype ::

Ampak mašino maš pa dobro :)

Eden od pomembnejših razlogov, zaradi katerih sem se odločil bit neizobražen freelancer (in pustil faks, še preden se je dobro začel), je stanje, nad katerim obupujete tudi drugi.

Prepričan sem, da se stanje se ne bo spremenilo, dokler se ne bodo zamenjali ljudje, ki tako stanje vzdržujejo. Niso vsi taki, a večina s časom sprejme stanje duha in postane indiferentna.

_marko ::

jype:
V določenih poklicih nujno potrebuješ izobrazbo.
Računalništva se da naučit - prakse v npr. molekularni biologiji pa ne moreš delat doma. Fax je v tem primeru nuja.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

masina v podpisu je pa druga zgodba >:D

reševanje pomanjkanja CPUjev na clustru >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

jype ::

_marko> Računalništva se da naučit - prakse v npr. molekularni biologiji pa ne moreš delat doma. Fax je v tem primeru nuja.

Ja, saj v tem je problem (in moja sreča). Da se deleža potenciala ne izkoristi, ker je pridobivanje formalne izobrazbe pogojeno z zaužitjem določene mere govna (meni je npr. prekipelo ob računalniškem praktikumu - fizika me zanima in bi jo študiral, da je to pogojeno z učenjem zastarelega programskega jezika s srednjeveškimi pedagoškimi metodami, se mi pa zdi malce preveč bedasto).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

sidd ::

Men pa gre na živce, da bi davkoplačevalci podpirali nesposobna podjetja, kot je bil npr. Peko. Enako velja za inštitute.


Dam prav. Tule pa smo res še ene 70 let za razvitimi državami...

Menda se 70% financira iz proračuna. Namesto, da bi šli inštituti v pol-aplikativne vode in naredili kaj profita imamo pač to.

Jaz pa sem bil prepričan, da je ta cifra 100%....dodatek pa si pač zasluži tisti, kateri ustvarja. Tole bi morali ZELO spremeniti, saj veliko slovenskih podjetij in firm dobesedno JAMRA, kako ne morejo reševati zahtevnejših problemov, s fakultetami in instituti pa si ne morejo kaj dosti pomagati. Še diplomante si mora posamezna firma potem dalje usposabljat in izobraževat, da (postanemo) koliko toliko uporabni (edino če se kdo sam uči ob fakulteti - edina opcija)...Meni se dobesedno obrača ob vsem tem.

Sej vem, da razni oddelki na naših inštitutih delajo novo znanost, samo kaj - uporabnosti pa ni neke velike. Naj me popravijo tisti, ki vedo da se motim.

Ja pa ne. Nažalost več ja kot pa ne...

Ja, saj v tem je problem (in moja sreča). Da se deleža potenciala ne izkoristi, ker je pridobivanje formalne izobrazbe pogojeno z zaužitjem določene mere govna (meni je npr. prekipelo ob računalniškem praktikumu - fizika me zanima in bi jo študiral, da je to pogojeno z učenjem zastarelega programskega jezika s srednjeveškimi pedagoškimi metodami, se mi pa zdi malce preveč bedasto).

Zato pa sem se sam tudi odločil, da sfuram ta fax nekam (ga pač izkoristim, in pustim nekje za sabo), in potem dalje, mogoče tudi pot pod noge...

Niso vsi taki, a večina s časom sprejme stanje duha in postane indiferentna.

Kako pa to drži! To lahko dnevno opažaš, kako se skoraj vsak posameznik preda toku, in z najmanj napora prisluži tistih nekaj €€, ter vsem dol visi skoraj za vse. Najbolj žalostno pa je, da to človeka zraven potegne, in tako gre vse lepo navzdol.

Zato pa pozdravljam vsaj kakšo takšo novičko, kot je tale. Kar (vsaj meni) polepša dan :)


edit:typo
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

Loki ::

hej ZEE tam "pod vami" je tudi CEM (center za eksperimentalno mehaniko)? sef naj bi bil en emri.
kako gre pa njim?
I left my wallet in El Segundo

antonija ::

Seveda so povsod izjeme, tud med znanstveniki v sloveniji je tako. Ampak za veliko vecino pa velja (nazalost) da se dela zato da se dela (in objavlja clanke, ni vazno kaksne, samo da padajo tocke), ne pa za to da se kaj naredi. Na fakulteti kjer jaz delam je pa delovna morala na dnu Marianskega jarka. Odpovedi padajo iz vseh strani (od tehnikov do vodij oddelkov in vodij projektov), vecino pa se vedno skrbi samo to kje bojo imeli pisarno, koliko znasajo sejnine in pa zakaj za vraga se ni MR dokoncal clanka ker ga mentor nujno rabi za svoje tocke. /rant

Lepa izjema je recimo FFA, kjer dokaj tesno sodelujejo z ustrezno idustrijsko panogo in ne pisejo clankov z naslovom (Proof of concept repeated after 30 years". Gotovo je se kaksna druga izjema, ampak ce kaksen zebelj strli ven ga je treba zabiti, ane?

P.S.: Pa ce kdo slucajno pozna pravno-formalni postopek kako lahko MR zamenja mentorja/delovno mesto naj me prosim kontaktira, bom zelo vesel vseh informacij.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gzibret ::

> Pa na jetra mi greste vsi, ki takoj vse dol potolčete ala to pač nič ni. Namesto malo spodbude, da bi postali še boljši. Tipical for bananarepublic...

Sidd. (Trenutno) merilo znanstvene uspešnosti je objava v tujih znanstvenih revijah, indeksiranih v SCI bazo. Glede na moje izkušnje s publiciranjem kar malo dvomim, da bodo te revije objavile ta "dosežek", morda kaka revija v banana republiki ;) Drugo je, če so uporabili kakšen inovativni pristop k problemu premikanja atomov. To bi se dalo objaviti. Samo premikanje atomov po dosedaj znanih postopkih pa ni več zanimivo za tujo znanstveno javnost.

> Pa ce kdo slucajno pozna pravno-formalni postopek kako lahko MR zamenja mentorja/delovno mesto naj me prosim kontaktira, bom zelo vesel vseh informacij.

Najbolje bo, da pokličeš oz. se pozanimaš na ARRS oz. tam, kjer ti dajejo denar. Oni bodo najbolje vedeli. Seveda moraš pripraviti zelo tehtne razloge za zamenjavo. Da ti on in on ni všeč in da imaš premalo pisarno IMO ni dovolj tehtni razlog.
Vse je za neki dobr!

poweroff ::

Men pa gre na živce, da bi davkoplačevalci podpirali nesposobna podjetja kot je bil npr. Peko.
Enako velja za inštitute.

Menda se 70% financira iz proračuna.
Namesto, da bi šli inštituti v pol-aplikativne vode in naredili kaj profita imamo pač to.

Sej vem, da razni oddelki na naših inštitutih delajo novo znanost, samo kaj - uporabnosti pa ni neke velike.
Naj me popravijo tisti, ki vedo da se motim.


Hja, dobro je, da pogledamo kakšna je slovenska realnost.

Namreč - slovenska podjetja, z redkimi izjemami v farmaciji, pa morda še kje, v razvoj kaj dosti ne vlagajo. V bistvu ne vlagajo praktično nič. Razen v "razvoj" marketinga.

V znanost pri nas žal vlaga le država. Kako pa izgledajo aplikativni projekti pa ve vsak, ki se je kdaj na kakšnega prijavljal. Rečem lahko samo to, da država pogosto sploh ne ve, kaj bi rada dobila, gre le za to, da država pač "mora" porabiti toliko in toliko denarja za research and development zaradi zavez EU in NATU. In potem pač denar porabijo, namesto, da bi ga investirali. Seveda potem pridejo razne politične igrice, ker inštituti se konec koncev borijo za preživetje, denarja je pa malo.

Dejstvo je, da s takim načinom delovanja nikoli ne bomo družba znanja. Če bi bili družba znanja, bi šlo študirat 90% ljudi, kot na primer v nekaterih skadinavskih državah (Finska in Švedska, se mi zdi), v R&D pa bi vlagali bistveno več. In to načrtno, z neko strategijo.

Tako pa država deluje brez strategije, slovenska podjetja pa še vedno razmišljajo po obrtniško. Poglejte samo po "informatiki". V slovenski informatiki so brez težav zaposleni ljudje brez poznavanja informatike. Ljudje, ki ne poznajo drugega kot le mainsteram Microsoftovih orodij, ljudje, ki jim je edino izobraževanje NT konferenca, itd.
sudo poweroff

asduix ::

kakšna sreča, da nisem šel za MR-ja, čeprav mi je bil ponujen... še dobro.
se kar strinjam z Antonijo. ko sem delal diplomo, smo diplomanti in ostali mr-ji delali v laboratoriju, medtem pa so se profesorji, vključno z mentorico, sredi dneva v sosednji čajnici tudi po celo uro zabavali in se na ves glas krohotali, da se je slišalo po celi katedri. da bi jih sunu nekam! ko pa sem enkrat dobil v roke seznam člankov oz. objavljenih del, se pa opazil, da je vse skupaj samo eno mešanje govna, samo da se pač nekaj dela.
pa tudi bolonjska reforma je bolj ali manj samo prepakiranje istih vsebin v drugo formo...

Fizikalko ::

jype, če si na FMF obupal zaradi enega klinčevega računalniškega praktikuma, ki je trivialno lahek, tudi če ti gre na živse, in traja ušivega pol leta, potem si sinonim nevztrajnosti. IMHO je na FMF-ju šodra še relativno malo (ven bi vrgel max 5 predmetov).

BigWhale ::

> Namreč - slovenska podjetja, z redkimi izjemami v farmaciji, pa morda
> še kje, v razvoj kaj dosti ne vlagajo. V bistvu ne vlagajo praktično
> nič. Razen v "razvoj" marketinga.

Jaaaa! Zato nucamo se eno univerzo, kjer bodo sproducirali se dodatnih 1500 ekonomistov letno!

sidd ::

gzibret: se popolnoma zavedam, da ta dosežen na svetovnem nivoju ni ravno omembe vreden. Je pa vsaj nekaj...Čeprav pomoje ne bo objavljen niti v bananinih časopisih. Mogoče čez čas...

Ajd, če bi postavli lastno jedrsko centrifugo al pa kaj, bi pa se vrjetno američani za nas začeli malo bolj zanimat >:D

BigWhale: haha, funny! :D Samo sem pa bil začuden, ko sem enkrat slišal izjavo, da kot ekonomist ni težko dobiti službe. No ja, te že...

Matthai: mene pa zanima, kaj bi se dalo naredit za spremembe? Ker kar ne morem vrjet, da se kaj takšnega spoh lahko dogaja. Samo kot vse kaže se dogaja... Ker vseeno obstajao podjetja, ki bi rada nekaj ustvarila, se trudijo, a nimajo kaj dosti izbire kam se obrniti za pomoč recimo. Pa zelo veliko firem prav "šimfa" fakultete, hehe. Imam občutek, da dokler bodo vsi pri državnem koritu, se ne bo spremenilo kaj dosti.
no idea for signature
signed
I

Thomas ::

Kapitalisti naj se kar pomatraja in kupijo znanje. Če ga lahko prepakiranega prodajo naprej. Če jim gre pa bolj od rok kupovanje kamenja in prodaja zdrobljenega naprej, poizvedovanje kako ga pa bolj poceni in kvalitetno drobiti pa zanje ni rentabilno ... so be it!

Realna ekonomija pravi, da znanje le ni tako tržno zanimivo, kot se navadno govori.

Včasih je, včasih ni. Tako kot vsako drugo blago.

Da bomo pa dobro prosperirali, če bodo na ISJ kaj pogruntali ... pa ni tako zelo obvezno. Sploh ni.

Treba je biti realen. Morš pogruntat že nekaj zelo hudega, da se morda finančno splača.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

drejc ::

FMF obupal zaradi enega klinčevega računalniškega praktikuma


Tale je pa zmagovalc, res. Kolikor pomnim, niti se ne preverja prisotnosti, vsi oddajajo vsaj skopirane naloge če ne svoje, na izpitih ni treba da se program sploh skompajla za pozitivno...par htmljčkov, kšn tex dokument pa mal appletov se dela, s tem da se predpostavlja da študent v lajfu ni programiral al počel karkoli podobnega.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Luka Percic ::

Rešitev iz začaranega kroga je preprosta;

Najprej ukineš vse (ali vsaj zmanjšaš javno financiranje na minimum) možne postavke(da, tudi "sociala"). Odprodaš državne deleže, omogočiš tržne razmere povsod, skrbiš le še za zakonitost, ter tiste prave socialne problem, ki si nemorejo sami pomagat.

Sedaj ko imaš tako malo državo, lepo spustiš davke, saj takega priliva nerabiš. Vdrli bo tuji kapital, domači obrtniki se bodo hitro obrnili po vetru nove rasti, ljudje se bojo začeli vpisovat v šole, kjer bo plača parkrat višja kot drugod z isto stopnjo.

Ko bomo zasičili razne drobitelje peska, bo prišel na vrsto tudi razvoj. Inštituti bojo rasli kot gobe po dežju, nova podjetja ki jih rabijo tudi, stara ki bodo tam kupovala znanje, se bodo tako krepila, ter preoblikovala, neuporabna pa se bodo sčistila.

Pri nas pač znanje ni nič vredno, ker ga nima kdo uporabit. Dejmo "poskrbet"(kar pomeni tace stran od našega denarja ter dela!) od spodaj navzgor. Zanimivo se mi zdi, kako delodajalci še bolj navijajo za poceni naravoslovni kader. Stalno jočejo kako ni delovne sila. Ja hudič, plačaj dvojno, pa boš mel takoj polno(če ne takoj, pa v naslednji izobraževalni rundi).
Ampak ne.
Pri nas je greh, če ima zaposlen višjo plačo kot direktor.

To se mora obrnit. In obrnilo se bo samo tako, da bomo sposobnim končno nehali jemati, ampak jih priznali kot javno dobro (ne pa da so obdavčeni kot cigarete..- a ubijajo?).

jype ::

Fizikalko> FMF obupal zaradi enega klinčevega računalniškega praktikuma

drejc> Tale je pa zmagovalc, res. Kolikor pomnim, niti se ne preverja prisotnosti, vsi oddajajo vsaj skopirane naloge če ne svoje, na izpitih ni treba da se program sploh skompajla za pozitivno...

Ja, natanko tako. Kaj naj jaz delam na ustanovi, ki od študenta, ko s petimi leti profesionalnih programerskih izkušenj (s koncem OŠ sem programiral na IJS in do sredine srednje šole spravil skupaj dve nagrajeni raziskovalni nalogi s področja računalniške znanosti, s koncem srednje šole pa programiral za en kup podjetij) pride na univerzo, odda odlično optiimzirano in utemeljeno rešitev trivialne naloge pri računalniškem praktikumu, zahteva da svojo rešitev zavrže zavoljo tega ker "mora profesor popravljati na stotine rešitev in če niso vse enake ga boli glava"?

Enostavno mi dol visi, če si kdo misli, da nisem vztrajen - časa na taki univerzi ne mislim zgubljat, ker ga lahko (in sem ga) bistveno koristneje uporabim. Ma, vsako gledanje v strop je koristnejše od podrejanja sistemu, ki je v tako perverzno veliki meri sam sebi namen. Da sem v času ko je kolega (v gimnaziji sva bila sošolca) doštudiral prebral večino gradiva, ki mi ga je priporočal, poleg tega pa ustanovil še dve podjetji in spravil skupaj en kup časa še za letalsko modelarstvo, se mi zdi odličen izkoristek. Če zaradi tega zdaj ne morem dobiti državne službe, ker nimam papirja - toliko bolje!

kopernik ::

jype, amen :-)

Moraš pa priznati, da so tisti, ki pustijo faks že takoj na začetku, večinoma zelo nevztrajne lenobe in sploh niso zagnanci, kaj šele samouki, ki bi predelali večino gradiva iz dotičnega faksa.

sidd ::

Thomas, niti ni tako hudo. Pri nas na fakulteti recimo opažam kar nekaj diplomskih nalog in osalih stvari, ki jih podjetja ponujajo za reševanje določenih problemov, katere bi se recimo pod mentorstvom profesorja in fakultetnega okolja lahko rešila (firma pa seveda to plača).
Za high end zadeve pa je seveda drugače. IMO.

Luka Veliki: tvoj post...-----> to good to be truem nažalost. Je pa ideja fenomenalna. Vsaj meni.

kopernik: takšni so večina ja, so pa kot zgleda še vedno zelo svetle izjeme :))

lp
no idea for signature
signed
I

antonija ::

Pri nas na faksu so recimo _prepovedali_ diplomantom opravljati diplome izven maticnega faksa. To pomeni da ne smejo vec delat diplome na povezanih institutih, kaj sele v gospodarski panogi. O tem kaksne teme pa dobijo na razpolago od svojih mentorjev pa raje nebi tukaj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

drejc ::

Če zaradi tega zdaj ne morem dobiti državne službe, ker nimam papirja


Tole je en tak splošen larifari freelancerjev. Že mala-srednje velika podjetja iščejo folk z diplomami. Zakaj? Ker tako lažje dobijo projekte za velik € in z velikimi razpisnimi pogoji. Da ne govorimo o tujini.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

poweroff ::

Matthai: mene pa zanima, kaj bi se dalo naredit za spremembe? Ker kar ne morem vrjet, da se kaj takšnega spoh lahko dogaja. Samo kot vse kaže se dogaja...
Hja, jaz sem nad tem, da bi na ljubljanski univerzi lahko kaj spremenil že zdavnaj obupal. Tako mi preostane edino, da zamenjam službo. Kar tudi nameravam storiti.

animivo se mi zdi, kako delodajalci še bolj navijajo za poceni naravoslovni kader. Stalno jočejo kako ni delovne sila. Ja hudič, plačaj dvojno, pa boš mel takoj polno(če ne takoj, pa v naslednji izobraževalni rundi).
Hja, če ne plačajo, naj gre kader pač drugam, ne? Saj tako deluje trg. Ali pa ti nenadoma delovanje trga ni več povšeči...?

Dejstvo je, da podjetja praviloma NE plačujejo raziskovalcev, edino država nekaj malega financira. Če ukinemo še to skopo državno financiranje, potem bodo raziskovalci pač prisiljeni oditi ven. Je to dobro ali slabo? Za državo po mojem mnenju slabo.

Jaz pravim, da trg v Sloveniji preprosto ne deluje. Zato je treba pogledati proti tujini. Dejansko je edina rešitev, da greš ven ali da delaš na mednarodnih projektih - slovenskih podjetij in slovenske države se pa izogibaš kot hudič križa.

V Sloveniji pa mora situacija zgniti do konca - morda se bo potem kaj premaknilo. Najverjetneje pa niti takrat ne.
sudo poweroff

Fizikalko ::

jype: ni mi jasno, zakaj preprosto samo na ta praktikum nisi hodil oz. bi ga čimprej opravil, ne pa da si zato kar cel fax pustil. NE verjamem ti, da je bil to glavni razlog. In ker menim, da je na Oddelku za fiziko velika večina predmetov ok, je pač zaključek takšen - nisi bil vtrajen niti promil. Ali pa je bil razlog drug, pa ga prikrivaš z enim bednim praktikumom (IMHO je to daleč bolj verjetno, če ne drugega, se vztajnost vidi že pri delu, ki si ga opravil na svojem psu ;) ).

jype ::

Ja, razlog za "odpoved" je bilo že vzdušje na IJS. Ko sem se pogovarjal potem še z asistentom, ki je očitno opravil večino dela v RC, me je minilo. Nekako se mi zdi podlo, da organizacija enostavno nima mehanizma, s katerim bi takšne traparije lahko sankcioniral, ali pa vsaj dosegel, da bodočim generacijam izkušnje ni treba ponavljati - mlajši programerski kolegi so imeli podobne tegobe, pa so pač (tako kot predlagaš) zamahnili z roko in pogoltnili dol z veliko vode.

Jaz pa nočem podpirat tega. Nočem bit diplomant na faksu, kjer se to lahko dogaja, ne glede na to koliko se morda komu zdi narobe. Diploma bi bila v mojem CV zgolj še ena postavka. Morda ne nepomembna, zagotovo pa nihče ni impresioniran nad diplomo - konec koncev ima to danes že skoraj vsak.

antonija ::

jure ti govoris o organizaciji kjer majo za vodjo oddelka g.X, za vodje odsekov doticnega oddelka pa njegpove sinove. Pa drugega odseka kre je vodja g.Y in edini "preziveli" MR ki je se tam njegov svak. Pa se en odsek kjer ima g.Z pod seboj tocno enega MRja, ki je cisto po nesreci njegov sin. Seveda je verjetno odvec omeniti da so to le ostanki od mnogih "vojn" ki jih bijejo nasi akademiki pa verjetno se sami ne vedo tocno za kaj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gzibret ::

Antonija - LOL, očitno gre za družinsko podjetje :D
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Mnja. Kakšen liberalec bi rekel, da so naravoslovne službe na IJS odvečen luxuz in naj gredo vsi tam zaposleni delat h kakšnemu kapitalistu, kaj takega, kar se bo dobro prodajalo na trgu.

Kakšen liberalec že, Thomas pa ne.

Thomas bo rekel, naj postanejo kapitalisti. V čimvečjem številu. To je taprav (wo)mentoy.

Ker tisto je boystoy, oziroma girlstoy.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Thomas bo rekel, naj postanejo kapitalisti. V čimvečjem številu. To je taprav (wo)mentoy.

Čeprav to je tudi dvorezen meč. Če vsi postanejo kapitalisti, temeljnih raziskav praktično ne bo več. Kdo bo recimo financiral gradnjo novega LHC v Cernu? Kakšno neposredno korist ima recimo posameznik od tega, razen slave? A je količina dosežene slave res primerno vodilo za financiranje določenih raziskav?

IMO je treba najti neko pravilno razmerje med državnim financiranjem temeljnih raziskav ter kapitalističnim financiranjem aplikativnih raziskav. Sicer država gre v to smer, saj vse aplikativne raziskave sofinancira, za temeljne raziskave pa daje vse manj in manj denarja.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Pa še nekaj - a bi poznali tcp/ip protokol in WWW, če nebi bilo temeljnih raziskav, financiranih s strani države?
Vse je za neki dobr!

atom_man ::

cisto na kratko:

- sestavljen ijs znak iz atomov je prikaz namenjen laicni javnosti o zmoznosti instrumenta, ki je bil sestavljen v samogradnji na ijs
- namen mikroskopa: ...bo v prihodnje omogočal izvajanje zahtevnih poizkusov s posameznimi atomi in molekulami... cilj projetka ni bil izdelati ijs znak iz atomov temver razviti instrument in pridobiti znanje za izvajanje poizkusov na atomskem nivoju... (je tudi na netu predstavljen program dela v naprej)
- gradnja instrumenta in pridobivanje znanja je bila financirana v glavnem iz mednarodnih projetkov (mimogrede sem opazil da vecina nima pojma kako se financira slovenska znanost in kaksna je razlika med financiranjem posameznih podrocij znanosti). gre za t.i. bazicne raziskave od katerih ne bo imela industrija (vsaj v prihodnjih nekaj letih) verjetno nobenih koristi.
- govoriti da smo v sloveniji 10 let za tujino je res ogromna bedarija predvsem zaradi dejstva, da so slovenski znanstveniki vpeti v mednarodne projekte, sodelovanja,... danes dobiti eu projekt brez sodelovanja mednarodnih partnerjev je prakticno nemogoce. miselnost da smo na balkanu in odrinjeni od svetovne znanosti je med mladimi (presenetljivo) se vedno mocno prisotna in po mojem mnenju napacna.
- vsako leto je imel institut dan odprtih vrat na katerih so lahko obiskovalci ogledali opremo in se na kratko seznanili z delom instituta. zaradi poraznega obiska dneva verjetno ne bo vec (kot ponavadi slovenci o sosedu najvec izvemo iz gostilniskih pogovorov)
- del krivde o neinformiranosti javnosti nosimo sami (glede na to, kaksen je odziv na ijs novico na tem forumu bom zelo zacuden ce bo kdaj drugace).
- kritika je vedno dobrodosla (konstruktivna?)
- razlike med posameznimi instituti, odseki in ze med posameznimi skupinami so ogromne, vem da so skupine ki odkrivajo toplo vodo in skupine, ki so v svetovni znanstveni sferi pri vrhu. Zato je treba biti pri ocenjevanju dela vsepovprek pazljiv...
- vljudno vas vabim da se udelezite (ali pa vsaj na kaksen drug nacin spremljate) konference o nanoznanosti (predavanj se lahko udelezi kdorkoli): http://nano.ijs.si/SLONANO2007/


v upanju da boste debato konstruktivno nadaljevali vas lepo pozdravljam
atom-man :)

edit - aktiviral link.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

> Če vsi postanejo kapitalisti, temeljnih raziskav praktično ne bo več.

Bodo. Kapitalistična nuja bodo postale. Trg jih bo odlično reguliral.

> Kdo bo recimo financiral gradnjo novega LHC v Cernu?

Konkretno tega rabimo kot mokrega psa v naročje. Kot še eno ortogonalno luknjo skozi tiča. Know what I mean?


> Kakšno neposredno korist ima recimo posameznik od tega, razen slave? A je količina dosežene slave res primerno vodilo za financiranje določenih raziskav?


Mislim, da je. Oziroma gonja za slavo. Ker slaven je potem v resnici malokdo. Enstein in Grohar. Špelca, seveda!

> IMO je treba najti neko pravilno razmerje med državnim financiranjem temeljnih raziskav ter kapitalističnim financiranjem aplikativnih raziskav.

Država je imela določeno vlogo v razvoju znanosti, zagotovo. Kot tudi v razvoju naftne industrije. Kako bi bilo pa brez nje, se skriva odgovor na poti, po kateri nismo šli.

> Pa še nekaj - a bi poznali tcp/ip protokol in WWW, če nebi bilo temeljnih raziskav, financiranih s strani države?

Imeli bi kaj drugega, kar bi lahko financirali posamezniki, z več preostalega denarja po odhodu dacarjev od hiše.

Ironija je, da je CERN prinesel WWW. Čuden spin off. Zanimiv. Za vse tiste milijarde ... vreden svojega denarja.

Ampak lahko bi naredili bolje!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Sam sem delal na manjšem inštitutu, ki je bilo predvsem podetje. Približno 50% sredstev smo pridobivali od državnih projektov, 50% pa od trga. To je po mojem dosti dobro razmerje. Ali so se tam delale kakšne hude raziskave? Niti ne, bolj je šlo za preverjanje, ocenjevanje in implementacijo postopkov, ki so jih za državno upravo delala podetja. Inštitut je tako nekakšen strokovni podaljšek državne uprave. Na inštitutu je bilo delo zelo na easy. Imeli smo sicer projektno vodenje, vodenje porabljenih ur,... a neke efektivnosti ni bilo nikoli, ker enostavno ni bila potrebna.
Zakaj sem šel od tam? Naveličal sem se tega načina dela. Ni bilo izivov, ki jih kot mlad (no mlajši) pač moraš imeti. Ni bilo skrbi in načrtovanja razvoja v prihodnosti in vlaganja v prepotrebno informacijsko infrastrukturo. Pač šel sem v perspektivno podetje, katero uvaja novo tehnologijo na našem trgu in, ki vse to ima. No poleg tega seveda bistveno več zaslužim.>:D
Ko po pol leta pogledam nazaj vidim, da sem storil zelo pametno potezo. Na inštitutu bi enostavno ostajal na enakem nivoju brez kakih perspektiv kar je zame stagnacija. Tu sem s prevzemanjem bistveno večje odgovornosti kot na inštitutu tudi osebno zrasel.
Ima delo na inštitutih, ki delajo bolj malo eno veliko prednost. V silnem času, ki je tam na voljo, ni treba iti ravno na vsako kavo ali kako drugo priložnostno druženje v delovnem času. Veliko bolj pametno je ta čas izkoristiti za izobraževanje na področju, ki te res zanima. Na tak način si vedno na tekočem v svoji stoki in ne stagniraš. Morda kdaj pride čas, ko tako pridobljeno znanje lahko izkoristiš.

Lui

poweroff ::

atom_man - se podpišem pod tvoj post. Dejstvo je, da v Sloveniji prevladuje obrtniška miselnost. Obrtniki pa ne vidijo potrebe po vlaganju v znanost.

Dejstvo je pa tudi, da tudi država bistveno premalo investira v znanost. Saj to je načeloma čisto OK, če želimo biti država butcev in povprečnežev. Če pa želimo biti družba znanja, je pa to precej nenavadno.

To, da bi morali državno financiranje ukiniti, govorijo samo ideološko nerazgledani ljudje. Kajti če bi ukinili še to skopo državno financiranje, potem lahko na slovensko znanost kar pozabimo. Tudi ideja, da bi morali slovenski znanstveniki postati kapitalista je neumna. Načeloma je sicer OK, vendar se novopečeni kapitalisti ne bi več ukvarjali z znanostjo, pač pa s služenjem. Ni pa nič narobe, da svoje izume pretvorijo v dobiček in tržijo oz. aplicirajo. To se že dogaja. Spet je pa problem celoten sistem. V tujini je normalno, da ima univerza svoje podjetje, preko katerega trži svoje izume in odkritja. Pri nas je kaj takega praktično nepredstavljivo (z nekaj manjšimi izjemami).

Treba se je pač odločiti ali potrebujemo znanost in lokalne znanstvenike ali ne. In potem pogledati v REALNOST in videti kateri model financiranja deluje. Zasebno financiranje NE DELUJE.

Me pa zanima - zakaj mirno dopuščate izdatno financiranje vojske (ki je večino časa v stand-byu - torej ne dela nič), ste pa proti financiranju znanosti. Ja, vem kaj boste rekli. Vojska sicer večino časa ne dela nič, ampak ko jo bomo rabili, pa bo potrebna. In takrat je ne bo mogoče na hitro vzpostaviti iz nule.

Ampak. A znanost pa ni strateško pomembna? A ni smiselno, da tudi znanost vsaj vzdržujemo na nekem stand-by nivoju. In znanost daje vseeno več uporabnih rezultatov kot vojska - tudi če je bolj na standbyu.


Evo vam konkreten primer. V Sloveniji je zares dejavna samo ena CERT organizacija. In to je Arnesov CERT. Zakaj je Silov CERT tako pasiven? Zakaj so pasivni tudi ostali? Preprosto - ker je CERT dejavnost zgolj in samo strošek. ISPju je v interesu le takšna informacijska varnost, da bo imel približno delujoče omrežje, kaj več pa mu predstavlja strošek.

Dejstvo pa je, da je informacijska varnost strateško pomembno področje. Ker pa ni profitabilno - se zasebna pobuda za to ne zmeni. Torej imamo dve možnosti - pasivnost zasebnega sektorja korigiramo z državno intervencijo,a li pa rečemo, da nam je vseeno in dopustimo, da nam Kitajci s svojimi cyber vojaškimi oddelki pokradejo vse državne in poslovne skrivnosti.

Libertarci - na to mi odgovorite!
sudo poweroff
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Francija blokirala Sci-Hub in Libgen

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
297001 (4500) poweroff
»

Slovenija uspešna na evropskem iGEM 2012

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
174360 (3335) antonija
»

Kdo naj financira znanost? Država ali privatni sektor?

Oddelek: Problemi človeštva
363429 (3125) A. Smith
»

Bion Inštitut & psevdo-znanost?

Oddelek: Znanost in tehnologija
434213 (3382) jype

Več podobnih tem