» »

pohitritev zagonskega diska / C particije

pohitritev zagonskega diska / C particije

Lux ::

Že kar nekaj časa furam 320 gb disk, na katerem imam 2 particiji C (windows) in D (Skladišče).
Zavedam se da s tem disk ne dela optimalno in da particije na disk sploh ne vplivajo dobro.

Moj cilj je izboljšati delovanje sistema in mislim da je ozko grlo disk oz. njegova hitrost. Računalnik je kar soliden, 2gb 800mhz RAM, 4Ghz pentium D. Torej na kakšen način lahko pohitirim npr. zaganjanje aplikacij (photoshopa npr.)?

Verjetno bi nekaj pripomogel že samostojni disk za particijo C. Zanima pa me, če bi lahko z RAID nastavitvijo in dvema enakima diskoma lahko dosegel tam nekje 90% pohitritev?

Poleg tega, bi rad kar se da poceni prišel čez, zato ne potrebujem več kot 80 gb particije C, torej 2x 80 gb disk.

Ker pa bom to delal samo enkrat, me zanima če se drastično pozna ali ima disk 2mb, 8 mb ali 16 mb cacha v raidu? Če ima tam 20% vpliv, bi gotovo investiral v več cacha.

In nazadnje, ali se za tako nastavitev priporočajo kaki posebni diski? Raptorji vem da so hitri, vendar so dragi in glasni. Rad imam tišino, bo barracuda vredu?

Hvala za nasvete ;)
LP

AapocalypseE ::

Malo si bom sposodo temo. Jaz mam tudi en disk sata Barracuda 7200.10 na C dam windows in programe na D pa igre, filme, slike, glasbo to je to. Je boljše če naredim samo eno particijo torej samo C in tja vse dam al je boljše met tako kot mam zdaj? Mislim pa da je disk kar ozko grlo. Pomoje bi najboljše blo da bi nabavil kakega z 10.000 obr/min. Kaj takega

Zgodovina sprememb…

GrimReaper ::

Če bi mel samo eno particijo, ne bi mogel formatirat, ker bi potem zgubil vse filme in ostalo. Ne vem, jest mam odkar sem dobil prvi računalnik na dve particiji razdeljen.
Najbolj sm se zajebal ko sm dobu prvi 250GB disk in sem dal 40GB primarno particijo, pol mi je bla pa druga premajhna pa sm še na C dajal zadeve, pol ko je blo treba formatirat sistem pa nism mogu ne da bi zgubu datoteke.
Zdej ko mam 20GB C vse ostalo pa na D in E, mam pa sistem na novo postavljen v eni uri. Sicer pa ta Vista je kr stabilna, je že dva meseca od zadnje inštalacije.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

amigo_no1 ::

Poženi chkdsk in nato defrag (oni od windowsev bo čisto dovolj).

Lahko pa daš računalnik (windowse) čez noč v hibernacijo in ne kompleten shutdown.


(bližnjica: %windir%\system32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState Hibernate )


320 gb diski ne slovijo kot počasni :\ ...
Drugače pa kupi 15k rpm disk (Seagate Cheetah).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

bluefish ::

za optimizacijo zagona lahko uporabiš tudi Microsoft Bootvis in opcijo Optize System.

Lux ::

nisem rekel da so počasni!
sistem že dela hitro, vendar bi rad imel npr. glasbo, program in sisteme na hitrem pogonu.
Po moji teoriji se hitrost prenosa pri raidu 2x poveča, kar omogoča da se npr. photoshop zaganja 5 sekund, namest 10. DVD emuliran z diska, bi še enkrat hitreje inštaliral program, igre bi se hitreje loadale..
in kot sem računal z dvema poceni 80gb diskoma v raidu, dosežeš boljše zmoglivosti od raptorja, za zelo nižjo ceno in tišino.
nevem pa koliko vpliva velikot casha v raidu za npr. 2x 80 gb disk. Pomoje minimalno vsaj 8 mb na enega, da optimalno deluje

bluefish ::

z dvema poceni 80 GB diskoma boš res morda dosegel višjo hitrost zapisovanja in branja, vendar pa Raptorji slovijo predvsem po nizkem dostopnem času. Tega pa z RAID-om ne boš preveč povečal. Prav tako se RAID še najbolje obnese ob delu z velikimi datotekami, medtem ko je performance pri delu z malimi veliko manjši. Tistih nekaj sekund več, kot se ti odpira Photoshop in morda še kakšna aplikacija niti nima pomena, če resno delaš s programom.

Lux ::

Delam z vso multimedio, torej pašejo zraven ogrmni videi in slike. Photoshop bi v raidu sliko odprl 2x hitreje..
teli 15kRPM diski so čisto predragi, vsaj zame.

bluefish ::

pa vzami 10k, seveda pa so tudi ti dragi :| .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Boeing ::

Dobi si Diskeeper-ja in naredi:

navaden defragment
boot time defragment
folderje pospravi skupaj
nastavi mft na priporočeno vrednost (najbolj pogost razlog za počasno delovanje)
nastavi screensaver defragment
po želji tudi live defragment, ampak to niti ni tako uporabno.

Veliko ljudi ne more verjetni, kako ogromen učinek ima redno vzdrževan in pravilno pripravljen disk na hitrost sistema.


lp
j
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Hitrost vašega trdega diska, SSD-ja, ... (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Strojna oprema
2320572672 (30072) hariscorale
»

Raid 0 ali ne raid 0..

Oddelek: Strojna oprema
311835 (1288) Pyr0Beast
»

Raid 0 ali 16mb Predpomnilnika

Oddelek: Strojna oprema
161869 (1493) Meizu
»

Naredil RAID 0 SATA, ampak zakaj tako čuden rezultat v Hdtach?

Oddelek: Pomoč in nasveti
381290 (924) TribesMan
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413688 (9292) matrix2

Več podobnih tem